Forum portalu turystyka-gorska.pl
http://turystyka-gorska.pl/forum/

Bardzo łatwe drogi wspinaczkowe w Tatrach ( I UIAA )
http://turystyka-gorska.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=20433
Strona 1 z 1

Autor:  Sebo [ So kwi 13, 2019 2:28 pm ]
Tytuł:  Bardzo łatwe drogi wspinaczkowe w Tatrach ( I UIAA )

Hej. O asekuracji mam pojęcia tyle ile przeczytałem w necie, więc się tym jeszcze nie zajmuję, a WKT już prawie puściła (został Staroleśny, Pośrednia i Gerlach) więc zaczynam szukać jakichś innych łatwych i do ogarnięcia bez asekuracji tatrzańskich celów, I w skali UIAA.

Nie widziałem podobnego tematu więc zachęcam do wrzucania tutaj ciekawych tatrzańskich "jedynek".

Jednym z moich następnych celów będzie Sławkowski granią od Sławkowskiej przełęczy - II-III ściśle granią, I po obejściach.
Z tego co kojarzę to Jagnięcy szczyt granią Koperszadzką to też I.

Autor:  grubyilysy [ N kwi 14, 2019 9:39 pm ]
Tytuł:  Re: Bardzo łatwe drogi wspinaczkowe w Tatrach ( I UIAA )

Grań od Mylnej Przełęczy do Zawratowej Turni. Na Mylną można się dostać od zachodu - 0+, z Zawratowej łatwe zejście na Zawrat.
Tylko mam wątpliwości, czy chciałbym tam iść bez asekuracji.
W ogóle z tymi jedynkami to jest pewien rozrzut jeśli chodzi o "powagę". Na przykład Przełączka pod Żabią Lalką: WHP i WC twierdzą, że od południowego wschodu jest I, zdecydowanie nie radzę próbować tego bez asekuracji.

Autor:  Rambubu [ So kwi 20, 2019 7:05 am ]
Tytuł:  Re: Bardzo łatwe drogi wspinaczkowe w Tatrach ( I UIAA )

Nie wiem jaką drogą wchodziłeś na Łomnicę, ale jest to szczyt, na który prowadzi kilka ciekawych jedynek (i na pewno warto się na nią wybrać ponownie), ot np.:
1) piękna droga przez Miedziane Ławki (w dwóch zasadniczo wariantach),
2) Jordanka - klasyk, można też przejść ją w rozszerzonym wariancie granią z Durnego, ale tam masz fragment za II, który warto pokonać zjazdami (wprawdzie jak na II jest to dość łatwe i niektórzy schodzą, ale jednak),
3) przez Cmentarzysko - na tej drodze trochę się umordowałem swego czasu, warto wybierając się na nią zadbać, by było to w porze względnie dobrych warunków pogodowych (bo może być mokro),
4) Żlebem Teryego - jeżeli byłeś już na Jordance i nie chcesz ponownie iść Kominem Franza, a dodatkowo posiadasz żyłkę eksploratora, to idąc tą drogą i zmierzając już z Przełączki pod Łomnicą na szczyt możesz poszukać wariantu przez Komin Breuera (przy czym warto tutaj pamiętać, że zważywszy na spory upływ czasu sytuacja zastana w terenie może się nieco różnić od opisu WHP).

Autor:  krzysztof_KrK [ So kwi 20, 2019 9:52 am ]
Tytuł:  Re: Bardzo łatwe drogi wspinaczkowe w Tatrach ( I UIAA )

Sebo napisał(a):
Jednym z moich następnych celów będzie Sławkowski granią od Sławkowskiej przełęczy -

-Trudności w skali WHP to jeden, a niebezpieczeństwa związane chociażby z kruszyzną- to drugi, istotniejszy moim zdaniem, aspekt oceny ryzyka. Odcinek Nowoleśnych Turni do Staroleśnej pod względem kruszyzny cieszy się złą sławą, nie wiem dokładnie, jak odcinek do Sławkowskiego, ale może też być słabo. Na żywcowanie- moim zdaniem -niezbyt się nadaje. Z ładniejszych graniówek można jeszcze polecić Grań Baszt i Drogę Tetmajera na Staroleśny.

Tylko, że odcinek od Zwodnej Ławki do Klimkowych Wrótek (Klimkowy Żleb) jest wyjątkowo kruchym, niestabilnym piargiem i zdecydowanie warto się tam asekurować. Gdy idzie się granią od Mł. Wysokiej, spiętrzenie Zwalistej Turni wydaje się zbyt trudne, ale to tylko pozory- rzeźba jest tam bardzo korzystna i trzeba napierać prosto ostrzem grani. Podobnie jest na północnym bloku szczytowym Pośredniej Grani, gdy podchodzi się przez Ławkę Dubkego. Ale jedno miejsce z płytą jest dość wymagające -Słowacy w skali UIAA wyceniają je na III, zaś WHP- na I. (Por. filmik, ja płytę odpuściłem obchodząc z miejscem za II: https://www.youtube.com/watch?v=UkltEwjylq8&t=3s ) Schodząc żlebem Stihla trzeba wiedzieć, gdzie skręcić w prawo, by trafić na ringi zjazdowe.

Koperszadzka Grań na Jagnięcy jest łatwą 1-ką, ale teren jest objęty ochroną (nieudostępniony do wspinania) i można zapłacić pokutę. Zresztą cały odcinek grani (GGT) aż do Baraniego Zwornika -z wyjątkiem Papirusowych Turni) jest za I. W bloku szczytowym Czarnego jest parę wariantów, warto się nie pogubić (co we mgle przydarzyło się 30 lat temu piszącemu te słowa). Z klasyków "za I" w TS dodam jeszcze litą grań:Kopa L. -Lodowy Szczyt. Mocne wrażenia gwarantowane.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/