Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 12:12 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sty 05, 2004 11:16 am 
Cze
ostatnio przegladalem sobie rozne informacjie dotyczace wspinu w tatrach i w ogole turystyki. Tak przegladalem, czytalem i naszla mnie pewna watpliwosc.
Jak wiadomo, zeby zejsc ze szlaku potrezbna jest karta. Koszt uzyskania jej (kurs ok. 1400 PLN) jest makabryczny. Komu to sluzy? na pewno nie ochronie przyody - bo cepry i tak laza gdzie chca i smieca ile chca. Czyzby tylko chodzilo o nabicie kabzy kilku dzialaczy?
I jak to bedzie, gdy wejdziemy do Unii? Przeciez KT lamie zasade swobod obywatelskich a w zadnym kraju UE nie sa wymagane takie wynalazki!
A moze wysarczy wykupic karte np. w niemieckim odpowiedniku PZA i na zasadach respektowania zagranicznych kart wspinac sie w Tatrach?
pozdrawiam


Góra
  
 
 Tytuł: Karta taternika
PostNapisane: Cz sty 22, 2004 8:24 am 
IMHO należy ten przezytek socjalistycznej epoki wycofać. Rozumiem, że należy chroni umikalną przyrodę tatr, całkowicie się z tym zgadzam, ale KT jest ograniczeniem swobód obywatelskich.
TPN powinien zastanowić się nad innym rozwiązaniem tej kwestii, gdyż nie każdy, kto potrafi się wspinac ma kartę.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 13, 2005 7:50 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 15, 2005 6:58 pm
Posty: 168
Lokalizacja: Września
Ja akurat uważam, że to bardzo dobrze, iż jest karta taternika i ze tylko posiadając ją można opuścić szlak. To, że ludzie i tak opuszczają szlak nie oznacza, że nalezy ją znieść. Wtedy już w ogóle rozdeptaliby Tatry! Już widze te chmary, które łażą gdzie chcą.
I właśnie mam pytanie odnośnie KT i poprzedzającego ją kursu skałkowego. Czy ktoś z forumowiczy posiada takowe karty i czy te kursy są trudne? Zwłaszcza dla dziewczyny:) Widziałam trochę zdjęć z kursu skałkowego i nie wygląda mi to fajnie, ale może nie jest tak strasznie jak myślę? Ciągnie mnie też, żeby pochodzić bez szlaku.. wstyd tak publicznie przyznać, ale czasami to robię. W tym roku próbowałam wejść na Żółta Turnię, wyprawa nie zakończyła się sukcesem z powodu nagłego załamania się pogody:(


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 13, 2005 8:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Jeśli chodzi o kartę to nie długo już jej nie będzie i może będzie inny sposób na zejście ze szlaku
http://www.turystyka-gorska.pl//forum// ... .php?t=426

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 02, 2005 11:27 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt sie 02, 2005 10:34 am
Posty: 23
Lokalizacja: Zakopane
O ile mi wiadomo ostatnio było spotkanie w TPN z władzami PZA .Tpn jest za zniesieniem kart taternika ,bo daje to monopol PZA Zamiast kart mają być wprowadzone Karnety,które upowazniają do zejścia ze szlaku aby sie np.powspinać .Karnety będą mogli kupować wszyscy.którzy należą do jednego z wielu klubów wspinaczkowych w PolsceJest to dobre crozwiązanie ,gdyż kurs który organizuje PZA jest bardzo drogi i nie każdego na to stać. :D Pozdrawiam Kasik


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 18, 2005 6:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Wstępnie wygląda to tak
http://www.wspinanie.pl/serwis/200510/0 ... za_tpn.php


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 25, 2005 9:52 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
... W sumie to się zgadzam, tylko, że KT Daje coś jeszcze - uprawnia do wspinania się w tatrach. A to juz trochę co innego niż łażenie poza szlakiem. Poświadcza ona (poniekąd) umiejętności właściciela KT.
PS. I koszt trochę jest wyższy bo trzeba doliczyć podstawowy kurs wspinaczkowy (o ile ktoś nie ma) - Razem jakieś 2100PLN


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 29, 2005 5:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
http://www.pza.org.pl/aktualnosci/index ... =394&cat=1


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 29, 2005 7:55 pm 
tomek.l napisał(a):
http://www.pza.org.pl/aktualnosci/index.php?cmd=show&msg=394&cat=1


Jak myślicie, to jest akceptacja chodzenia po ścieżkach nie oznaczonych szlakiem na terenie TPN?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 29, 2005 9:14 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
To oznacza tylko tyle że każdy będzie się mógł wspinać w rejonach wyznaczonych przez TPN. No i podchodzić pod ściany. Ale jak będą weryfikować kto się wspina a kto udaje, że idzie się wspinać to nie wiem.

Jeszcze coś do poczytania
http://www.gropa.pl/teksty/spotkanie-roztoka.htm


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 29, 2005 10:54 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn paź 10, 2005 9:52 pm
Posty: 81
Lokalizacja: Warszawa
tomek.l napisał(a):


bardzo ciekawa rozmowa.

Podoba mi się podejście szczególnie p. Włodka Cywińskiego. Trzeba tak chodzić, aby nie zostawiać śladu i nie wpływać na przyrodę. Brudasy i hałaśnicy niech są zawracani i płacą za szkody. Jednak Ci, którzy mają pewne doświadczenie powinni móc schodzić ze szlaku.

_________________
niech żyje niepoprawność polityczna i w ogóle
http://www.gopr.com.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 10:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Ja tam myśle dokładnie tak samo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 11:02 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
Co to jest "pewne doświadczenie".
Trzeba "trochę" pochodzić poza szlakami z doświadczonymi towarzyszami aby móc wybrać się samemu. Wyobrażacie sobie tych którzy po zaliczeniu OP i Rysów idą poza szlaki. Jaką ilość ratowników trzeba- by ich sprowadzić w wypadku załamania pogody?

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 5:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Taką samą co ze znakowanych szlaków

O chodzeniu pozaszlakowym to tu
http://www.turystyka-gorska.pl//forum// ... .php?t=426


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 6:18 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Cytuj:
Trzeba tak chodzić, aby nie zostawiać śladu i nie wpływać na przyrodę. Brudasy i hałaśnicy niech są zawracani i płacą za szkody. Jednak Ci, którzy mają pewne doświadczenie powinni móc schodzić ze szlaku.

Mogę podpisać się pod tym oboma rękoma, według mnie "pewne doświadczenie" może być weryfikowane przez krótki kurs i zdany egzamin (który kosztowałby symbolicznie).
Jednocześnie wydaje mi się że osoby które nie miały czasu lub ochoty na taki kursik nie powinny same wychodzić w wyższe partie gór. Wyeliminowałoby to dużą część sandałków, klapków i trampków na Przełęczy pod Chłopkiem, OP itd przez co przyczyniłoby się do obniżenia ilości pracy GOPR-owców.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 6:29 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Kaytek napisał(a):
(...)pracy GOPR-owców.


TOPR-owców :D :wink: Jak ja dawno tego nie robiłem :wink: Tylko bez podtekstów :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 6:39 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Racja :oops:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 7:02 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn paź 10, 2005 9:52 pm
Posty: 81
Lokalizacja: Warszawa
Kaytek napisał(a):
Cytuj:
Trzeba tak chodzić, aby nie zostawiać śladu i nie wpływać na przyrodę. Brudasy i hałaśnicy niech są zawracani i płacą za szkody. Jednak Ci, którzy mają pewne doświadczenie powinni móc schodzić ze szlaku.

Mogę podpisać się pod tym oboma rękoma, według mnie "pewne doświadczenie" może być weryfikowane przez krótki kurs i zdany egzamin (który kosztowałby symbolicznie).
Jednocześnie wydaje mi się że osoby które nie miały czasu lub ochoty na taki kursik nie powinny same wychodzić w wyższe partie gór. Wyeliminowałoby to dużą część sandałków, klapków i trampków na Przełęczy pod Chłopkiem, OP itd przez co przyczyniłoby się do obniżenia ilości pracy GOPR-owców.

nie demonizujmy problemu sandałków, klapków i trampków, ich naprawdę jest nie wielu i tylko na typowych, łatwych turystycznie szlakach. te gapy wybierają się pierwszy raz w góry i po zorientowaniu się co do swojego nieprzygotowania i trudnych warunków wycofują się.
powtarzam każdy kto śmieci w górach, płoszy zwierzynę, niszczy przyrodę powinien być surowo karany czy to jest turysta amator czy taternik z wszystkimi kursami, dyplomami i innymi takimi. turyści obyci z górami, o wysokiej kulturze górskiej nie powinni kończyć kursów i płacić za chodzenie po górach.
na szczęście świadomość w społeczeństwie rośnie (pewnie też dzięki temu forum) i GOPR-owcy mają mniej pracy.
polecam http://www.gopr.com.pl/

_________________
niech żyje niepoprawność polityczna i w ogóle
http://www.gopr.com.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 8:48 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Cytuj:
nie demonizujmy problemu sandałków, klapków i trampków, ich naprawdę jest nie wielu i tylko na typowych, łatwych turystycznie szlakach. te gapy wybierają się pierwszy raz w góry i po zorientowaniu się co do swojego nieprzygotowania i trudnych warunków wycofują się.

Zgadzam się z tobą że nie można demonizować tego problemu, lecz uważam że osoby idące w wysokie góry powinny mieć podstawową wiedzę dotyczącą zagrożeń których w Tatrach jest niemało. Niedalej jak w zeszłą sobotę spotkałem turystów którzy wjechali na Kasprowy i szli na Kopę Kondracką w adidasach bez plecaczków w których mogliby mieć dodatkowe ciuchy, termos itp, mieli ubaw z tego że im się nogi rozjeżdżają, pogoda była ok.:
http://img435.imageshack.us/my.php?imag ... 1189ys.jpg
http://img435.imageshack.us/my.php?imag ... 0883au.jpg
lecz nie podejrzewam żeby w Kuźnicach przeczytali komunikat pogodowy. Pewnie nie wiedzieli że w piątek wyglądało to inaczej:
http://img435.imageshack.us/my.php?imag ... 0722iw.jpg
i że załamanie pogody może nastąpić w bardzo krótkim czasie i problem gotowy.
Cytuj:

super pomysł, sam się już zarejestrowałem, wiedzy na te tematy nigdy za wiele, ważne żeby osoby wybierające się pierwszy raz w góry (nie w dolinki) również poświęciły chwilkę czasu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 9:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
Nie odbiegajcie od tematu


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 30, 2005 10:41 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn paź 10, 2005 9:52 pm
Posty: 81
Lokalizacja: Warszawa
cieszę się, że żaden papier nie będzie potrzebny do poruszania się po Tatrach. kursy podnoszące umiejętności wspinaczkowe będą tańsze. góry są też dla ludzi, którzy nie rzygają kasą.
a jak są kolesie bez wiedzy i wyobraźni to niech próbują chodzić po OP na bosaka. co mam go związać i znieść jak będzie chciał iść? każdy z nas robił rzeczy nieodpowiedzialne i każdy ponosi za nie odpowiedzialność.

_________________
niech żyje niepoprawność polityczna i w ogóle
http://www.gopr.com.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 03, 2005 3:41 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
jesli faktycznie da rade chodzic z legitka KW to spoko. Ale ja taterniczka i tak zrobie za rok - bo legitka nie uprawnia do organizowania wyjazdow na jure czy tary w celach odplatnego uczenia innych - KT tak!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 03, 2005 7:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
O ile dobrze zrozumiałem to nie potrzebna jest również przynalezność do klubu. Wygląda na to że żadnych dokumentów nie potrzeba. Każdy wspina się na własną odpowiedzialność. Mają być natomiast pouczani lub karani mandatami chodzący poza szlakiem.

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 07, 2006 11:40 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:38 pm
Posty: 181
Lokalizacja: Starachowice
Po przeczytaniu wypowiedzi na ten temat to już nie rozumiem. Nie ma Karty Taternika, więc przykładowo wejście na Czarnego Mięgusza z Przełęczy pod Chłopkiem lub wejście na Niżne Rysy z Bulli pod Rysami będzie dozwolone czy nie ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 07, 2006 11:55 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn paź 24, 2005 10:07 pm
Posty: 877
chodzi glownie o kwestie wspinania sie w tatrach. Drogi o ktorych mowisz nie maja wysokiej wyceny. Sa zatem latwe - moga stanowic jedynie podejscie do drogi ktora chcemy przejsc (tak jest bynajmniej na slowacji)

Mysle wiec ze na miegusza moglbys wejsc, ale po tej scianie widocznej np z moka. lub droga naprawde wspinaczkowa


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 08, 2006 2:17 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:38 pm
Posty: 181
Lokalizacja: Starachowice
Z tego co widzę to wspinanie się na słowacji i w Polsce to zupełnie dwie inne sprawy. No ale zobaczymy jeszcze jak to będzie gdy sytuacja będzie już jasna.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 09, 2006 8:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Ale rozporządzenie dopuszcza również "wycieczki graniowe" - więc np. z Chłopka na Wrota z Mięguszem włącznie.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 09, 2006 9:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 2:03 pm
Posty: 11092
Lokalizacja: Poznań
No niby rejony wspinaczkowe w obrębie tych grani są dopuszczone. Ale na grani to i tak kto będzie sprawdzał :wink:
Ale Droga po Głazach to już nie grań i tam może być różnie. Ale to już Słowacja
jeszcze raz zarządzenie TPN
http://kw.krakow.pl/moremore.php3?id=a72
http://www.nowy.tpn.pl/bip/pokaz.php?groups_id=11

_________________
Tatrzańskie szlaki..


Ostatnio edytowano Pt lip 07, 2006 3:19 pm przez tomek.l, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 09, 2006 9:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
tomek.l napisał(a):
Ale Droga po Głazach to już nie grań

To "wariant obejściowy" :wink:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 10, 2006 9:15 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 18, 2006 2:38 pm
Posty: 181
Lokalizacja: Starachowice
No i tak sobie to tłumaczmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL