Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 12:27 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz gru 11, 2008 9:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
gizmo napisał(a):
http://medeverest.webpark.pl/medycyna_wysokosciowa/MEDYCYNA_WYSOKOSCIOWA.html#odmrozenia

Dobra stronka, nie znałem jej, dzięki. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 13, 2008 11:08 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So cze 30, 2007 6:49 pm
Posty: 460
Luka3350 napisał(a):
mac ap w medycynie ratunkowej jest ważne o czym mówimy.
Jeśli piszesz posta tylko po to aby wyrazić inną opinię to rób to gdzie indziej.
Co radzisz człowiekowi ,który zaczyna się odmrażać????

Możesz mi wierzyć, możesz mi nie wierzyć, ale trochę się na tym znam choćby z racji wykształcenia. Jeśli człowiek zaczyna się odmrażać, to oczywiście dający ciepło ruch jest wysoce wskazany, ale jeśli utknął gdzieś na turniach i się wyziębia, to lepiej zawinąć się w co się da (zakładając, że mamy coś sensownego) i czekać, jak ten gość który niedawno wytrzymał bodajże trzy dni i dwie noce gdzieś koło Zawratu. A nie ruszać się bez końca, bo to prowadzi w prostej linii do wyczerpania i jedynego możliwego końca. Należy też uściślić, co rozumiemy przez ten ruch- czy tarcie o siebie kończyn w śpiworze, czy zasuwanie w tę i wewtą po grani.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 9:57 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
mac ap napisał(a):
i się wyziębia


Mac ap NIE piszemy o " się wyziębia " tylko o odmrożeniach bardzo nieznacznego stopnia. O człowieku ,któremu jest zimno w paluszki i nosek.
Nie poruszamy tematu wyziębienia organizmu .
A Ty dalej swoje. Czy temat jest " Wyziębienie organizmu prowadzące do śmierci " ??
Otóż NIE. Tematem są odmrożenia .
Jeżeli będziemy pisać o sytuacjach awaryjnych zimą ( biwaku zimą ) ogólnym wychłodzeniu -metodach ratownictwa osób wychłodzonych ekstremalnie ,zasadach użycia folii NRC, sposobie podnoszenia temperatury wychłodzonego człowieka to wtedy będziemy zwracać uwagę na Twoje sugestie.
Po raz kolejny zadaje pytanie : Czy osobie ,której zimno w dwa palce lewej ręki ( a o tym do jasnej cholery piszemy ) zalecamy zawinięcie się w co ma i czekanie trzech dni ???????????

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 15, 2008 12:57 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 6:52 am
Posty: 3030
Lokalizacja: Sosnowiec
mac ap napisał(a):
czy tarcie o siebie kończyn w śpiworze..


o tym już było w temacie rękawiczek:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... c&start=60

wniosek: mają być śmieszne i z palcami, żeby był lepszy uchwyt.. :devil2:

_________________
- Ej, Panie Derechtórze! Mom takom, wicie, mature do godania... telobyk godoł, ino, wicie... nie wim, o cyim!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 3:42 pm 
Nowy

Dołączył(a): N gru 21, 2008 3:34 pm
Posty: 1
A ja mam takie pytanie...może trochę śmieszne :oops: :wink: zastanawia mnie to, czy można sobie coś odmrozić podczas tzw załatwiania potrzeby fizjologicznej?? faceci jeszcze nie mają tak zle, ale jak pomyślę o rozbieraniu się na mrozie... więc jak to jest?? :lol: i jak się można przed tym zabezpieczyć??


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 3:49 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 20, 2006 3:56 am
Posty: 2343
Lokalizacja: Warszawa/Pruszków
ewucha_1@o2.pl napisał(a):
zastanawia mnie to, czy można sobie coś odmrozić podczas tzw załatwiania potrzeby fizjologicznej??

Zależy jak długo się ją załatwia :lol:

_________________
Powolutku do przodu, mamy już stronę !!! :) :arrow: http://pomagamoli.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 4:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
U mężczyzn jest to bardzo mało prawdopodobne. Prącie jest bardzo dobrze ukrwione i przy samym załatwianiu potrzeby fizjologicznej odmrożenie jest praktycznie niemożliwe.
Najbardziej nieprzyjemne jest nie tyle wystawienie prącia na mróz co przytrzymanie go zmarzłymi dłońmi :twisted:
Worek mosznowy natomiast ma tą zaletę, że na mrozie znacznie się kurczy zbliżając jądra maksymalnie do ciała, co jest także doskonałym mechanizmem chroniącym przed odmrożeniem.
Mężczyźni nie mają się za bardzo o co martwić.
Jedyny problem to możliwość zwykłego zmarznięcia (zwłaszcza przy silnym wietrze) i ewentualnej infekcji cewki moczowej.

Kobiety mają jak wiadomo znacznie gorzej. Zarówno jeżeli chodzi o możliwości odmrożenia jak i przemarznięcia.
Po pierwsze, muszą nieco bardziej się obnażyć podczas mikcji, co już samo w sobie naraża je znacznie bardziej. W pozycji "w kucki" jest też znacznie łatwiej stracić równowagę, przewrócić się i przysiąść sobie okolicą genitalną na zimnym śniegu, bądź też nie daj Boże na lodzie, do którego można wręcz przymarznąć. Istnieje wówczas dosyć spore ryzyko odmrożeń.
Jeżeli kobieta nie straci równowagi, czynność fizjologiczną załatwi stosunkowo szybko, ubierze spodnie i pogna dalej odmrożenie jej raczej nie zagrozi, bowiem w kroczu temperatura jest zazwyczaj wysoka.
Inną kwestią pozostają przemarznięcia i wynikłe z tego zakażenia cewki moczowej, pęcherza moczowego, moczowodów, oraz nerek. Kobiety mają znacznie krótszą cewkę moczową przez co bakteriom łatwiej dostać się z zewnątrz do nerek i wywołać poważne zakażenia.
Kobiety można więc co najwyżej współczuć ich anatomii i fizjologii.

Kiedyś słyszałem hipotezę, że wysokogórska aktywność zimowa kobiet jest tak niska nie ze względu na to, że wymaga ona większej wytrzymałości, czy też siły, ale dlatego, że właśnie załatwianie czynności fizjologicznych w zimie jest bardzo uciążliwe, a w uprzęży wręcz niemożliwe.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 4:07 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
ewucha_1@o2.pl napisał(a):
A ja mam takie pytanie...może trochę śmieszne :oops: :wink: zastanawia mnie to, czy można sobie coś odmrozić podczas tzw załatwiania potrzeby fizjologicznej?? faceci jeszcze nie mają tak zle, ale jak pomyślę o rozbieraniu się na mrozie... więc jak to jest?? :lol: i jak się można przed tym zabezpieczyć??


No już nie przesadzajmy, w końcu nie wystawia się tej pupy na tak długo aby ją odmrozić. A też nie ma u nas syberyjskich mrozów.

Pozdrowienia

Basia

P.S.
Co to ludziom przychodzi do głowy :roll:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 4:11 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Rohu napisał(a):
Kobiety mają jak wiadomo znacznie gorzej. Zarówno jeżeli chodzi o możliwości odmrożenia jak i przemarznięcia.


Dla kobiet na na prawdę ciężkie warunki (np. wyprawy Himalajskie) zmajstrowano taki specjalny lejek. Ale widziałam tylko w necie.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 4:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4336
Lokalizacja: Kraków
Basia Z. napisał(a):
na prawdę ciężkie warunki (np. wyprawy Himalajskie)

Są spodnie wyprawowe, czy kombinezony puchowe z zamkiem otwierającym siedzenie. Można defekować nawet przy skrajnie niskich temperaturach.
Co jakiś czas temat wraca... :alien:

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 5:17 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
zjerzony napisał(a):
Co jakiś czas temat wraca... :alien:


Byłam na kilku prelekcjach Piotra Pustelnika, który bez żenady opowiada o takich sytuacjach i o sposobach radzenia sobie.
W końcu to tam wysoko stanowi jeden z poważniejszych problemów i nie da się tego uniknąć.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 6:10 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt paź 17, 2006 3:40 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Kobiór
http://www.wyprawy.net/?id=art&pub=003&skin=01
Chyba jedno z najlepszych opracowań dotyczących zachowań organizmu człowieka w niskich temperaturach.

_________________
"mój mózg,to mój drugi ulubiony organ"/W.Allen/

http://gorywysokie.blogspot.com/

http://pionowyswiat.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 10:04 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 31, 2007 10:13 pm
Posty: 724
Lokalizacja: Kraków
Rohu napisał(a):
przysiąść sobie okolicą genitalną na zimnym śniegu, bądź też nie daj Boże na lodzie, do którego można wręcz przymarznąć.

Brr, daj spokój Rohu, przerażająca perspektywa! :shock: I wtedy co robić - odrywać się, odkuwać czy dzwonić po topr? :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 10:32 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2007 6:28 pm
Posty: 2072
Lokalizacja: Warszawa
Gawith napisał(a):
Brr, daj spokój Rohu, przerażająca perspektywa! :shock: I wtedy co robić - odrywać się, odkuwać czy dzwonić po topr? :lol:

Myślę że najlepiej się posikać... zawsze to ciepły płyn... :roll:

_________________
siciarz.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 10:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4336
Lokalizacja: Kraków
antyqjon napisał(a):
Myślę że najlepiej się posikać... zawsze to ciepły płyn...

E, nie. Szybko stygnie i ścieka tylko do jednego buta.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 21, 2008 10:46 pm 
ban

Dołączył(a): Wt gru 09, 2008 5:37 pm
Posty: 338
Lokalizacja: jaki Gustaw, no jaki Gustaw ja się pytam
Można w pewnym stopniu sterować swoim organizmem. Załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w określonych godzinach. Poruszając się pocimy się. Częstotliwość robienia siusiu jest mniejsza. Gdy jest naprawdę mroźnie to staramy się załatwiać wewnątrz namiotu. Gdy to jest niemożliwe to należy to zrobić po męsku. Pomaga temu pewne urządzenie, coś w rodzaju lejka. Sprzedawane jest z woreczkami na mocz.
Moja Koleżanka prowadziła trzytygodniowe polowanie na Syberii. Ona sama i dziesięciu facetów, którzy chcieli jej dać w kość. Największy problem miała z intymnością. Takie urządzenie sprawdziło się w tych warunkach w stu procentach.

_________________
Kochaj wszystkich. Ufaj niewielu. Pielęgnuj przyjaźnie. Bądź gotów do walki ale jej nie wszczynaj. Szekspir


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 22, 2008 9:38 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Od wielu lat firma Petzl produkuje specjalne rynienki dla Pań .
Produkt ten jest co prawda z myślą o kombinezonach jaskiniowych ,ale sprawdza się też w innych warunkach.

Nie będe tu opisywał dokładnie w jaki sposób zalatwiają sprawę himalaiści podczas biwaków na dużych wysokościach :lol:

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 22, 2008 2:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Widać to dość dokładnie, z komentarzem w filmie Martyny Wojciechowskiej. Polecam. :wink:

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL