Basia Z. napisał(a):
Ali7 napisał(a):
lucyna, nie przeginaj pały. Tworząc temat będziesz robić listę, kto ma prawo się w nim wypowiadać?
Uważajcie bo za chwilę Lucyna będzie dyktować kto w ogóle ma prawo wypowiadać się na forum.
Podejrzewam jednak ze tutaj nie pozwolą się jej tak szarogęsić jak w swoim czasie na bieszczadzkim forum (teraz również i tam większość forumowiczów straciła cierpliwość)
Pozdrowienia
Basia
P.S.
Żeby nie było OT - to kilka kolejnych zdjęć.
I podziękowania za odgrzebanie wątku.
Widok na północ z podejścia na Cergową jedną z najpiękniejszych gór w Beskidzie Niskim

Cergowa 716 m to jedna z najpiękniejszych beskidzkich gór. Dominatka w Beskidzie Dukielskim o bardzo charakterystycznym kształcie (ponoć z lotu ptaka przypomina leżącego konia) zawsze ułatwia mi opisywanie panoramy środkowej części Beskidu Niskiego. Jej nazwa wywodzi się od celtyckiego słówka kerg, które oznacza górę. Posiada trzy wierzchołki ( wschodni 681 m, środkowy 683 m -ponoć z niego Niemcy ostrzeliwali w 1944 r wyzwolony Rymanów oraz zachodni 716 m). Z niewielkich polanek: Wierzchowina i Szczob rozlega się stosunkowo ciekawa panorama. Pod względem przyrodniczym cacuszko. To na jej szczycie znajdują się dwa rezewaty chroniące cisy: " Rezerwat Tysiąclecia na górze Cergowej"-raj dla botaników leżący się na północnych stokach i "Cisy w Nowej Wsi" na zachodnich zboczach. Północne stoki są bardzo strome. Związane jest to z budową geologiczną Cergowej zwanej też Cergowską Górą lub Wielką Górą. Masyw tworzą twarde, gruboławicowe piaskowce cergowskie, północne stoki wypreparowane są w znacznie miększych łupkach wartw krośnieńskich. " Strome stoki północne występują na czole warstw skalnych, podczas, gdy znacznie łagodniejsze południowe pokrywają się z kierunkiej ich upadku." To fragment opisu z mapy turystyczno-nazewniczej z opisem krajoznawczym w dwóch arkuszach Wojtka Krukara "Okolice Rymanowa Zdroju, Iwonicz Zdrój, Dukla, Jasliska" wydanej w 1999 r przez PiTR Kartografia.
Masy skalne są w ciągłym, powolnym ruchu. W miejscu osuwiska pod wschodnim szczytem Cergowej powstały liczne jaskinie z najsławniejszą "Gdzie spadł samolot". Drugie skupisko jaskiń znajduje się nad Nową Wsią. Tu powstała największa jama zwana Borsuczymi Dziurami (dwie komory i kilka długich, częściowo niedostępnych korytarzy) o łącznej powierzchni 34 m. Najprawdopodobniej w masywie znajduje się ponad 10 jaskiń szczelinowych o charakterystycznym trójkątnym przekroju. Część z nich dostępna jest dla człowieka. Większość służy jako schronienie zwierzętom: nietoperzom i salamandrom.
Do ciekawostek geologicznych należy Morskie Oko. Niewielkie osuwiskowe jeziorko koło 20 m szerokości. Teorytycznie wiem, gdzie jest. Nieudało mi się go odnaleźć. Jak wiadomo jest to sprawka diabła. Przecież to jeziorko jest zabierane przez czorty do piekła i służy mocom nieczystym do podtapiania nieszczęsnych, potępionych dusz.
Przez Cergową wiodą szlaki: główny beskidzki czerwony i żółty gminny Dukla-Stasianie. Oprócz tego wytyczono tu scieżkę przyrodniczą "Do złotej studzienki". Wiedzie ona do miejsca kultu związanego z św. Janem. Ponoć tu była jego pierwsza pustelnia.
Warto sięgnąć po mapę Wojtka Krukara "Dukla i okolice Beskid Niski część środkowa" wydaną przez PiTR Kartografia. W transgranicznej informacji turystycznej w Dukli można bezpłatnie otrzymać (o ile jeszcze mają) bardzo ciekawy "Transgraniczny informator turystyczny Dukla"
www.dukla.pl
Polecę jeszcze dwie piękne książki Edwarda Marszałka wydane przez Ruthenus "Skarby podkarpackich lasów Przewodnk po rezerwatach przyrody" i "Leśne ślady wiary".
Czasami przeglądam wyjątkowo ciekawą stronę
www.cergowa.republika.pl/moje_sasiednie ... wosci1.htm
Warto tu zaglądnąć także do działu ze starymi fotografiami. Są tam m.in.zdjęcia z operacji preszowsko-dukielskiej.
PS.
Fakt, na forum bieszczadzkim
www.forum.bieszczady.info.pl zostałam zbanowana.
Powstało drugie forum
www.bieszczadzkieforum.pl Polecam, jest tam dział poświęcony Beskidowi Niskiemu.