Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt cze 25, 2024 7:01 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 21, 2009 9:31 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
vm2301 napisał(a):
Ach, bo Lucyna pocztą będzie wysyłać...mogła by się cholera skanować nauczyć albo poprosić jakiegoś siedmiolatka z sąsiedztwa o pomoc...

Wstyd Pani Przewodnik.

Ty strategię dla Karpat całych tworzysz, planujesz życie kolejnych pokoleń, a kilku biurowych urządzeń nie potrafisz obsłużyć


O żesz Ty czepialski Wojtusiu, w kompleksy chcesz mnie wbić?
Sio mi stąd Belfrze, :lol: Zamist tu mi flirtować z nuthell mógłbyś wkleić zdjęcia z Łopiennika. :wink:

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 21, 2009 10:11 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Wyzdrowiała... A już było tak miło... Ciupazką czy kijem? :?:

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 22, 2009 6:41 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Acha, wspomnij kobito o zdjęciach, a Wojtuś od razu wybywa. :mrgreen:
Leszczowate Góry Sanocko-Turczańskie to miejscowość o której niewiele osób słyszało. Znajduje się nieopodal Ustrzyk Dolnych, kilka kilometrów od dobrego i godnego polecenia wyciągu narciaeskiego Lawoerta posiadającego homologację FIS.
Teren o którym wspominam wart jest poledcenia, tu czas zwolnił, płynie swoim własnym rytmem. Pięknie o takich miejscach pisze Harasymowicz

Droga w Bieszczadach
Zarosła trawą droga
którą jedzie
Wielki Wóz
zarosła trawą droga
miękka pod stopami jak jedwab

O jak wracamy do siebie
jak chcemy wyrzucić
te buty jak z drewna
idziemy i sójka oznajmia to górom

Zarosła trawą droga
która nie prowadzi do Rzymu
czy do Krymu
tylko do złocistych przedświtów wolności
między pniami drzew

Zapada zmierzch
jedyny znak drogowy
puchacz na słupku

Las kładzie bukiet
dzikich słoneczników
za księżyc
jak za obraz

Nasza droga prowadzi nas z Ustrzyk Dolnych w kierunku przejścia granicznego w Krościenku, skręcamy w Brzegach Dolnych na Wańkową, a potem jedziemy mijając kapliczkę na Łodynę> tu wkraczamy w inny świat. Warto zatrzymać się w Łodynie, znajduje się tu czynna do tej pory kopalnia ropy naftowej, założona została w 1860 r. Jesteśmy na terenie ekomuzeum Hole, specyficznym muzeum, które znajduje się w wolnej przestrzeni, a eksponatami są i atrakcje turystyczne, i wydarzenia historyczne, wszystko to co może zainteresowac drugiego człowieka.
www.twojebieszczady.pl/warto/hole.php

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 24, 2009 11:41 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 8:40 am
Posty: 168
Kurna, czy Ty myślisz babo, że ja mam terabajty zdjęć z tych pagórów?:wink: ...jadziem niedługo, to kilkoma się pochwalę.

@Janek

Tyś przyzwyczajony do pomysłowości Dobromira i praktycznych porad Słodowego...ale w sex-shopach tera chyba lepsze akcesoria sprzedają :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 24, 2009 2:28 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
[quote="vm2301"]Kurna, czy Ty myślisz babo, że ja mam terabajty zdjęć z tych pagórów?:wink: ...jadziem niedługo, to kilkoma się pochwalę./quote]

Nie masz zdjęć z Łopiennika? Szewc bez butów chodzi :lol:
Leszowate przed II wojną św. było dużą zamożną wsią liczącą w 1921 r. 133 domy i 871 mieszkańców, w tym 803 grekokatolików. Po wojnie większość ludzi wysiedlono na Ukrainę, a kilkanaście rodzin później w ramach akcji Wisła. Naszym przewodnikiem po miejscowości jest pan Kapustyński opiekun byłej cerkwi, obecnie koscioła rzymskokatolickiego. To on opowiada nam o tragicznych powojennych dziejach. Najpierw UPA, która była równie bezwzględna dla swoich czyli grekokatolików jak i dla Polaków. Potem wysiedlenia. Część osób wyrzuconych w ramach akcji Wisła po kilkudniach miała możliwość powrotu do swoich domów. Byli pracownikami kopalni, okazali się bezwględnie koniczni przy eksploatacji ropy naftowej. Granica pomiędzy ZSRR, a Polską do 1951 r. przebiegała w okolicy, biegła głównym wododziałem karpackim. Leszczowate było miejscowością przygraniczną i wynikającymi stąd ograniczeniami. Ja chciałabym Was zaprosić do malowniczo położonej na pagórku cerkwi. Ocalała dzięki dobremu cżłowiekowi, dowódcy placówki granicznej. Gdy zorientował się, że cerkiew ma być zniszczona to przyszedł do ojca pana Kapustyńskiego i powiedział mu aby ten skontaktował się z księdzem z Ropienki. Tak stało się, w świątyni odbywały sie msze raz w miesiącu. Ocałała ta perełka architektury drewnianej, a nawet ocało wezwanie światyni. Sama bryła nie jest zbyt interesująca, takich cerkwi w stylu norodowoukraińskim z lat 20, 30-tych XX wieku jest wiele. Na uwagę zasługuje jej wnętrze. Jest piękne, sprawia bardzo harmonijne wrażenie, w stu procentach pokryte jest polichromią. Autorami prac byli lwowscy malarze. Nigdy tu nie było klasycznego ikonostasu, to była cerkiew grekokatolicka więc posiadała oprócz przegrody z ikonami także dwa boczne ołtarze. Co stało się z ikonami nie wiadomo. Pan Kapustyński mówi iż zostały zabrane do ZSRR przez przesiedleńców, w przewodnikach piszą iż nigdy tu nie było pełnego wyposażenia. Wierze akurat opiekunowi świątyni, a nie autorom przewodników. W środku prezbiterium znajduje się ołtarz z cyborium wsparty na czterech kolumnach. Po bokach łączących nawę z prezbiterium znajdują się wrota carskie i diakońskie. Dwie ikony z XVIII znajduja się na ścianie, za ołtarzem.Warto zwrócić uwagę na cenny obraz na desce przedstawiający scenę Ukrzyżowania (nie zobaczycie go na zdjęciach Piotra) i płaszczenicę. Kilka dni temu byłam w cerkwi z Kolegą z bieszczadzkiego forum. Tu zamieściłam relację, a Piotr zdjęcia i link do galerii. Wierzcie mi na słowo warło tu zaglądnąć.
www.bieszczadzkieforum.pl/viewtopic.php ... 8&start=10
Jest tu także mini dyskusja o ikonach.
Obok cerkwi znajduje się współczesny grobowiec. Tu niedawno miejscowi pochowali przedstawicieli rodu Kraińskich. Ich growowiec został po wojnie rozbity, szczątki ludzkie oszabrowano i rozrzucono. Jest tu także dwukondygnacyjna dzwonnica z 1717 r.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 28, 2009 8:03 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 28, 2009 7:56 am
Posty: 2
Lokalizacja: Poznań/ Darłowo
Witajcie. Przejrzałem cały temat ale odpowiedzi nie znalazłem. Posiadam foto wykonane na przełomie lat 80/90. Zostało prawdopodobnie zrobione podczas pobytu w Solinie. Pewnie jakaś wycieczka po okolicy. Czy potraficie zlokalizować to miejsce? Wybieram się niedługo w ten rejon i chętnie bym to miejsce sam zobaczył. Oto foto:
Obrazek
Pozdrawiam i czekam na jakieś odpowiedzi


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 28, 2009 8:12 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
tomdar napisał(a):
Witajcie. Przejrzałem cały temat ale odpowiedzi nie znalazłem. Posiadam foto wykonane na przełomie lat 80/90. Zostało prawdopodobnie zrobione podczas pobytu w Solinie. Pewnie jakaś wycieczka po okolicy. Czy potraficie zlokalizować to miejsce? Wybieram się niedługo w ten rejon i chętnie bym to miejsce sam zobaczył. Oto foto:
Obrazek
Pozdrawiam i czekam na jakieś odpowiedzi


Potrafię udzielić odpowiedzi, ale zrobię to na priv, gdyż nie jestem godna pisać w tym temacie.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 28, 2009 8:52 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Przykro mi ale nie jestem w stanie powiedzieć Ci, gdzie C zrobiono to zdjęcie. Poprosiłam Kolegów Przewodników aby tu zaglądnęli i być może któryś z Nich odpowie Ci na pytanie.

Mam problemy z otwieraniem forum, czasami czekam z 10 min aby tu wejść.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 28, 2009 9:05 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Zapraszam dziś do Górnego Szarisza na Słowacji. W niedzielę odwiedziliśmy przepiękne okolice Świdnika, Zborowa, Berdejowa i Bardejowskich Kupeli, a także zwiedziliśmy klika pięknych drewnianych cerkiewek znajdujących się na Pogórzu Laboreckim.
Największe na nas wrażenie zrobiły riuny zamku Makovica w Zborowie i otaczający je rezerwat Zborovsky hradny vierch Pogórze Ondawskie. Wielekroć przejeżdzałam tą drogą, podziwiałam te ruiny dominujące nad tą częścią potoku Kamenec, nawet kiedyś tam wlazłam ale dopiro w niedzielę odkryłam urok tego miejsca. Wiosna w pełni, młoda zielń i biel kwitnących krzewów i czreśni ptasiej podkreślała urok ceglanej niedyś jednej z największych na terenie Górnych Węgier warowni. Kiedy powstała nie wiadomo. Najprawdopodobniej była postawiona przez niejakiego Maka w XIII w w miejscu grodziska skrzeżącego traktu handlowego. Miała strzec szlak handlowy i miejscową ludność przez najazdami tatarskimi. Wzmiankowana po raz pierwszy w 1347 r była ośrodkiem administracyjnym potężnego "państwa makowieckiego". Warownia była własnością prywatną, królewszczyzną, a potem weszła w skład dóbr Rakoczych. Zamczysko zostało rozbudowane w latach 1548-1601 przez ród Seredy. Przy drodze wiodącej do Bardejowa w Dhlej Luce znajduje sie kapliczka stojąca obok samotnego, potężnego drzewa. Jest to pomnik Gaszpara Serediego sięgający swoimi korzeniami do roku 1566 r. Legenda mówi iż Gaszpar sprzedał zamek Rakoczemu za tysiąc złotych. Umowa przewidywała iż magnat ma zapłacić za dobra złorymi monetami wybitymi w Siedmiogrodzie w ciągu jednego roku. Seredy był przekonany iż jest to niemożliwe. Jakie było jego zdziwienie, gdy Rakoczy dostarczył mu złoto. Zrozpaczony musiał opuścić swoje dobra, gdy był na już na trakcie spojrzał na Makovicę i w tym momencie pękło mu serce.
Więcej o tej riunie i nie tylko napisałam w relacji na www.bieszczadzkieforum.pl/viewtopic.php ... 8&start=20
Znajdziecie tam także dużo zdjęć z Makovivy i Zborowskiej Kotliny i ze skansemu w Świdniku.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 28, 2009 10:17 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 28, 2009 7:56 am
Posty: 2
Lokalizacja: Poznań/ Darłowo
witam ponownie. Ponoć miejsce na focie to Tatry i otoczenie Hali Gąsienicowej. Jeśli to prawda to przepraszam za zamieszanie. Można mój wpis usunąć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 28, 2009 10:31 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
To na pewno nie są Bieszczady. Grześ postawił na Tatry i miałrację :lol:

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 28, 2009 11:55 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt kwi 03, 2009 3:33 pm
Posty: 2
Kasprowy Wierch


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 28, 2009 12:00 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Wszystko już dość dawno zostało wyjaśnione na priv.

Przy okazji przepraszam tomdar-a, którego posądzałam o robienie tzw. "jaj", gdyż zdziwiło mnie ze dość oczywiste zdjęcie Tatr ktoś może uważać za okolice Soliny.

Jak się okazuje to co jest oczywiste dla mnie - nie musi być takim dla wszystkich.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 29, 2009 2:44 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Ostatnio w Bieszczadach bardzo dużo mówi się o sprawach ukraińsko-polskich, o zniszczeniu pomnika na stokach Chryszczatej gloryfikującego UPA czy o żądaniu przez stronę ukraińską zwrotu dzwonych odkopanych w Lutowiskach dlatego chciałbym trochę pogadać o Eko-muzeum Trzy kultury w Lutowiskach (Bieszczady) , o spóściźnie po wielokulturowości,wieloreligijności, wieloetniczności regionu.

Jerzy Harasymowicz
Lutowiska

Kto wejdzie
Na tę górę
Wyciera ręce
W błękitny ręcznik
Zachwyceń

Kradnie lichtarze
Ze stołu wieczerzy

Zapędzony w kąt
Michał Archanioł

Broni się szablą
Przed cieniem złodziei

Michał
Przez wichry przesłuchiwany
Przez grad
Dokrwi-zbity

Na środku nieba
Przewrócone krzesło
Tylko-po Bogu

Zburzenie swiata
Przyniesie
Jutrzejszy dzień

Wyniosły się
Nawet sowy

Przez wybite niebo
sypie śnieg

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz kwi 30, 2009 9:05 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Od jutra zaczyna się sezon, nie wiem kiedy będę miała wolny dzień dlatego zmuszona jestem do rzadszego zaglądania na forum. Być może uda mi się prowadzić dalej watek o ile będziecie chcieli nadal go czytać ale muszę ograniczyć swoją tu obecność.
W Bieszczadach tworzy się sieć eko-muzeów. Jako pierwsze powstało to w Lutowiskach. Większość z nas, nawet Ci współtworzący te inicjatywy ma pewne problemy ze sdefiniowaniem tego słowa. Posłużę się więc fragmentem tekstu z folderu "Ekomuzeum Trzy Kultury w Lutowiskach":
"Ekomuzeum (muzeum bez murów) to muzeum tematyczne, którego obiekty (eksponaty) rozproszone w terenie, tworzą żywą kolekcję obrazujacą wartości przyrodnicze i kulturowe danego regionu oraz jego mieszkańców (w przeszłości i obecnie)". Ekomuzeum to wiele inicjatyw towarzyszących tej idei: warsztaty, prelekcje, szkolenia, nawiązywanie współpracy, zapoznawanie miejscowych, przede wszystkim dzieci z kulturą, historią danego miejsca, obrzędowością. To także oferta kulturalna i turystyczna. Oprócz 13 km szlaku wiodącego wokół Lutowiska turysta=zwiedzający dostaje możliwość udziału: w warsztatach rękodzelniczych, artystycznych np. hafciarskich, koronkarskich, koralikowych (tworzenie krywulek pięknej reginalnej biżuterii), rzeźbiarskich, malowania twarzy, prelekcjach, warsztatach przyrodniczych, wycieczkach prowadzonych przez naukowców z parku narodowego. Takie ekomuzeum przyczynia się więc do ochrony dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego. Atrakcje są także dostępne dla indywidualnego klienta.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 08, 2009 10:57 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Jak sama nazwa ekomuzeum wskazuje na terenie Lutowisk żyli kiedyś w zgodzie ludzie różnych narodowości, wyznań. Do tej pory zachowały się ślady świadczące o wieloetniczności regionu. Trzy kultury dlatego, że w tym byłym miasteczko obok żyli, często współpracując ze sobą, wchodząc w związki rodzinne Rusini, Polacy, Żydzie ale także Cyganie, Niemcy. W 1921 r liczyły 261 domów zamieszkałych przez 2125 osób wyznania mojżeszowego 1220, grekokatolickiego 769, rzymk. 136. Centrum miejscowości słynacej w całej środkowej Europie z handlu bydłem zamieszkiwali Żydzi, a przysiółki Rusini i Polacy. Były dwa cmentarze: żydowski kirkut i wspólny grek.-rzymk. www.twojebieszczady.pl/st_cerkwie/cmentarz_lutow.php Znajdowały się tu dwie światynie: cerkiew z 1898 r i kościół z 1911 r oraz żydowski dom modlitwy. Wszystkie te miejsca połączono ekomuzeum. Oprócz tego można zwiedzić interesujące miejsca związane z ciekawostkami przyrodniczymi pozwalające na obserwace np. ornitologiczne. W ubiegłym tygodniu skończono urządzać punkt widokowy. Jest tam parking z którego można podziwniać panoramę 210 stopniową na Otryt, Bieszczady Wysokie z Gniazdem Tarnicy i Halicza, ukraińskie Karpaty Wschodnie. Cerkiewi niestety już nie ma. Popadająca w riune została rozebrana w latach 80-tych, a część materiału z niej wykorzystano do budowy kościoła w Dwerniku. Pozostało tylko cerkwisko z cmentarzem. To tu w 1999 r wydobyto dzwony, które są przedmiotem konfliktu.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 08, 2009 11:39 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Melduję, że mam zdjęcia z Jasiela. Dumam, gdzie je wrzucić...

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 08, 2009 11:42 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Do-misiek napisał(a):
Melduję, że mam zdjęcia z Jasiela. Dumam, gdzie je wrzucić...

Nie dumaj ale tu wrzucaj. Melduję, że z miłą chęcią je obejrzę i postaram się nie zzielenić się z zazdrości, że tam byłaś, a ja nie.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 11, 2009 8:28 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
W piątek z Kolegą z naszego forum byliśmy w Lutowiskach na punkcie widokowym i szukaliśmy riun synagog. Trochę pisałam na ten teamt w dziale relacje na www.bieszczadzkieforum.pl/viewforum.php?f=12 jutro powinne pojawić się zdjęcia z ekomuzeum Trzy kultury.
Na trasie jest kilka pamiątek po społeczności żydowskiej. Przede wszyskim kirkut z około tysiącem macew, kilkadiziesiąt z nich jest w bardzo dobrym stanie, niektore są cennymi zabytkami. Były tu dwie synagogi, kahalna murowana z XIX w i znajdująca się obok niej drewniana. Zapewne wiecie, że w stosunku do bożnicy (synagogi) nie możemy używać słowa świątynia, to były tylko dom modlitwy. Pozostały tylko fundamenty murowanej, niestety w opłakanym stanie, krzaki sięgają wyżej człowieka. Jest tu także obok kościoła pomnik poświęcony wymordowanym Żydom. 22 czerwca 1942 r, zamordowano tu około 650 osób, w tym 4 rodziny cygańskie. (Romowie dzielili los Żydów, oni też mieli swój holokaust). Około 80 osób wyznania mojżeszowego skryło się na stokach Bukowego Berda ale zostali zdradzeni przez swoich sąsiadów Rusinów i wymordowani przez Niemców w obławie. Te fakty zaczerpnęlam z książki Andrzeja Potockiego "Żydzi w Podkarpackiem", którą gorąco polecam. Z tej publikacji pochodzi ten fragment wspomnień M. Sroga " Każdy Rand to był wielki pan. Było ich kilku braci. Najstarszy był przewodniczącym Judenrantu. Najmłodszy miał na imię Lejb. Żona mego brata Mychajła pracowała w gminie, tam gdzie wyrabiali kenkarty. Ona wystawiła dla Lejba ukraińskie dokumenty, a Mychajło tuż przed morderstwem zawiózł go furmanką do Krakowa, gdzie już była jego żona. On wogóle nie był podobny do Żyda. taki ładny, młody, czarny. Prawdziwy krasawiec. On nam nie płacił, tylko zostawił na przechowanie srebną szkatułkę. Mówił, że jak wróci, to mu ją oddamy. Czego tam nie było. Trzy metry pereł, łańcuch złoty, pierścienie, bransolety... I dolary, złote tak jak rubelki. My w tych klejnotach do cerkwi chodziliśmy. Potem kupiliśmy dom po Żydach. Wielki, piękny murowany, z drogimi meblami, i blaszanym dachem, takiego nikt nie miał z naszych. Niemcy te domy sprzedawali za grosze, a wszystkie drewniane spalili albo ludzie rozebrali na opał, tylko blachę brali na dachy, bo u nas prawie wszystkie domy kryte były strzechą. Te klejnoty to mama w stajni chowała pod fundamentem. Tej stajni już nie ma, bo się spaliłajak front przechodził, ale tam dużo zostało..."
W izbe pamięci w szkole w Lutowiskach znajduje się trochę pamiątek z przeszłości, w tym żydowskiej oraz efekty warsztatów wycinanki żydowskiej przygotowanych dla tutejszych dzieci. Wycinanka żydowska była naprawdę bardzo piękna i orginalna.
Na ścieżce eko-muzeum możecie zobaczyć także znajome widoki z filmu i serialu "Pan Wołodyjowski". Tu znajdowała się Chreptiów i otryckimi wąwozami uciekała Baśka przed Azją.
Z Lutowisk wiedzie szlak zielony na Otryt nazywany często niedźwiedzim pasmem. Można stąd udac się także na tereny nieistniejącej wsi Krywka (jest to teren prywatny), znajdującej się tuż obok granicy. Widoki stmtąd są miodzio. Tam po raz pierwszy idąc z Kolegami wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej zobaczyłam żubry. Zresztą to była dość śmieszna historia. Rozmawiam z Kumplem biologiem o tropieniu i liczniu imperatorów puszczy, oczywiście idziemy tropami i tak zagadaliśmy się, że przeszliśmy tak z pięć metrów obok stada żubrów, które schroniło sie w młodniku świerkowym. Dopiero po chwili inni uczestnicy wycieczki pokazali nam te majestatyczne zwierzęta.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 11, 2009 8:46 am 
Swój

Dołączył(a): N mar 01, 2009 9:13 am
Posty: 49
Lokalizacja: Kraśnik/Rzeszów/Lesko
Obrazek

Panorama Lutowisk z roku 1966

_________________
http://picasaweb.google.com/michal.organ - cyfrowa galeria bieszczadzkich okolic

http://pogorze.phorum.pl/index.php - wszystko co w pogórzach piszczy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 13, 2009 8:56 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
lucyna napisał(a):
ale muszę ograniczyć swoją tu obecność.


Te Deum laudamus

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 17, 2009 4:11 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Coś mi się zdaje, że nie doczekam się zdjęc z Lutowisk więc trochę powspominam sobie. Miałam dziś pojechać z Kolegami na Węgry, w Góry Bukowskie ale niestety skaleczyłam się w nogę i chcąc nie chcąc muszę spędzić dzień na wspominkach. W ubiegłą niedzielę byliśmy w paśmie Wyhorlatu na Słowacji. Kraina ta potrafi zafascynować, jest piękna, zielona i dzika. Na terenie 375 km 2 nie ma osad ludzkich, zdecydowaną większośc terenu zajmuje poligon wojskowy. Wyhorlat jest częścią Wewnętrznych Karpat Wschodnich, leży na terenie Słowacji i Ukrainy. Ma kształt łuku, 53 km długości i od 2 do 11 km szerokości. Jest pochodzenia wulkanicznego. To najmłodzyszy masyw górski pochodzenia wulkanicznego na Słowacji, był wypiętrzany dwukrotnie, pierwszy raz 17 mln lat temu w trzeciorzędzie, a drugi 9 mln lat temu w czwartorzędzie. Ten drugi ruch orogenezyjny spłaszczył masyw górski. Wbrew temu co przeczytałam na wielu stonach internetowych teren Wyhorlatu nie jest objęty parkiem narodowym. Znajduje się tu Chroniony park krajobrazowy o pow. 25 307 ha. Najcenniesza część objęta jest ochroną rezerwatową, na szczególną uwagę zasługuje rezerwat Hostovicke luky chroniący największe na Słowacji stanowisko irysa syberyjskiego.
Mysmy byli na Snińskim Kamieniu, Małym i Dużym, pięknych andezytowych wychodniach. I znowu czytając o tym ciekawym miejscu spotkałam się z nieprawdziwymi informacjami. Sniński Kamień nie jest rezerwatem ale prirodną pamiatką, pomnikiem przyrody o pow. 5.59 ha.
Okolica Snińskiego Kmienia jest pod względem przyrodniczym bardzo ciekawa. Dominują tu gatunki charakterystyczne dla Karpat Zachodnich mimo tego, że Wyhorlat leży obok Bukowskich Wierchów będących częścią Bieszczadów (Bieszczady słowackie=Bukovske vrchy), a tu można spotkać gatunki wschodniokarpackie. To jednocześnie ostoja ssaków i ptaków puszczańskich: rysi, niedźwiedzi, wilków, orła przedniego, gadożera, orlika krzykliwego, pszczołojada, bociana czarnego i bardzo rzadko występującego w Polsce sokoła wędrownego, którego tu można stosunkowo łatwo obserowować w locie.
Do najcekawszych atrakcji w Wyhorlacie należą formacje skalne pochodzenia wulkanicznego: Sniński Kamień, Riaba skala, Skalne mesto, Stinska, Krkavcie skaly, Strihovecke kamenne more oraz jeziora Morske oko o pow. 13, 8 ha, pobliskie Male Morske oko, Kotlik, Postavka, Durova mlaka i nieistniejące już Hypkania o pierwotnej głębokości 10,8 m i powierzchni 2,3 ha.

Tu zamieściłam relację z połazęgowiska, a Kolega trochę zdjęć
www.bieszczadzkieforum.pl/viewtopic.php ... 8&start=40

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 22, 2009 6:31 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Z bieżących spraw. Gdzie można dobrze zjeść w Bieszczadach?
Rzecz gustu ale moim zdaniem jest kilka miejsc, które można bez wątpienia polecić.
Może "polecę" miejscowościami
Solina- nie jeść
Polańczyk - jest kilka dobrych, na pierwszym miejscu postawiłabym ośrodek Unitrę, tam w sezonie można zamówić obiady, a na przystani zakosztować pysznych, najlepszych jakie w życiu jadłam pstrągów. Oberża Zakapior tu serwują dania regionalne, taką prawdziwą kuchnię bojkowską np. zupę-d... czyli zupę z borowików i suszonych śliwek. W Karczmie Bieszczadzkiej podają dobre piwo.
W Bukowcu w ośrodku Połoniny znakomicie karmią, tam gotują dziewczyny z koła gospodyń wiejskich, duże porcje, dobrze podane i naprawdę smaczne.
Cisna tu Siekierezada czyli kultowa kanajpa, co roku jest inaczej, w tym roku nie próbowałam ale w ub.roku kuchnia była naprawdę dobra. I Herbaciarnia Biesy i Czady znakomite herbaty, kawy no i fantastyczne zupy.
Besisko Przysłup desery, najlepsza jaką w życiu jadłam szarotka, niebo w gębie, gruszki w musie bananowym z lodami ale mała uwaga. Dobre, pyszne i mające renomę więc warto mieć przy sobie kartę kredytową rachunki czasami powalają.
Dolny Smrek znakomita kuchnia, jedna z najlepszych w kraju, grupy są zachwycone żarełkiem od hamburgerów (nie mylić z tym świństwem podawanym w mac czymś tam) po wędzone pstrągi i solankę w chlebku.
Wetlina Karczma Wędrowca tu kultowy naleśnik gigant i naprawdę dobre mięsa.
Ustrzyki Górne tylko jedno miejsce, gdzie w miarę dobrze można zjeść. To Pod Caryńską.
Czarna Pod Czarnym Kugutem, koledzy chwalą, mi nie chce się sprawdzić i zapłacić z 50 zł za obiad.
Ustrzyki Dolne tanie i bardzo dobre obiady są w barze koło muzeum przyrodniczego. Tu słynny Orlik serwujący znakomite pizze.
Lesko Roma pizza, tam my się przeważnie żywimy wracając z połazęgowisk.
W Średniej Wsi w gospodarstwie agro=pensjonacie Zielone Wzgórza bardzo dobrze i tanio karmi pani Czesia.
A najlepiej w Bieszczadach gotują i tak słynne babki z koła gospodyń wieskich w Uhercach ale ich domowe smakołyki można dostać tylko w czasie szkoleń, konferencji, stady tour.
Najlepsze są sery u Nikosa pod Połoniną Wetlińską od kozich do huculskich. Tu pamiętajcie, że interesu pilnuje Zuza (podhalan, staruszka, obżartuch) więc warto zaopatrzeć sie w bekonowe czipsy aby godnie ją przywitać.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 22, 2009 9:58 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
lucyna napisał(a):
Cisna tu Siekierezada

W tym roku na wakacjach było OK. Natomiast w zimie
"-Jest coś do jedzenia?
- Nie, ale alkohol jest." :wink:

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 29, 2009 5:40 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Kiedyś dyskutowaliśmy o schronisku na Przysłupiu Caryńskim. Dziś przez przypadek pracowałam z Wilkami www.krainawilka.pl . Wśród nich jest Kudłaty przewodnik-goprowiec-pilot, który prowadzi schronisku na Przysłupiu. Nie znałam Go ale najprawdpopdobniej musiałam z Nim niejednokrotnie rozmawiać, gdyż dobrze kojarzę sobie Jego psa Spiryta. A do rzeczy. Schronisko rusza w październku. Mam nadzieję, ze ta ohyda z planu nawiedzonego architekta ( o dziwo architekt twierdzi, że tworząc projekt zawiązywał do architektury lokalnej, konkretnie do hyży :shock: :shock: :shock: ) zostanie przez budowniczych chociaż trochę zmieniona i bardziej wkomponowana w przestrzeń. Zobaczymy co czas przyniesie.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 29, 2009 8:30 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 8:40 am
Posty: 168
Jak łatwo wywnioskować z Twojego posta, informacja, że pracowałaś choćby przypadkiem z Wilkami z www.krainawilka.pl z akcentem na www.krainawilka.pl jest KLUCZOWĄ.

Proponowalbym ja powielić:

www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl

Jest niezbędną, by zrozumieć, że piszesz o Przysłupiu Caryńskim, dlatego dla tych, co nie wiedzą, gdzie Przysłup Caryński sie znajduje, powielę to jeszcze raz:

www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl

A że nie wszyscy wiedzą, że Przysłup znajduje się w Bieszczadach, to walmy ponownie:

www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl
www.krainawilka.pl


Pozdrawiam serdecznie miłośników krainy wilka...tfuuu Bieszczadów!!!!!:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 29, 2009 8:40 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Tak, kluczowa. Przestań mi tu pyszczyć, to nie forum info lecz mój wątek. :mrgreen:
To po pierwsze. A po drugie tylko tyle zrozumiałeś? Po trzecie ostatnio zachowujesz się jak trolowaty trol. Idź sobie stąd, nie lubię Cię :alien:

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 29, 2009 8:42 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 8:40 am
Posty: 168
Twój wątek?

Raczej miejsce na reklamy.

A po drugie wolę być trollem niż spamerem :mrgreen: :alien: :roll: 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 29, 2009 8:46 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
vm2301 napisał(a):
Twój wątek?

Raczej miejsce na reklamy.

A po drugie wolę być trollem niż spamerem :mrgreen: :alien: :roll: 8)


No dobra, to jest mój słup :!: Oddał się stąd gwałtownie. :lol:

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 30, 2009 7:39 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 8:40 am
Posty: 168
Ależ gwałtowna baba...człowiek człowiekowi wilkiem w tej krainie :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 64  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL