Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 27, 2024 7:29 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 25, 2006 4:06 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
To tylko pomniejsza uwaga, ale karma to logiczna konsekwencja naszych akcji. Essencja naszego istnienia ktorej wypelnienie jedna nas ze [swiatem|bogiem|kosmosem|uniwersalna prawda] to dharma.

Zatrzymam sie tutaj bo reszta tego watku bardziej nalezala by w "Filozofii" (jesli taki pokoj na forum otworzymy). :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 25, 2006 5:24 am 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 28, 2005 8:26 pm
Posty: 25
Lokalizacja: Dublin/Gdansk
dharma to w sanskryckim droga, ktora niezalezna jest od naszej woli, a ktorą kieruje prawo przyczyny i skutku. dharma to rowniez 84000 nauk, podanych przez budde i mieszczacych sie w 108 tomach, ktore maja nam przyblizyc prawo karmy, ktore steruje samsarą :)

ot co, proste prawda 8)

hmmmmm, oczywiscie ze karma jest logiczna konsekwencja naszych akcji, jak rowniez mysli i mowy. ta logika z pewnoscia nie jest tozsama logice z religi wiary. a nie jestem pewien o ktorej logice myslales piszac te slowa :shock: ale bohomaz mi wyszedl :)

zazcyna mi sie podobac ten watek hehehehehe


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 25, 2006 7:07 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
t0m1 napisał(a):
dharma to w sanskryckim droga, ktora niezalezna jest od naszej woli

Wlasnie. Czy nie odkrywasz nieraz ze to co robiles co kiedys wydawalo ci sie przypadkowe lub wrecz nieporzadane, w rzeczywistosci okazalo sie byc niezbednym elementem dalszej wedrowki pozniej?

Nota bene, jak sam zauwazyles, definicji Dharmy jest wiele, ale ich esencja sprowadza sie do powyzszego. Pytanie jest czy Dharma jest gwarantowana droga, czy jedynie wlasciwa droga.

Cytuj:
hmmmmm, oczywiscie ze karma jest logiczna konsekwencja naszych akcji, jak rowniez mysli i mowy. ta logika z pewnoscia nie jest tozsama logice z religi wiary. a nie jestem pewien o ktorej logice myslales piszac te slowa :shock: ale bohomaz mi wyszedl :)

O tej pierwszej.

Cytuj:
zazcyna mi sie podobac ten watek hehehehehe

Hehe. A mnie sie coraz bardziej wydaje ze powinnismy sie do filozofii przeniesc zanim zanudzimy innych. :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 25, 2006 8:38 am 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr gru 28, 2005 8:26 pm
Posty: 25
Lokalizacja: Dublin/Gdansk
Cytuj:
Czy nie odkrywasz nieraz ze to co robiles co kiedys wydawalo ci sie przypadkowe lub wrecz nieporzadane, w rzeczywistosci okazalo sie byc niezbednym elementem dalszej wedrowki pozniej?


Odkrywam

Cytuj:
Pytanie jest czy Dharma jest gwarantowana droga, czy jedynie wlasciwa droga.


I jedno, i drugie, i tak, i nie. :roll: Czyli jak wszystko w buddyzmie, hehehe
Dharma jako nauki Buddy sa gwarantowana droga na oswiecenie i chyba tez jedyna. Pojawia sie problem w rozumieniu "wlasciwa", bo wlasciwe dla Ciebie nie koniecznie oznacza wlasciwe dla kogos innego. Co nie oznacza, ze inne istoty zyja nie wlasciwie. Ta wlasciwosc to wedlug mojego rozumienia sposob w jaki rozne istoty daza do celi, ktore stoja przed nimi. Pamietajac o tym, ze rozne istoty maja rozne cele.

Pozdrawiam i juz nie przynudzam....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 25, 2006 9:31 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
Etyka jest mocno wpisana w dział filozfii , u niektorycvh myslicieli byla czymś wiadącym...wiedz mozan smiało powiedziec, ze w tym dziale należy pofilozofować.... a może w istocie warto jest otworzyć taki pokoik na forum, bo jak widac temat "umiłowania mądrości" cieszy sie popularnąscią u kilku osób

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 25, 2006 9:50 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lip 23, 2005 6:00 pm
Posty: 1495
Lokalizacja: z domu
Tatrzanka napisał(a):
Etyka jest mocno wpisana w dział filozfii , u niektorycvh myslicieli byla czymś wiadącym...wiedz mozan smiało powiedziec, ze w tym dziale należy pofilozofować.... a może w istocie warto jest otworzyć taki pokoik na forum

Tatrzanka, rzuc okiem na Off topic. :wink: Sciagnelismy ten watek juz za bardzo na wertepy. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 25, 2006 9:59 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pn sty 16, 2006 5:36 pm
Posty: 195
Lokalizacja: Kraina Tatr
Nie na wertep]y tylko] sie rozwijamy wielokierunkowo...już rzuciłam i dziekuje..za taki pomysl...pozdrawiam i mam nadzieje, ze sie tam bedziemy plaszczyznowac myslowo...

_________________
Pozdrowienia dla Starszego Instruktora !


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL