Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 2:54 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 26, 2009 11:28 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
cuiver świetne zdjęcia, nie wiesz może co to za obiektywem były robione? Ja wymyśliłem, że spróbuję po staremu analogowym aparatem z filmem do slajdów, coby później to na rzutniku oglądać. A jeszcze pytanie: Co myślisz o naszym planie: 4 dni przejście przez Riłę do Monastyru a reszta w Pirynie?

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 27, 2009 9:24 am 
Nowy

Dołączył(a): N lip 26, 2009 9:37 pm
Posty: 7
Basia z tego co pamiętam to jeden z uczestników odpowiadał o swoich wyjazdach na Ukrainę więc bardzo możliwe. Zresztą ktokolwiek był na tego rodzaju wyjeździe wie jak świetna to jest sprawa i n pewno często w ten sposób spędza czas wolny.

Regedarek z tego co pamiętam miał lustrzankę cyfrową Cannona, ale obiektywu nie pamiętam. W każdym razie duży i ciężki był;). Oglądanie na rzutniku świetna sprawa, ale jak weźmiesz cyfrówkę to też z powiedzeniem można je na dużym formacie wyświetlać i opowiadać.

Jeżeli chodzi o plan to wszystko zależy od pogody i grupy z którą idziesz. Ja jakbym miał jechać jeszcze raz to (tak idealnie) pojechałbym mniejszą i lepszą kondycyjnie grupą. Riła zrobiła na mnie ogromne wrażenie ale to Piryn był trochę lepszy. W Monastyrze jak pogadasz z mnichem to dostaniecie za jakąś niewielką opłatę nocleg. Mogę wypisać właściwie tylko rzeczy must see:
-Musała i okolice,
-Wichren - tam nie warto się śpieszyć,
-Tewno Ezero - koniecznie - miejsce jest niesamowite - jak się trafi pogoda to warto obudzić się na wschód słońca i gonić z aparatem, nam trafiła się pogoda że nie wiało i góry w cudowny sposób odbijały się od tafli wody. I wyszły np. takie zdjęcia,
-Melnik i jego wina i restauracje - można się genialnie najeść co po kilku-kilkunastu dniach chodzenia z namiotem jest super sprawą, a regionalna kuchnia jest świetna- mi tam najbardziej przypadła do gustu macedońska. Ale po kotletach sojowych pewnie każda kuchnia by mi niesamowicie smakowała;). Tylko miejcie ze sobą lewy bo nie ma tam ani bankomatu ani kantoru, a czasami też jest problem ze znalezieniem kogoś kto by Ci wymienił walutę.

Poza tym pewnie jakbyście mieli czas to z okolic Melnika macie bliziutko do Grecji nad Śródziemne i może warto ze dwa dni się regenerować nad morzem.

Jak będziesz miał jakieś pytania to często będę tu zaglądał i chętnie odpowiem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 28, 2009 8:01 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
a dostęp do wody w górach, jak wygląda mam dużo, żarcia do którego potrzebna jest woda.

Jak wyglądało, zaopatrzenie w Pirynie często bywały wioski ze sklepami?

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 28, 2009 11:10 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lip 26, 2009 9:37 pm
Posty: 7
Standardowo - strumyki. W Rile jest ich naprawdę dużo, w Pirynie mieliśmy problem tylko przed zejściem do Melnika(znaleźliśmy ostatecznie taki w którym jeden kubek napełniało się 5 minut...).

Co do sklepów to nie wiem bo trzeba by wtedy zejść choć trochę, a my nie mieliśmy takich planów. Ale przez to najmniejszy plecak to było bodajże 50l, a nie 38. Sam nosiłem 70l. Nie dostaniecie też sera od miejscowych górali, bo duża część Riły i Pirinu to park narodowy i ich po prostu tam nie ma.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 28, 2009 11:36 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
W Pirynie nie ma wiosek, po prostu wchodzi się w góry wielkości mniej więcej Tatr, tylko trochę wyższe i idzie przez 4-5 dni nie schodząc w doliny.
Przełęcze są na wysokości ok. 2500 m. doliny w których się śpi na wys ok. 1800-2000 m.
Jest kilka schronisk ale na obrzeżach. Wysoko w górach tylko schron nad Tewno Ozero.
Z wodą problemów nie było.
Wysoko w górach jest też dużo jezior.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 29, 2009 8:09 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
dzięki właśnie wyjeżdżam do napisania po powrocie...

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 11, 2009 7:15 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Pomijąc jazde samochodem to jak najtaniej dostać się w okolice Banska ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 8:58 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
trekker napisał(a):
Pomijąc jazde samochodem to jak najtaniej dostać się w okolice Banska ?

Pewnie z Sofii kursują jakieś autobusy albo busy :) Ale samochodem najłatwiej, jak nie swoim - to cudzym.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 9:41 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
OK dzięki, ale miałem na mysli podróż z Polski do Bułgarii. Wiem że np. czeskie i słowackie koleje są dużo tańsze od naszych. Ktoś się orientuje czy są jakieś połączenia ? Obojętnie czy bezpośrednie czy z przesiadkami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 10:06 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
trekker napisał(a):
OK dzięki, ale miałem na mysli podróż z Polski do Bułgarii. Wiem że np. czeskie i słowackie koleje są dużo tańsze od naszych. Ktoś się orientuje czy są jakieś połączenia ? Obojętnie czy bezpośrednie czy z przesiadkami.


No coś pewnie jest, ale wymaga to żmudnego szukania w rozkładach jazdy i wyszukania takich połączeń aby z jednej strony dojechać do granicy, przekroczyć ją pieszo, stopem, lub pociągiem transgranicznym na krótkim odcinku (wtedy płaci się za bilet międzynarodowy tylko za ten odcinek).

Domyślam się, że chcesz aby ktoś to wszystko zrobił za Ciebie.
Ja tego nie zrobię, gdyż zabrałoby mi to kilka godzin, a sama się przygotowuję do wyjazdu na Krym i wolę opracowywać swój wyjazd.

Niemniej mogę Ci z doświadczenia napisać (ja jechałam tylko do Rumunii) że taki sposób podróżowania jest na pewno tańszy, ale po prostu trwa dłużej i opłaca się kiedy ktoś ma więcej czasu.
Poza tym jeśli straci się jedno połączenie automatycznie "sypią się " kolejne, dlatego trzeba wybrać kilka kolejnych połączeń awaryjnych.

A można również się tym wszystkim nie przejmować i podróżować stopem.
Najtaniej a często na trasie czekają miłe niespodzianki.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 13, 2009 7:43 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Jeszcze jedno pytanie do tych co szli po grani Konczeto: lepiej iść od Wichrenia do Jaworowa czy z Jaworowa na Wichreń ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 14, 2009 7:45 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
trekker napisał(a):
Jeszcze jedno pytanie do tych co szli po grani Konczeto: lepiej iść od Wichrenia do Jaworowa czy z Jaworowa na Wichreń ?

Obojętne - wpasuj to w ogólny plan drogi. Grań Konczeto jest jednakowa do przejścia w obie strony.
Idąc od Jaworowa masz nocleg już na grani (tuż przed tym fragmentem z ferratą) w schronie - szybki start (do południa możesz być pod Wichrenem. Idąc w przeciwną najpierw trzeba by przejść Wichren i dopiero (pewnie w największym upale) atakować grań. Za granią masz schron, ale do Jaworowa to jeszcze kawałek drogi, i możesz dojść dość późno - co może spowodować problem w nawiązaniu jakiejkolwiek merytorycznej rozmowy z obsługą schroniska.
Musisz więc sobie po prostu wkomponować Grań w resztę trasy, a nie na odwrót.

Pamiętaj, że nocowanie w schronie na grani łączy się z koniecznością niesienia wody na dwa (półtora)dnia (na górze nie zatankujesz).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 14, 2009 1:40 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 13, 2006 5:14 pm
Posty: 1116
Lokalizacja: zgierska łódź podwodna ;)
cuiver napisał(a):
Zdjęcia kolegi, stamtąd są tutaj.

zdjęcia wymiatają ;)

_________________
"Długość życia ludzkiego to punkcik, istota płynna, spostrzeganie niejasne,
zespół całego ciała to zgnilizna, dusza wir, los to zagadka, sława rzecz niepewna"
gg: 54908


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 6:44 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
Hej hej,
wybieram się do BG w sierpniu tego roku - samochodem i z namiotem i w związku z tym mam kilka pytań.
Jak jest z pozostawieniem samochodu na te kilka dni wędrówki? W przewodniku Bezdroży grożą o konsekwencjach zostawiania niepilnowanego auta. Po drugie - jak z noclegami poza górami? Oficjalnie rozbijanie się na dziko jest w BG nielegalne - trzeba się więc bardzo kryć w krzaczorach? Mam porównanie z Rumunią, gdzie każdy z grubsza płaski fragment terenu położony nad większym ściekiem nosi znamiona biwakowania - w BG chyba nie jest tak różowo?
Z góry dzięki za odpowiedzi :)

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Ostatnio edytowano Cz cze 10, 2010 6:57 pm przez Biaxident, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 6:56 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
W Bułgarii w Piriynie i Rile możesz się rozbijać bez problemów wszędzie, samochód najlepiej zostawić gdzieś na podjeździe np. w turystycznej miejscowosci Bukovec zapłacisz gospodarzowi 20zł od samochodu będzie gites

Poza górami też nie mieliśmy problemów z noclegami a raz spaliśmy przy drodze bo wieczorem winko nas zmogło i nie daliśmy rady rozbić namiotów.

Więcej informacji. Jak jestes z Krakowa to zapraszamy do nas do siedziby jak nie to na forum jest dość długi wątek i galeria.

www.koliba.agh.edu.pl

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 7:04 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
Regedarek - dzięki za odpowiedź :) jestem krakowską neofitką, znaczy mieszkam tu od kilku lat :) Jak rozumiem najłatwiej będzie u was kogoś złapać po czwartkowych spotkaniach ?

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 10:05 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Dokładnie najlepiej na czwartkowych spotkaniach o 20.00 wtedy planujemy, żartujemy i gramy i śpiewamy;]

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 11, 2010 6:46 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
My zostawialiśmy samochód w leśniczówce w Predlu - tak jak wcześniej pisałem - śmiało mogę polecić to miejsce i na spanie i na zostawienie samochodu.

Z rozbijaniem się to wcale nie jest tak różowo - w parkach narodowych, czy rezerwatach tak jak u nas nie wolno, a i miejscówki częściej wykorzystywane pod noclegi są kontrolowane. tak jest np. w okolicach stawików niedaleko schroniska Wichren, czy okolice jeziora Tewno.

Poza parkiem z noclegami nie było problemów, raz nawet zdarzyło się nam spać niemalże na autostradzie 50 m. od domów mieszkalnych - nikt się nawet nie zdziwił, a i pod dachem każdy chętnie za grosze przytuli, choć teraz to jest Unia... mogło się pozmieniać...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 11, 2010 10:49 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Spaliśmy kilkaset metrów od tego schroniska, nawet dwa razy w różnych miejscach bo zrobiliśmy sobie wtedy dzień przerwy. Nigdy z tym nie mieliśmy problemu.

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 14, 2010 6:49 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
regedarek napisał(a):
Nigdy z tym nie mieliśmy problemu.


Co nie jest równoznaczne z:

regedarek napisał(a):
w Piriynie i Rile możesz się rozbijać bez problemów wszędzie


A do mnie gdy siedziałem wieczorkiem nad wodą ze zrzuconym obok worem podszedł pan, który grzecznie upewnił się, czy na pewno nie będę tu spał, a od Bułgarów z którymi spaliśmy w schronie Konczeto dowiedziałem się tego co wyżej napisałem. Od tego z resztą pana później odkupowałem browar nad jez. Tewno.

Ja też tam rozbijałem namiot w wielu miejscach i nawet rozpalałem ognisko - co nie znaczy że tak można.
Bo jeśli powiem Ci, że mnie nigdy nie zwinął nikt w Tatrach za spanie poza schroniskiem to znaczy że "można"??????


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 110 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL