Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 10:54 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 11:42 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Za chwilę Ci poszukam, na razie mój internet ledwo zipie.
Przed chwilą mój Kumpel usłyszał, że jest kochany i wspaniały. Organizuje w niedzielę w ramach akcji prowadzonej przez sanocki PTTK przejście z przewodnikiem wiodące przez Zawadkę Morochowską. Moja obecnośc tam będzie obowiązkowa.
Sam przejazd trasą Sianki-Wołosianka powinien być obowiązkowy. Ta jednodniówka o ile nie znasz terenu jest ciekawa ale dla kogoś kto czuje już klimaty ukraińskie może wydac się nudna. Za to pod koniec sierpnia sanocki oddział orgaznizuje mini wyprawę (szczegóły będę znała w piątek) na Ukrainę, być moźe będzie to pasmo Borżawy. Moim marzeniem jest Tiomnatyk ale on cieszy się złą sławą.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 12:58 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Nie poradzę sobie z linkiem. Musisz sam sobie poszperać i wpisać w wyszukiwarkę sianki przełęcz użocka. Tylko 1 zdjęcie jako tako oddające urodę tego miejsca.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 3:42 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
lucyna napisał(a):
Organizuje w niedzielę w ramach akcji prowadzonej przez sanocki PTTK przejście z przewodnikiem wiodące przez Zawadkę Morochowską. Moja obecnośc tam będzie obowiązkowa.

Radzę użyć Offa, bo gzy ostatnio tam tak gryzą w dupę, że ciężko wytrzymać w tych chynchach ;)

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 5:22 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Powiadasz? Nie zauważyłam, miejscowych widać nie lubią :wink: Ani jeden groźny kleszcz ani jedna owadzia pijanica nie zalazła mi w tym roku skutecznie za skórę. :lol: Za to jakie pole do pozaszlakowego popisu. Hulaj dusza, diabła nie ma :lol:

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 6:53 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 12, 2009 9:20 am
Posty: 219
Lokalizacja: WielkaPolska
lucyna napisał(a):
Musisz sam sobie poszperać .....Tylko 1 zdjęcie jako tako oddające urodę tego miejsca.

No i wyszperałem - 2 zdjęcia. Czyżby był totalny zakaz fotografowania? A siedziałem w Necie prawie 3 h.
http://www.bieszczady.net.pl/coppermine ... m=25&pos=1
http://www.bieszczady.net.pl/coppermine ... =25&pos=19
Choć na jednym z forów wyczytałem:
Cytuj:
"niejednokrotnie piękne widoki zasłanialy plamy na oknach (które notabene się nie otwierają) - bardzo cieżko było zrobić jakiekolwiek zdjęcie."
http://www.odyssei.com/forum/index.php?showtopic=89670
i ciut tutaj http://www.twojebieszczady.pl/wschodnie/rozlucz.php
W Wątku http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... 2fd165821d
są zdjęcia z Sianek + kolej ale sprzed wojny.
Jednym słowem - fotograficzna pustynia chociaż ze wszytkich postów biją zachwyty. Ta kolej Dla mnie to kolejny całkowicie nieznany temat. Dzięki za przybliżenie go.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 7:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Audik napisał(a):
Jednym słowem - fotograficzna pustynia chociaż ze wszytkich postów biją zachwyty.

Znalazłam dokładnie to co Ty, no, może ze dwie fotografie więcej. A nie należę do dyletantów w temacie guglowania.

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 7:09 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Sądzę, że najlepsze zdjęcie jest na www.pttk.avx.pl
Moim zdaniem fotografia nie może oddać magii tego miejsca. Zdjęcia robione z pociągu są mdłe, należałoby stanąc pod którymś z wiaduktów.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 7:22 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 12, 2009 9:20 am
Posty: 219
Lokalizacja: WielkaPolska
lucyna napisał(a):
Zdjęcia robione z pociągu są mdłe
Jeśli w pociągu są tak brudne szyby jak opisują forumowicze, to nie dziwię się ;-)
Mój pierwszy link pokazuje co prawda zdjęcie w większej rozdzielczości niż Twoje ale za to Twoje ma większą panoramę :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 7:27 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Toto jeszcze wynalazłam.

Obrazek

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 7:29 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Nigdy nie zapomnę swego pierwszego przejazdu, na kursie. Co tam brudne szyby, świniak to było to. Nie dość, że zawartość kilku butelek alkoholu wylała mi się do plecaka więc chlałam przez skórę i z pożywieniem przez co miałam problemy z koordynacją to jeszcze największa atrakcja dnia: gonitwa za świnią po całym pociągu i wspólne odspiewanie "A wszystko to, bo ciebie kocham". To były czasy, mam zdjęcia z te imprezy ale są cokolwiek niecenzuralne.

@ Magda to je to.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 7:37 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 12, 2009 9:20 am
Posty: 219
Lokalizacja: WielkaPolska
lucyna napisał(a):
zdjęcia z te imprezy ale są cokolwiek niecenzuralne.
Moje zainteresowanie wzrosło ponad kolej Sianki-Wołosianka :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 7:39 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
lucyna napisał(a):
To były czasy, mam zdjęcia z te imprezy ale są cokolwiek niecenzuralne.

Nie kokietuj. Masz nasze błogosławieństwo.

Sianki

Obrazek

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 03, 2009 7:45 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Na szczęście nie mam skanera.
Piękne zdjęcie wkleiłaś :)

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 04, 2009 6:22 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Patrząc się na to zdjęcie przypomniał mi się wiersz Harasymowicza "Znalezione"

Znalazłem siebie
w tych górach
w tych drzewach
ubranych jesienią
w wyszywane rękawy
pochodzenia

Ja siwy wataha
z chmur wyciagnąłem
przez Boga
pisany
los

Dlatego Panie
dopóki sił
dźwigam
ikonę przeznaczeń

Piszę w buki
coraz dalej
dopóki głos

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 04, 2009 9:18 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 12, 2009 9:20 am
Posty: 219
Lokalizacja: WielkaPolska
magda napisał(a):
Toto jeszcze wynalazłam

Zacna fotka. Domyślam się, że pociąg z tego mostu wjeżdża prosto w tunel. Bo zbocze jak widać po prawej stronie - strome.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 05, 2009 7:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Rybka jest jak Mona Lisa z tym uśmiechem.

Obrazek

Drzewo obfitości.

Obrazek

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 06, 2009 6:54 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Może pójdę tropem Magdy i powiem coś o tej części Bieszczadów, która jest nieznana turystom i o bieszczadzkiej przyrodzie. Nie wiem czy orientujecie się, że znaczna część naszego regionu jest objęta ochroną w europejskiej sieci NATURA 2000. Jest teren obejmujący plus minus obszar parku narodowego i jego otuliny Ciśnińsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Warto także nadmienić iż jest to część Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery "Karpaty Wschodnie". Jest to bardzo, bardzo ważne, gdyż po raz pierwszy chroni się przyrodę po obu stronach granicy w Polsce i na Słowacji. Bieszczady należą do jednego z najbardzie wartościowych europejskich terenów jeżeli chodzi o walory przyrodnicze. Obejmuje nas Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków i Specjalny Obszar Ochrony Siedlisk. Wśród typów siedlisk przyrodniczych znajdują się nas cenne zbiorowiska żyznej buczyny. Ostanio miałam możliwość troszeczkę prywatnie poszaleć z Kumplami gdzieś tam w Bieszczadach. Małą relację, a co najważniejsze ozdobioną zdjęciami przez Marcina zmieściliśmy na naszym forum www.bieszczadzkieforum.pl/viewtopic.php ... 8&start=40
Nasze zbiorowiska leśne są typowo wykształcone i bardzo dobrze zachowane. W sumie żyzna buczyna zajmuje u nas połowę regla dolnego. Myśmy byli w miejscach, gdzie owa buczyna jest znakomicie zachowana, mieliśmy mozliwość podziwniać różne jej podzespoły.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 06, 2009 10:06 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 26, 2006 6:14 pm
Posty: 168
Lokalizacja: Kace
Kilka zdjęć z przejazdu trasą Sianki-Wołosianka: http://picasaweb.google.pl/ulec44/PoOninaRowna# . W domu mam jeszcze chyba jakieś jedno zdjęcie mostu z tego przejazdu. Jak znajdę, to wkleję.

_________________
pzdr
przemek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 08, 2009 12:19 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Dziękuję i proszę sądzę, że w imieniu nie tylko swoim o jeszcze. :)

Nasz Kolega z bieszczadzkiego forum falu g prowadzi jutro tj. 9 sierpnia bardzo ciekawą imprezę organizowaną przez PTTK Sanok. Rozpoczyna się ona o 9.25 w Sanoku na okęciu, odjad o 9.40. Trasa atrakcyjna wiedzie Mokre-Morochowica-Zawadka Morochowska-Dziady 647-Bukowsko. Zakończenie przewidziano na godz 17. Relacja i fotki będą na naszym forum www.bieszczadzkieforum.pl

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 08, 2009 7:57 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
lucyna napisał(a):
Trasa atrakcyjna wiedzie Mokre-Morochowica-Zawadka Morochowska-Dziady 647-Bukowsko.

Polecam. A widok ikonostasu w cerkwi zatyka.

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 09, 2009 7:39 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Niestety, nie pamiętam jak wygląda ikonostas w cerkwi grekokatolickiej w Mokrem. Byłam tam tylko raz, może dwa. Często, kilka razy w roku jestem za to w sąsiedniej światyni prawosławnej w Morochowie.
Nie mieliśmy czasu dziś tam zaglądnąć. Wiem tylko, że jest tam ikonostas, użyczyło go muzeum w Łańcucie, pierwotnie znajdował się Subiance koło Przemyśla. Pochodzi z 1900 r.
Dziś byliśmy w Zawadce Morochowskiej. Droga została wykoszona, cmentarz także. Dziś w Mokrem odbywa się festiwal kultury ukraińskiej.
Relację dałam na www.bieszczadzkieforum.pl/viewtopic.php ... =2917#2917
Cała trasa pod względem widoczków była rewelacyjna. Grzesiek zapomniał wziąść aparat fotograficzny, ma otrzymać zdjęcia od kilku osób. Może pojawią się jako uzupełnienie relacji.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 12, 2009 10:11 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 10, 2009 3:55 pm
Posty: 43
Lokalizacja: górny śląsk
Ja mogę się pochwalić przejściem pasma niezbyt popularnego a mianowicie Otrytu. Pasmo to przeszedłem w czasach gdy jeszcze nie było na nim szlaku, a jedynie znaki na drzewach pozostawione jeszcze przez drwali. To była niesamowita wyprawa z namiotami, z dala od ludzi i sam na sam z dziewiczą przyrodą, gdzie dziki mówiły dobranoc a jelenie dzień dobry :)
To jest właśnie niesamowite w tamtych terenach że człowiek cieszy się na widok drugiego człowieka po długim odwyku od cywilizacji :)

_________________
"Przegranym nie jest ten który upada, ale ten który upadnie i się nie podniesie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 14, 2009 7:41 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
magda napisał(a):
W ramach podsumowania wcześniejszego tematu: nie mam nic przeciwko tej rekonstrukcji i jej podobnym, jeśli na początku i na końcu wyraźnie powie się, że Świerczewski był motyla noga ;) Tyle ode mnie.

Tymczasem wrzucam kilka zdjęć z Bezmiechowej, kultowego miejsca wszystkich szybowników.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać, Góra przekroczył magiczną barierę 500 km w swobodnym locie. Informacje w pigułce: http://www.polishairforce.pl/gora.html


Bezmiechowa Góry Sanocko-Turczańskie Kamionka zwana Złotą Górą 631 m, rezerwat "Dyrbek" i "Buczyna w Wańkowej"

Dla mnie to temat rzeka. Ukochane, niezwykle czarowne okolice, gdzie spędzałam szczęśliwe chwile ucząc się chaszczować i obserowować przyrodę. Trudno pisać o tym co się kocha więc ograniczę się tylko do faktów.
Prawie każdy bywający w naszym regionie wie, że Bezmiechowa to złota karta w dziejach polskiego lotnictwa. Mniej, że nadal tu rozkwita szybownictwo,a jeszcze mniej iż tu można zakosztować komercyjnego latania na szybowcach. Piotrek Bobula z Areoklubu Bieszczadzkiego (kiedyś był jednym z animatorów ruchu ratowania szybowiska, kiedyś, bo potem pokazano mu brzydki gest i wyrzucono z tego miejsca) opowiadał mi kilkakrotnie o startach tzw. grawitacyjnych. Ponoć to rzadkość w Polsce. Te klimaty znacie więc postaram się przybliżyć Wam Bezmiechową z innej strony.
Maria Czerkawska któż o niej pamięta oprócz nielicznego grona czytelników i twórców ekomuzeum "Zielony Cień". Nie mam zbiorków jej wierszy więc posłużyłam się internetem i znalazłam kilka erotyków oraz wierszy dla dzieci.

W drodze

Idę poszukać stóp twoich na piasku,
Idę w ramiona cień twój chwycić blady...
Przez odchłań mroków, przez powodzie blasku,
Przez burzliwe życiowe kaskady,
Idę na piasku całować twe ślady.

O, cień twój, który słońce w złotym kasku
I sredrny księżyc niszczy promieniami...
A ślady drogich stóp twoich na piasku
Już zasypują mi się pod stopami.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 16, 2009 6:27 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Eko muzeum "Zielony Cień" im. Marii Czerkawskiej zostało wytyczone w ramach projektu przez Stowrzyszenie na rzecz Rozwoju Szkoły w Rudence. Ma przyczynić się do rozwoju turystycznego i promocji okolicy. To pustynia turystyczna, bardzo atrakcyjna turystycznie ale zupełnie nieznana szerokiemu gronu gości odwiedzajacych region. Trasa ekomuzeum liczy 10 km, ma 15 przystanków pokazujacych zabytki i miejsca widkowe oraz przyrodniczo cenne. Wśród nich są: pracownia gobelinów pani Zdanowicz, XIX w dawna cerkiew w Rudence z zachowanym częściowo ikonostasem, dawna kuźna ponoć mieści się tam pracownia rzeźbiarska w rudence, szkoła w Rudence z izbą pamięci Marii Czerkawskiej, wypał węgla drzewnego, miejsce po dworze, gdzie mieszkała poetka w Bezmiechowej Górnej, rezerwat "Dyrbek" i przewspaniały widok z szybowiska. Można korzystając z gościnności ośrodka szkleniowego politechniki wejść na oszkloną platformę widokową znajdującą się na dachu budynku i podziwiać panoramę 360-stopniową. Osobiście lubię oglądać szybowce w locie, a jeszcze bardziej komercyjne loty szybowcem. Z grupami byłam w hangarze, gdzie mieszczą się prototypy, nawet taki laik jak ja nimi się potrafi zachwycić.

Gdybyście chcieli poczytać erotyki Marii Czerkawskiej to zapraszam na
www.milosne.info/wiersze/Maria-Czerkawska/

Mój ulubiony to

Schowałam się za drzewa,
Schowałam się za pnie,
I nie ma mnie...

Jest tylko cień kaliny,
Jest sosna, która schnie,
Jest płotek z krzywą wierzbą,
A nie ma mnie...

Jest żar miłości, którym
Wszystko, co żywe, tchnie-
Jest miłość wszechstronna
A nie ma mnie...

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 19, 2009 4:02 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Okolice Bezmiechowej należą do bardzo cennych przyrodniczo. Znajdują się tu dwa rezerwaty: "Dyrbek" i "Buczyna w Wańkowej" (ponoć powołane tylko po to aby zablokować inwestycje turystyczne, w tym budowę wyciągów narciarskich) położone na terenie Parku Krajobrzowego Gór Słonnych (miał być otuliną projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, którego powstanie mimo naszych starań tj. starań Stowarzyszenia na Rzecz Turnickiego Parku Narodowego [stowarzyszenie też nie zostało zarejestrowane, z naszej winy] zablokowały samorządy). Obszar ten jest częścią europeskiej sieci ochrony przyrody NATURA 2000. Jest tu obszar Specjalnej Ochrony Ptaków NATURA 2000 "Góry Słonne", który obejmuje nie tylko pasmo gór Słonnych ale także pasmo Chwaniowa i część Turnicy.
http://obszary.natura2000.org.pl/index_ ... hp?rek=471
W ostoi występują 24 gatunki ptaków wymienione z załączniku I Dyrektywy Ptasiej. 9 gatunków mieści się w kryterium wyznaczenia ostoi: orzeł przedni 4-5 par, orlik krzykliwy 30-40 par, derkacz 100-200 par, dzięcioł biąłogrzbiety 20-40 par, dzięcioł trójpalczasty 5-10 par, puszczyk uralski 50-80 par, muchołówka mała 200-400 par. Są to u nas gatunki lęgowe. Dane zaczerpnełam z wyjątkowo ciekawej bezpłatnej publikacji naszego Kolegi ze Stowarzyszenia Przemysława Kunysza "Atlas Obszaru Ochrony Ptaków NATURA 2000 "Góry Słonne przewodnik"wydanej przez Zespół Parków Krajobrazowych (można ją otrzymać pisząc do dyrekcji zespołu) www.parkiprz.itl.pl Można także zaglądnąć na stronę www.ptakipodkarpacia.com
Występują tu cenne dobrze zachowane zespoły leśne: grądy subkontynentalne i środkowoeuropejskie. To kraina wielkich drapieżników: niedźwiedzia, wilka, rysia oraz żbika.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 24, 2009 3:30 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Mi osobiście okolice Bezmiechowej kojarzą się z rysiem. Tego pięknego kota lub jego tropy widziałam właśnie kilka razy w Górach Słonnych, w tym na Cieniu i na Kamiennej. Kiedyś pani pracująca w ośrodku szkoleniowym opowiadała mi, że kocica odwiedza nocą szybowisko. Jej wycieczki po poręczach i schodach są nagrywane na kamery ochrony. Ponoć świetnie to wygląda, gdy w nocy wychodzi z lasu, włazi na schody, a potem obchodzi swoje terytorium. Kilka lat temu doszło do niecodziennego zdarzenia. Jeden z lotników zostawił zimą otwarte okno, ryś to wykorzystał i siadł sobie na parapecie. Lotnik obudził się, zobaczył zwierzaka i dostał zawału. Na szczęście go uratowano.
Rysie są obecnie pod ochroną, niegdyś w tej okolicy odbywały się polowania na tego pięknego, ginącego kota. WWF organizacją zajmująca się ochroną przyrody prowadzi akcję ratowania tego gatunku. Szacuje się, że w Polsce żyje tyko 200 tych największych europejskich kotów, większość z nich mieszka w Karpatach. W naszym regionie żyje do 20 rysi. Gdybyście chcieli wirtualnie zapoznać się z nimi to zapraszam na stronę www.rys.wwf.pl Mnie zzaskoczył głos tego kotka. Kikakrotnie słyszałam takie kwienie ale nie potrafiam przypisać go do zwierzaka. Dopiero po odsłuchaniu strony wiem jak krzyczy ten kotek.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 26, 2009 6:41 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Na obszarze Gór Słonnych żyje 8 rysi. Przyjmuje się, że terytorium jednego osobnika wynosi około 100 km2 ale ich rewiry zachodzą się. Mimo tego, że to są zwierzęta terytorialne to konkurują tylko ze sobą samice z samicami, a samce z samcami. Przedstawiciel płci męskiej ma terytorium zachodzące na tereny kilku samic.Średnio na 100 km 2 przypada 2 osobniki dorosłe lub 4 osobniki, gdy występują matki z młodymi. U nas żyją przedstawiciele populacji górskiej zwanej też karpacką, a na północy Polski występuje populacja nizinna, północno-bałtycka. Największym zagrożeniem dla tego gatunku jest mała zmienność genetyczna, niszczenie korytarzy ekologicznych (rysie rozmnażają się wsobnie), nadmierne zredukowanie w latach 90-tych populacji jelenia, kłusownictwo, polowania na sarny. W chwili obecnej postulowane jest zachowanie istniejących korytarzy ekologicznych, tworzenie nowych (przyszłe autostrady), wprowadzenie monitoringu na polowania na sarny. Ryś dziennie może pokonać 11 km, a w czasie rui samiec znacznie większą odległość. Te największe europejskie koty polują przede wszystkim na sarny, jelenie, czasami dziki, a uzupełnieniem ich diety są zające, gryzonie, ptaki. Średnio rocznie zjadają 50 saren, 18 jeleni. Samiec poluje co 5-6 dni, a samica z młodymi znacznie częściej co 2-5 dni. Tylko jedno polowanie na kilka kończy się sukcesem, ryś jest znakomitym selekcjonerem.
Rysie preferują zróżnicowane środowisko leśne. Prowadzą nocny tryb życia, polują o zmierzchu lub w nocy z bliskiej odległości, często z zasadzki. Ruja przypada na luty, marzec młode matka rodzi w dużych dziuplach, szczelinach skalnych, wykrotach w maju, czerwcu. Skuteczność rozrodcza tego gatunku w naszym regionie wynosi 1,2 młodego.
Często mówi się, że rysie prowadzą skryty tryb życia, preferują dzikie knieje, a mimo to bardzo często ślady jego bytowania spotkać na skraju wsi. Można to łatwo wytłumaczyć tym, że sarny podstawa jego diety preferują zarośla, krzaki znajdujące się obok osiedli ludzkich. Ich tropem podąża drapieżnik. Jest to zwierzak wrażliwy na warunki środowiska.
Najczęściej można spotkać jego oznaczenia terytorium czyli odchody zostawione w widocznym miejscu, tropy lub ślady uczty.

Edit
Kolega zwrócił mi uwagę na błąd merytoryczny i miał ze wszech miar rację. Redukcje pogłowia jeleni przeprowadzono w całym kraju w latach 90-tych, a nie w 80-tych. To zmiejszenie populacji tego gatunku spowodowało, że dla wielkich drapieżników zabrakło pożywienia. Nasiliły się ataki na zwierzęta domowe np. wilków. Redukcja była bardzo duża, w jednym z nadleśnictw bieszczadzkich wybito w czasie jednego sezonu 600 jeleni.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Ostatnio edytowano Pn sie 31, 2009 6:46 am przez lucyna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 26, 2009 8:42 pm 
Swój

Dołączył(a): N mar 01, 2009 9:13 am
Posty: 49
Lokalizacja: Kraśnik/Rzeszów/Lesko
Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
http://picasaweb.google.com/michal.organ - cyfrowa galeria bieszczadzkich okolic

http://pogorze.phorum.pl/index.php - wszystko co w pogórzach piszczy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 26, 2009 9:40 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Fajny ten biały pomniczek, zwróciłeś uwagę kto tam leży? ;) Obok siebie?

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 27, 2009 8:37 pm 
Swój

Dołączył(a): N mar 01, 2009 9:13 am
Posty: 49
Lokalizacja: Kraśnik/Rzeszów/Lesko
Obrazek Obrazek

_________________
http://picasaweb.google.com/michal.organ - cyfrowa galeria bieszczadzkich okolic

http://pogorze.phorum.pl/index.php - wszystko co w pogórzach piszczy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 64  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL