Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 3:49 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 27, 2009 9:03 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
A co? Pora na mały donosik. Tego w tym wątku jeszcze nie było. Tak bawił się nasz Kolega Przedpiśca na Ukrainie. Wrr ja też tak chcę. Chyba się będę musiała wkupić się w łaski Admina naszego forum albo nie. Przez pół roku ani razu nie będę chciała wydrapać Mu oczu. Może zasłuże sobie na taki wyjazd.
www.bieszczady.net.pl
www.karpaty.net/znackari/plajska-urva-peklo.htm

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 27, 2009 10:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Tak, Miśku... przypuszczam, że odwrócili się dupami do siebie...

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 28, 2009 5:18 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Poza forum dostałam zapytanie czy eko muzeum Zielony Cień jest zaznaczone na mapach. Niestety, nie. Jest tylko na kilku mapach naniesione eko muzeum "W krainie bobra" o którym już pisałam.( Chyba jeden z pierwszych postów w tym wątku). Potwierdził to Staszek Orłowski przewodnik szef Stowarzyszenia Przewodników Karpaty, który pracował nad "projektem bobrzym".
Ostatnio ukazała się niezła na pierwszy rzut oka mapa turystyczna "Pogórze Przemyskie Góry Sanocko-Turczańskie" w skali 1:50 000 wydana przez Compass www.compass.krakow.pl Jest ponoć dobra (polegam na opinii innych, sama miałam ją raz w terenie), na pewno aktualizowana. Okolice Bezmiechowej są także na mapie Demartu "Bieszczady Góry Słonne" 1:75 000. Niestety, na bardzo dobrych mapach Ruthenusa (okazało się V wydanie mapy "Bieszczady Mapa dla wytrawnego turysty" Wojciecha Krukara) jest tylko zaznaczona Rudenka.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 29, 2009 12:44 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Nastał tydzień dobroci dla Lucyny (zawsze tak jest, gdy obrywam po
łapach na obcych forach lub gdy jestem chora, obecnie 2w1). Pływam jak pączek w maśle w dobroci Kolegów (Kumple pamiętają o mnie, dzwonią i umawiamy się na wspólne chaszczowanie, dostaję prezenty i przepyszne medykamenty (własnoręcznie ukręcony przez Koleżankę kogiel - mogiel z jajek, miodu lipowego i spirytusu). Sądziłam, że nic piękniejszego od życia nie otrzymam a tu niespodzianka, którą zrobił mi Barszczu z naszych for bieszczadzkich. Dostałam cudny prezent od którego nie mogę oderwać oczu. To przepiękny album "Bieszczady z nieba piękniejsze od gór są tylko góry" Huberta Adamczyka i Marcina Rogera Pojałowskiego wydany przez Ruthenus. Wiedziałam, że od kilku lat nad nim pracują, podziwiałam zdjęcia, nawet go reklamuję na swoich materiałach ale nie spodziewałam się, że osiągną taki efekt. To jedna z najpiękniejszych i najstaranniej wydanych książek jakie kiedykolwiek miałam w ręku, dopracowana do perfekcji. Efekt pracy zespołu artystów, nie tylko autorów zdjęć. Album wstępem i to jakim opatrzył Andrzej Potocki, opracowanie graficzne i projekt okładki stworzył Ariusz Nawrocki, opisał zdjęcia Rafał Barski i Andrzej Potocki. Zdjęcia są podfoliowane, otoczone aksamitnymi w dotyku, czarnymi ramkami. Dla mnie zaskoczeniem był nowatorski rozdział "Opis geologiczny wybranych zdjęć", który wyszedł spod pióra dr hab. inż.profesora Grzegorza Haczewskiego. PKP tak go mogę podsumować z punktu widzenia przewodnika. :wink:
Spis treści:
Wstęp
Połoniny
Solina
Dolinami rzek
Świątynie
Opis geologiczny wybranych zdjęć
Z paski dla pasji kilka słów od autorów zdjęć
Wrota Bieszczadów


"Bieszczady z nieba piękniejsze od gór są tylko góry" - fragment wstępu w którym Andrzej Potocki chyba najtrafniej określa czym są Bieszczady i jakie wrażenie na miłośnikach książek robi ten album.
"Bieszczady widziane z nieba są dziełem wręcz doskonałym. Tego widoku nie da się opisać słowami, dlatego nie wspomniano o nich w Księdze Rodzaju w Starym Testamencie. Od kiedy ludzie wzbili się w przestworze, mogą podziwiać tę krasotę ziemskiej natury. Góry są szczególnym darem Boga. Nie mają początku ani końca. Bez nich horyzont toczyłby się beznamiętnie wokół czaszy nieboskłonu, a tak, postrzępiony szczytami to wznosi się, to znów niestrudzenie zbiega w doliny, jakby chciał się zapętlić w nieskończoność czasu.

Bieszczady wyzwalają w człowieku niemal równie silne emocje co najpiękniejsze dziewczyny. Kochamy je od pierwszego wejrzenia. Na pozór łagodnie prowadzą nas swoimi szlakami bliżej nieba, ale nie po to, by go dosięgnąć, lecz nasycić spojrzenie soczystością połonin. Jakże często szelestem traw przechadza się po nich wiatr, ciągnąc za sobą pierzaste obłoki. Gdy następuje słota, chmury dudnią jak tabun spłoszonych koni pędzących kamienistą granią. Kiedy umilknie ulewa, lasy czadzą mglistym oparem unoszącym się w niebo. Powiadają z dawien dawna, że to niedźwiedzie ważą piwo".

Polecam wyjątkowy portal fotografii górskiej www.wrota-bieszczadow.pl
Tam będziecie mogli osądzić, czy Andrzej Potocki miał rację pisząc te słowa pełne miłości o naszych górkach. Prezentowane są tam także zdjęcia zdobiące ten piękny album. Z tego co mi mówił Barszczu to wortal będzie niedługo rozbudowany m.in. powstanie dział prezentujący archiwalne zdjęcia.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 02, 2009 2:25 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 8:40 am
Posty: 168
Ostatnią lub przedostatnią razą szlajałem się rowerem jakimiś szutrówkami, a czasem i asfaltem po wioskach, co to pieszo omijam, a autem też staram się zbyt często nie jeździć...

Powiedzmy, że na pierwszy rzut poleci Berezka i dość urokliwe ruiny murowanej trójdzielnej cerkwi unickiej p.w. Przemienienia Pańskiego z 1868 r.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 02, 2009 6:08 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Zachód słońca nad Berezką Jan Szelc

Drzewa
wstrzymały oddech
nawet powietrza nie ranią
koronne modrzewie

Słychać kroki sprzed lat
rozgawory drogi
z kołami jarmarcznych wozów
wilcze echa
rzeki bezimiennej szept

Nagle wydłużają się palce cienia
zaciskają na szyi dnia
i sztab duchów
zbiera się w ruinach
nad mapą sumień

Słońce zapada krwawo

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 03, 2009 3:25 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Smutne, a zarazem piękne miejsce. Te ruiny winne być wyrzutem sumienia. Kiedyś była piękna świątynia wybudowana z kamienia. Powstała w 1868 r. z fundacji właściciela folwarku Żurowskiego. Jej bryła była oryginalna, miała ośmioboczną, nieproporcjonalnie dużą w stosunku do prezbiterium i przedsionka nawę. Została celowo zniszczona. W latach 50-tych pracownicy tutejszej spółdzielni produkcyjnej zerwali z niej blachę i rozpoczęła się powolna dewastacja. Byłam tam tylko raz, żal serce ściska, gdy ogląda się takie zniszczenie. Wnętrze zarośnięte pokrzywami, drzewa na gzymsie koronacyjnym, śmieci. Szkoda, przez moment w latach 50-tych była szansa, że zostanie przekształcona w kościół rzymokatolicki.
Obok ruin znajduje się wybudowany w latach 80-tych kościół.

Jan Szelc "Modlitwa do Madonny Bieszczadzkiej"

o Panno Przeczysta
której płomienie nie dodały blasku
której serce zatrute
fałszywym wołaniem
zdejm z nas milczenia pokutę-
co się stało
już się nie odstanie

bądź nam jak człowiek
niecierpliwa
jak sprawiedliwy - poruszona
czekanie to przywilej Boga
Matko Chrysta
czy nie widzisz
krew już pokalana
nawet łza nieczysta

weź rosę traw w obronę
zdeptaną mogiłę
barwy motyla i zorzy ikonę
i lot sokoła nad połoniną
by twoich dłoni o Maryjo
raz jeszcze nie splamiono
winą
spraw by na twarzach gór purpury
nie z gniewu były
lecz z zadumy
a ciszę uczyń taką
bym słyszał spadający owoc
i głos odlatujących ptaków

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 03, 2009 5:16 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Berezka Góry Sanocko-Turczańskie nazwa historyczna Bereska. Miejscowość specyficzna, dla mnie przelotowa. Przejeżdżając prze nią tak naprawdę nie wiem co mam opowiadać. Nie zachowały się tu zabytki oprócz owej ruiny cerkwi i kilku pomnikowych drzew w miejscu, gdzie pierwotnie było, z tego co pamiętam, fortalicjum Balów. Obok parku pochowano w 1944 r żołnierzy niemieckich, zostali oni w 1991 r. ekshumowani i przeniesieni na cmentarz wojskowy do Przemyśla. Zabudowa jest współczesna, większość mieszkańców to przesiedleńcy ze wsi wysiedlonych w czasie budowy Jeziora Solińskiego. Jest to miejscowość agroturystyczna. Niestety, tablica o tym informująca, przedmiot konfliktu pomiędzy mieszkańcami tej miejscowości i mieszkańcami Polańczyka już nie istnieje. W sumie była to zabawna awantura, jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o władzę i pieniądze. :mrgreen: Było minęło. We wsi co w drugim domu znajduje się gospodarstwo agroturystyczne, a raczej pensjonat. Mogę z czystym sercem polecić Leśniczówkę i U Bogusi. Znany jest pensjonat Karino i ich stadnina koni.
Cała wieś otoczona jest ścieżkami spacerowymi. Dukat temu kto je zna i je przeszedł. Oczywiście, nie liczę tych co je malowali.

Oto spis, może ktoś wreszcie zakosztuje na nich wędrówki.
Wisina kolor niebieski, czas przejścia 2,5 godz.
Kiczera kolor zielony, czas przejścia 3 godz.
Pasieki kolor żółty łącznik z czerwoną 1 godz
Kamieniec kolor czerwony, czas przejścia 3 godz

Szlak rowerowy Gmina Solina
Niegdyś wiodła tu trasa MTB ale obecnie jest nieczytelna.
Są i szlaki konne ale nie znam ich przebiegu.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 06, 2009 7:53 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 8:40 am
Posty: 168
Tablica taka stoi przy drodze, kole sklepu jeśli dobrze pamiętam, zaznaczono na niej kilkadziesiąt gospodarstw.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 06, 2009 8:00 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 8:40 am
Posty: 168
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 10:57 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Średnia Wieś Góry Sanocko-Turczańskie

Niestety, nie znalazłam ani jednego wiersza poświęconego tej miejscowości swoimi korzeniami sięgającej najprawdopodobniej czasów panowania książąt ruskich dlatego pozwolę sobie przedstawić coś niecodziennego. Wiersz Janusza Szubera "Las wielki i niedźwiedźiów dosyć" będący składanką cytatów z pism i dokumentów dotyczących ziemi sanockiej. Takie słowne puzzle oddające charakter naszej ziemi.

"Las wielki i niedźwiedźiów dosyć"

W czeluściach gór dymiących
Niedźwiedzie piwo warzą
Albo w panwiach żeliwnych
Ługują popiół drzewny.
Cyhany hrajut na skrypkach i basach.
Ludy zajmajut sia chliborobstwem i wypasom chudoby,
Mlecznym obchodzą się całe lato.
Targi w Lisku znaczne na bydło.
Tu bez Żyda się nie obejdzie.
Bałbuste cipkały zrobiło mit bojne.
Łapią ryby w Sanie. Czasami rzucają trutę na wodę:
Gałki zlepione z mąki, łajna i okowity.
Kradzieże są rzadkie, lecz zdarzają się rozboje.
Opryszkowie w niepraktykowany sposób
Nabrali zuchwalstwa: bandy
Tołhajów i zakarpackich sabatów
Uzbrojone w muszkiety , spisy i wekiery.
Opuszczone potasznie, wsie zarosłe lasem.
Patrzaj, myśliwcze, gdzie ta dolina-
Nec locus ubi Troia.
Wołowa szlachta zza Otryta,
Czterech dzierżawców na siedmiu chłopach,
Przez Bieszczad kaznodzieja
Kiedy szedł do fary
A nad wierchami cordus corax-kruk
Tam Marynia chodyła
Kałynu łamała.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 07, 2009 3:04 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Niewiele pozostało pamiątek po cerkwi w Średniej Wsi. Tylko ta parawanowa, dwukondygnacyjna dzwonnica-brama z 1927 r. Sama cerkiew murowana, kryta blachą została wzniesiona w stylu narodowoukraińskim w 1907 r. Została w 1954 r. przekazana PPB z Sanoka w celach rozbiórki. Wyposażenie wywieziono do cerkwi w Zahoczewiu, tę także zniszczono. Była to celowa działalność państwa polskiego. Co stało się z wyposażeniem nie wiadomo. Kiedyś ksiądz, gdy byliśmy z grupą zwiedzać tutejszy kościół opowiadał nam, że ołtarz został zniszczony przez leskie UB, a obrazy sprofanowane. Pozostało cerkwisko, które możemy zobaczyć na zdjęciach Wojtka.
Średnia Wieś znana jest z cennego, wyjątkowo pięknego kościółka no właśnie z którego roku. Na pewno parafia ma ponad 350 lat. Gdyby ktoś posiadał zdjęcia to byłabym wdzięczna za umieszczenie w tym wątku.
Był tu także pałac, pozostały po nim tylko fragmenty fundamentów i część pięknego, o charakterze uroczyska parku podworskiego. Kilka wyjątkowo dorodnych dębów i lip rośnie obok skarpy schodzącej do Sanu. Ta część doliny Sanu jest wyjątkowo malownicza. Średnia Wieś bowiem jest podzielona na dwie części. Obok drogi znajduje się gęsta zabudowa ale po drugiej stronie rzeki jest rozległa, malownicza dolina. Po zniszczeniu mostu przez powódź wieś została rozdarta i całe szczęście. Bardzo lubię spacerować tą częścią Gór Sanocko-Turczańskich. Szczególnie przełom Sanu pomiędzy Zwierzyniem, a Leskiem. Są tu dwa rezerwaty: "Przełom Sanu pod Grodziskiem" i "Grąd w Średniej Wsi". Ta część Sanu dla wędkarzy jest czymś wyjątkowym, to odcinek specjalny. Jest to także znakomite miejsce do obserwacji ptaków, szczególnie zimą. Warto tamtędy pospacerować albo pojeździć rowerem.
Średnia Wieś znana jest z tego, że tu pomieszkiwała przez wiele lat Ewa Henrietta Ankwicz, jedna z miłości Mickiewicza. To ona była pierwowzorem dwóch postaci kobiecych: Ewy z IV części "Dziadów" i Ewy Horeszkówny z "Pana Tadeusza". Ponoć nieszczęśliwy romans pomiędzy Ewą, a Jackiem Soplicą i owa czarna polewka to opis w jaki sposób został potraktowany poeta przez rodzinę Ankwiczów.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 16, 2009 11:47 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Jesień to pora na spotkania Bieszczadników. W niedzielę byliśmy w Bezmiechowej, a w poniedziałek w Dydiowej. Napisałam relację, a Piotr ozdobił ją zdjęciami z miejsc, do których poprzez internet trudno dotrzeć.
www.bieszczadzkieforum.pl/viewtopic.php ... 8&start=50

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 23, 2009 9:18 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 12, 2009 9:20 am
Posty: 219
Lokalizacja: WielkaPolska
[quote="Misieg"][/quote]
Obrazek
Na tym zdjęciu jest widoczny napis: "...zabici przez Niemców...". Ale ta tablica powstała w roku 1947. Teraz napis byłby "...zabici przez nazistów...".
Czasy czasy czasy....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 28, 2009 7:05 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Dziś ukazała się wydana przez krośnieńskie wydawnictwo Ruthenus wyjątkowo ciekawa książka poświęcona Bieszczadom. Czekaliśmy na nią przez trzy lata. Jest to II, rozszerzone wydanie wspomnień Józefa Pawłusiewicza "Na dnie jeziora". Pierwsze, ocenzurowane ukazało się w 1981 r w nakładzie 10 000 i błyskawicznie rozeszło się. Było wydane bardzo niechlujnie, na kiepskim papierze więc po tych wielu latach większość miłośników o przeczytaniu tego pamiętnika mogła tylko pomarzyć. Mi dawno temu tę książkę w łapę włożył Kolega mówiąc mniej więcej tak: chcesz poznać historię Bieszczadów przeczytaj. Wspomnienia zafascynowały mnie, czyta się je jak baśń przenoszącą nas do krainy, która już niestety nie istnieje.
Józef Pawłusiewicz był postacią bardzo barwną, brał czynny udział w walce polsko-ukraińskiej w 1918 r, w wojnie bolszewicko-polskiej, pracował w latach 1928-1939 w Straży Granicznej m.in. w Beskidzie Niskim. Lata okupacji spędził w Bieszczadach organizując tu oddział Samoobrony, który potem na krótki okres czasu połączył się z odziałem partyzanckim Kunickiego-Muchy. Moim zdaniem rozdział poświęcony tym trudnym czasom powinien być lekturą obowiązkową dla przewodników beskidzkich. Tak mało mamy źródeł z których możemy czerpać "nieprzetworzoną" przez historię polityczną wiedzę. W historii polskiej kynologii zapisał się jako organizator Zakładu Tresury Psów KBW. To w Bieszczadach został stworzony wzorzec rasy gończy polski
www.gonczypolski.pl/?whereami=historia Dla mieszkańców okolicy Jeziora Solińskiego był kimś bardzo ważnym, cieszył się wyjątkowym szacunkiem. Bardzo lubię słuchać opowieści pani Stefanii Koncewicz z Rajskiego, która go bardzo dobrze znała. Jej mąż razem z Pułkownikiem, panem Peperą i gen. Berlingiem nie raz polował.
Jestem w trakcie ponownego czytania wspomnień. Oczarowały mnie powtórnie. Właśnie skończyłam rozdział " W partyzantce".
Książka jest ładnie i starannie wydana chociaż mi osobiście nie podoba się projekt okładki. Ruthenus wydaje prawdziwe, wysmakowane perełki więc spodziewałam się czegoś innego, piękniejszego. Wspomnienia są ilustrowane, dodano do nich mapki oraz z czego najbardziej się ucieszyłam mapkę szlaku bojowego oddziału Samoobrony porucznika Pawłusiewicza.
Moim zdaniem Ruthenus wyrasta na najlepsze regionalne wydawnictwo. To tu ukazują się wyjątkowo ciekawe książki Edwarda Marszałka. W tym roku wydali także dwie inne pozycje, które winne znaleźć się w biblioteczce miłośników Karpat "Na szlakach Łemkowszczyzny" dr Krystyny Piernackiej (reprint) i "Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie Samodzielny Batalion Operacyjny Narodowych Sił Zbrojnych Kryptonim "Zuch" 1944-1947"
Oprócz tego wydają znakomite mapy o których już wspominałam.
www.ruthenus.pl

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 28, 2009 7:57 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 8:40 am
Posty: 168
Pedałując Średnią Wsią natrafić można na bodajże najstarszy drewniany kościół w okolicy, wieżę dobudowano całkiem niedawno...no ale to zapewne Lucyna ze szczegółami opisze.

...mam nieodparte wrażenie, że juz o tym miejscu było...jeśli tak, to sorry za powtórkę;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 28, 2009 4:03 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
lucyna napisał(a):
"Rzecz o majorze Antonim Żubrydzie Samodzielny Batalion Operacyjny Narodowych Sił Zbrojnych Kryptonim "Zuch" 1944-1947"

Własnoręcznie zakupiłam w Sanoku ;)

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 30, 2009 11:13 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
:)
Od kilku dni ciągle słyszę od Kolegów, że ukazała się następna książka poświęcona czasom wojny domowej. Ponoć jest bardzo interesująca, poświęcona odmitologizowaniu naszej historii współczesnej. To "W kręgu "Łun w Bieszczadach" Grzegorza Motyki. Jest poświęcona dwóm bohaterom: Świerczewskiemu i Żubrydowi. Jeszcze jej nie widziałam u nas w księgarni. Na pewno ją kupię.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 30, 2009 3:25 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Dziękuję za informację, już kupiłam tę świeżą bułeczkę :) Masz PW.

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 05, 2009 8:03 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Książeczka jest prześwietna.

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 05, 2009 9:13 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Oj ładnie było w sobotę na połoninach... szkoda, że borówki już zgubiły liście bo nie będzie tych pięknych czerwonych barw :roll:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 05, 2009 9:15 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Nie pitol, tylko wrzucaj foty :)

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 05, 2009 9:41 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
No właśnie wrzucaj.
Było cudnie. Wędrowaliśmy w sobotę Wetlińską. Pod Osadzkim Wierchem zobaczyłam coś wspaniałego. Mozaikę kolorów, taki impesjonistyczny obraz: beż traw, ciemny brąz buczyny, szarość grehotów, ostra czerwień jarzębiny i bardzo intensywny kolor, brąz z domieszką czerwieni obok ostańców.
Dziś zaś byłam świadkiem spektaklu natury. Potężny byk na skraju lasu pilnował stadka pasących się łań. Na oko czternastak manifestował swoją wielkość, dosłownie puszył się. W zagajniku stał równie piękny jeleni młodzieniec i tęsknym okiem gapił się na samice. Stary zaryczał i w tym momencie czar prysł. Kretyn wpadł w amok, miałam problem z utrzymaniem go na smyczy.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 05, 2009 9:57 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 21, 2008 8:58 pm
Posty: 659
Lokalizacja: Kraków
Mam pytanie, czy to już jest pełnia kolorów czy będzie jeszcze ładniej?

_________________
Pozdrawiam
https://picasaweb.google.com/dariusz.finster


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 05, 2009 10:20 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Za tydzień, dwa. Bieszczady wbrew temu co mówią nie są kolorowe jesienią. To mozaika odcieni brązu, od złocistego po prawie czarny z domieszką zieleni. Kolorowe są zaś Góry Sanocko-Turczańskie, wczoraj już czułam przedsmak złoto-czerwono-brązowej jesieni nad Jeziorem Solińskim. Jutro z Kumplami z forum (to tylko czytają) idę w okolice Bandrowa. Tam też jest już cudnie, bo przeważają grądy.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 05, 2009 10:32 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Do zobaczenia zatem :)

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 06, 2009 10:15 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
vm2301 napisał(a):
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pogoda spłatała mi brzydki kawał :twisted: Połazęgowisko przeniesione na przyszły rok.
Tak o Średniej Wsi pisze F. Antoni Ossendowski w "Karpatach i Podkarpaciu Cudach Polski
" w Średniej Wsi w całej okazałości widzialny ze wszystkich stron skrzy się w słońcu biały pałac d-ra Sołowija, a tuż w pięknym parku stoi czarny ze starości kościółek drewniany, co zapewne około 500 lat sobie liczy. Balowie oddali go niegdyś arianom. Teraz od czasu do czasu odprawia tu nabożeństwo pobliski proboszcz łaciński. We wsi dużo murowanych zabudowań, krytych blachą, widać współczesne narzędzia rolnicze, lepszą rasę koni i bydła i wyczuć się daje jakiś rozmach - inny niż gdzie indziej na Łemkowszczyźnie i Bojkowszczyźnie.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 06, 2009 10:21 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Na OR ?

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 06, 2009 10:25 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
vm2301 napisał(a):
Pedałując Średnią Wsią natrafić można na bodajże najstarszy drewniany kościół w okolicy, wieżę dobudowano całkiem niedawno...no ale to zapewne Lucyna ze szczegółami opisze.

...mam nieodparte wrażenie, że juz o tym miejscu było...jeśli tak, to sorry za powtórkę;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Alem się walnęła, nie te zdjęcia zaznaczyłam.
"Istotnie maja tu swe gospodarstwa wieśniacy, którzy stosunkowo niedawno powrócili z Ameryki. Stara Wieś stoi już na głównej szosie. Równina i coraz łagodniejsze fale znowu piętrzyć się zaczynają i przechodzą już w prawdziwe stożkowate góry, a nad nimi na wysokości prawie 1000 metrów panuje Turnia. Wszystkie szczyty najeżyły się szczecina świerków, w niższych reglach odcina się zielonością skupienia bukowe (bzdura)."
Niestety, nie udało mi się dotrzeć do monografii Średniej Wsi. Muszę więc posłużyć się tylko własną pamięcią i świetnym przewodnikiem "Kościoły drewniane Karpat Polska Słowacja".

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 06, 2009 11:00 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Ok, nie pitolę, proszę :lol: :

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 64  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL