Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 4:12 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 01, 2010 5:10 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Zamknięto wejście na ścieżkę dydaktyczną w BdPN Tarnawa - Dźwiniacz, powód prozaiczny rzeczka zmyła po raz kolejny jeden z mostów, drugi jest uszkodzony. Zamknięto także wejście na pomosty w Tarnawie nad torfowiskami wysokimi, powód podobny. Zniszczona dylowanka, szczególnie nad głębią. Już w ub.roku bałam się tam przechodzić z grupą.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 03, 2010 7:02 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Czekam na kilka słów relacji, pracusiu :rambo:

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 04, 2010 5:02 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Magda, bardzo mi przykro, dziś nie wyrobię się do wieczora. Wczoraj byłam tak zmęczona, że mimo tego iż byłam pokryta warstwami kurzu zasnęłam w ubraniu. Dziś tylko kąpiel i spadam do grupy. A mam dużo do opowiedania, spotkałam kilkoro naprawdę ciekawych ludzi, takich z pasją. To co Cię najbardziej interesuje czyli cerkiew zostanie uratowane, zabezpieczone. A myśmy ustawili, wypoziomowali, połączyli 6 pomników z piaskowca, wszystkie są oczyszczone, 3 pokryte chemią i ponownie oczyszczone. Ja na widok szczotki wpadam w przerażenie. Mieliśmy taki zestaw: szpachelka do usuwania mchów i porostów, dwie szczotki druciane, szczota ryżowa, zmiotka i zdzieranie brudu z piaskowca. Gupek czyli ja nie chciał założyć rękawic więc ma potwornie zniszczone dłonie i co najgorsze porozbijane palce. Jak pracowałam tego nie czułam. Gdy przechodziłam do innych prac np.pomagałam podnosić rozwalone pomniki (dwa łomy i kłody drewna aby sobie poradzić z kamiennym blokiem plus 5 osób) to byłam szczęśliwa, że odpoczywam. Pracowałam na pół gwizdka, a Koledzy dawali z siebie wszystko. I oni tam byli trzy dni, a ja tylko jeden i nie wytrzymywałam fizycznie. A czasami obozy trwają dwa tygodnie.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 04, 2010 9:16 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Cmentarz grek. i cerkwisko w Płonnej został już na szczęście przekazany parafii grek.w Komańczy. Trwają prace nad ratowaniem zabytków. Motorem działań jest Andrzej, potomek rodziny Łemków wysiedlonych w czasie akcji Wisła. To On stoi za remontem dzwonnicy oraz zabezpieczeniem cerkwi. Jeździ po rodzinach przesiedleńców i zbiera fundusze. Jest niezwykle skuteczny. Miałam możliwość nie tylko Go poznać ale także z nim i Jego Córką pracować. Przyjeżdżają w na Pogórze Bukowskie ze Słupska. Na cmentarzu pracowało Stowarzyszenie Dziedzictwa Mniejszości Karpackiej z Zagórza. To ich czwarty sezon. Wcześniej ratowali nekropolie w Tyrawie Wołoskiej. W Płonnej prace trwały od 30 do 3 maja. Pracowało kilka osób: Ewa Bryła szefowa stowarzyszenia, Jej Brat Piotr, Jeżyk i Jej Koleżanka, Rafał. Ja przyszłam na gotowe, większość pomników była już przygotowana do scalania i czyszczenia. Prace rozpoczynają od poszukiwań, takimi specjalnymi prętami z miedzi przeszukuje się teren, czasami wystarczy zwykły łom. Nagrobek wyjmuje się, wstępnie oczyszcza, przeważnie jest rozbity więc trwają poszukiwania pozostałych kawałków. Gdy dołączyłam do nich to dziewczyny czyściły kamienie za pomocą drucianych i ryżowych szczotek. Panowie a przede wszystkim Piotr zajmowali się scalaniem pomników, poziomowaniem ich, najcięższą pracą fizyczną. Pomagałam im aby nie zwariować przy czyszczeniu. Ta praca jest monotonna i bardzo ciężka, ogłupia. Nawet okazałam się mniejszą blondynką techniczną niż sądziłam, że jestem. Już potrafię podkładać kamienie pod pomniki, wiem, że należy je dopasowując wbijać młotkiem, sprawdzam wkładając ręce pod pomnik czy tam nie ma gadów itd. W sumie zostało odrestaurowanych 3 pomniki, 3 następne muszą być jeszcze "zglutowane" nasączone preparatami i dokładnie oczyszczone, a potem wszystkie 6 zimpregnowane. Po chemii wyglądają jak nowe, uwidoczniają się detale. Wykonywałam najprostsze czynności, nie chciałam uszkodzić rzeźb więc nie dotykałam inskrypcji (czyści się ją skalpelem) czy płaskorzeźb. Ewa obiecała coś skrobnąć na serwis. Powstała prawdziwa dokumentacja, Jeżyk szkicowała i opisywała każdy zabytek, notowała jakim czynnościom, preparatom je poddano. Prace nie zostały zakończone. Pozostało jeszcze wypełnienie obramowania jednego pomnika ziemią, podniesienie obramowania drugiego, ułożenie kolumnady i połączenie jej łańcuchem.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 08, 2010 10:46 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
jacob.p.pantz napisał(a):
lucyna napisał(a):
Niestety, macewy są bardzo zniszczone więc nie mogę poopowiadać o ich symbolice. A szkoda, może ktoś ma zdjęcia z innego kirkutu z naszych stron. Byłabym wdzięczna za ich umieszczenie.


...a proszę bardzo - na szybko lekko zmroczny zlepek z Leska:
Obrazek

W tym tygodniu po kilkumiesięcznej przerwie odwiedziłam cmentarz żydowski w Lesku. Wiem, że to zabrzmi absurdalnie ale spojrzałam na niego trochę innym okiem. Bardzo nie spodobało mi się to co zobaczyłam. Na bardzo ale to bardzo wielu macewach rozprzestrzenił się mech i porosty. Grube kołdry mchu niszczą kamień. Nie wiele trzeba aby temu zapobiec. Kilka godzin pracy kilku ludzi, szpachelki i szczotki ryżowe. Kamienie są namoknięte więc należy tylko ściągnąć roślinność. Czy ktoś w przyszłym tygodniu zgodziłby się poświęcić kilka godzin na niezbędne prace?

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 09, 2010 3:19 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Po pierwsze 15 w sobotę odbędzie się spotkanie Userów for bieszczadzkich w Ustrzykach G w Pod Caryńską. Serdecznie zapraszam w imieniu Kolegów i swoim.
Po drugie to tam będziemy dyskutować o pacach na cmentarzu żydowskim w Lesku. Koledzy z for zainteresowani są pomocą. www.bieszczadzkieforum.pl/post5183.html#5183 W przeciwieństwie do przewodników, którzy mówiąc wprost, a może lepiej o tym jednak nie mówić.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 8:11 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 30, 2010 11:59 am
Posty: 66
Lokalizacja: Lublin/Wrocław
Czy orientuje się ktoś w okolicy jeziora solińskiego? Potrzebuję informacji gdzie w okolicy można się rozbić z namiotem+ ognisko w kilka osób itp. Może być to pole namiotowe o ile można przy namiocie rozpalić ognisko i śpiewanie po nocy nie będzie przeszkadzało ludziom wokół. Nie ukrywam, że jednak lepiej by było na dziko, tylko żeby nie było dużego strachu że ktoś się przyczepi ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 8:37 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Rozbijanie się na dziko na terenie gminy Solina jest zabronione. Z tego co pamiętam w okolicy jest kilka pól namiotowych, nigdy tam nie spałam więc nie wiem jak to wygląda. W Polańczyku cieszy się popularnością Patelnia. Nie wiem czy lubią głośnych imprezowiczów. Pomyśl raczej o Rybnem, tam nie ma dużo ludzi więc może wam ujdzie na sucho głośne zachowanie.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Ostatnio edytowano Pn maja 10, 2010 8:43 pm przez lucyna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 8:41 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 30, 2010 11:59 am
Posty: 66
Lokalizacja: Lublin/Wrocław
Bardzo dziękuję za pomoc :)


Ostatnio edytowano Pn maja 10, 2010 8:49 pm przez MWro, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 8:47 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Szybki jesteś. Pomyśl o okolicach Teleśnicy czy Daszówki, to gmina Ustrzyki D. Cisza spokój, jak nie będziecie przeszkadzać to i chyba będziecie mogli tam gdzieś się rozbić. Jest super miejsce czyli Wyspa Skalista vel Wyspa Straconych Cnót ale tam należy jakoś dopłynąć.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 9:24 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Mam głupie pytanie :lol: Czy na W.Skalistą da radę wpław przepłynąć albo skleconą na poczekaniu tratwą?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 10, 2010 9:29 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 30, 2010 11:59 am
Posty: 66
Lokalizacja: Lublin/Wrocław
Do-misiek napisał(a):
Mam głupie pytanie :lol: Czy na W.Skalistą da radę wpław przepłynąć albo skleconą na poczekaniu tratwą?

Z mapy i zdjęć wynika, że bez większych problemów ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt maja 11, 2010 3:35 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Wpław tak, mimo to nie ryzykowałabym. Trzy razy topiłam się w jeziorze, w tym raz sama nie wiem jakim cudem przeżyłam, więc boję się tej wody. Nie ryzykowałabym niepotrzebnie. Do wyspy dopływałam zawsze kajakiem, żaglówką, (z pewnych powodów bardzo lubię to miejsce. :D) lub opływałam statkiem i kutrem WOPR nie mam więc doświadczeń w niekonwencjonalnym dostawaniu się tam.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 16, 2010 8:46 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
IX Kongres Internautów For Bieszczadzkich zwany KIMBem przeszedł do historii. To było moim zdaniem wyjątkowe spotkania, dla mnie brzemienne w skutki. Po pierwsze zdałam sobie sprawę jak ważne dla mnie jest forum bieszczadzkie (oba, ale traktowane jako jedno), a raczej ludzie tworzący to miejsce, po drugie wreszcie dotarło do mnie jak wiele już osiągnęliśmy jako społeczność wirtualna (przyjaźnie, spotkania, wspólne akcje itd. ) i co o mały włos mogliśmy sp..., po trzecie nie ważne gdzie jesteśmy zalogowani, gdzie piszemy (forum info, bieszczadzkieforum, wątek na forum.turystyka-gorska) najważniejsze są Bieszczady itd. Każdy z nas ma swoje własne piorytety.
Oprócz spotkania Przyjaciół i Kolegów zajmowaliśmy się poważnymi rzeczami. Dostałam upoważnienie do reprezentowania for bieszczadzkich w "sprawach cmentarnych", będę koordynować pewne przedsięwzięcia.
Postanowiliśmy kontynuować dobre obyczaje i nadal w różny sposób ratować nekropolie i inne zabytki bieszczadzkie, pójdziemy drogą, którą wytyczyli kolejno: Malo, Szymon Magurycz, Magda Nic To. Malo jako pierwszy zajął się ratowaniem kirkutu w Baligrodzie, pomogli Mu Koledzy z for, Szymon od wielu wielu lat jest zaangażowany w prace, to szef Magurycza, On serce zostawił na cmentarzach, wiedza przeogromna, zasługi wielkie, Magdę nie trzeba przedstawiać, za Nią też przemawiają czyny (tegoroczne sprzątanie dwóch cmentarzy: Czystogarb, Wola Michowa). Na www.forum.bieszczady.info.pl Koledzy zebrali w tym roku 3 tys na potrzebnych na zorganizowanie obozu Magurycza w Berehach G, w długi weekend Szymon i Jego Koledzy ukończą prace na tym cmentarzu), zebrali 500 zł na wstępne prace interwencyjne przy kapliczne w Rajskiem, renowację chrzcielnicy w Beniowej (Szymon i Jego Kamieniarze będą tam pracować na przełomie maja i czerwca, kaplica w Rajskiem została już umyta). Co będziemy robić? Po pierwsze kontynuować zbiórki pieniężna potrzebne na następne obozy Magurycza i prace interwencyjne, a po drugie w sierpniu i we wrześniu grupa internautów będzie pracować na kirkucie w Woli Michowej kontynuując to rozpoczęła Magda wraz z Kolegami i być może zajmiemy się jeszcze jednym cmentarzem. Postanowiliśmy odciążyć Magurycz od spraw przyziemnych czyli czyszczenia z roślinności cmentarzy, wykonywania łatwych prac nie wymagających wiedzy.
Na razie wstrzymaliśmy się z pracami na kirkucie w Lesku. Tam muszą pójść z nami kamieniarze i prace muszą trwać bardzo długo. Nie chcemy zaszkodzić, ponoć dobrymi intencjami piekło jest wybrukowane. Oprócz tego postaramy się pomóc Magdzie i Donatowi w Ich działaniach. tym bardziej, ze w nich bierze udział także Barszczu szef wydawnictwa Ruthenus Nie mówiłam o planach, gdyż te powinna przedstawić Magda ale prywatnie o nich rozmawiałam z Kolegami.
Poza tym będziemy pracować nad pomysłem Pastora. Być moze uda nam się stworzyć przewodnik po nieistniejących wsiach bieszczadzkich, którego zasadniczą częścią będzie dokumentacja fotograficzna.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 16, 2010 7:23 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2007 9:28 pm
Posty: 2176
Lokalizacja: Litwini wracali?
Największy mój problem teraz, to stać się godna opisu Lucyny. :mrgreen:
Postaram się.

Obrazek


Dziękuję za ciepłe słowa, Lucy, w imieniu swoim i ekipy - miło współpracować z kimś, kto ma dynamit w zadku i nie pierdzieli tylko andronów przed monitorem.
Z kimś komu naprawdę chce się chcieć. Liczę, że jeszcze nie raz coś zmalujemy. Poczynając od następnej niedzieli.

_________________
I'd rather be riding my motorcycle thinking about God than sitting in church thinking about my motorcycle.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 11:01 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Eee tam.
Siostro Walkirio Bladolica, proszę nie dekonspiruj nas. Właśnie jestem w trakcie opracowywania genialnego planu-zabezpieczenia się na wypadek niezrealizowania niedzielnych zamierzeń. Mając na uwadze Wasze niepospolite umiejętności plus mój dar robienia zamieszania przebieramy się w owcze fatałaszki i ... rozbijamy bank. :mrgreen:
Wcześniej jednak proszę abyś nie zapomniała zabrać aparatu fotograficznego. Jeszcze o tym nie wiesz ale zostałaś włączona do ekipy tworzącej przewodnik po nieistniejących miejscowościach. :D Rozpoczynamy wielką akcję ochrony pamięci.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 17, 2010 12:05 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Cz lis 19, 2009 3:46 pm
Posty: 347
Lokalizacja: znienacka
lucyna napisał(a):
No i egzotyka. Przejazd przez dzielnicę romską Podskalka to jak wyprawa do innej rzeczywistości. Bieda pomieszana ze skrajną nędzą, multum dzieci w różnym wieku, a ludzie wydają mi się szczęśliwi. Tu życie płynie swoim własnym nurtem

http://picasaweb.google.pl/spokoynie/10 ... 1346996242
Podobnie wyglądają osiedla romskie w innych częściach Karpat,
http://picasaweb.google.pl/spokoynie/05 ... 3066420386
http://picasaweb.google.pl/spokoynie/08 ... 0879890210
sporo takich malowniczych przedmieść/przedwsi na Słowacji, w Rumunii
(w tejże, w jednej z dolin Gór Rodniańskich widziałem też kiedyś obozowisko
dziesiątków szałasów skleconych głównie z drewna i folii...),
czy choćby na pograniczu Jazowska i Maszkowic (gmina Łącka)
i w Krośnicy (gmina Krościenko nad Dunajcem).
BTW: w sądeckich skansenie jest sektor z kilkoma chatami Bergitka Roma
http://picasaweb.google.pl/spokoynie/08 ... 5615454850
(i 2 poprzednie).

lucyna napisał(a):
na Sokolu, jednej z górek otaczających Humenne. Jej dużą część zajmuje rezerwat, jeden z najpiękniejszych jakie w życiu widziałam. [...]
momentami szlak przypomina wysokogórski z racji łańcuchów i ekspozycji.[....]
Na Cervenej skale znajduje się punkt widokowy. Trochę dalej jest Jaskinia Dupna długości 35 m. Wejście do niej do olbrzymia grota

Ekspozycji i wysokogórskości to tam raczej niezbyt niewiele (-;
zaś uroda podobna miejscom w Pieninach itp.,
jednak naprawdę warto było wpaść (akurat miałem po drodze i mile spędziłam tam pół dnia),
więc szczerze dziękując Lucynie za inspirację, ilustruję paroma widokami:
Humensky Sokol
Obrazek
Cervena Skala
Obrazek
Dupna Jaskyna
Obrazek
Hrad Jasenov
Obrazek
Obrazek

---

lucyna napisał(a):
Na Połoninę Równą według Andrzeja (wchodził z kilku stron) najlepiej wejść ze strony zachodniej, z tur bazy w Łomaszonach. Dojdziesz tam samochodem. Musisz mieć kompas i mapę, gdyż zanikły ścieżki zrobione przez bydło, w mgle ponoć jest tam nieszczególnie.


Pewnie już po ptokach (-; jednak:
od turbazy w _Łumszorach_ droga jest ewidentna,
http://picasaweb.google.pl/spokoynie/08 ... 0399728242
a w czesci grzbietowej spotyka (niestety) betonowe płyty z Lipowca (pd stoki).
Wierzchołek - zgodnie z nazwą - jest rozleeegły a plaskaty,
więc zgubienie ścieżki we mgle mogłoby być niesympatyczne ...ale trudne (-;

Serdeczności,

Kuba


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 23, 2010 10:22 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Akcja międzyforumowa Ratujmy cmentarze, ratujmy pamięć nabiera rumieńców. Szczegóły tu http://bieszczadzkieforum.pl/topic671.html

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N maja 23, 2010 11:15 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Nasz region "dorobił się" nowej atrakcji. W ośrodku Caritas w Myczkowcach powstał ogród biblijny. Mam bzika na punkcie ogrodów więc nie dziwcie się, że jak tylko pojawiła się okazja to tam zabrałam grupy. Bardzo podoba mi się to miejsce. Ogród ma 80 arów, są tam kwatery z roślinami pogrupowane tak, że ilustrują wydarzenia biblijne. Zdarzenia przedstawione są chronologicznie, wchodzimy przez bramę tzw. ucho igielne. To nawiązanie do znanych słów: prędzej wielbłąd przejdzie przez ucho igielne niż bogaty wejdzie do Królestwa Niebieskiego. Słowa Chrystusa są hiperbolą, ucho igielne to było wejście prowadząc przez mur obronny, bardzo ciasne, wielbłądy wraz z ładunkiem przechodziły na kolanach. Pierwsza kwatera to żydowska menora utworzona z bukszpanu i siedem czerwonych lamp symbol wiary w Boga. Potem jest krzew gorejący, następnie sadzawki symbolizujące Morze Czerwone itd. Mi najbardziej podoba się miniatura świątyni jerozolimskiej i wieży Babel. W ogrodzie są umieszczone piękne rzeźby np. Świętej Rodziny. Od reszty ośrodka ogród oddzielony jest kratami po których będą wspinać się pnącze.
Więcej możecie przeczytać na stronie http://ogrod-biblijny.pl
Tam też jest galeria.
W ośrodku jest ponad to centrum ekumenizmu z około 170 miniaturami drewnianych cerkwi i kościółków z pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji i mini zoo.
Według dzieciaków największą atrakcją jest jednak Bociek, oswojony bocian biały wychowany przez człowieka. Przydarzyła nam się dziwna przygoda, całkowity z mojej strony brak zrozumienia tego co nam chce przekazać Bociek. Spaceruje on wśród ludzi ale nie lubi być przez nich otoczony. Dzieciaki przez przypadek odcięły mu drogę ucieczki, Bociek zachowywał się dziwnie, podskakiwał i podfruwywał do góry, dzieci uciekały przed nim. W tym czasie były ostre poddmuchy wiatru więc sądziłam, że ptak chce wzbić się w powietrze.Wyszedł Opiekun, poinformował nas, że przerażony Bociek broni się. Zabrałam turystów, ptak podszedł do swego Opiekuna i pięknie Mu dziękował. Położył tak specyficznie głowę i zaczął klekotać. Bociek został wyrzucony jako pisklak przez rodziców z gniazda, człowiek uratował mu życie, wykarmił, a teraz marzy aby ptak usamodzielnił się. Bocian dostaje tylko połowę racji żywnościowej, resztę musi sobie uzbierać. Życzę ptakowi dużo powodzenia, oby nie trafił na złych ludzi.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 03, 2010 4:54 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
W imieniu naszej Ogrodniczki zapraszam na imprezę w ramach projektu Komańcza serem i miodem słynąca, która odbędzie się w Zagrodzie Chryszczata w Smolniku nas Osławą w sobotę 5 czerwca o 16. Rozpoczyna się ona degustacją sera, potem będą "produkować się" lokalne zespoły i kapele w liczbie trzech . Wśród atrakcji jest darmowe jedzonko na bazie sera, przejazd wozami traperskimi, sprzedaż rękodzieła i wyrobów tradycyjnych. Będą też ci co są odpowiedzialni za całe to zamieszanie czyli kozy i owce. No i my czyli Ogrodniczka oraz moja grupa ze mną. Zapraszamy.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So cze 05, 2010 8:50 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Wróciłam z imprezy, z udanej imprezy o której pisałam wcześniej. Komańcza serem i miodem słynąca okazała się strzałem w 10. Świetnie na niej bawili się turyści i miejscowi. Niestety, były i minusy, przepyszne jedzonko, w tym domowe ciasta z serem, wróciłam grubsza o co najmniej dwa kilogramy :lol: Panie z koła gospodyń w Nowym Łupkowie pieką wspaniałe serniki-mazurki.I tanie, domowe cistka były sprzedawane po 2 zł. Niestety, sery były bardzo drogie, kawałeczek sera kosztował od 15-17 zł, ser z czosnkiem bardzo smaczny krowi 50 zł/kg. Były i wozy w dolinie Osławy, byliśmy też w dawnej cerkwi w Smolniku, wchodziliśmy tam w skarpetach aby nie pobrudzić podłogi. No i było pewne małżeństwo hołdujące tradycyjnej kuchni, kobieta jest przewspaniała kucharką, jej ogórki małosolne, domowy chleb ze smalcem to poezja. Niestety, zgubiłam wizytówkę, wiem, ze w Smolniku mają w starej chałupie gospodarstwo.
Edit
To byli państwo Górni ze Smolnikowych Klimatów.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 07, 2010 4:41 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll/ar ... /625509495

Cytuj:
Inwestycje, rozłożone na trzy lata, przewidują umocnienie nabrzeża betonowymi płytami, budowę schodów prowadzących od barów do jeziora, organizację strzeżonego kąpieliska, wytyczenie placu zabaw dla dzieci, budowę kei. – Musimy Solinę odświeżyć, zaproponować coś nowego, przyjaznego naszym gościom – twierdzi Czerwski. – Dotąd nie mamy na przykład normalnego kąpieliska, a przecież to podstawa.

Toczą się także rozmowy dotyczące budowy sceny estradowej pod górą Jawor, w miejscu obecnie istniejącej, zupełnie niezagospodarowanej "oślej łączki”. – To sporny punkt, nie wszyscy członkowie stowarzyszenia są do tego pomysłu przekonani – nie ukrywa Zygmunt Różyło. –Ale taka scena gwarantuje nam organizację imprez rozrywkowych w Solinie, których latem brakuje. Marzy mi się, by turyści mieli okazję podziwiać u nas zespoły z całych Karpat.

Według szefa SRS, okolice jeziora są w dużej części zaniedbane i tak dalej być nie może. – Deptaki, chodniki wyglądają miejscami jak szwajcarski ser. Pilnie trzeba też poprawić pieszy szlak na górę Jawor, o który turyści pytają, chcą nim spacerować, ale przez lata uległ degradacji i miejscami jest niebezpieczny, zwłaszcza dla osób starszych. Mają nam w tym pomóc doświadczeni przewodnicy i znakarze szlaków.


:shock: :shock: :shock:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 07, 2010 8:35 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Cz lis 19, 2009 3:46 pm
Posty: 347
Lokalizacja: znienacka
Trauma_ napisał(a):
Cytuj:
Inwestycje, rozłożone na trzy lata, przewidują

:shock: :shock: :shock:


...i bardzo dobrze ((-;
niechże betonują, grodzą, uśliczniają, infrastrukturzą, marinują, hucpią...

Solina z definicji jest 'stracona',
nawet w 'okołostudenckich' projektach strefowego zagospodarowania Bieszczadów
(z rezerwatem turystycznym bez ruchu spalinowego etc. wokół połonin)
była w strefie typowo wczasowej.
A skoro już i tak 'komercha' i cywilizacja - to choć niech na jakim takim poziomie będzie.

Zresztą - może by to zatrzymało część ludzi jadących teraz dalej na pd tylko z braku innych pomysłów
(wiem, wiem - dyskusyjne - jak zagospodarowanie rekreacyjne Podhala i ewentualne zmiany zadeptania Tatr...)

Serdeczności,

Kuba


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt cze 08, 2010 3:41 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
jacob.p.pantz napisał(a):
Trauma_ napisał(a):
Cytuj:
Inwestycje, rozłożone na trzy lata, przewidują

:shock: :shock: :shock:


...i bardzo dobrze ((-;
niechże betonują, grodzą, uśliczniają, infrastrukturzą, marinują, hucpią...

Solina z definicji jest 'stracona',

Aha, niech im tam będzie, chcą syfu, będą mieć syf. Już jest wesołe miasteczko, gdzie pijani pracownicy nie zapinają dzieci w karuzelach, śmierć dzieciaków, są dyskoteki na których ochroniarze mordują rozrabiających klientów, bary ze śmieciowym jedzeniem, pisco polo na przystani Białej Floty, wszechogarniający smród i importowani z Tatr bacowie z owcą.
Na szczęście Solina jest położona na dwóch wzgórzach, na Płaszy ciasno, że aż hej, zawsze można tu zatrzymać się z grupami. Z Białej Floty nie korzystam, wolę Trampa czyli mam szanse na ocalenie słuchu.

Nie oznacza to, że nie mają racji. Infrastruktura turystyczna i paraturystyczna jest wyjątkowo kiepska, nie ma kąpieliska, basenów, ścieżek, przystani z prawdziwego zdarzenia, żadnych miejsc, gdzie można by było spędzać czas, gdy pada. Tylko czy należy iść w kierunku betonowania i stawiania estrad? Poza tym najważniejszy jest standard świadczonych usług, a ten jest skandalicznie niski.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 6:39 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
hejka :) mam pytanko :) byc moze juz ono gdzies padło tutaj ale nie znalałem

nie bede ukrywał ze liczę mocno na Lucyne :) przecież Bieszczady to jej konik ;)


w lipcu wybieram sie z rodzinka pod namiocik i mam w planie dojść do źródłła Sanu i z tym moje pytanko ,a nawet dwa :)

chce iść ścieżką dydaktyczna "górnego Sanu"z parkingu w Bukowcu i nie wiem jak jest w końcu z tą scieżka? różnie jest na różnych mapach.
Czy scieka prowadzi do samego źródła ?jak podaje jedna mapa czy kończy sie troche wcześniej na Wierszeku jak jest w/g innej.
ewentualnie moźe ktos tam był napisze mi jak tam z oznaczeniem tej scieżki , odnaleźeniem samego źródła itp

a drugie pytanko czy w okolicach parkingu w Bukowcu jest jakies miejsce biwakowe na namiocik ?

jeśli temat był poruszany prosze ewentualnie o link na prv czy tu bo nie moglem znaleźć :)

dzięki z góry


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 7:04 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Mam niewiele czasu, grupa ma tylko dwugodzinne opóźnienie więc na szybcika odpowiem Ci. Potem mogę szczegółowiej o ile dodzwonię się do Frania Adamczyka, który wyznaczał tę ścieżkę. (Byłam tam tylko raz :oops: ). Na dzień dzisiejszy nikt nie wie, gdzie jest źródło Sanu. Wojtek Krukar zaznaczył na nowej mapie Ruthenusa "swoje", cześć specjalistów z Nim nie zgadza się. Jest na ten temat ciekawy artykuł w "Płaju". Z tego co wiem to nie dochodzi, chyba, że ostatnio wprowadzono korektę. (Były z nią problemy).
Nie ma. Nie ma też schronu w Negrylowie, a chatka na Obnodze została specjalnie podpalona. Najbliższe miejsce noclegowe to Tarnawa.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 7:29 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
expres Lucynka ,dzieki :) :)
o schronie w Negrylowym i o chatce wiedzialem ... ale dzieki za potwierdzenie

hm z źródłem mówisz ze gorsza sprawa .. rozumiem że możliwości podążania wzdłuz jego biegu od jakiegos miejsca odpada :) :)
w/g Płaja (36) " źródło Sanu znajduje się na wysokości 856 m, współrzędne: 49o 00` 26,4``N i 22o 53` 35,1``E "

wikipedia podaje "...ok. 30 m od granicy z Polską..." 49°00'10″N 22°52'30″E
zobacze czy moj gps w plamtopie bedzie mogł mi coś tam pomóc

jak bedziesz miec jakieś info jeszcze i bedzie Ci sie chciało to pisz ,pisz ,pisz ;)

a mi z rodzinką pozostanie samemu popróbować odaleźć to mistyczne miejsce ....
może misia spotkamy ,(na myśl o tym moją żone ogarnia przerażenie :) ,a syna na odwrót , euforia )

pzdrawiam i dzieki jeszcze raz


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 7:43 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
zyl3k napisał(a):
jeśli temat był poruszany prosze ewentualnie o link na prv czy tu bo nie moglem znaleźć :)


Pozwolę sobie polecić link z innego forum:

http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=427

Warto przeczytać cały wątek, a zwłaszcza końcową część.

Okazuje się, że autorytety naukowe spierają się, gdzie jest to właściwe źródło Sanu.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 8:05 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz cze 10, 2010 7:55 am
Posty: 1
zyl3k napisał(a):
Czy scieka prowadzi do samego źródła ?jak podaje jedna mapa czy kończy sie troche wcześniej na Wierszeku jak jest w/g innej.
ewentualnie moźe ktos tam był napisze mi jak tam z oznaczeniem tej scieżki , odnaleźeniem samego źródła itp

Kiedyś dochodziła do Wierszka (panorama na Sianki ukraińskie), 4 lata temu została wydłużona. Część map to uwzględniła, część nie. Obecnie ścieżka prowadzi do obelisku przy tzw. umownych źródłach Sanu przy słupku nr 224.
http://www.google.pl/#hl=pl&source=hp&q ... c499d6026c


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 10, 2010 9:05 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
Basia Z. napisał(a):
zyl3k napisał(a):
jeśli temat był poruszany prosze ewentualnie o link na prv czy tu bo nie moglem znaleźć :)


Pozwolę sobie polecić link z innego forum:

http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?t=427

Warto przeczytać cały wątek, a zwłaszcza końcową część.

Okazuje się, że autorytety naukowe spierają się, gdzie jest to właściwe źródło Sanu.

Pozdrowienia

Basia


dzieki Basiu :) wątek ciekawy ...

a myslałem ze bedzie bajkowo :) strumyczek wypływajacy spod kamyczka :) heheh

wierze ze i tak bedzie urocz ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 64  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL