Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 12:36 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr maja 05, 2010 9:56 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr maja 05, 2010 8:55 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Gdańsk
Witam mam pytanie jaki szlak wybrać na początek?? chciałbym w lipcu lub sierpniu wybrać się na 4 dniowa wycieczkę w polskie góry jestem zielony w tym temacie wiec pytam.Zaznaczam ze to będzie moja pierwsza wyprawa i chciałbym iść od schroniska do schroniska jeśli to możliwe planuje też kupic namiot wiec jest tez opcja spania tylko w namiocie. Jaki sprzęt będę potrzebował?? na co zwracać uwagę?? co jest niezbędne?? Proszę o nie pisanie zbędnych komentarzy :) tylko normalne doradzenie mi jak ktoś ma na to ochotę z góry dziękuje i pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 05, 2010 9:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
W które polskie góry? (dość pomocna informacja) :wink:

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 05, 2010 10:06 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr maja 05, 2010 8:55 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Gdańsk
Beskidy chciałbym wyruszyć z Zakopanego


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 05, 2010 10:56 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz sie 06, 2009 5:37 am
Posty: 795
Ożesz....a Vespa chciała dobrze :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 05, 2010 11:09 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr maja 05, 2010 8:55 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Gdańsk
Pomocy Vespo :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 05, 2010 11:22 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
kriss1102 napisał(a):
Beskidy chciałbym wyruszyć z Zakopanego

Ale jak Beskidy to czemu z Zakopanego? Jakby nie patrzeć skoro już w Beskidy to lepiej by było wystartować z miejscowości która leży w Beskidach, albo chociaż na obrzeżu?
Po drugie - ile masz lat?

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr maja 05, 2010 11:51 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr maja 05, 2010 8:55 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Gdańsk
Spokojnie mam swoje lata tylko jestem totalnie zielony ale jakoś naszło mnie żeby pojechać a od czegoś muszę zacząć . Poprostu chodziło mi o jakąś trasę z Zakopanego do miejsca x która będzie trwała 4-5 dni . Poza tym pozostała też reszta moich pytań:)
pozdrawiam cierpliwych :) :oops:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 06, 2010 12:27 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14900
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
A nocowałeś pod namiotem w jakiejś dziczy czy chociaż na polu? Pytam bo pomysł by będąc zielonym kupić namiot (tak napisałeś, że w razie czego kupisz namiot) i wybrać się na wędrówkę po górach jest cokolwiek lekko szalony.
Jeśli rzeczywiście jesteś zupełnie zielony, to sugeruję zacząć od przeczytania jakiejś książki - podręcznika, jakiegoś takiego "ABC turystyki", jedyną pozycją tego typu jaką posiadałem było "Zanim pójdziesz w góry"*, ale to stara książka, natomiast na pewno znajdzie się teraz coś nowszego, poszukaj w księgarniach, w sklepach internetowych, nawet w jakiejś dobrze zaopatrzonej bibliotece może się coś znaleźć. Ciężko tłumaczyć od zera podstawy geografii, biwakowania, ubioru, żywienia, pakowania plecaka, planowania podróży, czytania map, "górskich zagrożeń" itp.
Na forum odśwież wątek jak będziesz miał bardziej konkretne pytania.
A tak na serio zacząłbym jednak od jakiejś wycieczki ze "stacjonarną bazą" a nie - od schroniska do schroniska czy też wycieczki z namiotem. A jeśli już z namiotem - to na początek jednak też raczej "stacjonarnie" - namiot na polu namiotowym - wycieczka z powrotem w to samo miejsce.

*
EDIT
Ku mojemu zdumieniu:

http://www.swistak.pl/a4399248,Zanim-po ... ory-.html#

EDIT
To już na dobranoc. Tak sobie myślałem gdzie ja bym się wybrał gdybym miął taki plan i doszedłem do wniosku że bym się wybrał na rajd dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. Ale pomysłów można mieć multum, na pewno wybierzesz jakiś własny.
Dobranoc.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 06, 2010 6:34 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
grubyilysy napisał(a):
natomiast na pewno znajdzie się teraz coś nowszego,


Sama z kolegami popełniłam niedawno coś takiego:

http://www.pttk.pl/publikacje/ww/wybier ... owanie.swf

(do ściągnięcia z sieci również w wersji pdf):

http://www.pttk.pl/publikacje/ww/wybier ... owanie.pdf

To jest właśnie publikacja dla początkujących.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 06, 2010 8:37 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 8:46 am
Posty: 458
Lokalizacja: Katowice
Skoro to ma być Twoja pierwsza wyprawa, to raczej wybrałbym nocowanie w Zakopanem i wyruszanie z miasta na szlak.
Z Zakopanego (dojeżdzając busikami) można w ciągu jednego dnia zaliczyć każdy polski szczyt tatrzański, na który wiedzie znakowany szlak.
Zaleta - nie trzeba nosić wszystkiego na plecach, a zabierać tylko lekki plecaczek :D
Jak już poznasz trochę Tatry, nabierzesz orientacji w terenie i poznasz swoje mozliwości kondycyjne, to dopiero wybierz się na wycieczkę "od schroniska do schroniska".
A namiotu na razie nie kupuj, bo w Tatrach i tak legalnie nie możesz nocować w namiocie (poza wyznaczonymi obozowiskami dla taterników), bo to jest teren TPN.
No chyba, że to chodzi jednak o Beskidy, ale wtedy nie ma sensu ruszać z Zakopanego...

Każdy był kiedyś "zielony", dlatego na początek kup sobie jakiś przewodnik po Tatrach (i mapę), żeby nabrać choć trochę orientacji.
Proponuję ten :
http://www.nyka.home.pl/trawers/index.htm#s_internet

A co do sprzętu, to podstawy masz w tych ksiązkach, które podano wyżej.
Ale szczegóły i tak musisz dopasować do siebie. Każdy ma trochę inne upodobania i co innego mu pasuje.
Dlatego znów lepiej na początku wybierać wycieczki jednodniowe, bo wtedy poznasz W PRAKTYCE co Ci odpowiada, a co nie i co trzeba zmienić (dokupić). A gdy coś na trasie nie zagra w sprzęcie, to łatwiej wtedy wrócić do miasta.
A jak spotka Cię coś niespodziewanego (na przykład jakis sprzęt zawiedzie) w dzikiej głuszy z dala od ludzi, to już jest większy problem, szczególnie na samym poczatku chodzenia po górach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 06, 2010 4:51 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt kwi 23, 2010 8:45 pm
Posty: 163
Lokalizacja: Warszawa
Sprzęt potrzebny to jedynie dobre buty trekingowe - podeszwa najlepiej "Vibram".
Mapa, kompasik, woda i trochę żarcia w plecak, i to co pisał max.

...a w Polsce są tylko jedne góry - Tatry. Inne to tylko sfałdowania.

_________________
http://picasaweb.google.com/108295871235102674690
Ma rację, wszyscy mają rację. Ten alpinizm to naprawdę idiotyczny pomysł... zawsze mówiłem. Jan Długosz, "Twarz Szchary"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 06, 2010 7:17 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr maja 05, 2010 8:55 pm
Posty: 5
Lokalizacja: Gdańsk
Dzięki za dobre rady i linki fajnie że są ludzie którzy potrafią normalnie doradzić i wytłumaczyć dany temat bez cwaniakowania jak to często bywa na forach które tylko zniechęca do tematu. Na pewno zaopatrzę się w jakąś literature bo mapy właśnie dzisiaj kupiłem w razie jakiś niejasności na pewno napisze jeszcze raz dzięki i pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL