Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 3:51 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 3:47 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
DTH napisał(a):
wiem właśnie... dlatego mam CIĄGLE mam nadzieję, że ludzie nauczeni na tych zdarzeniach nie będą chcieli ich naśladować.
Zwłaszcza, że taki nauczyciel, nie posiadający odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia naraża też siebie na poważne konsekwencje prawne w razie jakiegokolwiek wypadku.

Niezbyt poważne vide tragedia pod Rysami. Nie wiem czy o ile sprawa nie zostanie nagłośniona przez media są jakiekolwiek konsekwencje w praktyce.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 4:15 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 12:11 am
Posty: 339
Lokalizacja: Lublin
Sprawę znam jak zapewne większość z doniesień prasowych i nie chcę jej oceniać. Po pierwsze dlatego, że zapadł już w niej prawomocny wyrok, a po wtóre nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i mogę się jedynie opierać na opiniach innych.

A konsekwencje poważne są! Wierz mi, że dla przeciętnego, spokojnego człowieka, wizja nawet pół roku w mamrze nie jest niczym przyjemnym - a tutaj może grozić do lat 5.

_________________
- Trzeba cisnąć!
- Nie wystarczy cisnąć, trzeba napier***lać!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 5:12 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
DTH napisał(a):
Sprawę znam jak zapewne większość z doniesień prasowych i nie chcę jej oceniać. Po pierwsze dlatego, że zapadł już w niej prawomocny wyrok, a po wtóre nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i mogę się jedynie opierać na opiniach innych.

A konsekwencje poważne są! Wierz mi, że dla przeciętnego, spokojnego człowieka, wizja nawet pół roku w mamrze nie jest niczym przyjemnym - a tutaj może grozić do lat 5.

Wizja, że przeze mnie może zginąć człowiek jest jeszcze straszniejsza. To truizm, wiem ale nie ma chyba nic gorszego na świecie niż zabicie nawet nieumyślne innego człowieka. Moim zdaniem najważniejsze jest niedopuszczenie do tego. Chyba o tym rozmawiamy, o braku wyobraźni.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 5:14 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Ludzie, nie demonizujcie.

Nawet, jeśli ten przewodnik został w tym wypadku wymyślony na odczepnego (nie sądzę, żebyśmy mieli podstawę, by tak twierdzić) to proszę - nie przesadzajmy. Lucyno, kilkakrotne przywoływanie w tym momencie Rysów jest zdecydowanym nadużyciem.

Autorka wątku napisała wyraźnie, że zapoznała się z informacją, które szlaki są zamknięte. Trzymanie się tych wytycznych (wystarczy umiejętność korzystania z mapy) daje względne bezpieczeństwo w kwestii lawin. Kilka osób napisało (co GŁOŚNO podtrzymuję) ostrzeżenia przed ciężkimi warunkami. Nawet przy kiepskiej pogodzie można bezpiecznie dojść choćby do Samotni (przez Strzechę), a będąc tam - spokojni ocenić, jaka pogoda jest na Równi, i czy ma sens wyjście dalej. Jeśli ktoś nie czuje się pewnie - przewodnicy czekają. Ale nie próbujcie stwarzać wrażenia, że w Karkonoszach każde wyjście zimą na szlak bez nich jest samobójstwem, bo to bzdura. Tzw. doświadczenie zimowe gdzieś i kiedyś trzeba zdobyć. Przy odrobinie rozsądku i znajomości zagrożeń - Karkonosze są na to niezłym miejscem. Zasadniczo należy po prostu pamiętać, że szlaki zamknięte jako lawiniaste NAPRAWDĘ stanowią śmiertelne zagrożenie, przez całą zimę i niezależnie od stopnia zagrożenia lawinowego.

Ode mnie dwa przydatne linki:
gopr.org - strona (aktualna) grupy Karkonoskiej - pełne info o aktualnych warunkach.
http://kamery.humlnet.cz/pl/kamery/lucni-bouda/ - kamera w okolicach równi pod Śnieżką. Po lewej panel kontroli czasu (można się cofnąć do dowolnego momentu w ostatnich latach) i wybór innych kamer - m.in na samej Śnieżce. Na kamerkach poza obrazem jest podstawowa informacja meteo - siła wiatru, temperatura itd. Zdecydowanie najłatwiejsza opcja na zorientowanie się, jakie są w danym momencie warunki na górze. I jakie bywają zazwyczaj.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 5:22 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Czym innym jest zdobywanie doświadczenia górskiego na własny rachunek, a czymś zupełnie innym jest prowadzenie grupy nie mając zupełnie doświadczenia górskiego.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 5:52 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Artur1683 napisał(a):
Nawet przy kiepskiej pogodzie można bezpiecznie dojść choćby do Samotni (przez Strzechę), a będąc tam - spokojni ocenić, jaka pogoda jest na Równi, i czy ma sens wyjście dalej.


Można również dojść do Samotni drogą jezdną i potem skrótem zimowym, (przez las) na której to drodze trudności nie ma.
Trasa jest dobrze oznakowana.

Już takie przejście może być przyjemnym kilkugodzinnym spacerkiem, nawet przy trochę gorszej pogodzie, a trudności nie przekraczają wejścia na Szyndzielnię.
Oczywiście nie polecam w ogóle wychodzenia w góry przy zadymce śnieżnej lub przy silnym wietrze.
Wówczas można się udać co najwyżej do Świątyni Wang.

W okolicy Szklarskiej Poręby przyjemnym i niedługim spacerem jest przejście ścieżką przyrodniczą do Wodospadu Szklarki.

http://www.kpnmab.pl/pl/do-wodospadu-szklarki,123

W ogóle polecam tą stronę do zapoznania się z ciekawymi miejscami w Karkonoskim Parku Narodowym.

Życzę dobrej pogody !

B.


Ostatnio edytowano Pn sty 10, 2011 5:57 pm przez Basia Z., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 5:53 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 12:11 am
Posty: 339
Lokalizacja: Lublin
Cytuj:
Wizja, że przeze mnie może zginąć człowiek jest jeszcze straszniejsza.
Oczywiście się z Tobą zgadzam, ale jako, że nie do każdego to przemawia (a raczej część ludzi po prostu nie dopuszcza możliwości aby coś takiego mogło się stać, więc się nad swoimi późniejszymi przeżyciami emocjonalnymi zwyczajnie nie zastanawiają), może przemówi właśnie to, że mogą grozić poważne konsekwecje prawne.

_________________
- Trzeba cisnąć!
- Nie wystarczy cisnąć, trzeba napier***lać!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 13, 2011 12:30 am 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 10, 2008 4:21 pm
Posty: 345
Lokalizacja: W-wa
Wodospad Szklarki jak najbardziej mozna polecic. Samotnia tez jest przyjemnym miejscem.
Zawsze tez mozna pojsc na narty :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 18, 2011 10:06 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Cz wrz 04, 2008 11:35 am
Posty: 1231
Samotnia jest dla mnie osobiście najprzyjemniejszym schroniskiem w Karkonoszach. A zimą - wygląda wprost magicznie!

Co roku jestem zimą w Karkonoszach. Próbujemy się wstrzelić w ładną pogodę - zazwyczaj się udaje. Wjazd na Kopę pod Śnieżką i przejście górą do Strzechy Akademickiej a potem odbicie Samotni. Z Samotni szlakiem saneczkowym w dół.
Czasami drałowanie pod górę do Samotni z dołu (tj. z Karpacza). Oczywiście z plecakiem, piciem i jedzeniem jakimś. Po szlaku i na spokojnie.

Przy ładniej, stabilnej pogodzie - sama przyjemność. A jakie widoki!

_________________
pozdrawiam
---------------------------
Lepsze od gór są tylko góry!
- krasnoludzkie


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sty 21, 2011 8:07 pm 
Swój

Dołączył(a): Pt mar 26, 2010 5:21 pm
Posty: 63
DTH napisał(a):
wiem właśnie... dlatego mam CIĄGLE mam nadzieję, że ludzie nauczeni na tych zdarzeniach nie będą chcieli ich naśladować.
Zwłaszcza, że taki nauczyciel, nie posiadający odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia naraża też siebie na poważne konsekwencje prawne w razie jakiegokolwiek wypadku.


Ale zaoszczędzi na wynagrodzeniu za pracę przewodnika. Co tam czyjeś zdrowie. Zgadzam się z Lucyną. Zbyt wiele takich sytuacji znam z własnej pracy. Na takie pytania odpowiedział by przewodnik. Jeżeli on w ogóle został wynajęty. Jeśli nie- usłyszymy o tym w wiadomościach. :evil:

_________________
"I BYŁ BESKID I BYŁY SŁOWA
ZANURZONE PO PĘPKI W CERKWI BANIACH"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 31, 2011 12:05 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn sty 31, 2011 11:58 am
Posty: 1
martynamizerkiewicz napisał(a):
Na początku lutego wyjeżdżam z grupą młodych ludzi na 5-dniowy wyjazd do Karpacza. Jakie trasy proponujecie? Jak wygląda kwestia sprzętu dla niektórych, kompletnie "zielonych" osób?

Będę bardzo wdzięczna za wszystkie uwagi i pomocne opinie.
Pozdrawiam.


A może po prostu posiedźcie w Karpaczu i pozwiedzajcie okolicę, zamiast od razu wychodzić w góry. Tu znajdziecie ciekawostki: www.NajgorszeObiekty.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 01, 2011 11:50 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 15, 2010 10:42 am
Posty: 208
Lokalizacja: Świebodzin
michaltour napisał(a):
martynamizerkiewicz napisał(a):
Na początku lutego wyjeżdżam z grupą młodych ludzi na 5-dniowy wyjazd do Karpacza. Jakie trasy proponujecie? Jak wygląda kwestia sprzętu dla niektórych, kompletnie "zielonych" osób?

Będę bardzo wdzięczna za wszystkie uwagi i pomocne opinie.
Pozdrawiam.


A może po prostu posiedźcie w Karpaczu i pozwiedzajcie okolicę, zamiast od razu wychodzić w góry. Tu znajdziecie ciekawostki: www.NajgorszeObiekty.pl


a może spierda*** ?

_________________
Największym wrogiem ludzkości jest sam człowiek...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 01, 2011 12:12 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
demonique napisał(a):
a może spierda*** ?

Po prostu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 01, 2011 4:20 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 02, 2009 10:39 pm
Posty: 199
Lokalizacja: >600 m npm
Jeśli jest to wyjście na grzbiet Karkonoszy- trzeba pamiętać o lawinowej trójcy- Karkonosze należą do gór lawiniastych, więc sprzęt ten może uratować życie. Warto zabrać rakiety śnieżne, ale to już uzależnione jest od warunków śnieżnych. Koniecznie czołówkę etc.

_________________
Pozdrowienia
Sebastian
PRZEWODNIK GÓRSKI|MIĘDZYNARODOWY PRZEWODNIK GÓRSKI UIMLA|KURS LAWINOWY


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 44 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL