Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N lip 07, 2024 1:33 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 10:39 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
kilerus napisał(a):
Jakich wypadków? Musisz to sprecyzować. Wierz mi, firma ubezpieczeniowa to na pewno zrobi.

A co to znaczy bardziej ambitne?

Widzę, że jesteś kolejną osobą, która uważa, że mało ryzykuje w górach.


Nie podpisuję z Tobą aktualnie umowy ubezpieczeniowej toteż nie mam chęci drążenia tematu. Musisz mi uwierzyć na słowo, że o siebie zadbam. Nie martw się :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 10:40 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
Kaytek napisał(a):
Kolega swi7ch się poubezpiecza a później firma ubezpieczeniowa uzna, że był źle ubrany i nic nie wypłaci. Wówczas kolega swi7ch pójdzie z torbami i pomyśli sobie" ale głupoty wypisywałem"...
Po czym kolega swi7ch pójdzie do banku i opłaci kolejne datki ubezpieczeniowe na Pogotowie Ratunkowe, WOPR, GOPR, SAR, TOPR i wszystko inne co teraz ma za darmo.


PS. Z autopsji wiem, że SAR nie zawsze jest darmowy ;)


Kaytek, sprawdziłeś czy ktoś wcześniej nie bełkotał czegoś podonego? :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 10:44 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
swi7ch napisał(a):
Kaytek, sprawdziłeś czy ktoś wcześniej nie bełkotał czegoś podonego? Very Happy

Nie muszę sprawdzać - ja takie argumenty już podnosiłem wielokrotnie tak jak wiele innych.
Poza tym to Ty zacząłeś...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 10:50 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ciekawe czy ktoś się zastanawiał jakie byłyby koszty administracyjne (postępowań komorniczych) systemu, o którym piszecie.

Tak czy siak pieniądze do systemu spłynąć muszą, więc jeśli nie spłyną od poszkodowanych to spłyną od nas wszystkich i w końcu po kolejnych zawirowaniach dojdzie do tego samego.

Ubezpieczenie zdrowotne, wiadomo kazdy powinien mieć, ale cała reszta, to tylko mrzonki. Ciąganie się po sądach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 10:57 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
Kaytek napisał(a):
swi7ch napisał(a):
Kaytek, sprawdziłeś czy ktoś wcześniej nie bełkotał czegoś podonego? Very Happy

Nie muszę sprawdzać - ja takie argumenty już podnosiłem wielokrotnie tak jak wiele innych.
Poza tym to Ty zacząłeś...

Ale mnie to nie przeszkadza, że ktoś pisał coś wcześniej. Za to Ty chyba miałeś z tym problem a jednak próbujesz się powtarzać :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 11:03 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
kilerus napisał(a):
Ubezpieczenie zdrowotne, wiadomo kazdy powinien mieć, ale cała reszta, to tylko mrzonki. Ciąganie się po sądach.


W Hong Kongu długo nie było obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych. I byli jednym z najdłużej żyjących społeczeństw na świecie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 11:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
A jak wszystko będzie prywatne, to zwyczajnie będzie droższe.

W USA zdaje się hospitalizacja jest kilka razy droższa niż w Polsce.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 11:06 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Cytuj:
Vilcabamba w Ekwadorze, Hunza w Kaszmirze i rejon gór Kaukaz w południowej WNP i Gruzji. Cechuje je nadzwyczajna ilość bardzo starych ludzi, z których wielu ma sporo ponad 100 lat.


No i?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 11:20 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
swi7ch napisał(a):
Ale mnie to nie przeszkadza, że ktoś pisał coś wcześniej. Za to Ty chyba miałeś z tym problem a jednak próbujesz się powtarzać Smile

Cholera, bo widzisz mam problem z wybiórczym czytaniem. Chcę poczytać o czymś innym i w kółko nieprzemyślane "A bo tam się płaci a u nas nie!!!" - a ja nie potrafię tego ominąć wzrokiem - to i mi przeszkadza.
Zaraz z lodówki będzie dolatywało: Płatne ratownictwo, płatne ratownictwo,płatne ratownictwo...
I już czasem ciężko mi się powstrzymać od komentarza czy ironii. Tylkop tyle, bo na prawdę - dyskutować poważnie na ten temat po raz kolejny nie będę miał ochoty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 11:33 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Kaytek napisał(a):
Po czym kolega swi7ch pójdzie do banku i opłaci kolejne datki ubezpieczeniowe na Pogotowie Ratunkowe, WOPR, GOPR, SAR, TOPR

No, jeszcze ta Policja i Straż Pożarna. Poza tym, opłata dla różnych Urzędów samorządowych i państwowych, bo kto by im zapłacił za wydanie decyzji administracyjnej, itp... jajca byłyby niezłe :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 11:41 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
kilerus napisał(a):
A jak wszystko będzie prywatne, to zwyczajnie będzie droższe.

W USA zdaje się hospitalizacja jest kilka razy droższa niż w Polsce.

Będzie wprost przeciwnie, bo konkurencja wymusza racjonalne gospodarowanie. Obecne nieużywanie drogich urządzeń tylko ze względu na to, że nie ma przydzielonych środków na zabiegi z racjonalnym gospodarowaniem ma niewiele wspólnego.

Jeśli państwowe oznacza tańsze to dlaczego nie chcemy mieć tańszych: butów, komputerów, mebli, jedzenia, samochodów itd?

Apropo kryzysu służby zdrowia w USA: http://mises.pl/blog/2011/04/20/long-jak-panstwo-rozwiazalo-kryzys-sluzby-zdrowia/

kilerus napisał(a):
Cytuj:
Vilcabamba w Ekwadorze, Hunza w Kaszmirze i rejon gór Kaukaz w południowej WNP i Gruzji. Cechuje je nadzwyczajna ilość bardzo starych ludzi, z których wielu ma sporo ponad 100 lat.


No i?

Dobre pytanie, i co z tego? :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 12:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
swi7ch, a co z tym postępowaniem komorniczym? nie sądzisz, że ono zwyczajnie zwiększy koszty obsługi?


Przykład Honkongu jest zwyczajnie z dupy. Inna cywilizacja, inne żywienie. Nie można tego porównać do Polski, tak samo jak Ekwadoru. To z tego!!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 2:41 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
A propos "z dupy"... :-D
swi7ch napisał(a):
powinni płacić tylko i wyłącznie Ci którzy chcą.

To mi przypomina grupę ludzi, próbującą wcielić w ich życie ów imperatyw. Miano tak płacić za środki czystości. I kurde co? Notoryczny brak srolki w jedynej w squacie toalecie...

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 2:46 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Zombi napisał(a):
I kurde co? Notoryczny brak srolki w jedynej w squacie toalecie...


Papier toaletowy każdy może sobie trzymać w zamkniętej na klucz szufladzie i zabierać do kibla w razie potrzeby.
Z czym innym tak se ne da pane Havranek.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 2:56 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
No cóż, za parking przed supermarketem też na pierwszy rzut oka nie płacisz. A tak naprawdę płacisz - w cenie zakupów. Przedsiębiorca uważa taką formę, za efektywniejszą, bez ponoszenia zbędnych kosztów "administracyjnych".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 3:00 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
kilerus napisał(a):
swi7ch, a co z tym postępowaniem komorniczym? nie sądzisz, że ono zwyczajnie zwiększy koszty obsługi?

To jak zostanie to rozwiązane to sprawa przedsiębiorcy. Z pewnością znajdzie najefektywniejsze rozwiązanie bo ślina mu cieknie na widok dolarów.

[/quote]
Przykład Honkongu jest zwyczajnie z dupy. Inna cywilizacja, inne żywienie. Nie można tego porównać do Polski, tak samo jak Ekwadoru. To z tego!!!![/quote]
Porównaj sobie do dawnych socjalistycznych Chin, gdzie było zapewnione wszystko: emerytury, opieka zdrowotna...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 3:12 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
swi7ch napisał(a):
No cóż, za parking przed supermarketem też na pierwszy rzut oka nie płacisz. A tak naprawdę płacisz - w cenie zakupów. Przedsiębiorca uważa taką formę, za efektywniejszą, bez ponoszenia zbędnych kosztów "administracyjnych".
A jak to się ma do twojego dictum:
swi7ch napisał(a):
swi7ch napisał:
powinni płacić tylko i wyłącznie Ci którzy chcą.
?

swi7ch napisał(a):
orównaj sobie do dawnych socjalistycznych Chin, gdzie było zapewnione wszystko: emerytury, opieka zdrowotna

Dobrze by było, żebyś powoływał się na fakty a nie o nich własne wyobrażenia: W Chinach ludowych opieka zdrowotna jest płatna. Bezrobotni nie dostają zasiłków. Emerytury przysługują tylko niewielkiemu odsetkowi populacji. Darmowa edukacja? Tak, ale tylko pierwszych pięć klas.... Ech swi7ch - zejdź na ziemię, bo na razie to jakbym jakiegoś Kropotkina czy Proudhona czytał...

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 3:27 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
Zombi napisał(a):
swi7ch napisał(a):
No cóż, za parking przed supermarketem też na pierwszy rzut oka nie płacisz. A tak naprawdę płacisz - w cenie zakupów. Przedsiębiorca uważa taką formę, za efektywniejszą, bez ponoszenia zbędnych kosztów "administracyjnych".
A jak to się ma do twojego dictum:
swi7ch napisał(a):
swi7ch napisał:
powinni płacić tylko i wyłącznie Ci którzy chcą.
?

Nie twierdzę, że nie ma logicznej sprzeczności, ale może najpierw ją wykaż?

Zombi napisał(a):
Dobrze by było, żebyś powoływał się na fakty a nie o nich własne wyobrażenia: W Chinach ludowych opieka zdrowotna jest płatna. Bezrobotni nie dostają zasiłków. Emerytury przysługują tylko niewielkiemu odsetkowi populacji. Darmowa edukacja? Tak, ale tylko pierwszych pięć klas.... Ech swi7ch - zejdź na ziemię, bo na razie to jakbym jakiegoś Kropotkina czy Proudhona czytał...

Dobrze by było gdybyś zaczął czytać ze zrozumieniem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 3:36 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
swi7ch a co tu czytać ze zrozumieniem? piszesz, ze w socjalistycznych Chinach "zapewnione wszystko: emerytury, opieka zdrowotna..." a tu się okazuje, ze faktów nie znasz, czyli najwzywczajniej w swiecie - bajki pleciesz. Jak Kropotkin lub Proudhon lub inszy Marks.
Twierdzisz, że na służby ratownicze powinni płacić tylko i wyłącznie ci, którzy chcą. Super pomysł! Tylko już na poziomie papieru toaletowego się nie sprawdza - gdy mają płacić tylko ci, którzy chcą, okazuje się że d... papierem sobie nie podetrzesz...

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 3:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
Zombi napisał(a):
swi7ch a co tu czytać ze zrozumieniem? piszesz, ze w socjalistycznych Chinach "zapewnione wszystko: emerytury, opieka zdrowotna..." a tu się okazuje, ze faktów nie znasz, czyli najwzywczajniej w swiecie - bajki pleciesz. Jak Kropotkin lub Proudhon lub inszy Marks.

Przeczytaj sobie bez nerwów ze dwa razy to zdanie i może zorientujesz się, że pleciesz co Ci ślina na język przyniesie.

"porównaj sobie do dawnych socjalistycznych Chin, gdzie było zapewnione wszystko: emerytury, opieka zdrowotna"

Cytuj:
Twierdzisz, że na służby ratownicze powinni płacić tylko i wyłącznie ci, którzy chcą. Super pomysł! Tylko już na poziomie papieru toaletowego się nie sprawdza - gdy mają płacić tylko ci, którzy chcą, okazuje się że d... papierem sobie nie podetrzesz...

Wykaż logicznie, bo jakoś nie mogę zrozumieć tego co masz na myśli.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 4:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
swi7ch napisał(a):
jakoś nie mogę zrozumieć

To mnie jakoś nie dziwi...

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 4:19 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
piomic napisał(a):
swi7ch napisał(a):
jakoś nie mogę zrozumieć

To mnie jakoś nie dziwi...

A mnie wcale nie dziwi to co napisałeś. Pisząc fragment, który zacytowałeś, określiłem prawdopodobieństwo jako bardzo wysokie, że odezwie się jakiś gbur, który będzie chciał tylko przysrać :lol:

Taka kontra jest dość pospolita, stąd moje obawy. Myślałem natomiast drogi piomicu, że potrafisz zrobisz pojazd na poziomie wyższym niż pospolity :lol: Widać, że jednak jesteś świadomy gdzie Twoje miejsce.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 4:37 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
swi7ch napisał(a):
W Hong Kongu długo nie było obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych. I byli jednym z najdłużej żyjących społeczeństw na świecie

swi7ch napisał(a):
Porównaj sobie do dawnych socjalistycznych Chin, gdzie było zapewnione wszystko: emerytury, opieka zdrowotna...

swi7ch, a o jak dawnych socjalistycznych Chinach piszesz? Masz na myśli czasy, kiedy w ChRLD były powszechna państwowa opieka zdrowotna podczas gdy w Hong Kongu takiej jeszcze nie było, czy tak? I to w tym okresie średnia długość życia mieszkańców Hong Kongu była jedną z najdłuższych na świecie, prawda? I pewnie wiesz, od kiedy objęto mieszkańców Hong Kongu publiczną opieką zdrowotną? I zapewne masz jakieś dane - skoro sam Kileruswi to zadanie polecasz - dzięki którym można sobie porównać długość w tamtych czasach życia w Chinach socjalistycznych i Hong Kongu?
piomic napisał(a):
To mnie jakoś nie dziwi...
Nie należy jednak tracić nadziei!

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 4:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Fajny przykład.

Taki sam jak:
W Chinach są niżsi ludzie, bo jedzą dużo ryżu.


Jeżeli długość życia utożsamiasz tylko ze służbą zdrowia to gratuluję!!! Świat jest dla ciebie taki prosty... Mamma mi też opowiadała bajki o kaczuszkach i o elfach i ze krasnoludki sprzątają.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 4:59 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
Zombi napisał(a):
swi7ch napisał(a):
W Hong Kongu długo nie było obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych. I byli jednym z najdłużej żyjących społeczeństw na świecie

swi7ch napisał(a):
Porównaj sobie do dawnych socjalistycznych Chin, gdzie było zapewnione wszystko: emerytury, opieka zdrowotna...

swi7ch, a o jak dawnych socjalistycznych Chinach piszesz? Masz na myśli czasy, kiedy w ChRLD były powszechna państwowa opieka zdrowotna podczas gdy w Hong Kongu takiej jeszcze nie było, czy tak? I to w tym okresie średnia długość życia mieszkańców Hong Kongu była jedną z najdłuższych na świecie, prawda? I pewnie wiesz, od kiedy objęto mieszkańców Hong Kongu publiczną opieką zdrowotną? I zapewne masz jakieś dane - skoro sam Kileruswi to zadanie polecasz - dzięki którym można sobie porównać długość w tamtych czasach życia w Chinach socjalistycznych i Hong Kongu?
piomic napisał(a):
To mnie jakoś nie dziwi...
Nie należy jednak tracić nadziei!

Mówię o Chinach do końca czasów Mao, może nawet trochę dłużej, z uwagi, że rewolucja Denga nie miała natychmiastowych skutków. Odpowiadając na kolejne Twoje pytania:
-Tak
-Czy już wtedy była najdłuższa to nie wiem, bo nie robiłem porównania ówczesnych danych
- Po oddaniu Hong Kongu przez Koronę Brytyjską czyli po 1997 r.. Dopiero Chiny zaczęły przy tym grzebać
-Tak.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 5:01 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
kilerus napisał(a):
Fajny przykład.

Taki sam jak:
W Chinach są niżsi ludzie, bo jedzą dużo ryżu.


Jeżeli długość życia utożsamiasz tylko ze służbą zdrowia to gratuluję!!! Świat jest dla ciebie taki prosty... Mamma mi też opowiadała bajki o kaczuszkach i o elfach i ze krasnoludki sprzątają.


Jasne, korelacja to jest jest logiczna implikacja i zgadzam się w całej rozciągłości.

Przykład ten lubię podawać z innego powodu - wielu etatystów twierdzi, że ludzie umieraliby na ulicach, tymczasem okazuje się, że potrafią całkiem nieźle o siebie zadbać.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 5:42 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
swi7ch, piszesz z jednej strony:
"W Hong Kongu długo nie było obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych. I byli jednym z najdłużej żyjących społeczeństw na świecie"
a z drugiej
"Czy już wtedy była najdłuższa to nie wiem, bo nie robiłem porównania ówczesnych danych"?
To jakimi danymi dysponujesz w końcu? Bo jeśli dane te dotyczą lat przed 1997 ale po 1980, jak możesz komukolwiek proponować, aby
"Porównaj sobie do dawnych socjalistycznych Chin, gdzie było zapewnione wszystko: emerytury, opieka zdrowotna"?!

Chciałeś wykazać, że w kraju o systemie opieki zdrowotnej opartej o dobrowolne ubezpieczenie średnia długość życia jest dłuższa niż w podobnym kulturowo kraju, gdzie istnieje państwowy system ubezpieczeń zdrowotnych. Powołałeś się na ChRLD i Hong Kong. Aby cokolwiek takim porównaniem uzasadnić, musisz przynajmniej pokazać, że istniał taki okres, w którym 1. system opieki zdrowotnej w ChRLD i w HongKongu był różny, 2. istniała różnica w średniej długości życia w Hong Kongu i ChRLD.
Takim okresem mogły być lata przed 1980 r., bowiem od tego (mniej wiecej) roku w socjalistycznych Chinach opieka zdrowotna jest płatna. Żadnych danych tego typu nie znalazłem. To co znalazłem to tylko tyle, ze w okresie 1960-1987 procentowy przyrost długości życia w socjalistycznych Chinach i Hong Kongu był właściwie taki sam....

Obawiam się również, że masz błędne dane dotyczące systemu opieki zdrowotnej w Hong Kongu. Do lat sześćdziesiątych opieka zdrowotna była prywatna (warto też zwrócić uwagę, że w latach 50. na 1000 noworodków umierało nieco ponad 60 (źródło: Yeung CY. Paediatrics in Hong Kong. J Paediatric Child Health 1994;30:12-3), mniej więcej tyle ile dziś umiera na Madagaskarze...). Później - ze względu na znaczny napływ uchodźców - władze Hong Kongu zmieniły swoją dotychczasową politykę laissez-faire w stosunku do systemu opieki zdrowotnej. Powód był prosty - jedynie 50% populacji było stać na wizytę u lekarza "pierwszego kontaktu", mniej niż 80% na pobyt w szpitalu (źródło Hong Kong Government. Development of medical services in Hong Kong. Hong Kong: Government Printer; 1964.). W latach 70. zbudowano wiele publicznych placówek zdrowotnych i właściwie dopiero od tego okresu służba zdrowia stała się w Hong Kongu powszechnie dostępna.

Więc jeśli chcesz swoja tezę uzasadnić, powinieneś sięgnąć do danych z lat 60. Nie tylko ja chętnie bym te dane zobaczył, ale pewnie i inni - wiedza o socjalistycznych Chinach z tego okresu jest wciąż dość fragmentaryczna. Jeśli zaś takich danych nie masz, to wymysłem jest twierdzić, że jest co i po co porównywać między Chinami socjalistycznymi a Hong Kongiem, skoro ich systemy opieki zdrowotnej nie były znacząco odmienne.

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 7:11 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
Zombi napisał(a):
swi7ch, piszesz z jednej strony:
"W Hong Kongu długo nie było obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych. I byli jednym z najdłużej żyjących społeczeństw na świecie"
a z drugiej
"Czy już wtedy była najdłuższa to nie wiem, bo nie robiłem porównania ówczesnych danych"?
To jakimi danymi dysponujesz w końcu? Bo jeśli dane te dotyczą lat przed 1997 ale po 1980, jak możesz komukolwiek proponować, aby
"Porównaj sobie do dawnych socjalistycznych Chin, gdzie było zapewnione wszystko: emerytury, opieka zdrowotna"?!

Chciałeś wykazać, że w kraju o systemie opieki zdrowotnej opartej o dobrowolne ubezpieczenie średnia długość życia jest dłuższa niż w podobnym kulturowo kraju, gdzie istnieje państwowy system ubezpieczeń zdrowotnych. Powołałeś się na ChRLD i Hong Kong. Aby cokolwiek takim porównaniem uzasadnić, musisz przynajmniej pokazać, że istniał taki okres, w którym 1. system opieki zdrowotnej w ChRLD i w HongKongu był różny, 2. istniała różnica w średniej długości życia w Hong Kongu i ChRLD.
Takim okresem mogły być lata przed 1980 r., bowiem od tego (mniej wiecej) roku w socjalistycznych Chinach opieka zdrowotna jest płatna. Żadnych danych tego typu nie znalazłem. To co znalazłem to tylko tyle, ze w okresie 1960-1987 procentowy przyrost długości życia w socjalistycznych Chinach i Hong Kongu był właściwie taki sam....

Obawiam się również, że masz błędne dane dotyczące systemu opieki zdrowotnej w Hong Kongu. Do lat sześćdziesiątych opieka zdrowotna była prywatna (warto też zwrócić uwagę, że w latach 50. na 1000 noworodków umierało nieco ponad 60 (źródło: Yeung CY. Paediatrics in Hong Kong. J Paediatric Child Health 1994;30:12-3), mniej więcej tyle ile dziś umiera na Madagaskarze...). Później - ze względu na znaczny napływ uchodźców - władze Hong Kongu zmieniły swoją dotychczasową politykę laissez-faire w stosunku do systemu opieki zdrowotnej. Powód był prosty - jedynie 50% populacji było stać na wizytę u lekarza "pierwszego kontaktu", mniej niż 80% na pobyt w szpitalu (źródło Hong Kong Government. Development of medical services in Hong Kong. Hong Kong: Government Printer; 1964.). W latach 70. zbudowano wiele publicznych placówek zdrowotnych i właściwie dopiero od tego okresu służba zdrowia stała się w Hong Kongu powszechnie dostępna.

Więc jeśli chcesz swoja tezę uzasadnić, powinieneś sięgnąć do danych z lat 60. Nie tylko ja chętnie bym te dane zobaczył, ale pewnie i inni - wiedza o socjalistycznych Chinach z tego okresu jest wciąż dość fragmentaryczna. Jeśli zaś takich danych nie masz, to wymysłem jest twierdzić, że jest co i po co porównywać między Chinami socjalistycznymi a Hong Kongiem, skoro ich systemy opieki zdrowotnej nie były znacząco odmienne.


Dysponuje danymi od 1950 r. do dziś. Ale nie przeprowadzałem analizy każdego okresu porównując do całego świata.

W 1997 r. byli jednymi z najdłużej żyjących. Obecnie też są. Czym wcześniej licząc od 1997 r. tym gorsza będzie ich pozycja.

Wiesz jakoś nie chce mi się badać każdego podokresu na potrzeby tej dyskusji kiedy sam potrafisz to zrobić. Tym bardziej, że to nie są dane po które trzeba się udać do biblioteki. Większość statystyk tego typu bierze się z World Banku, IMFu, OECD. Można je znaleźć na stronach internetowych. Myślę, że dasz sobie radę.

W tym samym czasie, kiedy śmiertelność noworodków w Hong Kongu była poziomie 60 (bez państwowej służby zdrowia), w Chinach była 2x większa (z państwową służbą zdrowia) - dane z United Nation.
Natomiast w latach 65-70 czyli z przed okresu kiedy powstały według Ciebie szpitale, które przyczyniły się do spadku tego wskaźnika, śmiertelność wynosiła 25.

Po drugie kwestia szpitali jest mocno dyskusyjna. Bo trzeba zbadać jaka to skala była. Nawet 97 r. mówiono że ludzie pozostawieni są samym sobie a szczątkowe zasiłki nie pozwalały na przeżycie. M.in w tym raporcie: http://www.pafere.org/userfiles/file/Ksiazki-fragmenty/O%27Rourke%20-%20Hongkong.pdf

Na pewno jeszcze w latach 70-80 branża lekarska praktycznie nie była regulowana. Każdy mógł podać się za chirurga. Co dzisiaj jest niewyobrażalne dla większości społeczeństwa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 9:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
swi7ch, a jakiż to niby raport?! "Jezu, jakież to arcybogate miasto!", "Biedni jednak chcą stad się bogaci. Sami ich zapytajcie. Możecie np. zadzwonid na komórkę do staruszki sprzedającej suszone ryby" - to ma być raport?! to czysta publicystyka.

swi7ch napisał(a):
W 1997 r. byli jednymi z najdłużej żyjących. Obecnie też są. Czym wcześniej licząc od 1997 r. tym gorsza będzie ich pozycja

Rzeczywiście, średnia długość życia w HK rośnie, zresztą tak samo jak PKB. Jak to się ma jednak do tego, że począwszy od lat 70. dostęp do darmowej służby zdrowia stawał się w HK coraz bardziej i bardziej dostępny?

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 24, 2012 9:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Popełniasz jeden błąd, Zombiszonie.
Dyskutować można z poglądami, tu masz do czynienia z przekonaniami.

ps. gdzie te wykresy poszły?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL