Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So cze 29, 2024 5:19 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3627 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 121  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 8:19 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Do Krzycho: Idź i się absolutnie nie przejmuj. Gdyby ci coś próbowali zrobić to dokładnie udokumentuj i zaskarżymy. Właśnie pisałem o tej sprawie:

http://wolneprzewodnictwo.blog.pl/za-ro ... 15625235,n

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 8:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
Nieodmiennie bawi mnie tylko argument, że nagle powstaną dziesiątki a nawet setki tysięcy miejsc pracy. Z paroma wyjątkami - nie znam branży, w której zleceń byłoby tyle, żeby obdzielić nimi 3-4x tyle wykonawców. W przewodnictwie pojawi się mnóstwo nowych osób, ale ciężko to nazwać "miejscem pracy" bo nikt z nich się z tego raczej nie utrzyma.
Widać masz kiepską orientację w sytuacji. Wg kodeksu wykroczeń zadania przewodnika turystycznego mogą wykonywać tylko osoby posiadające formalne uprawnienia, a wykonywanie tych zadań bez stosownych uprawnień zagrożone jest sankcjami karnymi ograniczenia wolności lub grzywny. Problemem jest często praktyczny brak możliwości uzyskania takich uprawnień. Jest bowiem wiele rejonów kraju, gdzie kursy przewodnickie organizuje się raz na kilka lat lub nie organizuje wcale. Zniesienie obowiązku odbycia kursu i uzyskania państwowych licencji pozwoli na to, że np. miejscowi pasjonaci i regionaliści będą mogli bez przeszkód świadczyć usługi przewodnickie. To niewątpliwie w jakimś stopniu może wpłynąć na zmniejszenie bezrobocia, a jednocześnie otworzy turystom pełniejszy dostęp do usług.

Kolejnym pozytywnym skutkiem zniesienia przewodnickich licencji może być powrót na szlaki turystyki szkolnej i akademickiej organizowanej społecznie, która padła na skutek wprowadzenia przewodnickiego przymusu na znacznych obszarach kraju, szczególnie turystycznie atrakcyjnych. Na skutek zniesienia administracyjnego nakazu wynajmowania przewodnika zmniejszy się nieco zapotrzebowanie na niektóre usługi przewodnickie, jednak ta turystyka niewątpliwie napędzi koniunkturę i zyska gastronomia, przewoźnicy, hotelarstwo, wytwórcy pamiątek itd. Oby tylko tak się stało.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 8:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4470
Lokalizacja: GEKONY
Przewodnicy pewnie będą udawali teraz kanarów... wjeżdżasz z dziećmi i żoną kolejką na Kasprowy, a tam "dobry den, uprawnienia są?" :lol:

Tak serio to mam nadzieję, że szybko się wyjaśni sytuacja bo w ostatnich dniach mnie bardzo zainteresowała cała dyskusja i wypowiedzi p. Gowina, a informacje jakie się uzyskuje zależą od tego gdzie się patrzy.

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 8:35 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
nie znam branży, w której zleceń byłoby tyle, żeby obdzielić nimi 3-4x tyle wykonawców.


Niemiec wydaje na turystykę 5 x tyle co Polak, skoro dążymy do tego żeby gospodarka się rozwijała to tych klientów naprawdę będzie więcej.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 8:37 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Maciej_Zimowski napisał(a):
Niemiec wydaje na turystykę 5 x tyle co Polak,

Zarabia też pewnie 5 razy tyle co my.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:06 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Do Krzycho: Idź i się absolutnie nie przejmuj. Gdyby ci coś próbowali zrobić to dokładnie udokumentuj i zaskarżymy. Właśnie pisałem o tej sprawie:


Puknij sie póki czas i nie wprowadzaj ludzi w kłopoty. Jestem ciekaw czy zapłacisz karę jak sąd wymierzy. Czy wypniesz się.

"Dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące oznakowania szlaków i tras górskich, a także wycieczek pieszych lub narciarskich na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych, które mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni, pozostają niezmienione do 16 października 2012 r. Informujemy, że art. 91, ust. 1, pkt. 1 Ustawy o sporcie stanowi, że dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 54, ust. 3 Ustawy o kulturze fizycznej zachowują moc do dnia wejścia w życie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 4, ust. 8, art. 29, ust. 6, art. 32, ust. 7, art. 34, ust. 4, art. 35, ust. 4, art. 36, ust. 11, art. 39, ust. 5 i art. 40, ust. 4 Ustawy o sporcie, jednak nie dłużej niż przez 2 lata od dnia wejścia jej w życie.:
TPN
Rozporządzenie wydaje Dyrektor Parku Narodowego a Paweł Skawiński jasno określił do pażdziernika masz obowiązek wynajmowania przewodnika na terenie TPN i nie podlega to rzadnej dyskusji.


Krzychooo napisał(a):
Jak więc jest? Mogę poprowadzić grupę na Gubałówkę? A może i na Rusinową?


Nie możesz na Rusinową. Jesli chcesz się włóczyć po sądach a uwież udowodnią Ci że złamałeś przepisy to proszę bardzo.

Zimowski chce uwolnić zawód przewodnika ale narazie Gowin to się zabiera za to i musi jeszcze wejść to w formie rozporządzenia a do tego jeszcze długa droga. Przykład ostatni na trasie Goryczkowej. Straż Parku ino czekała kto zboczył z nartostrady i jeżdził po zboczach Pośredniego Goryczkowego Wierchu mandaty ładowali aż ciepło niektórym było. To samo jest z obecnie z wynajmowaniem przewodnika dla grup szkolnych.

Maciej_Zimowski napisał(a):
Niemiec wydaje na turystykę 5 x tyle co Polak



Narazie to bujasz w obłokach. Rohu napisał dokładnie. Niemiec może sobie po miesiacu pracy pozwolić na wyjazd na drugi koniec świata a my po wielu miesiącach.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano So mar 03, 2012 9:29 pm przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:07 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
@Lechu, mam wrażenie, że już czytałem ten tekst. Dokładnie, słowo w w słowo, tak sformułowaną wypowiedź. Może marudzę, ale takie wklejanie swoich starych postów jest raczej słabe. Zwłaszcza, jeśli niespecjalnie są odpowiedzią na cytowany tekst ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
mam wrażenie, że już czytałem ten tekst. Dokładnie, słowo w w słowo, tak sformułowaną wypowiedź. Może marudzę, ale takie wklejanie swoich starych postów jest raczej słabe. Zwłaszcza, jeśli niespecjalnie są odpowiedzią na cytowany tekst ;)
Marudzisz. Jest to dokładnie odpowiedź rozwiewająca wątpliwość czy uwolnienie zawodu przewodnika może dać ludziom pracę. Czy gdzieś to już gdzieś czytałeś nie ma znaczenia, bo to forum publiczne i inni czytają. I moja odpowiedź jest dla nich, a nie dla betonu, którego nic nie jest w stanie ruszyć.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:20 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Artur1683 napisał(a):
mam wrażenie, że już czytałem ten tekst.


Dziwisz się przecież oni dwaj to sa tylko od uwolnienia zawodu przewodnika i nic wiecej wnoszą na tym forum. Ten drugi to już w telewizji wystepuję i opowiada bajki aby większe miał poparcie. Z kim się zgadasz to już wszyscy go znają. Nie tylko przewodnicy górscy ale i miejscy. Jedno zdanie mają "osz....."

A jak jego firma łupi z klientów to tego nie widzi. No ale ba nie wynajmuje przewodnika, robi on jako " czarna owieczka" Przykład weekend w Pieniach 390 zł/os. w pokoju 2-osobowym +wypożyczenie roweru 60zł Info: http://bird.pl/index.php?id=50

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano So mar 03, 2012 9:25 pm przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:24 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
uwolnienie zawodu przewodnika może dać ludziom pracę



To czemu nie daje teraz?
Jak się postarasz i będziesz się kurna uczył 30 miesięcy tydzień w tydzień na przewodnika tatrzańskiego to też będziesz zarabiał.
Jak myślisz że po uwolnieniu zawodu wszyscy bedą przewodnikami górskimi i miejskimi??
Jesteś śmieszny jak i ten z Kraka.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:27 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Ali7 napisał(a):
Nie chcę Cię martwić, ale to już całkiem niedługo.



Jeszcze 6 miesięcy do tego czasu to ustawę mogą zmienić nie jeden raz a chyba już pracują nad zmianami bo przepisy są nie spójne.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Jak myślisz że po uwolnieniu zawodu wszyscy bedą przewodnikami górskimi i miejskimi??
Kolejny beton się czy udający głupiego odezwał...

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:34 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
Kolejny beton się odezwał...




Ktoś już chyba się wypowiadał w tej kwestii "nie doszły przewodnik" aha jeszcze z kompleksami.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:39 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Lech napisał(a):
Artur1683 napisał(a):
mam wrażenie, że już czytałem ten tekst. Dokładnie, słowo w w słowo, tak sformułowaną wypowiedź. Może marudzę, ale takie wklejanie swoich starych postów jest raczej słabe. Zwłaszcza, jeśli niespecjalnie są odpowiedzią na cytowany tekst ;)
Marudzisz. Jest to dokładnie odpowiedź rozwiewająca wątpliwość czy uwolnienie zawodu przewodnika może dać ludziom pracę. Czy gdzieś to już gdzieś czytałeś nie ma znaczenia, bo to forum publiczne i inni czytają. I moja odpowiedź jest dla nich, a nie dla betonu, którego nic nie jest w stanie ruszyć.


Nie - to nie jest odpowiedź rozwiewająca wątpliwości, tylko piękna wizja idealnego świata, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Mówisz o terenach, na których ciężko jest znaleźć przewodnika. Zapewne takie są, i tam otwarcie zawodu pomoże, bo rozwiąże problem konsumenta, który chciałby skorzystać z usługi, a nie może. Ale w niczym nie zmienia to faktu, że nie wzrośnie liczba miejsc pracy. Przewodnik to zawód wybitnie sezonowy, i poza najbardziej obleganymi regionami - pozwalający co najwyżej dorobić do innego źródła utrzymania. Bo jeśli nawet nieco zwiększy się liczba zleceń, i spadną ceny (w kontekście źródła utrzymania to broń obosieczna), to nie będzie ich tyle, żeby ktokolwiek mógł się przez cały rok z nich utrzymać. Zwłaszcza, że konkurencja ma się przecież zwiększyć a nie zmniejszyć ;)

Zresztą cała ta lista jest wyjątkowo populistycznie rozdmuchana. Fakt, zawodów jest 49. z Czego geodeci to trzy, trenerzy sportowi/instruktorzy to cztery kolejne. Aż dziewięć deregulowanych zawodów dotyczy żeglugi śródlądowej - ten sektor z pewnością ma ukryty potencjał wyżywienia tysięcy osób, o ile tylko ich dopuścimy ;) Itd...Na liście deregulacyjnej umieszczono nawet tego nieszczęsnego przewodnika górskiego - gdzie ograniczono się do czysto kosmetycznego zniesienia wymogu średniego wykształcenia. Innymi słowy - ilość zamiast jakości. Ale co tam, przecież co bym nie napisał, i tak jestem tylko betonem, który wpadł w dziką panikę, że ktoś się dobierze do kokosów, które zapewne trzaskam...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:56 pm 
Swój

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 7:07 pm
Posty: 59
Lokalizacja: Małopolska
raffi79. napisał(a):
Krzychooo napisał(a):
Jak więc jest? Mogę poprowadzić grupę na Gubałówkę? A może i na Rusinową?


Nie możesz na Rusinową. Jesli chcesz się włóczyć po sądach a uwież udowodnią Ci że złamałeś przepisy to proszę bardzo.


Czyli na Gubałówkę mogę? Luboń Wielki? Ponad 1000m n.p.m., ale nie park.

Chyba łudziłem się, licząc na wyjaśnienie wątpliwości. Ktoś pisze, że mogę, ktoś inny, że nie... Pozostaje czekać do jesieni. Liczę, że coś się wyjaśni.

Ryzykować nie zamierzam. Płacić za przewodnika na wycieczce na Rusinową też nie zamierzam. Pojedziemy gdzie indziej. Szkoda.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 9:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
Mówisz o terenach, na których ciężko jest znaleźć przewodnika. Zapewne takie są, i tam otwarcie zawodu pomoże, bo rozwiąże problem konsumenta, który chciałby skorzystać z usługi, a nie może.
Znowu klapki na oczach, bo widzisz tylko konsumenta, który zapłaci, a nie widzisz tego, któremu on da pracę. Takich terenów jest o wiele więcej, niż byś sądził. Wiele jest również możliwości świadczenia nietypowych usług przewodnickich na rzecz niszowych form turystyki, odbiegających od sztampy nauczanej na kursach. Po deregulacji otworzy się możliwość dla przewodników spełniających oczekiwania takich właśnie turystów.
Artur1683 napisał(a):
Przewodnik to zawód wybitnie sezonowy, i poza najbardziej obleganymi regionami - pozwalający co najwyżej dorobić do innego źródła utrzymania.
Jak ktoś jest bezrobotny, to każda praca, nawet sezonowa, da mu wtedy pracę. Brak hamulca w postaci państwowej biurokracji pozwoli co obrotniejszym rozkręcić interes w branży turystycznej.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 10:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Krzychooo napisał(a):
Ryzykować nie zamierzam. Płacić za przewodnika na wycieczce na Rusinową też nie zamierzam. Pojedziemy gdzie indziej. Szkoda.
To jest typowe rozwiązanie problemu. Tak mówi wielu i jadą np. na Slowację, do Czech, na Ukrainę, gdzie nie ma takich idiotycznych przepisów. A potem się dziwimy, dlaczego pozamykano schroniska młodzieżowe na terenach górskich, dlaczego zarastają szlaki na popularnych kiedyś terenach polskich gór i nie widać tam wędrującej jak kiedyś młodzieży szkolnej i akademickiej. Problem ten opisałem tu => http://rugala.republika.pl/obozy_tkmk.htm

W przypadku deregulacji będzie dokładnie tak, jak napisałem wyżej i co jeszcze raz powtórzę: "Kolejnym pozytywnym skutkiem zniesienia przewodnickich licencji może być powrót na szlaki turystyki szkolnej i akademickiej organizowanej społecznie, która padła na skutek wprowadzenia przewodnickiego przymusu na znacznych obszarach kraju, szczególnie turystycznie atrakcyjnych. Na skutek zniesienia administracyjnego nakazu wynajmowania przewodnika zmniejszy się nieco zapotrzebowanie na niektóre usługi przewodnickie, jednak ta turystyka niewątpliwie napędzi koniunkturę i zyska gastronomia, przewoźnicy, hotelarstwo, wytwórcy pamiątek itd. Oby tylko tak się stało."

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 10:14 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Krzychooo napisał(a):
Czyli na Gubałówkę mogę



Do końca roku 2011 nie mogłeś. Teraz jest napisane że na terenie TPN a na Gubalówce nie ma parku. Więc przeciwskazań nie ma.


Krzychooo napisał(a):
na wycieczce na Rusinową



To wynajmnij przewodnika w inny rejon. Jeśli masz ma to fundusze. Dolina Kościeliska, Morskie Oko czy nawet Gąsienicowa jeśli dzieciaki mają kondycje.




Lech napisał(a):
Brak hamulca w postaci państwowej biurokracji



Jakiej biurokracji. Chodzisz na kurs a potem zdjaesz egzamin przed komisją państową. /oczywiscie pomijam egzaminy wewntrze w kole/.
Więc o jakiej człowieczku piszesz biurokracji.



Lech napisał(a):
Jak ktoś jest bezrobotny, to każda praca, nawet sezonowa, da mu wtedy pracę.



A teraz są jakieś przeciwskzania jeśli jesteś bezrobotny bo nie rozumie ?

Wyobrażamy sobie. Jestem bezrobotny ide jako przewodnik na drodze do Morskiego Oka o której nie mam bladego pojęcia. Ale fakt mam uwolniony zawód i mogę spokojnie oprowadzać grupę.
Myślisz że jedno czy drugie "Koło" będzie wypuszczać ludzi bez egzaminów??? Oj nie bądź śmieszny.
To może zmieńmy przepisy na prawo jazdy. Bo też jestem zmuszany do nauki w "Auto-Szkołach" Zdania egzaminu wewnętrznego, państwowego a umiałem jeżdzić zanim poszedłem na kurs. I co teraz ??? Hmmm no cóż muszę wyładować 1.5tyś za kurs i nikit nie protestuje.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 10:15 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
Znowu klapki na oczach, bo widzisz tylko konsumenta, który zapłaci, a nie widzisz tego, któremu on da pracę. Takich terenów jest o wiele więcej, niż byś sądził. Wiele jest również możliwości świadczenia nietypowych usług przewodnickich na rzecz niszowych form turystyki, odbiegających od sztampy nauczanej na kursach. Po deregulacji otworzy się możliwość dla przewodników spełniających oczekiwania takich właśnie turystów.


Tia, i znów jesteśmy przy Twoich średniowiecznych i nieprawdziwych wyobrażeniach n.t. kursów. (i to Ty mi zarzucasz klapki na oczach...) Nie chcę znów rozwijać tego tematu (już to przerabialiśmy, bez efektów) więc powiem krótko - przesadzasz. Albo raczej - nie doceniasz środowiska przewodnickiego. Nietypowe zlecenia też znajdują wykonawców. Nieco trudniej, ale jednak. JEDYNE nietypowe zlecenie, o jakim słyszałem w swoim regionie, a którego nikt się nie podjął, było zaplanowanie i oprowadzenie po Wrocławiu grupy niewidomych. Ostatecznie nie znaleźli nikogo, i pojechali gdzie indziej. Szkoda, ale wcale się nie dziwię. Moim osobistym zdaniem, przygotowanie programu dla osób niewidomych wymaga doświadczenia w kontaktach z nimi - chyba nawet bardziej, niż kompetencji typowo przewodnickich.

Ale wracająć do tematu - ja stwierdzam jak powyżej, Ty zapewne zaprzeczysz, przywołując przykład obozu wędrownego sprzed lat lub inny podobny, ale oszczędźmy sobie tego i przejdźmy do meritum - nietypowe zlecenia, z definicji są rzadkością. Nawet jeśli przyjmiemy Twoją tezę, że "nowi" poradzą sobie z tym, z czym nie poradzili sobie "starzy" - to nadal będą to zlecenia pojedyncze. Poza sezonem może nie być ich w ogóle. A przecież o nie też będzie walczyło wielu chętnych.

Cytuj:
Jak ktoś jest bezrobotny, to każda praca, nawet sezonowa, da mu wtedy pracę. Brak hamulca w postaci państwowej biurokracji pozwoli co obrotniejszym rozkręcić interes w branży turystycznej.


Znów - zapewne wielu ludzi spróbuje. I jestem pewien, że duża ich część sobie poradzi, lepiej lub gorzej, zdobywając stopniowo doświadczenie. Ale jest jeden problem - niezależnie od tego, czy mówimy o Wrocławiu lub Krakowie, czy może o mało znanych zakątkach województwa Lubuskiego - liczba zleceń wzrośnie w mniejszym stopniu niż liczba walczących o nie chętnych. Zatem na każdego chętnego do pracy przypadnie tej pracy mniej niż obecnie. Jeśli nawet obecnie jest to za mało, by zajmować się tylko tym - to tym bardziej nie wierzę, żeby otwarcie zawodu w jakimkolwiek stopniu wpłynęło na rynek pracy. Zwłaszcza, jeśli jednocześnie spadną ceny (a to jest nieuniknione).

I tylko o to mi w tym momencie chodzi - parę osób się wybije i faktyccznie nieźle zarobi, częściowo zapewne kosztem dotychczasowych przewodników, którzy "wypadną z rynku", tak czy siak krzyki na lewo i prawo o ratownaiu rynku pracy są w tej sytuacji zwyczajnym populizmem i niczym więcej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 10:20 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
dlaczego pozamykano schroniska młodzieżowe na terenach górskich, dlaczego zarastają szlaki na popularnych kiedyś terenach polskich gór i nie widać tam wędrującej jak kiedyś młodzieży szkolnej i akademickiej



I znowu to samo. No nie widać masz rację.
motyla noga. człowieku rusz się może w góry i zobacz ile jest młodzieży.
Nie mówie o Tatrach ale o Beskidach z ktorymi sąsiaduje i nie wspominając o Pogórzu Karpackim.
Do Kościeliskiej dzisiaj szły tłumy ludzi w każdym wieku od małych brządców do ludzi na emeryturach. Tatry biją rekordy podwzględem wejść na teren parku. Zresztą Ania to opisywała bo ma szczegółowy dostęp do tych informacji.
Więc nie pisz bredni. W Tatrach schrony jak stały tak stoją i narazie nie zanosi się że któryś zamknie interes.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 10:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Krzychooo napisał(a):
Czyli na Gubałówkę mogę

Do końca roku 2011 nie mogłeś. Teraz jest napisane że na terenie TPN a na Gubalówce nie ma parku. Więc przeciwskazań nie ma.
Kiepskiś kandydat na przewodnika górskiego - Pasmo Gubałówki ma powyżej 1000 m n.p.m. Do pozostałych bredni, m.in. świadczących że nie znasz polskich gór, szkoda mi czasu się odnosić. Jak masz jaja, to sam napisz sprostowanie.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 10:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
Pasmo Gubałówki ma powyżej 1000 m n.p.m



Tylko w nowym rozprządzeniu masz napisane że Dyrektorzy Parków Narodowych wydają info.
A oile wiem Gubałówka nie leży na terenie TPN bo chyba że uważasz inaczej?

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 10:58 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Straż Parku ino czekała kto zboczył z nartostrady i jeżdził po zboczach Pośredniego Goryczkowego Wierchu mandaty ładowali aż ciepło niektórym było. To samo jest z obecnie z wynajmowaniem przewodnika dla grup szkolnych.


Co znaczy "to samo" ? czy jest jakikolwiek dowód na to że ktoś dostał mandat za "nie manie przewodnika" o ile wiem, przynajmniej w ostatnich latach to są strachy na lachy.

Cytuj:
Przykład weekend w Pieniach 390 zł/os. w pokoju 2-osobowym


A dziękuję za reklamę. Plus przywóz z/i do Krakowa pod sam hotel taksówką nie zapomnij dodać.

Cytuj:
Ryzykować nie zamierzam.


Ja też nie zamierzam uszczęśliwiać nikogo na siłę. Sam też bym pojechał chętniej w jakieś dzikie, mało znane tereny na pogórzach zamiast na Gubałówkę. Ale tak jak mówiłem - realnie żadna kara ci nie grozi za oprowadzanie bez przewodnika, nie ma takich przypadków.


Cytuj:
przecież oni dwaj to sa tylko od uwolnienia zawodu przewodnika


Na tym forum być może tak, ale w realu - jak widzę po pierwszych sondażach - jest za tym jakieś 70-80% narodu. :mrgreen:

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 11:05 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Sam też bym pojechał chętniej w jakieś dzikie, mało znane tereny na pogórzach



To jedz z Kraka nie ma daleko na pogórze. Pierwsze są Mogilany które już leżą na Pogórzu Karpackim.


Maciej_Zimowski napisał(a):
kara ci nie grozi za oprowadzanie bez przewodnika, nie ma takich przypadków.


Bo chodzą z przewodnikami. W Tatrach spotykam ostatnio dużo grup i wszystkie grupy były z przewodnikami, nawet dzisiaj w Dolinie Kościeliskiej. Grupy z dzieciakami i autokar ludzi starszych. Czyżby nie slyszeli o akcji wolne przewodnictwo ? Więc hmmm coś jesteś nie doinformowany skoro siedzisz na stołeczku i kierujesz akcją.
Zapraszam do rzeczywistości w terenie.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 11:11 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Bo chodzą z przewodnikami


Rzeczywiście? te 2 mln zwiedzających TPN rocznie?

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 11:17 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Rzeczywiście? te 2 mln zwiedzających TPN rocznie?



Mylisz pojęcia.
Oprowadzenie grup a chodzenie indywidualnie to dwie różne sprawy.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 03, 2012 11:20 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Oprowadzenie grup a chodzenie indywidualnie to dwie różne sprawy.


Misiu, rozporządzenie, które rzekomo jeszcze jest ważne do października, i którym TPN podpiera przymus przewodnicki, nie mówi nic o "grupach". Mówi o "wycieczkach".

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 04, 2012 6:53 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
nie mówi nic o "grupach". Mówi o "wycieczkach



Dyrektor Paweł Skawiński. Określal kto ma wynajmować przewodnika.
Myślę że ta informację czytałeś. Co za różnica grupa szkolna a wycieczka szkolna?
Nie myśl że np "wycieczka znajomych 30-latków"' będzie wynajmowała przewodnika. Oczywiście na takie prawo jeśli pójdzie na Gierlach z IVBV.



Maciej_Zimowski napisał(a):
rozporządzenie, które rzekomo jeszcze jest ważne do października



Sam piszesz że jest ważne a osoby które pytają, namawiasz do chodzenia z dzieciakami bez przewodnika. Więc trochę się zastanów.


Podobne bzdety piszesz na tym blogu.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 04, 2012 7:54 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Lech napisał(a):
Pasmo Gubałówki ma powyżej 1000 m n.p.m
Tylko w nowym rozprządzeniu masz napisane że Dyrektorzy Parków Narodowych wydają info.
A oile wiem Gubałówka nie leży na terenie TPN bo chyba że uważasz inaczej?
Betonie, zaczynasz się już mocno plątać i wypisujesz kompletne bzdety. Rozporządzenie, które rzekomo jeszcze jest ważne do października, a na które się w kilku innych miejscach powołujesz (i powołuje się TPN) mówi, że powyżej 1000 m n.p.m. wycieczki mogą prowadzić tylko przewodnicy górscy. Nie ma w nim nic jakoby dotyczyło tylko grup.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 04, 2012 9:36 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Dyrektor Paweł Skawiński. Określal kto ma wynajmować przewodnika.


Określać to sobie "może" ale jego władza nad obywatelami tak daleko nie sięga. Przepisy muszą być jednakowe dla wszystkich.

Natomiast rozporządzenie po 1. nie jest ważne po 2. jest na tyle nieprecyzyjne że nie stanowi żadnej podstawy prawnej do określenia czy ta czy inna grupa osób jest "wycieczką" (termin prawnie ani formalnie niezdefiniowany)


Cytuj:
osoby które pytają, namawiasz


Do niczego nie namawiam tylko informuję, odpowiadam na zadane pytanie. Jeśli jesteś innego zdania to odpowiedz inaczej i koniec. Rzucanie się do gardła każdemu, kto ma inne zdanie jest zwykłym chamstwem i brakiem kultury.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3627 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 121  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL