Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 12:21 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz paź 04, 2012 11:18 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz paź 04, 2012 11:07 am
Posty: 1
Lokalizacja: Bristol
:( witam mam problem w czerwco ze znajomymi oplacilismy 2tygoniowy pobyt w gorach w domku przypadek losowy sprawil ze musielismy zrezygnowac z tego wyjazdu . Wlascicielka domku sprzedala termin mojej rezygnacji i poinformowala mnie ze zwroci pieniadze . No i czekam juz 3 miesiac i nic nie odbiera telefonow nie odpowiada na mail. Moze ktos ma jakis pomysl co moge zrobic w tej sytlacji . Bardzo dziekuje z gory za porade .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 04, 2012 12:25 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 05, 2010 9:29 am
Posty: 2318
Lokalizacja: Radom
Bristol napisał(a):
:( witam mam problem w czerwco ze znajomymi oplacilismy 2tygoniowy pobyt w gorach w domku przypadek losowy sprawil ze musielismy zrezygnowac z tego wyjazdu . Wlascicielka domku sprzedala termin mojej rezygnacji i poinformowala mnie ze zwroci pieniadze . No i czekam juz 3 miesiac i nic nie odbiera telefonow nie odpowiada na mail. Moze ktos ma jakis pomysl co moge zrobic w tej sytlacji . Bardzo dziekuje z gory za porade .

a może nie doczytałeś oferty? mogło stać jak byk, że zaliczka w razie jakby co to przepada?
jeśli nie, a masz potwierdzenie wpłaty zaliczki to jesteś górą (chyba)

_________________
Każdy chłopak z polskiej wsi jeździ wozem TDI
Rosja to nie kraj, to stan umysłu
"Pierwsza decyzja, jaką w okresie zdobywania sprzętu musi podjąć wspinacz z gotową do użycia kartą kredytową..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 04, 2012 1:09 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn sie 17, 2009 9:49 pm
Posty: 405
Lokalizacja: Opole
http://www.akademiaprawa.pl/poradnik-11.html
http://prawo.rp.pl/artykul/252915.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 04, 2012 2:53 pm 
czekaj czekaj ale po co jest zaliczka....
czy aby nie po to, że jak mi ktoś zarezerwuje i zrezygnuje przed przyjazdem(ja nie wynaję pokoju) to mam zaliczkę przynajmniej...?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 04, 2012 4:46 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2007 9:52 am
Posty: 709
Lokalizacja: Dolny Śląsk / 400km do Tatr
Bristol napisał(a):
Wlascicielka domku sprzedala termin mojej rezygnacji i poinformowala mnie ze zwroci pieniadze .
no ale jest jeszcze umowa ustna.

_________________
Góry, podobnie jak morze i kobiety, są kapryśne i nieprzewidywalne


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 05, 2012 6:44 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Zaliczka nie jest uregulowana prawnie, ale przy rozwiązaniu umowy wzajemnej (chyba tak toto się nazywa) strona rozwiązująca powinna zwrócić wszystko co już wzięła i naprawić szkody.

Inaczej jest z zadatkiem:
KC:
"Art. 394. § 1. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej.

§ 2. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

§ 3. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony."



Edit:
KC:
"Art. 494. Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania."

"Art. 487 § 2. Umowa jest wzajemna, gdy obie strony zobowiązują się w taki sposób, że świadczenie jednej z nich ma być odpowiednikiem świadczenia drugiej."


Czyli jak dla mnie to Pani gospodyni może co najwyżej pokazać gdzie ceper Bristol może ją w d..ę pocałować :(
Jak dla mnie łatwiej będzie od koryta oderwać Wisłę... Niż sztywnoportkowca (lub jego panią) od dutków...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So paź 06, 2012 10:40 pm 
Nowy

Dołączył(a): So paź 06, 2012 10:20 pm
Posty: 2
Do ustalenia: była to zaliczka czy zadatek?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 07, 2012 10:49 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Adusia3107 przeczytaj to co napisałem i zastanów się czy to ma jakiekolwiek znaczenie. Do ustalenia tylko półdupek: lewy, czy może prawy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 07, 2012 9:39 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Kaytek napisał(a):
Adusia3107 przeczytaj to co napisałem i zastanów się czy to ma jakiekolwiek znaczenie. Do ustalenia tylko półdupek: lewy, czy może prawy.

jest różnica między zaliczką,a zadatkiem.. zadatku często możesz zgodnie z prawem już nigdy nie zobaczyć. Jest to jedno z tych słów którego na umowach unikam 8)

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 08, 2012 7:54 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Różnica pomiędzy zaliczką, a zadatkiem biorąc na chłopski rozum jest taka: zaliczka zostanie klientowi zwrócona, a zadatek nie. Z punktu widzenia klienta bardziej korzystne jest wpłacania zaliczki (są szanse, że można ją w określonych wypadkach odzyskać), a usługodawcy - zadatku.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 08, 2012 8:39 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
W sumie racja poniższe można interpretować tak, że zaliczka powinna być zwrócona.
Kaytek napisał(a):
KC:
"Art. 494.
Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania."

Zadatek by przepadł.
Adusia3107 sorki za te półdupki ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 08, 2012 5:40 pm 
Nowy

Dołączył(a): N lip 22, 2012 6:40 pm
Posty: 18
Bristol, jeżeli dobrze wnioskuję z twojego posta, to opłaciliście całość. A więc kwestia zaliczka/zadatek nie ma znaczenia - bo to była zapłata całej ceny!

Ja bym ustalił na początku dokładnie jak ta osoba się nazywa i wezwał pisemnie (poleconym lub za ZPO) do zwrócenia tej kwoty pod rygorem skierowania sprawyb do sądu (czyli klasyczne przedsądowe wezwanie do zapłaty).

ps. osobna kwestia czy masz na mailu ustalenia o których napisałeś, bo to wiele ułatwi (albo utrudni jak nie masz).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL