Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn lip 01, 2024 12:49 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3627 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80 ... 121  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 28, 2012 1:38 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Człowieku nie publikuj artykułów z 2011 roku.

To co media piszą to mi to wisi.

Kto im zapłaci takie bzdety wypisują.
Różne już artykuły się ukazywały na temat naszych gór i trzeba to brać z dużzzym dystansem.


Wiele wycieczek co przyjdzie i tak wynajmnie przewodnika z tego względu żeby dowiedzieć się choć trochę informacji o regionie.
Nie każdy opiekun ma przygotowanie aby opowiedzieć informacje o danym rejonie.
Ja np w Bieszczady się nie wybieram jako opiekun bo nie znam nic poza najważniejszymi szczytami.

Więc wszystko się okaże w praniu w ciągu najbliższych wielu miesięcy.
Zresztą przewodnicy II i I klasy tak bedą mieć mnóstwo zleceń.


A moze do tego czasu wejdzie jakies rozporządzenie i wróci wszystko jak było do tej pory.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 28, 2012 1:44 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Kto im zapłaci takie bzdety wypisują.


Oskarżasz Redakcję Gazety Krakowskiej i Panią Redaktor Kraczyńską o korupcję i nierzetelność!!??? zaraz lecę donieść gdzie trzeba! ;)

Cytuj:
Wiele wycieczek co przyjdzie i tak wynajmnie przewodnika


A niech wynajmują nawet i dwóch albo trzech, byle dobrowolnie a nie z przymusu


Cytuj:
A moze do tego czasu wejdzie jakies rozporządzenie i wróci wszystko jak było do tej pory.


Taa, na to wszyscy liczycie, wiem :) No to liczcie :)

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 28, 2012 11:38 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:


O takie lamenty pytaj tych, co lamentują - w tym przypadku dziennikarkę z Krakowa, która artykuł napisała i zatytułowała (mniejsza o to, że w zeszłym roku). W tym wątku żaden z przewodników takowych lamentów nie potwierdził - wręcz przeciwnie - żadne z nas nie obawia się takie zderegulowanej "konkurencji". Ale co tam, lepiej podchwycić czyjś...jak to z upodobaniem określasz "histeryczny" tytuł i stwierdzić, że przewodnicy nic nie umieją, więc się boją...

Naprawdę ktoś jeszcze się nabiera na taką propagandę :D ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 1:50 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Tu muszę przyznać pewną rację - czekałem na kolejną falę przewodnickich lamentów w okolicy 16 października i się nie doczekałem. Więc jeśli ten rok wystarczył na przerobienie wolnorynkowej lekcji, to fajnie.

Choć równie prawdopodobne że to media straciły zainteresowanie tematem, po tym całym wokółderegulacyjnym chaosie. A naciski na dyrekcję nadal są, co można wyczytać "między wierszami" niektórych wypowiedzi.

Co do braku obaw o pracę i zlecenia to też nie uważam inaczej - przy takim masowym szturmie rodaków na Tatry (który mnie szerze dość dziwi) zawsze będzie spora frakcja tych którzy z własnej woli wybiorą opcję "z przewodnikiem".

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 8:46 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Po co mają lamentować??? Praca dalej będzie. Nigdy nie uwierzę że nikt nie będzie przewodników wynajmował.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 10:21 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Taa, tylko jakiś taki drobny szkopuł, że informacja o "zniesieniu przymusu" wywołuje nagle 78 stron wątku... ;)

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 12:31 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 05, 2010 9:29 am
Posty: 2318
Lokalizacja: Radom
Maciej_Zimowski napisał(a):
Taa, tylko jakiś taki drobny szkopuł, że informacja o "zniesieniu przymusu" wywołuje nagle 78 stron wątku... ;)

bo po osiągnięciu 100 stron jest impreza, zapomniało się? :twisted:

_________________
Każdy chłopak z polskiej wsi jeździ wozem TDI
Rosja to nie kraj, to stan umysłu
"Pierwsza decyzja, jaką w okresie zdobywania sprzętu musi podjąć wspinacz z gotową do użycia kartą kredytową..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 2:49 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Taa, tylko jakiś taki drobny szkopuł, że informacja o "zniesieniu przymusu" wywołuje nagle 78 stron wątku...

Przynajmniej mój udział w tym wątku, nie jest związany ze zniesieniem przymusu przewodnickiego, gdyż od samego początku tego tematu, byłem zwolennikiem zmian i oceniałem go, jako skrajność.

Moja obecność tutaj jest związana tylko i wyłącznie z tym, ze Waść i Lech oraz ktoś tam jeszcze w jak najbardziej słusznej sprawie o zmianę tamtych „przymusowych” przepisów, (choć różniliśmy się opinia, co do formy tych zmian), używaliście kłamstw i nieprawdy o przewodnikach, jak i samym przewodnictwie. Staraliście się pokazywać, jako znawcy problematyki przewodnickiej, czy prowadzenia grup, a tak naprawdę, nie macie o tym zielonego pojęcia.
Na początku to zlewałem, jednak drastyczność i agresja tych kłamstw, zaczęła być na tyle duża, że postanowiłem wam „towarzyszyć”, pokazując wasze zakłamanie, choćby stron wątku miało być ze dwieście.

Kolejnym tematem w tym wątku przymusowym, była sprawa od tego niezależna, czyli deregulacja przewodnictwa, gdzie z waszą opinią nie zgadzam się w 100%, gdyż też wynika z waszej nieznajomości specyfiki prowadzenia grupy, jak i istoty samego przewodnictwa.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 4:04 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Ooooops widzę nowe zagrożenie dla dwunożnych przewodników.

http://wyborcza.pl/1,91446,12761827,Mal ... ikiem.html

Nic tylko z ciupagami na te piekielne machiny!!!

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 6:10 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
wywołuje nagle 78 stron wątku..



Tylko przez 60 stron było tylko skakanie sobie do gardeł i nic więcej.


Ja bym chciał widział głównego Koordynatora i Lecha w roli prowadzących.

Mam nadzieje że nigdy tego nie doczekam.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 6:19 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Ja bym chciał widział głównego Koordynatora i Lecha w roli prowadzących.


Ja prowadzę często moje rowerówki i grupki przyrodnicze (te ostatnie często jako pilot i kierowca jednocześnie). Bieganie po górkach dla samego biegania mnie nie interesuje. Chyba że tak jak ostatnio w Norwegii na obserwacje poświerk i śnieguł.

Jeden z moich pracowników nawet miał jakichś holendrów w Polskich górach i nawet (sic!) wynajął jakiegoś tatrzańskiego na Tatry, bynajmniej nie z przymusu tylko ze wzgl. praktycznych i dla bezpieczeństwa, żeby mu zamykał grupę, bo to jacyś staruszkowie byli.

A Lech chyba prowadza tę swoją młodzież w Sudety, czyż nie?

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 6:37 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Ooooops widzę nowe zagrożenie dla dwunożnych przewodników.

Można wiedzieć w czym? :shock:

Jak sie zapytasz telefonu, co to za skała i jak powstała, to telefon odpowie?
Jak sie zapytasz telefonu, co to za szczyt tam w oddali... o ten po chmurką, to telefon ci odpowie?
Jak sie zapytasz, jaki to kwiat, to telefon go rozpozna?
Jak na łańcuchu będzie parę osób, to telefon wyda informację, aby była tylko jedna?
Jak któryś z turystów, będzie miał problem ze znalezieniem stopnia/chwytu, czy którędy lepiej przejść, to telefon mu podpowie, albo poda wirtualną rękę?


W dalszym ciągu podtrzymuje, że Waść nie masz kompletnego pojęcia o pracy przewodnika i sytuacjach, z jakimi się w górach spotyka. Może czasem lepiej, jak się nie ma nic do powiedzenia… nic nie pisać, niż pisać na siłę, dla samego pisania :roll: :mrgreen:

Co do aplikacji, to bardzo ciekawy pomysł, choć są lepsze, jak aplikacja Trekbuddy, gdzie są o wiele większe możliwości. :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 29, 2012 6:41 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
chief napisał(a):
W dalszym ciągu podtrzymuje, że Waść nie masz kompletnego pojęcia o pracy przewodnika i sytuacjach



Oj nie można tak na ambicje wchodzić. Koordynator prowadzi wycieczki rowerowe, więc nie mamy się co odzywać w tej kwestii.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 8:16 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
W dalszym ciągu podtrzymuje, że Waść nie masz kompletnego pojęcia o pracy przewodnika i sytuacjach


O tak, odezwał się bojownik o jedyną, i słuszną prawdę o przewodnikach, jedyny depozytariusz wszechwiedzy i "metodyki".
Ja nie oferuję usług przewodnictwa górskiego, więc nie wiem co to ma do rzeczy.

Cytuj:
Jak sie zapytasz telefonu, co to za skała i jak powstała, to telefon odpowie?

Takie informacje mają być w tym systemie

Cytuj:
Jak sie zapytasz telefonu, co to za szczyt tam w oddali... o ten po chmurką, to telefon ci odpowie?

Są programy, które tworzą panoramki z dowolnego miejsca i można je wykorzystywać w terenie w połączeniu z aparatem w telefonie.

Cytuj:
Jak sie zapytasz, jaki to kwiat, to telefon go rozpozna?

Od tego są dziesiątki przewodników książkowych, również do zabrania w teren w formie elektronicznej.

Cytuj:
Jak na łańcuchu będzie parę osób, to telefon wyda informację, aby była tylko jedna?

Nie jest to technicznie niemożliwe, park mógłby stworzyć taki system na obleganych szlakach

Cytuj:
Jak któryś z turystów, będzie miał problem ze znalezieniem stopnia/chwytu, czy którędy lepiej przejść, to telefon mu podpowie, albo poda wirtualną rękę?


Nie, i oczywiste że przewodnik jet ważny tam, gdzie jest potrzebna asekuracja techniczna. Ale chyba nie z grupą 30-40 osób.

Poza tym informację o tych gadżetach w kontekście "zagrożenia dla przewodników" podałem w formie żartu.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 8:54 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
O tak, odezwał się bojownik o jedyną, i słuszną prawdę o przewodnikach, jedyny depozytariusz wszechwiedzy i "metodyki".



Myślę że wiedzę na 100razy większą od Twojej w sprawach przewodnictwa.



Maciej_Zimowski napisał(a):
Takie informacje mają być w tym systemie



Tak już to widzę.



Maciej_Zimowski napisał(a):
Są programy, które tworzą panoramki z dowolnego miejsca i można je wykorzystywać w terenie w połączeniu z aparatem w telefonie.



Oczywiście zajmuje się takimi rzeczami i uwierz panorama w telefonie nigdy nie będzie tej jakości co na komp PC czy w realu.
Są to pliku rzędu do 50Mb na obraz więc życze powodzenia w przetwarzaniu.



Dalej nie masz bladego pojęcia o czym mówimy, jeździj tymi rowerami bo chyba tylko tyle możesz i nie udzielaj się w kwestii prowadzenia grup w górach.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 9:16 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Maciej_Zimowski napisał(a):
A Lech chyba prowadza tę swoją młodzież w Sudety, czyż nie?
Aktualnie z racji mojego wieku nie prowadzę już grup młodzieży szkolnej, ale za to prowadzam grupy "młodych inaczej".
raffi79. napisał(a):
Dalej nie masz bladego pojęcia o czym mówimy, jeździj tymi rowerami bo chyba tylko tyle możesz i nie udzielaj się w kwestii prowadzenia grup w górach.
Nie, no nie mogę. Chrzanisz takie farmazony jakby prowadzenie grupy turystów w polskich górach wymagało jakichś niesamowitych super umiejętności, kiedy w rzeczywistości wystarczy posiadać trochę zdolności orientacji w terenie, nieco wyobraźni i zdrowego rozsądku oraz dobrą kondycję fizyczną. Przydaje się też trochę doświadczenia i wiedzy krajoznawczej. Żadne testy za biurkiem i egzaminy z pilotowania autokaru, wymyślone przez robiących na tym interes, nie mają żadnego związku z praktycznym prowadzeniem prawdziwych wycieczek górskich.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 10:14 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:

Myślę że wiedzę na 100razy większą od Twojej w sprawach przewodnictwa.


To niech ją łaskawie oferuje i sprzedaje tym co to docenią i zechcą kupić a nie wymądrza się w taki sposób bo robi z siebie publicznie za przeproszeniem kompletnego błazna,.

Ja mogę mieć nawet zerową wiedzę "techniczną" o przewodnictwie, natomiast jako klient mam prawo oceny, zadowolenia.

Tak jak nie znam się na gotowaniu, a korzystam z dziesiątek restauracji którym zlecam żywienie gości.

Sytuacja z przewodnictwem jest taka jak - wyobraźmy sobie - jedna sieć knajp zmonopolizowała żywienie turystów w całym Zakopanem i okolicach. Karmią podle i drogo, ale nie ma wyboru. I nagle odzywa się jakiś kucharz który niezadowolonych strofuje że "jakie oni mają pojęcie", "nie znają się" - puk puk w czółko!

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Ostatnio edytowano Wt paź 30, 2012 10:50 am przez Maciej_Zimowski, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 10:44 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
http://zakopane.naszemiasto.pl/artykul/ ... ,id,t.html

"- Wystarczy, że turysta włączy w telefonie kamerę, nakieruje aparat na dany szczyt, a system poda mu co to za góra. System działa w każdym miejscu w Tatrach"

Dziwne w tym wszystkim że inwestują w takie technologie, a zwykłego regulaminu zwiedzania nie potrafią porządnie zredagować

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 11:34 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Cytat:
Jak sie zapytasz telefonu, co to za skała i jak powstała, to telefon odpowie?

Takie informacje mają być w tym systemie

Oj, Waściu, niezła jest z tobą jazda :mrgreen:
Kolejny raz pokazujesz swe dyletanctwo, które po prostu wynika ze zwykłej niewiedzy, a starasz się tu wymądrzać.
Jedno odsłonięcie w skałach osadowych, może mieć kilka ławic z różnymi skałami.
W dolinach w wyniku różnych czynników erozyjnych materiał skalny jest ze sobą przemieszany, gdzie obok dolomitu masz wapień, margiel, czy piaskowiec. Podobnie jest w skałach krystalicznych, gdzie drobny materiał tworzy wręcz mozaikę skalna z wymieszania łupków, gnejsów, czy amfibolitów. Rodzajów skał jest cała masa, a ty uważasz, ze aplikacja w telefonie to wskaże. Niezłe jajca
Maciej_Zimowski napisał(a):
Cytat:
Jak sie zapytasz telefonu, co to za szczyt tam w oddali... o ten po chmurką, to telefon ci odpowie?

Są programy, które tworzą panoramki z dowolnego miejsca i można je wykorzystywać w terenie w połączeniu z aparatem w telefonie.

Chcesz powiedzieć, ze na niewielkim wyświetlaczu telefonu, zdołasz zobaczyć dokładna topografię?... chyba żartujesz. Granie zachodzą jedna na drugą, nierzadko się ze sobą zlewając, gdzie już nieraz, aby być pewnym prawidłowej odpowiedzi, musiałem się posiłkować lornetką, a Waść oczekujesz cudów od telefonu?, szczególnie, gdy będzie chodziło o jakieś, szczegóły topo?
Maciej_Zimowski napisał(a):
Cytat:
Jak sie zapytasz, jaki to kwiat, to telefon go rozpozna?

Od tego są dziesiątki przewodników książkowych, również do zabrania w teren w formie elektronicznej

:mrgreen:
Powodzenia
Maciej_Zimowski napisał(a):
Cytat:
Jak na łańcuchu będzie parę osób, to telefon wyda informację, aby była tylko jedna?

Nie jest to technicznie niemożliwe, park mógłby stworzyć taki system na obleganych szlakach

Będą kamery i z głośników informowani turyści?
Lech napisał(a):
wystarczy posiadać trochę zdolności orientacji w terenie, nieco wyobraźni i zdrowego rozsądku oraz dobrą kondycję fizyczną. Przydaje się też trochę doświadczenia i wiedzy krajoznawczej

Tak, tak
np. każda nauczycielka/nauczyciel, te cechy posiadają :mrgreen:
Lech napisał(a):
nie mają żadnego związku z praktycznym prowadzeniem prawdziwych wycieczek górskich

Czym sie różnią prawdziwe, od nieprawdziwych wycieczek górskich?
Prawdziwe, to te, na których organizator nie odpowiada za swych uczestników, bo zasada jest „każdy sobie rzepkę skrobie”?... o ile pamiętam, to jesteś zwolennikiem takowego modelu.
Maciej_Zimowski napisał(a):
a nie wymądrza się w taki sposób

Ja sie nie wymądrzam, jeno pokazuje twoją błazenadę, gdzie wypowiadasz sie na tematy, o których nie masz pojęcia.
Maciej_Zimowski napisał(a):
Ja mogę mieć nawet zerową wiedzę "techiczną" o przewodnictwie, natomiast jako klient mam prawo oceny, zadowolenia.

W pełni sie z tym zgadzam. Może podaj, jakieś szczegóły z twego niezadowolenia, jako klienta danego przewodnika. Ale konkrety, a nie aluzję… że komuś się nie podobało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 12:06 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
gdzie wypowiadasz sie na tematy, o których nie masz pojęcia.


Najpierw odróżnij poważną wypowiedź od żartu, jakim była wzmianka o telefonie - piekielnej machinie zastępującej przewodnika.

Natomiast fakt że dyr. Parku osobiście tę nowinkę prezentuje jest istotne o tyle, że mocno kłóciłoby się z uporem w sprawie "przymusu".

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 12:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Natomiast fakt że dyr. Parku osobiście tę nowinkę prezentuje jest istotne o tyle, że mocno kłóciłoby się z uporem w sprawie "przymusu".

Gdyż ta nowinka nie ma nic wspólnego z przewodnictwem, za to może być bardzo pozytywna dla turystów indywidualnych, gdyż im ktoś więcej wie o danym obszarze, tym bardziej go szanuje. W tych informacjach telefonicznych mogą być zawarte problemy ochrony przyrody, gdzie potem jest większa szansa, ze dany turysta po zjedzeniu banana, czy pomarańczy, schowa skórki do plecaka, niż miałyby wylądować pod smrekiem... przeca, "natura wchłonie".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 12:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
chief napisał(a):
ta nowinka nie ma nic wspólnego z przewodnictwem.
Nieprawda. Jak sama nazwa AudioGuideSystem wskazuje, jest to system audio wizualnego przewodnika> http://www.citywalk.info/index.php?opti ... &Itemid=36
chief napisał(a):
może być bardzo pozytywna dla turystów indywidualnych
Widać pokutuje sposób myślenia z czasów głębokiej komuny, kiedy wynajęcie przewodnika przez turystę indywidualnego było nie do pomyślenia. W wyobraźni obecnych przewodników nadal tkwi ta sama mentalność - duża grupa wycieczek szkolnych czy zakładowych i pilot-przewodnik na czele.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 12:48 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
może być bardzo pozytywna dla turystów indywidualnych


Aha. "Turysta nieindywidualny", cokolwiek miałoby to znaczyć, to gatunek który nie posiada komórki i nie umie się nią posługiwać.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 1:17 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Po co przewodnik - człowiek, po co w ogóle się męczyć i pocić, skoro po górach można spacerować siedząc przed komputerem.
A jednocześnie wszystkiego można się dowiedzieć z googli.
Myślę, że w tym kierunku zmierza przyszłość turystyki.

http://googleblog.blogspot.com/2012/10/ ... -maps.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 1:20 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Maciej_Zimowski napisał(a):
"Turysta nieindywidualny", cokolwiek miałoby to znaczyć, to gatunek który nie posiada komórki i nie umie się nią posługiwać.
Odnoszę wrażenie, że u większości aktualnych licencjonowanych przewodników i kandydatów na nowych przewodników czas jakby stanął w miejscu. Ba, niektórzy, zwłaszcza tzw. szkoleniowcy, to nawet zachowują się jakby nie zdążyli jeszcze zauważyć zmiany ustroju...

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 1:55 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Lech napisał(a):
Nieprawda. Jak sama nazwa AudioGuideSystem wskazuje, jest to system audio wizualnego przewodnika

To, tak, jakby przewodniki książkowe miały być konkurencją dla przewodników :mrgreen:

Lech napisał(a):
kiedy wynajęcie przewodnika przez turystę indywidualnego było nie do pomyślenia

a kiedy było do pomyślenia?... chyba logiczne, że koszt przewodnika dla turysty w grupie 30 osób jest tańszy, niż dla jednej osoby indywidualnej... wystarczy pomyśleć, to nie boli :mrgreen:
Szlaki znakowane w Tatrach, czy inszych górach w Polsce, są zbyt łatwe, aby było rozwinięte prowadzenie osób indywidualnych. Przewodnik idąc komercyjnie, idzie dla zarobku. Tak było od samego powstania przewodnictwa.
To, ze przewodnik powinien prowadzić za darmo, dla idei, to jest właśnie twoje Lechu komunistyczne myślenie, bo właśnie za głębokiej komuny.
Oczywiście są przypadki, ze jacyś przewodnicy są związani emocjonalnie z określonymi organizacjami turystycznymi, jak choćby PTT, gdzie niejednokrotnie prowadzą grupy za darmo lub za opłatę symboliczną. Znam takie przypadki.
Dzisiaj dopiero powstają nowe możliwości prowadzenia indywidualnego, np. na drogach wspinaczkowych, bo jeśli chodzi o trasy turystyczne nieznakowane, to są na chorych zasadach, podobnie jak na Słowacji.
Lech napisał(a):
duża grupa wycieczek szkolnych czy zakładowych i pilot-przewodnik na czele.

Takich zleceń jest najwięcej. To nie przewodnicy dyktują, jaki jest i ma być rynek turystyki, ale oni dostosowują sie do rynku.
Jest wiele organizacji turystycznych, jak PTTK, czy PTT, gdzie jak najbardziej wynajmują przewodników. Przynajmniej 1/3 lub nawet połowa wycieczek jest poza Polską, gdzie przymusu nie ma, a prowadzą jednak przewodnicy. Więc Lechu, twe teorie spiskowe, jakoby „musieli” ich wynajmować są o dupę trzasnąć. Twe teorie polegają tylko na tym, ze „wierzysz w to, co mówisz”… i nic poza tym.
Maciej_Zimowski napisał(a):
"Turysta nieindywidualny", cokolwiek miałoby to znaczyć, to gatunek który nie posiada komórki i nie umie się nią posługiwać.

Kolejny raz piszesz głupoty. Już sobie wyobrażam, jak grupa 30 osobowa, bez przewodnika, gdzie nagle wszyscy grzecznie stają w kolejce do nadajnika z „przekazem”. A co z tymi w grupie, którzy nie maja smartfonów, albo są oparte na symbianie, a nie androidzie?... inni uczestnicy będą im relacjonować?... przeca wystarczy logicznie pomyśleć, ze te urządzenia są skierowane do turystów indywidualnych.

Nie wziąłeś Waściu pod uwagę, ze np. takowy punkt będzie przy Chudej Turni (pod Ciemniakiem), a widoczność będzie na 50 metrów. I co „telefoniczny przewodnik” będzie im nawijał, jakie to widoki maja na Czerwone Wierchy, czy Dol. Miętusią? Czyż nie lepiej dostosować się do tego, co widać i np. wskazać granice nasunięcia czapy krystalicznej i jakie czynniki przyrodnicze o tym wskazują, czy po prostu pokazać, jakie kwiaty na tej turni rosą.
Przewodnicy nie musza się obawiać tych urządzeń, tak samo jak przewodników książkowych, co więcej, bardziej wspomagają one przewodnictwo, niż im szkodzą.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 2:22 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Przypomnę po raz ostatni, że moja sugestia jakoby smartfon miał zastąpić przewodnika była żartem. Ale niektórzy zaczęli po raz kolejne swoje "toki głuszca" - jaki to ja jestem wspaniały, jaką mam znakomitą metodykę, nikt nie jest lepszy itd. że nic nie widząż ani niczego nie słyszą. Tokujcie dalej. Tylko żeby wam się kartofle nie przypaliły.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 3:11 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
chief napisał(a):
Lech napisał(a):
Nieprawda. Jak sama nazwa AudioGuideSystem wskazuje, jest to system audio wizualnego przewodnika
To, tak, jakby przewodniki książkowe miały być konkurencją dla przewodników
I de facto są konkurencją (vide artykuł w GW "Sąd i grzywna za czytanie przewodnika "). Podobnie jak mobilny internet.

To nie te czasy, kiedy dostęp do wiedzy przewodnikowej był mocno ograniczony, działała cenzura, a mapy niedokładne i zafałszowane. Dziś, kiedy mamy łatwy dostęp do oficjalnych stron internetowych miast czy parków narodowych i krajobrazowych oraz mnóstwa informacji w fachowych publikacjach, dokładnych map i szczegółowych planów, instytucja przewodnika straciła na znaczeniu. Zupełnie tak samo jak profesor na uczelni.

Dzisiaj dostęp do wiedzy ma każdy i może ją w dowolnej chwili uzupełnić lub zweryfikować. Student ma dostęp do tych samych publikacji, co profesor, turysta ma dostęp do tych samych publikacji i map, co przewodnik itd. Każdy opiekun wycieczki, bez formalnych uprawnień przewodnika, może podjąć się tej roli i wziąć pierwszy z brzegu ilustrowany przewodnik albo wydruk z internetu czy sprzęt audiowizualny i pokazać grupie to co wyczytał.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 6:26 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Lech napisał(a):
Dzisiaj dostęp do wiedzy ma każdy i może ją w dowolnej chwili uzupełnić lub zweryfikować

No i Chwała Bogu!!!
Im więcej ktoś wie, na temat gór, im bardziej uczestnicy są wymagający, tym przewodnikowi lepiej sie prowadzi takowa grupę. Przynajmniej z mojego i moich kolegów doświadczenia. Dlatego wiedza uczestników, bardziej przewodnikowi pomaga, niż go ogranicza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt paź 30, 2012 7:31 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
chief napisał(a):
Lech napisał(a):
Dzisiaj dostęp do wiedzy ma każdy i może ją w dowolnej chwili uzupełnić lub zweryfikować

No i Chwała Bogu!!!
Im więcej ktoś wie, na temat gór, im bardziej uczestnicy są wymagający, tym przewodnikowi lepiej sie prowadzi takowa grupę. Przynajmniej z mojego i moich kolegów doświadczenia. Dlatego wiedza uczestników, bardziej przewodnikowi pomaga, niż go ogranicza.
Interpretujesz na swój sposób tylko to co wygodne...
Cytuj:
Każdy opiekun wycieczki, bez formalnych uprawnień przewodnika, może podjąć się tej roli i wziąć pierwszy z brzegu ilustrowany przewodnik albo wydruk z internetu czy sprzęt audiowizualny i pokazać grupie to co wyczytał.
- W tej kwestii widać wolałeś się nie wypowiadać.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3627 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80 ... 121  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL