Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 3:23 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 547 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt kwi 23, 2013 5:51 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Stefan 1856 napisał(a):
Można przyjąć, że najsprawniejsi byli za Piasta Kołodzieja

Ja bym nawet poszła dalej i zaryzykowała stwierdzenie, że kilkanaście tysiecy lat przed Piastami - no ale miali gdzie trenowac drzewa były wysokie i rozłożyste... :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 24, 2013 6:33 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
WILCZYCA napisał(a):
no ale miali gdzie trenowac drzewa były wysokie i rozłożyste...


A niedźwiedzie bardziej mięsiste.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 8:30 am 
Zasłużony

Dołączył(a): So sty 08, 2011 2:47 pm
Posty: 253
Lokalizacja: Gliwice
Znacie jakieś ćwiczenia na wzmocnienie mięśni okolicy kolan ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 9:23 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Ania_ napisał(a):
mięśni okolicy kolan
Masz na myśli mięśnie stabilizujące staw kolanowy? Jesteś po urazie czy po prostu chcesz je wzmocnić? Jeśli po urazie, to np. unoszenie wyprostowanej nogi (na ok. 20-30cm) leżąc z obciążeniem przy kostce. To samo leżąc na brzuchu - zginanie nogi w kolanie z obciążeniem na kostce. W pozycji stojącej unoszenie nogi, aby biodro oraz kolano tworzyło kąt prosty (z obciążeniem).
Jeśli nie po urazie - to choćby przysiady, rower...

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 11:41 am 
Zasłużony

Dołączył(a): So sty 08, 2011 2:47 pm
Posty: 253
Lokalizacja: Gliwice
Krabul napisał(a):
Masz na myśli mięśnie stabilizujące staw kolanowy? Jesteś po urazie czy po prostu chcesz je wzmocnić? Jeśli po urazie, to np. unoszenie wyprostowanej nogi (na ok. 20-30cm) leżąc z obciążeniem przy kostce. To samo leżąc na brzuchu - zginanie nogi w kolanie z obciążeniem na kostce. W pozycji stojącej unoszenie nogi, aby biodro oraz kolano tworzyło kąt prosty (z obciążeniem).
Jeśli nie po urazie - to choćby przysiady, rower...


Dawno temu "zablokowało" mi się kolano na jakąś godzinę - nie dało się rozprostować nogi, od tamtej pory przy wysiłku wysiada - zwłaszcza w górach. Wydaje mi się, że może wzmocnienie mięśni spowoduję odciążenie stawu i będzie lepiej... :scratch:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 11:51 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Ortopedą ani rehabilitantem nie jestem, opisałem ćwiczenia, które wykonywałem po rekonstrukcji zerwanego ACL.
Ania_ napisał(a):
Dawno temu "zablokowało" mi się kolano na jakąś godzinę
Trochę mało konkretów. To był przykurcz mięśnia w wyniku jakiegoś skręcenia? Ja coś takiego miałem, kolano prostowałem rękoma na siłę, bo ból był nie do wytrzymania. Ale trwało to tylko chwilę.
Pewnie warto skonsultować się z przyzwoitym ortopedą.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 12:39 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So sty 08, 2011 2:47 pm
Posty: 253
Lokalizacja: Gliwice
Krabul napisał(a):
To był przykurcz mięśnia w wyniku jakiegoś skręcenia?

Prawdopodobnie tak. Stało się to na w-fie lata temu a nauczycielka stwierdziła że nie ma co panikować :x tiaa a ja borykam się z tym do dziś. Wizyta u ortopedy to dobry pomysł tylko że jak sobie pomyślę o polskiej służbie zdrowia i tych kolejkach to jakoś mi się nie spieszy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 1:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Ania_ napisał(a):
nauczycielka stwierdziła że nie ma co panikować
No wiadomo :mrgreen: Nie jej noga przecież. Całkiem możliwe (niestety), że masz uszkodzone więzadła.
Moja historia wyglądała następująco - zerwałem więzadło podczas gry w koszykówkę. Oczywiście nie miałem pojęcia o tym. Poboli - przestanie. Dopiero po 10 dniach pojechałem na chirurgiczną izbę przyjęć. Tam ściągnęli płyn ze stawu i włożyli w gips na 2 tygodnie. Po zdjęciu gipsu badal mnie szpitalny chirurg (wszystko jest cacy, więzadła całe, da pan nodze odpocząć kilka miesięcy i będzie jak nowa).
Dla pewności poszedłem do dobrego ortopedy, który w ciągu minuty (tzw. test szuflady) stwierdził zerwanie calkowite ACL i uszkodzenie w znacznym % więzadła pobocznego. Noga była w takim stanie, że nie nadawała się do operacji - zanik mięśni po gipsie.
Zacząłem odbudowywać mięśnie i sprawność stawu i zrobiłem to tak skutecznie, że..z operacją wstrzymałem się 3 lata. Ale w końcu zrobiłem i jestem zadowolony. Po 3 tygodniach już odrzuciłem kule.
Z zerwanymi lub uszkodzonymi więzadłami często da się żyć. Trzeba jednak pamiętać, że nie występuje poprawna stabilizacja kości udowej względem kości podudzia. Staw zużywa się snacznie szybciej i po dłuższym czasie (kilkanaście, kilkadziesiąt lat) może nastąpić nieodwracalne zwyrodnienie.
Ania_ napisał(a):
Wizyta u ortopedy to dobry pomysł tylko że jak sobie pomyślę o polskiej służbie zdrowia i tych kolejkach to jakoś mi się nie spieszy.
Idź do dobrego specjalisty prywatnie. Nie żałuj na to pieniędzy - będziesz wiedziała co Ci dolega.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 23, 2013 2:22 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So sty 08, 2011 2:47 pm
Posty: 253
Lokalizacja: Gliwice
:shock: Hm... wiesz jak przeczytałam Twoją historię to jednak postanowiłam wybrać się do specjalisty.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt cze 14, 2013 2:39 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 10, 2013 1:57 pm
Posty: 9
luna napisał(a):
ja proponuję opaski na kolana, trochę będą przeszkadzały, ale staw będzie trochę podtrzymywany :) a jak podczas wspinaczki nie dacie rady w opasce, to potem podczas zwykłego chodzenia powinniście go nosić :) pomaga


Zgadzam się z użytkownikiem, sam praktykuje :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lip 20, 2013 8:37 pm 
Swój

Dołączył(a): N maja 12, 2013 12:50 pm
Posty: 34
Lokalizacja: krk
jak tak czytam wasze kolanowe porady to stwierdzam, że chyba jestem dziwna jakaś :shock:
jeszcze do niedawna chodziłam bez żadnych kijków a zamiast schodzić zbiegałam (czasem z trudem wyrabiając się na zakrętach) i nic mi nie było.
jak zaczęłam chodzić "po bożemu" z kijkami i powoli, to kolana zaczęły mi się odzywać :( ale wtedy pomoc doraźna w postaci bandaży uciskowych była wystarczająca.
w tamtym roku, po tygodniu w Tatrach z powodu własnej głupoty i ganiania w bandażach przez niemal cały czas załatwiłam się tak, że kolana bolały mnie jeszcze długo po przyjeździe, więc wybrałam się do ortopedy. lekarz pokiwał znacząco głową i stwierdził: żadne tam tabletki i inne suplementy; zastrzyki pakujemy. dostałam serię kwasu hialuronowego w jedno kolano na próbę. na początku nie byłam do końca pewna co do skuteczności, ale teraz, po pół roku mogę spokojnie stwierdzić, że nie czuję różnicy pomiędzy tym po zastrzykach a drugim.
z kolei koleżanka z podobnym problemem dostawała zastrzyki z autorską mieszanką innego lekarza, po których nie mogła chodzić cały dzień i podobno widzi poprawę...

jak dla mnie najlepsze są po prostu ćwiczenia. rower, basen, joga. najważniejsza żeby były regularnie. śmieję się nawet, że nabawiłam się fizjologicznego uzależnienia od ćwiczeń, bo jak mam przerwę choćby tydzień to już kolana mnie lekko poszturchują..

_________________
górski dziennik pokładowy - moje spotkania z górami - zapraszam do lektury :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 22, 2013 12:04 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So sty 08, 2011 2:47 pm
Posty: 253
Lokalizacja: Gliwice
Ania_ napisał(a):
postanowiłam wybrać się do specjalisty.
po wizycie u ortopedy mogę napisać tyle : dostałam ortezę w której mogę biegać oraz chodzić po górach, czeka mnie jeszcze za tydzień USG kolana. Ortezę wypróbowałam: w obu przypadkach daje rade i muszę przyznać że zwłaszcza przy schodzeniu z góry kolano dużo mniej boli :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 22, 2013 10:24 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 17, 2011 5:28 pm
Posty: 1479
Lokalizacja: Kraków NH
Ania_ napisał(a):
Ortezę wypróbowałam: w obu przypadkach daje rade i muszę przyznać że zwłaszcza przy schodzeniu z góry kolano dużo mniej boli

Ale teraz, chyba bardziej obciążasz drugie kolano, prawda?

_________________
"Ludzie przeważnie nie są źli. Po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei"
Moje pstryki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lip 22, 2013 10:40 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
Niezmiernie mnie bawi pierwszy post tego wątku :lol: Minęło parę lat i gdzie zaszedł ten Kilerus, albo gdzie nie zaszedł ?

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lip 23, 2013 8:10 am 
Zasłużony

Dołączył(a): So sty 08, 2011 2:47 pm
Posty: 253
Lokalizacja: Gliwice
TataFilipa napisał(a):
Ale teraz, chyba bardziej obciążasz drugie kolano, prawda?
póki co to tego nie czuje i cieszę się chodzeniem bez bólu :) Czy faktycznie teraz wysiądzie mi drugie ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lip 27, 2013 1:11 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 17, 2013 6:12 pm
Posty: 8
Powiem z własnego doświadczenia, że jeżeli nie zbuduje się dobrych mięśni przytrzymujących kolano (a więc głównie czworogłowy uda), to żadne opaski i kijki nie pomogą, bo one właśnie jeszcze bardziej rozleniwiają te mięśnie. Każdy lekarz może powiedzieć co innego, ale mój wyraźnie podkreślał, że najgorsze jest rozleniwianie mięśni. Ja teraz staram się używać kijki od czasu do czasu, nie zawsze. Komisja medyczna przy PZA również wydała oświadczenie nt. używania kijków trekkingowych i widniał tam właśnie zapis, by kijków używać z umiarem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lip 27, 2013 1:47 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Malgo napisał(a):
by kijków używać z umiarem

Toteż ja z nimi tylko chodzę. :roll:

A teraz poprosimy o zestaw ćwiczeń na wspomniane wyżej partie mięśni. 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lip 27, 2013 1:57 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 17, 2013 6:12 pm
Posty: 8
Najprostsze ćwiczenie, to w siadzie płaskim napinanie stopy (tzw. fleks, ale nie wiem czy każdy wie co mam na myśli) i utrzymanie tak parę sekund, potem luz i znowu to samo i tak kilkadziesiąt razy (im częściej tym lepiej). Inne ćwiczenie na leżąco - unoszenie prostej nogi do góry, przytrzymanie chwilkę i opuszczenie, z czasem można dołączyć ciężarki na kostkę. Kolejne dla wzmocnienia wewnętrznej części uda, to leżenie na boku i unoszenie prostej nogi - tej, na której boku leżymy, oczywiście z czasem można dołączyć wspomniany wcześniej ciężarek na kostkę. Ważne, by zacząć miarowo, powiedzmy 30 powtórzeń, a każdego dnia zwiększać powtórzenia np. o 10. Trzeba ćwiczyć regularnie! Jeszcze inne ćwiczenie to stawanie na jednej nodze i próba utrzymania równowagi - dla mnie to była masakra i zrezygnowałam z tego ćwiczenia, bo bałam się, że dorobię się jeszcze kontuzji głowy albo czego innego w razie upadku ;)
A po ćwiczeniach rozciąganie: na stojąco podciąganie pięty do pośladka (rozciąganie czworogłowego uda) oraz rozciąganie achillesa i łydki, ale kompletnie nie potrafię tego opisać słowami, po prostu stopa płasko a my pochylamy się do przodu opierając o ścianę, mebel, czy co tam mamy :)
Jak mi się coś jeszcze przypomni, to napiszę :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lip 27, 2013 2:00 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pn cze 17, 2013 6:12 pm
Posty: 8
Acha, ja stosowałam jeszcze kinesiotaping i pomogło! Ale to już musi naklejać fizjoterapeuta, jak próbowałam naklejać taśmy sama, to jednak efekt był słabszy, wszystko pewnie zależy jaki był uraz i która część kolana. Taśmy kinesio można stosować też na inne urazy :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 09, 2013 5:11 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 01, 2012 7:46 pm
Posty: 347
Ktoś tu coś pisał, że zbiegał i nic go nie bolało.
To jest najprawdziwsza prawda. Schodząc szybko nie dajemy nogom oprzeć ciężaru na stawach co jest chyba przyczyną bólu. Osobiście do schodzenia używam prawie wyłącznie mięśni ud i problem z kolanami nie występuję ;) Mięśnie można rozchodzić


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So wrz 28, 2013 2:47 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt sie 23, 2013 9:56 am
Posty: 1
Kolana to niestety duży problem. Mam 25 lat, pojawiła się u mnie chondromalacja rzepki ale po zastrzykach Flexus jest dużo lepiej i udało mi się przeżyć wypad w Tatry. Ortopeda powiedział mi, że na ostatnim sympozjum wszyscy skrytykowali glukozamine, odradził łykanie suplementów które sporo kosztują a nie działają. Pozostaje tylko dbanie o odpowiednią aktywność fizyczną ale to i tak chyba kwestia genetyczna bo ja ćwiczyłem przez ponad rok a jeden wypad w góry mnie rozwalił :( Kijki pomagają ale może tak jak ktoś wyżej pisał trzeba też odpowiednio chodzić?

BTW Witam wszystkich :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 16, 2014 10:45 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Co polecacie na skręcone kolano ? Przez kilka lat miałem farta i nie musiałem korzystać z żadnych specyfików, ale fart się niestety skończył, a ja nie wiem jakie teraz wynalazki najlepiej działają.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 16, 2014 10:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Jak mi kolano rypnęło brałem Arthron Complex + Cyclo 3 Fort.
Ale czy na skręcenie to cokolwiek pomoże - nie mam pojęcia.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 17, 2014 8:39 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
trekker napisał(a):
Co polecacie na skręcone kolano ? Przez kilka lat miałem farta i nie musiałem korzystać z żadnych specyfików, ale fart się niestety skończył, a ja nie wiem jakie teraz wynalazki najlepiej działają.


Wizytę u ortopedy, może coś doradzi. A jak nie to można próbować maści różne, Bengay itp.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 17, 2014 10:08 am 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Wizytę u ortopedy z rezonansem w tle żeby najpierw ustalic co dokładnie sie stało w Twoim kolanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 17, 2014 12:43 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Wizytę u ortopedy w państwie tuska to pewnie dostanę jako prezent bożonarodzeniowy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 17, 2014 1:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
trekker napisał(a):
Co polecacie na skręcone kolano ?
Jeśli ACL poszło, to nic się mądrego nie poradzi poza rekonstrukcją. Jak olejesz temat (bo teraz kolano funkcjonuje ok) to za kilkanaście lat możesz się ładnie zdziwić.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 17, 2014 1:10 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 07, 2009 1:45 pm
Posty: 907
trekker napisał(a):
Wizytę u ortopedy w państwie tuska to pewnie dostanę jako prezent bożonarodzeniowy
Szczerze powiedziawszy to musisz się nastawiać na rezonans prywatnie i koszty >400zł.

_________________
"I chłonę. Szukam. Pragnę. Tęsknię. I wiem że będę szukał. Wystarczy raz zasmakować nieznanego."
"Gdzieś pomiędzy początkiem drogi, a szczytem znajduje się odpowiedź na pytanie, dlaczego się wspinamy."
pionowemyśli.pl | fanpage | instagram | flickr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 17, 2014 5:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Krabul napisał(a):
Jak olejesz temat (bo teraz kolano funkcjonuje ok) to za kilkanaście lat możesz się ładnie zdziwić.


Możesz rozwinąć? W serce me wkradła się nutka niepokoju...

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lut 17, 2014 5:54 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4336
Lokalizacja: Kraków
trekker napisał(a):
Co polecacie na skręcone kolano ?

Ortopedał + bierz od razu skierowanie od lekarza pierwszej przeszkody skierowanie do l. rehabilitanta. Rejestruj się już jutro, jest szansa, że jeszcze w 2014...

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 547 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL