Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 06, 2024 4:08 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 28, 2014 7:21 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Sonka napisał(a):
Żaden leśnik nie wierzy w te wyniki sekcji. Od szeregowego pracownika LP który widział zabite przez niedźwiedzia zwierzaki poprzez leśników z dr przed nazwiskiem po tych z tytułem profesorskim. Podobnie myśli wielu ludzi mających kontakt z niedźwiedziami, nawet lekarz który cerował na sali operacyjnej poszkodowanych przez miśki.
Poczekam na wyrok sądu.


Jednym słowem mafia ekologów chroni niedźwiedzia mordercę. Dziki kraj!

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 29, 2014 10:30 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Sonka napisał(a):
Co do puszczy i starodrzewia. Jako jednoosobowy czynnik społeczny na tej naradzie nie byłam w stanie zrozumieć połowy sprawozdania. Posługiwali się żargonem dla mnie w bardzo dużej mierze niezrozumiałym. Z tej części zrozumiałej dla normalnego człowieka wynika, iż zakładają wzrost ilości starodrzewia o 4-7%

Niestety, tej części rozmowy także nie zrozumiałam, bo przerzucali się łaciną.


Czy sądzisz, że gdybyś poszła na naradę np. pracowników szpitala, to coś byś zrozumiała?
Czy sądzisz, że jesteś tak Ważną Osobą, że na NTG powinni mówić zrozumiałym dla Ciebie językiem?
Ja w ogóle nie bardzo rozumiem, co robiłaś na NTG ...

Cytuj:
Będę miała o czym pisać przez tydzień.

Strach się bać. Serio.

Cytuj:
7 ha "poletko" brodaczki, ponoć nie ma jodły na której ten gatunek nie występuje.

Od kiedy to brodaczki występują tylko na jodłach?
Wiesz w ogóle, co to są brodaczki? Ile mamy gatunków, gdzie występują?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 29, 2014 4:12 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
saxifraga napisał(a):
Sonka napisał(a):
Co do puszczy i starodrzewia. Jako jednoosobowy czynnik społeczny na tej naradzie nie byłam w stanie zrozumieć połowy sprawozdania. Posługiwali się żargonem dla mnie w bardzo dużej mierze niezrozumiałym. Z tej części zrozumiałej dla normalnego człowieka wynika, iż zakładają wzrost ilości starodrzewia o 4-7%

Niestety, tej części rozmowy także nie zrozumiałam, bo przerzucali się łaciną.


Czy sądzisz, że gdybyś poszła na naradę np. pracowników szpitala, to coś byś zrozumiała?
Czy sądzisz, że jesteś tak Ważną Osobą, że na NTG powinni mówić zrozumiałym dla Ciebie językiem?
Ja w ogóle nie bardzo rozumiem, co robiłaś na NTG ...

Cytuj:
Będę miała o czym pisać przez tydzień.

Strach się bać. Serio.

Cytuj:
7 ha "poletko" brodaczki, ponoć nie ma jodły na której ten gatunek nie występuje.

Od kiedy to brodaczki występują tylko na jodłach?
Wiesz w ogóle, co to są brodaczki? Ile mamy gatunków, gdzie występują?


:bounce: :bounce: :bounce:
Nie jest tak źle. Po kolei. Byłam, bo mnie zaproszono. Nie wiem czy coś bym zrozumiałam na naradzie w szpitalu, nigdy na takowej nie byłam. Cześć mi tłumaczono, robił to dr Stój z Komitetu Ochrony Orłów, prof. Rafał Król leśnik i Piotr Brewczyński z RDLP. Oczywiście, nie byłam zainteresowana rębniami. Dziś tekst pisze dr Radosław Michalski on zna hermetyczny żargon leśników.

Bez komentarza.

W sumie to nie wiem co to jest brodaczka. W czasie inwentaryzacji pozwalali mi tylko mierzyć drzewa w pierśnicy

Zapraszam na www.grupabieszczady.pl piszę o naradzie, jutro będzie test Radka o ile się wyrobi.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 29, 2014 5:16 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Sonka napisał(a):
W sumie to nie wiem co to jest brodaczka. W czasie inwentaryzacji pozwalali mi tylko mierzyć drzewa w pierśnicy

Ale pewnie nie wiesz, co to jest pierśnica :D .

Czy Ty w ogóle wiesz cokolwiek z tego, o czym tak namiętnie piszesz?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 29, 2014 5:48 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
saxifraga napisał(a):
Sonka napisał(a):
W sumie to nie wiem co to jest brodaczka. W czasie inwentaryzacji pozwalali mi tylko mierzyć drzewa w pierśnicy

Ale pewnie nie wiesz, co to jest pierśnica :D .

Czy Ty w ogóle wiesz cokolwiek z tego, o czym tak namiętnie piszesz?

Nie, skądże. Czekam abyś Ty mnie oświeciła :mrgreen:

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 29, 2014 9:45 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt wrz 17, 2010 11:49 am
Posty: 1146
Lokalizacja: dokąd
Sonka napisał(a):
Nie, skądże. Czekam abyś Ty mnie oświeciła :mrgreen:

Nie no, co Ty. Nie dam rady! :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 29, 2014 10:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4332
Lokalizacja: Kraków
Sonka napisał(a):
turyści chaszczaki

Sonka napisał(a):
Wchodzą do ostoi.

To o mnie. Jak widzę ostoję, to zaraz chciałbym w nią wejść, i nie tylko. To jak bzyknąć tą rudą nauczycielkę rosyjskiego. Albo tą cycatą pielęgniarkę, zawsze w pończochach. Albo... no, mniejsza z tym.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr paź 29, 2014 10:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
saxifraga napisał(a):
Cytuj:
7 ha "poletko" brodaczki, ponoć nie ma jodły na której ten gatunek nie występuje.

Od kiedy to brodaczki występują tylko na jodłach?
Wiesz w ogóle, co to są brodaczki?


Sonka napisał(a):
W sumie to nie wiem co to jest brodaczka


Ja za to wiem co to takiego :mrgreen:

Sonka napisał(a):
bo przerzucali się łaciną


To niech będzie po łacinie brodaczka = Usnea sp. będzie bardziej naukowo i jak tak jak Pani profesor uczyła.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 30, 2014 9:36 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
lxix napisał(a):


Sonka napisał(a):
bo przerzucali się łaciną


To niech będzie po łacinie brodaczka = Usnea sp. będzie bardziej naukowo i jak tak jak Pani profesor uczyła.

:)
I tak będzie wpisana do planu ochrony. Tam jeszcze nie były prowadzone szczegółowe badania. Plan dotyczy najbliższego 10 lecia, należy wpisać jako miejsce przeznaczone do ochrony, a potem czekać aż któryś z naukowców pozyska grant. Na szczęście Bieszczadów są na topie, znawcy porostów dokonują tu odkryć ważnych nie tylko w skali kraju ale i Europy. Na razie świat porostów jest w jakiejś tam mierze przebadany w BdPN. Mamy tam brodaczki: nadobną, buczynową, kędzierzawą, zwyczajną, kępkową. Wszystkie żyją w podobnym środowisku, na korze drzew liściastych i iglastych. Świat porostów jest specyficzny, botanicy nie chcą nawet oznaczać gatunków bojąc się pomyłki,więc nie rozumiem tego świętego oburzenia u forumowej Koleżanki. Na dodatek laik może pomylić brodaczkę np. z włosatką.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Ostatnio edytowano Pt paź 31, 2014 8:27 am przez Sonka, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 30, 2014 10:22 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 7:31 am
Posty: 1616
Lokalizacja: Tarnow
Sonka napisał(a):
I tak będzie wpisana do planu ochrony. Tam jeszcze nie były prowadzone szczegółowe badania. Plan dotyczy najbliższego 10 lecia, należy wpisać jako miejsce przeznaczone do ochrony, a potem czekać aż któryś z naukowców pozyska grant.


I niech zamkną na cztery spusty żeby nikt tam nie wchodził bo zniszczy to unikatowe zbiorowisko.

Sonka napisał(a):
Na szczęście Bieszczadów są na topie, znawcy porostów dokonują tu odkryć w ważnych nie tylko w skali kraju ale i Europy.


Na topie to jest Antarktyda, tam coś odkryć to jest sztuka :twisted:

Sonka napisał(a):
Na szczęście Bieszczadów są na topie, znawcy porostów dokonują tu odkryć w ważnych nie tylko w skali kraju ale i Europy. Na razie świat jest w jakiejś tam mierze przebadany w BdPN. Tam mamy brodaczki: nadobną, buczynową, kędzierzawą, zwyczajną, kępkową.


W tatrach też występują te gatunki, niektóre są dość pospolite. Jakby było lepsze (czystsze) powietrze to by także i w innych rejonach występowały.

Sonka napisał(a):
Świat porostów jest specyficzny, botanicy nie chcą nawet oznaczać gatunków bojąc się pomyłki,więc nie rozumiem tego świętego oburzenia u forumowej Koleżanki. Na dodatek laik może pomylić brodaczkę np. z włosatką.


Bo to oznaczają lichenolodzy, a nie botanicy. Inna specjalizacja. Porosty należą do "Królestwa Grzybów" a nie "Roślin" chociaż jakiś czas temu jeszcze były zaliczane do Roślin. A samo oznaczenie gatunków jest w niektórych przypadkach bardzo skomplikowane, często wymaga użycia chemii, a o mikroskopie już nie wspomnę. Lata praktyki też się przydają.

_________________
flickr

------

"czekan, jak sama nazwa wskazuje - narzędzie do czekania"
Włodzimierz Firsoff
Taternik 1932 nr 3


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 30, 2014 7:47 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Skończy się na wyznaczeniu strefy ochronnej. To gest dobrej woli leśników. Niestety, po zmianach w systemie ochrony nie ma już obowiązku wyznaczenia dla brodaczek, wszystkie gatunki są w czerwonej księdze oznaczone, 50 m tref ochronnych. Trochę to dziwne ale na to nic już nie można poradzić. Chyba żeby utworzyć jakąś formę ochrony prawnej. Najbardziej bezpieczna to stanowisko dokumentacyjne ale niestety brodaczka nie załapie się. To najlepsza forma ratowania języcznika zwyczajnego, będą w regionie nowe np. w Rosolinie. Turyści przeważnie nie mają zielonego pojęcia co to stanowisko, więc nie ma obawy że zostanie wypromowane jako atrakcja turystyczna.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz paź 30, 2014 10:29 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N maja 30, 2010 3:06 am
Posty: 500
Lokalizacja: krk
Sonka napisał(a):
@ Black, że Ty jesteś zakompleksionym durniem z Olszanicy to ja od dawna wiem. Proszę Cię jednak graj lepiej rolę dobrze zorientowanego w temacie. Gdybyś dysponował realną wiedzą to pisałbyś nie o tym samcu ale o samicy, która specjalizuje się w gonieniu intruzów. Oczywiście, myśliwych, ale pogoniła też wędkarza. Nie atakuje ale przegania.

Sonka napisał(a):
Wróciłam z narady techniczno-gospodarczej Nadleśnictwa Lutowiska. Oczywiście w kuluarach przewijał się motyw miśka z Olszanicy. Żaden leśnik nie wierzy w te wyniki sekcji. Od szeregowego pracownika LP który widział zabite przez niedźwiedzia zwierzaki poprzez leśników z dr przed nazwiskiem po tych z tytułem profesorskim. Podobnie myśli wielu ludzi mających kontakt z niedźwiedziami, nawet lekarz który cerował na sali operacyjnej poszkodowanych przez miśki.


Nie wiem po co ja to czytam, ale czy to nie potwierdzenie moich słów?

Wg Ciebie Staszka - prawie głuchego gościa, który szykował sobie drewno na zimę, nie posiadającego nic poza starą rozpadającą się chałupą ktoś mógł zabić? :) A motyw to co? kłótnia kochanków czy może spór o miedzę?

Łot ekspertka :)

A to, że ktoś Ciebie gdzieś zapraszał to już całkiem można między bajki włożyć... :)

_________________
Mój kraj przywykły do łomotu, do dziejowego wpi.erdolu(...). A niech nas, kur.wa, zabiją, żeby zapamiętali! Jak już niczego nie potrafimy to się rzucimy pod pociąg dziejów, żeby choć na moment stanął, aż nasze ścierwo wydostaną i dopiero ruszą.A.S.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 31, 2014 8:34 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
black napisał(a):
Sonka napisał(a):
@ Black, że Ty jesteś zakompleksionym durniem z Olszanicy to ja od dawna wiem. Proszę Cię jednak graj lepiej rolę dobrze zorientowanego w temacie. Gdybyś dysponował realną wiedzą to pisałbyś nie o tym samcu ale o samicy, która specjalizuje się w gonieniu intruzów. Oczywiście, myśliwych, ale pogoniła też wędkarza. Nie atakuje ale przegania.

Sonka napisał(a):
Wróciłam z narady techniczno-gospodarczej Nadleśnictwa Lutowiska. Oczywiście w kuluarach przewijał się motyw miśka z Olszanicy. Żaden leśnik nie wierzy w te wyniki sekcji. Od szeregowego pracownika LP który widział zabite przez niedźwiedzia zwierzaki poprzez leśników z dr przed nazwiskiem po tych z tytułem profesorskim. Podobnie myśli wielu ludzi mających kontakt z niedźwiedziami, nawet lekarz który cerował na sali operacyjnej poszkodowanych przez miśki.


Nie wiem po co ja to czytam, ale czy to nie potwierdzenie moich słów?

Wg Ciebie Staszka - prawie głuchego gościa, który szykował sobie drewno na zimę, nie posiadającego nic poza starą rozpadającą się chałupą ktoś mógł zabić? :) A motyw to co? kłótnia kochanków czy może spór o miedzę?

Łot ekspertka :)

A to, że ktoś Ciebie gdzieś zapraszał to już całkiem można między bajki włożyć... :)


Drogi Sąsiedzie upuszczenie kropli jadu w przestrzeni wirtualnej, szczególnie, gdy czujesz się bezpieczny albowiem ukryłeś się pod nikiem, to rzecz bezcenna. Wciągasz w to jeszcze Zmarłego. Ogarnij się człowieku, proszę Cię.
Prowadzone jest śledztwo, będzie proces sądowy, poczekaj z wyrokiem. Chyba, że dysponujesz kryształową kulą w której czytasz przyszłość.

Tych wszystkich, których interesują Bieszczady zapraszam do galerii Łukasza Kopcia (Kolega z tego Forum) młodego pasjonata gór, nie tylko Bieszczadów, fotografa amatora, którego fascynują wchody i zachody słońca. To jeden z Łowców Świtów z naszej facebbokwej grupy Bieszczady. Fotograficy zwołują się na grupie, jadą w Bieszczady, przeważnie o w nocy, a potem nas raczą takimi zdjęciami http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=304 Przygotowując galerię przypomniałam sobie, dlaczego zakochałam się w Bieszczadach :)

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt paź 31, 2014 2:02 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Przedwczoraj obiecałam, że na naszej www.grupabieszczady.pl umieszczę relację z narady w Nadleśnictwie Lutowiska. Kilka osób na nią czeka. Przepraszam za opóźnienie, wczoraj wieczorem Radek Michalski mi ją przesłał Bardzo Mu za to dziękuję i zapraszam do lektury. Mały fragment "Wrażenia ze spotkań dotyczących projektowanych nowych Planów Urządzenia Lasu dla nadleśnictw Stuposiany i Lutowiska na lata 2015-2024:
Ogólnie zaskakuje bardzo wysokie planowane pozyskanie drewna. Dla Stuposian, planowane roczne pozyskanie na poziomie 115,2% rocznego przyrostu określanego wg. tabel prognostycznych. Jest większe o 28,5% od pozyskania w poprzednich 10 latach, które również było bardzo intensywne. Niepokój budzi planowana przebudowa drzewostanów świerkowych - istnieją hipotezy że świerk został wprowadzony na tym terenie sztucznie, jednak są też głosy naukowców, że nie wszędzie. Świerczyny na terenie nadleśnictwa są tymczasem istotnym miejscem występowania bardzo rzadkiego w skali Unii Europojeskiej dzięcioła trójpalczastego. Intensywna przebudowa świerczyn może mieć negatywny wpływ na populacje dzięciołów. Dziwi też planowanie pozyskania drewna w obszarze projektowanych rezerwatów "Las Bukowy pod Obnogą" oraz "Przełom Wołosatego" - wg. mnie w miejscach gdzie planuje się tworzenie rezerwatów przyrody nie powinno się pozyskiwać drewna, przynajmniej do czasu gdy nie zostanie zatwierdzony plan ochrony rezerwatu." http://www.dziedzictwoprzyrodnicze.pl/

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 02, 2014 12:29 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Dziś mamy Dzień Zaduszny, bardzo specyficzny, moim zdaniem wprost idealny aby wspomnieć na naszej www.grupabieszczady.pl o jednym z najbardziej kontrowersyjnych bohaterów Ziemi Sanockiej, o Antonim Żubrydzie. Kilka lat temu dzięki forom internetowym spotkałam grupę osób zainteresowanych upamiętnieniem i oczyszczeniem z pomówień tego Żołnierza Wyklętego. Zorganizowaliśmy wespół zespół z Rafałem Barskim z wydawnictwa Ruthenus i dr Basakiem konferencję naukową w Korczynie, inscenizację zdobycia posterunku MO w Korczynie oraz rajd. Miało powstać stowarzyszenie Żubrydowców, ale forumowi koledzy zrezygnowali z niego tworząc jeden z oddziałów Strzelca. Nie było mi z z nimi po drodze, z tego co wiem poniechali upamiętnienia Żubryda. Mi nadal ten temat bliki. Kilka dni temu minęła 68 rocznica śmierci Janiny i Antoniego Żubrydów zamordowanych przez wyjątkową kanalię Jerzego Vaulina. Warto wspomnieć o tym polskim patriocie, najbardziej znienawidzonemu przez rząd PRL Żołnierzowi Wyklętemu. Jak zwykle posłużę się dobrą książką i zaroszę do wątku ( ponad 25 tys. IP zajrzało do niego) na naszej stronie. Oczywiście opowiadam w nim i o książkach poświęconych Żubrydowi

http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... &Itemid=25

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 04, 2014 8:46 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Dziś głos oddaję Kolegom którzy zapraszają nas na ciekawe imprezy. Mariusz Strusiewicz udzielił mi na www.grupabieszczady.pl króciutkiego wywiadu "Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów: Agnieszki Purgał - kawiarnia "Piwniczka" w Ustrzykach Dolnych, Czarka Konieczyńskiego. Grupy Bieszczady i swoim na kolejny, trzeci już sezon "Piwniczkowych spotkań z przyrodą". Niezmiernie cieszę się, że impreza na trwale wpisała się w bieszczadzkie życie kulturalne. Ten sezon rozpoczyna się bardzo ciekawie, będą prezentowane diaporamy Marcina Sceliny i jego kolegi Stanisława Strzyżewskiego oraz Ewy Wydrzyńskiej-Sceliny. Program będzie różnorodny, mam nadzieję, że zgromadzi wielu miłośników regionu i przygody. Mieliśmy możliwość gościć już w Piwniczce Marcina, sala pękała w szwach, a sam wykład o karpackich roślinach wzbogacił naszą wiedze. Zresztą o botanizowaniu Marcina krążą już legendy. Równie ciekawie zapowiada się diaporma Ewy, piękne zdjęcia to jeden z jej atutów. Na spotkanie wybieram się z całą rodziną. Pragnę zapoznać dzieci ze skarbami bieszczadzkiej i nie tylko bieszczadzkiej przyrody. Cykl będzie liczył 6 spotkań, wstępnie rozmawiamy z wieloma świetnymi fotografami. O dalszych spotkaniach będziemy informować na bieżąco". Mam nadzieję, że pozwolicie mi wspomnieć o innym zaproszeniu naszego Kolegi Piotrka Kutiaka o kolejnym spotkaniu pasterskim Odbędzie się w czwartek w sanocki zamku "Programu spotkania:
1. Józef Michałek (Związek Podhalan Oddział Górali Śląskich, Beskidzko-Tatrzańska Spółdzielna Producentów Gazdowie, Porozumienie Karpackie KARPATY NASZYM DOMEM - "Tradycyjna gospodarka pasterska a zachowanie bioróżnorodności".
2. Piotr Kutiak (Porozumienie Karpackie KARPATY NASZYM DOMEM, Stow. Przewodników Turystycznych KARPATY, LOP) - "Turystyczne i kulinarne aspekty funkcjonowania pasterstwa w Bieszczadach"
3. Grzegorz Pińczuk (PWSZ w Sanoku, Prezes Przedsiebiorstwa Nasienngo Centrala Nasienna Sp. z o.o. w Sanoku) – szanse rozwoju małych gospodarstw rolnych w świetle nowego PROW 2015-2020
4. Józef Michałek - "Produkty regionalne szansą rozwoju regionu".
5. Dyskusja: rolnictwo górskie - pasterstwo - produkt regionalny
6. Poczęstunek regionalny" Piotrek zaprasza wszystkich chętnych
Kolejne zaproszenie naszego forumowego Kolegi Jarka Mazura z zespołu Hudaki będzie nietypowe, ale naprawdę świetne "A ty myła" https://www.youtube.com/watch?v=LLdbqRRvJ0o#t=43

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 09, 2014 7:00 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Ostatnio żyłam naradą leśników w Lutowiskach. Zresztą nie tylko ja, temat stał się dość popularny. Najwięcej zapytań miałam odnośnie gatunków wskaźnikowych dla lasów o charakterze pierwotnym. Prawdę powiedziawszy ten temat i mnie zafascynował, poprosiłam Radka Michalskiego o pomoc. Oto Jego odpowiedź. "Kłoda martwej jodły o średnicy 190cm (!), znajduje się w zachodniej części Otrytu w Nadleśnictwie Lutowiska, na niej znaleziony był zagrożony wyginięciem w skali Unii Europejskiej chrząszcz - ponurek Schneidera, gatunek wskaźnikowy dla lasów pierwotnych. Obecnie w Polsce gatunek występuje jedynie w Puszczy Białowieskiej, nielicznie w Świętokrzyskim Parku Narodowym oraz nielicznie w Bieszczadach (znane jedynie 2 miejsca występowania) i na Pogórzu Przemyskim - okolice projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Istnieje pilna potrzeba wyłączenia z pozyskania drewna lasu znajdującego się wokół stwierdzenia - w promieniu około 500m. W skali nadleśnictwa wyłączenie z pozyskania tych 2 stanowisk to 1% powierzchni jaką zarządzają. ". Temat ochrony naszych, bieszczadzkich lasów wzbudził zainteresowanie, kilku stałych Czytelników poprosiło mnie o zachowanie notatek. Przemyślałam to, prawdę powiedziawszy mi także bardzo zależy aby ten temat został nagłośniony. Mamy coś wyjątkowego, jeszcze w dużej mierze krainę ssaków i ptaków puszczańskich, musimy ją chronić. Nie mam wątpliwości, że ochrona bieszczadzkiej przyrody jest naszym obywatelskim obowiązkiem. http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=305

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 25, 2014 6:15 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Bieszczadów, mieszkańców, samorządowców, polityków, naukowców ziściło się. Złe rzezy to: próba rozpętania antywilczej nagonki, ostatnie spotkanie mediacyjne w ramach tworzenia planu ochrony dla sieci Natura 2000 (to było czwarte, w poprzednich nie brałam udziału) które z założenia miało dotyczyć planu zagospodarowania przestrzennego można zatytułować: huzia na wilka. Na poprzednich jak mi mówili Koledzy było znacznie gorzej. Tragiczna jest sytuacja jeżeli chodzi o bieszczadzką ichtiofaunę, przeprowadzono badania, które okazały że wiele gatunków zniknęło z bieszczadzkich rzek np. brzanka, minóg strumieniowy, brzana, a pstrąg jest może nie skrajnie ale w bardzo dużej mierze zagrożony. O spotkaniu piszę na głównej stronie, o rybach coś skrobnę jutro. Na razie czytam artykuł sprzed kilku lat prof. Kokuły, który prowadził badania na terenie bieszczadzkich rzek w obszarze parku narodowego. Z dobrych rzeczy. Jak Wam wspomniałam Kolega z naszej grupy przewodnickiej Witek Tomaka został prezesem Bieszczadzkiej Grupy GOPR, za chwilę opublikują z nim wywiad. Nasi Ratownicy dostali dawną leśniczówkę na działalność statutową, z Radan otrzymali 50 000 zł na jej wyposażenie. Pisałam kilka razy o drodze na Leszczowate i tu pośrednio dobra wiadomość albowiem Kolega przewodnik Andrzej Lenart który walczy o nią od długich miesięcy został radnym powiatowym. Oczywiście jest z nim wywiad na naszej stronce.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 28, 2014 11:39 am 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 18, 2013 10:40 pm
Posty: 476
Lokalizacja: Gorlice
Czy ma ktos nowe informacje odnosnie nie dawnego zabojstwa w ktore chciano misia wrobic?

Lucyna ucichla a na bieszczadzkiej stronie tez nic nie znalazlem...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 28, 2014 10:27 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Nic nie wiadomo, jutro mogę zapytać się pani rzecznik policji. Miś ma się dobrze, chyba z tydzień temu widziałam jego tropy.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 09, 2014 7:01 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Niestety, nikt nie puścił pary z ust. Śledztwo prowadzi pod nadzorem prokuratury policja z...Rzeszowa. I to od początku. Zapraszam na naszą http://www.grupabieszczady.pl Jest o karmnikach dla ptaków i o rybach w Bieszczadach. Mam pewne problemy, zdjęcia są na serwerze zewnętrznym więc padają, szczególnie te zapomniane na facebooku. Ostatnio z grupowymi Kolegami pracowaliśmy nad prezentacją o Solince http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=168 i nad Bezmiechową http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... &Itemid=75 Zdjęcia są rewelacyjne. Kiedyś opowiadałam Wam o problemach z powstaniem Turnickiego Parku Narodowego, dzięki naszym grupom i stronie przyłączyły się do walki o ochronę Turnicy nowi Koledzy, a nawet fundacja. Wiele zamętu wzbudzały moje szkolenia, hmmm rusza następny cykl organizowany przez Procarpathię. Od piątku przez rok będziemy na bieżąco z bieszczadzką przyrodą i turystyką przyrodniczą. Teraz będą ciut inne albowiem będą szkolić nas Koledzy z grupy np. w piątek i sobotę Mariusz Strusiewicz z fotografii przyrodniczej. Ten sam z którym prowadzę warsztaty przyrodnicze. Pojawiły się i fajne książki np. Krycińskiego "Od Komańczy do Wołosatego."

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 10, 2014 6:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Czy ktoś ma aktualny numer(namiar) na miejscówke w HUSNE na Ukrainie- jako bazę wypadową na Piukuj?
ewentualnie co można polecić -miejscowość nie ma znaczenia,a aktualne informacje jak najbardziej 8)

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 11, 2014 10:44 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
W Husnem schronisko jest w rozsypce, na starych fundamentach stawiają nowe. Nie mam nawet paszportu, na Ukrainę nie jeżdżę, a Koledzy przewodnicy odmówili mi pomocy. Nie chcą publicznie zdradzić swoich kontaktów. Zapraszam Cię do nas, Łukasz Kopeć z grupowymi Kolegami przygotowuje wyjście zimowe na Pikuj, chyba w grudniu jadą, przygotowują się więc najłatwiej będzie z nim skontaktować się, albo i dołączyć. Druga grupa idzie na Pikuj w styczniu ale już nie pamiętam kto. Forum bieszczadzkie https://www.facebook.com/groups/grupa.bieszczady/

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 17, 2014 2:33 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Czasami marzenia spełniają się. Jedno z moich właśnie ziściło się. Zawsze chciałbym aby na naszej stronce pojawiły się wspomnienia, była ratowana nasza współczesna historia, przedstawiano ludzi i zdarzenia, które miały wpływ na naszą rzeczywistość. Moczarne to dla wielu z nas kraina na poły legendarna, ochrona ścisła BdPN. Wiele osób sądzi, że piękna Nie, nie prawda ale kraina po prostu ciekawa dla wybranych, miłośników nie pocztówkowych widoczków ale historii. I tę historię ale tylko współczesną przedstawia nam Barto Grudziński. Moczarne to swego czasu była pradawna puszcza karpacka, która została wycięta Barto ocalił od zapomnienia dzieje tej doliny i fragment dziejów bieszczadzkiego leśnictwa. Na razie dodaje zdjęcia, wieczorem będzie prezentacja skończona. Lektura obowiązkowa Bieszczadników, zapraszam http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=307

Na głownej www.grupabieszczady.pl piszę o szkoleniu, hmm mamm bardzo mieszane wrażenia. Chyba zbyt odróżniam gustem od pozostałych przewodników, jednym słowem zaczynam dziczeć i nie bawię się dobrze na super hiper wyposażonych ściekach edukacyjnych obok ośrodka wypoczynkowego. Koledzy którzy czytali wymianę zdań na mojej tablicy wiedzą o co chodzi.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 25, 2014 9:47 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Kilkanaście tygodni temu moja rodzinna wieś przez moment była sławna za sprawą niedźwiedzia, który zniszczył quada ratowników GOPR. Temat na pewien czas przycichł, misiek prawdopodobnie sobie wędrował po okolicy aby znaleźć spokojne miejsce na zimowy odpoczynek. Późnią jesienią widziałam tylko ślady jego bytowania, trochę tropów w okolicy Stefkowej i jedną kupę. Muszę przyznać, że ciut ograniczyłam wałęsanie się po lasach, unikam młodników, z Kretynem chodzę na spacer tylko w pobliżu domu. Kilka dni temu WWF opublikowała raport dra Wojciecha Śmietany o sytuacji bieszczadzkich niedźwiedzi. Warto z nim zapoznać się http://www.wwf.pl/?15600%2FCo-zagraza-b ... dzwiedziom Nie wygląda to zbyt wesoło, albowiem część niedźwiedzi zaczyna zbytnio zbliżać się do zabudowań, do osad. Winien jest temu człowiek, jego skrajna nieodpowiedzialność. Największy problem jest z nęciskami, czyli wykładaniem karmy dla zwierzyny łownej na skraju osad, na polach, a niekiedy nawet 60 - 100 m od domostw. Niedźwiedzie chętnie korzystają z wyłożonego na tacy pokarmu i często wędrują sobie od jednego do drugiego karmnika. Tym chętniej, że od czasu do czasu myśliwi wykładają im mięso, padlinę lub kupowane w masarniach mięso dla psów. Prawdę powiedziawszy nie tylko myśliwi, także fotograficy przyrody. Taki karmiony przez człowieka niedźwiedź traci lęk przed ludźmi, synatropizuje się i może być potencjalnie bardzo niebezpieczny. Prawdę powiedziawszy po raz pierwszy o nęciskach pisałam przed bodajże 10 laty na brązowym forum bieszczadzkim. Od tego czasu problem nasilił się, nęciska i ambony otaczają praktycznie wszystkie nasze wsie i osady poza Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. Chyba przedwczoraj byli w regionie dziennikarze TVN, prosili o opinie odnośnie raportu, udzieliłam im kolejnego wywiadu. Najważniejsza jest profilaktyka więc pracownicy BdPN przygotowują nam ludziom z obsługi ruchu turystycznego (prosiłam aby formuła była bardziej otwarta i objęła ratowników GOPR, fotografów przyrody, instruktorów) w styczniu szkolenie odnośnie dużych drapieżników, w styczniu ale już zamknięte będzie szkolenie Pro Carpathii, jedno z cyklu o którym pisałam wcześniej, będzie poświęcone ścieżkom edukacyjnym i miśkom, chyba będziemy szkolić się w okolicy Mucznego, gdzie LP konkretnie Leśny Kompleks Promocyjny Lasy Bieszczadzkie przygotował kilka świetnych ścieżek edukacyjnych. Zaś Czarek Konieczyński i Mariusz Strusiewicz wczesną wiosną przygotowują w ramach Piwniczkowych Spotkań z Przyrodą - restauracja Piwniczka Ustrzykach Dolnych spotkanie z dr Wojciechem Śmietaną oraz ze znakomitym fotografem dzikiej przyrody Mariuszem Nędzyńskim (już o ni pisałam, to ten który leśnik z Mucznego, który jak zaatakował go misiek w ostatniej chwili złapał młodą jodełkę i odchylił ją, drzewko wracając do pionu uderzyło centralnie niedźwiedzia w łeb, co zdecydowanie nie spodobało się miśkowi i uciekł przed kijem samobijem. Będzie też znany niegdyś z naszej facebookowej grupy leśnik pracujący przy monitoringu niedźwiedzi Kazik Nóżka.
Pisałam o ostatnim szkoleniu Pro Carathii w okolicach Serdenicy, na stronie mamy już pokłosie czyli opis ścieżki dydaktyczno-przyrodnczej Ostrym Dzialem do rezerwatu Cisy w Serednicy autorstwa Romana Glapiaka, słynnego organizatora Święta Chleba w gospodarstwie agroturystycznym "U Flika" w Dźwiniaczu Dolnym, gdzie bywa jednocześnie nawet 10 000 turystów. Zapraszam http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=308

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz gru 25, 2014 10:16 am 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 18, 2013 10:40 pm
Posty: 476
Lokalizacja: Gorlice
Sonka o miskach a ja Wilcza kolede: http://vimeo.com/115119468


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn gru 29, 2014 2:58 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Dziś na www.grupabieszczady.pl piszę o reportażu TVN. Wczoraj w głównym wydaniu Faktów był pokazany reportaż z Bieszczadów o kręceniu którego wcześniej wspomniałam, bardzo polecam http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60 ... 01845.html Bardzo podoba mi się jego przesłanie: to człowiek zagraża niedźwiedziom, a nie nam miśki. Naprawdę dobra dziennikarska robota, jakże potrzebna aby uzmysłowić nam ludziom jak źle postępujemy udostępniając na nęciskach pokarm dla dzikich zwierząt. Niestety, red. Renata Kijowska skoncentrowała się na jednym z problemów, mianowicie styku turystyki i dzikiej przyrody przedstawiając zachowania bardzo negatywne z Tatrzańskiego Parku Narodowego i los nieszczęsnych zsynatropizowanych osobników. W Bieszczadach na szczęście do tego jeszcze nie ma, ale jeżeli nie zmieni się podejścia do tzw. fotosafati to może dojść do tragedii. U nas największym obecnie problemem są nęciska organizowane i zaopatrywane przez myśliwych. Pozwolę sobie zacytować fragment raportu dra Wojciecha Śmietany "ANALIZA WYKORZYSTANIA PRZESTRZENI PRZEZ NIEDŹWIEDZIE BRUNATNE W BIESZCZADACH" : Okazało się, że karmiska łowieckie mają najbardziej istotny, przyciągający, wpływ na wykorzystanie przestrzeni przez niedźwiedzie. Na karmiskach niedźwiedzie znajdują atrakcyjny dla siebie pokarm w postaci ziaren kukurydzy, buraków cukrowych oraz marchwi, wnętrzności upolowanej przez myśliwych zwierzyny a czasami nawet ciał martwych zwierząt gospodarskich.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt sty 27, 2015 12:34 pm 
Kombatant

Dołączył(a): N sie 18, 2013 10:40 pm
Posty: 476
Lokalizacja: Gorlice
Skarb w Bieszczadach: http://m.onet.pl/wiadomosci/rzeszow,vvewf 8

Zimka fajna... :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So sty 31, 2015 6:53 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Zmarł ks. Andrzej proboszcz parafii w Czarnej, który jakże pięknie wpisał się w dzieje bieszczadzkiej turystyki. Pogrzeb będzie dziś o 13.00, msza św. o 14.00 w Jego kościele. Na zawsze ten wyjątkowy kapłan zostanie w naszej pamięci.
W piątek 6 lutego w Piwniczce odbędzie się następne spotkanie przyrodnicze, tym razem Kazik Nóżka i Mariusz Nędzyński będą opowiadać o niedźwiedziach. Już wiem, że spotkanie będzie hitem, Stuś który jest organizatorem weźmie jakieś karimaty abyśmy chociaż pomieścili się na podłodze jak zabraknie krzeseł.
Odbyły się szkolenia przewodnickie organizowane przez Pro Carthię w Rzeszowie. Na tapecie też były niedźwiedzie, szkolili nas dr Wasiak z BdPN i Grzegorz Leśniewski znany fotograf przyrody.
O tym wszystkim piszę na http://www.grupabieszczady.pl Stronę zaniedbałam, zmarła mi moja ukochana kicia adminka Dydysia, bez niej praca nad stroną nie sprawia mi już radości. O przejściu górskim będę pisać w prezentacji o Woli Sokołowej http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=229

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lut 07, 2015 6:50 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Od lat staram się promować Bieszczady i naszą fantastyczną przyrodę. Jestem miłośniczką reklamy szeptanej, czyli polecenia (byłem w Bieszczadach, bardzo spodobały mi się, jedź tam, bo warto). W dobie szybkiego rozwoju wirtualnego świata przedłużeniem klasycznej reklamy szeptanej są fora, grupy, blogi itd. W wirtualu spotykamy wiele osób pozytywnie zakręconych, spotykamy się, zaczynamy współpracę, tworzą się nowe wartości. I tak było w tym wypadku. Owocem jest to zaproszenie.
"Szanowni Państwo, W imieniu Wydawców: Karkonoskiego Parku Narodowego i Związku Gmin
Karkonoskich, a także Redaktora Naczelnego i Zespołu Redakcyjnego kwartalnika "Karkonosze" serdecznie zapraszam na spotkanie poświęcone nowej edycji czasopisma.
Spotkanie odbędzie się w Książnicy Karkonoskiej dnia 16 lutego 2015 r. o godzinie 16:00.
PROSIMY O PRZYBYCIE
Z poważaniem
Barbara Wieniawska-Raj
Sekretarz Redakcji"
W pierwszym numerze kwartalnika jest i akcent bieszczadzki mojego autorstwa. Promujemy nowe ścieżki transgraniczne polsko-słowackie wytyczone przez Bieszczadzki Park Narodowy i PN "Poloniny". Te ścieżki to jest fajne wzbogacenie karpackiej oferty, polecam z całego serca. O ścieżkach także jest w prezentacji o PN "Poloniny" http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... &Itemid=19

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 64  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL