Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 11:51 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 15, 2015 10:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Hej,

Nigdy jeszcze nie byłem w Wielkiej Fatrze, chciałbym w tym roku spróbować. Raczej wchodzi w grę nocleg na kwaterze. Szukam czystego, miłego miejsca, czy ktoś ma coś godnego polecenia? W jakich miejscowościach szukać?
Będę z dwuletnim dzieckiem, jest przyzwyczajony do nosidła (zrobiliśmy na przykład trasę Karpacz - Śląski Dom - Śnieżka - Samotnia - Wang i było ok), ale góry te mają całkiem spore przewyższenia, zastanawiam się czy damy radę.
Co w okolicach, gdyby pogoda nie dopisała? Zamek Bojnice, Bańska Szczawnica to wiem. Jakieś jeszcze propozycje?
Zastanawiamy się nad wyjazdem już na weekend majowy, ale śniegu będzie jeszcze pełno i pogoda się zapowiada średnia... Może jednak lato....

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr kwi 15, 2015 4:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Krabul napisał(a):
Hej,

Nigdy jeszcze nie byłem w Wielkiej Fatrze, chciałbym w tym roku spróbować. Raczej wchodzi w grę nocleg na kwaterze. Szukam czystego, miłego miejsca, czy ktoś ma coś godnego polecenia? W jakich miejscowościach szukać?
Będę z dwuletnim dzieckiem, jest przyzwyczajony do nosidła (zrobiliśmy na przykład trasę Karpacz - Śląski Dom - Śnieżka - Samotnia - Wang i było ok), ale góry te mają całkiem spore przewyższenia, zastanawiam się czy damy radę.
Co w okolicach, gdyby pogoda nie dopisała? Zamek Bojnice, Bańska Szczawnica to wiem. Jakieś jeszcze propozycje?
Zastanawiamy się nad wyjazdem już na weekend majowy, ale śniegu będzie jeszcze pełno i pogoda się zapowiada średnia... Może jednak lato....


Kwatery albo w Rewuczy, albo w Liptowskiej Osadzie (tam jest coś w rodzaju PTSM, z łazienkami na korytarzach, pokoje 2-4 osobowe z piętrowymi łóżkami - http://www.privatosada.sk ), albo od drugiej strony - przykładowo w Janskiej Dolinie, gdzie jest kilka ośrodków lub w Blatnicy. Możliwości jest dość sporo.

Jak zwykle polecam stronę:

http://www.ubytovanienaslovensku.eu

Z której sama często korzystam.

Na 1-dniowe wycieczki najlepszym punktem wypadowym wydaje mi się kotlina Turca - np. Blatnica lub jej okolica. Ponadto w pobliskich Turczańskich Cieplicach jest Aquapark (tam akurat nie byłam, ale podobno niezły), a całkiem niedaleko Jaskinia Harmaniecka i kilka ciekawych miast - np. Kremnica, skansen w Martinie.

Dla mojego Michała kiedy miał 1 rok i 9 miesięcy też Wielka Fatra była pierwszymi zagranicznymi górami. O ile na Łysiec go w większości wniosłam to na dół zszedł już całkiem sam na własnych nogach.
Za to Jaskini Harmanieckiej nie lubił i prawie cały czas ryczał, bo nie chciałam go w jaskini wypuścić z nosideł.

edit:

Jeśli Wam nie straszne postsocjalistyczne domki, które tam stoją od lat 70 XX w. (przynajmniej od wtedy je pamiętam) a będzie ciepło i ładnie to polecam pięknie położoną "chatkovą osadę" w Dolinie Gaderskiej.

http://www.gaderskadolina.sk/

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt kwi 17, 2015 10:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Dzięki Basiu. Ktoś jeszcze doradzi?

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 18, 2015 9:55 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
Jakbyś zdecydował się uderzać z drugiej strony (Liptowska Osada i okolice) to zdecydowanie odradzam zielony szlak Rybovske Sedlo-Vysna Revuca. Spory fragment prowadzi trawersem stromego zbocza, a ścieżka tak wąska, że obu stóp obok siebie nie postawisz ;) więc z nosidłem niebałdzo.
Za to fajną trasę można zrobić z Vysnej Revucy wokół Ploski - w jedną stronę przez szczyt do Chaty pod Borisovem, w drugą trawersem.

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn kwi 20, 2015 5:07 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Co do noclegów to niewiele pomogę, bo jak już korzystam to wybieram najtańszy w okolicy z oferowanych przez Agodę.
Co do tras:

Krabul napisał(a):
z Vysnej Revucy wokół Ploski


No właśnie - lepiej przejść wokół - z samej Ploskiej ograniczone widoki przez jej obły masyw (gorzej niż w Karkonoszach :) ).
Krótka i bardzo widokowa trasa z Donovalów na Zvolen. W ogóle same Donovaly warte odwiedzenia dla świetnych widoków m.in na Kozi Grzbiet i końcówkę grani Niżnych Tatr. Do tego dwa fajne i niezbyt strome podejścia wokół Ciernego Kamena żółtym i czerwonym szlakiem.
No i przede wszystkim (według mnie) najbardziej widokowy szczyt w Wielkiej Fatrze na wszystkie strony świata i wszystkie okoliczne pasma z Tatrami włącznie - Rakytov.
Trasy w okolicy można spokojnie łączyć za pomocą lokalnej komunikacji miejskiej - jeżdżą często i punktualnie.
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt kwi 21, 2015 2:30 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
A ja jednak polecam "Bralną Fatrę" - to jest Tlstą, Ostrą, Drenok, ewentualnie Łysiec.
Szlaki dla mnie dużo ciekawsze, wśród skał. Jest i jaskinia Maziarna.

Można też na miejscu wypożyczyć rowery i dla odmiany zrobić sobie wycieczkę rowerową wzdłuż całej Doliny Gaderskiej czy Necpalskiej.

Młodzież w wieku od 2 lat wzwyż uwielbia wszelkie skałki na które można się drapać.
Jeżeli macie obawy co do młodego to można mu zakupić uprząż dla dzieci (taką na cały tułów) oraz kask i regularnie go asekurować z ręki.
Dziecko jest na tyle lekkie, że wystarczy trzymać linę w rękach. A uprząż i kask przydadzą się również później.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL