Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 12:47 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
PostNapisane: So lip 25, 2015 1:56 pm 
Weteran

Dołączył(a): Pn sie 22, 2005 4:34 pm
Posty: 102
Ale,że te bohomazy są kretyńskie delikatnie mówiąc to fakt, ale pozwalają wyrobić sobie opinie o autorze i to jest plus :idea:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lip 25, 2015 6:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Mariusz napisał(a):
Ale,że te bohomazy są kretyńskie delikatnie mówiąc to fakt, ale pozwalają wyrobić sobie opinie o autorze i to jest plus :idea:
Dokładnie, jak opinię o gościu, który wszedł do restauracji, usiadł przy stoliku nie zdejmując kufajki, zamówił zupę i wysiorbał ją prosto z talerza nie używając łyżki, a potem wytarł gębę w rękaw.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 26, 2015 1:13 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Sam nie wiem......płakać czy śmiać się


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lip 26, 2015 10:04 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
Lech napisał(a):
Pampalini napisał(a):
Ciekawi mnie to (powszechnie uważa się Góry Bialskie za część Gór Złotych) - czy to kryteria geologiczne, morfologia terenu, specyficzny mikroklimat czy może roślinność?
Hmm. Jeżeli Góry Bialskie by mały być tylko jednym z pasm Gór Złotych, to dlaczego powszechnie podaje się jako najwyższy szczyt Gór Złotych - Kowadło 989 m n.p.m.? Poza tym, kto stojąc w sercu Gór Bialskich na wieży widokowej na Czernicy powie, że jestem w Górach Złotych, wskazując na widoczne w kierunku Lądka Góry Złote? Co do budowy geologicznej, to Góry Bialskie z racji budowy głównie z gnejsów gierałtowskich i śnieżnickich stanowią bardziej jeden z rozrogów Masywu Śnieżnika, kiedy jednocześnie swoją większą wysokością i budową różnią się od Gór Złotych.


Wiesz, nie byłem jeszcze akurat w tym rejonie Sudetów, może wtedy trochę łatwiej byłoby mi wyrobić sobie zdanie na ten temat. Sama sprawa jak dla mnie interesująca, ale nie napisałeś jakie jest konkretnie stanowisko autorów Słownika Geografii Turystycznej Sudetów - wyodrębnili Góry Bialskie z tego powodu, że mają odmienną budowę geologiczną czy z powodu morfologii terenu (a może z obu tych powodów)? Bo wiesz, np. w Pieninach wyodrębnia się 3 mniejsze części a jest to ten sam mezoregion (podobnie jest właśnie wg. Kondrackiego z Górami Złotymi i Bialskimi).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 29, 2015 3:34 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Nigdy nie przepadałem za fizjografią. A już szczególnie za tymi jej fragmentami, które każą biegać z linijką i jednoznacznie wytyczać granice między umownymi rejonami, zastanawiając się czy wziąć pod uwagę morfologię, geologię, szatę roślinną, historię, czy może jeszcze coś innego. Jak na "naukę ścisłą" za dużo w niej wątpliwości, dyskusji i skakania sobie do oczu w kwestiach, które dla przeciętnego turysty nie mają najmniejszego znaczenia. Ale ponieważ akurat przygotowuję pewną publikację i musiałem się przyjrzeć m.in. "Sprawie Gór Bialskich", pozwolę sobie na wypowiedź.

@Pampalini - Nie do końca rozumiem Twoje pytanie. Przecież w SGTS Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika zostały potraktowane własnie jako całość. Czy pytając o wyodrębnienie przez nich masz na myśli to, że zostały w ogóle wymienione z nazwy, zamiast - jako fragment Masywu Śnieżnika - przemilczane?

Cyt: "Zbliżone cechy bud. geologicznej, charakter rzeźby, znaczna lesistość podobne warunki klimatyczne itp. pozwalają łączyć obie te grupy górskie w jedną jednostkę krajobrazową, niezależną od różnic ukształtowania i przebiegu poszczególnych pasm górskich oraz stosunków wysokościowych" (SGTS tom 16. strona 12)

Autorzy tłumaczą więc, dlaczego potraktowali te miejsca wspólnie. Ta, jakby to właśnie pod tym względem spodziewali się wątpliwości. Mogę tylko zgadywać, że w sytuacji, kiedy w tradycji turystycznej Góry Bialskie funkcjonują, a wg podziału fizyczno-geograficznego włącza się je do Gór Złotych, nie brali pod uwagę pełnego ich "zaanektowania" w skład Masywu Śnieżnika. Zwłaszcza, że morfologicznie granica jest dość wyraźna.

Lech napisał(a):
Hmm. Jeżeli Góry Bialskie by mały być tylko jednym z pasm Gór Złotych, to dlaczego powszechnie podaje się jako najwyższy szczyt Gór Złotych - Kowadło 989 m n.p.m.? Poza tym, kto stojąc w sercu Gór Bialskich na wieży widokowej na Czernicy powie, że jestem w Górach Złotych, wskazując na widoczne w kierunku Lądka Góry Złote?


Tu z kolei wchodzi tzw. "nauka" z prof. Kondrackim na czele. Mam pod ręką jego "Geografię Regionalną Polski". Nie jest wyjaśnione wprost, dlaczego cyt. "Do mezoregionu Gór Złotych zaliczono również wyodrębniające się góry Góry Bialskie pomiędzy górnym biegiem Białej Lądeckiej i jej dopływu Morawki" (Geografia Regionalna Polski, s 241). Wytłumaczeniem jest tu Morfologia. O ile patrząc tylko na naszą stronę, faktycznie mamy pozornie wyraźną granicę na białej Lądeckiej, o tyle sytuacja mocno komplikuje się w jej górnym biegu i po czeskiej stronie. Powyżej ich źródeł morfologicznie mamy już jedno (choć mocno rozczłonkowane) pasmo. Tam granica musiałaby być już bardzo umowna i uznaniowa.

Podejrzewam, że nie bez znaczenia jest tutaj czeski podział. W którym funkcjonuje tylko jedna nazwa, Rychlebskie Hory, obejmująca zarówno Góry Złote jak i Bialskie. I rozpatrując sprawę...hm..."transgranicznie" ciężko nie przyznać Czechom racji. Zwłaszcza, że upierając się przy takim wydzieleniu, które obejmuje tylko naszą stronę - południową granicę Gór Bialski stanowi nie przełęcz czy dolina a....górski grzbiet (graniczny). Byłby to fizjograficzny ewenement.

Moim zdaniem w ogóle nie ma sensu się o to spierać. Góry Bialskie jako region wyodrębniony "w tradycji" i po naszej stronie dość widocznie, nadal funkcjonują. A nie spotkałem jeszcze żadnego turysty, który przejmowałby się tym, że Wg prof. Kondrackiego góry po których chodzi nie są osobnymi górami... Zresztą akurat tam w ogóle rzadko się spotyka turystów ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lip 29, 2015 6:10 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 14, 2013 12:39 am
Posty: 161
Artur1683 napisał(a):
@Pampalini - Nie do końca rozumiem Twoje pytanie. Przecież w SGTS Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika zostały potraktowane własnie jako całość. Czy pytając o wyodrębnienie przez nich masz na myśli to, że zostały w ogóle wymienione z nazwy, zamiast - jako fragment Masywu Śnieżnika - przemilczane?


Moje pytanie wynikało z tego, że nie mam dostępu do SGTS a zaciekawiła mnie ta kwestia. Także wielkie dzięki za konkretną odpowiedź. Na marginesie - tak właśnie podejrzewałem, że podobna budowa geologiczna Masywu Śnieżnika i Góra Bialskich sprawiła, że autorzy potraktowali je jako wspólny region. Teraz nie pozostaje nic innego jak przejść z teorii do praktyki i po prostu odwiedzić ten rejon przy najbliższej okazji 8) (Akurat w tej części Sudetów jeszcze nie byłem)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL