Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest So cze 15, 2024 10:07 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N sie 20, 2006 8:41 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn sie 07, 2006 10:38 am
Posty: 41
Lokalizacja: Beskid Mały
Poruszyłem już ten temat na "o upadającej turystyce..." (autorem jest Lech).
Wydaje mi się że problem jest poważny, a moja wyobraźnia przedstawia mi obraz nędzy i rozpaczy szlaków i schronisk za lat kilka gdy będą one wyglądć jak bieszczadzkie obiekty tuż po wojnie lub jak polskie szlaki w Bieszczadach Wschodnich (obecnie).
Większość terenów w Beskidach jest w rękach prywatnych, jeżeli właściciele zobaczą że szlak jest nieużytkowany to postawią płot i tyle. Taki scenariusz jest możliwy gdyż za kilka lat (jeśli tendencja braku młodzieży się utrzyma) na szlakach nie będzie ludzi. Dla przykłady mogę podać że czarny szlak na Dzwonek (nad Wadowicami) z Gorzenia Górnego musiał być przesunięty gdyż właściciel gruntu postawił sobie płot koło domu.
Bracia i Siostry stoimy nad przepaścią!!! Co robić???

_________________
"Od śmierci w dolinie - zachowaj mnie Panie!" /Kukuczka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 20, 2006 8:47 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 20, 2005 11:46 pm
Posty: 569
Lokalizacja: Biała Podlaska / Warszawa
obnizyc ceny w schroniskach.

_________________
...wiem,co mam do stracenia,i wiem,co mam do zyskania,decyzja nie trwa długo...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 20, 2006 8:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Nie popadalbym w takie skrajnosci. Przede wszystkim w TPNie zaden goral dzialki swojej nie ma. Ponadto schroniska nie utrzymuja sie chyba tylko z turystow. Inna sprawa, ze akurat do schronisk dochodzi ich ciagle bardzo duzo i to oni za sprawa kupowania jedzenia i "pamiatek" po kosmicznych cenach daja zapewne najwieksze dochody.
A co do samego zmniejszenia ludnosci w Tatrach to ciezko mi cokolwiek powiedziec, bo tak na powaznie jezdze tam moze z 5 lat. A jak chce sie porownywac tendencje w ilosci ludzi chodzacych po Tatrach nalezaloby zrobic to na przekroju 20-30 lat.
I na koniec- jak dla mnie niech zanika, pozostana najfajniejsi pasjonaci gorskich wypraw, bedzie luzniej na szlakach i przede wszystkim na szczycie bedzie mozna posiedziec w spokoju i ciszy ;)

...:::Edit:::...

Tekst utrzymalem w realiach tatrzanskich, bo jakos nie zorientowalem sie ze o inne gory chodzi takze ;) :tease:


Ostatnio edytowano N sie 20, 2006 8:51 pm przez Hubert, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 20, 2006 8:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Nie wiem, może ustawiać PlayStation'y na szczytach? Wtedy może by ktoś chodził. Sam w piątek jechałem szlakiem (zielonym, w Górach Świętokrzyskich) i nagle za drzewem ze znakiem szlaku znalazłem... KAMIENIOŁOM! Oczywiście zjechałen na dół i honorowo wyjechałem główną bramą,

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 20, 2006 8:50 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt sie 11, 2006 11:30 am
Posty: 1078
Lokalizacja: WLKP
Ja mam 14 lat i na mnie tatry moga
liczyc.

_________________
Pozdrawiam Michał :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 20, 2006 9:16 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn sie 07, 2006 10:38 am
Posty: 41
Lokalizacja: Beskid Mały
ludziska nie o Tatry chodzi! :o obok Tatr i innych kultowych gór są też te małe ale za to jakie! w Tatrach zawsze będą ludzie ale w takim Beskidzie Średnim to turystyka jest poważnie zagrożona i oto mi właśnie chodziło w tym temacie :!: :!: :!:

_________________
"Od śmierci w dolinie - zachowaj mnie Panie!" /Kukuczka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 20, 2006 11:54 pm 
Weteran

Dołączył(a): N mar 19, 2006 12:23 am
Posty: 135
Lokalizacja: Boguchwała
Może ktos powie że to krótkowzroczne, ale mnie to szczególnie nie martwi. Niech będzie luźniej i dziczej :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 6:21 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn wrz 19, 2005 9:17 am
Posty: 1076
Lokalizacja: Gdańsk
no... chyba jak wyżej :!:

Każdy robi to co lubi, nie ma sposobu by sciągnać człowieka w miejsce które w ogóle go nie rajcuje ... chyba , żeby rozrzucać pieniądze na szlakach...

_________________
POZDRAWIAM !

-Gofer-


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 9:36 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 30, 2006 3:52 pm
Posty: 721
Lokalizacja: Warszawa
problem to tez rozwijajaca sie turystyka zagraniczna i nie docenianie naszego kraju

_________________
co Cię nie zabije to Cię wzmocni


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 9:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
e napisał(a):
problem to tez rozwijajaca sie turystyka zagraniczna i nie docenianie naszego kraju


W sumie to nie dziwi mnie az tak bardzo. Ostatnio stalem przed biurem podrozy i czytalem sobie oferty. Wczasy 7 dni we Wladyslawowie - 1450 zl, wczasy 7 dni we Wloszech nad morzem - 1390 zl !!! Ceny sie bardzo wyrownaly ostatnio.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 9:41 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 30, 2006 3:52 pm
Posty: 721
Lokalizacja: Warszawa
dla mnie i tak taniej wychodzi u nas niz gdzies indziej no i klimat nie do zastapienia

_________________
co Cię nie zabije to Cię wzmocni


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 9:45 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Widzisz, dla mnie to zalezy. Jesli chodzi o Tatry to sprawa nie wymaga komentarza. Morza ogolnie nie lubie ale jesli mialbym 'wypoczywac' na naszych brudnych zatloczonych plazach i wachac zapach frytek i zapiekanek z mikrofalowki to wybralbym w tej samej cenie plaze zagraniczne. Nasze morze jest fajne, ale w marcu :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 9:48 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 30, 2006 3:52 pm
Posty: 721
Lokalizacja: Warszawa
ja lubie morze bardzo, ale ostatnio to jakoś w liceum byłam. nigdy nie wiadomo jaka tam pogoda...
a co do zagranicznych to raz mi sie udało do Chorwacji wyskoczyć, ale to inne dzieje bo calkiem za darmo..
dlatego tez w tym roku najpierw zaczelismy szukac czegos zagramanicznego..ale po2tys za os to juz razem 4, a w Tatrach za 2to mam totalny wypas ze tak powiem...i na nic sobie nie zaluje :D

_________________
co Cię nie zabije to Cię wzmocni


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 10:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Ja nie bylem ani w Chorwacji ani we Wloszech ani w Hiszpani itp. bo jakos mnie tam nie ciagnie tez :) Tylko pisze co bym wybral gdybym mial takie ww. 2 opcje do wyboru.
A jesli chodzi o gory to nie ukrywam ze coraz bardziej zaczynam sie interesowac Ukraina, Bulgaria czy tez Slowenia. Ale poki co wybieram, tez zagranice badz co badz - Slowacje :P

Wracajac do tematu to ciezko mi troche sie ustosunkowac bo sam w gorach mniejszych bywam rzadko. Bylem w Beskidzie Sadeckim na majowce i rzeczywisciena szlakach ludzi bardzo malo. W inne gory niz Tatry czy Karkonosze nie jezdze, bo mam w nie rownie daleko jak wlasnie w Tatry (15 godzin pociagiem nie moze pojsc na marne :P ), a wiec jesli mam pare dni na wyprawe to wole mimo wszystko gory wysokie ;) Co innego gdybym mieszkal w poblizu, wtedy wycieczki weekendowe robilbym pewnie czesto.


Ostatnio edytowano Pn sie 21, 2006 10:06 am przez Hubert, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 10:06 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 30, 2006 3:52 pm
Posty: 721
Lokalizacja: Warszawa
no to fakt Tatry i Pieniny to na razie moje miejsca do odwiedzin.. :D

_________________
co Cię nie zabije to Cię wzmocni


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 12:17 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr sie 09, 2006 11:02 pm
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin
Nic na siłę...
Jedni wolą morze, inni jeziora a jeszcze inni góry.
Dla kogoś leżenie plackiem na plaży może się wydać absurdalne, a dla innego pęcherze na stopach, bo długiej wędrówce po górach ....
Jak rózni ludzie, tak rózne gusta ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 1:25 pm 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lip 17, 2006 9:25 pm
Posty: 249
A ja usiłuje w dzieciach mojej siostry zaszczepić miłość do gór(własnych nie posiadam ale tez beda na to skazane ;>). Pierwsze wyjscie było jak chłopczyk miał niecałe 4 latka a dziewczynka 6. Zrobili wtedy Góry Stołowe (Szczeliniec, Błędne skały, troche połazilismy po torfowisku, przeszlismy sie zobaczyc skalne Grzyby) To wystarczyło zeby był wielki płacz że nie chca wracac do domu. Później były Góry Sowie. A w tym roku chłopczyk ma już 5 lat dziewczynka 8, byliśmy w Pieninach dzielnie weszli na Trzy Korony, pozwiedzlaismy troche. A na zakonczenie tego wyjazdu zaplanowałam im kolejke na Kasprowy. Byli zachwyceni i sami zeszli do Kuźnic. Teraz płaczą ze nie chce ich wziać w Tatry... Jak podrosną napewno beda na szlakach. Ola tak płakała ze nie chce jej wziąć w Tatry ze specjalnie dla niej jade na 3 dni zrobic kilka lekkich szlaków zobaczymy jak sobie poradzi. Napewno da rade
:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 1:35 pm 
Swój

Dołączył(a): N lip 16, 2006 8:30 pm
Posty: 46
Góry sa alternatywą dla komercji. Nigdy nie było tak że wszyscy młodzi jeżdzili w góry. Obecnie ogarniająca komercha w górach wypycha stamtąd częśc ludzi... zaś częśc przyciaga. Myslałem że finansowy bilans chyba nie jest najgorszy a że jakościowy troche inny ... . Problem w tym że częśc osób prowadzacych schroniska liczy tylko te dudki i zawsze bedzie im mało i zawsze turystów bedzie im mniej. Do prowadzenia schroniska wg mnie trzeba miec tez krztę duszy turystycznej a nie kalkulator.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 21, 2006 1:58 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr sie 09, 2006 11:02 pm
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin
keczup napisał(a):
Problem w tym że częśc osób prowadzacych schroniska liczy tylko te dudki i zawsze bedzie im mało i zawsze turystów bedzie im mniej.



Trudno ochrzcić właścicieli schronisk mianem pasjonatów gór ;) Resztki fascynacji wyparowywują wraz z każdą zarobioną złotkówką :)

_________________
Pozdrawiam,
Ania


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 22, 2006 3:13 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): N cze 04, 2006 2:44 pm
Posty: 181
Lokalizacja: Edynburg/Wrocław
Co zrobić, żeby młodzi chcieli chodzić po górach? Jak młodzi, to nie mają zbyt dużych możliwości finansowych, a więc - wprowadzić znaczne zniżki dla młodzieży. To się powinno zwrócić, bo jak ktoś pokocha góry, to już na amen ;).
Poza tym, no cóż, każdy wybiera to, co mu bardziej pasuje. Albo.. to, co zna.. I tutaj chyba wychodzą spore zaniedbania ze strony gmin, które najwyraźniej słabo walczą o turystę. Dlaczego nie ma turystów? Bo może nie wiedzą do końca, co można ciekawego zobaczyć na danym terenie. A tu już otwiera się pole do popisu dla samorządów. Jak świat długi i szeroki, wszędzie rządzi marketing.. Nawet najbardziej wysublimowane i wysmakowane przedsięwzięcia kulturalne korzystają z akcji promocyjnych, no cóż, dlaczego zostawia się turystykę samej sobie?

_________________
Pasażer w podróży


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 22, 2006 3:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Niech siedzą w domu lub jeżdżą nad morze - będzie luźniej!!! :twisted: 8) :lol: ;)

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 22, 2006 3:56 pm 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
A ja mam kilka pytań:
1. DLACZEGO młodzi muszą chodzić po górach i trzeba ich do tego zachęcać? Jak dla mnie: nie chcą, to nie.
2. DLACZEGO wlasciciele lub ajenci schronisk mają dopłacac do interesu?
Agawa napisał(a):
a więc - wprowadzić znaczne zniżki dla młodzieży.
A kto za to zapłaci? Państwo? Czyli Ty, ale też ten, kto nienawidzi gór. A może wprowadzić opodatkowanie dla górskich turystów i wspinaczy?
3. Ludzie przyjdą tam, gdzie cos się dzieje. A nie oszukujmy się - turystyka beskidzka nie jest i nie będzie produktem dochodowym, a zatem nikt nie będzie w nią inwestował. Wyjątkiem są sanatoria zwane górskimi kurortami oraz kilka "narciarskich" miejscowości - i z tego korzystają.

keczup napisał(a):
Problem w tym że częśc osób prowadzacych schroniska liczy tylko te dudki i zawsze bedzie im mało i zawsze turystów bedzie im mniej. Do prowadzenia schroniska wg mnie trzeba miec tez krztę duszy turystycznej a nie kalkulator.

A rodzina sama się wyżywi?

Nie ma darmowych zup.

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 22, 2006 4:30 pm 
Nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 16, 2006 3:32 pm
Posty: 14
Lokalizacja: 66 m npm
KWAQ9 napisał(a):
Niech siedzą w domu lub jeżdżą nad morze - będzie luźniej!!! :twisted: 8) :lol: ;)


POPIERAM!!! młodych generalnie należy do gór zniechęcać - będzie luźniej... :bom:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 22, 2006 4:55 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr sie 09, 2006 11:02 pm
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin
Cytuj:
POPIERAM!!! młodych generalnie należy do gór zniechęcać - będzie luźniej... bom

Egoizm przez was przemawia, a fe nieładanie ;)

_________________
Pozdrawiam,
Ania


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 22, 2006 7:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Guci napisał(a):
Egoizm przez was przemawia, a fe nieładanie ;)


Jaki tam egoizm, taka prawda bo w dzisiejszych czasach przecież młodzierz wykorzystuje czas w zupełnie inny sposób; głównie preferują nocny tryb życia bawiąc się na dyskotekach czy używając czego innego... :roll:

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 22, 2006 8:39 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr sie 09, 2006 11:02 pm
Posty: 264
Lokalizacja: Będzin
KWAQ9 napisał(a):
Guci napisał:
Egoizm przez was przemawia, a fe nieładanie Wink


Jaki tam egoizm, taka prawda bo w dzisiejszych czasach przecież młodzierz wykorzystuje czas w zupełnie inny sposób; głównie preferują nocny tryb życia bawiąc się na dyskotekach czy używając czego innego... Rolling Eyes



Ale są też tacy którzy, rezygnują z dyskotekowych klimatów na konto innych "wyższych" potrzeb :D
Starszego tez można spotkać na dyskotece, więc nie generalizujmy ;)

_________________
Pozdrawiam,
Ania


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 23, 2006 9:43 am 
Swój

Dołączył(a): Pt sie 04, 2006 7:32 am
Posty: 54
Lokalizacja: Śląsk
Guci napisał(a):
Trudno ochrzcić właścicieli schronisk mianem pasjonatów gór Resztki fascynacji wyparowywują wraz z każdą zarobioną złotkówką

Jeżeli ktoś z tego się utrzymuje.Ciężko włożyć do garnka pasję...

_________________
"Dwie rzeczy nie mają granic:
wszechświat i ludzka głupota".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 23, 2006 10:35 am 
Zasłużony

Dołączył(a): N cze 04, 2006 2:44 pm
Posty: 181
Lokalizacja: Edynburg/Wrocław
Konrad napisał(a):
DLACZEGO młodzi muszą chodzić po górach i trzeba ich do tego zachęcać?

Bo na ogół im więcej się dzieje, tym lepsza infrastruktura, więcej atrakcji itd. To ze względów pragmatycznych. Ze względów bardziej ideologicznych - niech ta młodzież uczy się lepiej aktywnego i wartościowego spędzania czasu, w górskich wędrówkach jest pewien element wychowawczy itp., itd. Siedzenie w domu, na dyskotekach i tym podobne trochę chyba wyjaławia człowieka inteletualnie.

Konrad napisał(a):
DLACZEGO wlasciciele lub ajenci schronisk mają dopłacac do interesu

No, niekoniecznie, można iść na ilość, a nie na jakość ;).

Konrad napisał(a):
kto za to zapłaci? Państwo?

Wiesz, taki system preferujący młodzież na górskich szlakach to rodzaj inwestycji. Mogłyby w niej uczestniczyć gminy, które narzekają, że turystyki u nich brak..

Konrad napisał(a):
Ludzie przyjdą tam, gdzie cos się dzieje

No więc właśnie.. :)

A co do zbierania dutków w schroniskach.. każdy wie, jakie są ceny ;). Przepraszam, ale w niektórych obiektach to naprawdę wygląda jak trzepanie kasy, a nie jak próba nakarmienia się... ;)

_________________
Pasażer w podróży


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 23, 2006 11:08 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 20, 2005 3:25 pm
Posty: 4015
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Agawa napisał(a):
Bo na ogół im więcej się dzieje, tym lepsza infrastruktura, więcej atrakcji itd. To ze względów pragmatycznych. Ze względów bardziej ideologicznych - niech ta młodzież uczy się lepiej aktywnego i wartościowego spędzania czasu, w górskich wędrówkach jest pewien element wychowawczy itp., itd.


Niebardzo rozumiem... Jak sie zrobi lepsze drogi, wiecej atrakcji to mlodziez zmieni styl zycia i bedzie chodzila po gorach zamiast pic piwo w nadmorskich dyskotekach ?! Otoz moim zdaniem tak nie bedzie. Co do wychowywania to powinni sie tym zajmowac opiekunowie, szkola. Oni maja wpajac wartosci mlodym a nie lepsza gorska infrastruktura :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 23, 2006 11:34 am 
admin

Dołączył(a): Wt gru 09, 2003 11:08 pm
Posty: 1692
Lokalizacja: Warszawa
Agawa napisał(a):
Bo na ogół im więcej się dzieje, tym lepsza infrastruktura, więcej atrakcji itd. To ze względów pragmatycznych. Ze względów bardziej ideologicznych - niech ta młodzież uczy się lepiej aktywnego i wartościowego spędzania czasu, w górskich wędrówkach jest pewien element wychowawczy itp., itd. Siedzenie w domu, na dyskotekach i tym podobne trochę chyba wyjaławia człowieka inteletualnie.

Czy jesteś pewna, że ci, co nie chodzą po górach siedzą w domach albo na dyskotekach? Czyli wyjazdy nad morze, na łódki, bieganie, skakanie ze spadochronem, czy inne formy spędzania czasu sa niewartościowe i wyjaławiają intelektualnie? Chyba troszkę przesadzasz. Na górach świat się nie kończy.
Poza tym nie czuję się w obowiązku wychowowania młodzieży. Dzieci wychowują rodzice i niech tak zostanie. I niech oni decydują, czym jest wartościowe spędzanie czasu. Dla wielu czas spędzony w górach jest stracony i bezwartościowy "po się pchasz gdzie Cię nie swędzi? tylko krzywdę sobie zrobisz. Pojedź nad morze".

Agawa napisał(a):
No, niekoniecznie, można iść na ilość, a nie na jakość


Jak nie ma jakości, to nie przyjadą ci, którzy pozwolą przeżyć właścicielowi i utrzymać schronisko. Bo im więcej osób, tym więcej sprzątania, napraw, szybsze zużycie sprzętu -> wyższe koszty przy niższych dochodach. Dlatego lepiej nastawić sie na tego, kto zostawi kasę i nie zniszczy sprzętu.


Agawa napisał(a):
Wiesz, taki system preferujący młodzież na górskich szlakach to rodzaj inwestycji. Mogłyby w niej uczestniczyć gminy, które narzekają, że turystyki u nich brak..

Czyli jednak państwo. Biedne gminy, które nie moga uporać się z bezrobociem i biedą nie będą miały pieniędzy na budowanie infrastruktury, która i tak nie przyciagnie ludzi zostawiającyh pieniądze, tylko biedną młodzież. Jesli mam do wyboru zostawiać pieniądze w Górach Świętokrzyskich, czy gdzekolwiek indziej, wybiorę gdziekolwiek indziej. Niektóre tereny nie maja szans na masową turystykę i nic tego nie zmieni.
Poza tym - to żadna inwestycja, jeśli nigdy nie będzie zysków.

Agawa napisał(a):
Konrad napisał:
Ludzie przyjdą tam, gdzie cos się dzieje
---------------
No więc właśnie..

A co do zbierania dutków w schroniskach.. każdy wie, jakie są ceny . Przepraszam, ale w niektórych obiektach to naprawdę wygląda jak trzepanie kasy, a nie jak próba nakarmienia się...

Ale coś się dzieje to nie tylko festiwale folkloru (które mają swoich fanów), ale także atrakcyjne miejsca. Tam gdzie takie są (w pojęciu masowego turysty) już się dzieje: Zakopane, Krynica, Szklarska Poręba, Jelenia Góra, Zawoja... można wymieniać Nie oszukujmy się: inwestycje w gminach beskidu niskiego nie rozwiążą problemów bezrobocia w tym rejonie. Co z tego, że przyjedzie kilka procent więcej osób (jeśli w ogóle się tak stanie), skoro mogą one być obsłużone przez obecną "infrastrukturę".
Bo o jakiej infrastrukturze mowa? Trasy narciarskie zimą? Ale to narciarze, którzy za niewiele większe pieniądze i tak pojada w Alpy. No ale może tu da się coś wyciągnąć.
Ale co latem? Doprowadzą szybką kolej w Bieszczady? Wypiętrzą Beskid wyspowy i zbudują via ferraty?
Niewiele osób lubi agroturystykę i nikogo do nie j nie zmusisz (choć Ministerstwo Pracy miało takie pomysły). Nie zmusisz tez ludzi, którzy nie chcą łazić z plecakiem, żeby to robili. Żyjemy jeszcze w wolnym kraju, gdzie każdy może decydowac, gdzie spędza urlop.

PS. Czy Ty też chcesz pracować tylko dla szczytnej idei pracy - czyli tylko na chleb? Czy na pewno nie chcesz zarobić więcej, aby gdzieś wyjechać, coś sobie kupić, czy odłożyć parę zlotych?
Dlaczego wlaściciele schronisk mają być inni? Zakładam, że prowadzącyc schroniska potrafią liczyć i są w stanie kalkulować, czy faktycznie bardziej opłaca się obniżyć ceny i mieć więcej osób, czy dać ceny wyższe, ale więcej zarobić na mniejszym ruchu, ale za mieć bogatszych gości.
PS. Też chciałbym nocować i jeść za półdarmo. Tylko kto do tego dopłaci? Ja dopłacę, pani dopłaci... społeczeństwo.

_________________
https://portal.turystyka-gorska.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL