Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 2:47 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 64  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 9:05 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Dziękuję Olu za przypomnienie. :) Wątek ten miał być w założeniu poświecony nie tylko Bieszczadom (vide 1 post) ale także wschodniej częśći Beskidu Niskiego, Pogórzom: Bukowskiemu, Przemyskiemu i Dynowskiemu. Wirtualnie wędrowaliśmy tylko po Bieszczadach, Górach Sanocko-Turczańskich i Pogórzu Bukowskim. Dziś przyszła pora na środkową część Beskidu Niskiego czyli na Beskid Dukielski.

Cergowa 716, inne nazwy Cergowka Góra, Wielka Góra to jedna z najpiękniejszych beskidzkich gór. Ma charakterystyczny kształt przypominający z lotu ptaka leżącego konia. Posiada trzy wierzchołki: wschodni 681 m, środkowy 683 m, zachodni 716 m. Masyw ma spadziste stoki północne i łagodniejsze południowe porośniente bardzo zróżnicowanymi i ciekawymi zbiorowiskami leśnymi. Znaczna część Cergowej została objęta ochroną rezerwatową. Mamy ich tu aż dwa: "Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej" powstały w 1957 r stoki północne (Pierwsza nazwa to "Cisy w Jasionce") i "Cisy w Nowej Wsi"-zbocza południowo-wschodnie.
Pod względem turystycznym jest dość dobrze udostępniona. Wiedzie przez nią szlak główny beskidzki oznaczony kolorem czerwonym, ścieżka dydaktyczna i szlak gminny żółty Dukla-Stasianie. Z tym ostatnim mam mały problem. Nie wiem czy jest w dostateczny sposób oznakowany, a przede wszystkim czy jest konserwowany. O ile szlaki pttk-owskie są non stop pielęgnowane to gminne bardzo bardzo często wytyczane i pozostawione same sobie.
Więcej o szlakach i innych atrakcjach możecie poczytać tu www.dukla.pl

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 11:24 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Pora na atrakcje. Od czego by tu zacząć? Chyba o pewnym wydarzeniu o którym nikt nie pamieta. Mianowicie pewne wyznanie uznało iż 07.07 1977 r będzie koniec świata. Wyznawcy oczekiwali na owe wydarzenie na Cergowej. Tę ciekawostkę zaczerpnęłam z "Leśnych opowieści z Beskidu" Edwarda Marszałka wydanych przez Aplę.
Rererwat "Tysiąclecia na Cergowej" o pow. 63.50 ha położony jest na północnych, stromych skokach na terenie wsi Cergowa i Jasionka. Chroni się tu fragmenty lasu mieszanego o charakterze naturalnym z szeregiem rzadkich gat. Występują tu takie zbiorowiska leśne jak:
- olszynka karpacka położona u podnóża masywu na Jasiołką z piorupusznikiem strusim, buławikiem mieczolistnym, kruszczykami szerokolistnymi sinym,
- grąd wielogatunkowy z bardzo rzadką ciepłolubną rośliną kłokoczką południową (gatunek zasługuje na osobne omówienie, gdyż od wieków cieszył się opinią krzewu magicznego), lilią złotogłów, paprotnikiem Brauna,
-jaworzyna górska ze stanowiskiem cisów, w runie lesnym: paprotnik kolczysty, paprotnik Brauna, języcznik zwyczajny, miesięcznica trwała,
-dominujące zbiorowisko buczyny karpackiej w kilku podzespołach.
Rezerwat Cisy w Nowej Wsi leśny utworzony w części na terenach prywatnych "Przedmiotem ochrony jest naturalne stanowisko cisa pospolitego rosnącego w zespole buczyny karpackiej w warstwie podrostu i w drugim piętrze drzewostanu'' to fragment operatu ochrony.
Morskie Oko jeziorko osuwiskowe znajdujące się w partiach podszczytowych poniżej wschodniego szczytu i poniżej szlaku czerwonego. Nie udało mi się go odnaleźć. Widocznie znowu diabli zabrali je do piekła aby podtapiać w nim nieszczęsne, pokutujące dusze. Tylko poslugując się legendą mogę wyjaśnić swój brak spostrzegawczości. Stawek ma średnicę około 20 m i jest porośnięty gęsto roślinnością. Na pewno nie było to jedyne tego typu jeziorko osuwiskowe. Na mapie Wojtka Krukara "Dukla i okolice Beskid Niski cżęść środkowa Mapa turystyczno-nazewnicza z opisem krajoznawczym " wydanej przez PiTR Kartografia można odnaleźć np. taki toponim jak Suchy Staw.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 11:51 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Warto dodać, że jest na tym obszarze dużo jaskiń :wink:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 12:14 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Trauma_ napisał(a):
Warto dodać, że jest na tym obszarze dużo jaskiń :wink:


Ja chciałam tylko zaznaczyć, bo może ktoś być wprowadzony w błąd, że Cergowa to Beskid Niski a nie Bieszczady.

Trauma - pomyliłaś wątki wklejając zdjęcie Cergowej do wątku bieszczadzkiego - i tak dalej się to błędnie ciągnie.

Jeśli można prosić moderatora o przyklejenie od zdjęcia Traumy do właściwego wątku.

Pozdrowienia

Basia

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Ostatnio edytowano N lut 22, 2009 1:41 pm przez Basia Z., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 12:34 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Trauma_ napisał(a):
Warto dodać, że jest na tym obszarze dużo jaskiń :wink:

Taaa jest! Byłam z Kretynem na spacerze.
" Morfologia Cergowej wynika z jej budowy geologicznej. Masyw tworzą twarde, gruboławicowe piaskowce cergowskie, natomiast jego północne otoczenie to łupkowe warstwy krośnieńsie. Strome stoki północne występują na czole warstw skalnych, podczas, gdy znacznie łagodniejsze południowe pokrywają się z kierunkiem ich upadku. Osobliwością Cergowej są jaskinie pochodzenia tektonicznego-szczeliny między warstwami skalnymi,dochodzące do kilkudziesięciu metrów długości. Skały tworzące góry są w ciągłym, bardzo powolnym ruchu. Powoduje to zmiany rozmiarów starych i powstanie nowych jaskiń. " To cytat z mapy Wojtka Krukara "Okolice Rymanowa Zdroju Iwonicz Zdrój-Dukla-Jaśliska Mapa turystyczno-nazewnicza w 2 arkuszach" wydanej przez PiTR Kartografia.
Na Cergowej znajdują się dwa skupiska jaskiń. Nie wiem dokładnie ile, najprawdopodobniej około 10. Część zlokalizowana jest pod wschodnim szczytem Cergowej, obok szlaku czerwonego, a część prawie u podnóża powyżej Złotej Studzienki.
Jaskinie mają wejście trójkątne. Są penetrowane turystycznie, prawdę powiedziawszy nie wiem po co. Jamy te powinne służyć tylko zwierzakom: nietoperzom i salamandrom. W jeden z nich hibernuje podkowiec mały bardzo rzadki gatunek. Z ciekawostek jeszcze jedna.W jednej z jaskiń jest podwyższona temperatura, zimą unosi się nad nią obłoczek pary.
Polecam znakomicie opracowany przez Rafała Suskiego temat jaskiń m.in na Cergowej
www.kktj.pl/kacik/naukowy/bes_nis/beskid_nis.html www.kktj.pl

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 1:20 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Basia Z. napisał(a):

Ja chciałam tylko zaznaczyć, bo może ktoś być wprowadzony w błąd że Cergowa to Beskid Niski a nie Bieszczady.


Ja wiem. Miały być zdjęcia z Iwonicza. Reszta jest w temacie Polska niezwykła.

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 2:09 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Jeszcze zostało nam kilka cergowskich atrakcji.
Złota studzienka to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu św. Jana. Według legendy to właśnie tu ten święty miał swoją pierwszą pustelnię. Przebywał tu jeszcze przed uzyskaniem słubów zakonnych. Niepokojony przez ludzi eremita przeniósł się na górę Zaśpit.
Znajduje się tu ocembrowana studnia i kapliczką z figurą św. Jana. W trzecią niedzielę lipca odbywają się tu msze ze specjalnym błogosławieństwem dla dzieci. Polecam następną książkę znawcy beskdzkiej przyrody Edwarda Marszałka " Leśne ślady wiary" przepięknie wydaną przez Ruthenus.
Do Złotej Studzienki prowadzi ścieżka przyrodnicza długości 2,5 km, czas przejścia około 1 godz, 6 przystanków.
Jest jeszcze trzecie źródełko związane z kultem św. To ''Święta Woda". Znajduje się na górze Piotruś.

Punkty widokowe na Cergowej sa dwa. Najlepsza panorama rozciąga się ze Szczobu (Szczytu). Polecam pochaszczowanie po tym masywie wiosną, gdy kwitną geofity.Tutejsze lasy mają bogaty podszyt. Występuje tu 156 gatunków rośłin naczyniowych, w tym 33 gatunki górskie, 100 gatunków grzybów. Ponad to drzewa jeszcze nie mają liści dzięki temu wędrówce towarzyszą ładne widoki. Na Cergowej są także godne polecenia ostańce skalne porośnęte ciepłolubną roślinnością.

W Dukli znajduje się transgraniczna informacja turystyczna. Dostałam od przemiłej pani kilka bezpłatnych wydawnictw m.in. bardzo godna polecenia " Kuchnię regionalną Beskidu Dukielskiego" i naprawdę dobry informator "Transgraniczny informator turystyczny Dukla" 156 stron w 3 językach:polskim, słowackim, angielskim.
Fajna strona którą polecam zawiera bardzo dużo zdjęć atrakcji turystycznej okolicy i przede wszystkim zdjęcia archiwalne z operacji preszowsko-dukielskiej. www.cergowa.republika.pl
Gdyby jakiś dobry duszek miał zdjęcia z Doliny Śmierci lub Dukli to opracowąłbym także ten temat.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 9:09 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Trauma_ napisał(a):
Wycieczka do jeziorek Duszatyńskich również mojego wujka:

Obrazek
Obrazek


Piękne zdjęcia przedstawiające Jeziorka Duszatyńskie jedno z moich ulubionych miejsc w Bieszczadach. Może powędrujemy w ich kierunku nietypową trasą Rabe-Jeziorko Bobrowe-Chryszczata-Jeziorka Duszatyńskie. Jest to trasa na dzień dzisiejszy nieoznakowana.
Niegdyś na Chryszczatą wiódł szlak zielony z Bystrego. Można jeszcze wędrując wzdłuż Rabiańskiego Potoku, a potem w kierunku nieistniejacej wsi Huczwice zobaczyć pojedyńcze oznakowania. Liczył około 5 km, czas przejścia 2 godz.
Nie oznacza to, że od strony Baligodu nie możemy szlakowo zawędrowac na ten urokliwy masyw. Przede wszystkim wiedzie tu stokówka na Przełęcz Żebrak i dalej w kierunku Woli Michowej. Wyznakowano nią godną polecenia trasę rowerową. Jest i szlak pieszy bazowy sprowadzajacy/wprowadzajacy turystów z Chryszczatej do bazy studenckiej Rabe.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 10:00 am 
Zasłużony

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 8:40 am
Posty: 168
Ostatnia razą wlekliśmy się od Duszatyna, wycieczkę ciągnąłem w osobie mojej teściowej, która lubi nad woda siedzieć, a i na łykendzie majowym cós chciała zobaczyć...

Niezbyt do marszu się nadaje, więc ją gdzieś po drodze zostawiłem. Schowałem w krzakach, by zabrać w drodze powrotnej.

Wspomnień specyficznych z tego spaceru nie mam, więc ograniczę się do kilku zdjęć:

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 1:28 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Jeziorka Duszatyńskie i rezerwat Zwiezło to jedno z najbardziej znanych miejsc w Bieszczadach. Znajdują się przy głównym szlaku beskdzkim, najłatwej do nich dojść ze strony Duszatyna. Trasa na początkowym odcinku wiedzie bardzo błotnistą drogą zrywkową, szlak przypomina babrzysko. Dopiero po osiągnięciu potoku Olchowy powoli wspinamy się progonem ku osuwisku. Polecam tę trasę wczesną jesienią, w czasie wysypu grzybów. Byłały takie dni, że w czasie podejścia zbieraliśmy z grupą po kilkanaście reklamówek rydzów. Wybieraliśmy tylko te najpiękniejsze.
Historia powstania jeziorek osuwiskowych jest interesująco opisana na
www.twojebieszczady.pl/warto/jezdusz.php
www.komancza.info.pl/content/view/94/68/
Niewiele jednak osób wie, że to miejsce różnymi formami ochrony objęte jest od 1925 r. Pierwotnie było trzy jeziorka osuwiskowe. Kłusownicy w 1925 r. spuścili wodę z najniżej położonego aby pozyskać pstrągi. Hrabia Potocki właściciel dóbr zakazał dalszych zniszczeń. Co ciekawe nawet Niemcy starali się chronić to miejsce tworząc pomnik natury i wpisując go do listy obiektów chronionych Generalnej Guberni w 1942 r. Od 1957 r jest to rezerwat ścisły. Niestety, oba jeziorka zamulają się i zarastają. Najlepiej to widać na przykładzie górnego, który w 1925 r miał powierzchnię ponad 2,5 ha, obecnie jest to 1,25 ha. Jeżeli zaś chodzi o głębokość to w 1968 r wynosiła ona 10 m, obecnie jest 6 m. Drugie jeziorko, znacznie mniejsze w 1925 r. miało głębokości ponad 14 m, obecnie jest znacznie płytsze i ma tylko 6m. Jego powierzchnia skurczyła się o 10 %.
Niestety, doszło tu do kilku śmiertelnych wypadków. Przeważały utonięcia.
Niedługo rezerwat zostanie powiększony do pow. 470 ha i będzie nosił imię prof. Wiktora Schramma.
Pod wrażeniem tego miejsca był Karol Wojtyła. Oto fragment "Pod sklepem jubilera"
"Nie zapomne nigdy tych jeziorek, co za-
skoczyły nas po drodze
jak gdyby dwie cysterny niezgłębionego
snu
Spał metal zmieszany z odblaskiem
jasnej sierpniowej nocy
Ksiżeyca jednak nie było
Nagle, gdy tak staliśmy wpatrzeni
-tego nie zapomnę do końca życia
-gdzieś sponad naszych głów doszło wyraźne wołanie

Było ono zresztą podobne
do zawodzenia raczej lub jęku
czy też może nawet do kwilenia
Wszyscy wstrzymali oddech
Nie było wiadomo czy woła człowiek
czy też zawodzi spóźniony ptak
Ten sam głos powtórzył się raz jeszcze
wówczas chłopcy zdecydowali się odkrzyknąc

Przez cichy uśpiony las
Przez noc bieszczadzką szedł sygnał
Jeśli to człowiek-mógł go usłyszeć
Jednakże tamten głos już nie odezwał się
więcej"

Fragment wiersza zaczerpnęłam z świetnej książki Edwarda Marszałka "Skarby podkarpackich lasów Przyewodnik po rezerwatach przyrody"wydanej przez Ruthenus.
W 2007 r. obchodzono stulecie powstania jeziorek osuwiskowych. Wydano wtedy znakomity przewodnik "100 lecie powstania Jeziorek Duszatyńskich 50 rocznica utworzenia Rezerwatu "Zwiezło". Można go jeszcze dostać bezpłatnie w Nadleśnictwie Komańcza. Polecam także mapę Wojtka Krukara "Okolice Komańczy i Woli Michowej Pogranicze Beskidu Niskiego i Bieszczadów" wydaną w PiTR Kartografię w 1999 r.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 27, 2009 2:05 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Pasmo Chryszczatej i Wołosania zwane też Wysokim Działem pod względem przyrodniczym jest bardzo ciekawe. W całości leży na terenie Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Można tu spotkać wszyskie ptaki i ssaki puszczańskie występujęce na terenie Bieszczadów. Oprócz tego jak mi opowiadał leśniczy, a raczej miłośnik lasów pan Edward Orłowski w okolicy Komańczy można zobaczyć nawet orła cesarskiego. To "egzot", zalatuje tu w poszukiwaniu żeru, gniazduje na terenie Słowacji (ten ptak jest monitorowany przez Słowaków). Na łąkach i pastwiskach u podnóża masywu Chryszczatej i Krąglicy można zobaczyć prześmieszny widok. Orły przednie i orliki krzykliwe charakterystycznie spacerują po niskiej trawie łapiąc gryzonie. Przy odrobinie szczęścia taki widok można sfocić z drogi łączącej Komańczę z Cisną.
Okolica ta to także królestwo dużych ssaków. Wystęują: niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki, żubry, jelenie w ekotypie karpackim, wydry, bobry itd.
Mi ten masyw kojarzy się przede wszyskim z żubrami. Najczęściej właśnie na terenie nadleśnictw:Baligórd i Komańcza organizowano nam szkolenia i obserwacje śladów bydowania tych zwierząt. Znajduje się tu jedno z najbardziej licznych stad żubrów i zagroda aklimatyzacyjna. Przy drodze biegnącej przez Przełęcz Żebrak można zobaczyć obelisk upamiętniający reintrodukcję żubra w tej części Bieszczadów. To właśnie tu w 1976 r. powstała zagroda, gdzie umieszczono sprowadzone z Niepołomic 3 krowy, 1 cielaka i 1 byka. Więcej na ten temat możecie poczytać w mini-monografii autorstwa Ryszarda Paszkiewicza i Mirosława Ryby " Żubr w masywie Chryszczatej i Krąglicy Był, jest czy będzie". Jej wersję internetową do pobrania znajdziecie tu
www.smz.waw.pl/images/wydawnictwa/16_Paszkiewicz.pdf
Obecnie w zagrodzie przebywają żybry sprowadzane z europejskich ogrodów zoologicznych w ramach tzw. wzbogacania puli genowej. Projekt powiódł się. Zwierzęta po krótkiej adaptacji są wypuszczane na wolność. Niestety, czasami nowi ulegają wypadkom. Pierwsze sprowadzone w 2001 r byki czują się dobrze ale krowa została skłusowana przez myśliwego (została postrzelona ze sztucera). Była w zaawansowanej ciąży, młode byłoby pierwszym żubrzykiem urodzonym z matki emigrantki i ojca tubylca. Coś z dwa lata temu piękny byk zginął w wypadku. Poślizgnął się przy zejściu ze stromizny i uderzył głową w drzewo ginąc na miejscu.
Bardzo ciekawa dyskusja o żubrach jest na naszym forum www.forum.bieszczady.info.pl w dziale poświęconym zwierzętom i roślinom bieszczadzkim. Prawdę powiedzawszy "dostało mi się" tam od naukowców PAN za przekazywanie pewnych Nieprawdziwychinformacji. Konkretnie chodziło o to czy żubry są niebezpieczne dla ludzi czy też są potencjalnie niebezpieczne.
Warto także zaglądnąć na stronę nadleśnictwa Baligród
www.radom.lasy.gov.pl/web/baligrod/22

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 28, 2009 11:28 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Pozostańmy w obrębie masywu Chryszczatej. Jedno z najciekawszych miejsc w tej okolicy to Jeziorko Bobrowe. Jak do niego trafić? Moim zdaniem najciekawsza trasa pod względem górskim i turytycznym wiedzie z Komańczy-Duszatyn-Jeziorka Duszatyńskie-Chryszczata (tu obok obelisku można odnaleźć ścieżynę wiodącą w dół)-Jeziorko Bobrowe- Huczwice, a potem stokówką doliną Rabiańskiego Potoku do Bystrego. Zejście jest dość strome, czasami jest to pupozjazd.
Jeziorko jest pochodzenia antropogenicznego tzn.zostało stworzone przez człowieka. Okolice nieistniejącej wsi Huczwice wybrano jako jedno z miejsc reintrodukcji bobrów. Ten gatunek ssaków fascynuje mnie od lat. Zresztą nie tylko nie. Jest to pierwsze zwierze objęte ochroną w Europie. Nasz król Bolesław Chrobry zakazał je łowić pod karą śmieci. Polować na bobry mogli tylko nieliczni. Powołał nawet urząd bobrowniczego, ktory nadzorował polowania. Bobry mają cenno futro, ich strój (wydzielina) była używana jako utrwalacz perfum, a mięso można było jeść w poście.
Ślady działalności bobrów można zobaczyć w całym regionie. Zostały u nas po raz pierwszy zasiedlone w 1985 r. Znakomice się tu zaaklimatyzowały i rozmnożyły. Na Olszance powstał nawet rezerwat "Bobry w Uhercach". Zwierzęta jednak nie mogły samodzielnie skolonizować całych Bieszczadów, dlatego też naukowcy dokonali dalszych reintrodukcji wybierając tereny najbardziej odpowiednie. Przede wszystkim odizolowane od przestrzeni zajmowanej przez człowieka. Jednym z takich miejsc okazały się Huczwice. Miały tu dobre miejsce do życia: spiętrzony przez człowieka potoczek, doskonałą bazę żerową, nie były narażone na kontakty z człowiekiem. W ciągu tych kilku lat zrenaturalizowali całą dolinę.
Bardzo ciekawa dyskusja wywiązała się zupełnie przypadkowo na innym forum, gdzie usiłowałam założyć wątek promujący książki poświęcone Karpatom Wschodnim. Warto zaglądnąć na www.321gory.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=6266
W dyskusji wziął udział "nasz specjalista od bobrów" dr Andrzej Czech autor wyjątkowo ciekawych monografii przyrodniczych. Polecam dwie z nich "Bóbr" i "Jak ograniczyć konflikty między bobrami, a człowiekiem". Można je dosłownie nabyć za grosze w ramach promocji na www.kp.org.pl
On także prowadzi wyjątkowo ciekawą stronę www.bobry.pl
Więcej o Jeziorku Bobrowym możecie poczytać na www.twojebieszczady.pl/jeziorko.php

Poprawiłam, link do wyliczanki działa.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 03, 2009 11:06 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Trauma_ napisał(a):
Wycieczka do jeziorek Duszatyńyńskich
Obrazek

Rezerwat krajobrazowy Przełom Osławy pod Duszatynem to piekny przykład współpracy pomiędzy ekologami i leśnikami. Pod koniec lat 90-tych powstał pomysł aby w tym doslownie cudnym zakątku Bieszczadów wybudować elektrownię. Pomysłodawca chciał wykorzystać fakt iż Osława w tym miejscu meandruje na długości 1,7 km opływając wzgórze Łokieć i zbliża się do swego koryta na odległość 120 m. Tzw. ostaniec denudacyjny wznosi się na 50 m i tworzy swoistą "wyspę". Spadek wody jest znaczny rzędu 12 m. Iwestycja zniszczyłaby tę okolicę tak opiewaną przez Jerzego Harasymowicza.

Zakole Osławy
Zakole Osławy
po kolana stoją w błękicie
jak żubry Bieszczady

Jak trawa mkną
odbite wiersze
Osława niesie
z chmur skłębioną
cerkiew

Odprawiam słowa
klękają cienie
I drzew świece
I ziół płomienie

Rżenie
przestrzni
i cisza święta

Żegnam się
szarym
skrzydłem
jastrzębia

Słowa i sława
złota Osława
O wielkie trawy
Kożuch Pradziada

Sława Osława
i Osławia
Z nieba podana
losu trembita.

Więcej o inicjatywie Kolegów z Pracowni możecie poczytać w archiwalnym numerze "Dzikiego Życia"
www.pracownia.org.pl/dzikie-zycie-numer ... ticle,3133

W 2000 r. na szczęście został powołany rezerwat przyrody obejmujący przełomowy odcinek Osławy pomiędzy Prłukami i Duszatynem wraz z przylegającym lasem bukowo-jodłowym. Może zacytuję fragment operatu ochrony (operat=plan ochrony) "chroni najpiekniejszy fragment rzeki Osławy". Pod względem przyrodniczym rezerwat jest bardzo ciekawy. Można tu obserwować cenne zbiorowiska leśne: olszynkę karpacką porastającą brzegi, jaworzynę górską porastającą stoki Karnaflowego Łazu, buczynę karpacką i niestety także sztuczne uprawy lesne: świerszczyny i sośniny.
Osława to największy bieszczadzki dopływ Sanu. Wypływa z południowo-zachodnich stoków Matragony, jej źródła położone są na wysokości 680 m. Długość to prawie 65 km, dorzecze 507,4 km2. Jest to rzeka typowo górska o zmiennych przepływach, minimalny to 0,5m3/sek, a max do 200 m3/sek. Jest wyjątkowo czysta, jej wody na tym odcinku są w I klasie. Koryto ma poprzecinane porohami, które wyjątkowo malowniczo wyglądają wiosną, przy najwyższym stanie wody. Można tu spotkac przede wszystkim pstrągi i klenia, a także lipienie, głowacze, strzeble potokowe, brzanki, jelce, piekielnice, ukleje, kiełbie i raki rzeczne.
Warto wspomnieć, że nieopodal biegnie jedna z linii kolejki wąskotorowej wpisanej do rejestru zabytków. Być może kiedyś o niej napiszę jak dobry duszek podrzuci zdjęcie.
Obficie korzystałam z informacji zawartych w książce Edwarda Marszałka "Skarby podkarpackich lasów Przewodnik po rezerwatach przyrody" wydawnictwa Ruthenus (dla tropicieli plagiatu informacja: z Ruthenusem współpracuję, a z Autorem znam się osobiście, obaj Panowie wydawca i autor są czytelnikami forum bieszczadzkiego i chyba tych wątków). Polecam także chyba już nieosiągalną na rynku mapę turystyczno-nazewniczą Wojtka Krukara "Okolice Komańczy ze słownikiem etynologicznym nazw terenowych" wydaną przez Rewasz. Oprócz tego warto wiedzieć, że Zarząd Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w krośnie wydał album "Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy", który można było bezpłatnie otrzymać. Oprócz tego ostatnio wydano informator "Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy", który także można bezpłatnie otrzymać w biurze zespołu parków lub w krośnieńskim PTTK.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 03, 2009 11:58 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 9:15 pm
Posty: 90
Lokalizacja: tarnow
hej!szukam fotek koliby skalnej na wetlinie.byl tam ktos ostatnio?spedzilem tam ostatnie kawalerskie lato.20lat temu.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 03, 2009 1:29 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Nie znam. W którym miejscu znajduje się?
Więcej informacji o rezerwacie Przełom Osławy pod Duszatynem można znaleźć na
www.twojebieszczady.pl/warto/przelom.php

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 03, 2009 7:28 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 9:15 pm
Posty: 90
Lokalizacja: tarnow
rzeczka wetlina,j.szmaragdowe(ponoc juz go niema),sine wiry i wskarpie byla piekna skalna koliba.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 03, 2009 7:40 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Jeziorka już nie ma, ponoć można zobaczyć jego ślady. Nie wiem czy to prawda, czy tylko bujna wyobraźnia patrzących. Sine Wiry są i mają się w miarę dobrze. Okolica coraz bardziej zaśmiecona. Niezła zagwostka. Przy najbliższej okazji poszukam skalnej koliby. Może na forum bieszczadzkim ją znają? Ostatnio zalogowała się tam wierchuszka beskidzkich jamników. Inwetaryzują wszystkie nory w okolicy.
Temat opracuję za dwa dni.
Odgrzebałam wiersz Jana Szelca, niedawno zmarłego bieszczadzkiego barda (był nauczycielem, jedną z osób, które wprowadziły mnie w góry, prywatnie bliskim znajomym z zamierzchłej przeszłości), wspaniałego człowieka bardzo wrażliwego na piękno krajobrazu.

Krajobraz z jeziorkiem

W oddali Połoma
w grzechu pychy
tonie
grają w liście
krasnolice
o złoto modrzewi

U stóp jeziorko
z woli nieba
nurt Wetlinki
od brzegu do brzegu
za nim olchy
w szarych gertach
krok w krok

Na progach rusałki
ubijają pianę
będzie uczta
u pstrągów wesele

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Ostatnio edytowano Śr mar 04, 2009 1:15 pm przez lucyna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 04, 2009 9:13 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 9:15 pm
Posty: 90
Lokalizacja: tarnow
thx.chyba w te wakacje lub pod koniec wrzesnia pojade i sprawdze.przypomne sobie czasy gdy radio niedochodzilo a chleb przywozili2x w tygodniu.pozdr.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 04, 2009 9:46 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Witaj, zalogowałeś się na forum bieszczadzkim. Tam spotkasz Jabola, moim zdaniem najlepszego z chaszczaków, to on nanosi poprawki na mapy. Przed chwilą z nim rozmawiałam telefoniczne. Krzysiek stwierdził iż masz do czego wracać. Schron jest i ma się dobrze. A co najdziwniejsze wiem, gdzie on znajduje się. Dróżką w dół :wink: To taka półka skalna z daszkiem.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 04, 2009 10:34 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 15, 2007 9:15 pm
Posty: 90
Lokalizacja: tarnow
tak to jest to,ciesze sie ze sie uchowala.nnapewno je odwiedze.zjawie sie na forum bieszczadzkim,moze ktos ma foty bo bo az mnie skreca.jeszcze raz thx.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 04, 2009 10:48 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
magda napisał(a):
Ali7 napisał(a):
Co najpiękniejsze w Bieszczadach, to chyba historia. To źle zabrzmi i jest smutne, ale te góry są, jakie są dzięki ich tragicznej przeszłości. Akcja Wisła itp.

Tak naprawdę dopiero znając historię regionu i obcując z Bieszczadami sam na sam, można poczuć, że ziemia jest w niektórych miejscach aż ciężka od krwi. Światło i szum lasu grają nad tym grobem śmiertelnej ciszy...
Obrazek


Potężny Masyw Chryszcztej i Wołosania zwany też Wysokim Sziałem ma 25 km długości i 10 km szerokości. Dość dużo już mówiłam o Chryszczatej ale przedstawiłam tylko kilka atrakcji w okolicy. Pora zająć się tym zwornikiem 5 ramion zbudowanym z odpornych piaskowców ciśniańskich zapadajacych się w kierunku zachdonim. Podstawowa wątpliwość ile ta ślicznotka ma wysokości? Na mapach, w przewodnikach pojawiają się dwie: 997 i 998 m n.p.m. Chryszczata liczy 997, 6 m. Jej nazwa wywodzi się od chrestu czyli skrzyżowania (na jej grani zbiegały się granice siedmiu wiosek (Wojciech Krukar "Okolice Komańczy mapa ze słownikiem etynologicznym nazw terenowych) lub od chreszczatego zila czyli czworolistu pospolitego.
Często można spotkać się z określeniem tego masywu Wielkim Działem Etnograficznym. Jest to związane z tym iż przebiegała tu granica pomiędzy dwoma grupami etnograficznymi górali ruskich (coraz częściej mówi się ukraińskch) Łemków ( w uproszczeniu Beskid Niski i Sądecki) i Bojków (Bieszczady). Proszę pamiętać, że granica rozdzielająca Beskid niski od Bieszczadów biegnie Osławą. Oczywiście, okolica masywu była wykorzystywana gospodarczo. Na łazach czyli śródleśnych polanach wypasano bydło. Pod koniec XIX w rozpocżęto na skale przemysłową pozyskiwanie lasów.
Pasmo Chryszczatej i Wołosania pokryte jest do dnia dzisiejszego siecią okopów, transzei, ziemianek, bunkrów, cmentarzy żołnierskich. Wystarczy przejść się szlakiem czerwonym aby zobaczyć pozostałości po dramacie, który tu rozegrał się w czasie I wojny św. Najkrwawszy rozdział w historii Bieszczadów do lata 1915-1916. W czasie walk pozycyjnych na linii Komańcza-Chryszczata-Wołosań-Łopiennik zginęło około 50 tys żołnierzy. Częśc z nich została pogrzebana przez kolegów w zbiorowych grobach podczas przerw w walkach. Tu nie działało K.u.K Militarkommando Krakau, które organizowało cmentarze wojenne krakowskim okręgu. To właśnie te groby są plądrowane przez hieny cmentarne. Pisałam o tym w innym wątku. Na stokach Chryszczatej są 3 cmentarze z I wojny św i bardzo dużo pojedyńczych mogił.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 04, 2009 4:31 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
lucyna mogłabyś tu wrzucić (jeśli masz ofc) zestawienie bieszczadzkich szczytów wg.wysokości?

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 04, 2009 9:17 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Do-misiek napisał(a):
lucyna mogłabyś tu wrzucić (jeśli masz ofc) zestawienie bieszczadzkich szczytów wg.wysokości?

Chcesz masz. To jedno z pytań egzaminacyjnych.
Tarnica-1346, Krzemień-1335, Halicz 1333, Kopa Bukowska 1320, Bukowe Berdo 1313, Wielka Rawka 1307, Połonina Caryńska 1297,
Rozsypaniec 1273, Szeroki Wierch 1268, Połonina Wetlińska 1253, Kińczyk Bukowski-1251, Smerek- 1222, Kremenaros (najwyższy szczyt Bukowskich Wierchów)-1221, Rabia Skała-1199, Paportna 1193, Płasza-1162, Czoło-1159, Jasło-1158, Hyrlata-1105, Wołosań-1071, Łopiennik-1069

Beskid Niski
Lackowa 997, Ostry Wierch 938, Biała Skała 903, Jaworzyna Konieczniańska 881, Jaworzynka 896, Kamień nad Jaśliskami 857, Pasika 848, Kozie Żebro 847, Magura Wątkowska 846, Danawa 841, Kornuty 830, Płaziny 825, Kanasiówka 823, Garb Średni 822, Magura Małastowska 813, Cigielka 807, Świerzowa i Mareszka 801

Kiedy robiłam swoje pierwszw uprawnienia przewodnickie to dostałam fantastyczną książeczkę Marka Okonia "Beskidy część wschodnia Beskid Niski, Bieszczady i ich Pogórza". Tam znajdziesz odpowiedź na większość pytań. Zdezaktualizowana i to mocno ale jeżeli chodzi o statystyki bezcenna.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 04, 2009 9:33 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Te wysokości to w centymetrach czy milimetrach?

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 04, 2009 9:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Dziękuję serdecznie :)


lucyna napisał(a):
To jedno z pytań egzaminacyjnych.

No właśnie.

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr mar 04, 2009 9:42 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania to jestem do usług. Mam tylko iPlusa GScoś tam więc nie zawsze jestem w stanie wysłać posta. Na wszelki wypadek podam Ci nr gg 1136183.
@ markiz m n.p.m.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 05, 2009 12:00 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
lucyna napisał(a):
@ markiz m n.p.m.


Eee tam, toż tego prawie nie widać, na pewno w centymetrach.
:mrgreen: :roll:

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 05, 2009 11:29 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
@ Markiz :tease:

Nie udało mi się wczoraj edytować, półgodzinna praca poszła w kosmos więc dziś będę kontynuować opisywanie pasmia Chryszczatej i Wołosania w nowym poście.

Jan Szelc "Chryszczata"

Gdzie obóz buków i jodeł
góra skoszarowanych cieni
zwidy słońca docierają z trudem
i łatwo otwiera się blizna

Chłopcy znów tańczą
w rytmie kul
wydeptują śmierć
aż śnieg topnieje
i mięknie serce prowydnyka
gdy rozgrzani idą pod topór
studzić krew

Tyle marzeń spopielało w ogniu
listów bez odpowiedzi
teraz drzewa złoconą antykwą
donoszą chłopcom co w Smolniku
opisują ich niedoszłą jesień

W czasie II wojny światowej, w 1944 r. tuż przed wyzwoleniem dział tu krótko sowiecki, partyzancki oddział Kunickiego-"Muchy" wraz z oddziałem samopomocy pułkowinia Pawlusiewicza. Jako dziecko miałam możliwość uczestniczenia w rajdach , spotkniach z Kunickim-Muchą. Pamiętam jakim wstrząsem dla mnie było zapoznanie się z okrucieństwem, "brudem" wojny. Pozbyłam się wyobrażeń o szlachetnych partyzantach walczących na białym koniu. Potem masyw był opanowany przez UPA. Na Magurycznem był uzbrojony obóz, a Krąglicy szpital. Część z Was czytała zapewne "Łuny w Bieszczadach". To propagandowa "gadzinówka", świetnie napisana ale luźno opatra na faktach. Warto jednak pamiętać iż Gerhard był uczestnikiem walk, zastępcą dowódcy 34 Pułku Budziszyńskiego stacjonujacego w Baligrodzie. Opis obozu warownego na Magurycznem jest określany przez historyków jako prawdziwy lub zbliżony do prawdy.

"Obóz leżał na całkowicie zalesionym Wzgórzu Magurycznym, miał doskonałe drogi dojścia do Mikowa i Smolnika na zachodzie oraz Rabego na wschodzie, co zapewniało mu stałe zaopatrzenie w żywność i łączność ze światem zewnętrznym. Chryszczata otaczała ten obóz gęstym, mieszanym borem ciągnącym się na przestrzeni kilometrów we wszystkich kierunkach. Bór chronił przed zaskoczeniem z ziemi i wszelką obserwacją z powietrza. Dwa strumienie, przepływające u stóp Magurycznego, dostarczały obozowi wody. Te naturalne warunki obrony wzmocnił Hryń całym zespołem urządzeń fortyfikacyjnych. W promieniu dwóch kilometrów wokół obozu rozciągał się łańcuch okopanych czujek. Obok dróg z Mikowa, Smolnika i Rabego znajdowały się składy min, z których w razie zasygnalizowanego niebezpieczeństwa można było natychmiast stworzyć trudne do przebycia zapory. Sieć rowów strzeleckich opasywała stoki Magurycznego. Wyloty tych rowów prowadziły poza obóz, aby można się było z niego wydostać nawet w nieprawdopodobnego w tych warunkach oblężenia przez nieprzyjaciela. Ziemianki, w których mieszkały sotnia byłu głebokie, ciepłe i przestronne. Każda miała zaimprowizowany piec , naftowe oświetlenie i prycze z dobrze wypchanymi siennikami. Nie zapomniano też o odpowiednich pomieszczeniach dla kilkunastu koni używanych przez sotnie w celach zwiadowczych, o magazynach z zapasami żywności, małym młynie do przemiału zboża i na razie pustym szpitalu dla rannych.
Był to wzrowy obóz, słynny na cały "Zakierzoński Kraj" czyli Polskę.

Szpital na Krąglicy składał się z kilkupiętrowych bunkrów. Został zniszczony przez Polaków w marcu 1947 r. Było to dwa dni przed śmiercią Świerczewskiego . Ponoć atak połączonych sotni w Jabłonkach był zemstą za zniszczenie szpitala.
W chwili obecnej obok Duszatyna "kombatanci UPA" nielegalnie wznieśli pomnik upamiętnijacy tę zbrodniczą formację i krzyże. Trwa spór co z tym upamiętnieniem zrobić. Dyskusja na ten temat znajduje się na forum bieszczadzkim w dziale dyskusje www.forum.bieszczady.info.pl
Zimowe zdjęcia z Chryszczatej mozecie znaleźć tu
www.zdjecia.polska.pl/katalog/galeria,B ... d,6362.htm
Szlak czerwony przebegający przez pasmo jest opisany tu
www.twojebieszczady.pl/chrysz.php

Polecam wyjatkowa ciekwą mapę " Łemkowszczyzna i tereny sąsiednie na mapie z II wojny światowej Beskid Sądecki, Beskid Niski, Bieszczady, Pogórza (od Wiśnicza po Przemyśl)" wydaną przez PiTR Kartografia.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Ostatnio edytowano Śr kwi 22, 2009 12:31 pm przez lucyna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 05, 2009 3:23 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Wołosań 1071 najwyższy szczyt w paśmie Wysokiego Działu uchodzi za mało atrakcyjny turystycznie. Zastanawiałam się jak zachęcić Was do wędrówki po okolicy i zaczęłam szperać po internecie. Kompletna klapa, to co mi się ukazało to barachło. Przede wszystkim na stronach internetowych jest dużo błędów, podejrzewam, że większość piszących nie była w masywie Wołosania.
Przede wszyskim skąd wzięła się nazwa. Napewno nie od Wołochów.
Toponimy Wołosań, Wołosaty, Wołosate pochodzą od ukraińskiego wołos=włos czyli mamy do czynienia z wołosatą górą. Inna nazwa to Patryja czyli góra na której znajduje się znak triangulacyjny.
Po drugie nie jest prawdą iż z pasma Chryszczatej i Wołosania można zejść szlakiem oznakowanym tylko do bazy studenckiej w Rabem. Istnieje możliwość wykorzystania szlaku czarnego (dawny wolnościowy im Świerczewskiego) Przełęcz 928-Przełęcz Orłowicza i dojście nim do schroniska w Jabłonkach. Odcinek (928-Jabłonki to jednen z moich ulubionych w tej części Bieszczadów. Wiedzie po wyjściu z lasu doliną potoku Czerteż, "krainą dolin", terenami nieistniejacej wsi Kołonice, gdzie jeszcze teraz można zobaczyć pozostałości po domostwach, cerkwisko i resztki przycerkiewnego cmentarza. Można także udać się w druga stronę na Mików i Wolę Michową wykorzystując ledwo czytelne znaki "nieformalnego" szlaku wytyczonego przed laty przez "studentów" studium turystycznego w Krośnie. Oprócz tego są oznakowania szlaku konnego wiodącego do Latarni wagabundy w Woli Michowej. (szlak konny jest oznaczony flagą Japonii-pomarańczowa kropa na bialym tle. Najłatwiej jednak zejśc do Woli Michowej stokówką z Przełęczy Żebrak.
Więcej na ten temat możecie poczytac w bardzo dobrym opracowaniu Wojtka Krukara umieszczonym w 17 numerze "Płaju". "Płaj" to półrocznik wydawany przez Towarzystwo Karpackie, lektura obowiązkowa wszystkich miłośnikow Karpat.
www.karpaccy.pl/index.php?option=com_co ... &Itemid=54
Na co zwracają często uwagę turyści w tej części Bieszczadów? Na kolor gleby. Jest ona rdzawa lub niebieskawa. Są to przebarwienia pochodzące od utleniajacych się związków żelaza, które 'uwalnia się" w okresach lepszego natlenienia gleby. Siny, a czasem nawet niebieski kolorpowstaje w czasie redukcji związków żelaza w obecności wody.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Ostatnio edytowano Cz mar 05, 2009 3:29 pm przez lucyna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 05, 2009 3:29 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
lucyna napisał(a):
Na co zwracają uwagę turyści w tej części Bieszczadów?

Można pochaszczować! Do pełnego szczęścia brakuje koszenia jarów ;)

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1918 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 64  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL