Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 10:16 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 248 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 16, 2012 7:37 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Błażej napisał(a):
Dzięki Kasiu teraz nie zasnę przed jutrzejszym Kozim, a w 5 stawach nie wyjdę ze schroniskowego kibla ;)

Przynajmniej będziesz bezpieczny :mrgreen:

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 16, 2012 9:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Zdziwiła mnie ta "tendencja malejąca". Myślałem, że to bardziej ku 3ce będzie szło w tym słońcu, a opadać zacznie dopiero jak te przemiany śniegu trochę potrwają.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 16, 2012 10:34 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2111
Kaśka ale z całym szacunkiem Ty chyba wrzuciłaś zdjęcie żlebu z lawiną z 13 marca 2011 kiedy to lawina pogrzebała 3 starszych narciarzy -owszem - ale w tym żlebie było wyjątkowo dużo śniegu, ( czoło samej lawiny to były zwały na 4.5m ) i tego śniegu było dużo stąd że przed dwie doby wcześniej rok temu wiał silny wiatr pd.-zach. który poprzenosił śnieg do żlebów ...
- a ta trójka w tej sytuacji trochę jednak prowokowała los zjeżdżając w strefie depresji lawinogennej ... ale myślę że nie doszłoby wtedy do tragedii gdyby posiadali detektory lawinowe ( łopatka czy sonda to już mniej istotne rzeczy które zresztą mają Toprowcy. ) OStatnio z ciekawośći sprawdziłem ile takie detektory kosztują - już za 850 zł są najprostsze modele...
- Topr używa firmy Mammut ( model za ok. 1600 zł) ale ja widziałem jeszcze ciekawszy- z kompasem i wysokościomierzem i termometrem-oczywiście wszystko na wyświetlaczu elektronicznym za mniej niż 2000 zł to na pewno. Pozdrawiam. W tym roku chyba takich wiatrów tak długo wiejących nie było.. :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 16, 2012 11:24 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
zephyr napisał(a):
zastanawiam się czy jutro będzie dało się coś urobić jak tak ciepło będzie.

w tej kaszy to chyba Grzesia itp :wink:

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 16, 2012 11:48 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
Krabul napisał(a):
Zdziwiła mnie ta "tendencja malejąca". Myślałem, że to bardziej ku 3ce będzie szło w tym słońcu, a opadać zacznie dopiero jak te przemiany śniegu trochę potrwają.


dokładnie tak samo myślałem, mimo, że uja sie znam

Cytuj:
OStatnio z ciekawośći sprawdziłem ile takie detektory kosztują - już za 850 zł są najprostsze modele...


jednoantenówka Piepsa Freeride około 600, a wypożyczenie trzyantenowego na dobę 20... myślę, że warto się zastanowić


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 17, 2012 12:42 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 8:09 pm
Posty: 2957
Lokalizacja: Kraków
Jakub napisał(a):
Kaśka ale z całym szacunkiem Ty chyba wrzuciłaś zdjęcie żlebu z lawiną z 13 marca 2011 kiedy to lawina pogrzebała 3 starszych narciarzy -owszem - ale w tym żlebie było wyjątkowo dużo śniegu, ( czoło samej lawiny to były zwały na 4.5m ) i tego śniegu było dużo stąd że przed dwie doby wcześniej rok temu wiał silny wiatr pd.-zach. który poprzenosił śnieg do żlebów ...
- a ta trójka w tej sytuacji trochę jednak prowokowała los zjeżdżając w strefie depresji lawinogennej ... ale myślę że nie doszłoby wtedy do tragedii gdyby posiadali detektory lawinowe ( łopatka czy sonda to już mniej istotne rzeczy które zresztą mają Toprowcy. ) OStatnio z ciekawośći sprawdziłem ile takie detektory kosztują - już za 850 zł są najprostsze modele...
- Topr używa firmy Mammut ( model za ok. 1600 zł) ale ja widziałem jeszcze ciekawszy- z kompasem i wysokościomierzem i termometrem-oczywiście wszystko na wyświetlaczu elektronicznym za mniej niż 2000 zł to na pewno. Pozdrawiam. W tym roku chyba takich wiatrów tak długo wiejących nie było.. :wink:

Dlaczego z całym szacunkiem?
Dobrze wrzuciałam, lawina spod Koszystej z marca zeszłego roku. Z ciekawości aż sprawdziłam w albumach na picasie i masz rację to było dokładnie 13 marca (czyli prawie równo rok temu).

Co do tego, że w żlebie było dużo śniegu/mało śniegu, mi chodziło o to, że w tym roku jest prawie dwa razy więcej śniegu niż w zeszłym. Akurat ile wysokości ta lawina miała to nie pamiętam, ale jak widać wystawała kosówka czyli śniegu przed lawiną było raczej mało.

Co do sprzętu lawinowego, to posiadanie abc nie uratuje Cię przed lawiną. Co najwyżej moze ułatwić wykopywanie. A to że TOPR ma sondy, łopatki i detektory to też wuja daje, bo zanim oni przylecą to mija przynajmniej 15-20 min (a z tego co mnie mądrzy ludzie uczyli to pierwsze 18 min jest najważniejsze bo potem bez poduszki powietrznej to na wuja to wykopywanie bo się udusisz*) a poza tym to nie zawsze jest lotna pogoda, więc trzeba luczyć sięz tym , że jak Cię partner nie wykopie to mogiła.

Dobrze wiem co TOPR ma w wyposażenieu, akurat model i marka nie mają tu znaczenia - znaczenie ma jak szybko potrafisz tym szukać. Jak chcesz pogadać o detektorach i lawinach to zaprasam na pw bo jestem w miarę na bierząco :wink:

*jak wcześniej nie umrzesz z powodu obrażeń


Zaś rozpisała m się jak nigdy.. pozdrawiam i kończę offtop :D
A w ogóle to już był gdzieś temat o tej lawinie...


drHouse napisał(a):
Cytuj:
OStatnio z ciekawośći sprawdziłem ile takie detektory kosztują - już za 850 zł są najprostsze modele...


jednoantenówka Piepsa Freeride około 600, a wypożyczenie trzyantenowego na dobę 20... myślę, że warto się zastanowić

Proponuję najpierw kurs lawinowy....

_________________
Keep calm and carry on.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 17, 2012 10:20 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
no kurs swoją drogą tyle, ze to kosztuje i nie widze tłumu na kursie a potem w kolejce po detektor - nie oszukujmy sie hehe.
Jest duzo materialu w necie ntt, chodźby ostatni film TPN który jest dość obszerny.
Miejmy nadzieje, że ruszy ten program odnośnie wypożyczalni, szkoleń etc.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 17, 2012 5:52 pm 
Swój

Dołączył(a): Wt wrz 11, 2007 3:17 pm
Posty: 91
Lokalizacja: Kraków
Niech ktoś napisze, jaki dzisiaj warun w Tatrach był przy tej temp. Wybieram się jutro i chciałbym wiedzieć, czy jest sens. Zastanawiam się nad Wołowcem. Śnieg mega kasza, czy da się iść? Moja żona nie ma raków - da radę? Chociaż przy takiej kaszy nawet raki nie za bardzo pomogą :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 248 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL