Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 9:30 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3627 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 121  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 12:50 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Byłbym za tym, żeby wprowadzić np. zakaz wycieczek zimowych, a w Tatrach można np. wykazać konkretnie, gdzie trzeba wynając przewodnika - np. tą osławioną Orlą, Rysy czy Przełęcz pod Chłopkiem.


Oczywiście i ja też, byłoby to postawienie sprawy z głowy na nogi.

Tylko to i tak nie pomoże przewodnikom, bo 90% ich zleceń to właśnie spacery po dolinkach, przynajmniej jeśli wierzyć prasie

http://www.gazetakrakowska.pl/fakty24/4 ... ,id,t.html

A przecież te wszystkie rozporządzenia itp. służą określonej kaście a nie rzekomemu bezpieczeństwu czy ochronieprzyrody.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 12:59 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Ooo a tu bardzo ciekawy nowy artykuł w Polska times - dokładnie to co pisałem wcześniej parki będą odpowiadać za swój teren.. również jeśli organizator wycieczki poniesie straty za to że mu np. strażnik nie wpuści grupy powołując się na nieaktualne bądź nieprawidłowo sformułowane przepisy zwiedzania.

http://www.gazetakrakowska.pl/aktualnos ... ,id,t.html

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 2:06 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Lech napisał(a):
Zacznij wreszcie czytać ze zrozumieniem. Napisałem przecież wyraźnie, że doskonale rozumiem trudną sytuację przewodników i ich rodzin

Lechu, żyłka. Przeca z tymi dziećmi, żartowałem :mrgreen:
Lech napisał(a):
Widzę, że wyraźnie unikasz ustosunkowania się do wskazanego przeze mnie problemu społecznego, spowodowanego idiotycznym przymusem przewodnickim

W tym wątku, już kilka razy to robiłem. Trzeba to chcieć przeczytać lub chcieć zapamiętać. U Ciebie tego chciejstwa brak. Nie m sensu się powtarzać.
gouter napisał(a):
Z definicji nauczyciel powinien być osobą odpowiedzialną i wiedzieć, na co się gdzie, kogo i kiedy może zabrać

Z definicji :wink:

gouter napisał(a):
Byłbym za tym, żeby wprowadzić np. zakaz wycieczek zimowych

???, możesz sprecyzować?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 2:15 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Byłbym za tym, żeby wprowadzić np. zakaz wycieczek zimowych

???, możesz sprecyzować?


No właśnie też mnie zastanawia czemu to was tak emocjonuje, skoro Słowacy wprowadzają podobny zakaz na dużo większym obszarze Tatr.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 2:31 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Maciej_Zimowski napisał(a):
No właśnie też mnie zastanawia czemu to was tak emocjonuje, skoro Słowacy wprowadzają podobny zakaz na dużo większym obszarze Tatr

Jak mi Pan wytłumaczy przyczyny, dla których Słowacy zamykają Tatry zimą, to zrozumiem.
Ja mogę Panu udowodnić, ze pod względem ochrony przyrody, o wiele bardziej korzystnie jest zamknąć Tatry od 15 czerwca do 31 października.

Skąd sie biorą emocje?
Stąd, że w turystyce jest cos takiego jak "wysokogórska turystyka zimowa". W naszym rejonie tylko Tatry, jako całość, dają możliwość do jej pełnej realizacji. Pozostałe (N.Tatry, Fatry, część T. Polskich), to tylko sprawy uboczne.
Najbliższe rejony to Alpy, Kaukaz, czy Karpaty Południowe. Trochu daleko, aby uprawiać czynną turystykę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 2:50 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Jak mi Pan wytłumaczy przyczyny, dla których Słowacy zamykają Tatry zimą, to zrozumiem. a mogę Panu udowodnić, ze pod względem ochrony przyrody, o wiele bardziej korzystnie jest zamknąć Tatry od 15 czerwca do 31 października.


No i tu jest clou sprawy. Ja tak samo udowadniam że bez sensu jest całkowite reglamentowanie na poziomie państwowym zawodów pilota i przewodnika. Może teraz łatwiej będzie Panu to zrozumieć.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 3:36 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
Maciej_Zimowski napisał(a):
No i tu jest clou sprawy. Ja tak samo udowadniam że bez sensu jest całkowite reglamentowanie na poziomie państwowym zawodów pilota i przewodnika. Może teraz łatwiej będzie Panu to zrozumieć.

Gdyby Pan czytał uważniej moje posty, to zauważyłby Pan, że nigdzie nie broniłem "przymusu przewodnickiego", uważałem, ze przepis jest skrajny i wielu krzywdzący. Zastrzeżenia miałem tylko do tych 10% wycieczek (wg. gazety krakowskiej), oraz drobnych spraw w pozostałych, gdzie osobami prowadzącymi wcale nie musieliby być przewodnicy, lecz osoby podlegające pewnym kryteriom.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 5:49 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Z polskich gór wróciłem (byłem bez przewodnika, ale nie w zorganizowanej grupie :-D ), co mnie ominęło? Czy mógłby ktoś, proszę, choćby w kilku punktach streścić główne argumenty stron? Bo nie wierzę, że tylko jedni są nierozumni i tylko z przekory pozostałym przeczą. A i taka lista może trochę by uspokoiła, uporządkowała i rozjaśniła tę dyskusję.

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:02 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Zombi... dużo bicia piany i nic więcej... w całej dyskusji jeden rozsądny głos, który wg. mnie godzi obie strony to:
Ali7 napisał(a):
Po mojemu mogłoby być tak:
1. Jakikolwiek obowiązek wynajmowania przewodnika powinien dotyczyć tylko i wyłącznie wycieczek organizowanych przez dokładnie wymienione instytucje (szkoły, biura podróży itp...), z udziałem osób niepełnoletnich. Dorosły człowiek ma prawo iść, gdzie chce, z kim chce i w warunkach w jakich mu się podoba.
2. W Tatrach, jedynych w Polsce górach o charakterze nazwijmy to "alpejskim", należałoby wyznaczyć konkretne szlaki, na których ten obowiązek istnieje.
3. Dokonując powyższego podziału warto go zróżnicować w zależności od sezonu zimowego i letniego.
4. W pozostałych polskich górach obowiązek wynajmowania przewodnika ograniczyłbym tylko do sezonu zimowego i tylko do wybranych szlaków.
5. Powyższe podziały szlaków nie powinny być definiowane przez przewodników ani pracowników PN, bo wiadomo, jak się to skończy.

Jak mamy się powoływać na bezpieczeństwo, to niech to ma jakiś sens.

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:19 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Głos rozsądnym za wyjątkiem pkt 1.

"Park Narodowy" nie jest od tego, żeby dyktować warunki działania szkół czy biur podróży. To jest firma zarządzająca okeślonym terenem a nie stanowiąca prawo dla danych podmiotów na terenie całej Polski a moiże i świata. Dyrektor może rządzić u siebie i nie ma prawa np. wypytywać przybywających gości - jak przed przyjazdem organizowali sobie pobyt. Regulamin musi być jednakowy dla wszystkich przybywających. Tak więc jeśli obowiązek przewodnicki - to dla wszystkich równy.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:22 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Zombi napisał(a):
Z polskich gór wróciłem (byłem bez przewodnika, ale nie w zorganizowanej grupie ), co mnie ominęło?



To wracaj ponownie :D Myślę że dużo więcej tam zyskasz.
Kłótnia się tutaj toczy już xxx czasu.
Domyślając się z zarządzeniem P.Skawińskiego jakie wejdzie 1 stycznia, można już teraz wiedzieć jaki będzie końcowy efekt.
Tak jak Ali7 napisał "góry o charakterze alpejskim" to nie Beskidy, Sudety czy inne pagórki.

Pytanie czemu jest mniej wypadków w grupach zorganizowanych ??? Bo przewodnik ogarnia w jakimś stopniu tą grupę a nie brykają dzieci gdzie popadnie. Indywidualny turysta nie wynajmie przewodnika bo jest to dla niego za drogie , nie patrzy na bezpieczeństwo tylko fajną zabawę jeszcze jak idzie znajomymi i trzeba pożartować, po alkoholu itp.
I tutaj jest najwięcej wypadków.
W Beskidach jeśli spadniesz to najwyżej nogę złamiesz lub rękę bo nie wiele polecić. W Tatrach jak spadniesz to wykonasz długi koszący lot do podstawy ściany/szlaku/ z jakim skutkiem każdy wie.
Najwięcej ruchu turystycznego jest do Morskiego Oka i d.Kościeliska.
Fakt na drodze nie wiele może się stać najwyżej z koniem możesz mieć spotkanie trzeciego stopnia.
Na szlaku nad Czarny Staw już mogą się pojawić problemy powyżej to już nawet nie wspominam. Z mojego skromnego doświadczenia wchodzeniu na Rysy widziałem już chyba wszystko co mogłem widzieć u turystów w sezonie wakacyjnym. Nie wiem co mnie może obecnie zaszokować.
Więc patrząc subiektywnie na jednych szlakach przewodnicy są jak najbardziej potrzebni na innych może mniej lub wogóle.
Wg mnie zasada powyżej schronisk wszystkie grupy zorganizowane wychodzą z przewodnikiem /jedyne schronisko to piątka co powinni wchodzić z przewodnikiem/

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:25 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Wg mnie zasada powyżej schronisk wszystkie grupy zorganizowane


A co to jest "grupa zorganizowana"? I wracamy do początku dyskusji :)

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:32 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Dyrektor może rządzić u siebie i nie ma prawa np. wypytywać przybywających gości - jak przed przyjazdem organizowali sobie pobyt.



Uwierz Dyrektor Parku ma co robić a nie patrzyć gdzie jaki turysta wchodzi.
W TPN przewija się 2.5mln turystów.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:36 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
A co to jest "grupa zorganizowana"? I wracamy do początku dyskusji



Niestety tak jest. Ty swoje ja swoje.
Myśle ze temat grupy był już poruszany.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:37 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Uwierz Dyrektor Parku ma co robić a nie patrzyć gdzie jaki turysta wchodzi.


Ależ nikt mu nie każe. Wprost przeciwnie - wszelkie sugestie są takie żeby regulamin był prosty jasny i czytelny, a nie wprowadzał - jak do tej pory - skomplikowanej "oceny" gości czy są "zorganizowani" czy "niezorganizowani" i uzależniał ich wpuszczenie od jakichś warunków.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:47 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
skomplikowanej "oceny" gości czy są "zorganizowani" czy "niezorganizowani" i uzależniał ich wpuszczenie od jakichś warunków.



Określał grupę np 10osób jako zorganizowaną. Weź sobie grupkę 11 osób z gimnazjum czy podstawówki i zapewnij im bezpieczeństwo na całodniowej wycieczce w Tatrach. Zobaczysz ile trzeba energii aby ich opanować.

Wg mnie poczekajmy jeszcze miesiąc i wszystko będzie wiadomo w którym parku zniesiono obowiązek przewodnicki a w którym nie.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Ali7 napisał(a):
1. Jakikolwiek obowiązek wynajmowania przewodnika powinien dotyczyć tylko i wyłącznie wycieczek organizowanych przez dokładnie wymienione instytucje (szkoły, biura podróży itp...), z udziałem osób niepełnoletnich. Dorosły człowiek ma prawo iść, gdzie chce, z kim chce i w warunkach w jakich mu się podoba.

Jedyne rozsądne rozwiązanie... Określanie grupy zorganizowanej jako liczącej ileś osób jest głupie tak jak np. puszczenie klasowych wycieczek samopas gdzie tylko chcą... Dorośli niech decydują sami za siebie...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 6:57 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
Wydaje mi się, że to jest kwestia tego czyje są dzieci. Jeśli ktoś uważa, że państwo powinno zajmować się bezpieczeństwem dzieci to będzie chciał nałożyć określone restrykcje na ich wycieczki. Ktoś kto uważa, że to rodzice powinni być odpowiedzialni za bezpieczeństwo swojego dziecka i to oni powinni wybierać z kim, gdzie i kiedy pójdą to będą przeciwko takim restrykcjom.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 7:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
raffi79. napisał(a):
Określał grupę np 10osób jako zorganizowaną.

I na zlot forum w piątce będziemy musieli wynająć sobie przewodnika :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 7:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
swi7ch napisał(a):
Wydaje mi się, że to jest kwestia tego czyje są dzieci. Jeśli ktoś uważa, że państwo powinno zajmować się bezpieczeństwem dzieci to będzie chciał nałożyć określone restrykcje na ich wycieczki. Ktoś kto uważa, że to rodzice powinni być odpowiedzialni za bezpieczeństwo swojego dziecka i to oni powinni wybierać z kim, gdzie i kiedy pójdą to będą przeciwko takim restrykcjom.

Skończmy z tymi bredniami... dzieci są pod szczególną ochroną... jeżeli zmusza się rodziców do wychowywania bezstresowego i chroni uczniów przed nauczycielami, którym one zakładają kubły na śmieci na głowę to powinno się je chronić również w rzeczywistych sytuacjach... Rodzice o których piszesz w drugim zdaniu to raczej dbają o stan swojego portfela, a nie o dziecko...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 7:04 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Cytuj:
I na zlot forum w piątce będziemy musieli wynająć sobie przewodnika

Rafał z Chiefem przyjdą...;p I to nie podlega negocjacjom...;p

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 7:35 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Rohu napisał(a):
I na zlot forum w piątce będziemy musieli wynająć sobie przewodnika




No ba. Chief poprowadzi jako przewodnik ja będę zamkiem.
:D



PrT napisał(a):
Rafał z Chiefem przyjdą...;p I to nie podlega negocjacjom...;p



:thumright:

Tak z innej beczki to kiedy jest ten zlot bo coś mi umknęło :mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 7:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Pytanie czemu jest mniej wypadków w grupach zorganizowanych ??? Bo przewodnik ogarnia w jakimś stopniu tą grupę a nie brykają dzieci gdzie popadnie.
Bzdury wypisujesz niemożebne. Co też lobby przewodnickie nie nawymyśla, do jakich kłamstw potrafią się posunąć, byle tylko obronić swój monopol....

W grupach (tzw. "zorganizowanych") zawsze było o wiele mniej wypadków, niż w przypadku turystów wędrujących samotnie. Tak było też w czasach, kiedy nikomu nawet nie przyszło do głowy coś takiego jak przymus przewodnicki w górach. Ks. Karol Wojtyła i wielu innych sami prowadzili w tamtych czasach grupy młodzieżowe w góry, w tym po Tatrach, i chodzili bez przewodnika, a w schroniskach szkolnych na przykład nawet poza sezonem było pełne obłożenie. Dziś większości tych schronisk już nie ma, bo kretyński przymus przewodnicki zabił turystykę wędrówkową, zabrakło obłożenia i je polikwidowano.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 7:55 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 02, 2008 11:42 pm
Posty: 2208
Lokalizacja: Małopolska
raffi79. napisał(a):
No ba. Chief poprowadzi jako przewodnik ja będę zamkiem

Przez Dol. Roztoki będziemy przechodzić 8 godzin, bo przeca tam tyle tematów do gadania. Oczywiście zacznę od info o reglach :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 8:05 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
chief napisał(a):
Oczywiście zacznę od info o reglach

Pod warunkiem, że to jakiś gatunek trunku, którego jeszcze nie znamy... :mrgreen:

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 8:05 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
Co też lobby przewodnickie nie nawymyśla, do jakich kłamstw potrafią się posunąć, byle tylko obronić swój monopol....



Może w takich górach jak Sudety. O ile to można nazwać górami. Zerknij na statystyki wypadków TOPR i zacznij się wypowiadać w tej kwestii.
Masz racje Wojtyła chodził po górach 60lat temu. Kiedy w Tatrach ruch turystyczny raczkował.


Lech napisał(a):
głowy coś takiego jak przymus przewodnicki w górach




Człowieku nie masz żadnego przymusu przewodnickiego. Idź z z grupą bez przewodnika naprawdę nikt do tego Cie nie zmusza.
Jeśli dojdzie do wypadku to będziesz się grubo tłumaczył przed prokuratorem.
Szkoda że w Twoim wieku masz takie dziwne podejście. Cóż pozostawiam to bez komentarza.....

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 8:10 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
chief napisał(a):
Przez Dol. Roztoki będziemy przechodzić 8 godzin


No i będzie git. Każdy dojdzie wypoczęty albo zdruzgotany czasem przejścia. 8)
My ostatnio na Kasprowy przez Liliowe szli z Murowańca 6h


PrT napisał(a):
Pod warunkiem, że to jakiś gatunek trunku, którego jeszcze nie znamy...



Może być nowa wersja "Trunek Reglowy Doliny Białki" :P 8)

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 8:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 13, 2010 4:32 pm
Posty: 410
PrT napisał(a):
swi7ch napisał(a):
Wydaje mi się, że to jest kwestia tego czyje są dzieci. Jeśli ktoś uważa, że państwo powinno zajmować się bezpieczeństwem dzieci to będzie chciał nałożyć określone restrykcje na ich wycieczki. Ktoś kto uważa, że to rodzice powinni być odpowiedzialni za bezpieczeństwo swojego dziecka i to oni powinni wybierać z kim, gdzie i kiedy pójdą to będą przeciwko takim restrykcjom.

Skończmy z tymi bredniami... dzieci są pod szczególną ochroną... jeżeli zmusza się rodziców do wychowywania bezstresowego i chroni uczniów przed nauczycielami, którym one zakładają kubły na śmieci na głowę to powinno się je chronić również w rzeczywistych sytuacjach... Rodzice o których piszesz w drugim zdaniu to raczej dbają o stan swojego portfela, a nie o dziecko...


Ja bym powiedział, że rodzice z drugiego zdania po prostu swoje dzieci bardziej kochają.

P.S Nie nazywaj bredniami czegoś co Cię przerasta.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 8:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Lech napisał(a):
Co też lobby przewodnickie nie nawymyśla, do jakich kłamstw potrafią się posunąć, byle tylko obronić swój monopol....
Może w takich górach jak Sudety. O ile to można nazwać górami.
Nie odrobiłeś lekcji geografii gór polskich, a taki był warunek zgłoszenia się do dalszej dyskusji. Zatem dla przypomnienia: najwięcej ofiar w polskich górach pochłonęła lawina w Białym Jarze w Sudetach w marcu 1968 roku - zginęło wtedy 19 osób.
raffi79. napisał(a):
Zerknij na statystyki wypadków TOPR
Słuchaj Górski Analfabeto! W górach działa również GOPR. GOPR-owcy prowadzą najwięcej akcji ratujących niemal wyłącznie turystów indywidualnych, szczególnie narciarzy.
raffi79. napisał(a):
Masz racje Wojtyła chodził po górach 60lat temu. Kiedy w Tatrach ruch turystyczny raczkował.
60 lat temu? Czyli rok 1978, kiedy wiadomość o wyborze kardynała Wojtyły na Papieża zastała Go na obozie z młodzieżą, to było 60 lat temu. Widać, że nie tylko ze znajomością gór, ale matematyką też masz spore problemy. A te liczne zapełnione grupami bez przewodników schroniska szkolne, bazy namiotowe, stacje turystyczne. schroniska PTTK a nawet szałasy i stodoły w tamtych czasach w Tatrach i na Podtatrzu, rajdy PTTK itp. to może były "raczkujące duchy"???
raffi79. napisał(a):
Idź z z grupą bez przewodnika naprawdę nikt do tego Cie nie zmusza.
Jeśli dojdzie do wypadku to będziesz się grubo tłumaczył przed prokuratorem.
Tak samo będzie się tłumaczył przewodnik, jeśli dojdzie do wypadku. Wypadki z przewodnikami też się zdarzają.
raffi79. napisał(a):
Szkoda że w Twoim wieku masz takie dziwne podejście.
Dziwny to sam jesteś, bo piszesz jakbyś pamiętał tamte czasy, które ja doskonale pamiętam. Szkoda, że się tak późno urodziłeś, bo byś teraz nie wypisywał takich bzdur.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lis 21, 2011 8:56 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 10, 2010 5:25 am
Posty: 2120
Lokalizacja: Poznań
Lech napisał(a):
Słuchaj Górski Analfabeto!

:mrgreen:
Poczekajcie gaduły do nowego roku i będziecie wtedy się licytować, bo póki co nikt nikogo nie przekona, lepiej pomóżcie Kilerowi auto wybrać !

_________________
http://www.flickr.com/photos/auralis1987


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3627 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 121  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL