Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pn cze 24, 2024 1:34 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 123 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 8:28 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Hmm ale czy przepisy się właśnie nie zmieniły już albo nie mają zmienić ?
Mnie kompletnie nie interesuje w tym względzie co sobie wymyśli dyrektor TPN bo on nie jest stroną stanowiącą polskie prawo, chodzi mi o to co mówi ustawa. Jeśli ustawa nie narzuca wynajmowania przewodnika dla grup to tak jak pisałem wcześniej oznacza to że dyrektor umieszczając zapis o obowiązku wynajęcia przewodnika, wprowadza ludzi w błąd i łamie polskie prawo.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 8:32 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
trekker napisał(a):
Jeśli ustawa nie narzuca wynajmowania przewodnika


Ustawa, art 3.1

trekker napisał(a):
dyrektor umieszczając zapis o obowiązku wynajęcia przewodnika, wprowadza ludzi w błąd i łamie polskie prawo.



Nie łamie. Ponieważ Art 3.1 zezwala mu na to. Tak jak pisałem posty wcześniej.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 8:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
Żeby było zabawniej, okazało się, że taki czerwony sweterek z paskiem na ramieniu, identyczny z tym, którzy czasem noszą ratownicy,
G**no prawda, bo nie identyczny, a z zielonym paskiem
Artur1683 napisał(a):
nosi sam :D I to nie tylko w terenie, (co dałoby się wytłumaczyć widocznością prowadzącego grupę przodownika) Ale też jako członek jakiejś PTTKowskiej komisji
I co? Mam ten sweter wyrzucić do śmieci? Nabyłem go kiedyś na zlocie przodowników turystyki górskiej i noszę go czasami jak nosi wielu ludzi czerwone swetry czy polary. Natomiast nie dorabiam do koloru swetra idiotycznych legend, jak niektórzy chorzy na punkcie swojej ważności przewodnicy górscy, którzy nie mają odwagi nawet się podpisać. Nie mają też odwagi dyskutować na temat, a wolą robić uniki i sprowadzać dyskusję ad personam.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 8:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
trekker napisał(a):
dyrektor umieszczając zapis o obowiązku wynajęcia przewodnika, wprowadza ludzi w błąd i łamie polskie prawo.
Nie łamie. Ponieważ Art 3.1 zezwala mu na to. Tak jak pisałem posty wcześniej.
Zezwala dokładnie tak samo, jak zezwala na wymaganie od uczestników wycieczek wchodzących na teren parku posiadania na sobie obuwia marki McKinley, bo wg jego widzimisię tylko takie obuwie gwarantuje bezpieczeństwo.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 9:13 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
I co? Mam ten sweter wyrzucić do śmieci? Nabyłem go kiedyś na zlocie przodowników turystyki górskiej i noszę go czasami jak nosi wielu ludzi czerwone swetry czy polary.


No i z Bogiem. Miej sobie, noś na zdrowie. Całkiem nieźle leży. Tylko, że jednocześnie przypierniczasz się do innych, że je noszą. Ba, zarzucasz noszącym podszywanie się pod GOPR. Naprawdę nie widzisz, jak komiczny jest efekt?

Cytuj:
Natomiast nie dorabiam do koloru swetra idiotycznych legend, jak niektórzy chorzy na punkcie swojej ważności przewodnicy górscy, którzy nie mają odwagi nawet się podpisać.
.

Wow wow wow, zwolnij trochę. Bo mieszasz w tym wypadku adwersarzy. Osoba, która "dorabia tę legendę" jest z tego co wiem podpisana z imienia i nazwiska. Z ciekawości, napisałeś do niej o swoich wątpliwościach? Zarzut o chorobie na punkcie swojej ważności to już projekcja. Zarówno w odniesieniu do całego środowiska, jak i w szczególności w odniesieniu do tej pani, której, jak podejrzewam, w zyciu ni spotkałeś. I definiujesz w całości przez pryzmat tego jednego zdania o czerwonych polarkach :D Respect.

Z kolei te osoby, które "nie mają odwagi się podpisać", w tej liczbie ja, chyba nie dorabiały tutaj żadnych legend? Jeśli mnie pamięć nie myli, wyraźnie napisałem, że noszę czerwony polar, bo jest dobrze widoczny. Czytamy ze zrozumieniem!

A co do podpisów... trollujesz tutaj, i nie tylko tutaj, od lat. Dopiero teraz zauważyłeś, że 99% internautów występuje pod nickami? dopiero teraz zaczęło Ci to przeszkadzać? Cóż, będziesz musiał z tym żyć :). Rozumiem, że kiedy dyskusja idzie w złym kierunku, najłatwiej jest przyczepić się do adwersarza o coś innego. O cokolwiek, byle "oddać". Ale robienie zarzutu z anonimowości na internetowym forum dyskusyjnym to wyjątkowo kiepski wybór ;)

Cytuj:
Nie mają też odwagi dyskutować na temat, a wolą robić uniki i sprowadzać dyskusję ad personam.


Nice Try. Ale odniesienie do Twojego swetra byłoby argumentem ad personam, gdybyśmy dyskutowali o czymkolwiek innym. Wytknięcie ci, że sam robisz dokładnie to, co zarzucasz innym, jest jak najbardziej na temat.

A teraz szczerze radzę - odpuść sobie. Naprawdę nie masz w wigilię nic lepszego do roboty, niż gryzienie po kostkach?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 9:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
Zarówno w odniesieniu do całego środowiska, jak i w szczególności w odniesieniu do tej pani
W swym zacietrzewieniu nie zauważyłeś, że napisałem "niektórzy" co jest oczywiste, że nie chodzi o wszystkich.
Artur1683 napisał(a):
I definiujesz w całości przez pryzmat tego jednego zdania o czerwonych polarkach
Czytałem inne bzdury na stronie tej pani, w tym teksty o nieaktualnych już od lat przepisach, wysłałem maila z uwagami i nic...
Artur1683 napisał(a):
Wytknięcie ci, że sam robisz dokładnie to, co zarzucasz innym
Nie. Między nami jest różnica. Ja nie uważam, w odniesieniu do siebie, że używam "koloru służbowego" - jak niektórzy chorzy na punkcie własnej ważności wypisują, także w tym wątku banialuki w rodzaju, że "czerwień, czasami połączona z granatem lub czernią to barwy służbowe wszystkich grup przewodnickich". No to teraz pytam: Skąd się wzięła ta barwa służbowa? Czy nie zerżnięto jej od GOPR?

I jeszcze jedno pytanie: Czy umieszczenie dokładnie takiej samej gałązki kosodrzewiny jak na odznace Przewodnika Tatrzańskiego miało na celu upodobnienie odznaki przewodnika sudeckiego do tej odznaki? Czyj to był pomysł?
Czy noszenie odznaki z gałązką jest właściwe, skoro przewodników sudeckich obowiązuje wzór odznaki bez gałązki?
Obrazek ObrazekObrazek
Proszę o jasną odpowiedź, bez uników i sprowadzania dyskusji znowu ad personam.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 9:55 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Namawiasz tylko nauczycieli czy opiekunów aby się do Ciebie zwracali w kwestii pomocy ale czego ? Łamania przepisów przez opiekunów dzieci na terenie PN


Oszem i wielu się do mnie zwraca i informuję ich o prawach. Tak jak wyjaśniałem wielokrotnie - przepis "przymusowy" wydany przez park jest nieważny. Został on wprowadzony, ponieważ park jest jak się domyślam zakładnikiem mafii przewodnickiej, podobnie jak jest zakładnikiem jeszcze większej mafii wozaków zarabiających krocie na konnym transporcie do M. Oka i nie jest w stanie zlikwidować tego procederu pomimo bardzo silnych protestów społecznych.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 10:06 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
wydany przez park jest nieważny



Czemu jej nie zaskarżysz do sądu ?? Bo nie rozumie tego. Zrozum jeśli było by coś nie zgodnie z przepisami to już by dawno to uwalili. Tatry odwiedza 3 mln ludzi rocznie nie ma jednej osoby która by się postawiła ? Panie Zimowski nie bądź Pan śmieszy. Uważasz się za światowego człowieka a tutaj piszesz takie bzdury.


Maciej_Zimowski napisał(a):
krocie na konnym transporcie do M. Oka i nie jest w stanie zlikwidować tego procederu pomimo bardzo silnych protestów społecznych



Jakby turyści nie jeździły toby się same zlikwidowały. A żę dają 60zeta za wyjazd to sami sobie jesteśmy winni. Garstka ludzi protestuje. Konie badali już lekarze wetr. z Krakowa i nic.
Mnie to wsio czy to będzie czy nie. Ja tym nie jeżdzę.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 10:10 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lechu nie rozumie o co sie tak tniesz ze jest kosówka na odznace czy czerwony polar. Nie wiem czy to ma aż takie znaczenie. To nie są znaki zastrzeżone.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 10:11 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Czemu jej nie zaskarżysz do sądu ??


Dlatego że czekam na 1 stycznia 2014, potem zrobię monitoring przepisów w parkach narodowych (także nizinnych) po deregulacji i zaskarżę hurtowo wszystkie - będzie większy efekt :)

Cytuj:
Jakby turyści nie jeździły toby się same zlikwidowały.


Jakby turyści mieli alternatywę (choćby rower) to by nie jeździli fasiągami. Park zabrania alternatywy i w tym jest problem. Oczywiście że konie są do pracy a le w 21 w. ustawianie takiego monopolu jest idiotyzmem. Ale to inny temat, też o nim kiedyś napiszę.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 10:20 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Jakby turyści mieli alternatywę (choćby rower



Nigdy tam nie będzie można jeździć na rowerze. Sam wiesz dobrze dlaczego. 1/3 ruchu turystycznego w Tatrach jest na tej drodze. Latem zdarzało się żę szło w jeden dzień ponad 15.000 osób widzisz tam rowery ?? Na odcinku 9km Przewyższenia prawie 500m. Myśle ze co drugi dzień były wypadek .


Maciej_Zimowski napisał(a):
na 1 stycznia 2014, potem zrobię monitoring przepisów w parkach narodowych (także nizinnych) po deregulacji i zaskarżę hurtowo wszystki



Czekamy na efekty. Ale dobre wiesz ze deregulacja nie wiele wnosi do przewodnika górskiego /tatrzańskiego/. Jasno jest napisane. Szkolenie i egzaminy będą dalej.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 10:32 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Myśle ze co drugi dzień były wypadek .


Bzdura.

Cytuj:
deregulacja nie wiele wnosi do przewodnika górskiego


Wnosi choćby to, że teoretycznie nielegalne będzie jedynie odpłatne świadczenie usług przewodnickich. Poza tym na dotychczasowe przepisy ustawy turyst. powołuje się wiele parków nizinnych, dlatego czekam aż się to wszystko prawnie wyczyści.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 10:41 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
Bzdura.


Cytuj:
Jarosław Rabiasz (wieloletni komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego): – Droga do Morskiego Oka została zamknięta dla rowerzystów, ponieważ nie przestrzegali obowiązującego tam ograniczenia prędkości. Powyżej Palenicy Białczańskiej wielokrotnie zatrzymywaliśmy i upominaliśmy nadmiernie rozpędzonych rowerzystów, niestety, bezskutecznie. Dlatego dyrektor TPN podjął decyzję o zakazie wjazdu rowerami na drogę do Morskiego Oka.

Grzegorz Bryniarski (podleśniczy, TPN, Obwód Ochronny Morskie Oko): – Latem 1996 roku na tej drodze wydarzyło się aż dziewięć wypadków, w których potrąceni zostali turyści. Ofiara najpoważniejszego z nich była kilkuletnią dziewczynką, która trafiła do szpitala z połamanymi żebrami i wstrząsem mózgu.



Maciej_Zimowski napisał(a):
turyst. powołuje się wiele parków nizinnych



Nizinne mnie nie interesują. Tylko górskie.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt gru 24, 2013 10:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Nizinne mnie nie interesują. Tylko górskie.
I co z tego, skoro wszystkie one obowiązuje to samo prawo.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 6:37 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Maciej_Zimowski napisał(a):

Wnosi choćby to, że teoretycznie nielegalne będzie jedynie odpłatne świadczenie usług przewodnickich.

No dobra Kaczka pobawmy się dalej. Jaki procent ludzi pracuje za dziękuję prowadząc komercyjne wycieczki? Z Twego rozumowania wynika iż wszystkie osoby podszywające się pod przewodników nie pobierają wynagrodzenia. Jakoś kłóci się to z moim doświadczeniem, a przede wszystkim ze słowami samego Gowina, który jeszcze nie wyleciał na śmietnik historii i rzeszy młodych ludzi chcących zarabiać. Jak zamierzasz to rozwiązać w swoim biurze? Rzeczywiście będziesz oszukiwał tak jak opisałeś to kilka postów wyżej? Następna kwestia. Podatki, każdy z nas pracując wystawia fakturę lub rachunek albo jest zatrudniany na śmieciową umowę od których odchodzą podatki i to znaczne. Zamierzasz oszukiwać i dom dobroci?
Prawdę powiedziawszy śmieszy mnie ta cała Wasza argumentacja, Gowina także. Do czego doprowadzicie? Przewodnicy płacą podatki: dochodowy jak są umowy śmieciowe, cit i przeważnie vat jak mają założone firmy. I to są znaczne kwoty, w kilka dni zarabiamy więcej niż ludzie harujący za najniższą krajową przez miesiąc. Nasze miesięczne podatki w sezonie to równowartość kilku najniższych krajowych. Tej kasy właśnie nie dostanie skarb państwa. W zamian otrzyma co? Kilku młodych ludzi dostanie jakąś pracę na czarno za kilka groszy. Porównaj nasze stawki z tym co chcecie jako organizatorzy płacić tym młodym. 35-70 zł /godzina kontra 5-7 zł/ godzina, przecież to żenada. Te pieniądze pójdą Kaczka do Twojej kieszeni i o to Tobie podobnych. I o to chodzi. Kłania się znana zasada, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Rozumiem, że walczysz o przetrwanie jak większość ludzi turystyki w dobie kryzysu. I proszę nie wyjeżdżaj z swoim samouwielbieniem i o swoim rzekomym rozdawaniu kart w turystyce. Jesteś prawie nie znany w środowisku. Poza tym każdy z nas jest pionkiem, karty rozdają koncerny i turystyka wyjazdowa.
O Panu Lechu tu nie mówię, nie mam wątpliwości, że to człowiek walczący tak naprawdę o ten czerwony sweter, który już przewodnicki będzie mógł nosić wędrując z dumą i miną himalaisty na czele grupy. Chociaż marzenia jednego człowieka spełnią się.
Jakoś nie boję się o rynek usług w naszym regionie, coraz częściej dzwonią nauczyciele, którzy do tej pory prowadzili sami grupy, organizowali imprezy dzieciakom, a teraz z tego wycofują się. Podobnie jest z koloniami organizowanymi przez parafie, czy szkoły. Niewielkie pieniądze płacą za nasze usługi, a mogą liczyć na pełną pomoc i dobrą usługę nie tylko przewodnicką.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 10:36 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Widzę, że komuś się popiło i frustracyjki wylewa ale w sumie to ciekawe:

Cytuj:
Porównaj nasze stawki z tym co chcecie jako organizatorzy płacić tym młodym. 35-70 zł /godzina kontra 5-7 zł/ godzina,


Ja nie przypominam sobie, abym publikował jakiekolwiek stawki itp. ale w powyższym nie widzę nic złego. W Krakowie tysiące młodych ludzi dorabia sobie za podobne stawki w charakterze barmanów i kelnerów, jest to wcale nie lżejsza a powiedziałbym nawet cięższa i bardziej monotonna praca od spacerów z turystami na świeżym powietrzu. Rynek jest całkowicie wolny a mimo to niektórzy dobrzy zarabiają sporo powyżej minimalnych stawek, plus napiwki. Dobry przewodnik czy pilot też na to może liczyć.

Jeżeli do tej pory stawki były wyższe i ktoś pisze otwartym tekstem, że teraz mają spaść to znaczy że zdrowy mechanizm ekonomiczny był poważnie zakłócony. Płaciło się powyżej realnej rynkowej wartości usług, dodając haracz korporacyjny. Ci wszyscy co mają pretensję do mnie czy innych przedsiębiorców że w ogóle mamy czelność "oszczędzać na podwykonawcach" niech się pukną zdrowo i pomyślą czy chcą płacić 1,5 albo 2 x więcej za chleb, parówki, piwo, fryzjera, mechanika, sprzęt alpinistyczny czy cokolwiek innego, tylko dlatego że ich sprzedawcy załatwią sobie przywileje i koncesje.

Dlaczego biedniejsi od nas Rosjanie, Ukraińcy masowo przyjeżdżają do Polski na zakupy pospolitych towarów? Bo jest taniej, bo jest konkurencja, nie ma mafii, łapówek, rekietu itp. I tę Azję w przewodnictwie górskim też w końcu zlikwidujemy. Jak powiedział kiedyś min. Sikorski: Jeszcze jedna bitwa, jeszcze dorżniemy watahy, wygramy tę batalię!

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 11:00 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
A co do tego:

Cytuj:
Jaki procent ludzi pracuje za dziękuję prowadząc komercyjne wycieczki?


Oczywiście że 0%. To nie jest problem ani dla organizatorów ani dla chętnych do pracy po deregulacji. To jest problem dla mafiozów i wszelkiej maści domorosłych "kontrolerów" którzy chcieliby pozbyć się konkurencji. Do tej pory było łatwo, bo praktycznie każda działalność pilocko-przewodnicka była koncesjonowana i jej uprawianie bez papierów było nielegalne. A teraz owa nielegalność została ograniczona tylko do usług przewodnictwa górskiego (które nie jest w żaden sposób zdefiniowane ani w ustawie ani w projekcie rozporządzenia!!!) i w dodatku odpłatnych. Ciężka sprawa jak jedno od drugiego odróżnić :) Zawsze ktoś może powiedzieć że pieniądze bierze za pilotaż i przewodnictwo terenowe, a jedno i drugie można uprawiać również na terenach górskich. Także że, drogie górskie misiaczki, od 1.01.2014 nie będzie "po staremu" :)

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 11:40 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
a jedno i drugie można uprawiać również na terenach górskich.


Pewnie że można. Być pilotem i przewodnikiem terenowym i dalej nie będziesz mógł prowadzić w Tatrach. Przewodnik terenowy to nie przewodnik górski. :mrgreen:

Sam piszesz ze jeszcze rok, dwa i zarżniesz watahę... hheee czyli czekamy dalej. Gowina już wykopali. Należało mu się za to.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 11:48 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Przewodnik terenowy to nie przewodnik górski


Na tej zasadzie, że szmata do okien to nie szmata do podłogi. Jeśli znajdę chętnych którzy zechcą się wybrać ze mną w Tatry i mi za to zapłacić - nie ma problemu, mają jedynie wiedzieć że nie jestem "przewodnikiem górskim" w rozumieniu ustawy.

Cytuj:
Gowina już wykopali.


Rzeczywiście - żałosna jest niewiedza na temat polityki, tego czyim pomysłem jest deregulacja, kto realizuje kolejne transze - ale tym lepiej dla deregulatorów :)

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 12:09 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
zeczywiście - żałosna jest niewiedza na temat polityki, tego czyim pomysłem jest deregulacja



Co to ma do rzeczy.
Tak straszyłeś deregulacją. Mineło kilka miesięcy i nic sie nie zmieniło. Dalej przewodnicy mają prace wynajmują ich. Ba pojawiają sie ogłoszenia biuro turystycznych o wynajmie przewodników z uprawnieniami państwowymi.
Z mojej strony kończę temat.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 12:20 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Tak straszyłeś deregulacją. Mineło kilka miesięcy i nic sie nie zmieniło


Ja niczym nie "straszyłem". To na pewne środowisko padł blady strach. A zmienia się nie przez ostatnie kilka miesięcy tylko 1.01.2014. o godzinie 0.00 - to że uprawianie pilotażu i przewodnictwa bez licencji nie będzie więcej karalne.

Natomiast co do spraw górskich - z tego co widzę w następujących po nowym roku realiach prawnych będzie można problem łatwo obejść, np. powołać "klub miłośników gór" i określać się jako np. "przewodnik kmg" i oprowadzać wszędzie gdzie dusza zapragnie. Całkiem legalnie. Ciekawe czy takie inicjatywy będą powstawać.

Cytuj:
Dalej przewodnicy mają prace


Coś takiego. Ale z tego co widzę w knajpie obok, kelnerzy choć od zawsze zderegulowani też mają pracę :)

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 1:20 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Oj Kaczka, Kaczka, przewodników Ty nigdy nie zrozumiesz, ani oni raczej nie zrozumieją Twojej pokręconej argumentacji. Nie wszyscy lubią oszukiwać, a do tego sprowadzają się te Twoje rozwiązania na styku pilotaż-przewodnictwo górskie.
Nigdy Ci na myśl nie przyszło, że ktoś widzi coś powyżej swego nosa? Nie jestem frustratem, ale przewodnikiem górskim, który już ma prawie sprzedany przyszły sezon letni łącznie z październikiem. Być może mi wypadnie kilkanaście zleceń jak w tym roku ale to oznacza tylko, że przez dwa tygodnie nie będę miała pracy. Odpocznę sobie. Fakt mam mniej zleceń, ale to i dobrze. Po co 1 przewodnikowi 3-10 zleceń dziennie. To tylko powoduje problemy ze znalezieniem dobrego zastępstwa.
Problem tkwi, że ja nie zejdę ze stawek, ale ktoś inny będzie pracował za 100 zł, a nawet za 50 zł. Widzę co dzieje się z tymi przewodnikami. Jak czuję się, gdy widzę na szlaku przewodnika górskiego z butami powiązanymi drutem? Jak myślisz?
Człowieka, który zarabia tylko tyle aby przeżyć. I z czego się tu cieszyć, że młody człowiek zarabia kilka złotych za godzinę? Będzie go stać na życie na przyzwoitym poziomie, na górski sprzęt, na doszkalanie się? Zostanie w regionie, gdy nie będzie miał pracy, kasy na założenie rodziny? Żałosna jest ta Twoja argumentacja.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 2:06 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Nie wszyscy lubią oszukiwać, a do tego sprowadzają się te Twoje rozwiązania


Nie ma żadnego oszustwa w tym, że ktoś kto ma chęć i talent żeby oprowadzać po górach robił to bez konieczności opłacania korporacyjnego haraczu. Oszustwem natomiast jest to, że jak wynajmuję dziś człowieka z blachą "przewodnik górski" zamiast fachowca dostają gbura, ochleja i partacza, który narazi moich klientów na niebezpieczeństwo.

Cytuj:
Będzie go stać na życie na przyzwoitym poziomie, na górski sprzęt, na doszkalanie się? Zostanie w regionie, gdy nie będzie miał pracy


Ustawy turystyczna nie jest od tego aby komuś zapewniać życie na odpowiednim poziomie, utrzymanie rodziny itp. To jest tylko drobny wycinek prawa gospodarczego regulujący zawieranie umów pomiędzy tymi co chcą zapłacić za zorganizowanie wypoczynku a tymi którzy chcą się tego podjąć. Ale takie komentarze dobrze oddają myślenie - wstępuję do korporacji, opłacam haracz za wszelkie licencje, uprawnienia itp. i teraz oczekuję że bez większego trudu zdobędzie kokosy.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 2:44 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Znowu mylisz się Panie Kaczka. Ja i sądzę, że większość przewodników nie płacimy haraczu ale uiściliśmy opłatę za dobrze wykonaną usługę, czyli za udział w kursie i za egzaminy. Osobiście nie działam w żadnej korporacji, ale jestem podległa jak wszyscy przewodnicy marszałkowi województwa. Przewodnicy nie mają obowiązku przynależności do żadnej organizacji, ja nie jestem nawet w PTTK. Dawno wystąpiłam, więc proszę Cię nie ściemniaj.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 2:54 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Znowu mylisz się Panie Kaczka. Ja i sądzę, że większość przewodników nie płacimy haraczu ale uiściliśmy opłatę za dobrze wykonaną usługę


Pani Lucyno Pściuk, raz już zdaje się wykidana z tego forum. Ależ proszę więc sobie nazywać kursy i egzaminy nawet "łasą uświęcającą" i świadczyć swoje usługi, nie zawracać głowy tymi, którzy nie mają ochoty nikomu podlegać ani nikomu płacić za prawo do wykonywania zawodu.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 3:02 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Tak, Panie Kaczka to ja, mam dostęp do tego konta.
I co jak nie ma się argumentów to sięga się po takie przepychanki?
Mimo wszystko miałam o Panu lepsze zdanie.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 3:16 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Mimo wszystko miałam o Panu lepsze zdanie.


Chyba nie bardzo wiadomo o kim. Ja się na tym forum nie określam "Kaczka". Ale jak użytkownik Lucyna Pściuk koniecznie chce mnie tak nazywać, musi się zgodzić z tym, że każdy może sobie pełnoprawnie napisać na plecach "przewodnik beskidzki".

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 4:38 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
A jeszcze coś takiego znalazłem:

Cytuj:
trekker napisał(a):
Jeśli ustawa nie narzuca wynajmowania przewodnika
Ustawa, art 3.1


Co za absurd - (chodzi oczywiście - jak mamy się domyślać - o ustawę o bezpieczeństwie w górach).

Skoro zezwolone jest wyjście na dany szlak, a przewodnika wymaga się dla "grup zorganizowanych" czy jakoś tak to znaczy że dyrektor PN na śmiertelne niebezpieczeństwo naraża pozostałych.

Oczywiście słusznie ktoś zauważył że dyrektor nie stanowi w Polsce prawa. Co przypomnę jeszcze raz - może ułożyć regulamin, który jest częścią dobrowolnie zawieranej umowy cywilnej z klientami - zwiedzającymi. Wybiórczy przymus przewodnicki jest postanowieniem nieważnym tej umowy, do którego nie trzeba się stosować.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 7:21 pm 
Weteran

Dołączył(a): Wt sty 18, 2011 7:02 pm
Posty: 127
Maciej_Zimowski napisał(a):
Sonka napisał(a):
Znowu mylisz się Panie Kaczka. Ja i sądzę, że większość przewodników nie płacimy haraczu ale uiściliśmy opłatę za dobrze wykonaną usługę


Pani Lucyno Pściuk, raz już zdaje się wykidana z tego forum.


Lucynka napisał(a):
Tak, Panie Kaczka to ja, mam dostęp do tego konta.




To, że admin to wielka d**a bo nie potrafi skutecznie pozbyć się ciebie ze swojego forum to już wszyscy wiedzą
ale mogłabyś, Lucyna, chociaż troszkę wysilić się i zadbać o pozory bo gość jednak bardzo dzielnie od ponad roku udaje, że cię nie widzi ... :rofl_an: :rofl_an: :rofl_an:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr gru 25, 2013 8:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Maciej_Zimowski napisał(a):
że każdy może sobie pełnoprawnie napisać na plecach "przewodnik beskidzki".
Właśnie to najbardziej niepokoi zwolenników państwowego licencjonowania przewodnictwa górskiego. Uprawnienia wielu przewodników górskich to po prostu „pic na muchy” - im chodzi o to, by uprawnienia pozostały elitarne, by to było nadal hermetycznie zamknięte środowisko. Załatwili sobie uprawnienia często po kumotersku dla "blachy" i czerwonego polara, by móc teraz "błyszczeć" w tym środowisku. A że ze świadczeniem usług przewodnickich nie mają nic wspólnego, to już inna kwestia. Dlatego w obliczu czekającej ich nowej sytuacji lamentują i robią wszystko by utrzymać swoje dotychczasowe status quo i całą tą instytucję karkołomnych kursów by nadal móc zasiadać w komisjach egzaminacyjnych i odgrywać ważniaków oraz decydować kogo przepuszczą przez swoje gęste sito. Zupełnie jak ten przysłowiowy pies ogrodnika - sam nie zje a drugiemu nie da.

_________________
Obrazek

Lech


Ostatnio edytowano Śr gru 25, 2013 9:08 pm przez Lech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 123 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL