Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 12:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: So maja 31, 2014 7:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Lech napisał(a):
Lepiej Grzegorzu przeczytaj sobie w stosownej ustawie, co to jest muzeum skoro użyłeś tak idiotycznego porównania.

A czy dyskutujemy na temat muzeów? Od tego tematu również jesteś specjalistą??? :mrgreen:


pozdrawiam
gb 8)
ps
żałuję, że Twój wpis:
Lech napisał(a):
Obowiązek chodzenia pewnych grup turystów ogólnie dostępnymi szlakami w asyście przewodnika nie jest dla tych grup ograniczeniem, jakiemu nie podlegają pozostali turyści? Naprawdę dobrze się czujesz? Przecież to nie tylko ograniczenie, ale i dyskryminacja pewnego rodzaju wycieczek udających się do parku narodowego np. w celach rekreacyjno - zdrowotnych, do których realizacji ględzący wyuczone formułki przewodnik jest całkowicie zbędny. O tym w jakim celu wycieczka udaje się do parku narodowego ma decydować jej organizator, a nie zarządzenie dyrektora. Jeżeli nie niszczą przyrody, nie schodzą za szlaku, to służbom parkowym nic do tego. Park narodowy to nie muzeum. A jak będą potrzebowali przewodnika, to sami o tym zadecydują i go sobie znajdą.

przeczytałem dopiero teraz - była okazja by zaprezentować te przemyślenia kilku osobom odpowiedzialnym za decyzje związane z nakładaniem takich ograniczeń :) Ale - co się odwlecze to nie uciecze - jak mawiają. Pozwolisz, że - zwłaszcza ten fragment o dyskryminacji - będę rozpowszechniał tu i ówdzie?

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 31, 2014 7:33 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Maciej_Zimowski napisał(a):
aktualny tekst, bo sporo ludzi do mnie dzwoni i mailuje.


Lech Rugała dzwoni do Macieja Zimowskiego przedstawia mu problem a Maciej Zimowski mailuje do Lecha Rugały i podaje rozwiązanie sytuacji która trwa od XXX lat tak samo i jak na razie dalej trwa.
Ale Maciej Zimowski rozwiązał problem i zaraz na blogu napisze kolejnego bzdeta czy wklei kawałek listu jak ktoś mu się sprzeciwi.
Komentarze do artykułów MZ, LR i anonim typu MZ

Oj szkoda że ogłupiacie społeczeństwo. Jeden i drugi.

Jeśli TPN zniesie obowiązek to jest każdy wolny i może robić co chce.

za bardzo nie narusza Art 52 Konstytucji (wolności poruszania się) . na terenie Słowacji, Austrii też masz ograniczenia wolności w Jaskiniach i innych rzeczach.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano So maja 31, 2014 7:40 pm przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 31, 2014 7:38 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Rafi a kto to czyta :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 31, 2014 7:43 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
WILCZYCA napisał(a):
Rafi a kto to czyta



Wszyscy mają czytać! Maciej Zimowski otrzymuję maile jak ograniczana jest wolność na terenie parku narodowego.
Maciej Zimowski ma rozwiązanie sytuacji. Lech Rugała też ma. Razem tworzą zespół walczący. Ekipa anty przewodnicka kontra TPN
Normalnie można się scheftać. To nie jest już śmieszne ale żałosne.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 31, 2014 8:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
gb napisał(a):
A czy dyskutujemy na temat muzeów?
To po co wyjeżdżasz tu z muzeami?
gb napisał(a):
W wielu muzeach, skansenach, miejscach ochrony przyrody podobnym "ograniczeniom" poddawane są nie tylko zorganizowane wycieczki młodzieży szkolnej, ale każdy zwiedzający

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So maja 31, 2014 10:47 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Lech napisał(a):
To po co wyjeżdżasz tu z muzeami?

A Ty - Lechu - coś takiego jak przykład - to rozumiesz? Tam było wyliczenie, zresztą nie tylko muzeów - miejsc, gdzie chętni do zwiedzenia są poddani podobnym "ograniczeniom". Poza tym - nie udało Ci się zacytować fragmentu o parku narodowym, który odwiedza się w grupach z przewodnikiem. Pomijając już "ograniczenia" związane z bezpieczeństwem zwierząt, które w tymże parku narodowym żyją :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 01, 2014 6:26 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Rafi a kto to czyta


Co czyta? Mojego bloga? jest na nim licznik :)

Natomiast piszą i dzwonią głównie nauczyciele, organizatorzy wycieczek w Tatry. mam w planie zacytować co ciekawsze fragmenty, niestety jest sezon, nawał pracy i nie am czasu się w to bawić tak jak wcześniej, tym bardziej że po deregulacji główny czas akcji "W.P." został osiągnięty.

Jeśli chodzi o to "zarządzenie" w sprawie "zorganizowanych grup szkolnych" w TPN, jest to sprawa błaha. Śmieszność jego polega na tym, że służby parkowe nie mają żadnych uprawnień do sprawdzania takich prywatnych i osobistych spraw turystów jak forma pobieranej edukacji czy rodzaj imprezy w jakiej uczestniczą. Mogą legitymować (= sprawdzać jedynie dane osobowe w dokumencie tożsamości) osoby popełniające albo podejrzane o popełnienie przestępstw i wykroczeń. A te są zdefiniowane w prawie państwowym a nie zarządzeniach dyrektora. Nie istnieje wykroczenie pt "wędrowanie w grupie szkolnej bez przewodnika". Turysta który ma ważny bilet, idzie po publicznie udostępnionym szlaku i nie popełnia żadnych wykroczeń jest nie do ruszenia. Parkowcy raczej mają tego świadomość, a ich zarządzenia i pogróżki są zwykłym straszakiem na naiwnych i nierozgarniętych.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 01, 2014 8:04 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Maciej_Zimowski napisał(a):
Turysta który ma ważny bilet, idzie po publicznie udostępnionym szlaku i nie popełnia żadnych wykroczeń jest nie do ruszenia. Parkowcy raczej mają tego świadomość, a ich zarządzenia i pogróżki są zwykłym straszakiem na naiwnych i nierozgarniętych.
Z pewnością tak właśnie jest, bo na oficjalnej stronie TPN w dziale "turystyka piesza" jest tylko informacja zawierająca propozycję korzystania z przewodnika bez wzmianki o jakimkolwiek przymusie wędrowania z tymże przewodnikiem.

Cytuj:
Przewodnik tatrzański. Kiedy, po co i gdzie szukać

Działalność przewodnicką o której mowa w ustawie o usługach turystycznych na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego mogą wykonywać wyłącznie przewodnicy Górscy Tatrzańscy.
Przewodnik tatrzański poprowadzi wszystkie zorganizowane wycieczki piesze, w których uczestniczy młodzież ucząca się w podstawówkach, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych.
Przewodnik dotrzymuje grupie towarzystwa, ale przede wszystkim przekazuje wiedzę o odwiedzanym terenie i zasadach zachowania się w górach, potrafi zareagować w razie niebezpieczeństwa. Może również doradzić w wyborze trasy, uwzględniając możliwości podopiecznych i warunki panujące w górach, a także pomóc zaplanować dłuższy pobyt pod Tatrami.
Tatrzański Park Narodowy nie oferuje bezpłatnych usług przewodnickich. Przewodnika należy szukać indywidualnie lub poprzez koła przewodnickie i biura turystyczne. Wszystkie koła przewodników tatrzańskich skupione są w Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego.
> http://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka/turystyka-piesza

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 01, 2014 10:17 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Macie - obaj Panowie - po 150% racji, a jak już pisałem nieco wcześniej - niebawem osiągniecie poziom 200% racji. Na każdego z Was.
Trochę byłem zdziwiony - gdy zeszłego weekendu patrzyłem na wycieczki młodzieży szkolnej wędrujące po Tatrach i Zakopanem - bo większość wędrowała z przewodnikami tatrzańskimi, nawet te, które nie wyruszały w góry (pogoda nie była zbyt zachęcająca), a ograniczały swoją "aktywność" do zwiedzania Zakopanego, kolejnych muzeów, czy nawet Krupówek.
Widocznie informacje płynące - z różnych stron od Szanownych Panów - na temat zasad odwiedzania TPN trafiały głównie
Maciej_Zimowski napisał(a):
na naiwnych i nierozgarniętych.
. Już kiedyś jeden z polityków wypowiedział się w tym tonie o narodzie, jesteście Panowie jego gorącymi wyznawcami :)
Zdziwił mnie również brak informacji - np. w postaci plakatów, bannerów, numerów telefonów, czy ulotek rozdawanych przed wejściami do TPN - w końcu nie wszyscy znają - Wasze Panowie - wypowiedzi internetowe na ten temat. Jak rozumiem - tylko nawał pracy nie pozwalał Wam - jak dotychczas - przedstawić szkołom w Polsce Waszej oferty na zwiedzanie tatrzańskich szlaków. Ale to zapewne ulegnie niebawem zmianie...
Lechu - mam do Ciebie prośbę - gdy już będziesz miał zarezerwowaną grupę wycieczkową zorganizowanej młodzieży w wieku szkolnym, którą to grupę - w charakterze przewodnika górskiego (tatrzańskiego) poprowadzisz na trasę: Kuźnice - Hala Gąsienicowa - przeł. Zawrat - Świnica - Kasprowy Wierch - Kuźnice - daj znać. Jeśli to możliwe, postaram się Ci towarzyszyć - w końcu człowiek uczy się przez całe życie :)
Czego i Szanownym Panom życzę :)
pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 01, 2014 12:42 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
[quote]patrzyłem na wycieczki młodzieży szkolnej wędrujące po Tatrach i Zakopanem - bo większość wędrowała z przewodnikami [quote]

A ja codziennie patrzę na wycieczki grupowe wędrujące po Krakowie, i też większość (nie tylko szkolne) wędruje z przewodnikami więc co to ma do rzeczy.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 01, 2014 1:57 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
bo na oficjalnej stronie TPN w dziale "turystyka piesza"


Tak, też niedawno przeglądałem te wpisy i trzeba powiedzieć że się wyjątkowo ugrzecznili. Zniknęły wszelkie wzmianki o "obowiązku przewodnickim". Do wpisu nie można się przyczepić, pod względem prawnym jest prawidłowy, czyli dotyczący tylko przewodnictwa górskiego w rozumieniu ustawy a więc wtedy gdy jest świadczona odpłatna usługa , dosłownie nazywana przewodnictwem górskim. Dlatego problem jest raczej wydumany.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N cze 01, 2014 5:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Maciej_Zimowski napisał(a):
A ja codziennie patrzę na wycieczki grupowe wędrujące po Krakowie, i też większość (nie tylko szkolne) wędruje z przewodnikami więc co to ma do rzeczy.

Skoro nie ma nic do rzeczy - po co o tym wspominać :)
Maciej_Zimowski napisał(a):
Dlatego problem jest raczej wydumany.

Od ilu lat walczycie Panowie z tym wydumanym problemem :)
Wiem, wiem - "naiwni i nierozgarnięci" psują Wam robotę...

do zobaczenia na szlaku :)
pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 7:20 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
gb napisał(a):
Skoro nie ma nic do rzeczy - po co o tym wspominać
No właśnie, po co o tym wspomniałeś używając to jako argumentu w dyskusji? Mało to przytoczyłeś tu pseudoargumentów, jak np. idiotyczne porównanie parku narodowego do muzeum? A potem kwestionujesz to co sam wypisujesz. Po prostu plączesz się i ustawicznie czepiasz się dla samego czepiania.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 7:52 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
Od ilu lat walczycie Panowie z tym wydumanym problemem


Przepraszam kto walczy i gdzie? I dlaczego zapytanie jest w liczbie mnogiej? Chyba komuś rozrzedzone górskie powietrze źle wpływa na główkę.

Ja swoją walkę, jeśli tak można nazwać, z bojówkami urzędów marszałkowskich na ulicach polskich miast wygrałem już dawno. Parkowcy z TPN i zblatowane z nimi mafijki przewodnickie walkę u umieszczenie "przewodnickich" zapisów w ustawie o bezp. w górach czy choćby w rozporządzeniu MEN - przegrali.

Ale co się tyczy rzekomego obowiązku "przewodnickiego dla grup szkolnych" to rzeczywiście - po zmianie dyrektora, jakby chciano to zamieść pod dywan.

Na stronie TPN nie ma o tym najmniejszej wzmianki. Jest link do zarządzenia z lutego 2013
http://tpn.pl/filebrowser/files/zarz.pdf
a cicho sza o zarządzeniu z kwietnia :)

Ale nie sądzę żeby to był efekt czyjejś "walki" a raczej rozsądku i lepszego rozeznania prawnego, zwłaszcza że informację o usługach przewodnickich wreszcie zredagowano prawidłowo.

Poza tym jeśli ktoś, coś "walczy" to nie ja, tylko niezawodna "niewidzialna ręka rynku".

Po pierwsze na sprzedaży biletów zarabia park, ale także mają od tego prowizje prywatni dzierżawcy punktów sprzedaży
http://www.komunikaty.pl/komunikaty/p/P ... iego+parku

Więc jest raczej nieprawdopodobne, żeby ktoś odmówił grupie ludzi sprzedaży biletów bo "nie mają przewodnika" i pozbawiał się zysku. Tym bardziej że ani TPN ani dzierżawca na świadczeniu usług przewodnickich nie zarabia.

Po drugie na obsłudze imprez młodzieżowych zarabiają kwaterodawcy, gastronomia - to jest znacznie silniejsze i bogatsze lobby niż grupka otyłych dziadków w czerwonych sweterkach i TPN nie ma żadnego interesu żeby wchodzić z nimi w konflikt i "odstraszać" organizatorów wycieczek dodatkowymi obciążeniami.

Naturalnie, że organizatorzy masowych wyjazdów z przyczyn czysto praktycznych korzystają z usług przewodników tak samo jak korzystają z nich w 100 innych miejscach gdzie nie jest to wymagane. Oczywiście jakość tych usług to odrębna kwestia, ale kiedyś deregulacja i ten bastion zdobędzie.

Natomiast jest sporo sytuacji takich że nauczyciel, jakiś hobbysta itp. jedzie z niewielką grupką podopiecznych w Tatry i nie jest mu w smak branie przymusowej "asysty" bo to dość mocno (20-30%) podraża koszty imprezy. Jeśli jest dociekliwy to ze strony TPN niczego o żadnym "obowiązku" się nie dowie a przez google trafi na wpisy na moim blogu. Tyle w tym temacie.

A to że temat przy każdej okazji wypływa, generuje wściekłe niewybredne, personalne ataki - wynika jedno. Pewne grupa czuje że jej interes jest zagrożony... W tym momencie - jako usługodawca sprzedający produkty wyłącznie dobrowolnie i na wolnym rynku mogę takim jedynie z politowaniem współczuć.

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn cze 02, 2014 8:41 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Maciej_Zimowski napisał(a):
Ja swoją walkę, jeśli tak można nazwać, z bojówkami urzędów marszałkowskich na ulicach polskich miast wygrałem już dawno.
Ja też toczyłem podobną "walkę". A ściślej zwracam uwagę na absurdy w turystyce już od dawna - jeszcze za czasów PRL-u. Swoją "walkę" z państwowo - PTTK-oskim monopolem przewodnickim zapoczątkowałem już w 1981 r., przystępując do nielegalnej wówczas grupy mającej na celu reaktywowanie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego i przywrócenie autentycznego przewodnictwa górskiego, które w PTTK poszło w krajoznawstwo i przewodnictwo autokarowe po terenach mających niewiele wspólnego z górami, zatracając swój pierwotny charakter. Sprzeciwiałem się też absurdalnym sytuacjom na szlakach. Oto przykładowe pismo.

Obrazek

W 1985 r., po wydaniu PRL-owskiego rozporządzenia o wyłączności prowadzenia w górach powyżej 1000 m n.p.m. przez zawodowych przewodników gorskich, również wystąpiłem przeciwko temu monopolowi. Oto odpowiedź:

Obrazek

Likwidacja rozporządzenia o 1000 m i obecny projekt rozporządzenia MSiT z okrojonym terenem tzw. uprawnień dla przewodników sudeckich to też po części moja zasługa. Oto przykładowe pismo z 2004 r. w tej sprawie:

Obrazek

To tylko niektóre karty z historii mojej "walki" o normalność w turystyce.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 7:15 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Panie Zimowski i Lechu o to Wam chodzi ???


Do zdarzenia doszło wczoraj późnym wieczorem. Siedmioro uczniów i trójka instruktorów wybrała się w okolice kompleksu jaskiń na terenie rezerwatu Sokole Góry. Kiedy zeszli do jednej z jaskiń, 16-latkę przygniótł duży odłamek skały. Nastolatka zmarła. Pozostałe sześć osób z różnymi obrażeniami trafiło do szpitala.

- Szesnastoletnia dziewczynka została przygnieciona dużym fragmentem skały. Zginęła na miejscu. Sześcioro tych dzieci również zostało przewiezionych do szpitala, mają ogólne potłuczenia, jedna dziewczynka wstrząśnienie mózgu. Ale przede wszystkim są w szoku i wyziębieni - powiedziała rzeczniczka częstochowskiej policji podinspektor Joanna Lazar.

Dziś rano policjanci przesłuchiwali uczestników wycieczki – pod nadzorem prokuratury.
Mieli też sprawdzać uprawnienia nauczycieli, m.in. pod kątem zabezpieczenia zejścia do jaskini.

Jaskinia Studnisko należy do najgłębszych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a mierzy ok. 70 metrów. Dochodziło już w niej do groźnych wypadków.

Dzieci przyjechały na wycieczkę z kujawsko-pomorskiego, grupa liczyła 40 osób.
Onet.pl



Identyczna sytuacja może sie zdarzyć w Tatrach czy innych górach. Jeśli nie ma rannych wszystko jest git jak zdarzy się wypadek prokurator zaraz jest na opiekunach.

Może Panie Zimowski udzielisz jakieś rady nauczycielom ? Na pewno masz garść cudnych rad.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 8:14 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
X

_________________
Obrazek

Lech


Ostatnio edytowano Wt cze 03, 2014 8:24 am przez Lech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 8:15 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Identyczna sytuacja może sie zdarzyć w Tatrach czy innych górach. Jeśli nie ma rannych wszystko jest git jak zdarzy się wypadek prokurator zaraz jest na opiekunach.
Ale o co chodzi? Identyczna, a nawet bardziej tragiczna sytuacja może się zdarzyć w wielu innych miejscach, np. w Grotach Mechowskich* na Pomorzu, a nie tylko w górach.

* Groty Mechowskie - zobacz > http://pl.wikipedia.org/wiki/Groty_Mechowskie

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 8:40 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
Ale o co chodzi?


Lechu nie rżnij głupa że tak powiem.
Jak myślę żaden z opiekunów nie miał doświadczenia m.in. pod kątem zabezpieczenia zejścia do jaskini.
i tutaj pojawia się wątek w którym Wy dwaj wielcy przeciwnicy przewodnictwa chcecie uwolnienia wszystkiego gdzie każdy opiekun ma olbrzymie doświadczenie w prowadzeniu po górach, jaskiniach. CO to za problem.
Poczekamy i zobaczymy komu prokuratura postawi zarzuty śmierci dziecka. Podejrzewam że opiekunowie.
Myślę ze opiekunie już mają dość a to dopiero początek.

Napisze to jeszcze raz. "Wszystko SUPER jak się nic nie dzieje"

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 9:02 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Jak myślę żaden z opiekunów nie miał doświadczenia m.in. pod kątem zabezpieczenia zejścia do jaskini.
Myśleć sobie możesz dużo. Przewodnicy górscy w większości też nie mają doświadczenia w poruszaniu się w ekstremalnych warunkach, i to nie tylko po jaskiniach. Bo skąd mają je mieć, skoro większość usług wykonują w autokarze i na trasach spacerowych w pobliżu podgórskich kurortów. A nawet jeżeli mają, to wypadek zdarzyć się może zawsze i wszędzie. Także we wspomnianych jaskiniach na Pomomorzu. I co? Organizator ma ściągać na Pomorze przewodnika górskiego, bo tylko tacy zagwarantują bezpieczeństwo? A guzik prawda. Wejdź w google i poczytaj sobie o wypadkach, w tym śmiertelnych, na wycieczkach z przewodnikiem.
raffi79. napisał(a):
Myślę ze opiekunie już mają dość
Ten przewodnik też ma dość > http://wiadomosci.wp.pl/kat,1034813,tit ... aid=112d72

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 9:11 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
Przewodnicy górscy w większości też nie mają doświadczenia w poruszaniu się w ekstremalnych warunkach,



:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Lechu idz do lekarza.
Kurs na przewodnika trwa 2.5 roku tydzień w tydzień bez wakacji i świat.

Kurs na przewodnika IVBV trwa 4 lata

więc o czym ty człowieku piszesz???

Szkoda dyskusji. Dobry psychiatra nie wiem czy pomoże tobie.


A ile opiekunom teraz grozi ????

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 9:15 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Kurs na przewodnika trwa 2.5 roku tydzień w tydzień bez wakacji i świat.
I co z tego, skoro przykładowo ten, o którym mowa tu > http://wiadomosci.wp.pl/kat,1034813,tit ... aid=112d72 był też na ponad 2-letnim kursie.

Napiszę krótko. Jesteś wyjątkowym, zadufanym w sobie i pełnym buty draniem, który nie waha się wykorzystać kolejnej ludzkiej tragedii w bardzo niecnych celach.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 9:51 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
esteś wyjątkowym, zadufanym w sobie i pełnym buty draniem, który nie waha się wykorzystać kolejnej ludzkiej tragedii w bardzo niecnych celach.



Lechu podważam tylko wasze durne cele uwolnienia wszystkiego. Masz zerowe doświadczenie tylko mocną gebę i nic więcej. Zresztą wiele osób z środowiska cie zna i ma jedna zdanie. Szkoda go cytować.


Szkoda ze używasz loga Klub Sudecki bo z twoim egoizmem to powinieneś się schować pod ziemię.


Mogą uwolnić wszystko włącznie z zawodem lekarza.
Ja mam grupy i nie narzekam. Setki wycieczek w skali roku chodzi z przewodnikami i dalej jest olbrzymie zapotrzebowanie.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano Wt cze 03, 2014 9:58 am przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 9:56 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt maja 01, 2009 7:04 pm
Posty: 1057
Cytuj:
i tutaj pojawia się wątek w którym Wy dwaj wielcy przeciwnicy przewodnictwa chcecie uwolnienia wszystkiego


Przewodnictwo po Jurze Krak-Cz jest już "uwolnione"

nie ma też żadnych "państwowych" przepisów regulujących zwiedzanie jaskiń.

Odpowiedzialność jest zawsze i istnienie "uprawnień" nie ma tu nic do rzeczy.

Natomiast co do wykorzystywania pojedynczych wypadków do zmian prawa, to na szczęście "syndrom konduktorki" mamy już za sobą.

Niezorientowanym przypomnę:

http://wyborcza.pl/1,76842,10645487,Syn ... torki.html

_________________
Maciej Zimowski
Koordynator Akcji Wolne Przewodnictwo
http://wolneprzewodnictwo.blog.pl
http://wolnezawody.org


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 11:48 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Maciej_Zimowski napisał(a):
Przewodnictwo po Jurze Krak-Cz jest już "uwolnione"

nie ma też żadnych "państwowych" przepisów regulujących zwiedzanie jaskiń.


http://pza.org.pl/download/141090.pdf
Warto poczytać...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 12:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
gb napisał(a):
Hmm... Jakoś nie mogę nigdzie doczytać, że na opisywanym terenie wycieczki muszą być prowadzone, w tym po jaskiniach, przez licencjonowanych przewodników z uprawnieniami państwowymi na ten teren. Tak więc próbujecie sprowadzić dyskusję na temat okrojenia uprawnień przewodników górskich - sudeckich na całkowicie inny temat. Wyskoczyłeś Grzegorzu jak Filip z konopii m.in z muzeami, a koleś raffi wtóruje w temacie jaskiń na obszarach leżących daleko od gór.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 12:52 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
w temacie jaskiń na obszarach leżących daleko od gór.



Fakt Poznań jest daleko od gór. Przepraszam pomyliłem się o ile wiesz co to góry.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 1:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Lech napisał(a):
gb napisał(a):
Hmm... Jakoś nie mogę nigdzie doczytać, że na opisywanym terenie wycieczki muszą być prowadzone, w tym po jaskiniach, przez licencjonowanych przewodników z uprawnieniami państwowymi na ten teren. Tak więc próbujecie sprowadzić dyskusję na temat okrojenia uprawnień przewodników górskich - sudeckich na całkowicie inny temat. Wyskoczyłeś Grzegorzu jak Filip z konopii m.in z muzeami, a koleś raffi wtóruje w temacie jaskiń na obszarach leżących daleko od gór.

Bo - zupełnie do innej wypowiedzi (zresztą zacytowanej) - odnosi się podane przeze mnie połączenie :)

Oczywiście - trzeba poczekać na wynik śledztwa, ale - co nie jest wykluczone - że obecność na tej wycieczce osoby posiadającej aktualne uprawnienia przewodnickie na obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej - mogło zapobiec tragedii. Choćby z racji tego, że ów przewodnik powinien znać zasady korzystania z Jaskini Studnisko. Tak czy inaczej - osoba/osoby odpowiedzialne za organizację tej wycieczki - nie znały tych zasad.
Zastanów się przez chwilę Lechu - jak ten ostatni wypadek "ma się" do lansowanej obecnie mody na całkowitą wolność - w zakresie prowadzenia, organizacji etc. turystyki. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że optując za tą wolnością - optujesz za wolnością od myślenia.

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 1:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
gb napisał(a):
Tak czy inaczej - osoba/osoby odpowiedzialne za organizację tej wycieczki - nie znały tych zasad.
Jesteś może jasnowidzem, że wiesz kto co znał, a czego nie znał. Wg informacji prasowych z grupą byli m.in. instruktorzy, więc nie siej tu zamętu. Licencjonowany przewodnik też by nie był w stanie przewidzieć, że niespodziewanie przewracające się drzewo zabije 13 letnią dziewczynkę w ubiegłym roku w Ojcowskim Parku Narodowym.
gb napisał(a):
Coraz częściej odnoszę wrażenie, że optując za tą wolnością - optujesz za wolnością od myślenia
Jest dokładnie odwrotnie. Ty właśnie Grzegorzu optujesz za tym, aby ludzi zwalniać od myślenia, żeby za nich myślał urzędnik tworzący coraz więcej bezsensownych przepisów.

_________________
Obrazek

Lech


Ostatnio edytowano Wt cze 03, 2014 2:07 pm przez Lech, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt cze 03, 2014 1:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Zatem różnimy się w opiniach kto i kiedy powinien "myśleć" za innych - i za siebie.
Pozostań cierpliwym w swoich poszukiwaniach przykładów potwierdzających tezę, że nierespektowanie rozmaitych zarządzeń i przepisów - jest działaniem w interesie nierespektujących...

pozdrawiam
gb 8)
ps
tak na marginesie - podjąłbyś się (jako wytrawny przodownik GOT, przewodnik PTT) poprowadzenia takiej wycieczki, w tym terminie do tejże jaskini?
to pytanie retoryczne - odpowiadać nie musisz...

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 106 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL