Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 10:51 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lis 10, 2010 7:00 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Wątek bieszczadzki cieszy się popularnością, wiele osób poszukuje w nim wiadomości o naszych górkach, okazał się strzałem w 8. Być może i ten kogoś zainteresuje. Będę tu umieszczać informacje o atrakcjach turystycznych, szlakach, ścieżkach znajdujących się w naszym województwie, opowiadać o wydarzeniach, spotkaniach z ludźmi. Jednym słowem będę kontynuować to co robię w wątku bieszczadzkim, poszerzę tylko teren zainteresowania o część Małopolski. Będę tu wrzucać też informacje o pograniczu województw: podkarpackiego i małopolskiego i podkarpackiego i lubelskiego. Jednym słowem będę gadać o moim terenie uprawnień, terenie przewodnickich uprawnień na Beskidy Wschodnie.
Poświęcę uwagę: Beskidowi Niskiemu i jego pogórzom, Kotlinie Sandomierskiej, południowemu Roztoczu itd, tym okolicom, które znajdują się z dala od Bieszczadów. Oczywiście, od czasu do czasu pogadam o Słowacji, być może i o Ukrainie. (Tego ostatniego nie jestem pewna, skończyła mi się ważność paszportu, nie chce mi się wyrabiać nowego ;) ).
Zapraszam do dyskusji, wymiany informacji, za zdjęcia będę szczególnie wdzięczna.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Ostatnio edytowano Śr lis 10, 2010 8:13 am przez lucyna, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 10, 2010 8:11 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Ostatnimi czasy byłam dwukrotnie na interesującej ścieżce przyrodniczej w okolicach Brzozowa. Przygotowując się do poprowadzenia rajdu im Żubryda musieliśmy z Grześkiem Falem i Wojtkiem Sroką znaleźć interesujące przejście pomiędzy Brzozowem, a Bucznikiem - pagórem na którym jest umieszczony krzyż poświęcony Żubrydom w Malinówce. Wykorzystaliśmy fragment tej ścieżki, okolica zrobiła na grupie i na nas dość korzystne wrażenie. Warto nią powędrować o ile znajdziecie się na Pogórzu Dynowskim, lub gdy będziecie chcieli zwiedzić Brzozów, Blizne to proszę zahaczcie też o tę trasę. Okolicę ścieżki polecam wszystkim grzybiarzom, w czasie rajdu natrafiliśmy na przedziwną scenkę. Dwóch panów niosło w jednej ręce potężny drąg - koromysło na którym były zawieszone koszyki i torby z grzybami, a w drugiej ręce mieli duże kosze wypełnione kapeluszami rydzy.

Infrastruktura ścieżki utrzymana jest we wzorowym porządku, trasa jest bardzo dobrze wyznakowana, jest kilka niezniszczonych tablic z opisem przystanków, dylowanki i poręcze są nowe. Ścieżka ma kształt pętli, ową pętlę otwiera parking i duża, bardzo dobrze utrzymana wiata z miejscem na ognisko, koszami i ławeczkami. Nieopodal znajduje się kapliczka votum z 1995 r. troszeczkę dalej są bardzo ładne kwitnące bluszcze wspinające się po stosunkowo młodych drzewach. Wyglądają jak zielone kolumny. Trasa ta jest wprost idealna na wycieczki z dziećmi i na spacery. Ścieżka ma 2,5 km długości, łatwo można do niej dojechać, czas przejścia około 2 godz, warto zabrać ze sobą przewodnik po trasie wydany przez Nadleśnictwo Brzozów i klucze do oznaczania ptaków i roślin. Nieopodal ścieżki znajduje się Kłokoczkowa Góra, którą moim zdaniem należy "zaliczyć".

Przystanek 1 Siedliskowe typy lasu.
Przystanek 2 Luki w drzewostanie
Przystanek 3 Drzewostan dębowo-jaworowo-jodłowy
Przystanek 4 Wysięk wody
Przystanek 5 Formy domieszek w drzewostanie - domieszki biocenotyczne
Przystanek 6 Przestoje modrzewiowe, dębowe i jodłowe
Przystanek 7 Naturalne polany żerowe i ich goście
Przystanek 8 Sosna czarna i jej "lekarz"
Przystanek 9 Fazy rozwojowe drzewostanów
Przystanek 10 Jodła najcenniejszy gatunek, w drzewostanie i na powierzchni doświadczalnej
Przystanek 11 Ols jesionowy
Przystanek 12 Brzozów - Zdrój
Przystanek 13 Woda - rzeźbiarz powierzchni Ziemi
Przystanek 14 Pszczoły na spadzi i rośliny miododajne
Przystanek 15 Kaplica - Votum

Sam przewodnik jest niezmiernie interesujący, zdecydowanie pod względem merytorycznym wyróżnia się wśród podobnych wydawnictw. To małe kompendium wiedzy o leśnictwie, geologii, dendrologii, przyrodzie, oczywiście dotyczący tylko zagadnień związanych z walorami przyrodniczymi występującymi na omawianej trasie. Jest napisany przystępnie, dzięki temu nawet laik nie będzie miał kłopotów zw zrozumieniem podstawowych pojęć dotyczących np. leśnictwa.
Przewodnik posiada wkładkę z kilkoma kolorowymi fotografiami i liczne ryciny.



Tytuł: "Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Brzozów Zdrój"
Autor: Barbara Królak, Małgorzata Tarczyńska-Góra, Przemysław Kunysz
Wydanie: I
Stron: 59
ISBN: 83-919627-4-1
Wydawnictwo: Nadleśnictwo Brzozów
Brzozów

Przewodnik można otrzymać bezpłatnie w Nadleśnictwie Brzozów. Leśnicy są bardzo mili i uczynni, wysyłają go pocztą.

"Przystanek 12
Brzozów Zdrój
Nazwa ścieżki związana jest z początkiem obecnego stulecia, kiedy to podczas poszukiwania ropy naftowej w lesie brzozowskim (3 km od miasta) wywiercono studnię o głębokości 300 m. Nie odkryto tam wówczas ropy naftowej, ale natrafiono na bardzo obfite źródła mineralne - solanki jodowo-bromowej. W latach 1925-26 oczyszczono studnię i zaopatrzono ją w pompę. Ówczesny biskup przemyski, Anatol Nowak podjął decyzję o budowie uzdrowiska, które miało służyć kapłanom diecezji. Wkrótce jednak z uwagi na wartości lecznicze i rekreacyjne, nabrało charakteru ogólnie dostępnego. Specjalizowało się w leczeniu reumatyzmu, krzywicy, miażdżycy i niewydolności nerek. Wybudowano tu drewniany, piętrowy dom zdrojowy, w którym mieściło się 40 pokoi i kaplica p.w. św. Stanisława Kostki. W odległości 300 m zbudowano drewniana willę z 20 pokojami, której nadano imię fundatora "Antołówki". Ponadto osobno wybudowano łazienki, dwa baseny, kort tenisowy, budynki gospodarcze oraz urządzenia do odparowywania wody mineralnej. Niestety podczas II wojny światowej i tuż po wyzwoleniu zabudowania oraz urządzenia zostały zniszczone. Do dnia dzisiejszego zachowały się ślady w postaci ruin fundamentów, studni, pozostałości po parkach i ogrodach".

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 17, 2010 11:31 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
"Szlak Edukacji Ekologicznej" "Góra Chełm", "Schrony", "Herby"

Jako pierwszy chciałabym przedstawić Szlak Edukacji Ekologicznej składający się z trzech ścieżek połączonych szlakiem łącznikowym wytyczonych na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Po przeglądnięciu przewodnika "Szlak Edukacji Ekologicznej" wydanego przez gminę Frysztak i Nadleśnictwo Strzyżów, który niedawno otrzymałam zachorowałam na odwiedzenie rezerwatów: "Góra Chełm", "Herby" i kompleksu schronów w Cieszynie-Stępinie (te akurat kiedyś zwiedzałam). Szlak łącznie liczy około 10 km, wiedzie wyjątkowo atrakcyjnymi pod względem przyrodniczym i historycznym obszarami. Jest dobrze oznakowany, są tu wyznaczone punkty widokowe, liczne tablice objaśniające tajniki przyrody, dobra infrastruktura szlakowa.

Pierwsza ścieżka przyrodniczo-geologiczna "Góra Chełm" oznaczona kolorem zielonym o długości 2,5 km wiedzie po rezerwacie leśnym położonym w paśmie Góry Klonowej. Znajduje się tu pole turystyczne, gdzie bez problemu można zaparkować samochód. "Góra Chełm" to ścieżka przyrodniczo-geologiczna prezentująca walory rezerwatu położonego w pasmie Góry Klonowej. Można tu podziwiać żyzną buczynę karpacką, grądy, łęgi podgórskie, zabytkowa kapliczkę, kamieniołom, punkt widokowy.
Druga "Schrony" 2 km długości oznakowana kolorem czerwonym to rarytas historyczno-przyrodniczy na trasie którego znajdują się schrony wybudowane w 1940-1941, jedna z kwater Hitlera. Tu odbyło się spotkanie przywódcy III Rzeszy z Mussolinim.
Trzecia to przyrodniczo-geologiczna "Herby" oznaczona kolorem żółtym o długości 2 km pokazuje walory przyrodnicze rezerwatu i wiedzie w bardzo urozmaiconym terenie m.in. przez kamieniołom. Można na niej zapoznać się z budową geologiczną , znajdują się tu liczne wąwozy, jary, wyrobiska skalne, wychodnie skalne, przełomem Wisłoka zwanym "Bramą Frysztacką".

Więcej o atrakcjach możecie poczytać na
http://www.frysztak.pl/index.php?mgid=1

"Szlak Edukacji Ekologicznej" str.6-11
"Ścieżka historyczno-przyrodnicza "Schrony"
Ścieżka ta stanowi środek "Szlaku edukacji ekologicznej, można tu dotrzeć idąc od rezerwatu "Herby".
Obok głównego schronu usytuowano duży parking i pole turystyczne z tablicami informacyjnymi omawiającymi m.in. historię tutejszego kompleksu historycznego i okolicy oraz mapkę przebiegu ścieżki.
Trasa ścieżki prowadzi po terenie kompleksu schronowego Cieszyna-Stępina, czyli kwatery ANLAGE SUD Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej.
Na przełomie lat 1940-1941 w wyniku pracy tysięcy pozbawionych wolności ludzi (Polaków, Żydów) powstała kwatera Hitlera, z której miał kierować działaniami na froncie wschodnim w jego południowej części. Prace doprowadziły do wybudowania schronu tunelowego (382 m dł. 9 m wys.), maszynowni (pomieszczenia elektrowni, wentylatorów, hydroforów, zbiorników na wodę i opał oraz wejścia do kanału pod Stępianką), schronów biernych i bojowych. Do schronów prowadziła bocznica kolejowa od strony wschodniej, od linii kolejowej Rzeszów-Jasło. W sierpniu 1941 r. odbyło się tu spotkanie Hitlera i Mussoliniego. Po opuszczeniu kwatery przez Niemców (koniec VII 1944 r) Rosjanie zorganizowali tutaj szpital wojskowy. Obiekty te istnieją do dzisiaj. zniszczone natomiast zostały umocnienia polowe: wieże obserwacyjne, lotnisko, budynki zaplecza dla żołnierzy.
Po wojnie schron tunelowy służył jako magazyn ryb, obuwia, uprawiano w nim pieczarki, przechowywano sprzęt rolniczy. W latach 60-tych miał stanowić filię NBP na wypadek wojny.
Po przyjęciu przez gminę Frysztak obiekt został przygotowany do udostępnienia zwiedzającym. Od 2000 roku odbywa się tutaj ruch turystyczny.
Zespół schronów można zwiedzać:
w soboty i niedziele w godz. 10.00-20.00. w inne dni po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym 602 76 06 76, 505 48 35 96, 17 27 77 110."

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 18, 2010 2:03 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 19, 2010 11:34 am
Posty: 342
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów
No to ja dołączam się do wątku i wrzucam zdjęcia:
Brama Frysztacka:
Obrazek

Niedaleko Frysztaka, w Gogołowie, mamy orientowany, gotycki kościół drewniany. Za Wikipedią: "Kościół św. Katarzyny w Gogołowie – drewniany, kościół parafialny pw. św. Katarzyny w Gogołowie, w województwie podkarpackim, w powiecie strzyżowskim, w gminie Frysztak,

Kościół św. Katarzyny został wybudowany w 1672 przez cieślę Stanisława Charchułowicza z inicjatywy ówczesnych dziedziców okolicznych ziem – braci Rojowskich.

Wzniesiony w tradycji gotyckiej, jednonawowy, orientowany z węższym, trójbocznie zamkniętym prezbiterium, wieżą od strony zachodniej i dwoma niższymi dobudówkami. Dach i ściany kryte są gontem o szlachetnych wymiarach. Remontowany i przebudowywany w XVIII i XIX wieku, nieznacznie uszkodzony w trakcie działań wojennych. Otoczony XIX-wiecznym murem.

Wewnątrz na uwagę zasługują:

* barokowy ołtarz główny, z rzeźbą św. Katarzyny (patronki kościoła) oraz obrazem przedstawiającym świętą, rzeźbami Jakuba i Joachima,
* barokowe ołtarze boczne,
* późnogotycka, kamienna chrzcielnica z XVI wieku,
* ambona z XVIII wieku,
* prospekt organowy z XVIII wieku,

Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego (trasa VIII - jasielsko-dębicko-ropczycka)

Obrazek

Obrazek

_________________
https://picasaweb.google.com/106184162870833298355


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 18, 2010 3:00 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Dziękuję :)

Mam do przekazania smutną wiadomość. Została skłusowana młoda niedźwiedzica na Pogórzu Przemyskim. Znaleziono ją koło Rybotycz, zginęła w męczarniach w sidłach.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 20, 2010 7:04 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Dziś chciałabym Wam przedstawić ścieżkę wytyczoną na terenie Gór Sanocko-Turczańskich w miejscowości Jureczkowa, znajduje się ona przy drodze Przemyśl-Ustrzyki Dolne w miejscu zwanym Dworze. Jest króciutka, ma tylko 8 przystanków, jej przejście zajmuje tylko kilka minut.
Prawie każdy z nas przyjeżdżając obok zwartej kępy drzew nie zastanawia się co ona w sobie kryje. Ot, zwykły lasek niewart uwagi. Często jednak owo uroczysko jest ciekawą pamiątką po naszej burzliwej historii. Już chyba wiecie, że mówię o parkach podworskich, czasami jedynych pozostałościach po dworach, które w zdecydowanej większości zostały zniszczone, w dużej mierze po II wojnie św. To są prawdziwe perełki, które warto zwiedzić np. w Średnie Wsi, Lesku, Olszanicy itd.
"Ścieżka dendrologiczno-edukacyjna "Drzewa parku podworskiego w Jureczkowej" Przewodnik terenowy" wydany przez Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu przedstawia nam ogród z pozostałościami po dworze najpierw Nowosielskich, a następnie Korwinów. Po dawnym założeniu pozostały pomnikowe drzewa: lipy, dęby, topole, leszczyny tureckie, sosny wejmutki, cisy, modrzewie, daglezje, droga dojazdowa z mostkiem na rzece Wiar, platforma ziemna z resztkami wałów i bastionów ziemnych, groble, zarośnięte stawy i kanał ziemny.
32 stronicowy przewodniczek opisuje nam przystanek po przystanku atrakcje tejże ścieżki, zawiera jej plan, kilkanaście zdjęć i rycin obrazujących co ciekawsze rośliny rosnące w tym ładnym, zaniedbanym uroczysku.

Tytuł: "Ścieżka dendrologiczno-edukacyjna "Drzewa parku podworskiego w Jureczkowej"
Autor: praca zbiorowa
Wydanie: I
Stron: 32
ISBN:
Wydawnictwo: Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu
Przemyśl 2002

"Przystanek 5
Ciekawe nasadzenie stołowe (nasadzenie obiadowe, altana drzewiasta) z lip drobnolistnych to następny etap na trasie ścieżki. Należy ono do rzadko spotykanych w parkach, a jego historia związana jest z wykorzystaniem wysadzanych w krąg drzew do biesiad na świeżym powietrzu. W te nasadzenia wstawiano stoły i w cieniu drzew spożywano posiłki, odpoczywano.
Po prawej stronie tego miejsca przystankowego rośnie Leszczyna turecka (corylus colurna) - rys. 10.
Cztery sztuki tego gatunku są tu w dobrej kondycji zdrowotnej, a jedna najstarsza leży, prawdopodobnie przewrócona przez wiatr w związku z tym, że pień w dolnym odcinku był spróchniały. Leszczyny te mają od 190-270 cm obwodu i 20-24 m wysokości.
Pośród polskich drzew i krzewów wiele jest takich, które wyróżniają się wielkością, kształtem, barwą kory lub liści. Zrozumiale jest zatem, ze owe charakterystyczne okazy flory znalazły trwałe miejsce w naszej tradycji i kulturze. Są jednak i takie rośliny, które niczym nie wyróżniają się, ale mimo to znakomicie funkcjonują w mitologii, sztuce i obrzędowości. Do tej grupy roślin z pewnością należy leszczyna.
Jest z rodziny brzozowatych - pochodzi z południowo-wschodniej Europy i południowo-zachodniej Azji. Jej liście są podobne do liści leszczyny pospolitej jednak nieco większe (7-15 cm długości), a owoce w postaci słodkich, jadalnych orzechów zebrane są w pęczkach i otoczone okrywą, która jest charakterystycznie dla tej odmiany głęboko postrzępiona na wiele podłużnych, wystających poza orzech końców. [...]
W starych obrzędach, zwyczajach, mitach leszczyna bardzo często odgrywała znaczącą rolę, symbolizując miłość, płodność, sztukę poetycką, małżeństwo, piorun, deszcz, oraz cierpliwość i pojednanie. Z racji swoich mitycznych przymiotów stała się atrybutem frygijskiej bogini Kybele, greckiej Rei oraz skandynawskiego boga burzy i piorunów Thora. Była też uważana za drzewo magiczne i święte. W starożytnej Irlandii samowolne ścięcie leszczyny karano nawet śmiercią. [...].

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 27, 2010 8:27 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Pora na kolejny przewodniczek po bardzo ciekawym szlaku transgranicznym. Tym razem jest to :"Śladami Aleksandra Fredry międzynarodowy szlak turystyczny" Elżbiety Sikorskiej i Stanisława Romana wydany przez Ruthenus.
Trasa łączy miejsca związane z życiem i twórczością wybitnego komediopisarza
www.lwow.wilno.w interia.pl/lwow.18.htm
położone na terenie Podkarpacia i Obwodu Lwowskiego. Muszę przyznać iż staram się Gościom przybliżyć ten szlak z racji nagromadzonych tu atrakcji turystycznych. Niestety, większości ludzi nieznanych.
Zamek Kamieniec www.zamki.res.pl/odrzykon.htm ,
Korczyna, Krościenko Wyżne www.wazy.republika.pl,Hoczew www.zamki.res.pl/hoczew.htm ,Baligród, Cisna, Lesko, Beńkowa Wisznia www.lwow.com.pl/rocznik.2003/benkowa.html , Jadwięgi, Lubeń Wielki, Rudki, Lwów, Przyłbice, Przemyśl, Surochów, Nienadowa każda z tych miejscowości jest w stanie wiele zaoferować turystom. Tym bardziej iż dużo dzieje się w tych okolicach, zmieniają się i pięknieją. Pamiętam swój pierwszy pobyt w kościele, niegdysiejszym sanktuarium w Rudkach. Zniszczony obiekt, przesiąknięty zapachem chemikalii, zdewastowane grobowce w kaplicy Fredrów, kości zgarnięte w kąt. Po kilku latach ksiądz pokazywał nam z dumą zmiany. Szczególnie było je widać w miejscu pochówku Fredry. Niedawno Kolega pokazywał mi zdjęcia z kościoła. Byłam pod wrażeniem. Zaciekawił mnie krucyfiks z kaplicy. Może uda mi się odwiedzić w tym roku to sanktuarium. Ta przepiękna okolica jest wpisana do mojego kajeciku miejsc, które muszę prywatnie odwiedzić.
Więcej o szlaku na www.wrota.podkarpackie.pl..._sladami_fredry
Przewodniczek można dostać w PROT w Rzeszowie.

Tytuł: "Śladami Aleksandra Fredry Międzynarodowy Szlak Turystyczny"
Autor: Elżbieta Sikorska, Stanisław Roman
Wydanie: I
Stron: 23
ISBN: 83-86588-64-0
Wydawnictwo: Ruthenus
Krosno 2004

"Zamek "Kamieniec
Żona Aleksandra Fredry Zofia z Jabłonowskich była właścicielką dóbr korczyńskich z połową zamku Kamieniec. Po ślubie, na mocy ustępstwa majątkowego, Aleksander Fredro został właścicielem tych dóbr. W tym czasie zamek, ongiś znakomita fortyfikacja, strzegąca rubieży Rzeczpospolitej zaczął popadać w ruinę. Tutaj umieścił akcję swojej najsłynniejszej komedii "Zemsta" opartą na autentycznych wydarzeniach, których zapis odnalazł Fredro w archiwum rodzinnym żony.

Korczyna
8 listopada 1828 roku, w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła odbył się ślub Zofii z Jabłonowskich Skarbkowej, z Aleksandrem Fredrą. Związek małżeński błogosławił proboszcz korczyński ks. Michał Wesołowski. Na miejscowym cmentarzu spoczywa ostatni dziedzic korczyński, wnuk Fredrów - generał Stanisław hr. Szeptycki.

Krościenko Wyżne
9 listopada 1828 r. we dworze w Krościenku siostra Aleksandra Cecylia Jabłonowska wyprawiła nowożeńcom weselne gody. Zjechała na nie liczna okoliczna szlachta, m.in. Ostaszewski, Grabińscy z Haczowa, Trzecieccy i cześnik Urbański z Kombornii- najprawdopodobniej pierwowzór postaci Cześnika w "Zemście".

Hoczew
Aleksander Fredro z bratem Sewerynem towarzyszył ojcu w podróży do dóbr rodzinnych..."Na grzbiecie pagórka mój ojciec wstrzymał konia i zawołał rzewnym głosem: " Hoczew... Tu w tym zamku urodziłem się"...W dolinie nad brzegiem rzeki płynącej do Sanu ujrzeliśmy szczątki niewielkiego zamku. Obok biały dworek i gospodarskie, dość porządne zabudowania. Dalej kościółek, karczma i chaty wzdłuż łęgu rozsypane..." (Trzy po trzy)

Baligród
"...Za Baligrodem wypoczęliśmy koniom. Tam granica świata. Za Baligrodem wjeżdża się w czarne gardło. Droga i rzeka to jedno i toż samo, a od rzeki z jednej i z drugiej strony wznoszą się czarne ściany jodeł i smreków" (Trzy po trzy)

Cisna
"... Mój ojciec zakładał fabrykę żelaza w Cisny...Raz wziął nas ze sobą, to jest Seweryna, mnie i pana Płachetkę...Folwark, cerkiew, karczma, dalej młynek i tartak ożywiają nieco tę górską wioskę, więcej niż wiele innych. Łopiennik według miejscowego podania ma mieć dwadzieścia cztery kondygnacje, a z wierzchołka widać Lwów.!!! Trąby z kory juhasów odzywały się czasami po górach...Łapaliśmy pstrągi i kiełbki... Zwiedzaliśmy szałasy po odległych górach, gdzie nas częstowano bundzem i bryndzą...Byliśmy przekonani, ze w każdym parowie musi być przynajmniej jeden niedźwiedź..."(Trzy po trzy)

Lesko
"...Spojrzałem za siebie i oczy moje spoczęły na zwaliskach zamku, na owe czarne świerki, te nieme świadki tylu wiosen, tylu zim...ten ogród leski był ulubiony memu Ojcu...brzeg Sanu był splotem obnażonych korzeni. Wisiały w powietrzu obnażone lipy; zdawało się, ze lada wietrzyk, lada pchnięcie zwalić je potrafi... Za Liskiem stanęliśmy i oglądali na szczycie pagórka ogromny ułom skały. Nie widać na nim ręki ludzkiej, a jednak ze swego kształtu zdaje się być częścią jakiegoś gmachu." (Trzy po trzy) Fredro opisał tenże cud natury w bajendzie "Kamień pod Liskiem" opublikowanej w lwowskim "Haliczaninie"."

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL