Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 12:26 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz cze 09, 2011 10:06 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Obrazek

Obrazek

Wiadomo. Chodzi o to by wyciągnąć jak najwięcej kasy od turystów.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł: ~~~
PostNapisane: Cz cze 09, 2011 10:22 am 
Zasłużony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 15, 2010 10:42 am
Posty: 208
Lokalizacja: Świebodzin
poważna sprawa, lobby przewodnickie zaczyna działać !

_________________
Największym wrogiem ludzkości jest sam człowiek...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 09, 2011 11:58 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Jakaś nowość !

3 tygodnie temu byłam z dużą grupą młodzieży jako pilot na Wielkim Szczelińcu oraz w Błędnych Skałach.
Nie jestem Przewodnikiem Sudeckim, mam uprawnienia pilota (no i przewodnika ale po innych górach, ale to akurat nie ma tutaj znaczenia).

Bilety kupowałam za każdym razem w kasie, żadnych tabliczek nie widziałam, nikt nas nie zaczepiał, nie sprawdzał i nie zwracał uwagi.

Ponadto o ile pamiętam - dyrektor Parku Narodowego Gór Stołowych wydał kiedyś specjalne zarządzenie, że na terenie tych dwóch rezerwatów nie muszą wcale prowadzić przewodnicy.
Nie wiem - czy to zarządzenie już nieaktualne ?

B.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 09, 2011 12:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Basia Z. napisał(a):
Nie wiem - czy to zarządzenie już nieaktualne ?
Wiele nieaktualnych przepisów nadal jest wykorzystywanych przez lobby przewodnicko-parkowe do terroryzowania turystów. Ta kampania się nasila dosłownie jakby dostali sraczki. Te tabliczki pojawiły się w ostatnich dniach jak przysłowiowe "grzyby po deszczu" w wielu eksponowanych miejscach, choć właściwe ich miejsce jest wewnątrz kabin oznaczonych trójkątem lub kółkiem, gdzie mogą posiedzieć wiele godzin i przeczekać aż im ta sraczka minie.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 09, 2011 11:54 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Tak się zastanowiłem, Lechu. Tyle czasu i wysiłku poświęciłeś na walkę z lobby przewodnickim że już z 5 razy zdążyłbyś zrobić uprawnienia tego przewodnika sudeckiego i mieć spokój.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 6:50 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Ja nie widzę nic w tym dziwnego. Jeżeli popatrzy się na Tatry bo większość czasu tam spędzam to jak widzę grupę szkolną bez przewodnika i wchodzą w wyższe rejony Tatr i nauczycielka która idzie na początku grupy a dzieciaki idą 50m za nią to ona nie ma wtedy żadnej kontroli na grupą.
Głośno się mówi o tragedii licealistów tyskich pod Rysami, jęśli by wynajęli przewodnika żyli by wszyscy. Zresztą nauczyciel złamał większość zasad, cóż patrz na przestrzeni lat niewiele to ludzi nauczyło.
Popatrzmy ile osób zginęło w ciągu kwartału w Tatrach a gdzie do końca roku. Nikt nie mówi aby przewodnika wynajmować dla 2 turystów.
Ale wszystkie grupy szkolne powinny mieć obowiązek wynajmowani przewodnika. Zresztą przepisy idą co raz to bardziej rygorystycznie w tym kierunku. Nowa ustawa z marca 2011 rozszerzyła bardziej działania przewodnika beskidzkiego, w Tatrach też nastąpiły drobne zmiany.
Nauczycielka nie ma żadnego doświadczenia górskiego aby prowadzić grupę szkolną /jeśli nie jest przewodnikiem/. Ja na przewodnika tatrzańskiego uczę się ponad 2 lata aby zdobyć uprawnienia i nie tylko jest nauka topografii ale wszystkie inne przypadki jak zachować sie z grupa jak będzie wypadek, burza itp.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 7:27 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Ja nie widzę nic w tym dziwnego. Jeżeli popatrzy się na Tatry bo większość czasu tam spędzam to jak widzę grupę szkolną bez przewodnika i wchodzą w wyższe rejony Tatr i nauczycielka która idzie na początku grupy a dzieciaki idą 50m za nią to ona nie ma wtedy żadnej kontroli na grupą.
Dokładnie tak samo wygladają grupy z przewodnikiem, który idzie z przodu i nie ma żadnej kontroli nad tymi z tyłu.
raffi79. napisał(a):
Głośno się mówi o tragedii licealistów tyskich pod Rysami, jęśli by wynajęli przewodnika żyli by wszyscy.
Jasnowidz jakiś jesteś czy co? Wypadki w grupach prowadzonych przez licencjonowanych przewodników też były i to nawet śmiertelne, więc tymi swoimi wizjami możesz się wypchać.
raffi79. napisał(a):
Popatrzmy ile osób zginęło w ciągu kwartału w Tatrach a gdzie do końca roku.
I to byli własnie turyści indywidualni, którzy nie muszą wynajmowac przewodnika
raffi79. napisał(a):
Nikt nie mówi aby przewodnika wynajmować dla 2 turystów.
A to źle, bo to świadczy o nieuczciwych intencjach tej całej zwariowanej nagonki na resztki pasjonatów, jacy się jeszcze uchowali w tych trudnych dla turystyki społecznej czasach i prowadzą działalność bez uiszczania haraczu na rzecz przewodników. Tu po prostu chodzi o kasę, a nie o bezpieczeństwo turystów.
raffi79. napisał(a):
Ja na przewodnika tatrzańskiego uczę się ponad 2 lata aby zdobyć uprawnienia i nie tylko jest nauka topografii ale wszystkie inne przypadki jak zachować sie z grupa jak będzie wypadek, burza itp.
To widać, że nie tylko tego uczą. Nieźle masz już namieszane w głowie od tej indoktrynacji...

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 7:31 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Obrazek

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 7:53 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
raffi79. napisał(a):
Ja nie widzę nic w tym dziwnego. Jeżeli popatrzy się na Tatry bo większość czasu tam spędzam to jak widzę grupę szkolną bez przewodnika i wchodzą w wyższe rejony Tatr i nauczycielka która idzie na początku grupy a dzieciaki idą 50m za nią to ona nie ma wtedy żadnej kontroli na grupą.

OK. Można się zgodzić co do potrzeby wynajmu przewodnika przy wyjściu w wyższe partie Tatr. Ale po cholere komu przewodnik na asfaltowej drodze do Morskiego Oka? Czym innym niż nabijaniem kasy przewodników jest ten durny przepis wymagający najmu przewodnika?
A co z Beskidami, czy Sudetami, gdzie nieraz wycieczka idzie asfaltową lub szutrową drogą?
Po co jest ten przewodnik potrzebny? Żeby zagwarantować bezpieczeństwo? To może na wycieczkę do zoo też wynająć przewodnika na dojście tam asfaltową drogą w celu zapewnienia bezpieczeństwa?

raffi79. napisał(a):
wszystkie grupy szkolne powinny mieć obowiązek wynajmowania przewodnika.

Uzasadnij mi proszę tą konieczność w kontekście drogi do Moka.

Cytuj:
Nauczycielka nie ma żadnego doświadczenia górskiego aby prowadzić grupę szkolną /jeśli nie jest przewodnikiem/

A co jeśli jest od lat taternikiem, pasjonatem turystyki wysokogórskiej i wielokrotnym organizatorem pieszych rajdów dla młodzieży. Dodajmy do tego, że jest harcerką z ukończonymi kursami ratownictwa medycznego?
Czy tylko dlatego, że nie ma papierków przewodnickich będzie gorszym opiekunem dla swojej grupy?

Cytuj:
Ja na przewodnika tatrzańskiego uczę się ponad 2 lata aby zdobyć uprawnienia i nie tylko jest nauka topografii ale wszystkie inne przypadki jak zachować sie z grupa jak będzie wypadek, burza itp.

A wyobraź sobie, że są osoby, które uczą się w praktyce pracując z młodzieżą lat kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt i organizując przez te lata wiele wyjazdów. Czy uważasz się od nich lepszym tylko dlatego, że wkrótce dostaniesz papierek przewodnicki?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 7:58 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
Dokładnie tak samo wygladają grupy z przewodnikiem, który idzie z przodu i nie ma żadnej kontroli nad tymi z tyłu.


Tutaj jesteś w błędzie. Widziałem wiele razy przewodników w Tatrach który prowadził grupę zwartą i "zamek" zamykał grupę.


Lech napisał(a):
Jasnowidz jakiś jesteś czy co?


Żaden przewodnik by nie poszedł w tych warunkach na Rysy. Rozmawiałem z W.Cywińskim na ten temat. Przy III lawinowej, opadach śniegu i silnym wietrze.
Jestem ciekaw czy Ty byś naraził grupę idąc na Rysy. Nikt nie mówi o przewidywaniu wypadków ale przewodnik bierze odpowiedzialność za grupę. Jak myślisz naraził by się przewodnik na wiezienie ???



Lech napisał(a):
I to byli własnie turyści indywidualni, którzy nie muszą wynajmowac przewodnika



Nie muszą. Bo każdego przestrasza koszt wynajmu przewodnika.

Lech napisał(a):
jacy się jeszcze uchowali w tych trudnych dla turystyki społecznej czasach i prowadzą działalność bez uiszczania haraczu na rzecz przewodników. Tu po prostu chodzi o kasę, a nie o bezpieczeństwo turystów.



Haracz ?? Idąc do prawnika, lekarza prywatnie, też daję haracz.
Trudne czasy dla turystyki jakoś tego nie widzę. Przynajmniej w Małopolsce. Jak wyobrażasz sobie że przewodnicy bedą za free prowadzić ludzi po Tatrach czy innych górach świata?



Lech napisał(a):
Nieźle masz już namieszane w głowie od tej indoktrynacji...



Wątpię. Nie znasz mnie.
Raczej nic w tej kwestii nie zrobisz bo prawo idzie w kierunku ruchu przewodnickiego. Nie wspominając o IVBV.
Świadczy o tym ilość kandydatów na przewodników tatrzańskich stara się dziesiątki osób a miejsc jest tylko 50. W Zakopanym o ile dobrze pamiętam było blisko 300 osób. I każdy chce haracz to co twierdzisz ?

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 8:11 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Rohu napisał(a):
Ale po cholere komu przewodnik na asfaltowej drodze do Morskiego Oka?



Zgadza się tylko latem większość osób nie idzie do Morskiego Oka ale wybiera się nad Czarny Staw.
Piszący ustawę określi dokłądnie od wysokości 600mnpm jest to teren górski. Zamieszczę nowa ustawę o ruchu turystycznym.
Beskidy nie wiem nie wypowiadam się w tej kwestii myślę że na forum są przewodnicy beskidzcy to niech się wypowiedzą.





Rohu napisał(a):
Uzasadnij mi proszę tą konieczność w kontekście drogi do Moka.



Z większością dolin można tak rozumować. Dolina Rybiego Potoku, Kościeliska, Chochołowska, Małej Łaki.


Rohu napisał(a):
A co jeśli jest od lat taternikiem, pasjonatem turystyki wysokogórskiej i wielokrotnym organizatorem pieszych rajdów dla młodzieży. Dodajmy do tego, że jest harcerką z ukończonymi kursami ratownictwa medycznego?
Czy tylko dlatego, że nie ma papierków przewodnickich będzie gorszym opiekunem dla swojej grupy?



Wcale nie będzie gorszy. Przykład jestem nauczycielem i zabieram wycieczkę do Kopalni Soli Bochnia czy Wieliczka też muszę wynająć przewodnika. Bedąc w tej kopalni kilkanaście razy. Jakie mam tam zagrożenie? Wszystko oświetlone, praktycznie zero tąpnięć, wybuchów metanu.
Wszystko opiera się o ustawę o ruchu turystycznym.



Rohu napisał(a):
Czy uważasz się od nich lepszym tylko dlatego, że wkrótce dostaniesz papierek przewodnicki?



Nie. Mówimy o konkretnych przypadkach wejście w teren wysokogórski.
Nauczyciel jest opiekunem grupy ale przy wejściu na teren TPN czy w obszarze działania przewodnika on przejmuje kontrole i wydaje decyzje.


Cześć ustawy z marca 2011

§ 13. 1. Uprawnienia przewodnika górskiego beskidzkiego
nadaje się na obszar Beskidów obejmujący:
Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Kotlinę Żywiecką, Pasmo
Babiogórskie, Działy Orawskie, Beskid Orawsko-
-Podhalański, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Beskid
Mały, Beskid Makowski, Kotlinę Rabczańską, Beskid
Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką,
Beskid Niski, Pieniny, Pogórze Spisko-Gubałowskie,
Rów Podtatrzański wraz z położonymi na północ od
nich Pogórzami: Śląskim, Wielickim, Wiśnickim, Rożnowskim,
Ciężkowickim, Strzyżowskim, Dynowskim,
Przemyskim, Jasielskim i Bukowskim, Obniżeniem
Gorlickim oraz Kotliną Jasielsko-Krośnieńską, Górami
Sanocko-Turczańskimi, Bieszczadami Zachodnimi,
a także częścią Płaskowyżu Hyrowskiego. Północną
granicę obszarów uprawnień stanowi linia kolejowa:
granica państwa—Zebrzydowice—Czechowice-Dziedzice—
Oświęcim—Kraków—Tarnów—Przemyśl—
Medyka—granica państwa; wschodnią: granica państwa;
zachodnią: granica państwa; południową: granica
państwa oraz granica Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Obszar uprawnień obejmuje miasta, w tym leżące
na granicy uprawnień: Oświęcim, Zator, Wieliczkę,
Bochnię, Brzesko, Tarnów, Dębicę, Rzeszów, Łańcut,
Przeworsk, Jarosław i Przemyśl.
2. Uprawnienia przewodnika górskiego tatrzańskiego
nadaje się na obszar Tatr Zachodnich i Tatr
Wschodnich oraz obszar Podtatrza obejmującego: Pogórze
Spisko-Gubałowskie, Rów Podtatrzański, Kotlinę
Orawsko-Nowotarską i Pieniny, ograniczony doliną
rzeki Orawy, linią łączącą Przełęcz Spytkowicką, Chabówkę
i Przełęcz Sieniawską, doliną rzeki Lepietnicy
do jej ujścia do Czarnego Dunajca i dalej do Dunajca,
doliną rzeki Dunajec, przełęczą Krośnicką, rzeką Krośnicą
do jej ujścia do Dunajca, rzeką Dunajec do ujścia
rzeki Grajcarek, rzeką Grajcarek, potokiem Biała Woda,
przełęczą Rozdziele. Obszar uprawnień obejmuje
także drogę Jabłonka—Zubrzyca Górna (do Orawskiego
Parku Etnograficznego).
3. Uprawnienia przewodnika górskiego sudeckiego
nadaje się na obszar Sudetów obejmujący: Karkonosze,
Góry i Pogórze Izerskie, Obniżenie Żytawsko-
-Zgorzeleckie, Góry i Pogórze Kaczawskie, Rudawy
Janowickie oraz Kotlinę Jeleniogórską, Bramę Lubawską,
Góry Kamienne, Góry i Pogórze Wałbrzyskie, Góry
Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Obniżenie
Nowej Rudy, Obniżenie Ścinawki, Pogórze Orlickie,
Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika,
Góry Złote, Góry Opawskie i Kotlinę Kłodzką, wraz
z położonymi na północ od nich Wzgórzami Strzegomskimi,
Obniżeniem Podsudeckim, Równiną Świdnicką,
Wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi, Masywem
Ślęży, Przedgórzem Paczkowskim i Obniżeniem
Otmuchowskim. Obszar uprawnień obejmuje teren
położony na południe i południowy zachód od drogi
Jędrzychowice—Bolesławiec (droga nr 94)—Złotoryja
—Jawor (droga nr 363)—Strzegom (droga nr 374)—
Świdnica (droga nr 382)—Tworzyjanów (droga nr 35)
—Sobótka—Jordanów Śl. (drogi lokalne)—Łagiewniki
(droga nr 8)—Strzelin (droga nr 39)—Sarby—Szklary
—Karłowice Wielkie—Otmuchów (drogi lokalne)—Nysa
(droga nr 46)—Prudnik—Trzebina (droga nr 41). Na
odcinku Trzebina—Jędrzychowice granicę obszaru
uprawnień stanowi granica państwa. Obszar uprawnień
obejmuje następujące miejscowości położone na
granicy obszaru: Bolesławiec, Złotoryję, Jawor, Strzegom,
Świdnicę, Sobótkę, Łagiewniki, Strzelin, Otmuchów,
Nysę, Prudnik.
§ 14. 1. Ustala się następujące stopnie trudności
tras i wycieczek prowadzonych przez przewodników
górskich odpowiedniej klasy:
1) przewodnik górski klasy III, II i I jest uprawniony do
prowadzenia wycieczek w warunkach letnich
i zimowych po szlakach i drogach dopuszczonych
do ruchu turystycznego, w tym także wycieczek
autokarowych;
2) przewodnik górski tatrzański klasy II jest uprawniony
ponadto do prowadzenia wycieczek górskich
po drogach taternickich do III stopnia trudności
w warunkach letnich i do II stopnia trudności
w warunkach zimowych;
3) przewodnik górski tatrzański klasy I jest uprawniony
ponadto do prowadzenia wycieczek górskich
po drogach taternickich do IV stopnia trudności
w warunkach letnich i do III stopnia trudności
w warunkach zimowych.
2. Prowadzenie wycieczek w warunkach wysokogórskich
w Tatrach powyżej IV stopnia trudności
w warunkach letnich i powyżej III stopnia trudności
w warunkach zimowych wymaga uprawnień przewodnika
górskiego tatrzańskiego klasy I i odbycia dodatkowego
szkolenia uzupełniającego, określonego
w załączniku nr 9 do rozporządzenia, zakończonego
egzaminem zdanym u organizatora szkolenia, potwierdzonym
zaświadczeniem o zdaniu egzaminu,
oraz wpisania przez marszałka województwa do legitymacji
przewodnika turystycznego uprawnień do prowadzenia
wycieczek w warunkach wysokogórskich
w Tatrach powyżej IV stopnia trudności w warunkach
letnich i powyżej III stopnia trudności w warunkach zimowych,
na podstawie zaświadczenia o zdaniu egzaminu

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 8:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Wszystko opiera się o ustawę o ruchu turystycznym.
Właśnie. A ściślej o ustawę o usługach turystycznych, a nie o ruchu turystycznym (nie ma takiej ustawy).
Cytuj:
Art. 30. 1. Organizatorzy turystyki są obowiązani zapewnić klientom uczestniczącym w imprezach turystycznych opiekę osób posiadających kwalifikacje odpowiednie do rodzaju imprezy. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, za odpowiednie kwalifikacje uważa się, w zależności od rodzaju imprezy, uprawnienia przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.
A w objaśnieniu pojęć ustawy wyraźnie napisano, że:
Artykuł 3 ustęp 5 napisał(a):
Art. 3. 5. organizator turystyki - przedsiębiorca organizujący imprezę turystyczną;

Przy czym przedsiębiorcą jest ktoś, kto prowadzi zarejestrowaną działalność gospodarczą, której przedmiotem jest organizowanie turystyki. Nie ma na gruncie ustawy innych organizatorów, jak tylko ci, którzy są przedsiębiorcami turystycznymi wpisanymi do rejestru. To tak w skrócie.

Jak widać zapisy ustawowe dopuszczają możliwość zawarcia na życzenie klienta umowy powierzającej wykonywanie zadań przewodnika osobie o innych kwalifikacjach. Poza tym - jak jasno wynika z zapisów ustawowych - ustawa o usługach turystycznych reguluje tylko i wyłącznie działalność komercyjnych biur podróży a nie ogół obywatelskiej działalności w zakresie organizowania i oprowadzania wycieczek! Jeśli komercyjne biuro podróży może zawrzeć szczególną umowę, na podstawie której nie musi korzystać z usługi licencjonowanego przewodnika, to tym bardziej nie ma takiego obowiązku jeśli wycieczkę organizuje jakiekolwiek np. stowarzyszenie, parafia, szkoła, zakład pracy, klub, grupa znajomych, osoba prywatna itp. Umieszczanie tabliczek o treści uwidocznionej w pierwszym poście, jest niczym innym, jak wysoce nieuczciwym i jednocześnie bezprawnym sposobem narzucania się ze swoimi usługami.

_________________
Obrazek

Lech


Ostatnio edytowano Pt cze 10, 2011 8:39 am przez Lech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 8:37 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Rafał ogólnie rzecz ujmując to się z Tobą nie zgadzam bo -> patrz post Roha... Ja rozumiem, że się uczysz poświęcasz temu wiele czasu i chcesz zarabiać jako przewodnik... Szanuję to i życzę Ci powodzenia, jednak wymuszanie na ludziach, aby wynajmowali przewodnika bo chcą się przejść np. do schroniska na Ornaku to już kpina... Wiem, że będziesz bronił przewodników i tego przepisy, jednak wybacz ale dla mnie nie jesteś ani trochę obiektywny i wcale Ci się nie dziwę bo dla Ciebie to przyszłe źródło dochodów...

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 8:40 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
A w objaśnieniu pojęć ustawy wyraźnie napisano, że:



Tylko są jeszcze przepisy wydawane przez TPN które mają bardzo ważne znaczenie.

"Wszystkie wycieczki wchodzące na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego mają obowiązek znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego. Obowiązek ten wynika z § 3 załącznika nr 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. (Dz.U. Nr 57 poz. 358) w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, kąpiących się i uprawiających sporty wodne, wydanego na podstawie art. 54 ust. 3 Ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu wycieczki piesze lub narciarskie na terenach górskich leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz leżących powyżej 1000 m n.p.m. mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni.

Powyższe rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy o kulturze fizycznej, która nie zdefiniowała pojęcia wycieczki. Dlatego też przyjmuje się, że jest to grupa osób, których przyjazd został w jakiś sposób zorganizowany. Do grup tych zaliczać się więc będą w szczególności uczniowie szkół oraz osoby, których przyjazd został zorganizowany przez tzw. organizatora turystyki.

Przypomnijmy, że organizatorzy turystyki, urządzający wycieczki, w których uczestniczy co najmniej 10 osób realizujących wspólny program, są obowiązani, o ile umowa nie stanowi inaczej, zapewnić opiekę przewodnika turystycznego mającego odpowiednie uprawnienia. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego są to uprawnienia Przewodnika Górskiego Tatrzańskiego. Przedsiębiorcy ci są obowiązani wystawić przewodnikowi pisemne zlecenie, określając w nim miejsce (obszar) i czas usługi przewodnickiej, oraz upoważnienie do działania w imieniu organizatora w zakresie niezbędnym do prowadzenia imprezy turystycznej.

Uprawnienia samego przewodnika tatrzańskiego, jak również dopełnienie przez organizatorów turystyki obowiązku zapewnienia grupie opieki przewodnika turystycznego podlegają kontroli, m.in. przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego, a także przez osoby upoważnione do kontroli przez marszałka województwa małopolskiego. Kontrolujący ma prawo, po przedstawieniu upoważnienia i dokumentu stwierdzającego tożsamość, żądać od prowadzącego grupę legitymacji przewodnickiej. Wyniki kontroli są przekazywane do marszałka, który w przypadku powtarzających się uchybień może zawiesić uprawnienia przewodnika. W przypadku organizatorów turystyki marszałek województwa może wydać decyzję administracyjną zakazującą wykonywania działalności gospodarczej objętej wpisem do rejestru przez okres 3 lat. Kontrolujący mogą także wystąpić do właściwego organu z wnioskiem o ukaranie, ponieważ wykonywanie bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika turystycznego wyczerpuje znamiona wykroczenia uregulowanego w art. 601 § 4 Kodeksu wykroczeń."

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 8:51 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
PrT napisał(a):
wymuszanie na ludziach,


Na jakich ludziach ?

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:00 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
raffi79. napisał(a):
Z większością dolin można tak rozumować. Dolina Rybiego Potoku, Kościeliska, Chochołowska, Małej Łaki.

No to w takim razie pytam się jeszcze raz. Po co jest tam potrzebny przewodnik? O ile nadal uważasz, że jest potrzebny.
Tylko nie pisz proszę, że takie jest prawo, bo nie o kwestie prawne pytam, a o racjonalne uzasadnienie takiej potrzeby.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:09 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Jestem nauczycielem, więc wiem jak to wygląda od środka. Dla mnie bdzurą jest właśnie takie prawo, kiedy nie mogę legalnie poprowadzić grupy nad Moko czy do Kościeliskiej. W wyższe partie Tatr - zgodzę się, tutaj widzę potrzebę prowadzenia przez przewodnika. Organizowałem wycieczkę z Gimnazjum na Czerwone Wierchy - sprawa kontroli nad grupą była taka, że przewodnik idąc swoim tempem był na Kopie Kondrackiej, a "słabsi" byli na Krzesanicy. W rozmowie na pytanie, jak się coś stanie - przewodnik odpowiedział - to wezwie się śmigło.
Tak samo przepis o prowadzeniu grup powyżej 1000 m jest głupi. Idąc w np. w Małe Pieniny, gdzie góry mają parę metrów powyżej 1000 już łamię przepisy. A trudności tutaj żadne, mniejsze niż w przejściu przeciętną ulicą miejską.
Moim zdaniem - przy tak niewielkiej ilości naprawdę trudniejszych szlaków w Polsce możnaby dokłądnie sprecyzować na jakie szlaki należy zabierać przewodnika i na tych szlakach robić częste kontrole. Chyba rok temu była przeprowadzona pokazówka w Kościliskiej - nawet urywki w TV, jak to nauczyciele łamią prawo i dostali mandaty. Dlaczego nie złapali takich grup np. w drodze na Rysy czy chociażby Giewont?
A co do wiedzy niektórych przewodników, czasem pieprzą takie bzdury, że mi geografowi krew się gotuje, np. o tym, że wody w potokach tatrzańskich są najczystsze w Polsce, nie mówiąc o błędach w topografii tatrzańskiej.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:15 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Rohu napisał(a):
No to w takim razie pytam się jeszcze raz. Po co jest tam potrzebny przewodnik? O ile nadal uważasz, że jest potrzebny.



Może tak. Musimy rozpatrzyć dwie rzeczy. Wycieczką idzie do Morskiego i tylko idzie żeby być. Fajnie pięknie, ciepło ale 99% nawet nie wie gdzie jest i gdzie idą. Opiekun może coś tam doczytał i powie grupie co i jak
Druga strona medalu. Przewodnik na drodze do Morskiego Oka może powiedzieć bardzo dużo ciekawych informacji. Począwszy od Łysej Polany a skończywszy nad Morskim Okiem. Wie w których miejscach się zatrzymać przekazać informacje nie tylko topograficzne ale historyczne czy przyrodnicze. Ostatnim czasy obserwuje grupy z przewodnikami i naprawę turyści słuchają, wiadomo zawsze czarne owce znajdą się w grupie które myślą po co tutaj jestem i patrzą jak wyrwać się. Wiadomo całe społeczeństwo nie będzie taternikami bo by zadeptało Tatry.
Ja dawniej po Tatrach też biegałem a nuż tylko do celu. Teraz zwracam uwagę na wiele rzeczy. Najbardziej dla mnie jest przyroda wyzwaniem.

Więc musimy patrzyć pod tym względem przekazanie wiedzy turystom a bycie tylko w górach.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Ostatnio edytowano Pt cze 10, 2011 9:17 am przez raffi79., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:15 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Lech napisał(a):
A w objaśnieniu pojęć ustawy wyraźnie napisano, że:
Tylko są jeszcze przepisy wydawane przez TPN które mają bardzo ważne znaczenie.
TPN nie jest od wydawania przepisów, tylko od stosowania się do przepisów nadrzędnych. Może wydać tylko regulaminy zwiedzania, które jednak nie mogą naruszać innych przepisów prawa
raffi79. napisał(a):
"Wszystkie wycieczki wchodzące na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego mają obowiązek znajdować się pod opieką przewodnika tatrzańskiego. Obowiązek ten wynika z § 3 załącznika nr 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. (Dz.U. Nr 57 poz. 358) w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, kąpiących się i uprawiających sporty wodne, wydanego na podstawie art. 54 ust. 3 Ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej.
Pewnie na kursie o tym nie mówili, bo to niewygodne, ale ustawa o kulturze fizycznej utraciła moc prawną (została skreślona). Ustala się zasady w oparciu o rozporządzenie, które odnosi się do nieistniejącej obecnie ustawy? Bardzo ciekawe...
raffi79. napisał(a):
Powyższe rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy o kulturze fizycznej, która nie zdefiniowała pojęcia wycieczki.
A to jakim prawem TPN sobie sam definiuje, i to do nieistniejącej ustawy? Chyba że prawem kaduka.
raffi79. napisał(a):
Przypomnijmy, że organizatorzy turystyki, urządzający wycieczki, w których uczestniczy co najmniej 10 osób realizujących wspólny program, są obowiązani, o ile umowa nie stanowi inaczej, zapewnić opiekę przewodnika turystycznego mającego odpowiednie uprawnienia
Powtarzasz jak papuga kolejna bzdurę. Zapis o 10 osobach został dawno wykreślony. Tu masz aktualną ustawę - zwróć uwagę na art. 30, gdzie jest skreślony jak wół zapis o 10 osobach => http://www.hotelarze.pl/prawo-turystyka ... ystyka.php

_________________
Obrazek

Lech


Ostatnio edytowano Pt cze 10, 2011 9:23 am przez Lech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:19 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt mar 06, 2007 1:02 am
Posty: 1854
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
Tutaj jesteś w błędzie. Widziałem wiele razy przewodników w Tatrach który prowadził grupę zwartą i "zamek" zamykał grupę.


Cytuj:
Głośno się mówi o tragedii licealistów tyskich pod Rysami, jęśli by wynajęli przewodnika żyli by wszyscy.



Rożnie z tym bywa. Nieraz widać grupy zwarte a nieraz rozlazłe.
Sam miałem okazję korzystać z usług przewodnika tatrzańskiego (indywidualnie) i zdarzało się że przewodnik w czasie podejścia polazł tak daleko do przodu że musiałem do niego dzwonić żeby zaczekał. :)
Raz nawet sp....em się jakieś 20-30m po stoku śnieżnym czego
przewodnik nawet nie zauważył.
Tak samo zdarzyło się działać przy lawinowej trójce i bez piepsów (choć wtedy nie były takie popularne). O legalności niektórych przedsięwzięć nie wspominając.
Nie pytaj co to za przewodnik, ja wcale nie uważam że jest taki zły. Powiem jedynie że działa w Tatrach od wielu lat i ma nawet coraz więcej klientów.(w większości zadowolonych) Zauważ że w praktyce nie wszystko wygląda tak jak na kursie a przewodnik oznacza większe bezpieczeństwo ale nie jego gwarancję.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:28 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
raffi79. napisał(a):
Więc musimy patrzyć pod tym względem przekazanie wiedzy turystom a bycie tylko w górach.

Czyli już nie o kwestie bezpieczeństwa chodzi a o zmuszanie do przekazania turystom wiedzy o górach, czy tego chcą czy nie :lol:

A jeżeli chciałbym zorganizować ze szkolnym kółkiem botanicznym wycieczkę do Doliny Kościeliskiej, żeby pooglądać roślinki i przekazać uczniom wiedzę o nich, to też muszę wynająć przewodnika, który mi dodatkowo będzie musiał zrobić wykład na temat Tatr?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:28 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lechu zastanawia mnie jedno.
Jeśli wszystkie ustawy są nie ważne to czemu kontrolują w Tatrach i wlepiają mandaty?? Jak to bez ustawy??
Nie chcesz nie wynajmuj przewodnika.
Wielki przeciwnik przewodników turystycznych, złóż wniosek w Ministerstwie o wykreślenie przewodników z prowadzenia wycieczek bo to wg Ciebie "haracz"


Lech napisał(a):
Zapis o 10 osobach został dawno wykreślony



Ciesz się ze taki zapis był o 10 osobach. Bo wg nowych przepisów grupą zorganizowaną mogą być 4 czy 6 osób.
Skoro wszystko jest nie zgodnie z przepisami albo Twoimi wizjami to czemu w sezonie tak ciężko wynająć przewodnika??



Lech napisał(a):
Pewnie na kursie o tym nie mówili, bo to niewygodne, ale ustawa o kulturze fizycznej utraciła moc prawną (została skreślona). Ustala się zasady w oparciu o rozporządzenie, które odnosi do nieistniejącej obecnie ustawy? Bardzo ciekawe...



Dokładnie mówili bo mieliśmy wykład z dr prawa i dokładnie mówił co i jak. Więc przepisy są po stronie przewodników.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:33 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
Basia Z. napisał(a):
Na jakich ludziach ?

Basiu z mojej wiedzy wynika, że w wycieczkach szkolnych biorą udział ludzie... młodzi, ale jednak ludzie, więc kasa jest tutaj wyciągana nie bezpośrednio od nich, ale od ich rodziców... W zasadzie to nie rozumiem Twojego pytania...:)

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:44 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Rohu napisał(a):
Czyli już nie o kwestie bezpieczeństwa chodzi a o zmuszanie do przekazania turystom wiedzy o górach, czy tego chcą czy nie


Oj tam nie musisz słuchać :mrgreen:



Rohu napisał(a):
A jeżeli chciałbym zorganizować ze szkolnym kółkiem botanicznym wycieczkę do Doliny Kościeliskiej, żeby pooglądać roślinki i przekazać uczniom wiedzę o nich, to też muszę wynająć przewodnika, który mi dodatkowo będzie musiał zrobić wykład na temat Tatr?



Niestety tak 8)



PrT napisał(a):
le jednak ludzie, więc kasa jest tutaj wyciągana nie bezpośrednio od nich, ale od ich rodziców...



Ale w przeliczeniu na dziecko to nie wyjdą wielkie pieniądze więcej dzieci wydaja na pierdoły na Krupówkach.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Dokładnie mówili bo mieliśmy wykład z dr prawa i dokładnie mówił co i jak. Więc przepisy są po stronie przewodników.
Dr prawa na usługach przewodników. Mało to mamy niedouczonych doktorów? Pewnie sam też przewodnik, gdzie całe to zwariowane lobby interpretuje przepisy ad absurdum. Może sam jest współtwórcą tych bałaganiarskich przepisów? To lobby sięga po władzę już za daleko i chcą teraz zbudować Rzeczpospolitą Przewodnicką, a sami się już w tym wszystkim gubią i plączą. Przymus przewodnika w górach, przymus w miastach i na terenach podmiejskich, przymus w parkach narodowych i krajobrazowych i gdzie jeszcze? Wg przeforsowanych przez to lobby przepisów przewodnik tatrzański nie ma prawa prowadzić wycieczek po Tatrzańskim Parku Narodowym. Dlaczego? Ano bo wg aktualnych przepisów po parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach udostępnianych do ruchu turystycznego mogą oprowadzać tylko przewodnicy terenowi (górskich przy parkach i rezerwatach nie wymieniono).
Cytuj:
§ 17. Organizator turystyki powierzający na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy wykonanie usługi przewodnikowi turystycznemu jest obowiązany w obsłudze grupy turystów do zapewnienia udziału: (...)
3) przewodnika miejskiego w przypadku, o którym mowa w § 16, lub przewodnika terenowego — w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach udostępnianych do ruchu turystycznego, jeżeli program imprezy obejmuje zwiedzanie tych miejsc,
źródło cytatu: nowe rozporządzenie ws. przewodników i pilotów wycieczek.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 9:58 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
Dr prawa na usługach przewodników. Mało to mamy niedouczonych doktorów?


Nie przesadzaj że wszyscy są nie douczeni.


Lech napisał(a):
3) przewodnika miejskiego w przypadku, o którym mowa w § 16, lub przewodnika terenowego — w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach udostępnianych do ruchu turystycznego, jeżeli program imprezy obejmuje zwiedzanie tych miejsc,



Z wyjątkiem terenów powyżej 1000mnpm

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 10:19 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
PrT napisał(a):
Basia Z. napisał(a):
Na jakich ludziach ?

Basiu z mojej wiedzy wynika, że w wycieczkach szkolnych biorą udział ludzie... młodzi, ale jednak ludzie, więc kasa jest tutaj wyciągana nie bezpośrednio od nich, ale od ich rodziców... W zasadzie to nie rozumiem Twojego pytania...:)


Ok - chciałam po raz kolejny zaznaczyć, że obowiązek brania przewodników dotyczy tylko i wyłącznie grup zorganizowanych i to nie wszystkich, gdyż w ustawie jest zdanie - wytrych "jeżeli umowa nie stanowi inaczej".
Czyli biuro podróży może wyraźnie w umowie zaznaczyć a kupujący tą wycieczkę to przyjąć i podpisać, że biuro nie zapewnia przewodnika - i wtedy wszystko będzie OK i zgodne z ustawą.

Natomiast dyrektorzy poszczególnych Parków Narodowych mogą wydawać własne zarządzenia dotyczące szczególnych warunków zwiedzania (opłaty, obowiązek przewodnika dla grup, chodzenie tylko po szlakach) - i tego nikt im nie może zabronić.


Co do pieniędzy - ostatnio prowadziłam kilka wycieczek szkolnych (akurat nie w Tatry) i dzieci miały na 3 dni po około 200 zł kieszonkowego.

Tyle to ja nie wydaję na życie 4-osobowej rodziny na 3 dni.

W porównaniu z tym średnio 5 zł od dziecka na przewodnika na dzień - to jest na prawdę znikoma kwota.

B.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 10:27 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Lech napisał(a):
Dr prawa na usługach przewodników. Mało to mamy niedouczonych doktorów?
Nie przesadzaj że wszyscy są nie douczeni.
Być może, ale tego jakoś nie widać. I nie będziesz tu chyba twierdził, że te bałaganiarskie i niespójne przepisy prawa tworzą ludzie kompetentni, nie wspominając już o interpretowaniu przez tych ludzi owych przepisów ad absurdum.
raffi79. napisał(a):
Lech napisał(a):
3) przewodnika miejskiego w przypadku, o którym mowa w § 16, lub przewodnika terenowego — w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach udostępnianych do ruchu turystycznego, jeżeli program imprezy obejmuje zwiedzanie tych miejsc,
Z wyjątkiem terenów powyżej 1000mnpm
W tym rozporządzeniu nie ma ani zdania o wysokości powyżej 1000 m n.p.m. A jest to nowe, aktualne rozporządzenie wydane w bieżącym roku. Chyba nie będziesz twierdził, że zapisy starego, archiwalnego rozporządzenia wydanego do nieistniejącej już ustawy jest ważniejsze od nowego, aktualnego rozporządzenia ministerialnego ws przewodników turystycznych i pilotów wycieczek.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 10:34 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Uprawnienia przewodników turystycznych
§ 12. 1. Warunkiem uzyskania uprawnienia przewodnika
górskiego klasy III jest wykazanie się wiadomościami
i umiejętnościami w zakresie określonym
programem szkolenia, niezbędnymi do prowadzenia
wycieczek w warunkach letnich i zimowych po szlakach
i drogach dopuszczonych do ruchu turystycznego,
w tym także wycieczek autokarowych, na określonym
obszarze górskim, zwanym dalej „obszarem
uprawnień”.
2. Przewodnik górski klasy III ubiegający się o uzyskanie
uprawnień przewodnika górskiego klasy II na
danym obszarze jest obowiązany, oprócz wymagań
określonych w ust. 1, spełniać następujące warunki:
1) posiadać co najmniej dwuletni staż przewodnika
górskiego klasy III;
2) prowadzić wycieczki co najmniej przez 30 dni,
a przewodnik tatrzański co najmniej przez 90 dni;
3) wykazać się wiadomościami i umiejętnościami
z zakresu przedmiotów określonych w programie
szkolenia uzupełniającego na klasę II na tym obszarze;
4) złożyć oświadczenie o wykazie przejść, obejmującym
przejścia skalne wielowyciągowe, przejścia
lodowe i skalno-lodowe, a także przejścia narciarskie.
3. Przewodnik górski klasy II ubiegający się o uzyskanie
uprawnień przewodnika górskiego klasy I na
danym obszarze jest obowiązany, oprócz wymagań
określonych w ust. 1 i 2, spełniać następujące warunki:
1) posiadać co najmniej trzyletni staż przewodnika
górskiego klasy II;
2) prowadzić w klasie II wycieczki w warunkach letnich
i zimowych co najmniej przez 50 dni, a przewodnik
tatrzański co najmniej przez 90 dni;
3) wykazać się wiadomościami i umiejętnościami
z zakresu przedmiotów określonych w programie
szkolenia uzupełniającego na klasę I na tym obszarze;
4) złożyć oświadczenie o wykazie przejść, w okresie,
w którym posiadał uprawnienia przewodnika górskiego
klasy II, obejmującym przejścia skalne wielowyciągowe,
przejścia lodowe i skalno-lodowe,
a także przejścia narciarskie.

§ 13. 1. Uprawnienia przewodnika górskiego beskidzkiego
nadaje się na obszar Beskidów obejmujący:
Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Kotlinę Żywiecką, Pasmo
Babiogórskie, Działy Orawskie, Beskid Orawsko-
-Podhalański, Kotlinę Orawsko-Nowotarską, Beskid
Mały, Beskid Makowski, Kotlinę Rabczańską, Beskid
Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Kotlinę Sądecką,
Beskid Niski, Pieniny, Pogórze Spisko-Gubałowskie,
Rów Podtatrzański wraz z położonymi na północ od
nich Pogórzami: Śląskim, Wielickim, Wiśnickim, Rożnowskim,
Ciężkowickim, Strzyżowskim, Dynowskim,
Przemyskim, Jasielskim i Bukowskim, Obniżeniem
Gorlickim oraz Kotliną Jasielsko-Krośnieńską, Górami
Sanocko-Turczańskimi, Bieszczadami Zachodnimi,
a także częścią Płaskowyżu Hyrowskiego. Północną
granicę obszarów uprawnień stanowi linia kolejowa:
granica państwa—Zebrzydowice—Czechowice-Dziedzice—
Oświęcim—Kraków—Tarnów—Przemyśl—
Medyka—granica państwa; wschodnią: granica państwa;
zachodnią: granica państwa; południową: granica
państwa oraz granica Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Obszar uprawnień obejmuje miasta, w tym leżące
na granicy uprawnień: Oświęcim, Zator, Wieliczkę,
Bochnię, Brzesko, Tarnów, Dębicę, Rzeszów, Łańcut,
Przeworsk, Jarosław i Przemyśl.
2. Uprawnienia przewodnika górskiego tatrzańskiego
nadaje się na obszar Tatr Zachodnich i Tatr
Wschodnich oraz obszar Podtatrza obejmującego: Pogórze
Spisko-Gubałowskie, Rów Podtatrzański, Kotlinę
Orawsko-Nowotarską i Pieniny, ograniczony doliną
rzeki Orawy, linią łączącą Przełęcz Spytkowicką, Chabówkę
i Przełęcz Sieniawską, doliną rzeki Lepietnicy
do jej ujścia do Czarnego Dunajca i dalej do Dunajca,
doliną rzeki Dunajec, przełęczą Krośnicką, rzeką Krośnicą
do jej ujścia do Dunajca, rzeką Dunajec do ujścia
rzeki Grajcarek, rzeką Grajcarek, potokiem Biała Woda,
przełęczą Rozdziele. Obszar uprawnień obejmuje
także drogę Jabłonka—Zubrzyca Górna (do Orawskiego
Parku Etnograficznego).
3. Uprawnienia przewodnika górskiego sudeckiego
nadaje się na obszar Sudetów obejmujący: Karkonosze,
Góry i Pogórze Izerskie, Obniżenie Żytawsko-
-Zgorzeleckie, Góry i Pogórze Kaczawskie, Rudawy
Janowickie oraz Kotlinę Jeleniogórską, Bramę Lubawską,
Góry Kamienne, Góry i Pogórze Wałbrzyskie, Góry
Sowie, Góry Bardzkie, Góry Stołowe, Obniżenie
Nowej Rudy, Obniżenie Ścinawki, Pogórze Orlickie,
Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika,
Góry Złote, Góry Opawskie i Kotlinę Kłodzką, wraz
z położonymi na północ od nich Wzgórzami Strzegomskimi,
Obniżeniem Podsudeckim, Równiną Świdnicką,
Wzgórzami Niemczańsko-Strzelińskimi, Masywem
Ślęży, Przedgórzem Paczkowskim i Obniżeniem
Otmuchowskim. Obszar uprawnień obejmuje teren
położony na południe i południowy zachód od drogi
Jędrzychowice—Bolesławiec (droga nr 94)—Złotoryja
—Jawor (droga nr 363)—Strzegom (droga nr 374)—
Świdnica (droga nr 382)—Tworzyjanów (droga nr 35)
—Sobótka—Jordanów Śl. (drogi lokalne)—Łagiewniki
(droga nr 8)—Strzelin (droga nr 39)—Sarby—Szklary
—Karłowice Wielkie—Otmuchów (drogi lokalne)—Nysa
(droga nr 46)—Prudnik—Trzebina (droga nr 41). Na
odcinku Trzebina—Jędrzychowice granicę obszaru
uprawnień stanowi granica państwa. Obszar uprawnień
obejmuje następujące miejscowości położone na
granicy obszaru: Bolesławiec, Złotoryję, Jawor, Strzegom,
Świdnicę, Sobótkę, Łagiewniki, Strzelin, Otmuchów,
Nysę, Prudnik.
§ 14. 1. Ustala się następujące stopnie trudności
tras i wycieczek prowadzonych przez przewodników
górskich odpowiedniej klasy:
1) przewodnik górski klasy III, II i I jest uprawniony do
prowadzenia wycieczek w warunkach letnich
i zimowych po szlakach i drogach dopuszczonych
do ruchu turystycznego, w tym także wycieczek
autokarowych;
2) przewodnik górski tatrzański klasy II jest uprawniony
ponadto do prowadzenia wycieczek górskich
po drogach taternickich do III stopnia trudności
w warunkach letnich i do II stopnia trudności
w warunkach zimowych;
3) przewodnik górski tatrzański klasy I jest uprawniony
ponadto do prowadzenia wycieczek górskich
po drogach taternickich do IV stopnia trudności
w warunkach letnich i do III stopnia trudności
w warunkach zimowych.
2. Prowadzenie wycieczek w warunkach wysokogórskich
w Tatrach powyżej IV stopnia trudności
w warunkach letnich i powyżej III stopnia trudności
w warunkach zimowych wymaga uprawnień przewodnika
górskiego tatrzańskiego klasy I i odbycia dodatkowego
szkolenia uzupełniającego, określonego
w załączniku nr 9 do rozporządzenia, zakończonego
egzaminem zdanym u organizatora szkolenia, potwierdzonym
zaświadczeniem o zdaniu egzaminu,
oraz wpisania przez marszałka województwa do legitymacji
przewodnika turystycznego uprawnień do prowadzenia
wycieczek w warunkach wysokogórskich
w Tatrach powyżej IV stopnia trudności w warunkach
letnich i powyżej III stopnia trudności w warunkach zimowych,
na podstawie zaświadczenia o zdaniu egzaminu.
§ 15. Posiadanie uprawnień przewodnika miejskiego
jest wymagane w przypadku wykonywania zadań
przewodnika turystycznego w następujących miastach:
1) Gdańsk, Gdynia, Sopot (łącznie);
2) Katowice oraz inne miasta konurbacji górnośląskiej:
Będzin, Bytom, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa
Górnicza, Gliwice, Mikołów, Mysłowice, Piekary
Śląskie, Radzionków, Ruda Śląska, Siemianowice
Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tarnowskie
Góry, Tychy, Wojkowice, Zabrze (łącznie);
3) Kraków;
4) Lublin;
5) Łódź;
6) Poznań;
7) Szczecin;
8) Toruń;
9) Warszawa;
10) Wrocław.

§ 16. Uprawnienia przewodników miejskich obejmują
także oprowadzanie po obiektach i obszarach
znajdujących się w strefie podmiejskiej, jeżeli te obiekty
i obszary są związane z historią, kulturą lub gospodarką
miasta.
§ 17. Organizator turystyki powierzający na podstawie
art. 30 ust. 1 ustawy wykonanie usługi przewodnikowi
turystycznemu jest obowiązany w obsłudze
grupy turystów do zapewnienia udziału:
1) przewodnika miejskiego — dla miast wymienionych
w § 15, jeżeli program imprezy obejmuje
zwiedzanie miasta lub wybranych obiektów na jego
obszarze, w muzeach i obiektach zabytkowych,
w których nie oprowadza uprawniony pracownik
etatowy;
2) przewodnika górskiego — na obszarach górskich
określonych w § 13, jeżeli program imprezy przewiduje
wycieczki piesze poza obszarem zabudowy
miejscowości;
3) przewodnika miejskiego w przypadku, o którym
mowa w § 16, lub przewodnika terenowego —
w parkach narodowych, krajobrazowych i rezerwatach
udostępnianych do ruchu turystycznego,
jeżeli program imprezy obejmuje zwiedzanie tych
miejsc, w muzeach i obiektach zabytkowych,
w których nie oprowadza uprawniony pracownik
etatowy, a także na obszarach, na których obowiązujące
przepisy porządkowe prawa miejscowego
nakładają taki obowiązek.


W nowej ustawie nie ma słowa przewodnik terenowy.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 10, 2011 10:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Basia Z. napisał(a):
Natomiast dyrektorzy poszczególnych Parków Narodowych mogą wydawać własne zarządzenia dotyczące szczególnych warunków zwiedzania (opłaty, obowiązek przewodnika dla grup, chodzenie tylko po szlakach) - i tego nikt im nie może zabronić.
Ależ może, np. postanowienie sądowe, Trybunał Konstytucyjny, prawo unijne. Praktyki wymuszające przewodnika na otwatych do ruchu turystycznego szlakach na całych obszarach naszych parków są ewinentnie sprzeczne z orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie dotyczącej przewodników wycieczek z 1991 r. (C-180/89).

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL