Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 6:40 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N paź 23, 2011 8:53 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
Hej hej,
planuję wypad na najbliższy długi weekend (29.10-01.11). Naszło mnie na powrót w okolice Małej Fatry i odwiedzenie Tatr Niżnych - gdzie mnie jeszcze nigdy nie było w związku z czym mam parę pytań.
Plan w wersji wstępnej przedstawia się następująco:
1 dzień - przyjazd do Vratnej, wejście na Krywań, granią na Mały Krywań, powrót, nocleg w Chacie pod Chlebą
2 dzień - zejście przez Stoha na Medziholie, w dół do Stefanowej i przez Gruń do Vratnej - tam nocleg
3 dzień - Niżne. Przyjazd w okolice Jasnej. Tam przez Trzy Wody na Siodło Polany i stamtąd na Chopok. Nocleg w Kamiennej Chacie pod Chopokiem.
4 dzień - Z Chopoka na Dumbier i w dół szlakiem zielonym przez Szeroką (?) Dolinę.

I w temacie Tatr Niżnych zaczynają się moje pytania - kompletnie nie wiem, które z tamtejszych szlaków są ciekawe, a które prowadzą przez las i są pozbawione widoków. Czy w ogóle pomysł startowania z Jasnej jest sensowny? Domyślam się, że wyciągi mogą psuć krajobraz, ale z drugiej strony stamtąd jest chyba najszybciej (a w listopadzie dzień krótki). Czy któryś ze szlaków jest wyjątkowo stromy - problematyczny w wypadku oblodzeń (raki najprawdopodobniej mieć będziemy - ale że byłaby to w moim wypadku nauka chodzenia, to wolałabym się gdzieś nie wrąbać).
Z atrakcji pozagórskich - pamiętam o Zamku Orawskim i jaskiniach w okolicy Demianowskiej. Jest coś jeszcze? Piszę głównie z myślą o dniu kiepskiej pogody i ogólnej zmianie planów z tytułu kiepskiej aury.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie :)

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N paź 23, 2011 9:34 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Tu jakiś mój staroć z Niżnych w listopadzie sprzed 2 lat,może coś pomoże.
http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... powt%F3rki
Szłam w zeszłym roku w połowie listopada tym szlakiem przez Tri wody,troszkę jest przez las dosyć błotnisty,wzdłuż potoku-ślisko, potem przez kosówę.Pamiętam,że na sedle Polany tak wiało-że na nogach ustać się nie dało, musieliśmy wrócić..ale jak już na sedlo wyjdziesz to zaczynają się widoki,i cała grań widokowa. Raków w Niżnych nie używałam ani wtedy ani przy wejściu na Dumbier..
Często przy weekendach nie ma miejsca w słowackich chatach,lepiej wcześniej zadzwonić..
Kilka zdjęć:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Aha,przy planowaniu polecam ten mały i zgrabny przewodnik:
http://ksiegarnia-podroznika.pl/nizne-t ... -3646.html
:wink:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N paź 23, 2011 9:54 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Biaxident napisał(a):
I w temacie Tatr Niżnych zaczynają się moje pytania - kompletnie nie wiem, które z tamtejszych szlaków są ciekawe, a które prowadzą przez las i są pozbawione widoków.


No to akurat najłatwiej rozpoznać z mapy. Ogólnie ciekawe są wszelkie szlaki graniowe.

Biaxident napisał(a):
Czy w ogóle pomysł startowania z Jasnej jest sensowny? Domyślam się, że wyciągi mogą psuć krajobraz, ale z drugiej strony stamtąd jest chyba najszybciej (a w listopadzie dzień krótki).


Z Jasnej jest najbliżej ale najnudniej.
Jeżeli ktoryś z wyciągów lub kolejek będzie działała - to sugerowałabym podwieźć sie do góry aby oszczędzić nudnego podejścia a za to mieć wiecej czasu na grań.

Zejścia też sugerowałabym grzbietami - po pierwsze ładniej a po drugie - ze wzgledu na bezpieczeństwo - tam teraz może byc juz całkiem sporo śniegu a Niżnie Tatry są bardziej lawiniaste od Tatr Wysokich.

Przed samym wyjazdem polecam zerknięcie na strony:

http://www.laviny.sk/

http://www.hzs.sk/info/podmienkyprehlad.php

Biaxident napisał(a):
Czy któryś ze szlaków jest wyjątkowo stromy - problematyczny w wypadku oblodzeń (raki najprawdopodobniej mieć będziemy - ale że byłaby to w moim wypadku nauka chodzenia, to wolałabym się gdzieś nie wrąbać).


Najbardziej strome to jest w Małej Fatrze zejscie z Południowego Grunia na Gruń. Stoh też jest dość stromy ale ujdzie.
W Niznich Tatrach jest dość sporo stromych odcinków szlaków, nie sposób wymienić wszystkich (zresztą wszystkimi nie szłam).

Jeśli można coś jeszcze podpowiedzieć to do zejścia użyłabym tez grzbietu np. przez Ohniste (ladny widokowy grzbiet) niż doliną. Doliny są tam długie i bardzo nudne.

Biaxident napisał(a):
Z atrakcji pozagórskich - pamiętam o Zamku Orawskim i jaskiniach w okolicy Demianowskiej. Jest coś jeszcze? Piszę głównie z myślą o dniu kiepskiej pogody i ogólnej zmianie planów z tytułu kiepskiej aury.

Z góry dzięki za wszelkie sugestie :)


Kilka kąpielisk termalnych :)

A poza tym - Muzeum w Przybylinie, gdzie jeździ mały pociąg, Skansen celtycki na Hawranku, drewniany kosciół ewangelicki w Świętym Krzyżu (koło Liptowskiego Mikulasza).
Tylko o tej porze roku muzea i skanseny mogą być niestety zamknięte.

Poza tym:
www.liptov.sk


Pozdrowienia

Basia

edit: Poprawiłam Wielką Fatrę na Małą, którą miałam na myśli, dziękuję Kasiu za zwrócenie uwagi.


Ostatnio edytowano Pn paź 24, 2011 12:49 pm przez Basia Z., łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn paź 24, 2011 9:39 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn lip 06, 2009 3:13 pm
Posty: 306
Lokalizacja: Kraków
Dzięki wielkie za odpowiedzi :)
Pogodę będę monitorować na bieżąco.
O zejściu grzbietami myślałam, ale zostaje problem zostawienia gdzieś auta i dotarcia później do niego - zejście przez Ohniste wg hikeplannera wyszło mi ok 14h :) Ale pokombinuję jeszcze.

_________________
Nie trać serca.
Ktoś mógłby chcieć je wyciąć a nie chciałby marnować czasu na szukanie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL