Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 23, 2024 9:09 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So wrz 22, 2012 3:14 pm 
Nowy

Dołączył(a): So wrz 22, 2012 3:06 pm
Posty: 4
Witam,

Czy mógłby ktoś powiedzieć czy w styczniu, gdy spadnie śnieg (przeciętna ilość śniegu) można normalnie przejść Głównym Szlakiem Beskidzkim, tyle że zaczynając od Wołosatego w Bieszczadach ? Czy przejście może być utrudnione a może wręcz niemożliwe do przejścia ze względu np na to że śnieg zasypie szlak i nie będzie się można zorientować którędy iść ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2012 3:20 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 19, 2010 11:34 am
Posty: 342
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów
W Bieszczadach zwykle trasy są przetarte, a połoniny przewiane i śnieg twardy i zbity (gorzej w miejsach gdzie nawieje i śnieg po pas, ale da sie przejść). Dalej w strone Beskidu Niskiego może być gorzej z orientacją bo szlaki mniej popularne i uczęszczane. Ale tutaj z kolei są znaki szlaku na drzewach, bo teren leśny, więc nie powinno być problemu. ;) Masz doświadczenie zimowe w jakichkolwiek górach?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2012 3:31 pm 
Nowy

Dołączył(a): So wrz 22, 2012 3:06 pm
Posty: 4
Może nie jestem jakimś "mega" wędrowcem, ale oczywiście trochę już chodziłem. Tyle tylko, że np po Bieszczadach w porze, kiedy śniegu praktycznie już nie było. W Tatrach zdarzało mi się zawracać ze szlaku właśnie przez to że trafiałem na zamieć i kompletnie nie było widać, szlaku. Stąd moje pytanie o GSB. A chodzi mi właśnie przede wszystkim o odcinek bieszczadzki i Beskid Niski.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2012 4:30 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 19, 2010 11:34 am
Posty: 342
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów
Obrazek

Tak to wyglądało w lutym między Smerekiem, a Wetlińską. Nie wiem jak Halicz, Szeroki Wierch, Caryńska ale to dosyc popularne szlaki więc może być podobnie :) Od Smereka w stronę Cisnej nie potrafię powiedzieć. Ale myślę, że przy dobrej pogodzie powinno być nieźle.

Obrazek

Obrazek

Bierz poprawkę na to, że jeśli spadnie świeży śnieg, to tych śladów nie będzie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2012 5:52 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2199
Zimą nie dasz rady przeiwdzieć czy szlak będzie przejściowy, czy nie. Sytuacja zmienia dynamicznie w zależności od warunków pogodowych. Opady śniegu, zawieje, przetarcie przez innych turtstów - to wszystko jest jak loteria. Kwestia orientacji to jedno. Drugie to kwestia ilości śniegu i stopień zapadania się. Rozumiem, że zamierzasz iść w rakietach lub na nartach.
Kiedyś przeszedłem GSB, ale w lecie. Często chodzę po Beskidach w zimie. Najbardziej obawiałbym się własnie B.Niskiego, gdzie oznaczenia są kiepskie, a ruch turystyczny niewielki.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2012 7:26 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Sporo chodziłam zimą po Beskidzie Niskim, również odcinkami GSB.
I warunki były za każdym razem zupełnie inne - od zupełnego braku śniegu i pięknej kwietniowej pogody w lutym, po zamieć śnieżną w czasie której 1 km szło się około godziny.

Polecam tą swoją relację dotyczącą Beskidu Niskiego zimą:

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewto ... %B6cianych

Czy chcesz iść sam ?

Tak w ogóle to raczej nie polecam zimą chodzenia samotnego, obojętnie po jakich górach.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2012 7:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Zimą w Beskidzie Niskim czy w Bieszczadach bardzo łatwo się zgubić. Czasy przejść niektórych odcinków mogą się wydłużyć nawet i dziesięciokrotnie w stosunku do zimy.
To co pokazuje Grzes89 powyżej, to oczywiście idealna pogoda i sama przyjemność z chodzenia. Może być jednak dokładnie odwrotnie.
Samotne chodzenie w zimie po górach jest też znacząco bardziej niebezpieczne. Zwłaszcza w terenie gdzie niejednokrotnie zanika sygnał telefonów komórkowych, a zawieja może zatrzeć ślady w 15 minut.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So wrz 22, 2012 7:56 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 19, 2010 11:34 am
Posty: 342
Lokalizacja: Dębica/Rzeszów
Dokładnie.

Z tego co pamiętam, w tym samym dniu szedłem przez miejsce gdzie był tak nawiany śnieg, że zapadałem się po sam tyłek i dobre pół godziny zajęło mi wychodzenie z tego śniegu i dojście do drzew, które rosły obok (a tam mniej śniegu). Szedłem sam, chwilami na czuja, nie spotkałem ani jednej osoby po drodze. Robiłęm to sam, bo znam Bieszczady jak własną kieszeń, a mimo to przy mgle i załamaniu pogody znalazłbym się w nieciekawej sytuacji.

_________________
https://picasaweb.google.com/106184162870833298355


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 24, 2012 1:07 pm 
Nowy

Dołączył(a): So wrz 22, 2012 3:06 pm
Posty: 4
dzięki za wskazówki.

Oczywiście nie zamierzam iść sam, raczej w 2 lub 3 osoby. No ale tak jak się obawiałem może być ciężko... Miałem nadzieje że nie jest tak źle zimą, ale z tego co piszecie to jest po prostu nie do przewidzenia.
Generalnie to po prostu chciałbym pojechać gdzieś w styczniu żeby fajnie i przyjemnie pochodzić po górach (niekoniecznie wysokich jak Tatry). Chciałbym maszerować przez 4/5 dni od schroniska do schroniska na noclegi i odpoczynek. Pomyślałem o GSB ponieważ Bieszczady byłyby dla mnie najlepsze, no ale może pomyśle o czymś innym, tam gdzie warunki będą lepsze.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 24, 2012 2:01 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2199
A jakbyś zaczął robić GSB od Ustronia? Większe szanse że będzie przetarte, bo ludzi więcej. Więcej schronisk i możliwości modyfikacji trasy.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn wrz 24, 2012 3:15 pm 
Nowy

Dołączył(a): So wrz 22, 2012 3:06 pm
Posty: 4
pewnie że można i jest to jedna z opcji, tylko że mi cholernie na Bieszczadach zależało :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL