Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz maja 23, 2024 5:23 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak zacząć?
PostNapisane: So lis 24, 2012 7:22 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): So lis 24, 2012 7:17 pm
Posty: 1562
Witam,
Założyłam ten temat ponieważ kocham góry, grono moich znajomych nie podziela mojego zamiłowania i zawsze kiedy chcę się wybrać, to się wycofuję, bo brakuje mi odwagi, by samej pojechać... Macie może propozycje jak zacząć samemu wędrować, podróżować.... od czego zacząć, jak się przełamać? Może macie jakieś dobre miejsce....szlak, jakieś doświadczenia.

Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.

Natalia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 10:26 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
Wydaje mi się, że jeśli masz opory przed samotnym chodzeniem Beskid Śląski będzie najlepszym rozwiązaniem - gęsta sieć szlaków, gęsta sieć schronisk, dużo ludzi.

Kiedyś miałem podobne dylematy no bo podobno samotne chodzenie po górach jest niebezpieczne - guzik prawda.
Samotnie chodzenie jest fajne :)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 10:38 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N paź 23, 2005 9:18 pm
Posty: 2109
Latem lub wczesną jesienią polecam trasę którą też zrobiłem samotnie w Tatrach :

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=10463

Jak chodzi o samotne wędrowanie to na progu zimy i zimą Tatr jednak nie polecam, gdyż tam raki i czekan to rzecz obowiązkowa o tej porze roku. W Beskidach warto pamiętać o ciepłej kurtce, czapce i rękawiczkach, szaliku i zapasie słodyczy oraz termosie z herbatą, do tego koniecznie należy posiadać kompas, mapę i dobrą latarkę najlepiej czołówkę oraz naładowany telefon komórkowy, najlepiej z gps i dostępem do internetu.
- Mi się często zdarzało że gdy samotnie chodziłem to spotykałem Polaków na szlaku i nieraz dąłączałem. Różnie się to kończyło, bo nieraz niektórzy nie szli tak daleko jak ja, ale zawsze było milej i raźniej. Ostatnio nawet idąc Boczaniem w X uzyskałem cenne rady od Pana fotografa dot. trybów fotografowania i polecanego sprzętu. Można więc w górach b. ciekawych ludzi spotkać. Wiele razy zdarzało się że ktoś bezinteresownie podwiózł do Zakopanego :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 10:58 am 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Nie wiem ile masz lat, ale samotne wedrowanie dla młodej dziewczyny zupełnie nie znajacej rerenu i nie przyzwyczajonej do wysiłku związanego z górami zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem. :( Na forum jest sporo dziewczyn i dorosłych kobiet pod które mogłabyś spróbowac sie podłączyć przynajmniej na poczatku. :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 11:32 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): So lis 24, 2012 7:17 pm
Posty: 1562
Wilczyca- Mam już prawie 26 lat, jestem przyzwyczajona do wysiłku, wytrzymała, choć nie wprawiona... Na forum zalogowałam się wczoraj pierwszy raz.... nie wiedziałam, że jest grono ludzi, którzy razem wędrują... nawet wolałabym na początku z kimś...

Jakub- Bardzo dziękuję za podpowiedź i odnośnik do szlaku...za chwilkę przeczytam :) , kiedyś też byłam w Tatrach 2 tygodnie.. ale to nie była samotna podróż... i codziennie się wymyślało gdzie pójdziemy... Teraz kontakty się urwały... A jeśli o samotne chodzenie, to jak piszesz, że można bardzo dużo przyjaznych ludzi spotkać, to mnie bardziej motywuje :)

Sokrates- Beskid Śląski, tam nie byłam...ale na pewno spróbuję :) najważniejsze, by po drodze było trochę ludzi :) Ostatnio, nawet pomyślałam, żeby poświęcić 2-tygodniowy urlop w przyszłym roku na wędrówkę po górach... no i wolne weekendy... dobrze się tam czuję, a i problemy wobec nich wydają się małe.

Dziękuję za podpowiedzi :) Będę śledziła forum...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 11:44 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
WILCZYCA napisał(a):
samotne wedrowanie dla młodej dziewczyny zupełnie nie znajacej rerenu i nie przyzwyczajonej do wysiłku związanego z górami zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem. :(


Po to chyba jest mapa i po to ktoś znakuje szlaki aby można było poruszać się w zupełnie nieznanym terenie. Nie demonizujmy tak tego samotnego chodzenia po górach.

Samotne wędrowanie po mieście dla młodej dziewczyny też zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem.
Można by pociągnąć ten tok rozumowania dalej i uznać, że samotne siedzenie w domu dla młodej dziewczyny też zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem.

Nie dajmy się zwariować.

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 11:46 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pn wrz 27, 2010 6:32 pm
Posty: 660
Lokalizacja: Kraków
WILCZYCA napisał(a):
Nie wiem ile masz lat, ale samotne wedrowanie dla młodej dziewczyny zupełnie nie znajacej rerenu i nie przyzwyczajonej do wysiłku związanego z górami zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem. :( :)
no np, mnie można spotkać :D Jeśli masz coś z chomika albo świstaka to uważałbym na Roha.

Cytuj:
Na forum jest sporo dziewczyn i dorosłych kobiet pod które mogłabyś spróbowac sie podłączyć przynajmniej na poczatku.


Chętnie się możesz pode mnie podłączyć :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 11:48 am 
Zasłużony

Dołączył(a): So lip 16, 2011 5:37 pm
Posty: 208
Lokalizacja: Siedlce
Najprościej po prostu wziąć autobus w piątek wieczorem albo sobotę rano do Karpacza (z Wrocławia masz stosunkowo blisko)

Przenocować w schronisku i na następny dzień chodzić po górach :)
Zresztą często jest tak że jak się nocuje w schronisku to się przypadkowo spotka osobę albo grupe ludzi która planuje podobną trasę i nie odmówi towarzystwa :) (Przynajmniej wiem po swoim doświadczeniu - zawsze dojeżdżam sam - a już kilka razy zdarzyło mi się w schronisku spotkać towarzyszy wycieczek)

Jedyne co trzeba zrobić to się zebrać w sobie i pojechać :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 1:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): So lis 24, 2012 7:17 pm
Posty: 1562
Sokrates: nie boję się sama chodzić, raczej cięzko mi jest się zebrać jak mówi Rozbi, ale jak czytam o tym, że wiele osób tak robi, to zaczyna mnie to motywować. Tylko zabrać mapę, a nóż po drodze kogoś spotkam :) DrHouse wędrujesz z grupką osób? Masz jakieś ulubione szlaki, pasma?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 2:12 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Widząc że jesteś z Wrocławia to naturalnym wydaje się polecenie Sudetów. W Góry Wałbrzyskie czy Sowie z Wrocławia jest 70-80 km. W Karkonosze też jest w miarę dobre połączenie. Więc spokojnie można gdzieś na 1-2 dni wyskoczyć. No chyba że jednak wolisz wyższe góry no to pozostają Tatry, aczkolwiek z Wrocławia także w Alpy wcale nie jest daleko. Zamierzasz chodzić tylko latem czy zimą też ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 3:28 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): So lis 24, 2012 7:17 pm
Posty: 1562
trekker- Zamierzam chodzić latem, jesienią i późną jesienią. Tak na prawdę to zimą nigdy nie miałam okazji chodzić po górach. Masz rację, zacznę od tych blisko.... a potem trochę dalej będę wędrowała.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 4:02 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Masz racje zacznij od tych bliższych i nizszych bo jak później wsiąkniesz w Tatry to na te niższe bedzie Ci szkoda urlopu :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 4:44 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Dokładnie, jak już się liźnie Tatr i Alp to w niższe górki nawet mając je blisko za często się już nie jeździ bo szkoda czasu, pieniędzy a przede wszystkim przestaje się je czuć jak góry. Przynajmniej ja tak mam z Sudetami, gdzie obecnie pojawiam się tylko jak jest opcja wyjazdu z niedoświadczonymi w górach albo ewentualnie zimą bo o tej porze to i nawet niskie górki dają popalić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 5:05 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): So lis 24, 2012 7:17 pm
Posty: 1562
zmotywowaliście mnie jeszcze bardziej.... i jak poczytałam sobie relacje z podróży i wypraw, z aparatem w kieszeni, no i teraz jak w końcu mam prawko, dojadę wszędzie... :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 5:26 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4265
Lokalizacja: Łódź
Jeżeli mimo wszystko miałabyś problem z kimś do wyjazdu lub z ułożeniem sobie trasy to możesz skorzystac z doświadczenia grupy organizującej kolonie i obozy dla młodziezy. Wejdź sobie na
http://www.okiz.pl/w-gory/
i tam znajdziesz propozycje fajnych tras o różnym stopniu trudności podanych czasach przejśc i ze zdjeciami z tych tras.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 5:37 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Ja jak już mówiłem zimą w Sudety napewno się wybiorę, Ty pisałaś że zimy nie bierzesz pod uwagę, ale jeśli masz odpowiedni sprzęt to się zastanów. W Sudety nie potrzeba raków czy czekana jedynie nieprzemakalne buty i ciepłe ubranie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:08 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
trekker napisał(a):
Ja jak już mówiłem zimą w Sudety napewno się wybiorę, Ty pisałaś że zimy nie bierzesz pod uwagę, ale jeśli masz odpowiedni sprzęt to się zastanów. W Sudety nie potrzeba raków czy czekana jedynie nieprzemakalne buty i ciepłe ubranie.


A może chcesz zrobić część GSS zimą? To ja bym się podłączył :)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:22 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
GSS mnie jakoś szczególnie nie kręci bo to nie jest w całości górski szlak ale o którą część ci chodzi i kiedy by to miało być ? Bo nie mówię nie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:27 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Widzę, że jesteś z Wrocławia. Najbliżej i najłatwiej jest dostać się w Sudety. Czy to Góry Sowie, czy Karkonosze, czy którekolwiek inne pasmo, zazwyczaj można dojechać w ciągu 2-3 godzin, więc można spokojnie robić jednodniówki.

Jeśli wolisz jeździć sama, to (choć generalnie raczej odradzam) w sezonie letnim, w bardziej uczęszczane pasma możesz bez obawy jechać - to, co większość osob uważa za wadę, czyli tłok na szlakach, w tym wypadku będzie zaletą - łatwiej będzie zacząć w miejscach uczęszczanych niż dzikich.

A zapraszam też na stronę i forum Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich z Wrocławia. Regularnie organizowane są wyjazdy szkoleniowe, okolicznościowe i inne. Zdecydowana większość działalności ma charakter otwarty, może do nas dołączyć każdy chętny. Polecam zwłaszcza cykl "Z nami w Sudety" - regularnie organizowane, niekomercyjne wyjazdy, których jedynym celem jest wspólne wędrowanie i dobra zabawa :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:28 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
Natalka jak zauważyłem jesteś z Wrocławia więc świetnym rozwiązaniem będą dla Ciebie Karkonosze ...blisko , jak pisał _Sokrates_gęsta sieć szlaków niewielkie odległości ,gęsto schroniska .... i ślicznie !! ;) co do zimowych wędrówek to bywa różnie..czasami bez rakiet śnieżnych ani rusz to już lepiej w Izery bo większość głównych szlaków ratrakowanych ;) no i zimowe wędrówki to jednak zajmują dużooo więcej czasu co zawsze musisz wziąć pod uwagę


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:30 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Artur1683 napisał(a):
Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich z Wrocławia

Dobrą zabawę w Izerach to też wy ostatnio organizowaliście ? :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:33 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
trekker napisał(a):
GSS mnie jakoś szczególnie nie kręci bo to nie jest w całości górski szlak ale o którą część ci chodzi i kiedy by to miało być ? Bo nie mówię nie.


Choćby sam początek: Świeradów -> Karpacz.
Termin: jakoś na przełomie stycznia i lutego

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:38 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
No to jeszcze dużo czasu, mam trochę planów związanych z zimowymi Sudetami więc można się będzie zgadać jakby co.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:39 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
trekker napisał(a):
Artur1683 napisał(a):
Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich z Wrocławia

Dobrą zabawę w Izerach to też wy ostatnio organizowaliście ? :lol:


Skąd ten pomysł? Ta "Dobra zabawa w izerach" to był wyjazd jednego z kół naukowych jednej z wrocławskich uczelni, organizowany przez samych studentów. Jedyne, co my mamy z nimi wspólnego to słowa "studenci" i "koło" w nazwie. Złośliwość totalnie spudłowana ;)


Ostatnio edytowano N lis 25, 2012 6:43 pm przez Artur1683, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:40 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
_Sokrates_ napisał(a):
trekker napisał(a):
GSS mnie jakoś szczególnie nie kręci bo to nie jest w całości górski szlak ale o którą część ci chodzi i kiedy by to miało być ? Bo nie mówię nie.


Choćby sam początek: Świeradów -> Karpacz.
Termin: jakoś na przełomie stycznia i lutego


też bym się podłączył , jeśli można ...choc już przeszedłem to w ratch ;)
jakbym przegapił jakies konkrety na forum to na priv proszę :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 6:49 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Artur1683 napisał(a):
Złośliwość totalnie spudłowana

To nie była złośliwość tylko pytanie. Tak mi się właśnie skojarzyło z tymi studentami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 7:41 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): So lis 24, 2012 7:17 pm
Posty: 1562
Artur, zyl3k, bardzo dziękuję za podpowiedzi, wiele osób mi doradziło jak Wy, najbliższe pasma, więc przy tym na początek pozostanę :) Sokrates- na taką trasę musiałabym się bardziej wprawić w chodzeniu :) trekk- pomysł na spróbowanie wędrówki zimą jest dobry :)
Artur: SKPS nie jest dla studentów tylko? Ja studiowałam na PWR, ale skończyłam studia dwa lata temu :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 25, 2012 7:48 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Natalka napisał(a):
Witam,
Założyłam ten temat ponieważ kocham góry, grono moich znajomych nie podziela mojego zamiłowania i zawsze kiedy chcę się wybrać, to się wycofuję, bo brakuje mi odwagi, by samej pojechać... Macie może propozycje jak zacząć samemu wędrować, podróżować.... od czego zacząć, jak się przełamać? Może macie jakieś dobre miejsce....szlak, jakieś doświadczenia.

Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.

Natalia


Ja bym zaczęła od pojechania na jakiś dobrze zorganizowany uczelniany rajd górski (nie na pijaństwo, lub nie tylko na pijaństwo tylko rajd rzeczywiście górski). Poznaje się świetnych ludzi i potem już jest z kim chodzić po górach.

Ja też tak właśnie zaczęłam - i aż strach co z tego wynikło ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 8:29 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 20, 2010 8:29 pm
Posty: 700
Lokalizacja: Zgorzelec
Cytuj:
Ja bym zaczęła od pojechania na jakiś dobrze zorganizowany uczelniany rajd


Basia Z. coś jak ja :) tylko rajd szkolny. Lech - uwaga ! z PRZEWODNIKIEM !!! i było super :) (chyba podstawówka? już nie pamiętam dokładnie) potem długo, długo nic...
i w końcu zacząłem od właśnie samotnych wycieczek jak zamierzaNatalka :) bo ...nie było chętnych , a ciągnęło ...i się zaczęło ...pozarażałem kilku znajomych , żonę, choć zawsze jej w duszy grały góry ,ale dzieci obowiązki itp. ;) teraz jest obowiązkowym uczestnikiem wszelakich wypraw , no Tatr to się trochę boi po pierwszej traumatycznej wycieczce ,mojej zresztą również Tam pierwszej , ale to już inna opowieść ... a ja się wtedy w nich zakochałem :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 25, 2012 8:38 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): So lis 24, 2012 7:17 pm
Posty: 1562
wiadomo, że fajniej jest z kimś pojechać, razem raźniej.... ale moje czasy studiów już minęły... a od czegoś trzeba zacząć :) Ale widzę, że tutaj jest dużo pomocnych i otwartych ludzi:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL