Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 11:08 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 24, 2011 11:30 am 
Swój

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2006 5:37 pm
Posty: 41
Lokalizacja: Dębica
Mam pytanie do forumowych Beskidników.
W przyszłym roku planuję przejście trasą Przełęcz Dukielska - Baranie - Przełęcz Mazgalica - Huta Polańska.
Czy ktoś wie czy z Przełęczy Mazgalica do Huty Polańskiej prowadzi znakowany szlak? Na niektorych mapach szlak jest na innych z kolei jest zaznczona tylko ścieżka bez szlaku. To są tereny Magurskiego PN i nie chciałbym chodzić na lewo, zwlaszcza że będzie ze mną kilkanaście osób.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 24, 2011 12:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Kiedyś szlak graniczny z Barwinka przez Baranie do Ożennej prowadził właśnie przez Hutę Polańską.
Z Przełęczy Mazgalica schodziło się szlakiem do Huty Polańskiej i następnie przez przepiękną i malowniczą Ciechanię oraz grzbiet Nad Tysowym docierało do Ożennej.
Władzom MPN Ciechania spodobała się tak bardzo, że postanowili założyć tam dla siebie ośrodek libacyjno-wypoczynkowy... tfu, tzn. przepraszam za przejęzyczenie. Nazywa się to "terenową stacją badawczą MPN".
Podobno badają tam m.in. wpływ ilości wypitej gorzały na celność myśliwych.

Szlak graniczny przez Hutę Polańską został niestety zamknięty uniemożliwiając schronisku Hajstra dostęp turystów od tej strony.

Jakiś czas później udało się uzyskać zgodę na wyznakowanie szlaku łącznikowego z Huty Polańskiej do szlaku granicznego. Jest to szlak żółty i istnieje do dzisiaj.
Możesz więc dojść bez problemów z prawem ze szlaku granicznego do Huty Polańskiej. Jeżeli będziesz chciał kontynuować dalej wędrówkę pasmem granicznym, to będziesz musiał wrócić tym samym łącznikiem do granicy.

Aktualna mapa szlaków znakowanych przez PTTK Jasło dostępna jest tutaj:
http://www.jaslo.pttk.pl/szlaki/pliki/siec_szlakow.png

I jeszcze taka uwaga ogólna. Jakbyś w MPN chciał pochodzić na lewo, to uważaj na wnyki, osoby polujące na zwierzynę. Tfu, znowu się przejęzyczyłem. Chodziło oczywiście o myśliwych regulujących populację zwierzyny w parku. Uważaj też na spadające drzewa spod piły służb regulujących tamtejsze drzewostany.
A jakbyś przechodził jakąś z zamkniętych dróg parkowych, to dokładnie patrz w lewo i prawo czy nic nie jedzie. Ruch tam dosyć spory. Spotkać można wszystko od maluszków po 4x4 i ciągniki z drzewem ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lis 24, 2011 12:50 pm 
Swój

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2006 5:37 pm
Posty: 41
Lokalizacja: Dębica
ok, dzięki Rohu za wyczerpującą i zabawną odpowiedź.
O lewiźnie nie myślę, chcę przejść ten szlak razem z grupą znajomych i przekimać właśnie w schronisku Hajstra, więc zależy mi żeby nie było problemów w postaci mandatów od strażników i op...lania.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 16, 2012 1:31 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Przygotowując się do stworzenia tej mini prezentacji - praca zespołowa zajrzałam do wyszukiwarki. Przezabawna i w dużej mierze trafna odpowiedź. Podniosę wątek jednocześnie dając link do ciekawej prezentacji walorów przyrodniczych Ciechani. Link do naszej stronki, jeżeli złamałam regulamin to przepraszam i proszę o usunięcie informacji.
http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=178
Ciechania to legenda polskich gór, miejsce owiane tajemnicą, podmiot wieloletnich sporów środowiska turystycznego, Łemków z dyr. Magurskiego Parku Narodowego. O aspektach przyrodniczych doliny krążą legendy m.in. mówiące o tutejszych żubrach. W legendzie zawsze jest ziarnko prawdy, na stałe nie ma tam stada żubrów, ale kilka lat temu te ssaki przez kilka dni tam przebywały w czasie wędrówki w nieznane. Ciechania to ostoja dużych drapieżników, jednocześnie miejsce, gdzie turyści są niemile widziani, ale za to myśliwi i owszem. Moim zdaniem warto bliżej przyjrzeć się problemowi.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 16, 2012 9:52 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Ciechania to moje ulubione miejsce w Beskidzie Niskim. Dolina przepiękna zwłaszcza o poranku, kiedy na jej dnie zalegają jeszcze mgły.
Nie zapomnę widoku orlika krzykliwego, który wyskoczył z krzaków jakieś 3-5 metrów od nas i wzbił się do lotu w dół doliny rozpościerając swoje ogromne skrzydła.
Niesamowita szkoda, że nie ma już tam szlaku, a dyrekcja MPN urządza sobie tam swawole pod przykrywką ochrony przyrody.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt sie 30, 2013 10:01 am 
Weteran

Dołączył(a): Cz sie 29, 2013 11:42 am
Posty: 114
Lokalizacja: Szczecin
Strzelają tam napewno - będąc pod namiotem w Hucie Pol. wszystko słychac


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL