Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 10:24 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn wrz 02, 2013 8:01 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Mam takie pytanie.
Muszę w ciągu kilku godzin przemieścić się w Czechach z jaskini Macocha do Karlovej Studanki pod Pradziadem. Wyjazd spod jaskini około godz. 18.30. Będę jechać autokarem na trasie Macocha - Ołomuniec - Ostrawa - Częstochowa i mogę w dowolnym momencie wysiąść, ale autokar nie będzie zbaczał z trasy. Do samego Ołomuńca nie będzie wjeżdżał, ominie miasto autostradą. Z kolei do wieczora (pora w zasadzie dowolna) powinnam się stawić na noclegu w Karlovej Studance.
W związku z tym poszukuję dobrej strony, gdzie mogę wyszukać wszelkie możliwe połączenia komunikacją publiczną w Czechach najlepiej aby strona była powiązana z mapą [tak, wiem, że w Czechach się nie "szuka"].
Musiałabym zapewne dojechać najpierw z jakiegoś punktu na autostradzie do centrum Ołomuńca a potem w Jeseniki.

/lubię takie wezwania !!!/

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn wrz 02, 2013 9:40 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
Z google-mapy widzę, że z autokaru musiałabyś wysiąść w okolicy dużego węzła dróg nr 46 (E462) i 35 (E442) pod Ołomuńcem.
Kilkaset metrów na północny wschód od tego węzła jest Aquapark, czynny codziennie do 20.00 (więc co najmniej do tej godziny musi coś tam jeździć):
http://www.aqua-olomouc.cz/pl/how-to-find-us.asp
Wyszukiwarka połączeń w Ołomuńcu:
http://jizdnirady.idnes.cz/olomouc/zjr/
Mapki przystanków i linii w Ołomuńcu (w pdf):
http://www.dpmo.cz/plan-site.asp
I dalej wyszukiwarka połączeń krajowych:
http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusymhdvse/spojeni/
Powodzenia :) .

PS. Chyba jednak lepiej będzie Ci wyskoczyć w Prostejovie.
Po pierwsze- nie powinno być wielkich problemów ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do opuszczenia pojazdu (przed wyjazdem pobaw się Google Street-View).
Po drugie- odpada problem przeskakiwania drogi szybkiego ruchu, co w okolicach węzła drogowego może być bardzo niebezpieczne (pomijając już kwestię ewentualnego spotkania z Policją i ichniejszych niemałych mandatów).
Po trzecie- droga 46 (E462) w Prostejovie przebiega w odległości kilkudziesięciu metrów od stacji kolejowej- nie trzeba kłopotać się z komunikacją miejską.
Po czwarte- z wyszukiwarki połączeń wynika, że w tygodniu, nieważne czy jadąc z Prostejova czy z Ołomuńca, tego samego dnia i tak dotrzesz najdalej do Bruntala (gdzie byłabyś równo o północy)- ktoś musiałby Cię stamtąd zabrać do Karlovej Studanki. No chyba że byłabyś o 18:35 na dworcu kolejowym w Prostejovie lub o 19:07 w Ołomuńcu :) .


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt wrz 03, 2013 7:42 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pawel_Orel napisał(a):
Po czwarte- z wyszukiwarki połączeń wynika, że w tygodniu, nieważne czy jadąc z Prostejova czy z Ołomuńca, tego samego dnia i tak dotrzesz najdalej do Bruntala (gdzie byłabyś równo o północy)- ktoś musiałby Cię stamtąd zabrać do Karlovej Studanki. No chyba że byłabyś o 18:35 na dworcu kolejowym w Prostejovie lub o 19:07 w Ołomuńcu :) .


Skąd wiedziałam że Ty mi odpowiesz ?

;)

To, że dalej niż do Bruntala nie da się dojechać już wyczaiłam, ale okazało się, że na nocleg muszę być w chacie na Czerwonohorskim Sedle, a do Karlovej Studanki mamy podjechać dopiero w sobotę rano, więc sprawa będzie znacznie prostsza, gdyż muszę się dostać do linii kolejowej w kierunku Szumperku.

Jest np. takie połączenie:
Pociąg z Ołomuńca mam o godz. 20.34, szybka przesiadka w Szumperku i o godz. 22.05 jestem w miejscowości Kouty nad Desnou, a stamtąd do "chaty" jest tylko 10 km i na pewno ktoś po mnie wyjedzie.
A gdybym nawet nie zdążyła na ten drugi pociąg (na przesiadkę jest tylko 2 minuty, ale pewnie pociąg czeka, pewnie jest to autobus szynowy) to do Szumperku jest 30 km i też może ktoś wyjechać.

Korzystam ze strony http://pl.jizdni-rady.info gdzie jest wszystko, również komunikacja miejska i strona jest powiązana z mapą.

Podoba mi się podróżowanie po Czechach, wszystko można sobie dokładnie sprawdzić i opracować wcześniej, zaś interaktywna mapa też jest bardzo pomocna.

Kiedyś, już jakieś 10 lat temu miałam sytuację, kiedy jechałam pociągiem z Liptowskiego Mikulasza do Aderszpachu (też połączenie z wycieczki komercyjnej na spotkanie towarzyskie, dokładnie jak teraz, tylko trasa trochę dalsza). Jechałam nocnym pociągiem do Pragi z przesiadkami w Hradec Kralove, potem Trutnov i na trasie Hradec Kralove - Trutnov pociąg zrobił 1,5 godz. spóźnienia. Poszłam w pociągu do konduktora aby zapytać o kolejne połączenie z Trutnov do Aderszpachu, bo widziałam że już nie zdążę. Na co konduktor wziął telefon i gdzieś zadzwonił. W Trutnov na stacji czekał na nas (bo jechałam z młodszym synem) autobus szynowy, a w nim ludzie. Czekali już drugą godzinę. Kiedy my z plecakami, tylko we dwójkę przesiedliśmy się do tego pociągu ktoś powiedział "a to na was tak długo czekaliśmy".

Co do autokaru - szef biura się zgodził nawet aby mnie podwiózł pod sam dworzec w Ołomuńcu, ale ja poproszę tylko aby zwiózł mnie z autostrady do najbliższej stacji benzynowej na peryferiach Ołomuńca, aby złapać jakiś autobus komunikacji miejskiej.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr wrz 04, 2013 11:26 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr gru 14, 2005 7:34 pm
Posty: 1068
To przynajmniej nie będziesz musiała się tułać po nocach :) .
Z tą komunikacją w Czechach też nie zawsze bywa tak różowo, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
Kiedyś, po zrobieniu tury w Górach Orlickich, musiałem dreptać drogą dodatkowe 10km, bo okazało się że ostatni autobus w interesującym mnie kierunku odjechał tuż przed 16-tą (a nie była to jakaś ostatnia pipidówa- chciałem przejechać z miasteczka ~3 tys. mieszkańców do miasta ~10tys. mieszkańców oddalonego o 15km).
Ale te szynobusy to fajne mają. Swoją drogą ciekawe ile takich można by kupić za jedno Pendolino?
Jeżeli proponują Ci podwózkę do centrum Ołomuńca to korzystaj- dla kierowcy to tylko kilka minut dodatkowej jazdy, dla Ciebie bezstresowy dojazd na pociąg (a dotarcie w ok. godzinę z przedmieść całkiem nieznanego 100-tysięcznego miasta do jego centrum wcale nie musi być oczywiste).


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz wrz 05, 2013 6:53 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pawel_Orel napisał(a):
(a dotarcie w ok. godzinę z przedmieść całkiem nieznanego 100-tysięcznego miasta do jego centrum wcale nie musi być oczywiste).


Nie takie nieznane, w Ołomuńcu już byłam, z tym że w samym centrum oraz zwiedzałam Svaty Kopecek, który jest na zachodnich obrzeżach miasta.
A poza tym mam z tej wyżej podanej strony rozkłady jazdy, wydrukuję i będę mieć przy sobie.

Jedyny problem, że będę mieć trochę więcej bagażu, bo jadę na dwa całkowicie rożne wyjazdy - pierwszy: Bratysława - Wiedeń - Morawski Kras - zwiedzanie (a mam być pilotem), zaś potem w góry.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL