Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 9:15 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lis 07, 2013 11:40 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz lis 07, 2013 11:31 pm
Posty: 2
Witam!!
Pisze ponieważ w tym roku studenckim mam dyplom i planuje zrobic projekt schroniska gorskiego (dyplom z architektury) ale mam mały problem z jego umiejscowieniem :)
Potrzebuje znaleźć jakies fajne miejsce w ktorym teoretycznie mogło by powstac takie schronisko. Oczywiscie musi to być prawdziwy teren i dogodne połozenie. Chciałam zeby to było w tatrach ale tez niekoniecznie w ostatecznosci. Szukam i szukam i nie wiem gdzie bylo by najlepiej. Jakies propozycje? :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 1:29 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2011 5:14 pm
Posty: 379
Lokalizacja: Kraków
Hmm. Beskid Wyspowy. Polana na pd-zach pod szczytem Mogielicy. O ile się nie mylę w całym paśmie nie ma żadnego schroniska.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 8:33 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 21, 2012 5:49 pm
Posty: 453
Lokalizacja: Kraków
W Tatrach jedynie Dolina Małej Łąki nie ma swojego schroniska (jedyna z dolin walnych). To chyba jedyne miejsce, gdzie na siłę wcisnęłoby się schron.

A tak swoją drogą pomysł z Beskidem Wyspowym jest bardzo dobry - tam schronisk nie ma za bardzo.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 9:14 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz gru 06, 2012 1:45 pm
Posty: 2
Ja bym postawiła schronisko na Przełęczy Kowarskiej.
Zresztą kiedyś takie tam stało:
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 1:47 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 14, 2006 11:53 am
Posty: 2775
Lokalizacja: Wrocław
Na Buli pod Rysami :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 2:11 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Świebodzin!

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 2:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
MSW. :D

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 6:44 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2011 5:14 pm
Posty: 379
Lokalizacja: Kraków
Poprawiam się. W Beskidzie Wyspowym jest przecież schronisko na królu Luboniu Wielkim. Ale to kawał drogi od Mogielicy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 6:58 pm 
Swój

Dołączył(a): Pn sie 29, 2011 7:22 pm
Posty: 86
Lokalizacja: Chorzów
Na przełęczy Krzyżne w Tatrach.Byłby fajnym punktem startowym na Orlą Perć.

_________________
Alpinizm to sztuka cierpienia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 10:09 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Z tą Doliną Małej Łąki to faktycznie dobry pomysł.

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 11:11 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
Wisłoczek w Beskidzie Niskim. Albo na takiej wielkiej łące za Puławami, to się przełom Wisłoka bodajże nazywa. Też w Niskim. Piękne miejsca i noclegowni tam faktycznie brak. Pola namiotowe tylko są. Inna sprawa czy to by było rentowne, ale to chyba nie jest temat Twojej pracy ?

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt lis 08, 2013 11:23 pm 
Stracony

Dołączył(a): Wt sie 07, 2012 8:56 pm
Posty: 4266
Lokalizacja: Łódź
Sheala napisał(a):
Z tą Doliną Małej Łąki to faktycznie dobry pomysł.

To byłby straszny pomysł, przerażajacy wręcz :?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 09, 2013 10:28 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pn sie 26, 2013 8:03 pm
Posty: 788
Jeśli chodzi o pracę dyplomową z ww obwarowaniami, to dlaczego straszny pomysł, przerażający wręcz?

_________________
Wenus w Milo


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 09, 2013 10:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Jaki cel miałby przyświecać budowaniu (bądź nawet wirtualnemu i teoretycznemu rozważaniu budowania) schronisk w Dolinie Małej Łąki czy na Przełęczy Krzyżne?
Fakt, że dol. Małej Łąki jest doliną walną (bodaj najmniejszą) - nie ma chyba na to wpływu... :)

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 11, 2013 10:38 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz lis 07, 2013 11:31 pm
Posty: 2
Dzieki za podpowiedzi :) musze się przyjrzec dokładniej tym miejscom bo jednak usytuowanie w terenie jest dosc wazne... i jak juz zaczne to zmiana lokalizacji raczej nie wchodzi w gre.. jakby ktos mial jeszcze jakies propozycje to pisac :) pozdr


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 12, 2013 11:55 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr lip 03, 2013 11:59 am
Posty: 385
Polana Stumorgowa pod Mogielicą :-)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 12, 2013 12:00 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
Przełęcz Głuchaczki w Beskidzie Żywieckim, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Babią Górą a Pilskiem.
Zresztą kiedyś było tam planowane schronisko (bacówka "Moskałówka"), a ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Zwracam uwagę, że w przypadku budowy (nawet hipotetycznej) schroniska ważne to aby na miejscu było spore ujęcie wody lub ewentualnie studnia głębinowa.

Woda, która wystarcza dla zasilania niewielkiego gospodarstwa prywatnego nie wystarcza do zasilania schroniska.

Trzeba również przewidzieć miejsce dla biologicznej oczyszczalni.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 12, 2013 12:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 07, 2008 11:33 am
Posty: 6314
Basia Z. napisał(a):
Przełęcz Głuchaczki w Beskidzie Żywieckim, mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Babią Górą a Pilskiem.
Zresztą kiedyś było tam planowane schronisko (bacówka "Moskałówka"), a ostatecznie nic z tego nie wyszło.

Zwracam uwagę, że w przypadku budowy (nawet hipotetycznej) schroniska ważne to aby na miejscu było spore ujęcie wody lub ewentualnie studnia głębinowa.

Woda, która wystarcza dla zasilania niewielkiego gospodarstwa prywatnego nie wystarcza do zasilania schroniska.

Trzeba również przewidzieć miejsce dla biologicznej oczyszczalni.

1. ujęcie wody pitnej dla celów żywieniowych (określenie zapotrzebowania - określenie zasobów możliwych do wykorzystania, określenie jakości wody i zabezpieczenie owej jakości)
(studnia o głębokości przekraczającej 30 m - wymaga odpowiednich dokumentacji, ujęcie źródła, powierzchniowe, głębinowe - wymaga wyznaczenia odpowiednich stref ochronnych, za ich wyznaczenie odpowiedzialny jest inwestor)
2. oczyszczalnia ścieków :)
3. zasilanie w energię
4. dojazd - budowa drogi dojazdowej - nawet tylko na czas budowy schroniska - również wymaga dokumentacji :)...

pozdrawiam
gb 8)

_________________
wszystko już było - ergo: nie panikuj
http://jaskiniar.blogspot.com/
http://puzzlepamieci.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 12, 2013 2:33 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 09, 2013 5:43 pm
Posty: 500
Na przełęczy Głuchaczki w lecie funkcjonuje niesamowita baza namiotowa, a w pobliżu...1-1,5 h są Markowe.
Zabudować Głuchaczki jak Halę Miziową, czy Markowe i szlag trafia klimat.
Jestem przeciw schronisku na Głuchaczkach!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt lis 12, 2013 3:21 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
creamcheese napisał(a):
Na przełęczy Głuchaczki w lecie funkcjonuje niesamowita baza namiotowa, a w pobliżu...1-1,5 h są Markowe.
Zabudować Głuchaczki jak Halę Miziową, czy Markowe i szlag trafia klimat.
Jestem przeciw schronisku na Głuchaczkach!!


To prawda, też tam nocowałam.
Ale ponieważ ma to być "wirtualne" schronisko - to niech sobie będzie.

_________________
-------------------------------------------------
Studenckie Koło Przewodników Górskich "Harnasie" w Gliwicach zaprasza na kurs przewodnicki :)
http://www.skpg.gliwice.pl/kurs/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 13, 2013 9:41 am 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 09, 2013 5:43 pm
Posty: 500
Jeśli wirtualne to ja zaproponuję...Bartne!!
Na miejscu, lub obok istniejącej bacówki.
Dlaczego? Dlatego, że albo ja mam pecha albo taki ruch jest w bacówce...kilkakrotnie przechodziłem obok, z chęcią noclegu i ni razu nie było dla mnie miejsca...bo grupy zorganizowane zajęły wszystko. Na pytanie o glebę obsługa bacówki skrzywiła się niechętnie i zaproponowała...agroturystykę poniżej we wsi
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lis 13, 2013 4:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4336
Lokalizacja: Kraków
Jak wirtualnie, to na połoninie gdzieś w okolicy Chatki Puchatka. Wkomponować toto sensownie w grań, to było by wyzwanie?
A jak nie, to w Tczewie.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So lis 16, 2013 9:20 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sty 20, 2008 10:17 pm
Posty: 1253
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
Mogielicę popieram
albo np. Rozdroże Izerskie , po schronisku zostały ruiny :(

_________________
a do piekła zabiorę wspomnienia.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 17, 2013 7:01 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Realne w Ustrzykach Górnych w Bieszczadach. Jest tu wyraźny deficyt miejsc noclegowych. Lokalizacja w miejscu tego czegoś co zwą Kremenarosem. To obraz nędzy i rozpaczy należący do PTTK, od lat jest w czołówce najgorszych schronisk w Polsce. Zresztą według rankingu "n.p.m." kilka bieszczadzkich schronisk jest bardzo kiepskich. Problemem jest to, że Ustrzyki Górne leżą na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. To pewien paradoks, który zastopował rozwój okolicy. Tu zdania są podzielone. Sąsiednia Wetlina rozwija się jak rak, Ustrzyki zaś przypominają leśną osadę tak naprawdę słynącą z kiepskich usług. Mimo iż to teren chroniony i na dodatek Natura 2000 to można doprowadzić do wyburzenia i postawienia nowego schroniska. Tu kłania się casus Pod Caryńską. Poprzednia została zrównana z ziemią, powstała nowa dofinansowana z pieniędzy unijnych. Jedyny problem to ten, że jest ciut droga. Nowe schronisko na pewno byłoby obłożone. W Wetlinie Niedźwiedź wybudował nowe prywatne schronisko, Pod Wysoką, które cieszy się dużą popularnością. Tanie - nocleg w listopadzie kosztuje 30 zł, w sezonie niewiele więcej, funkcjonalne, przyjazne ponoć środowisku.

Ustrzyki G http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=182

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 17, 2013 4:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4336
Lokalizacja: Kraków
Przecież tam jest jeszcze hotel PTTK, Biały Hotel, czy jak mu tam, masa miejsca na biwak. Po co jeszcze coś budować. Chyba, że w tzw. sezonie walą tam tłumy, nie wiem, bo lipiec-sierpień odpuszczam we wszystkich górach. Drugie Morskie Oko się wam marzy?

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 17, 2013 7:13 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Tłumy walą, w przedostatni weekend października parkowcy naliczyli jednego dnia ponad 10 000 turystów. Mi osobiście nie marzy mi się Moko, wbrew pozorom rzadko bywam na uczęszczanych szlakach. Nawet służbowo.
Niby jest, a tak naprawdę nie ma. Kiedyś chciałam wynająć pokój w hoteliku Białym, pokój, a chcieli mi wynająć miejsce w wieloosobowym pokoju i to za 40 zł. Hotelu Górskiego nie znoszę, zimny, nieprzyjemny i drogi. W Kremenarosie duszę się, u księdza warunki są spartańskie. W tym roku z Sonką wynajęłyśmy pokój dwuosobowy w "osiedlu" parku narodowego, klitka, dwa tapczany, jak jedna stała to druga nie mogła przejść. Zabuliłyśmy 80 zł na pokój z łazienką na korytarzu. Woda była tylko ciepława. Moim zdaniem jedynie można tam polecać nocleg w goprówce, ale oni są przeważnie zajęci.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 17, 2013 9:31 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt kwi 09, 2013 5:43 pm
Posty: 500
Sonka napisał(a):
W tym roku z Sonką wynajęłyśmy pokój dwuosobowy w "osiedlu" parku narodowego,
:shock: ...kręcisz coś :mrgreen:
W Białym są pokoje 4 osobowe, a jak nie ma tłumów, to można być samemu w takim pokoju,...u p.Musiałowskiej prywatne kwatery, w ZpC można nocować...
...sądzisz że jakby wybudowali w UG schronisko, to nocowałabyś tam za przysłowiową złotówę?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lis 17, 2013 10:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5456
Lokalizacja: Białystok
creamcheese napisał(a):
kręcisz coś :mrgreen:


Nie dość, że kręci to jeszcze nie dotrzymuje słowa.

Co do noclegów w UG to jest jeszcze Stanica Berdo (a przynajmniej była). Bardzo fajna właścicielka i co ważniejsze spory wybór piwa w barze :)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn lis 18, 2013 7:24 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N cze 17, 2012 7:20 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Bieszczady
Widocznie masz inne doświadczenia z hotelikiem Biały. Ja mam nie najlepsze. Mi nie wynajęto licząc, że pojawią się jeszcze turyści. Oczywiście, że można nocować w Pod Caryńską czy jak tam ona się nazywa, być może Zajazd pod Caryńską. Mi akurat ten obiekt tak lansowany przez forum bieszczadzkie nie odpowiada. Po zatruciu się mięsiwem ( nie tylko ja miałam kłopoty żołądkowe) na spotkaniu forumowiczów forum bieszczadzkiego wole mijać go szerokim łukiem. No i cena. Nie interesują mnie noclegi powyżej 50 zł.
Nie za przysłowiową złotówkę, ale płacąc za nocleg 40 zł od osoby mogę spodziewać się minimum wygód. Tym bardziej, że za owe 40 zł w Bieszczadach poza sezonem mogę dostać w tzw. gospodarstwach agroturystycznych przyzwoity nocleg z ciepłą wodą. Nawet w Polańczyku w jedynce spałam za 35 zł mając dostęp do nieograniczonej ilości ciepłej wody, kuchni z czajnikiem i kuchenką gazową, duży pokój z telewizorem. To, że są jakieś inne jeszcze miejsca nie ma wątpliwości. To jednak nie oznacza, że nie jest potrzebne schronisko za przystępną cenę. Obserwując to co dzieje się w prywatnych schroniskach marzy mi się takie w Ustrzykach Górnych. Ceny w nich są przystępne, fajny klimat, dobra kuchnia, czego pragnąć więcej. No chyba, że schroniska PTSM, w gminie Lutowiska jest np. świetne w Stuposianach, gdzie nocleg w naprawdę bardzo dobrych warunkach kosztuje od 16 zł w pokoju wieloosobowym do 35 zł pokój z łazienką. Jak widać w Bieszczadach też można coś sensownego wynająć za niewielkie pieniądze.

_________________
Nieznane atrakcje http://www.grupabieszczady.pl/index.php ... Itemid=242


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N gru 01, 2013 6:42 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt lis 26, 2013 10:56 am
Posty: 24
Zdecydowanie Bieszczady. W okolicach Tarnicy brak jakiegokolwiek schroniska.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL