Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:25 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz maja 02, 2019 1:15 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 30, 2019 5:20 pm
Posty: 5
Witam. Czy ktoś zdołał stworzyć listę najwyższych szczytów poszczególnych gór Europy? Próbowałem sobie coś takiego opracować ale okazało się to naprawdę trudnym zadaniem. Problemem jest jakie są góry w Europie, szczególnie na Półwyspie Bałkańskim. Czy ktoś spotkał się z tego typu koroną?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pn maja 13, 2019 5:34 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Pikuj napisał(a):
Czy ktoś zdołał stworzyć listę najwyższych szczytów poszczególnych gór Europy?

Podejrzewam, że na tym forum raczej nikt :wink:.
Pikuj napisał(a):
Próbowałem sobie coś takiego opracować ale okazało się to naprawdę trudnym zadaniem.

Jeśli możesz to podziel się z nami próbą owego opracowania. Czy stworzenie takiej kompletnej listy jest w ogóle możliwe? Czy skompletowanie wejść na najwyższe szczyty z tej listy byłoby realne do wykonania?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 14, 2019 2:01 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Podejrzewam że na tym forum nawet mamy zdobywce Korony Europy :)

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 14, 2019 2:46 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
prof.Kiełbasa napisał(a):
Podejrzewam że na tym forum nawet mamy zdobywce Korony Europy

Tak, wiemy, tu nie trzeba nic podejrzewać. Jednak autor tematu zapytał o Koronę Gór Europy, a nie o Koronę Europy - chyba, że ja nie zrozumiałem pytania :wink:.
Wydzielenie najwyższych szczytów pod kątem łańcuchów górskich w Europie wydaje się dość prostym zadaniem. Przy podziale na pasma sytuacja jednak bardzo się komplikuje. Przez trzy lata robiłem, na przykład, Koronę Gór Słowacji i na stronie Wikipedii w międzyczasie słowaccy autorzy dopisali trzy pasma (z 55 na 58), w tym na przykład takie pasmo Burda, którego najwyższy szczyt mierzy niecałe czterysta metrów, więc nie spełnia nawet definicji góry w Europie.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 14, 2019 3:29 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
Masz rację, to ja pobieżnie przeczytałem pytanie :oops:

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Wt maja 14, 2019 6:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Ja też... :)
Ciekawy pomysł.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 16, 2019 1:04 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 30, 2019 5:20 pm
Posty: 5
Doprecyzuje, że chodzi mi o najwyższe szczyty niezależnych gór, czyli po jednym szczycie z Karpat, Sudetów, Alp itd. Początek jest łatwy ale kiedy przyjrzeć się szczegółom to dla mnie jest to nie do przejścia. Jeśli dobrze się orientuję to nie ma jednej definicji gór, np. W Wielkiej Brytanii, są podawane różne wysokości i to co uchodzi za góry w jednym kraju to wzgórza w innym. Za przykład mogę podać Wzgórza Cheviot w Wielkiej Brytanii. Według encyklopedii PWN to niskie góry a dla Anglików to wzgórza. Innym problemem są wyspy. Kiedy wyspy są górzyste a kiedy nie? Przecież wyspa z jednym wzniesieniem nie posiada osobnych gór, prawda?

Odpowiadając na pytanie czy możliwe jest zdobycie takiej korony, myślę że nie. Wystarczy wspomnieć o Nowej Ziemi... Trzeba by być ekscentrycznym milionerem żeby tam dotrzeć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 16, 2019 1:35 pm 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 30, 2019 5:20 pm
Posty: 5
Wspomnę jeszcze o Irlandii. Wspomniana wyspa ma sporo pasm górskich na północy i południu rozdzielonych nizina w części centralnej. Przynajmniej część tych pasm powstała w podobnym czasie i miliony lat temu były zwartym łańcuchem górskim (osobne na północy i południu). Z czasem łańcuchy górskie podlegały erozji i obecne pasma to najtrwalsze części dawnych łańcuchów. Czyli na moje amatorskie spojrzenie to obecne góry mają charakter wyspowy i powinny mieć jakieś wspólne nazwy. Nie spotkałem się jednak nigdzie z jakąś wspólna nazwa na liczne pasma południa i północy Irlandii. I teraz jak potraktować te góry na Koronie Gór Europy? Tu trzeba być profesorem geografii...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz maja 16, 2019 9:24 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14874
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Takich dylematów jest znacznie więcej. Czy Alpy potraktować jako jedno pasmo czy jakoś podzielć? Czy Alpy Julijskie to część Alp? A Karnickie?
Są takie "Alpy Apuańskie". Podobno osobne pasmo. Ale jak spojrzeć na mapę to ciężko ich nie wcielić do Apeninów.
Itd.
Problemu nie ma w przypadku Korony Europy, bo jest niedwuznaczne kryterium. Natomiast tu trzeba by "przyjąć" jakieś "sztuczne kryterium" jak to jest z WKT na przykłąd.
Wydaje mi się że w ruch powinna pójść "wybitność" pasma górskiego. Tak z 600m minimum.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 17, 2019 7:54 am 
Nowy

Dołączył(a): Wt kwi 30, 2019 5:20 pm
Posty: 5
Brak jednoznacznych i uniwersalnych definicji nie pomaga, dużo prosciej jest z granicami politycznymi. Ja nie potrafię stworzyć wiarygodnej listy wieś zapytałem na na tym forum, gdzie może ktoś mądrzejszy zdołał to rozgryźć. Chociaż zaczynam myśleć że nie da się tego zrobić zanim nie powstanie jedna definicja gór uznana przynajmniej w całej Europie. Musiała by to zrobić może Międzynarodowa Unia Geograficzna. Nie wiem. W przeciwnym razie każda proponowana lista szczytów Korony Gór Europy będzie opierała się na naszym widzimisię i będzie dyskusyjna. Korona Europy jest dużo prostsza (bez obrazy dla twórcy i fanów) i uniwersalna. Ktokolwiek na świecie chciałby ja dworzec od zera to powinien otrzymać takia samą listę szczytów. Idealnie by było gdyby podobna sytuacja miała miejsce z Koroną Gór Europy. Chyba taka koronę trzeba uznać za hipoteczną i nie do opracowania. Szkoda bo korona bazująca na podziałach geograficznych działa na moją wyobraźnię dużo bardziej niż bazująca na granicach politycznych


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Pt maja 17, 2019 1:11 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt cze 22, 2012 7:38 pm
Posty: 843
Lokalizacja: siem-ce; m-ce
Pikuj napisał(a):
Wystarczy wspomnieć o Nowej Ziemi... Trzeba by być ekscentrycznym milionerem żeby tam dotrzeć.

Chyba, że góry na Nowej Ziemi zaliczają się do Uralu.
Tu jest lista najwyższych szczytów gór Europy:
http://dzikumaniak.pl/gory-europy/
Tylko nie ma żadnego źródła.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL