Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 7:48 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sty 30, 2013 11:32 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Ogólnopolski zjazd przewodników w Opatowie - link do artykułu > http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/ar ... /130129011

Cytat z artykułu: "Rok 2013 ustanowiono rokiem przewodników turystycznych. Teraz przypada dwusetna rocznica wydania pierwszego patentu przewodnickiego na terenie obecnych ziem polskich."

Też mają się do czego odnosić. Niezorientowanym wyjaśniam, że chodzi o patent kasjera i przewodnika, nadany w 1813 r. Franzowi Pablowi z ówczesnego Carlsberg (obecnie Karłów w Górach Stołowych) przez króla Prus, Fryderyka Wilhelma III.

Polscy przewodnicy powinni odnieść się do tradycji polskiego przewodnictwa w Sudetach, które nie było licencjonowane. Polacy trudnili się bowiem przewodnictwem w Sudetach już w XVIII wieku. Pierwsi z nich byli - jakby to dziś określono - "dzikimi przewodnikami", ponieważ nie posiadali sformalizowanych uprawnień ani nie przynależeli do żadnej organizacji przewodnickiej.

Od 1785 r. po ówczesnych Olbrzymich Górach (Karkonoszach) oprowadzał turystów Jerzy Suchodolski, w XIX w. Jan Gruszczewski i Walenty Grzała. Polak, którego poeta Zygmunt Bogusz Stęczyński w swych pamiętnikach nazywa przewodnikiem, to właśnie Walenty Grzała. Miało to miejsce w latach 1844-45. Nie był on jednak przewodnikiem mianowanym lecz "dzikim". Starosta powiatowy w Jeleniej Górze miał bowiem zalecenie, by do Korpusu Przewodników nie trafiali Polacy.

Przecież to chore, aby rok 2013 ustanawiać rokiem przewodników turystycznych w Polsce w nawiązaniu do tradycji państwa pruskiego z czasów kiedy polska państwowość nie istniała, a które w taki sposób traktowało Polaków trudniących się oprowadzaniem turystów.

_________________
Obrazek

Lech


Ostatnio edytowano Śr sty 30, 2013 2:03 pm przez Lech, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr sty 30, 2013 11:39 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 05, 2010 9:29 am
Posty: 2318
Lokalizacja: Radom
no dobra, wszystko pięknie, tylko co
Lech napisał(a):
Polscy przewodnicy powinni odnieść

:?:
i gdzie?

_________________
Każdy chłopak z polskiej wsi jeździ wozem TDI
Rosja to nie kraj, to stan umysłu
"Pierwsza decyzja, jaką w okresie zdobywania sprzętu musi podjąć wspinacz z gotową do użycia kartą kredytową..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 30, 2013 8:55 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Dlatego aby cie wkur...ć. Proste bo maja 2 orłów dość. Jednego z Mało- a drugiego Wielko- polski.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 7:59 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Dlatego aby cie wkur...ć.
No coż, za cienki jesteś aby w ogóle zrozumieć o czym piszę, bo inaczej byś nie wyskoczył z tak niestosownymi uwagami.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 9:31 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Bo zakładasz tylko wątki które nic nie wnoszą. Popatrz na poprzednie posty prawie 100 stron przepychanek i dalej nic z tego nie ma.
Założyłeś 3 post bez sensu tylko żeby społeczeństwo ciebie popierało.
Zreszta dyskusja z tobą to jak rozmowa dwóch niemowlaków.

Moje uwagi odnoszą się do twych durnych postów.

Przemysł Lechu czy warto??
Będziemy się dalej przepychać w nieskończoność.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 9:58 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Bo zakładasz tylko wątki które nic nie wnoszą.
Dla głupich na pewno nic nie wnoszą. Ale dla tych, którzy interesują się historia polskiego przewodnictwa turystycznego zwrócenie uwagi na fakt, że nadanie patentu nie Polakowi, przez nie polskiego króla i nie na terenie państwa polskiego nie miało nic wspólnego z tradycjami polskiego przewodnictwa turystycznego - może mieć znaczenie. Ustanowienie przez lobby przewodnickie Roku Przewodników Turystycznych w Polsce w nawiązaniu do tamtego wydarzenia świadczy tylko o ich ignorancji.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 11:19 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Największy ignorant zarzuca innym ignorancję. W psychologii nazywa się to "projekcja"

Ale do meritum - po pierwsze te polskie postacie, o których piszesz, również są znane przewodnikom. O nich również uczy się na kursach. Ale zaraz...to są chyba własnie te "dupogodziny nudnych wykładów", o których kiedyś pisałeś... Służące jedynie temu, żeby nabijać kasę organizatorom kursu i nie mające żadnej wartości merytorycznej... Czy tylko ja dostrzegam pewną sprzeczność :) ?

Po drugie - i główne - znamy ich tylko z nazwisk i pojedynczych wzmianek. A nawet tam, gdzie mamy nieco więcej informacji - raczej nie znajdziemy żadnych "wielkich" czynów. Ot, wprowadzali przez jakiś czas ludzi w góry, zabawiając rozmową. Pamiętamy, że istnieli, wspominamy o nich turystom, ale to w zasadzie tyle.

Natomiast Franz Pabel, o którym piszesz z taką pogardą, praktycznie w pojedynkę sprawił, że Szczeliniec Wielki stał się atrakcją turystyczną (wcześniej był miejscem całkowicie nieznanym i niedostępnym). To jego zasługą jest udostępnienie piekiełka, stworzenie wygodnej drogi na szczyt, oraz otwarcie pierwszego prawdziwego schroniska. Ponadto Pabel niemal do śmierci działał jako opiekun tego miejsca i przewodnik, często wprowadzając turystów po kilka razy dziennie na szczyt. Aha, no i był wstrętnym prusakiem.

W innym wypadku idealnie nadawałby się jako człowiek-legenda, Prawdziwy gospodarz, wzór do naśladowania dla kolejnych pokoleń przewodników. Ale ponieważ miał pecha urodzić się jako prusak (a całe Góry Stołowe, przez haniebne kilka stuleci należały do Prus), należy jak najszybciej wykreślić go z pamięci i zastąpić jakimiś rodzimymi "świętymi".

Jak czytam Twoje wypowiedzi, to mam przed oczami wszystkich tych, którzy po 45 roku na Śląsku bohatersko skuwali niemieckie napisy na pomnikach (a tam gdzie się dało niszczyli też całe pomniki) i tych, którzy za wszelką cenę starali się podkreślać -często fałszywie - tzw. "polskie korzenie" na Śląsku, całkowicie spychając na margines cały okres władzy pruskiej, i nie tylko. Czytając niektóre opracowania "historyczne" napisane w tym tonie, można odnieść wrażenie, że od XIV wieku (koniec panowania piastów) do 1945 tak naprawdę nic się na Śląsku nie działo. A przepraszam - Chopin odwiedził Duszniki-Zdrój, a Wieniawski Szczawno.

Nie chcę tutaj rzucać złośliwych uwag odnośnie regionu, z którego pochodzisz, ale jak na tak wielkiego pasjonata i krajoznawcę, ewidentnie brakuje Ci pewnej dojrzałości, koniecznej do właściwego i obiektywnego odbioru takiego regionu jak Śląsk. Rozumiem, że prowadząc młodzież po Sudetach, całkowicie pomijasz np działalność pruskich a później niemieckich towarzystw górskich? Istniało ich mnóstwo - od największych jak RGV (Karkonosze) czy GGV (Ziemia Kłodzka) po tak małe i lokalne jak ZGV (Sobótka) I, ku rozpaczy Lecha, to właśnie tym organizacjom zawdzięczamy budowę większości schronisk, wież widokowych oraz wytyczenie szlaków turystycznych (których sieć do dzisiaj zachowała się w niemal niezmienionej formie)Ale co tam, to przecież podli, kłamliwi Niemcy, którzy przez kilkaset lat okupowali nasze, rdzennie piastowskie ziemie. Wstręciuchy.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 11:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
Natomiast Franz Pabel, o którym piszesz z taką pogardą, praktycznie w pojedynkę sprawił, że Szczeliniec Wielki stał się atrakcją turystyczną (wcześniej był miejscem całkowicie nieznanym i niedostępnym). To jego zasługą jest udostępnienie piekiełka, stworzenie wygodnej drogi na szczyt, oraz otwarcie pierwszego prawdziwego schroniska. Ponadto Pabel niemal do śmierci działał jako opiekun tego miejsca i przewodnik, często wprowadzając turystów po kilka razy dziennie na szczyt. Aha, no i był wstrętnym prusakiem..
Wykazujesz się kompletną ignorancją. Ja nie mam nic przeciwko Franzowi Pablowi. To był samouk, który nie kończył żadnych kursów ani nie zdawał żadnych egzaminów. Po prostu zyskał uznanie swoich klientów, którym pokazywał atrakcje tamtych okolic. Miał to szczęście, że jednym z jego klientów był król pruski, który miał taki kaprys, że nadał Pablowi patent i dorzucił sporo kasy, za którą mógł to wszystko lepiej urządzić. Opowiadałem o tym nie raz uczestnikom prowadzonych przeze minie obozów wędrownych jeszcze w czasach, kiedy nikt nie myślał o upamiętnieniu Pabla tablicą pamiątkową.

Natomiast nadanie patentu nie Polakowi, przez nie polskiego króla i nie na terenie państwa polskiego nie miało nic wspólnego z tradycjami polskiego przewodnictwa turystycznego. Naprawdę nie rozumiesz, że ustanowienie przez lobby przewodnickie Roku Przewodników Turystycznych w Polsce w nawiązaniu do tamtego wydarzenia, a także wziąwszy po uwagę fakt, że ówczesne władze pruskie dyskryminowały Polaków trudniących się oprowadzaniem turystów, świadczy tylko o ich ignorancji? Nie rozumiesz, że strzelili wielką gafę?

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 11:52 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
To nie jest kwestia "rozumienia" ale opinii. A w zasadzie podejścia i priorytetów. Ty piszesz o "tradycjach polskiego przewodnictwa turystycznego". Oni o "tradycjach przewodnictwa na obecnych ziemiach polskich". I poniekąd się z nimi zgadzam. bo moim zdaniem przewodnictwo jest bardzo silnie związane z konkretnym regionem, a nie z konkretnym państwem (zwłaszcza w sytuacji zmiany granic).

Jako przewodnikowi sudeckiemu,taka interpretacja jest mi jeszcze bliższa, bo to jest własnie region, po którym sam teraz oprowadzam. I bardziej interesuje mnie tradycja danego regionu, czy wręcz miejsca (jak w przypadku Szczelińca) niż narodowościowa. Poza tym powtórzę - przy całym szacunku do polskich przewodników z Karkonoszy - jakoś ciężko porównywać ich dokonania z dokonaniami Pabla. to raz. A dwa - mam pewne wątpliwości, czy możemy tu mówić o "tradycjach". Polscy przewodnicy stanowili kroplę w morzu "miejscowych". Każdy z nich działał indywidualnie (inna rzecz, że niejako w podziemiu, ze względu na niechęć władz) i tak naprawdę trudno wskazać, żeby zostały po nich jakiekolwiek "tradycje".


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 12:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
To nie jest kwestia "rozumienia" ale opinii. A w zasadzie podejścia i priorytetów. Ty piszesz o "tradycjach polskiego przewodnictwa turystycznego". Oni o "tradycjach przewodnictwa na obecnych ziemiach polskich". I poniekąd się z nimi zgadzam. bo moim zdaniem przewodnictwo jest bardzo silnie związane z konkretnym regionem, a nie z konkretnym państwem (zwłaszcza w sytuacji zmiany granic).

Jako przewodnikowi sudeckiemu,taka interpretacja jest mi jeszcze bliższa, bo to jest własnie region, po którym sam teraz oprowadzam. I bardziej interesuje mnie tradycja danego regionu, czy wręcz miejsca (jak w przypadku Szczelińca) niż narodowościowa.
To, że tam oprowadzasz ma się nijak do pomysłu ustanowienia Roku Przewodnictwa Turystycznego w Polsce. Z tym pomysłem wystąpiło jednak PTTK, które w swoim statucie wyraźnie deklaruje nawiązanie do polskich tradycji zrodzonych w PTT i PTK. Ani Franz Pabel ani król pruski Fryderyk Wilhelm III nie mieli z tym nic wspólnego.
Artur1683 napisał(a):
Poza tym powtórzę - przy całym szacunku do polskich przewodników z Karkonoszy - jakoś ciężko porównywać ich dokonania z dokonaniami Pabla. to raz..
Hmm. Bo nie zyskali patentu i kasy od króla pruskiego? Bo byli dyskryminowani i nie byli przyjmowani do ówczesnych organizacji przewodników? I to ma być argument?

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 12:22 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
To, że tam oprowadzasz ma się nijak do pomysłu ustanowienia Roku Przewodnictwa Turystycznego w Polsce. Z tym pomysłem wystąpiło jednak PTTK, które w swoim statucie wyraźnie deklaruje nawiązanie do polskich tradycji zrodzonych w PTT i PTK. Ani Franz Pabel ani król pruski Fryderyk Wilhelm III nie mieli z tym nic wspólnego.


Wychodzi na to, że PTTK potrafi spojrzeć nieco głębiej na tradycje regionalne, nie dzieląc ich na "nasze i "nienasze"

Cytuj:
Hmm. Bo nie zyskali patentu i kasy od króla pruskiego? Bo byli dyskryminowani i nie byli przyjmowani do ówczesnych organizacji przewodników? I to ma być argument?


Uczepiłeś się tego patentu jak rzep psiego ogona. I robisz z niego...zarzut. Albo uważasz, że w naszych oczach jest to jakaś nobilitacja. Otóż nie. Nie chcę pisać za całe środowisko, więc asekuracyjnie napisze, jak ja - osobiście to odbieram. Jesli chodzi o Pabla, to uznaję przede wszystkim jego zasługi w zagospodarowaniu i poświęcenie turystyce (i to pod tym względem żaden z Polaków w Karkonoszach jest z nim nieporównywalny!). Zaś jego patent jest formalnym docenieniem jego umiejętności, starań i zasług. docenieniem, jakiego żaden przewodnik wcześniej się nie doczekał. Tylko tyle i aż tyle. Przypomnę, że w początkowych okresach rozwoju turystyki górskiej (zarówno w Sudetach jak i Tatach) relacje między klientem a przewodnikiem przypominały raczej pana i służącego. "Przewodnik" zaczynał nosząc pański bagaż, potem pańską lektykę, a wreszcie, kiedy nabrał ogłady, mógł dostąpić zaszczytu zabawiania Państwa rozmową. A i wtedy był raczej kolejnym elementem "egzotyki", niż prawdziwym przewodnikiem w dzisiejszym rozumieniu. Formalna nominacja Pabla nie jest może punktem zwrotnym ale symbolem pewnych zmian, które zaszły w tej kwestii.

Tak ja to odbieram (choć do PTTK nie należę i generalnie niespecjalnie mi z tą organizacją po drodze), tak uważają oni. Możesz się z tym nie zgadzać, ale Ty poszedłeś dalej - i jak zwykle zacząłeś od obrażania. Tyle tylko, że tym razem ta "zbrodnia, której dopuścili się przewodnicy, w żaden sposób nie dotyczy ani prawa, ani wolności. Jest ich wewnętrzną sprawą. Tobie nic do tego. Ale mimo wszystko to miłe, że po tak długiej przerwie nic się na forum nie zmieniło. I nadal próbujesz dokopać przewodnikom pod każdym możliwym pretekstem :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 12:35 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
Uczepiłeś się tego patentu jak rzep psiego ogona.
Tego patentu to uczepiły się pewne gremia przewodnickie, by wykorzystać go do swojej akcji propagandowej.
Artur1683 napisał(a):
poszedłeś dalej - i jak zwykle zacząłeś od obrażania.
Wytknąłem poważną niekonsekwencję w odniesieniu się do faktów nie mających nic wspólnego z tradycjami, na które powołuje się PTTK. W końcu jako członek tego stowarzyszenia mam prawo odsłaniać obłudę i zakłamanie, jakie w tej organizacji szerzą niektóre gremia przewodnickie. Jeżeli ktoś odbiera to jako obrazę, to ja mu serdecznie współczuję. Jak PTTK zmieni statut i zadeklaruje nawiązanie do tradycji międzynarodowych, to wtedy wycofam się z zarzutów.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 3:11 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 05, 2010 9:29 am
Posty: 2318
Lokalizacja: Radom
Lech napisał(a):
Ale dla tych, którzy interesują się historia polskiego przewodnictwa turystycznego zwrócenie uwagi na fakt, że nadanie patentu nie Polakowi, przez nie polskiego króla i nie na terenie państwa polskiego nie miało nic wspólnego z tradycjami polskiego przewodnictwa turystycznego - może mieć znaczenie.

a niby kogo tutaj to interesuje? Ciebie. i wciskasz Nam na siłę coś, co Nas nie interesuje promując się na:
1.światowca,
2. kogoś, kto zjadł wszystkie rozumy,
3. na zwykłego pieniacza.
na kogo się promujesz/lansujesz?

to że Twoją pasją życiową (konikiem) jest dokopywanie przewodnikom na wszelkich możliwych płaszczyznach jest tylko i wyłącznie Twoim problemem. Nas w to nie mieszaj. Mnie guzik obchodzi kto, kiedy i dlaczego wsadził komuś jakiś papierek w łapę, i kto po iluś tam latach ogłosił rok przewodników. na uj mi te informacje?
zaśmiecasz forum kolejnym durnym tematem tylko po to, by wejść do pierwszej dziesiątki najczęściej pisujących userów?












kuźwa, po co ja się daję prowokować czytając te Twoje durne wątki? sam nie wiem...
aaaa, już wiem - w imię zasad!

_________________
Każdy chłopak z polskiej wsi jeździ wozem TDI
Rosja to nie kraj, to stan umysłu
"Pierwsza decyzja, jaką w okresie zdobywania sprzętu musi podjąć wspinacz z gotową do użycia kartą kredytową..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 3:17 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
rogerus72 napisał(a):
Nas w to nie mieszaj.

Ty także "nas" w to nie mieszaj.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 8:22 pm 
Weteran

Dołączył(a): Śr lis 23, 2011 12:19 pm
Posty: 110
Lokalizacja: Witów
Lech napisał(a):
Niezorientowanym wyjaśniam, że chodzi o patent kasjera i przewodnika, nadany w 1813 r. Franzowi Pablowi z ówczesnego Carlsberg (obecnie Karłów w Górach Stołowych) przez króla Prus, Fryderyka Wilhelma III.


OK, w 1813 roku teren ten należał do Prus, ale obecnie jest w Polsce, więc te dywagacje wnoszą tyle co rozważanie czy Chopin był polakiem, albo taki Staszic, Pol, czy Lelewel - ci trzej ostatni ewidentnie mają niemieckie korzenie, tyle że ze względów gospodarczych ich ojcowie przenieśli się do Polski, a oni sami przyczynili się do rozwoju geografii i wszyscy ich teraz uznają za rodowitych Polaków.
Dobrze, że ktoś w ogóle pamiętał o takim wydarzeniu i chce go w jakiś sposób uczcić, przecież Niemcy nie będą świętować takiej rocznicy w Polsce...

_________________
W górach jest wszystko co kocham:)/ Po kursie przewodnickim blacha jest :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 10:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
mountaingirl2634 napisał(a):
Lech napisał(a):
Niezorientowanym wyjaśniam, że chodzi o patent kasjera i przewodnika, nadany w 1813 r. Franzowi Pablowi z ówczesnego Carlsberg (obecnie Karłów w Górach Stołowych) przez króla Prus, Fryderyka Wilhelma III.
OK, w 1813 roku teren ten należał do Prus, ale obecnie jest w Polsce, więc te dywagacje wnoszą tyle co rozważanie czy Chopin był polakiem, albo taki Staszic, Pol, czy Lelewel - ci trzej ostatni ewidentnie mają niemieckie korzenie, tyle że ze względów gospodarczych ich ojcowie przenieśli się do Polski, a oni sami przyczynili się do rozwoju geografii i wszyscy ich teraz uznają za rodowitych Polaków.
Wśród rdzennych mieszkańców Wielkopolski prawie w każdej rodzinie tkwi cząstka niemieckich korzeni, w mojej również. Natomiast zrównanie tego co działo się w dawnym Hrabstwie Kłodzkim za czasów pruskich z polskimi tradycjami jest całkowicie chybione, ponieważ ani Franz Pabel ani też Fryderyk Wilhelm III absolutnie nic nie wnieśli do polskiej kultury ani do gospodarki czy też geografii. Zupełnie bez sensu jest powoływanie się na pruski patent nadany człowiekowi nie mającemu nic wspólnego z polskim przewodnictwem turystycznym. To wyrafinowane zafałszowanie historii w celach propagandowych przez pewne środowiska przewodnickie.

A o co konkretnie chodzi autorom tego pomysłu, to jest oczywiste. Przypominają ten patent jako nadany na terenie należącym do Polski, dyskretnie przemilczając przez władcę jakiego państwa i na terenie jakiego wówczas państwa był nadany. Lobby przewodnickiemu po prostu chodzi o wykazanie rzekomej historycznej ciągłości swoich uprawnień państwowych i wyszukali sobie taki fałszywy pretekst aby zbić swój własny interes i pokrzyżować plany deregulacji tego zawodu.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 11:54 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
A do tego lobby przewodnickie rozpyla sztuczną mgłę (produkcji pruskiej) A nieszczęśnicy, którzy zaplączą się zbyt blisko, czasem słyszą strzały...

Nie wiem który to już raz, przechodzisz samego siebie. Ale spróbuję jeszcze poudawać, że dyskutujemy na argumenty. Tak dla odmiany ;)

Szkoda tylko, że uparcie udajesz głupiego i nie rozumiesz, że tradycje regionalne mają dla przewodników większe znaczenie niż dziwnie rozumiane "narodowe". Czy naprawdę nie potrafisz nawet przez moment wznieśc się ponad te sztuczne ze śląskiego punktu widzenia podziały? A może po prostu to niewygodne, bo zepsłułoby soczystą teorię spiskową :) ? Jeszcze kilka godzin temu to była tylko gafa. Teraz urosła do rangi celowej i perfidnej propagandy. Jutro zapewne dowiemy się, że to zdrada stanu :D

Cytuj:
ani Franz Pabel ani też Fryderyk Wilhelm III absolutnie nic nie wnieśli do polskiej kultury ani do gospodarki czy też geografii.


A co wnieśli Suchodolski czy Gruszczewski? Poza tym, że byli Polakami i oprowadzali bogaczy po Karkonoszach?

Cytuj:
Lobby przewodnickiemu po prostu chodzi o wykazanie rzekomej historycznej ciągłości swoich uprawnień państwowych i wyszukali sobie taki fałszywy pretekst aby zbić swój własny interes i pokrzyżować plany deregulacji tego zawodu.


Dawno nie czytałem takiej bzdury nawet w Twoim wykonaniu. Ale tak właśnie się dzieje, kiedy zaczynasz się wypowiadać o czymś, o czym nie masz zielonego pojęcia. I czasem to nawet zabawne. Bo akurat Franz Pabel jest przez przewodników honorowany od wielu lat. W szczególności - był honorowany na długie lata przed tym, zanim ktokolwiek pomyślał o Gowinie i jego pomysłach na setki tysięcy nowych miejsc pracy :lol: Dlatego choć ta konkretna uchwała jest czymś nowym, samo honorowanie Franza Pabla - które uznajesz za propagandę antyderegulacyjną, ma bardzo długą tradycję. Choć jak znam życie, chronologia też nie będzie dla ciebie żadnym argumentem... :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 8:17 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
tradycje regionalne mają dla przewodników większe znaczenie niż dziwnie rozumiane "narodowe".
To co wypisujesz to czysta obłuda. Argumenty jakich często używają w obronie państwowych regulacji i ich monopolu świadczą o czymś dokładnie odwrotnym. Z pewnością je znasz. Ja je znam z niedawnych lamentów jak np. co też będą wygadywać niemieccy przewodnicy, którzy będą mogli bez przeszkód oprowadzać wycieczki Niemców po naszych Ziemiach Zachodnich.
Cytuj:
Krystian Chudoba - przewodnik turystyczny, Wrocław
(...) Ja pochodzę z Dolnego Śląska, konkretnie z Wrocławia, z tej części Polski, która w trakcie historii podlegała różnym zawirowaniom - mieliśmy okres słowiański polski, mieliśmy okres czeski, potem austriacki, potem niemiecki, potem znowu polski. W momencie, gdy uwolnimy zawód przewodnika i gdy będą wycieczki prowadzić osoby nieprzygotowane, to będziemy obserwować na co dzień to, co w tej chwili obserwujemy sporadycznie: jakiś "dziki" przewodnik prowadzi grupę niemiecką i wie tylko tyle o Wrocławiu, że w Hali Stulecia przemawiał Hitler. O innych zabytkach, o historii, o skomplikowanej historii Wrocławia, czy Dolnego Śląska ani słowa, bo skąd ma wiedzieć?(...)
źródło cytatu > http://gniezno.com.pl/wiadomosci/czytaj ... dnika.html
A kiedy niby był ten "okres austriacki"? Czy ten pan aby sam nie jest zagrożeniem dla poziomu przewodnictwa? Poza tym, skąd ten pan wie, że przewodnik mówił tylko o Hitlerze w Hali. Chodził za niemiecką wycieczką po całym mieście czy jak?
Artur1683 napisał(a):
Cytuj:
ani Franz Pabel ani też Fryderyk Wilhelm III absolutnie nic nie wnieśli do polskiej kultury ani do gospodarki czy też geografii.
A co wnieśli Suchodolski czy Gruszczewski? Poza tym, że byli Polakami i oprowadzali bogaczy po Karkonoszach?
Na pewno nie wnieśli tego, co władający państwem pruskim Fryderyk Wilhelm III, za którego to decyzją Polacy byli więzieni m.in. w Świdnicy za działalność w obronie polskości. Więcej na ten temat na stronie Klubu Sudeckiego > http://www.sudecki.orangespace.pl/wielkopolanie.htm
Artur1683 napisał(a):
Cytuj:
Lobby przewodnickiemu po prostu chodzi o wykazanie rzekomej historycznej ciągłości swoich uprawnień państwowych i wyszukali sobie taki fałszywy pretekst aby zbić swój własny interes i pokrzyżować plany deregulacji tego zawodu.
akurat Franz Pabel jest przez przewodników honorowany od wielu lat. W szczególności - był honorowany na długie lata przed tym, zanim ktokolwiek pomyślał o Gowinie i jego pomysłach na setki tysięcy nowych miejsc pracy.
Honorowany był tylko przez wąskie grono przewodników sudeckich związanych z Kłodzkiem i nie było to tak powszechne, jak tu kłamliwie sugerujesz. Przed Pablem honorowano wielu innych przewodników jak choćby Klimka Bachledę. Pabel jednak teraz wybitnie pasuje, bo dostał patent czyli uprawnienia państwowe, a Bachleda nie. A nie tyle Pabel, co jego patent pasuje lobbystom do wykazania, jakoby już przed 200 laty w Polsce nadano pierwsze uprawnienia państwowe. A że z Polską to nie miało absolutnie nic wspólnego, to już nie jest dla nich ważne. Ważne że były to papiery o podobnym znaczeniu, na jakich zależy im by je zachować

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 9:31 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 12, 2011 7:46 am
Posty: 2201
Artur1683 napisał(a):
A do tego lobby przewodnickie rozpyla sztuczną mgłę (produkcji pruskiej)

Dla mnie to jest oczywista oczywistość, że właśnie tak się dzieje. 5 czy 6 razy chciałem zobaczyć Śnieżne Kotły i za każdym razem była mgła.
Miejscami jak wiatr przewiewał było widać majaczącą sylwetkę licencjonowanego przewodnika sudeckiego z wielką puszką areozolu pokrytą napisami w języku niemieckim, z którego ta mgła się wydobywała.

_________________
SPROCKET
viewtopic.php?f=11&t=17068


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 9:50 am 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
sprocket73 napisał(a):
Artur1683 napisał(a):
A do tego lobby przewodnickie rozpyla sztuczną mgłę (produkcji pruskiej)

Dla mnie to jest oczywista oczywistość, że właśnie tak się dzieje. 5 czy 6 razy chciałem zobaczyć Śnieżne Kotły i za każdym razem była mgła.
Miejscami jak wiatr przewiewał było widać majaczącą sylwetkę licencjonowanego przewodnika sudeckiego z wielką puszką areozolu pokrytą napisami w języku niemieckim, z którego ta mgła się wydobywała.


A nie był to czasem Liczyrzepa, pardon Rübezahl ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 10:36 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
OBŁUDA = Lech Rugała

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 3:05 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Wypisujecie tu głupoty świadczące o tym, że zupełnie nie znacie i nie rozumiecie historii własnego kraju. Nie znają jej też jak widać inicjatorzy uczczenia pruskiego patentu, wykorzystując go jako okazję do ogłoszenia Roku Przewodników Turystycznych w Polsce. Zapomnieli widać o tym, że Franz Pabel otrzymał patent przewodnika i kasjera od tego samego króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, który wydał decyzję uwięzienia grupy Polaków za obronę polskości. Jednym z nich, więzionym w twierdzy w Świdnicy, był zasłużony poznański lekarz Karol Marcinkowski, którego imię nosi jedna z głównych ulic Poznania.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 3:20 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pn sie 20, 2012 9:47 pm
Posty: 2380
Lokalizacja: Kraków
Świdnica za czasów FWIII to nie był nasz kraj


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 3:31 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 01, 2008 11:36 pm
Posty: 447
Lokalizacja: Wrocław
Tia, masz rację Lechu

To co, od jutra burzymy na Śląsku wszelkie pozostałości po czasach pruskich? Na początek resztkę pomników, która dotychczas ocalała przed takimi "obrońcami polskości" jak Ty. Potem weźmiemy się za schroniska zbudowane w tych czasach. Z przewróceniem wież widokowych będzie pewien problem (ciężki sprzęt itd), ale jakoś damy radę. W końcu wiele z nich do dzisiaj nazywa się "Wieżami Bismarcka". Z Halą Stulecia we Wrocławiu powinniśmy postąpić równie bezwzględnie. W Koncu to "stulecie" również dotyczyło wydarzeń związanych z FWIII, w dodatku niejako przeciwko Napoleonowi (a zatem i przeciw Polakom!) wprawdzie UNESCO pewnie będzie nudziło coś o zabytkowej wartości, dziedzictwie itd, ale my się nie damy! W końcu to nie nasze dziedzictwo. Tylko zostaje jeszcze problem pruskich twierdz w Kłodzku i Srebrnej Górze. Jak się zabrać za usunięcie tak potężnych dowodów pruskiej buty i nienawisci - tego już naprawdę nie wiem...

Jest dokładnie tak jak mówiłem - zwyczajnie nie dorosłeś do tego, żeby patrzeć na Śląsk obiektywnie, bez emocji i uprzedzeń. Cytując pewnego polskiego pisarza: "Graj ty w szachy. Tam będziesz miał wszystko podle gustu. Tu czarne, tam białe, a pola wszystkie kwadratowe.”


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 3:44 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
Artur1683 napisał(a):
To co, od jutra burzymy na Śląsku wszelkie pozostałości po czasach pruskich?
Ja nie proponuję burzyć żadnych istniejących pomników. Twierdzę tylko, że grubym nietaktem wobec historii polskiego przewodnictwa turystycznego jest tworzenie z pruskiego patentu przewodnickiego kolejnego pomnika, bo do tej historii zupełnie nie pasuje. A jeśli tego nie rozumiesz, albo udajesz że nie rozumiesz, bo to przecież kompromitacja dla inicjatorów tego zamysłu, to ja serdecznie współczuję, że dałeś się tak omotać przez własne środowisko przewodnickie.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 6:03 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lechu czy ty jesteś pogniewany na cały świat ??? Bo odnoszę wrażenie że masz ale do wszystkiego.
Jak masz problemy ze sobą to idź to psychologa a jeśli nie pomoże to do psychiatry.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 6:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
Jak masz problemy ze sobą .
Ja nie mam żadnych problemów. Ty zaś jak masz problemy z historią i zrozumieniem faktów historycznych to powtórz wszystkie lekcje, które przespałeś, a dopiero potem zgłoś się do dalszej dyskusji.

_________________
Obrazek

Lech


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 6:16 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
raffi79. napisał(a):
Bo odnoszę wrażenie że masz ale do wszystkiego.

A może odnosisz złe wrażenie ? albo jesteś uprzedzony ?
Myślałeś o tym kiedyś ?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 6:39 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Lech napisał(a):
Ty zaś jak masz problemy z historią i zrozumieniem faktów historycznych to powtórz wszystkie lekcje, które przespałeś, a dopiero potem zgłoś się do dalszej dyskusji.



Facet ale jakakolwiek dyskusja z tobą to jest tylko przepychanka i nic więcej, nie mów że przespałem bo szkołę kończyłem trochę wcześniej niż ty. Czytając twoje wypociny uważam że twoja kariera edukacyjna zakończyła się w szkole podstawowej.



golanmac napisał(a):
odnosisz złe wrażenie ? albo jesteś uprzedzony ?



Kolesia nie znałem ale po jego dyskusji w poprzednich tematach podtrzymuje swoją decyzję że po winień iść do lekarza. Jest to moje zdanie i wcale nie musisz się z nim zgadzać. Proste.


"Dlaczego rok 2013 ustanowiono rokiem przewodników???"
a co nie wolno Lech Rugała będzie ustalał. Człowiek tylko rzuca tematy które związane z przewodnictwem nic więcej. Myśli że ogłupi naród tym.
Zresztą tak samo się udziela u tego drugiego na blogu. Wszystko co nie jet po jego myśli -- kontra.

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 01, 2013 6:53 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 8:09 pm
Posty: 3665
Lokalizacja: Poznań (spod Moraskiej Góry)
raffi79. napisał(a):
"Dlaczego rok 2013 ustanowiono rokiem przewodników???"
Ano bo niektórym odbiło i nawiązują do pruskiego patentu nie mającego żadnego związku z historią polskiego przewodnictwa turystycznego, a który to patent darzą wprost histerycznym uwielbieniem. Lepiej by zrobili, gdyby rok 2012 ogłosili Rokiem Uwolnienia Zawodu Przewodnika Turystycznego w Polsce.

_________________
Obrazek

Lech


Ostatnio edytowano Pt lut 01, 2013 6:54 pm przez Lech, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 49 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL