Forum portalu turystyka-gorska.pl
http://turystyka-gorska.pl/

Podwójny jubileusz
http://turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?f=1&t=2705
Strona 1 z 1

Autor:  Lech [ Śr wrz 27, 2006 8:14 pm ]
Tytuł:  Podwójny jubileusz

Poznaliśmy się w czasach, kiedy służyłem w ówczesnej Sudeckiej Brygadzie WOP w Kłodzku (obecnie Sudecki Oddział Straży Granicznej).

Obrazek

Przypadek zrządził, że ślub wzięliśmy 27 września 1975 roku, w Światowym Dniu Turystyki. I tak do dziś ta turystyka jest naszą rodzinną pasją. Moja żona Zosia uzyskała uprawnienia przewodnika turystycznego miejskiego na Poznań i okolice oraz terenowego na Szlak Piastowski, ja zaś uprawnienia przodownika turystyki górskiej PTTK, przodownika turystyki pieszej PTTK i przewodnika GOT PTT. Jesteśmy współzałożycielami Klubu Sudeckiego w Poznaniu.

Obrazek

Oboje jesteśmy też absolwentami tej samej szkoły - Technikum Kolejowego MK w Poznaniu. W minioną sobotę szkoła ta obchodziła uroczysty jubileusz 60-lecia. Na spotkaniu w gronie absolwentów - uczestników dawnych obozów wędrownych, które odbywały się pod przewodnictwem naszego wychowacy - ś.p. Aleksandra Glazy - padła propozycja zorganizowania spotkania połączonego z wycieczką w Karkonosze. Wycieczkę tą planujemy zorganizować wiosną przyszłego roku.

Autor:  Anulka [ Śr wrz 27, 2006 8:37 pm ]
Tytuł: 

Serdeczne gratulacje i wszytskiego najlepszego :)

Autor:  Agawa [ Cz wrz 28, 2006 5:01 pm ]
Tytuł: 

Gratulacje! :wink:

Autor:  hwyhobo [ Cz wrz 28, 2006 5:08 pm ]
Tytuł: 

Gratulacje, Lechu! :thumleft:

Autor:  roman.D [ Cz wrz 28, 2006 6:19 pm ]
Tytuł: 

Gratuluję i zyczę Wam, żeby następne 31 lat było lepsze od poprzednich, ale gorsze od następnych.

Autor:  Lech [ Pn paź 02, 2006 7:01 pm ]
Tytuł: 

Dziękuję za życzenia i dołączam migawki z pierwszych obozów wędrownych organizowanych przez Szkolne Koło PTTK przy Technikum Kolejowym MK w Poznaniu.

Obrazek

Nasz wychowaca i przewodnik Aleksander Glaza z przewodniczącą
Szkolnego Koła PTTK Małgorzatą Cieślarczyk (1961)

Obrazek

Na obozie wędrowym w Wysokich Tatrach (1961)

Obrazek

W Karkonoszach (1962)

Obrazek

Obóz wędrowny wokół Kotliny Jeleniogórskiej (1962). Na Zamku Chojnik

Autor:  hwyhobo [ Pn paź 02, 2006 8:03 pm ]
Tytuł: 

Podoba mi sie ta lustrzanka dwuobiektywowa na pierwszym zdjeciu. Tez taka nosilem. ;)

Super zdjecia. To skarb. Zdjecie z Wysokich Tatr ma swietna atmosfere.

Autor:  Olka [ Pn paź 02, 2006 8:06 pm ]
Tytuł: 

Czy da się dla mnie skombinować odbitkę Tatr Wysokich?
Zbieram stare pocztówki i fotografie Tatr

Autor:  dariel [ Pn paź 02, 2006 8:19 pm ]
Tytuł: 

wszystko co opowiedzial i przedstawil LECH jest po prostu
super,mozna tylko pozazdroscic,do zobaczenia na szlaku
pozdrawiam :D :D :D :D :D :D :D

Autor:  Lech [ Wt paź 03, 2006 9:43 am ]
Tytuł: 

dariel napisał(a):
wszystko co opowiedzial i przedstawil LECH jest po prostu
super,mozna tylko pozazdroscic


Ale również trzeba ubolewać nad tym, co się teraz porobiło... Dziś takie imprezy młodzieżowej turystyki kwalifikowanej, w tym letnie obozy wędrowne, jak na powyższych fotkach z lat 60-tych z czasów komuny, oparte o bazę schronisk PTSM i PTTK są zmuszane do korzystania z biur turystycznych i płatnej obsługi przewodnickiej.

Co do obowiązku wynajęcia zawodowego przewodnika, by mogło to jedynie dotyczyć wyłącznie miejsc szczególnie trudnych i niebezpiecznych, a niestety prawda jest taka, że dotyczy niemal całych polskich gór. Dlaczego? Bo autorzy pewnego szkodliwego społecznie rozporządzenia ministerialnego uznali za wyjątkowo trudne i niebezpieczne niemal wszystkie obszary polskich gór: parki narodowe i rezerwaty przyrody (zarówno powyżej jak i poniżej 600 m n.p.m.), i wreszcie wszystkie tereny powyżej 1000 m n.p.m. Ano przeczytajcie =>

Cytuj:
Szkoły i placówki

województwa opolskiego

Kuratorium Oświaty w Opolu przypomina wszystkim organizatorom wycieczek szkolnych o obowiązującym Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz.U. z 1997 r. Nr 57, poz. 358). Prosimy o zwrócenie uwagi na "Szczegółowe zasady organizacji wycieczek oraz zbiorowych imprez turystycznych i sportowych" stanowiące załącznik Nr 3 powyższego zarządzenia,
a przede wszystkim na § 3.1:

§ 3.1 Wycieczki piesze lub narciarskie na terenach górskich, leżących na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody oraz leżących powyżej 1000 m n.p.m., mogą prowadzić tylko górscy przewodnicy turystyczni.

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U. z 1997 r. Nr 133, poz. 884) Rozdział 4
Przewodnicy turystyczni i piloci wycieczek.

Ar. 20.1. Przewodnikiem turystycznym lub pilotem wycieczek może być osoba, która posiada uprawnienia określone ustawą.

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń

art. 60 § 4. Kto wykonuje bez wymaganych uprawnień zadania przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.


źródło => http://www.kuratorium.opole.pl/dat/wypo ... h_2003.doc

Zacytowane wyżej przepisy sprawiły, że albo się przewodnika bierze, albo w takie miejsca nie idzie czyli po prostu rezygnuje z imprezy lub robi to nielegalnie uprawiając "partyzantkę turystyczną". Przecież żaden organizator nie będzie kluczył po polskich górach omijając najciekawsze miejsca i nadkładając dziesiątki kilometrów aby ominąć owe 1000 m n.p.m, parki i rezerwaty przyrody przez które prowadzą wyznakowane szlaki turystyczne.

W Polsce tworzy się chore prawo, które rzekomo ma sprawy porządkować, ale je komplikuje. Zabija się w ten sposób swobodną turystykę, którą dało się uprawiać nawet za czasów głębokiej komuny. Dzisiaj moi wychowawcy jak ś.p. Aleksander Glaza i Franciszek Banasiewicz, a nawet Karol Wojtyła prowadzący grupy młodzieżowe w góry - byliby przez takie prawo uznani za przestępców! Wszak chodzili sami, bez przewodników...

Niestety doczekaliśmy się czasów kiedy młodzież - zamiast pojechać z wychowcą w góry - wystawa sobie pod bramami w miastach i sama znajduje sobie różne, delikatnie mówiąc, niezbyt godne naśladowania sposoby na rekreację ruchową...

W dzisiejszych czasach spadek dochodów na głowę rodziny to mniejsza liczba turystów, zwłaszcza młodzieży szkolnej i mniejsze obłożenie schronisk górskich, które przez to podupadają. I to widać szczególnie w mniej popularnych pasmach polskich gór, m.in. w wielu regionach Sudetów, gdzie są obecnie pustki i zarastają szlaki, na których kiedyś można było spotkać obozy młodzieżowe i innych wędrujących turystów plecakowych. W sytuacji ubożenia społeczeństwa narzucanie przez państwo aż tak przesadnych ograniczeń jest po prostu nonsensem do kwadratu!!!

Autor:  dariel [ Wt paź 03, 2006 5:27 pm ]
Tytuł: 

w pelni podzielam panskie zdanie,to bardzo ciekawe i pouczajace
uslyszec to od czlowieka ktory na codzien zajmuje sie turystyka zawodowo,niedlugo dojdzie do tego ze mlodziez nie bedzie wiedziala
jak nazywa sie stolica Polski,ani co jest najwyzszym szczytem w naszym
kochanym kraju

pozdrawiam
do zobaczenia na szlaku :D :D :D

Autor:  Hubert [ Wt paź 03, 2006 7:53 pm ]
Tytuł: 

Wielki szacunek i gratulacje :!:

Autor:  agnes:) [ Wt paź 03, 2006 9:33 pm ]
Tytuł: 

Gratulacje :salut:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/