Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 4:27 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: karkonosze
PostNapisane: Śr lip 16, 2008 7:59 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 7:37 pm
Posty: 4
Witam! Za tydzień wybieram się z mężm i 8 - letnim synem w Karkonosze. W ub roku byliśmy w Tatrach, sporo chodziliśmy po górach, byliśmy nawet w Dolinie Pięciu Stawów, tak że z koindycją nie jest tak żle. Problem w tym, ze jestem w Trzecim miesiącu ciąży i nie chcę się zbytnio forsować. Dlatego Karkonosze, bo niższe... Ale czy słusznie myślę, że to łatwiejsze góry? Polećcie mi proszę jakieś łatwe szlaki, na których nie będę się męczyć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 8:47 am 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 11, 2006 10:43 am
Posty: 641
Lokalizacja: z Ciemnogrodu
Tak, wszystkie są łatwe.
Ciekawostka, Czesi na swoich tabliczkach podają dystans, nie czas - warto więc mieć polską mapę, wiadomo w górach nie zawsze 1km = 1km :wink: (o ile macie w planie przejście na czeską stronę)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 9:08 am 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Cześć! Generalnie w Karkonoszach nie ma tak dużych trudności "technicznych" jak W Tatrach. Wnioskuje z Twojej wypowiedzi, że w zesżłym roku nie robiliście trudnych szlaków (technicznych) co najwyżej długie i kondycyjne (oczywiscie jak na Wasze możliwości). W Karkonoszach bedzie podobnie. W jakiej miejscowości beziecie mieszkać? Macie samochód? Byłyby to dośc ważne informacje, które pomogłyby zaproponowac jakies szlaki i ewentualnie (jeśli chcesz!) atrakcje nie związane z górami. Na pewno (w związku z ciążą) poleciłbym wjazd kolejkami krzesełkowymi na Szrenicę i dalej wycieczka piesza do Śnieżnych Kotłów oraz na Kope (końcowa stacja kolejki) i dalej na Śnieżkę. Ładne wycieczki (i krótkie!) są tez do 3 wodospadów- Szklarki i Kamieńczyka w okolicach Szklarskiej Poreby i wodospadu Podgórnej (w miejscowości Przesieka). Synkowi pewnie sie spodoba, zwłaszcza, że przy tym ostatnim wodospadzie (najmniejszym z całej trójki) są fajne miejsca gdzie mógłby z Twoim męzem trochę się :powspinać" (oczywiście w cudzysłowiu bo ze wspinaczką niewiele ma to wspólnego ale dziecko miałoby dużą frajdę).

Pocztaj sobie te opisy szlaków:
szlaki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 1:31 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 7:37 pm
Posty: 4
Rzeczywiście, w Tatrach to były głównie długie trasy, wspinaczka nie wchodzi w grę. Jesteśmy amatorami zafascynowanymi górami po prostu...Będziemy mieszkać w Kostrzycy k. Karpacza, mamy samochód i ... w życiu nie wsiądę na wyciąg krzesełkowy. Za żadne skarby świata! Byłam raz w życiu i okazało się, że niczego się tak nie bałam! Jakiś lęk, fobia, nie wiem jak to nazwać... Tym bardziej zastanawiam się, czy dam radę "wtoczyć" się jakoś na Śnieżkę, bo bardzo bym chciała. Jest tam jakieś łatwiejsze dojście? Ile czasu to może zająć? I czy bardzo stromo? Interesują mnie szlaki, które mają więcej wspólnego ze spacerkami. Gdybyś mógł polecić coś, to będę wdzięczna. Atrakcje nie związane z górami też mnie interesują oczywiście. Wiem tylko, że w Karpaczu jest miasteczko kowbojskie. Planujemy też na jeden dzień wypad w Góry Stołowe i też chętnie dowiem się, gdzie warto się udać. Z góry dziękuję za podpowiedzi :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 2:48 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Hmm lek przed wyciągami? No cóż, według mapy od dolnej stacji kolejki na Szczyt Śnieżki jest 3 h 25 minut. Do górnej stacji wyciagu (z dołu) 2 h. Ja ta trase zrobiłem w 75 minut (do górnej stacji) ale nie byłem w ciąży ;) Tak więc myslę, że możesz te czasy brac jako odpowiednie dla siebie (doliczając 10-15 minut więcej na postoje). Droga to niemal autostrada. Idzie się najpierw szutrowa ścieżka szerokości 3-4 m, potem (od górnej stacji kolejki) brukowana droga z barierką na sam szczyt Śnieżki. Jest możliwość skrócenia drogi ostrym podejściem w góre ale tego nie polecam. Drogą pojdziesz 15 minut dłużej a mniej sie zmęczysz. :)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Śnieżka_z_zachodu.jpg
Tak wygląda ta trasa (idzie wzdłuż góry, a skrót jest zakosami).

i tu:
http://lh4.ggpht.com/_Ot7uSOfSMI0/R_ty5 ... _198C1.JPG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 3:06 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Na Szrenicę jest podobnie. Startujemy przy dolnej stacji kolejki, zaliczamy wodospad Kamieńczyka, i denerwującą bo nudna drogą idziemy w górę w góre i w górę. Gdy już jestemy na maksa wkurzeni podejsciem pokazuje się schronisko. Od niego jest już tylko pare minut do schroniska na szczycie Szrenicy. Tam możecie odpocząć i albo zejść (inna trasa też można) albo pojsc zobaczyć Śniezne Kotły.

Kup na allegro (albo na miejscu) mapę, bedzie na pewno o wiele łatwiej :) Schemat z czasami przejść podałem w pierwszym poście. Jak masz jakies pytania pisz ;]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 3:26 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Aha jeszcze co do Gór Stołowych i miasteczka kowbojskiego. Miasteczko to jest w Ścięgnach koło Karpacza, dla dziecka pewnie frajda. Byłem tam dobre pare lat temu, gdy to wszystko dopiero sie budowało. Teraz pewnie jest tam iwęcej atrakcji.
Góry Stołowe. Byłem dawno temu, duzo nie pamiętam. Z ciekawych rzeczy to po polskiej stronie podziemia (labirynty) Twierdzy Kłodzko (z przewodnikiem) a z "górskich atrakcji" Szczeliniec Wielki i Błedne Skały. Oba w sezonie przepełnione do granic możliwości. Poleciłbym więc zamiast w Polskie Góry Stołowe pojechać w czeskie. W miejscowości Adrspach sa Adrspachskie Skaly. Sa to bardzo ciekawe formy skalne przypominające różne zwierzęta itp. z nazwami ;) Do tego 2 wodospady (1 w jaskini). Koło wiekszego wodospadu jest jeziorko po którym mozna popływac na łodziach podobnych do tych ze spływu Dunajcem. Na koniec można pojść do tzw. Sybiru gdzie po jednej stronie kamiennej bramy jest normalna letnia pogoda i temperatura (jak byłem to był upał), a po drugiej z 2-3 stopnie i snieg i lód :P Na pewno fajna wycieczka na cały dzień i chyba mniej ludzi niż w poslkich Błędnych Skałach.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 6:33 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 7:37 pm
Posty: 4
Z tego co zrozumiałam, to z tą Śnieżką powinnam dać sobie radę, jeśli wybiorę dłuższe, ale łatwiejsze warianty szlaków (i nie padnę po drodze... :wink: )? Bo stromo raczej nie jest? No właśnie, a możesz mi powiedzieć, co konkretnie powinnam zobaczyć na drodze, którą mi polecasz? Wiem, że na Śnieżkę prowadzi kilka szlaków. Zobaczę Słonecznik, Pielgrzymy, schronisko Samotnię? Podpowiedz miejsca, którymi mam się kierować konkretnie. Jaki to szlak? Tych tras, które załączyłeś niestety nie zobaczyłam, wyskakuje jakiś błąd. A Śnieżne Kotły polecasz? Podobno są piękne. I powiedz jeszcze jak to jest z tymi oznaczeniami kolorów szlaków na mapach. Z tego co wiem, to każdy kolor oznacza jakiś stopień trudności (zielony -najłatwiejszy), ale kilka razy spotkałam się z opiniami (w przewodnikach zresztą), że to nieprawda. A co do Stołowych, to sama też kiedyś tam byłam, jakieś 13 lat temu. Ale dużo nie pamiętam i chcę pokazać dziecku. o Skalnym Mieście po czeskiej stronie też slyszałam. Może się wybierzemy. Dzięki za cierpliwość okazaną amatorce :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 6:55 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz kwi 17, 2008 6:00 pm
Posty: 17
Lokalizacja: Płock
Cały problem polega na tym że bardzo się boisz wyciągów które by bardzo ale to bardzo ułatwiły zwiedzanie Karkonoszy
No ale skoro nie możesz wyciągiem to musisz na nóżkach - z tym że mi czy koledze gigiemu będzie ciężko polecić ci jakaś trasę ze względu na twój błogosławiony stan :lol:
Ja ci powiem tak warto zobaczyć śnieżne kotłu ale w twoim stanie raczej od góry ( Szczytowym szlakiem bodajże czerwonym ) Nie polecam ci schodzić do nich na dół bo w ciąży będzie ci ciężko pokonać ta trasę.

Co od śnieżki to tak jak mówił Gigi najlepiej od dolnej stacji wyciągu wzdłuż tego wyciągu szlakiem na czarna kopę i stamtąd ścieżka do domu śląskiego
i dalej drogą brukowa na szczyt śnieżki

Ja natomiast bym ci polecił wycieczkę do małego stawu i samotni przepiękne schronisko niesamowite widoki - i tu też mozna na dwa sposoby przejść górą i zobaczyć mały i duży staw z grzbietu Karkonoszy wtedy można iść do słoneczników i pielgrzymów na powrocie
a drugi sposób to iść kotłem małego stawu i odwiedzić strzechę akademicką i samotnie tu przepiękne widoki

Polecił bym ci jeszcze wyprawę na zamek Chojnik w Karkonoszach z wieży zamku niesamowita panorama na całe Karkonosze

A z dzieckiem warto iść do Western City

A co do kolorów szlaków to z tego co ja wiem to te kolory nie świadczą o trudności szlaku
Pozdrawiam
Eryk


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 8:10 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lip 16, 2008 7:37 pm
Posty: 4
Skrupulatnie wynotuję wszystkie rady, dzięki :lol: Tak się zastanawiam jeszcze, jaką pogodę będziemy mieć. Bo u mnie od kilku dni beznadzieja (okolice Częstochowywy). Odrobiny słońca nawet nie ma. Chociaż gdyby nie padało, to chyba taka pogoda lepsza na górskie wycieczki...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 8:11 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Tak, zamek Chojnik to pół dniowa wycieczka, ale bardzo fajna. Na jego szczyt (z tego co pamietam) tez prowadzą 2 szlaki, oba zaczynaja sie w tym samym miejscu. Jeden dalszy- łatwy, drugi troche dalszy ale łatwiejszy.
Co do Śniezki- chyba się troszke przestraszyłas tego, ze powiedziałem "dalszy". Dalszy o 15-20 minut drogi, ale łatwiejszy i przyjemniejszy do spacerowania. Czy dasz radę tam dojść? Czas dojścia według mapy (możesz go spokojnie przyjąć bo jak mówie- skróciłem ten czas o połowę) to 3 h 25 minut.
Napiszę dla ścisłości kolory szlaków (nie znaczące poziomu trudności!!!): Startujemy przy dolnej stacji kolejki w Karpaczu. Czarnym szlakiem idziemy po szerokiej drodze dość mocno pod górę. Szlak jest lekko męczący i przedewszystkim monotonny bo duuzo idzie się w lesie. Na rozstaju (gdzie odbija żółty szlak) w lewo dalej czarnym do górnej stacji kolejki czyli na Kopę. Nastepnie dalej czarnym szlakiem po "równym" do Przeełęczy pod Śnieżką i tzw. Śląskiego Domu. Tam w lewo na czerwony szlak i po paru minutach rozstaj drog- prosto dalsza i łatwiejsza, w prawo krótsza i cięższa.
Co zobaczysz po drodze? Hmmm... nie pamiętam xD
Na pewno ładniejsze widoki sa na stronę Czeską =)

Śnieżne Kotły sa fajne zarówno z dołu jak i z góry. Tak jak kolega cantona21 poleca iść "góra" tak ja to podtrzymuje. Od góry a raczej z boku :) Dla ścisłości:
Od dolnej stacji kolejki na Szrenice czerwnoym szlakiem do wdsp. kamieńczyka (45 min) dalej czerwonym w góre nudnym podejsciem do Hali Szrenickiej (schronisko)(1 h). Dalej na Szrenice (która, jeżeli nie amcie potrzeby wstąpić do schroniska omijamy lekko z dołu) i czerwonym szlakiem do Śnieznych Kotłów (1 h). Droga wygodna, szeroka z ładnymi widokami na strone Czeską ;) Po drodze skały- Trzy Świnki :P Powrót chyba ta sama drogą.


Dla ścisłości dojscie do wodospadu Podgórnej (miejsca które mnie najbardziej pociąga ze wszystkich w Karkonoszach: Jedziemy do Przesieki, tam za serpentynami w górnej części miasta skręcamy w lewo (jeżeli jedizemy od Karpacza) i sa znaki "wodospad" wiec nie powinno byc problemu. Zatrzymujemy auto przy zakazie wjazdu i stamtad za znakmai "wodospad" jest 15 minut do kaskad. W poblizu jest tez "cos takiego" jak kaskady Myi. Szukałem tego czegoś ale nie znalazłem. To cos to chyba 1-1,5 metrowa kaskadka cos w stylu wyciekajacej wody z rynny w deszczowy dzień. Nie warto iść. :)

Taka ciekawostka: sa plany budowy zapory w przełomie gdzie jest wodospad (nie wiem czy jeszcze aktualne- ekolodzy sie nie zgadzaja, nie dziwie sie zreszta...). Tak więc może to byc jedna z ostatnich szans na zobaczenie tego wodospadu ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 9:03 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Zobacz jeszcze tutaj:
http://bosc.republika.pl/andrspach/album/index.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 17, 2008 10:05 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lis 11, 2005 3:23 pm
Posty: 1214
dorka8 napisał(a):
Problem w tym, ze jestem w Trzecim miesiącu ciąży i nie chcę się zbytnio forsować

w piątym miesiącu poginałam po Tatrach bez taryfy ulgowej i wszystko było ok , tylko pączków więcej pożerałam :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 18, 2008 3:34 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 12:55 pm
Posty: 4
No to fajnie wiedzieć, że inne ciężarne też w góry ciągnie :wink: Już myślałam, że jakaś stuknięta jestem... Gigi, dzięki za wyczerpujące informacje, a zdjęcia Skalnego Miasta rzeczywiście imponujące. Może się skusimy. Daleko to jest od granicy? I czy łatwo trafić?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 18, 2008 4:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Hanka dostała juz zajoba przed urodzeniem.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lip 20, 2008 2:33 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Pt lis 11, 2005 3:23 pm
Posty: 1214
celnie to ująłeś :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 21, 2008 3:00 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Wybacz, ze tak długo nie odpisywałem, ale aktualnie jestem w Tatrach ;) Skalne miasto jest po stronie Czeskiej niedaleko Kotliny Kłodzkiej czyli w Górach Stołowych ;] Jakies 10 km od Kudowy Zdrój.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 23, 2008 9:08 am 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 12:55 pm
Posty: 4
Oj, to chyba pogody dzisiaj nie masz... A tak z ciekawości spytam, gdzie się zatrzymałeś i jakie szczyty planujesz zdobywać? Bo Tatry to moja miłość. Tak za nimi tęsknię, że chyba na krótko też się wybiorę


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 23, 2008 4:19 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Pensjonat na ulicy Smrekowej, nad stacja kolejową. "Zaliczyłem" narazie Giewont, jaskinie Raptawicka i Mylną, i na rozruch 1 dnia dolinki Białego i Strążyską. Dzis miałem być albo w Słowackim Raju, albo na Szpiglasowej Przełęczy :roll: Jutro miała paść Świnica a w piątek Orla... Niestety pogoda chce zatopić góry... Za 2-3 dni Świnica bedzie miała 300 m n.p.wody.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 23, 2008 5:51 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 12:55 pm
Posty: 4
No właśnie się dowiedziałam, że Zakopane zalane... Widziałam zdjęcia wezbranego Białego Dunajca w onecie. Ma padać do jutra wieczór podobno. Nie przejmuj się, szczytów nie zaleje :D Wszystko się unormuje. Na Giewoncie byłam w tamtym roku, Dolinę Białego i Strążyską też zaliczyłam - piękne widoki! Życzę szybkiej poprawy pogody, coby ci się wyprawy udały :lol: My wyruszamy w sobotę, w te "inne" góry. Mam nadzieję, ze ich nie zaleje...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 24, 2008 7:59 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Jak wrocisz, to napisz jak Ci sie udały wakacje :wink: Zdjecia tez mile widziane :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 04, 2008 1:23 pm 
Nowy

Dołączył(a): Pt lip 18, 2008 12:55 pm
Posty: 4
Wróciłam! Pogoda na górskie wyprawy była super, ani kropli deszczu. Wybraliśmy się oczywiście na Śnieżkę, skusiłam się. Na własnych nogach, bo wyciąg nie wchodził w grę. Szczerze mówiąc wystarczyłaby mi Samotnia i Mały Staw, bo widoki są tam naprawdę zachwycające. Ale Śnieżka zdobyta i satysfakcja jest :D Następnego dnia poszliśmy też do Śnieżnych Kotłów. Tym razem przełamałam strach (!) i pojechałam wyciągami na Szrenicę, a potem poszliśmy - jednak zielonym szlakiem - "mokrą drogą" do samych kotłów. Tak, ze widzieliśmy je jednak od dołu. Nie żałuję, było co podziwiać. A kondycja na szczęście dopisywała. Naturalnie odwiedziliśmy wodospady Kamieńczyka i Szklarki. Śliczne. No i wybraliśmy się do Skalnego Miasta w Adrspah. Polecam każdemu. Miasteczko Western City zachwyciło głównie syna. Naciągnął nas maksymalnie :lol: Jeśli ktoś się tam wybiera z dzieckiem, niech zabierze worek pieniędzy... No a jak się udały górskie wyprawy Tobie, Gigi? Poigoda w końcu dopisała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 04, 2008 1:25 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 27, 2007 5:24 pm
Posty: 91
Super, że Ci sie udały wakacje ;) A mi tak średnio- gównego celu czyli Orlej perci nie zrealizowałem przez zła pogodę :) No ale jest po co wracać 8)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL