Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt mar 29, 2024 12:59 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 4:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
Zdjęcie nr 6 z Grabarki spowodowało u mnie dreszcz na plecach :shock:

Strasznie, strasznie, strasznie podoba mi się foto zamarzniętej rzeczki koło Murzynowa 8)
Skąd w ogole ta nazwa, ktoś wie?

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 7:13 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Cytuj:
Nazwa Murzynowo pochodzi prawdopodobnie z gwary kurpiowskiej z czasów pierwszych osadników na tych terenach i oznacza zadymianie, snucie dymu z ognisk - po kurpiowsku "murzenie" - dym powstały po wypalaniu karczowisk leśnych i łąk. Powstałe miejsca służyły do budowy domostw lub jako grunty orne. Wśród zapisków historycznych wymienia się , że osada Murzynowo jest starożytną (starą ) miejscowością i była wsią książęcą.

:)
Nokia napisał(a):
Świetne zdjęcia i świetny wątek :lol: Nic tylko podróżować :lol:

Eh, prześmiewco, wątpisz że są tu amatorzy włóczenia się po ruinach, bagnach, taplania w błocie i przedzierania między krzaczyskami? ;]]

Obrazek
Mocne

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 7:40 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Iwonicz Zdrój zdjęcia z dzisiejszego dnia:

Obrazek
1. Zdjęcie wykonane z trasy na Żabią górę - widok na Cergową
Obrazek
2. Tu kończy się granica lasu - w stronę góry Przedziwnej 553m.n.p.m. (dawniej Cudowna lub Nadzwyczajna - nazwa pochodzi od źródeł wytryskujących z jej podnóży) łącznie 10km alejek i ścieżek :mrgreen:
Obrazek
3. Stara skocznia narciarska, w pobliżu czynne korty tenisowe i basen
Obrazek
4. Pijalnia wód w Iwoniczu Zdroju
Obrazek
5. Bełkotka na szlaku Wincentego Pola (to ja :mrgreen: )
Obrazek
6. Matka Boska pod pijalnią wód
Obrazek

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 7:43 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Powinnam zostać wyeksmitowana z tego wątku. Nie wiem dlaczego jak widzę Bug to mam ochotę wszystko rzucić i od razu udać się w te sielsko-anielskie okolice. Znacie przewodniki Grzegorza Rąkowskiego? One oddaję także smak tej okolicy.

Piękna MB Śniezna :)

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 7:50 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
lucyna napisał(a):
Powinnam zostać wyeksmitowana z tego wątku.

Ja też ;) właśnie budzi się moje alter ego - "Jaś Wędrowniczek"

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 11:01 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Lubię Iwonicz (i Zdrój też). Miłe wspomnienia wakacyjne :)

...a jak się na nas kuracjusze gapili, gdy zbiegaliśmy po alejkach w dół. Ofc każdy z nas posiadał duży plecak i byliśmy umorusani po obozie wędrownym :)
Nad Bełkotką dorwali nas ludzie z pytaniem "Przepraszam, jak dojechać stąd do Leżajska? Tam podobno są ładne organy, a my chcielibyśmy zwiedzić taką regionalną budowlę." (kurde, gdzie Leżajsk, a gdzie Iwonicz. Mapy chyba nie widzieli, a przykładem regionalnego budownictwa to są cerkwie :P )

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 8:36 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Spoko tam babcia się nas wczoraj pytała "gdzie idzie ten szlak" na to mój Ojciec jej odpowiedział " na górę Przedziwną" a babcia na to " jaką? piwną? "
:lol:

Głodnemu chleb na myśli 8)

My wczoraj zrobiliśmy sobie skrót przez pole pod lasem... miejscami śniegu po pas :lol: Ale była frajda :mrgreen:


golanmac napisał(a):
Gnojno:


Zdjęcie nr 2 - przedstawia gnój nad rzeką :lol: Czemu takie ponure?

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 22, 2009 3:53 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Do-misiek napisał(a):
Lubię Iwonicz (i Zdrój też). Miłe wspomnienia

Ja też lubię Iwonicz Zdrój. Fajnie tam czuję się.
Znacie Iwoniczankę sól do kapieli albo płyn do kąpieli-solankę? Jest fantastyczna. Czasami jak przemarznięta złażę z gór to do życia przerwaca mnie właśnie kąpiel w solance z olejkami . Dobra jest także sama solanka na zmęczone, obolałe stopy. Do michy wlewam roztwór, stopy do wody, komputer przede mną i regeneruję się pracując. Taka solanka także "rozbija" zakwasy.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 1:27 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
lucyna napisał(a):
Znacie Iwoniczankę sól do kapieli albo płyn do kąpieli-solankę? Jest fantastyczna.


:mrgreen: Właśnie się w niej pluskałam :)

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 7:33 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Trauma_ napisał(a):
Pięknie wygląda z lotu ptaka. A ja mam coś jeszcze....


Cytuj:

Szczególnie związana jestem z zamkiem w Odrzykoniu. Właśnie były plany, żeby to tam wyruszyć jak nie w Bieszczady ale drogi są w fatalnym stanie.... Jako dzieciak zjeżdżałam z górki na sankach, wspinałam się po skałkach i właziłam we wszystkie dziury... właśnie tam!

Obrazek

Cytuj:
Dzięki staraniom obecnych właścicieli zamku uzyskano zgodę arcybiskupa Józefa Michalika na stałe Msze Święte w ruinach zamkowych. W latach 1996-2000 wzięło w nich udział blisko 40 tys. osób, w tym połowa to turyści. Niedawno msze przeniesiono do postawionego na podzamczu kościółka.

Znajduje się tu też niewielkie muzeum z militariami i eksponatami związanymi z historią warowni.
Druga połowa zamku z najwyższymi murami, z powodu osunięcia się kamieni i trwających już kilka lat prac konserwatorskich jest zamknięta dla zwiedzających, ale idąc wałem po prawej stronie napotykamy na dziurę osłoniętą słabo umocowaną siatką, przez którą można się dostać do zamkniętej części. Z wału widać też potężną skałę, na której usadowiono mury zamku górnego z charakterystycznymi "kolcami". Odsuwając siatkę zapewniamy sobie dostęp do przedzamcza zachodniego oraz zamku górnego. Na przedzamczu mamy piękny widok na mury zamku górnego oraz nowe spojrzenie na ciekawą okolicę. Kilka lat temu znajdowała się tu jeszcze baszta narożna ale niestety runęła ona w 2000 roku.


No właśnie, z basztą to bywało różnie.... w rezultacie nikt nie zadbał o zamek. Stał i niszczał. Czy dziś jest lepiej? Trudno powiedzieć.... na pewno cośtam się dzieje, coś idzie do przodu.

Obrazek Obrazek Obrazek

http://zamki.res.pl/odrzykon.htm#zdjecia

Olu na zamku odrzykońskim jestem od 8 lat po kilka razy rocznie. Obserwuję zmiany. Są one zauważalne. Polecam kilka wyjątkowo ciekawych przewodników wydanych przez Zarząd Kaprackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Zamek w Odrzykoniu leży na terenie ich działalności w Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym. Obok riun przebiega ścieżka dydaktyczna "Wokół zamku Kamieniec" (pokusa dla łojantów straszna). Druga wiedzie z Odrzykonia na Prządki, jest oznakowana kolorem czarnym,czas prześcia pół godziny.
Jeżeli zaś chodzi o kaplicę to jest ona wyremontowana. Niedawno zmarły Franciszek Starowieyski nie zdąrzył ozdobić ją freskami czy polichromią.
www.ludzie.wprost.pl/sylwetka/Franciszek-Starowieyski/
Pochodził z rodziny współwłaścicieli tego zamku. Był spokrewiony z dwoma świętymi, którzy celebrowali msze święte w tej kaplicy. Trzecim był św. Jan z Dukli.
A z ciekawostek to ta, że tu zaczyna się szlak fredrowski. To tu powinna rozegrać się akcja "Zemsty". Ta komedia powstała na bazie dokumentów sądowych znalezionych przez pisarza w zamku.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 26, 2009 9:18 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Pozostając w tematyce zamków:

Zamek w Kopicach
Cytuj:
Pałac w Kopicach ... o którym zwykło się mówić "pałac na wodzie", bo otoczony był z trzech stron rozległymi stawami, z imponującym 60 hektarowym parkiem, znakomitymi zbiorami rzeźb i obrazów, trofeami myśliwskimi, kolekcją rzadkich książek i zbroi, był na początku XX wieku odwiedzany przez europejską arystokrację. Bywali tu książęta, baronowie, artyści i politycy. Pałac do 1945 roku był własnością i siedzibą jedengo z największych rodów niemieckich - rodziny Schaffgotsch. Okres II Wojny Światowej pałac przetrwał bez jakichkolwiek uszkodzeń. Po roku 1945 kilkakrotnie okradany przez szabrowników. W 1958 splądrowany ostatni raz, a następnie dla zatarcia śladów podpalony. Kolejne lata to systematyczna grabież i dewastacja. W roku 1990 sprzedany w nadzieji na obiecaną odbudowę krakowskiemu biznesmenowi za śmieszną sumę 5000 zł., rozłożoną w dodatku na raty aż do roku 2014 ...Niestety, nowy właściciel nie tylko że nie dotrzymał obietnicy, ale przyśpieszył jeszcze proces dewastacji. Skradziono lub zniszczono resztę rzeźb i posągów, zniknęły herby i większość pięknej sztukaterii, usunięto gzymsy i rozbito rzadkiej urody kamienne rzygacze. Krakowski biznesmen wziął podobno na remont pałacu kredyt w wysokości 8 milionów złotych ... i ślad po nim zaginął. W Kopicach nie pokazał się od 18 lat, ignorował wszelkie polecenia i kary nakładane na niego przez konserwatora zabytków, a osamotniony i porzucony jak "bezpański pies" pałac po prostu powoli umierał ... i nikt już chyba nie liczył na cud ... ale ten się wydarzył. W kwietniu 2008, poprzez tę właśnie stronę, na pałac natrafia prezes chorzowskiej spółki ZARMEN. Odwiedza Kopice osobiście. Oczarowany pięknem magicznych ruin postanawia dać pałacowi tę chyba jedyną i ostatnią dla niego szansę.

Info ze strony http://www.kopice.do-foto.de/body_index.html , warto zerknąć na dział historia zamku i aktualności - bardzo ciekawy raport o wydarzeniach dot. zamku od kwietnia 2006 do dziś. W sumie jest to dość przykra sprawa. Trudno uwierzyć, że tak piękny obiekt, przez bezmyślność wieloletniego właściciela, a obecnie niezrozumiałe dla przeciętnego człowieka decyzje gminy, niszczeje.

A oto 'sprawca' całego zamieszania:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek

Więcej dużo lepszy zdjęć jest na ww stronie.
Obecnie zamek zwiedzać można wyłącznie w zorganizowanej grupie z lokalnym przewodnikiem, a i tak jedynie z zewnątrz.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 28, 2009 7:49 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Czytam i nie wierzę własnym oczom. Skandal, co za ludzie. Oby ktoś mądry zajął się tą sprawą.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 28, 2009 3:12 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lut 15, 2006 10:15 pm
Posty: 175
Lokalizacja: Ruda Śląska
Na razie tylko deklaruje. Póki co zamek otoczono siatką i jest zakaz wstępu. Zobaczymy czy na wiosnę ruszą jakieś prace.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 12:38 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Trauma_ napisał(a):
Iwonicz Zdrój zdjęcia z dzisiejszego dnia:

Obrazek
1. Zdjęcie wykonane z trasy na Żabią górę - widok na Cergową
Obrazek
2. Tu kończy się granica lasu - w stronę góry Przedziwnej 553m.n.p.m. (dawniej Cudowna lub Nadzwyczajna - nazwa pochodzi od źródeł wytryskujących z jej podnóży) łącznie 10km alejek i ścieżek :mrgreen:
Obrazek
3. Stara skocznia narciarska, w pobliżu czynne korty tenisowe i basen
Obrazek
4. Pijalnia wód w Iwoniczu Zdroju
Obrazek
5. Bełkotka na szlaku Wincentego Pola (to ja :mrgreen: )
Obrazek
6. Matka Boska pod pijalnią wód
Obrazek


Skoro Konrad przykleił ten wątek to może sobie trochę popromuję Beskid Niski.

"...Tu dawnymi czasy
Ryki dzikiego zwierza napełniały lasy
I przygłuszały słodki szmer płynącej rzeki,
I szum wiatru co wzniosłe kołysał smerki,
Gdy opodal "Bełkotki" fala tajemnicza,
Płonęła nieustannie niby ogniem znicza
W tej oto bezludnej puszczy, w niedostępnym lesie
Gdzie biją słone źródła jak podanie niesie
Gdzie dotąd były bagna i gętwiny
Stanęły piekne domy wśród miłej doliny..."

To fragment wiersza Adama Ostaszewskiego opisującego Iwonicz Zdrój jedno z najpiękniejszych i zarazem najstarszych uzdrowisk w Polsce.
Kiedy powstało nie wiadomo. Po raz piewszy walory uzdrowiskowe opisał w 1630 r. Jan Sechkini. Od XVII w Iwonicz znany był znany w cąłej Europie
" w Małopolsce znajduje się góra zwana Przedziwną. W połowie tej góry wytryska pewne źródło bardzo czystej wody z szumem i wyrażnym kipieniem. Osadzajacy się szlam pomaga przeciw świerzbowi, zastarzałemu się artretyzmowi, paraliżowi i podobnym bardziej uporczywym schorzeniom... Opróćz właściwości leczniczych, ci którzy piją ją,odzyskują rześkość i zwykły wigor i stąd tutejsi mieszkańcy długowieczni są, do 100 i 150 lat" to fragment 'reklamy z 1684 r. napisanej w jednym z dzieł medycznych wydanych w Niemczech.
Chyba już domyśliliście się o czym piszę.
" w cieniu tych lasów, coś tam szemrząc słodko
Dziś-jak-przed wieki witasz nas, "Bełkotko"
A jak nadchnienie przez usta przepływa:
Czysty się płomień z twych nurtów dobywa,
I czcią przejęci nad źródłami twemi
wielbimy Boga w cudach naszej ziemi!
Bo ogień święty i szmer żródła rzewny,
Co tajemniczo spod ziemi wychodzi,
Jest temu życiu serc naszych pokrewny,
Co się z płomieni i łez cichych rodzi"
Tak o Bełkotce pisał Pol.
Jest to pomnik przyrody nieożywionej, ocembrowane źródło uważane kiedyś za bezcenne już od XVI w. Jako pierwszy wspominał o nim lekarz Stefana Batorego Wojciech Oczko. Bulgoczącym żródłem interesował się sam Jan III Sobieski każąc przebadać w Paryżu jego właściwości.
Czym jest Bełkotka? Hmm poprstu piorun wpadł do źródła i nie może się wydostać więc kotłuje się, gazuje i płomieni. Oczywiście, to legenda. Bełkot powoduje uwalniający się metan. Z tego co pamiętam to do Bełkotki prowadzi ścieżka spacerowa oznaczona kolorem żółtym.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 15, 2009 1:53 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Dlaczego warto przyjeżdżać do Iwonicza? Przede wszystkim specyficzny mikroklimat podgórski, karpacki przesycony balsamicznym powietrzem z naftanami (lotnymi składnikami ropy naftowej smarującymi powietrze, jodem i bromem co bardzo korzystnie wpływa m.in na nasz układ nerwowy. Jest tu zaciszna kotlina o bardzo dobrych warunkach nasłonecznienia sprzyjająca odpoczynkowi. Praktycznie jest brak wilgotności, gdyż okolica leży w obszarze nejwiększego promieniowania słonecznego i najmiejszego zachmurzenia w Polsce i wieją tu wysuszające wiatry znad Niziny Węgierskiej. Jednym słowem jest tu raj dla ludzi przemęczonych, nerwowo wyczerpanych i osłabionych. Wody mineralne są cenne ale przeważnie mają specyficzny zapach i smak, gdyż zalegają obok złóż ropy i gazu.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 9:52 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Zdjęcia nie chcą mi się wkleić :(

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 11:09 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
nutshell napisał(a):
Murzynowo Cool

hehe, moja młodość - przez wiele lat (a tak z 10...) jeździłem nad Skrwę... w górę rzeczki, z Cierszewa - kajaczkiem... a z Biskupic na żagle na Zalew... Teraz w Cierszewie jest jakiś Hotel, a baza w Biskupicach chyba zaorana... :(

Do dupy.

A w Murzynowie był sklep, w którym co innego oznaczał chleb, a co innego pieczywo ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 6:28 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Ja z racji miejsca mojego zamieszkania najczęściej bywam w Ojcowie oraz w Pieskowej Skale (zamek i Maczuga Herkulesa). Są to wypady rowerowe. Jak nie jadę w góry to jeżdżę rowerem. Piękne tereny. Kilkakrotnie byłem też na zamku w Ogrodzieńcu (dokładnie Podzamczu) i w Olsztynie koło Częstochowy. Polecam każdemu. Wspaniała alternatywa dla górskich wypadów.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 8:55 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Carcass może jakieś zdjęcia? :wink:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 9:33 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Obrazek
1. Pijalnia wód i z tyłu Nowy Dom Zdrojowy - sanatorium
Obrazek
2. Park przed pijalnią ze spacerowym deptakiem
Obrazek
3. Zrobione spod pijalni wód - widok na Stary Dom Zdrojowy
Obrazek
4. Pensjonat "starego typu" jakich już coraz mniej :(
Obrazek
5. Bulwary Dietla
Obrazek
6. Potok Kryniczanka


Pozostając w temacie uzdrowisk...

Krynica Zdrój to najpopularniejsze moim zdaniem uzdrowisko w Polsce południowo-wschodniej. Położona pod górą Krzyżową (na której znajduje się punkt widokowy z krzyżem-przełęcz Krzyżowa) i górą Parkową słynie z niepowtarzalnego klimatu, leczniczych wód takich jak wody ze zdroju Jana, Józefa, Tadeusza czy choćby Słotwinki lub śmierdzącej zgniłymi jajami wody Zuber (Babcia moja mówiła, że w latach jej młodości wcześnie rano ustawiały się kolejki na otwarcie pijalni, ponieważ woda ta była wyśmienita jest na kaca :wink: ) Góra Parkowa to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku kuracjuszy. Na górę prowadzą ścieżki ( do drzew poprzybijane są tabliczki z proponowanymi ćwiczeniami fizycznymi) jest też możliwość wjechania na "szczyt" kolejką torową (jak na Gubałówce). Krynica słynęła kiedyś z niepowtarzalnej architektury i przecudnych kwiatowych ozdób i parków spacerowych. Była kultowym miejscem spotykania się na wieczorki taneczne, kuligi i koncerty. Obecnie koncerty odbywają się w muszli koncertowej koło głównej pijalni wód oraz w samej pijalni. Popularnością kuracjuszy cieszy się również deptak, Stary Dom Zdrojowy (pijalnia Mieczysława i galeria) gdzie do tej pory odbywają się wieczorki taneczne, pijalnia Józefa oraz położone nieco dalej Słotwiny. od momentu budowy kolejki na Jaworzynę Krynicką również miejscowość Czarny Potok zyskała na turystyce, obecnie powstają tu nowoczesne centra narciarskie, odnowy biologicznej i spa&welness.

Kino "Jaworzyna" nie wie co jest grane
bo film spadł z afisza twarzą w dół
wiatr halny - podobno - maczał w tym palce
mówią też że aktor przed filmem dużo pił

W restauracji "Hawana" której nazwa jeszcze
ostała się zwycięsko i czeka na zgon
miejscowy Fredek Kastro pije słowacki rum
z trzciny cukrowej a może z przemytu ci on

Nie wiem - nie powiem
nie chcę skłamać
Krynica też milczy
nie ma własnego zdania

Kastro zasnął na bakier z furażerką wojskową
wcześniej ją przyozdobił orzełkiem z koroną
ochroniarzem będzie na wieczorku zapoznawczym
roboty tam niewiele bo każdy chce tańczyć

Już kukułka kuka całkiem diskopolowo
i podrzuca ukradkiem jaja na twardo
krynickim deptakiem idzie młoda wiosna
z zielono - szaloną we włosach kokardą

Nie wiem - nie powiem
nie chcę skłamać
Krynica też milczy
nie ma własnego zdania

http://odsiebie.com/pokaz/1759103---b1b6.html

_________________
MOTYLA NOGA


Ostatnio edytowano Pn mar 23, 2009 10:23 pm przez Trauma_, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 10:20 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Trauma_ napisał(a):
Carcass może jakieś zdjęcia? Wink


Zaraz coś wrzucę.

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 10:51 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Wedle życzeń Traumy kilka fotek z moich ulubionych miejsc. Choć najbardziej to lubię golić browara przy meczu MU - Liverpool.

Ojców

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ogrodzieniec (Podzamcze)

Obrazek

Obrazek

Olsztyn koło Częstochowy.

Obrazek

Obrazek

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 10:56 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Carcass napisał(a):
Wedle życzeń Traumy kilka fotek z moich ulubionych miejsc.


Dzięki ;) Ostatni raz byłam tam z 10 lat temu i okolicy nie poznaję :roll: Tzn co jest co wiem ale wstyd, bo mam tak blisko... :oops:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 11:05 pm 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Na Jurze byłam kilkakrotnie ale dopiero w ubiegłym roku zakochałam się w tamtejszych skałach.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 23, 2009 11:07 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Trauma_ napisał(a):
Dzięki Wink Ostatni raz byłam tam z 10 lat temu i okolicy nie poznaję Rolling Eyes Tzn co jest co wiem ale wstyd, bo mam tak blisko... Embarassed


Ale konkretnie gdzie byłaś 10 lat temu ? Nie za duże te fotki wkleiłem ?

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 24, 2009 9:08 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Głównie w Ojcowie na Pieskowej Skale i Ogordzieńcu na wycieczce klasowej z gimnazjum :roll:

Długo się otwiera ale jest ok ;)

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 24, 2009 10:06 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Duszniki Zdrój:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jedno z bardziej znanych uzdrowisk Kłodzkich. Słynie ze szczawów takich jak Jan Kazimierz, Pieniawa Chopina i B-3 Jacek. W okolicy Dusznik znajduje się również muzeum Papiernictwa.Gmina Duszniki Zdrój obejmuje swym zasięgiem południowo-zachodnią część Obniżenia Dusznickiego oraz znaczną część Gór Orlickich i Bystrzyckich. Samo miasto zajmuje dolinę rzeki Bystrzycy Dusznickiej z jej dopływami: Podgórną i Jastrzębnikiem z Bramecką Wodą. W XVIII w. nastąpił rozkwit miasta jako uzdrowiska, po tym jak oficjalnie zbadano znane już w na początku XV w. źródło wody mineralnej. Wówczas Duszniki stały się miejscem wyjątkowym na mapie Europy, do którego tłumnie przybywali zacni ówczesnego świata. Historia miasta kręci się wokół Chopina, tu przebywał jako nastolatek (w budynku w którym mieści się muzeum papiernictwa), tu koncertował, tu się leczył na suchoty... Za czasów Chopina Duszniki były tak popularne, że niektórzy zmuszeni byli nocować w sali bilardowej lub w ogrodowych altankach, bo brakowało miejsc noclegowych.

Plan miasta: http://www.duszniki.pl/images/upload/duszniki_plan.jpg

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 24, 2009 11:01 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Trauma_ napisał(a):
Duszniki Zdrój:


Potwierdzam Duszniki są przepiękne. Część ubiegłorocznych wakacji miałem przyjemność tam spędzić. W tej relacji jest trochę fotek z tamtego rejonu. Niektóre nawet zbieżne z Twoimi :).

http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=6692

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 24, 2009 3:17 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Jedna fota wygląda zwłaszcza znajomo :mrgreen: :

Obrazek

Te fotki powyżej są również z zeszłego roku a dokładnie z:

Obrazek

Tego dnia :)

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 24, 2009 3:34 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 31, 2005 7:05 am
Posty: 1607
Lokalizacja: Brzozówka k. Krakowa
Trauma_ napisał(a):
Te fotki powyżej są również z zeszłego roku a dokładnie z:


Niewiele brakło :).

_________________
Góry mogą zastąpić wiele leków, ale żaden lek nie zastąpi gór.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL