Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt mar 19, 2024 4:44 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: N lut 15, 2009 4:31 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Zainspirowana popularnymi ostatnio tematami o naszych ulubionych miejscach w górach, postanowiłam założyć temat o takowych na terenie całego naszego pięknego kraju. Czy macie takie 'swoje' miejsca do których chętnie wracacie, odwiedzacie kilka razy w roku? Może to być region, miasto, obiekt, bez znaczenia - gdyby temat się przyjął, mógłby pełnić funkcję internetowego mini-przewodnika :) Zdjęcia jak najbardziej mile widziane.

Dla mnie jednym z takich miejsc jest zamek Krzyżtopór - perełka barokowej architektury. W zasadzie są to dobrze zachowane ruiny zamku, chyba również największe tego typu ruiny w Polsce. Zamek robi duże wrażenie swoją wielkością i niezwykłym planem architektonicznym
Cytuj:
Zamek Krzyżtopór to swoisty kalendarz- miał podobno tyle okien ile dni w roku (366- w latach przestępnych; w latach zwykłych jedno okno zamurowywano), pokoi- ile tygodni (54), sal wielkich- ile miesięcy (12), wież- ile kwartałów (4), wejść ile dni tygodnia (zgadnij ile). Większość z okien, sal i wejść istnieje do dziś.

Położony jest w miejscowości Ujazd w województwie Świętokrzyskim:
Obrazek

Pierwszy raz nawiedziłam to miejsce w sierpniu '07r i sam dojazd był pewną atrakcją, Ujazd to maleńka wioska położona na odludziu wśród łąk, pól i pagórków, nad którymi króluje Krzyżtopór - istna sielanka ;)
... której uroki są powszechnie doceniane przez turystów, dlatego latem trudno tam o spokój i samotność.

A teraz trochę zdjęć na zachętę
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 15, 2009 4:59 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Jedno z piękniejszych miejsc jakie odwiedziłam jako dziecko. Dostałam tam niezłe lanie. Twały prace arecheologiczne. Siostra zbierała materialy do napisania reportażu, a ja na własną rękę zwiedzałam ruinę. Najbardziej zainteresowała mnie studnia do której usiłowałam wleźć. Na szcęście dla mnie jeden z archeologów złapał mnie za nogę. Ale działo się. Na końcu awantury kazano mi wrzucić kamień do owej studni. Leciał bardzo długo. Musiałm przysięgnąć, że przetanę rozrabiać. I dotrzymałam przyrzeczenia. Więcej do studni nie wchodziłam ale za to dwa tygodnie później wlazłam przez siatkę do zagrody z młodymi wilkami. To było w leśniczówce chyba w Zatwarnicy. Niezapaomniane uczucie. Wtedy pokochałam te drapieżniki. Awantura była jeszcze gorsza. Wychodziłam z zagrody, a leśniczy miał odbezpieczoną broń. Klapsy także dostałam.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 15, 2009 9:28 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Pięknie wygląda z lotu ptaka. A ja mam coś jeszcze....


Cytuj:

Prządki - rezerwat przyrody nieożywionej na Pogórzu Dynowskim, na grzbiecie jednego z wzniesień Pasma Odrzykońskiego, między miejscowościami Korczyna i Czarnorzeki (na północ od Krosna). Powierzchnia 13,62 ha, rok założenia 1957. Położony w gminie Korczyna w województwie podkarpackim.

Rezerwat obejmuje grupę ostańców skalnych, o wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.


http://nakanapie.pl/book/170876/kazimie ... kolice.htm

Cytuj:
grupa skał piaskowcowych wyróżniających się charakterystycznymi formami wytworzonymi wskutek erozji eolicznej


Szczególnie związana jestem z zamkiem w Odrzykoniu. Właśnie były plany, żeby to tam wyruszyć jak nie w Bieszczady ale drogi są w fatalnym stanie.... Jako dzieciak zjeżdżałam z górki na sankach, wspinałam się po skałkach i właziłam we wszystkie dziury... właśnie tam!

Obrazek

Cytuj:
Dzięki staraniom obecnych właścicieli zamku uzyskano zgodę arcybiskupa Józefa Michalika na stałe Msze Święte w ruinach zamkowych. W latach 1996-2000 wzięło w nich udział blisko 40 tys. osób, w tym połowa to turyści. Niedawno msze przeniesiono do postawionego na podzamczu kościółka.

Znajduje się tu też niewielkie muzeum z militariami i eksponatami związanymi z historią warowni.
Druga połowa zamku z najwyższymi murami, z powodu osunięcia się kamieni i trwających już kilka lat prac konserwatorskich jest zamknięta dla zwiedzających, ale idąc wałem po prawej stronie napotykamy na dziurę osłoniętą słabo umocowaną siatką, przez którą można się dostać do zamkniętej części. Z wału widać też potężną skałę, na której usadowiono mury zamku górnego z charakterystycznymi "kolcami". Odsuwając siatkę zapewniamy sobie dostęp do przedzamcza zachodniego oraz zamku górnego. Na przedzamczu mamy piękny widok na mury zamku górnego oraz nowe spojrzenie na ciekawą okolicę. Kilka lat temu znajdowała się tu jeszcze baszta narożna ale niestety runęła ona w 2000 roku.


No właśnie, z basztą to bywało różnie.... w rezultacie nikt nie zadbał o zamek. Stał i niszczał. Czy dziś jest lepiej? Trudno powiedzieć.... na pewno cośtam się dzieje, coś idzie do przodu.

Obrazek Obrazek Obrazek

http://zamki.res.pl/odrzykon.htm#zdjecia

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 15, 2009 10:57 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Pikny ten zameczek, ciekawe okolice, chciałabym w końcu zrealizować swój plan zwiedzenia co ciekawszych ruin zamków, ale wiadomo jak jest, kiedy uda się dostać kilka dni urlopu --> kierunek Południe 8)

Przy okazji, inne ciekawe strony o zamkach na terenie Polski:

http://zamki.net.pl/
http://zamkiwpolsce.prv.pl/
http://www.zamkipolski.com.pl/

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 15, 2009 11:01 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Krzyżtopor mnie kiedyś rozbił architektonicznie. Chodziłem z opadniętą szczęka, a trzeba powiedzieć, że byłem tam zupełnym przypadkiem, trafiłem podczas wycieczki w G.Świętokrzyskie w czasach przed Internetem i zupełnie nie wiedziałem, że znajdę takie cudo. Niestety zdjęcia zaginęły. Polecam każdemu kto nie widział.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 15, 2009 11:32 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Cytuj:
Władze Iwanisk liczą, że Krzyżtopór przestanie być trwałą ruiną. Dzięki temu można by go częściowo zrekonstruować. O zmianę kwalifikacji zamku Krzyżtopór w Ujeździe z trwałej ruiny na formę użytkową zabiegają władze gminy Iwaniska. Dzięki temu możliwa będzie rekonstrukcja budynku bramnego zamku. Spotkanie, które może zapoczątkować proces zmiany statusu zamku Krzyżtopór, odbyło się w Ujeździe.

Mam nadzieję, że ten 'genialny' pomysł nie przejdzie.. :( Cały urok tego zamku polega na tym, że zachował się w takiej a nie innej formie..

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 15, 2009 11:41 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
Sprawa do dyskusji. Jest kilka zamków, które trafiły w prywatne ręce, i zostały, lub są w trakcie odbudowy. Z kupy gruzu, który wykorzystywany był do budowy chlewików, powstały rekonstrukcje średniowiecznych zamków. Chyba najlepszy przykład to Mirów i Bobolice. Choć nie tylko.

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 15, 2009 11:50 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Możliwe, że w przypadku innych tego typu obiektów jet dokładnie tak jak mówisz, ale Krzyżtoporowi daleko póki co do kupy gruzu. W moim odczuciu odnowa tego zamku byłaby nieporozumieniem, żeby to zrozumieć najlepiej zobaczyć ten zamek na własne oczy - oczywiście, jeżeli ktoś żywi zamiłowanie do wszelakich ruin, opuszczonych obiektów.. ;)
Pełna treść artykułu >TU<. Uderza zwłaszcza jeden fragment: "Dzięki temu moglibyśmy rozpocząć częściową odbudowę. To natomiast przyczyniłoby się do znacznego wzrostu ruchu turystycznego w obiekcie."

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 15, 2009 11:55 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Niech sobie zbudują replikę. :D

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 15, 2009 12:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 10, 2007 8:21 pm
Posty: 4325
Lokalizacja: Kraków
nutshell napisał(a):
W moim odczuciu odnowa tego zamku byłaby nieporozumieniem,

Spoko. W grę wchodzą takie kwoty, że nic z tego nie będzie.
nutshell napisał(a):
"Dzięki temu moglibyśmy rozpocząć częściową odbudowę. To natomiast przyczyniłoby się do znacznego wzrostu ruchu turystycznego w obiekcie."

Ruch i tak jest.
Są pałace takie jak Łańcut. A jaki koszt utrzymania i eksploatacji !

_________________
Te linki okazują mowę nienawiści lub dyskryminację wobec chronionej grupy osób z powodu rasy, wieku lub innych naturalnych cech.
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBagiew_(organizacja)
https://pl.wikipedia.org/wiki/A_quo_primum


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 16, 2009 12:05 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Krzyżtopór to taki fajny obiekt, który dłużej budowali, niż używali. On już się przyzwyczaił do bycia ruiną, lepiej tego nie zmieniać. Póki co władze miejscowe robią wycinkę na skarpach i fosach, na więcej raczej nie wystarczy kasy. Skupią się pewnie na utrzymaniu i konserwacji.

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 16, 2009 10:17 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Będąc już przy zamkach....

Cytuj:

W otoczeniu rozległego zabytkowego parku stoi romantyczna rezydencja, wzniesiona na korzeniu późnośredniowiecznego zamku rycerskiego. Pierwotny zespół obronny w Kórniku zbudowano prawdopodobnie w trzeciej ćwierci XIV wieku z fundacji Wyszoty, brata biskupa poznańskiego Mikołaja. Początkowo było to ceglane założenie postawione na kamiennych fundamentach i usytuowane na odseparowanym fosą ziemnym kopcu. Miało ono formę nieregularnego czworoboku z ulokowaną w północno-wschodnim jego narożniku cylindryczną wieżą główną o średnicy ok. 8 metrów oraz dwukondygnacyjnym budynkiem mieszkalnym o wymiarach 9x10 metrów. Wjazd do zamku prowadził od strony północnej i poprzedzony był czworobocznym budynkiem bramnym. Pierwsza potwierdzona źródłowo informacja o warowni pochodzi z roku 1426. Zachował się akt umowy, jaką zawarł ówczesny właściciel Kurnika Mikołaj Górka z budowniczym poznańskim Mikołajem, skutkującej przekształceniem dotychczasowej siedziby i powiększeniem jej powierzchni użytkowej oraz polepszeniem walorów obronnych. Wewnątrz murów obwodowych powstały wówczas dwa trójkondygnacyjne domy mieszkalne, których plany tworzyły kształt litery L. Do domów tych dostawiono dwa alkierze o formach półcylindrycznych baszt - podwyższono też stary budynek mieszkalny oraz budynek bramny. Co najmniej od tego czasu, jeżeli nie wcześniej, musiał również istnieć most zwodzony i to w tym samym miejscu co obecny, murowany. Wszystkie nowe gmachy mieszkalne, jak i przeznaczoną na spichlerz nadbudowę starszego domu wzniesiono jako tzw. konstrukcję ryglową (tj. drewniany szkielet uzupełniony gliną) z dwuspadowymi, krytymi gontem dachami.

Źródło: http://www.zamkipolskie.com/korni/korni.html



Miałam okazję tam być w ramach ćwczeń terenowych po wielkopolsce. Prawdopodobnie nigdy sama bym tam nie wtrafiła, gdyż przeglądając przewodnik po wielkopolsce ("123 wielkopolska" czy jakos tak) zamek nie był zbytnio wychwalany a inforamacja o nim była skąpa aczkolwiek rzeczowa. W sąsiedztwie jest piękne arboretum. Zwłaszcza jesienną porą.

Jeśli ktoś będzie w wielkopolsce zachęcam również do zaglądnięcia do miejscowości Rogalin. Ta już bardziej znana(dla niemiejscowych) miejscowość słynie z potęznych okazów dębów.

Cytuj:
Barokowo-klasycystyczny pałac w Rogalinie wybudowany został na przełomie lat 60-tych i 70-tych XVIII w. przez Kazimierza Raczyńskiego. Do roku 1939 pałac pozostawał rezydencją rodziny Raczyńskich. Jednym z bardziej znanych ich gości był Henryk Sienkiewicz, który właśnie tutaj pisał fragmenty "Rodziny Połanieckich". Podczas wojny pałac został zajęty przez Niemców, którzy zniszczyli jego wyposażenie. Po wojnie pałac przekazano Muzeum Narodowemu w Poznaniu, które odrestaurowało go umieszczając w jego wnętrzach zabytkowe meble, obrazy i rzemiosło artystyczne z różnych okresów stylowych. Wśród licznych obrazów można znaleźć prace takich artystów jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Julian Fałat, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Aleksander Gierymski, Maurice Chabas, Albert Besnard, Paul Delaroche, Claude Monet. Wszystkie te prace są udostępnione dla zwiedzających.


W skład zespołu pałacowego wchodzą także budynki dawnej ujeżdżalni, stajni, powozowni oraz czworaków. Od strony zachodniej do pałacu przylega piękny ogród francuski, który dalej przechodzi w ogród w stylu angielskim, a w nim znaleźć można okazy starych dębów. Od strony wschodniej znajduje się natomiast wzniesiona w latach 20-tych XIX w. przez Edwarda Raczyńskiego (wnuka Kazimierza) kaplica-mauzoleum mieszcząca w swych przyziemiach groby rodziny Raczyńskich.

Źródło: http://www.polskainfo.pl/index.php?opti ... 9&Itemid=5
Rogalin to pozycja obowiązkowa dla odwiedzających w.wielkopolskie. Położony jest 20km na południe od Poznania.

Kórnik:

Obrazek Obrazek Obrazek


Rogalin:

Obrazek Obrazek Obrazek

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 16, 2009 10:19 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
W Rogalinie z Donem i Daggą "stołowaliśmy" :lol:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 16, 2009 10:43 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 8:59 pm
Posty: 18072
Lokalizacja: Zachodnie Pomorze/Poznań
Generalnie zły stan zamków w Polsce (i nie jest to bynajmniej kwestia ostatnich lat czyli po 1945 roku) odzwierciedla stan naszych tzw. klas posiadających - zamki zmieniały właściciela, często były wręcz porzucane. Czyli brakowało gospodarza a popadnięcie w ruinę jest tego przyczyną. Zupełnie odwrotnie było z kościołami - tam zawsze był gospodarz czyli proboszcz i było komu zadbać o dach, wstawić szyby do okien jak wiatr wytłukł a nawet ogrzać. No i kościoły stoją a zamki w większości szlag trafił.

A wracając do tematu - moją krainą lat dziecinnych i wczesnej młodości, do której chętnie wracam jest Poznań i Wielkopolska oraz miasteczko w krakowskim, w którym spędziłem czas wojny - Bochnia i okolice czyli m. in. Wiśnicz. Ten ostatni szczególnie pamiętam z wycieczki w maju 1945 roku, jeszcze nie harcerskiej ale "zuchowej". Był wtedy szacowną ruiną, którą ostatni właściciele, Lubomirscy, porzucili ponoć na początku XIX wieku. Potem Dyrekcja Odbudowy Zamku Królewskiego na Wawelu podjęła i zakończyła odbudowę, zapominając jednak zajrzeć do ksiąg wieczystych, w których było co było i umożliwiło później Lubomirskim upomnieć się o "swoje". Signum temporis.

_________________
Mój kanał na YouTube: https://studio.youtube.com/channel/UC7G ... DING%22%7D
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 16, 2009 11:52 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Żeby nie było, że temat jest tylko o zamkach....

Kołobrzeg, to miejsce któe obrałam na "rytualne" już zimowe wyjazdy.

Cytuj:
Pierwsze światło nawigacyjne pełniące rolę latarni morskiej rozbłysło w Kołobrzegu w roku 1666 z wieży wybudowanego właśnie budynku zarządu portu. Miało ono jednak charakter okazjonalny tzn. zapalano ogień tylko wówczas, gdy do portu zbliżał się jakiś statek. Dopiero w roku 1878 znajdujemy dokładne informacje o latarni jako świetle nawigacyjnym w spisie latarń oraz w locji.

Od roku, 1866 czyli 200lat od pierwszego zapalenia światła, latarnia morska w Kołobrzegu paliła się, co noc. Światło zasilane było olejem rzepakowym w lampie Fresnela. Zużywano go 77,6 kg w ciągu roku. Do zadań latarnika należało w szczególności pilnowanie, aby ogień palił się bez przerw, aby w zanadrzu znajdował się zapas oleju oraz niedopuszczanie do zadymienia optyki. Laterna znajdowała się na wysokości 7,8 m n.p.m. i miała zasięg ok.5 Mm (mila morska 1852 m ). Świeciła ona światłem białym.


Źródło : http://www.latarnia.kolobrzeg.pl/historia.htm

Latarnia morska w Kołobrzegu znajduje się na czerwonym szlaku polskich latarnii morskich pomiędzy latarnią w Gąskach i Niechorzu. Obecnie wysokość wierzy to 26 metrów a zasięg światła to około 29,600 km.
W okresie zimowym dostępna do zwiedzania od piątku do niedzieli , w lecie cały tydzień w godzinach od 10 do 17. Cena biletu to 4zł/3zł.

Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 10:13 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Wątek zaginął... a może by go przenieść do innego działu?

Z dedykacją dla pewniej użytkowniczki:

Obrazek

San koło Leżajska

_________________
MOTYLA NOGA


Ostatnio edytowano Pt lut 20, 2009 10:14 am przez Trauma_, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 10:13 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
nutshell - może coś umieścisz :mrgreen:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 10:30 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Szczerze mówiąc liczyłam na to, że forumowicze będą co jakiś czas podrzucać łakome kąski, które ja będę wciągać na listę planów na 2009 r. :lol: ;))
A co do działu w jakim ma znajdować się ten temat, sama nie wiedziałam gdzie go wstawić dlatego padło na OT, ale jeśli ktoś ma lepszy pomysł to jestem za ;)
Ps. jak wrócę z pracy postaram się coś umieścić.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 11:31 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Może do działu Góry i turystyka? Wszak to czysta TURYSTYKA :D

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 10:47 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Zaszczyt mnie kopnał z tym Sanem. Tak dokładniej: San płynie przez Stare Miasto i zazwyczaj rokrocznie straszy powodzią :roll:

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 10:48 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Nie no bardziej myślałam, że dodasz jakiś komentarz od siebie... :roll:

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 10:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
Fajny temat :D

Tak sobie myślę, jak ja wam zazdroszczę. Bo jak mieszkałam w Polsce, nie miałam ciśnienia na zwiedzanie, jeżdżenie (nooo, lata studenckie więc nie miałam też kasy, wiadomo). Bo przecież można w każdej chwili, bo jest czas, bo nie zając, nie ucieknie.
A potem wyjechałam - i kurna, po dwóch latach z okładem lepiej znam Szkocję niż Polskę :shock:
Bo tu wreszcie złapałam bakcyla - chce mi się podróżować. A i teren jest mniejszy.
Cały czas liczę, że kiedyś to nadrobię. W Polsce jest legion miejsc, w których chciałabym się znaleźć.
Także ten. Delektujcie się tym co macie 8)

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 11:08 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
OK, mogę dodać ;) Poszukam nawet zdjęć w czeluściach dysku i podrzucę jutro.

San jest rzeką raczej nie nadającą się do kąpieli, ma mulaste dno, powszechne są wiry w których wielu osób już się utopiło. Brzegi zarośnięte krzaczorami, tereny wokół całkiem bajorzaste. Nie zaobserwowałam, aby ktoś łowił tam ryby.

Od swojego Dziadka słyszałam, iż w czasie II WŚ nad Sanem były bunkry obronne - Babcia mojej koleżanki również to potwierdziła. (Mam ochotę kiedyś tych bunkrów poszukać...). Ich istnienie jest IMO prawdopodobne. Swego czasu znalazłam tam nawet bagnet z I WŚ :)

Bardzo urokliwe są "wysepki", piaszczyste łachy na Sanie -> szczególnie w lecie! Na jednej z nich zrobione zostało boisko do siatkówki.

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 20, 2009 11:11 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr lut 14, 2007 12:37 pm
Posty: 2069
Lokalizacja: Sama już nie wiem
Do-misiek napisał(a):

San jest rzeką raczej nie nadającą się do kąpieli Nie zaobserwowałam, aby ktoś łowił tam ryby.


Bo nas tam nie widziałaś :wink:

Dzięki za wsparcie nas wiedzą i czekamy na zdjęcia :D

P.S. Mój Ojciec twierdzi, że znalazł tam ludzką kość z przedramienia :lol: Tam jakieś betony kiedyś leżały, możliwe że z bunkrów?

_________________
MOTYLA NOGA


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 12:45 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lip 10, 2007 9:34 pm
Posty: 2525
Lokalizacja: mazowieckie/małopolskie
Trauma_ napisał(a):
nutshell - może coś umieścisz :mrgreen:

Ehh, cały czas zastanawiałam się co by tu umieścić, bo z jednej strony mam kilka takich miejsc, dla mnie wyjątkowych, ale nie wszystkie warte są tego, aby przemierzać pół Polski w celu ich zobaczenia ;) . Z kolei z miejsc które nawiedzić warto, jak na złość nie posiadam zdjęć :lol:
A jest to np wieś:

Murzynowo 8)
Obrazek
Położona w woj. mazowieckim, ok 20km od Płocka, nad Zalewem Włocławskim. W Murzynowie mieści się placówka edukacyjna Wydziału Geografii UW - tak też po raz pierwszy tam trafiłam, tj wysłali nas na terenówki :) W ramach 'badania gleb' prowadzący ćwiczenia przeciągnął nas ładne parę kilometrów sobie tylko znanymi ścieżkami wzdłuż wybrzeża, które zadziwiało różnorodnością form: od łagodnie nachylonych łąk i pastwisk, poprzez wysokie tarasy rzeczne, aż po imponujące skarpy, osuwiska. Nie sądziłam, że woj. mazowieckie może być aż tak urozmaicone pod względem krajobrazowym. Chyba największe wrażenie wywarły na mnie owe tarasy rzeczne, porośnięte starymi, zaniedbanymi sadami, a ponad nimi opuszczone domy, ruiny gospodarstw.. Niestety, własnych zdjęć nie posiadam :(
Ale żeby nie było, że opieram się wyłącznie na subiektywnych odczuciach, dodam że Murzynowo przylega bezpośrednio do Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, co daje pewne wyobrażenie o okolicach:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A tak mniej więcej wyglądają bezpośrednie okolice Murzynowa:
Obrazek

Vespa napisał(a):
W Polsce jest legion miejsc, w których chciałabym się znaleźć.

Wszędzie dobrze tam, gdzie nas nie ma? ;) Tutaj pewnie sporo osób dałoby sie pokroić za Waszą Szkocję, w tym ja :lol: ale po kolei, po kolei

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 8:57 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
Do-misiek napisał(a):

Od swojego Dziadka słyszałam, iż w czasie II WŚ nad Sanem były bunkry obronne - Babcia mojej koleżanki również to potwierdziła. (Mam ochotę kiedyś tych bunkrów poszukać...). Ich istnienie jest IMO prawdopodobne. Swego czasu znalazłam tam nawet bagnet z I WŚ :)

To była sławna Linia Mołotwa tj. sowiecki system umocnień granicznych powstałych w latach 1940-41. Nie znam tego odcnika "Szlaku Nadsańskich Umocnień" dlatego podrzucę Wam link www.roztocze.com?content/view/170/89/1/1/

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 10:11 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz cze 21, 2007 8:45 pm
Posty: 1510
Lokalizacja: z mezoregionu fizycznogeograficznego w płd-wsch Polsce, stanowiącego część Kotliny Sandomierskiej
Cytuj:
http://www.roztocze.com/?content/view/170/89/1/1/


Ale ja nie mieszkam na Roztoczu. Fakt, blisko tam jest z nad Sanu naszego, ale mimo wszystko to nie to :roll:

_________________
żeby mieć duży mózg i od razu od tego nie umrzeć potrzebna nam jest twarz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 10:42 am 
ban
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 7:11 pm
Posty: 5248
:lol:
Jednak to je to jeżeli chodzi o Linię Mołotowa. Na terenie Polski są dwa fragmenty północny: Grodzieński Rejon Umocnień, Zembrowski Rejon Umocnień, Brzeski RU i południowy Rawsko-Ruski Rejon Umocnień o Przemyski RU. Przemyski ciągnął się od Bóbrki do Sieniawy, a Rawo-Ruski od Sieniawy chyba do Krystynopola. Na owej stronie masz opisany fragment umocnień w Twojej okolicy.

_________________
www.grupabieszczady.pl
www.unitra.bieszczady.pl
www.lesko-ski.pl
http://bieszczadzkieforum.pl/mapy-przew ... u-f13.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 11:18 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
No to może teraz kilka zdjęć z Południowego Podlasia, z rzeką, jako tematem przewodnim.

Na początek malowniczo położone nad Bugiem Gnojno:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nadbużańskie okolice Siemiatycz:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Bunkry w drodze do Drohiczyna:
Obrazek
Obrazek Obrazek

I Drohiczyn:
Obrazek

Grabarka, święta góra Prawosławnych:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I na koniec kilka zdjęć Narwi:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 21, 2009 4:45 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lip 02, 2008 10:26 pm
Posty: 169
Świetne zdjęcia i świetny wątek :lol: Nic tylko podróżować :lol:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 392 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL