Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 3:27 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lut 12, 2009 11:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
No więc się podczepiam 8)

Na początku zaznaczam, że w żadnym wypadku nie pretenduję do miana eksperta od szkockich gór. To jest ogromny teren a ja poznaję go dopiero trzeci rok.

Góry Szkocji wyrastają praktycznie z morza, tak że wysokości względna i bezwzględna różnią się zaledwie nieznacznie. Wzniesienie, na mapie wielkości Gubałówki, w praktyce może dość poważnie zaskoczyć takimi atrakcjami, jak potężne przewyższenie w stosunku do otaczającego terenu, urwiste ściany, stromizny i przepaście. No fakt, na tej wysokości o rozrzedzone powietrze raczej trudno :roll: Ale do tutejszych gór należy bezwzględnie mieć szacunek i zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa, jakie turysta bez skłonności samobójczych stosuje w górach wyższych.

Generalnie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, od ścieżek na które można zabrać trzylatka, poprzez trasy scramblingowe, do ścian dla łojantów. Największe hardkory i IMHO najpiękniejsze widoki kumulują się w West Highland i ten rejon znam póki co najlepiej.

Drogi są bardzo dobre i w większość miejsc da się spokojnie dojechać, pomimo że ich siatka (dróg, nie miejsc) nie jest w Highlandzie rozbudowana. Hosteli jest od groma, w co bardziej znanych dolinach możemy mieć 100% pewności, że coś takiego stoi. Ceny hostelowe, czyli na luzaku: ok 16 funciaków plus ewentualnie 2 za śniadanie. Fajna jest sieć SYHA, można kupić ich kartę i korzystać później ze zniżek, a filie mają w bardzo wielu miejscach.

Ale że to temat rzeka, lepiej przejść do konkretów. W West Highland jedną z najbardziej znanych dolin jest Glen Coe, w gaelic Gleann (Ghlinne?) Comhann, czyli Dolina Łez. Znana jest z trzech powodów: masakry klanu McDonald w 1692 - http://en.wikipedia.org/wiki/Massacre_of_Glencoe ; tego, że przebiega przez nią popularna szosa A82, a więc rzesze osób, które w życiu nie ruszyły by dupy w góry siłą rzeczy się z tym zakątkiem zapoznają, oraz z powodu najważniejszego: jest tam przepięknie.

Dwie z Three Sisters of Glencoe (sierpień):

Obrazek

Aonach Eagach (maj):

Obrazek

Siostry i ośnieżone Stob Coire nan Lochan (kwiecień):

Obrazek

W Glencoe możemy zrobić sporo fajnych tras. Na pierwszy ogień idzie świetna scramblingowa grań Aonach Eagach (notched ridge, pokarbowana/poszarpana grań). Wymawia się to chyba jak 'ionak 'iegak, acz onak egak też słyszałam. Na własny użytek stosuję wymowę fonetyczną :wink:

Najfajniejsza wbijka na AE wiedzie skałkami A'Chailleach (znaczy nie dokładnie TYMI, które widać na zdjęciu poniżej :lol: ).

Obrazek

Sama grań trochę kojarzy mi się z Granatami. Dość spektakularny, choć prosty, jest komin, który trochę mi przypomina ten w Czarnych Ścianach, choć oczywiście jest sporo niższy i ubezpieczenia byłyby w nim zbędne.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tu trochę widoków ogólnych:

Obrazek

Obrazek

Masyw najwyższego munro w okolicy, Bideana nam Bian:

Obrazek

Bidean plus Loch Atriochtan:

Obrazek

I znów widoki ogólne:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sekcją najciekawszą są Crazy Pinnacles, czyli - żebym nie musiała za każdym razem wstukiwać 14 liter - Wariaty :lol:

Obrazek

Obrazek

Przy pokonywaniu ostatniego Wariata zapoznajemy się z miejscem, które nazwałam Kominem Śmierci. Wąski, o niewielkiej ilości chwytów, sprowadza na półkę nad przepaścią. Kolega Bat, z którym przechodziliśmy tę trasę za drugim razem, miał w KŚ lekki atak nudności :shock: :twisted:

Obrazek

Obrazek

Jeszcze końcówka: ostatni kominek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sgurr nam Fiannaidh:

Obrazek

Miasteczko Glencoe nad Loch Leven:

Obrazek

Na trasie zaliczamy 2 munrosy: Meall Dearg (mil dyerek, czerwone wzgórze), 953m npm i Sgurr nam Fiannaidh (skyr nam fijani, szczyt wojowników Fionna), 967m npm.

A tak grań wygląda z doliny:

Obrazek

CDN

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Ostatnio edytowano Pt lut 13, 2009 12:35 am przez Vespa, łącznie edytowano 5 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 12, 2009 11:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
A propos munrosów, bo może nie wszyscy znają to pojęcie.

Co najmniej 3000 stóp wysokości nad poziomem morza, czyli circa 914 metrów, liczy sobie każdy z munros - szczytów Scottish Highlands nazwanych tak od nazwiska sir Hugha Munro, pierwszego freaka, który to wszystko sklasyfikował po uprzednim wejściu (potem się co prawda okazało, że munrosów jest więcej, ale szacunek za ideę i tak się należy). Sir Hugh uskuteczniał swoją działalność pod koniec XIX wieku i doliczył się 236 munrosów. Stan na dziś wynosi 284 i raczej jest ostateczny. Pierwszą nagrodę zgarnia słynny Ben Nevis ze swoimi 4406 stopami (1344 m).

Nie tylko wysokość jest kryterium. Minimalna deniwelacja względna musi wynosić 500 stóp.

Kolekcjonowanie munrosów, czyli munro bagging, jest w Szkocji dość popularne. Można się oficjalnie zarejestrować i po zdobyciu wszystkich otrzymać tytuł munroisty.

BTW podział jest szerszy - są też korbety (corbetts, między 2500 a 3000 stóp), grahamy (2000-2499) i donaldy.

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lut 19, 2009 6:43 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Pozwolicie, że dorzucę swoje trzy grosze:

Vespa zatytułowała temat zgodnie z nazwą serii. Ja jednak, jako że ostatnio zakochuję się w skale i jej magicznym dotyku, chciałbym skoncentrować się na tej części gorskich atrakcji, ktore łojantom powinny przypaść do gustu. :)

Na początek najsłynniejsza grań w UK - Black Cuillin Ridge na wyspie Sky. Dla nas to cel na razie marzenie - raz, że dość od naszego miejsca zamieszkania odległy, dwa że długość wymusza raczej biwak (co prawda tylko 7 mil, ale przeciętny czas przejścia to 20 h), trzy, że po drodze jest jedyny w Szkocji munro - Innaccessible Pinacle, ktory wymaga użycia sprzętu, a to jeszcze przed nami. Trasa wygląda obłędnie spojrzcie sami na panoramę z owej grani:

Obrazek
(czerwoną strzałką zaznaczyłem lokalizację Inn Pina)

A to zdjęcia jego samego:
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obiecuję, że kiedyś pojawi się na tym forum nasza relacja z wyspy Sky i czarnych Cuillinow.
Pzdr :)

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 24, 2009 2:59 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Nie wiem, czy mogę pisać w wątku "autorskim" ale bardzo mi się ta Szkocja podoba. Może by tak zlot forum tam u Was urządzić?

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 24, 2009 3:05 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2008 5:44 pm
Posty: 2531
Lokalizacja: bliżej... znacznie bliżej ^^^ ;)
ponoć można :lol:

Mazio napisał(a):
właśnie, możecie pisać w Vespy wątku o Szkocji bez żadnych obaw... :mrgreen:


Ja jeszcze tego nie przeczytałam - ale jest na liście w kolejce :wink:

_________________
"Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lut 24, 2009 6:45 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Oczywiście że można :) - chcielibyśmy was zachęcić do odwiedzenia Szkocji.
Jest jedna rzecz, ktora na większości miłośnikow gor ze środkowej Europy robi spore wrażenie - odludność i rozległość terenu. Szkocja jest raczej rzadko zaludniona - jest wiele terenow gdzie przez parę dni wędrowki nie traficie na asfaltową drogę, osiedla ludzkie czy oznaki cywilizacji. Na szlakach, poza tymi najpopularniejszymi, często zdarza się rownież nikogo nie spotkać, a standardową sytuacją jest fakt, że przez cały dzień wędrowki widzimy jedynie parę osob. To zupełnie inny klimat, zwłaszcza po wizycie w przeludnionych Tatrach. Do tego charakter krajobrazu, częste połączenie gor i oceanu, widoku wysp i rozległych jezior, brak regli, potężne połacie torfowisk i wrzosowisk, niewielka ilość drzew, nieoznaczone szlaki, konieczność wyszukiwania własnych drog (a zarazem możliwość) sprawiają, że szkockie gory sprawiają wrażenie zupełnie odmienne od tego, ktory znacie z wędrowek w gorach Europy. Oczywiście większość z nich znam jedynie z relacji, książek i opowiadań. Śmiem jednak twierdzić, że trudno znaleźć podobne pustkowia na naszym kontynencie. Daleki jestem od wywyższania tych krajobrazow nad inne, rownie lub piękniejsze gory, ale polecam te miejsca każdemu. Stąd ten temat, stąd nasz blog.

Co do zlotu - to świetny pomysł. Tylko czy byli by chętni? Tak czy owak możemy służyć pomocą w kwestiach informacji o trasach, miejscach noclegu czy cenach życia w Szkocji. Oczywiście w zakresie wiedzy przez nas posiadanej.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 8:02 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Mazio napisał(a):
możemy służyć pomocą w kwestiach informacji o miejscach noclegu

Jakich informacji? :twisted: Noclegi będą u Was!

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 9:42 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 17, 2007 7:57 pm
Posty: 3449
Lokalizacja: Tczew
Bardzo piękne te góry Szkocji.

i eksponowane http://www.fotosik.pl/showFullSize.php? ... 08e1067c7b :shock:

_________________
Mądry wycof nigdy nie przynosi ujmy


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 9:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
To zdjęcie jest akurat trochę przechylone, fakt było tam stromo, ale nie aż taka ściana.

Ale owszem, jest bardzo dużo hardkorowych miejsc - zobacz np. panoramę Czarnych Cuillinów którą Mazio zalinkował w poście o Inn Pinnie (na samej górze, łatwo przegapić), no i wiadomo - niska wysokość tych gór wynika z wyrastania z poziomu morza, przewyższenia są często nie mniejsze niż w Tatrach.

Jutro wrzucę jakies zdjęcia na dowód 8)

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 11:07 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2008 5:44 pm
Posty: 2531
Lokalizacja: bliżej... znacznie bliżej ^^^ ;)
wrzucaj, wrzucaj -
ja poszukam swojego wulkanu i też wrzucę... :wink:

_________________
"Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 27, 2009 5:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
Jeszcze trochę zdjęć z Glencoe.
Sgurr nam Fiannaidh:

Obrazek

Glen Etive, Loch Etive i Ben Starav po lewej:

Obrazek

Zejście z najwyższego munro doliny, Bideana nam Bian - na tęczy dosłownie sekundy poźniej pojawiło się Widmo Brockenu:

Obrazek

Zejście z Bideana. Gora piękna, nie z każdej strony łatwo dostępna, my oczywiście szliśmy "szlakiem":

Obrazek

Bidean ze swojego sąsiada Stob Coire nan Lochan:

Obrazek

Widok ze Stob Coire nan Lochan na wypłaszczenie podszczytowe (Coire nan Lochan) i dolinę:

Obrazek

Munro Stob Coire Sgreamhach i początek podejścia na Bideana:

Obrazek

Stob Coire nan Lochan z wypłaszczenia widocznego dwa zdjęcia wyżej:

Obrazek

J.w.

Obrazek

Niewinne z tej perspektywy Aonach Eagach, zza ktorego wyłania się wierzchołek Ben Nevisa:

Obrazek

I z tegoż samego miejsca, kultowa (dla nas :D) szosa A82:

Obrazek


CDN

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 27, 2009 6:25 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2007 6:28 pm
Posty: 2072
Lokalizacja: Warszawa
Rób mi tak dalej smaka, rób... zaczynam zapamiętywać te pokręcone nazwy, cholera, wkręcam się :P

_________________
siciarz.net


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 27, 2009 6:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
antyqjon napisał(a):
Rób mi tak dalej smaka, rób... zaczynam zapamiętywać te pokręcone nazwy, cholera, wkręcam się :P


:twisted: :twisted: :twisted:

Wymowa tych nazw jest prosta, acz jej zasad jeszcze nie złapałam (nie że uczę się scottish gaelic na litość boską, odsłuchuję je na stronie MunroMagic) :D

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 27, 2009 6:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Niektóre widoki fajne, takie surowe, tylko że w tej Szkocji z pogodą to kiepsko, nie wybiera się ktoś na wyspę Skye, z tego co widizałem, to tam są niezłe widoczki

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 27, 2009 7:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
My na Skye, na Cuillin Ridge, to dopiero po pierwszych szlifach wspinaczkowych, bo tam się jednak trzeba przyasekurować. Ale poza Skye też są niesłabe miejsca. Postaram się systematycznie wrzucać info ze zdjęciami. A nuż kogoś naprawdę zainspiruje?

Panoramę Cuillinow zalinkował Mazio parę postow wyżej.

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lut 27, 2009 7:06 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Vespa napisał(a):
A nuż kogoś naprawdę zainspiruje?

Szkocja nie jest z moich planach, nawet bardzo dalekich, ale fotki miło oglądnąć

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 05, 2009 11:10 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2008 5:44 pm
Posty: 2531
Lokalizacja: bliżej... znacznie bliżej ^^^ ;)
obiecany wulkan z Edinburgha:

My favourite picture: ........... i widok z góry:

... Obrazek :wink: :wink: :wink: Obrazek

_________________
"Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 05, 2009 9:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
No to może z innej beczki. Gdzie jest największe centrum wspinaczkowe pod dachem na świecie? Dawne wyrobisko kopalni przykryto dachem i teraz jest tam tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia robione zza szyby więc jakość raczej słaba. Po dzisiejszej wizycie chyba jednak skuszę się sprobować.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Ostatnio edytowano Cz mar 05, 2009 9:46 pm przez Mazio, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 05, 2009 9:42 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 9:48 am
Posty: 7564
Robi niesamowite wrażenie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 05, 2009 9:46 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Vespa napisał(a):
Jeszcze trochę zdjęć z Glencoe.


Okolica ujęta na zdjęciu nr dwa jest po prostu piękna.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N mar 22, 2009 10:58 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Postanowiłem zamieszczać relacje na forum jedynie z niektorych, wybranych tras wedlug subiektywnych kryteriow. Mimo to - chodzimy co tydzień. W tym tygodniu dwa munrosy w Glencoe. Chetnych zapraszam na bloga:

http://3000.blox.pl/html

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 07, 2009 7:25 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Pierwsza w tym roku trasa scramblingowa. Krotka, 300 metrowa, ale z miłymi akcentami, a przy okazji kolejne dwa Munro do kolekcji. Niestety pogoda i okoliczności nie pozwoliły na wiele fotek, ktorymi mogłbym się pochwalić więc zamiast relacji na forum zapraszam do nas. Pozdro.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 15, 2009 8:47 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn paź 17, 2005 5:35 pm
Posty: 7568
Lokalizacja: z lasu
Mazio napisał(a):
Gdzie jest największe centrum wspinaczkowe pod dachem na świecie? Dawne wyrobisko kopalni przykryto dachem i teraz jest tam tak:
Gdzieś między Glencoe i Fort Wiliams siedziałem przy piwku i miałem widok na trzy ścianki (oczywście w jednym budynku): taką zwykłą, taką imitację naturalnej skały i na taki duuuuży zamrażalnik (no, to to raczej na zdjęciach bo nie był oszklony), gdzie można było sobie nawet w lato zrobić lodzika :)

To wszystko w dziurze na oko max kilka tysięcy osób :) A u nas... kominy polewają ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr kwi 15, 2009 9:02 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2008 5:44 pm
Posty: 2531
Lokalizacja: bliżej... znacznie bliżej ^^^ ;)
Mazio napisał(a):
Po dzisiejszej wizycie chyba jednak skuszę się sprobować.

właśnie... już dawno miałam się pytać - BYŁEŚ???

_________________
"Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 17, 2009 7:19 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
aankaa napisał(a):
Mazio napisał(a):
Po dzisiejszej wizycie chyba jednak skuszę się sprobować.

właśnie... już dawno miałam się pytać - BYŁEŚ???



Jeszcze nie Aniu. Na razie co tydzień włoczymy się na żywo. Ale z pewnością pojdę...

Kaytek napisał(a):
Mazio napisał(a):
Gdzie jest największe centrum wspinaczkowe pod dachem na świecie? Dawne wyrobisko kopalni przykryto dachem i teraz jest tam tak:
Gdzieś między Glencoe i Fort Wiliams siedziałem przy piwku i miałem widok na trzy ścianki (oczywście w jednym budynku): taką zwykłą, taką imitację naturalnej skały i na taki duuuuży zamrażalnik (no, to to raczej na zdjęciach bo nie był oszklony), gdzie można było sobie nawet w lato zrobić lodzika :)

To wszystko w dziurze na oko max kilka tysięcy osób :) A u nas... kominy polewają ;)


O tym mowisz:

http://www.ice-factor.co.uk/
http://www.ice-factor.co.uk/facilities/ ... mbing.html

Nie byłem jeszcze w środku, może kiedyś... :)

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 17, 2009 7:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 13, 2005 4:25 pm
Posty: 9935
Lokalizacja: niedaleko Wąchocka
Vespa napisał(a):
I z tegoż samego miejsca, kultowa (dla nas ) szosa A82:
Czy laska widoczna na tej focie często tam bywa? Bo zaczynam być zainteresowany...

_________________
Pamiętasz co obiecywała?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt kwi 17, 2009 8:23 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Bywa często, ale musiałbyś ją brać z całym dobrodziejstwem inwentarza, a ja dużo jem, lubię dobre ciuchy, pijam drogie trunki i jestem marudny. :mrgreen:

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N kwi 19, 2009 3:04 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
W szkockich górach już wiosna. Pojedyńcze płaty śnieżne ostały się tylko gdzieniegdzie na północnych stokach. Kilka fotek z wyprawy na Garbh Bheinn, górkę za małą żeby zakwalifikować się do munros (ma status corbetta, korbety są pomiędzy 762 a 914m), ale fajną. Nie ma się co sugerować wysokością - co poniektóre munrosy wyglądają jak kopy siana, a w niższych górkach można nierzadko znaleźć ciekawe skałki. Gór, które byłyby trudno albo przynajmniej nieścieżkowo dostępne z każdej strony prawie nie ma (prawie, bo coś mi się zdaje że na Skye by się znalazło), trudności trzeba sobie wyszukiwać samemu, ale tym większa satysfakcja jak się znajdzie.

Obrazek

Tu dwóch typów łoi ściankę w centrum:

Obrazek

Obrazek

Nasz nieco łatwiejszy wariant :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A tak w ogóle to wszystko to fotomontaż, bo taka pogoda w highlandzie się nie zdarza :twisted: :lol:

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 27, 2009 12:11 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 6:56 pm
Posty: 758
Lokalizacja: Las Vegas
moja szwagierka mieszka w Dundee i do tej pory jej nie odwiedzałem, niechcacy moja żona wspomniała "coś o górach" wiec oczywiście zaczołem drążyć temat :twisted: narazie kopie w necie i szukam wszelich info ... ktoś wyżej napisał że znakowane szlaki to rzadkość, humm czy to prawda ... cieńko widzę marsz przez nieznane góry, bez szlaku i znajomości jezyka 8) choć może być to ciekawa przygoda :twisted: piszcie jak najwiecej info, bo foty robią wrażenie i nakręcają niesamowicie :D

_________________
Żyj tak abyś po latach mógł powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N wrz 27, 2009 12:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn wrz 01, 2008 8:10 pm
Posty: 4694
Zaglądaj na bloga, adres w moim podpisie. Ostatnio było tam sporo Tatr, ale już zaczęliśmy nowy sezon w Highlandach.
A jeśli będziesz w Szkocji odezwij się na pw, może pojdziemy gdzieś razem.

_________________
http://3000.blox.pl/html

"Listy z Ziemi" Twaina: poszukaj, przeczytaj... warto


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL