Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 5:45 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 14, 2008 11:37 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
golanmac jasne ,że tak :D

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 5:05 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2005 9:18 am
Posty: 3112
Lokalizacja: z Manczy
golanmac napisał(a):
no to mu mówię ze na Świnicę, a on mi na to: "chce Ci się ? pogoda chu...wa" ...


golanmac napisał(a):
Nie traktujmy ludzi jak idiotów, nie uszczęśliwiajmy ich na siłę i nie brońmy ich przed nimi samymi


Luka3350 napisał(a):
Nic nie wnosi tylko prowokuje i obraża.

Wiecie, bedzie takie sobie pierdo..... Nie będę Was obrażał. Sam kiedyś musiałem się wycofać spod ŻT. Całkowicie się zgadzam z tymi dwoma cytatami golanmac-a i to sprowokowało mnie do wypowiedzi. Jeśli człowiek naraża tylko siebie w imię celu który chce osiągnąć to pozwólmy mu. Nie bądźmy strażnikami cudzej psyche.
Że też Wam się kurka chciało w taka piźdz... zdobywać ŻT :bowdown:

_________________
"Posekaj, posekaj"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 7:03 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
don napisał(a):
Że też Wam się kurka chciało w taka piźdz... zdobywać ŻT


A pamietasz Donie jak myśmy dokonywali oblężenia ( przy użycia Sukinsyna ) Starego Schroniska to na Żółtą dwóch się udało. Ta góra ma coś w sobie.

P.s. Panowie , Wasze wyjazdy to zawsze emocje. Życzę Wam jak najwiecej radosnych relacji.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 7:48 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lip 24, 2006 7:21 am
Posty: 3052
Lokalizacja: Leytonstone
Rohu widzę że polubiłeś wycieczki przy halnych :wink:

_________________
Dar mądrości - to przede wszystkim umiejętność panowania nad swoją głupotą.

GG 8660406
Skype justka1983


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 8:49 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Justka napisał(a):
Rohu widzę że polubiłeś wycieczki przy halnych :wink:


Lubię halny, bo człowiek jest przy nim taki zawiany ;)

A tak serio, to lubię wiatr. Kojarzy mi się z wczesnym dzieciństwem spędzonym na podbeskidzkiej wsi (mieszkałem tam do 3 klasy podstawówki). Wiały tam zawsze bardzo silne wiatry. Droga zimą do szkoły to była masakra. Często wiatr nas przewracał i brnęliśmy w śniegu przez 1,5km. Czasami zaspy po nocy były takie, że nie można było z domu przez drzwi z parteru wyjść, bo były całe zasypane. Więc ten halny to taka nostalgia :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 9:26 am 
Stracony

Dołączył(a): Pn lip 24, 2006 7:21 am
Posty: 3052
Lokalizacja: Leytonstone
rozumiem że lubisz wiatr ale żeby aż taki :lol:
Rohu napisał(a):
Idzie się bardzo ciężko. Miota nami jak kukłami. Podobno wiatr dochodzi w porywach do 140km/h.

a tak serio to podziwiam za chęci i gratuluję zdobycia szczytu w takich warunkach. :)

_________________
Dar mądrości - to przede wszystkim umiejętność panowania nad swoją głupotą.

GG 8660406
Skype justka1983


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 10:10 am 
Kombatant

Dołączył(a): So cze 30, 2007 6:49 pm
Posty: 460
Zbrodnia (wlezienie do rezerwatu ścisłego) i kara (brak widoczności i wicher) :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 10:25 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 05, 2007 8:49 pm
Posty: 6331
Lokalizacja: Kraków
Cytuj:
Zbrodnia (wlezienie do rezerwatu ścisłego)


Jakiego rezerwatu? Przecież byliśmy tylko na Krupówkach. Zdjęcia to fotomontaż, a relacja to owoc wybujałej wyobraźni schizofrenika.
Przecież w taką pogodę wychodzić w góry to czysta głupota ;)

Justka napisał(a):
a tak serio to podziwiam za chęci i gratuluję zdobycia szczytu w takich warunkach


Jak dochodziliśmy na grań pomyślałem, że jakbym był sam, to pewnie za chwilę bym stamtąd spier...ał. Więc gdyby nie cała ekipa i wzajemna mobilizacja, to pewnie by się nie udało.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 11:21 am 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Cytuj:
Wandalizm na znakowanym szlaku bardziej jest godny
potępienia niż kultura w ścisłym rezerwacie.
Najwyższym zaś przejawem wandalizmujest zgodne z
prawem lecz wyłącznie utylitarne spojrzenie na Tatry


W. Cywiński


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 12:00 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
golanmac napisał(a):
Cytat:
Wandalizm na znakowanym szlaku bardziej jest godny
potępienia niż kultura w ścisłym rezerwacie.
Najwyższym zaś przejawem wandalizmujest zgodne z
prawem lecz wyłącznie utylitarne spojrzenie na Tatry

W. Cywiński


Dzięki golanmac !

To jest teza ,którą zawsze staram się popularyzować.
Nawet w rozmowach z "Parkowymi " niejednokrotnie przyznawali mi rację.
Mówili wprost ,że pilnują glównie tam -gdzie masowy turysta będzie skracal szlak i po kilku tygodniach zrobi się straszliwe spustoszenie.
Zwróćcie uwagę ,że wielu z nas chodzi pozaszlakowo i nie ma praktycznie problemów z TPN. Prawda jest taka ,że gdyby chcieli to lapaliby bez większych problemów. Przy ladnej pogodzie widać z daleka i wystarczy jeden komunikat na radiu.
Przy brzydkiej ( tak jak na ŻT wystarczy pójść śladami i już widać gdzie ekipa poszla )
Ale sami "Parkowi " wielokrotnie twierdzili ,że nieoficjalnie takich wejść się nie ściga. Mają kilka obszarów gdzie bardzo pilnują ze względu np na siedliska orla . Ale mają też miejsca gdzie praktycznie nie ma takiej potrzeby. np ŻT ,Szpiglas, MSCz, .
Ale już np. Smreczyński jest pilnowany ( bo latwy do upilnowania i nie pownno się tam chodzić )
Pamiętam rozmowę z jednym z zapalonych parkowych "ekologów" ;
cytat ;" e co tam ku.... to wasze podejście poza szlakiem -problem to jest z tym gównem ,które każde schronisko spuszcza do potoku po kilkaset litrów dziennie " i to oddaje skale i gradacje problemu.
W wielu parkach narodowych ( USA, Kanada ) jest nawet nieoficjalna wspólpraca pomiędzy " pozaszlakowcami i parkiem "
To wlasnie pozaszlakowcy odnajdują zabląkanych turystów ,to oni znajdują wnyki i je likwidują ,to oni w większości zglaszają pożary ,to oni zabierają śmieci po syfiarzach ,to oni zawiadamiaja park jak towarzystwo jeździ Quadami czy motorami po parku .
Tak ,że niejednokrotnie pozytek z takich pasjonatów ( a na Forum są raczej wylącznie pasjonaci i to jacy :D ) jest bardzo duży.
I każdy doświadczony parkowiec na swiecie to powie.
Tacy pasjonaci to taki trochę "Fan Club " wiedzą wszystko i dbają .

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 2:01 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
co prawda z 2002 roku, ale nadal aktualne ...
http://www.krakow.ptt.org.pl/archiwum/w ... odzic.html


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 2:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
* W r. 1968 władze oświatowe NRF wydały przepis .zabraniający prowadzenia w góry wycieczek szkolnych wyżej niż warstwica 1800 m. W Tatrach odpadłby więc nie tylko Zawrat, ale nawet Giewont. (Red.)

Proponuje w Polsce zakaz pielgrzymek powyżej 1000 m.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 2:09 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
Łukasz T napisał(a):
Proponuje w Polsce zakaz pielgrzymek powyżej 1000 m

A może ograniczyć do 700 m pod hasłem "Zakopane z przewodnikiem" ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 2:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Tak. I od razu do szarży puścić Lecha na Kasztance.

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 2:18 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
jigsaw napisał(a):
A jesli kiedys spotkacie tych naprawde doswiadczonych to spytajcie ich czy chodza przy halnym.

Może być halny a może być HALNY ... :wink:
A kiedy wieje już za bardzo to kwestia subiektywna, o którą nie warto się mocno sprzeczać ...

Osobiście lubię wiatr, w górach też.
Dlaczego ?
Bo mocno się pocę i lubię dobrą wentylację.
Dodaje też dramartyzmu.
Gorzej jak wieje tak mocno, że zaczynają sie drzewa kłaść.
To co innego.
Jako elektryk lubię też burze ale akurat w górach nie za bardzo. :lol:

Raz strasznie wiało na małołączniaku tak, że gdy musiałem się odlać to spray szedł po stoku na kilkadziesiąt metrów. Nie wiem czy to był halny czy nie ... Fakt, że ostro wiało.

Innym razem w czasie halnego strasznie nam się nudziło a że nie lało więc nie usiedzieliśmy tylko poszliśmy na wycieczkę. Do tego byłem na prochach. Przeziębienie. Ale jestem pod Tatrami i będę leżeć w łóżku ? Poszliśmy w górę Lejowej, potem żlebem pod same zerwy Kominiarza i pod tymi ścianami trawersem do Dudowej. Akurat się okazało, że to zaciszne miejsce było. Widać tylko jak wiatr zdmuchiwał na nas z góry z wierzchołka masę jesiennych liści ...

_________________
Obrazek TG


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 2:49 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Ciężko było ...
Bez sprzętu ani róż ...
Ja bym się chyba wrócił.
Ale w jakąś lepszą pogodę, jak już iść na ŻT zimą to może warto wtachać narty, jak ktoś ma siłę i umiejętności ?

Właśnie sprawdziłem przewodnik Józefa Oppenheima.
http://pepperoni.fm.pl/zbooy/gory/biblio/
Szlak nr 8, str. 54.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 4:58 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): Śr lis 14, 2007 7:22 pm
Posty: 178
Nie lubimy krytyki co? :D Przyjmujemy tylko same zachwyty :)
Najlepiej poklepywac sie wzajemnie po plecach, posluchac pochwal kolegow. Podbudowac swoje ego. Pochwalic sie wchodzeniem do rezerwatu i walka z wietrzyskiem. A slowa krytyki to juz wielka obraza?
Mozna i tak. Jak kto woli.

Ale jak cos jest dla mnie glupota to nazywam to glupota. A tak jakos mam, ze glupote w gorach pietnuje a nie nagradzam.
Wchodzenie w rezerwat to głupota. Chwalenie sie tym publicznie to glupota. I chodzenie w wyzsze partie gor w czasie halnego to tez glupota. Silny wiatr znaczaco zwieksza ryzyka. Lawinowe rowniez.
Ale oczywiscie wiecie lepiej, a tu jeszcze ktos smie to krytykowac :)

I nikomu nic nie zabraniam. Tylko mowie, ze to dla mnie glupota. :D
A sluchanie samych pochwal to najkrotsza droga do samozachwytu. A w gorach to bywa grozne.

A co do sezonow w Tatrach, drog, ktore przeszedlem czy w jakich gorach bylem to sie o tym nigdy nie rozpisuje. Bo wspinam sie i chodze po gorach dla siebie, a nie po to aby sie tym chwalić :)

Pozdrawiam i zycze dalszych sukcesow.
Przy okazji. Swietna relacja, swietne wejscie. I jaki cel honorny :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 5:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Powiedzmy, że głupota to rzecz względna.
Samo chodzenie po górach można by bez trudu nazwać czystej wody głupotą ...
Bo na cholerę ...
Moja gaździna pięknie to ujęła ... "Po co się drapać tam gdzie nie swędzi". :lol:
Według jej norm i ja, i Ty i większość forumowiczów to idioci ... :lol:

A tacy goście jak Ci z relacji zawsze byli, są i będą.
Ten ich wypad, może trochę zwariowany, nie robi w niczym różnicy ...
Wielu ludzi, głównie decydentów, popełnia błędy na gigantyczną skalę, błędy od których zależy przyszłość całych regionów, np. Tatr. I co ?
Najprościej powiedziawszy -> nico ...

Jędruś coś tu gdzieś zapodał, że w jakiejś tam Zawoi chcą zbudować kurort narciarski. Według moich norm to głupota. A to dlatego, że inwestycja na taką skalę pod względem skutków na wiele wiele lat jest bez porównania bardziej szkodliwa niż wyrypa kilku gości poza szlakiem gdzieś tam np na Babią Górę ... Do tego, zakładając ocieplenie klimatu, jest to inwestycja komercyjnie bez przyszłości ... To też, według moich norm, głupota ... Czasami sam kupuję rzeczy bez sensu. I nie można tego inaczej ocenić jak głupotę.

Ale to wszystko moja logika. Zapewne głupia.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 5:21 pm 
Stracony

Dołączył(a): Śr cze 20, 2007 5:51 pm
Posty: 10096
Lokalizacja: Moszna
jigsaw napisał(a):
Nie lubimy krytyki co

Ależ wręcz przeciwnie, krytyka jest nie tylko potrzebna ale i oczekiwana, bez krytyki nie było by dyskusji a bez dyskusji forum ...
jigsaw napisał(a):
Wchodzenie w rezerwat to g�upota

A dlaczego uważasz że wchodzenie w zimie do rezerwatu to głupota ?
jigsaw napisał(a):
Chwalenie sie tym publicznie to glupota

Tu masz zdecydowaną racje, w naszym kraju nie powinno się chwalić takimi wyczynami, zbyt wielu jest życzliwych ...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 7:18 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
golanmac dzięki za fajny i ciekawy artykul.
Gustaw :Thank's :D

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sty 15, 2008 9:59 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 26, 2007 2:46 pm
Posty: 384
Lokalizacja: Łódź
fakt, art. fajny i jestem podobnego zdania.
Bo skoro na terenie TPN-u wolno poruszać się TYLKO po znakownych szlakach turystycznych to dlaczego istnieją liczne wydeptane ścieżki właściwie na znakomitą większość szczytów i przełęczy w Tartach? Wniosek z tego taki, że istnieje jakaś grupa "nadludzi" którzy mimo zakazu moga hasać w dowolne miejsca w Tarach.

_________________
Czym wyżej, tym te góry jakieś mniejsze!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 16, 2008 2:06 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 29, 2006 3:34 am
Posty: 14894
Lokalizacja: Ząbkowska, róg Brzeskiej
Luka3350 napisał(a):
...Ale mają też miejsca gdzie praktycznie nie ma takiej potrzeby. np ŻT ,Szpiglas, MSCz...

Szpiglas..? Na Szpiglasowy Wierch jest normalny szlak....(?) Co najwyżej w drugą stronę - to rzeczywiście.

_________________
Widzisz lewaka, nie stój z boku, reaguj!! Pamiętaj, lewactwo karmi się obojętnością i bezczynnością.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 16, 2008 8:10 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
grubyilysy masz rację oczywiście .
Przyszedl mi na mysl Szpiglasowy bo za czasów ,kiedy nie bylo na niego szlaku -> byl czesto odwiedzany bezszlakowo i nie bylo "represji " ze strony TPN.

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 16, 2008 8:12 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 03, 2005 1:09 pm
Posty: 22106
Luka3350 napisał(a):
kiedy nie bylo na niego szlaku


Prawnie to tam szlaku chyba dalej nie ma. Szpiglas jest udostępniony do wejścia. Co , krótko mówiąc, jest innym nazwaniem "szlaku". Czyli bełkot przepisowy :lol:

_________________
"Stary jestem, mam sklerozę, czas umierać" 09.IX.2006 - rozstaj dróg w Dolince za Mnichem

"Stałem się nowym użytkownikiem ale ten nowy też musi posta napisać"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 16, 2008 8:28 am 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Łukasz T no wlasnie sam się zdiwilem ty "szlakiem"
ale pomyślalem sobie ,że pewnie jest ,a ja nie wiem .
Ale faktycznie jest to
Łukasz T napisał(a):
bełkot przepisowy


Chodzi o to ( zaraz się podniesie wrzask i wojna ) ,że w TPN są obszary zdecydowanie mniej i bardziej chronione. Wynika to z wielu czynników np siedlisk zwierząt ( Orla -Kominiarski czy Niedźwiedzia -Woloszyn )
Moim zdaniem są też obszary "odpuszczone " np Czerwone gdzie pomijając wydeptaną na 20 m ścieżkę turystyczną jest prowadzona wręcz "masowa" dzialalnośc speleo i wszędzie mozna spotkać ludzi .

Ale moim zdaniem ( tak jak napisalem w poprzednich postach o korzyściach plynących z fascynatów i maniaków górskich ) wlaśnie istnienie tych ,którzy chodzą nie raz w roku ,ale jak najczęsciej ( choć czasem bezszlakowo ) jest bardzo dobre dla gór i ich ochrony.
To jest najbardziej świadoma częśc " górskiego światka turystycznego" a jednym z dowodów na to jest to co już bylo poruszane ,że wlaśnie ci najbardziej aktywni np. najmniej zostawiają śmieci.
Jednak wraz ze wzrostem zainteresowania i aktywnego chodzenia rośnie świadomość wartości tych gór .

Zresztą ( co jest typowe dla PL ) i przy tym temacie jest wysoki poziom emocji ,który nie pozwala na realną oceną sytuacji.
Kiedy jest awantura o kilkuosobowe wejście na ŻT jest cisza jeśli chodzi o ścieki schroniskowe ( totalny skandal ,który trwal ponad 60 lat ) ,albo jesli chodzi o wandalizm i rabunkową gospoadrkę leśną w obrebie Chocholowskiej . Czasem tak jest ,że protestujący ekolodzy przeciwko wycięciu drzewa nie zauważą ,że 20 km dalej powstaje kombinat metalurgiczny ,który zniszczy tysiące ha lasu :D

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 17, 2008 12:06 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So cze 30, 2007 6:49 pm
Posty: 460
Luka3350 napisał(a):
To wlasnie pozaszlakowcy odnajdują zabląkanych turystów ,to oni znajdują wnyki i je likwidują ,to oni w większości zglaszają pożary ,to oni zabierają śmieci po syfiarzach ,to oni zawiadamiaja park jak towarzystwo jeździ Quadami czy motorami po parku .

Chyba jesteś bardzo dumny z faktu łamania prawa i przepisów ochrony przyrody? Daj, wypnij pierś, to Ci przypnę medal... :)

Ciekawe, czy takie przykładowe kozice też były by tego samego zdania, gdy w lutym wleziesz im do rezerwatu, na obszary ich cielenia się... Zaś co do tego cichego poparcia pracowników TPN, pogadaj sobie z nimi via e-mail, czy poczytaj co oni sobie piszą prywatnie...
W samych tylko polskich Tatrach jest 30-40 szczytów, na które można wejść legalnie, szlakiem całorocznym lub zimowym- plus jakieś drugie tyle szczytów, dostępnych równie legalnie dla osób ze wspinaczkowym sprzętem i doświadczeniem. Ale cóż to znaczy, gdy ktoś po prostu musi wleźć akurat do rezerwatu...
I jeszcze coś. Nawet, jeśli przymknąć na chwilę oczy i przyjąć ten punkt widzenia, że "cóż znaczy te kilka osób w rezerwacie", to sprawdziłby się on dopóki lazło by tam naprawdę niewiele ludzi, dosłownie garstka. Skoro zaś Ty uważasz, że masz prawo tam iść, to co powiesz dziesiątej, setnej, pięciotysięcznej, stutysięcznej osobie, która powie tak samo i też tam polezie? Jak uzasadnisz, że Ty możesz i masz prawo, a ona nie? Zaś jeśli nie uzasadnisz, to po co w ogóle rezerwaty? Listek figowy dla naszego górskiego egoizmu?


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 17, 2008 12:42 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
mac ap nie jestem zwolennikiem wchodzenia do ścislych.
W ogóle nie rozumiem czemu stalem się wrogiem Parku nr 1 .
Raz bylem w terenie chronionym ,a 100000 razy w szlakowym.
O co kur.... chodzi ?
Akurat jestem chyba ok, bo wynioslem z tatrzańskich jaskiń setki kilogramów śmieci ,syfa i karbidu .
Pomagalem przy kartowaniu jaskiń .
I wiele innych dzialań. Więc pls może inny przyklad niż akurat ja ??
Bo trochę mi to polowaniem na czarownice trąci .
NIE chodzę do ŚCISLYCH . OK :?:
NIE polecam tego .OK :D

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 17, 2008 1:03 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2007 3:03 pm
Posty: 8796
Lokalizacja: Londyn, kiedyś W-wa, jutro ... ?
Nie chcę się wdawać w jakieś tam przydługie polemiki.
Kwestia łamania przepisów to nie jest kwestia dumy czy wstydu.
Nie dla mnie.
Prawo to prawo. Wymysł człowieka i jak człowiek bywa ułomne. Złe prawo jest olewane i ginie. Są ludzie, którzy czczą prawo. Niektórzy też sprawiedliwość. Ja do takich nie należę. Bo to są rzeczy względne i przemijające. Uważam, ze prawo trzeba szanować ale i też trzeba je uznawać tylko i wyłącznie za narzędzie w pewnym konkretnym celu. I tak jest z przepisami TPN. Nie twierdzę, że są akurat złe czy ułomne ale one są stworzone w konkretnym celu a nie same dla siebie czy dla satysfakcji służb parkowych. Czy spełniają swój cel w swej obecnej formie ? Czy są mechanizmy ich egzekwowania ? Czy działają ? W dużej mierze tak i chwała im za to.

Mnie bardziej boli, że nie widzę żadnej sensownej wizji dla regionu Tatr, dla Zakopanego. Można się kurczowo trzymać istniejących przepisów ale to nie będzie miało wpływu na procesy, które zachodzą poza granicami TPN i rezerwatów. Luka3350 wspomina dużo o pewnej kulturze turystycznej, z której może być chyba sam dumny, o kulturze, której brakuje większości innych odwiedzających Tatry. I tą kulturą trzeba chyba bardziej się zająć niż ściganiem kilku maniaków górskich. Wiara w same przepisy nic nie da. Uaktualnić jakiś tam kodeks czy regulamin jest najłatwiej, a aktywnie wpływać na coś takiego jak kultura zachowania - potwornie trudno. Wystarczy usiąść przed pecetem, wklepać kilka paragrafów, wydrukować, dać do warsztatu a tam zrobią nowe zielone tablice ogłoszeniowe, które się potem rozstawi tu i tam. Można to wszystko jeszcze opublikować w prasie, biuletynach i w necie i poczuć się dobrze bo się tyle zrobiło dla dobrej sprawy (i poczuć się dumnym, wypiąć pierś i dostać medal - to jest podejście takich gości z niektórych formacji politycznych, dlatego wiele ważnych spraw toczy się tak jak się toczy). Czy od tego kultura turystyczna rozkwitnie ? Nie. Bo mandatem nie wiele się zdziała. Potrzebne są autentyczne wzorce a tych chyba na Krupówkach trudno znaleźć. Już dużo łatwiej je znaleźć na tym forum i to mi sie wydaje Luka3350 chciał udwowodnić.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 17, 2008 1:29 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn lut 11, 2013 4:09 pm
Posty: 9871
Lokalizacja: FCZ
czytam i czytam i napisze swoje przemyślenia..
Sam popełniłem tego typu grzech kilka razy-zupełnie świadomie-mam swoje argumenty ktoś kto jest przeciw ma swoje..

tu chodzi o to chłopaki że pisząc o tego typu wyprawach (a sam zamieszczałem zdjęcia z takich) dając je na światło dzienne musimy nastawić sie na krytykę innych -mają rację -rezerwat- po to jest by nikt tam nie chodził jeśli już tam wchodzimy to opisując to jak zwykła wycieczkę na Zawrat -trafiamy w ul przeciwników tego typu akcji..
ja Was nie potępiam ani nie mówię że źle ze jest ta relacja -ona poprostu została opisana jak zwykła wycieczka szlakowa a taka nie była..
myślę ze z ta ta krytyka.. poniekąd słuszna
:wink: bo jednak łamiemy prawo 8) bez względu na to jak sie tłumaczymy :!:
pozdro

_________________
NIE MA LEPSZEGO OD MIĘGUSZA WIELKIEGO!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 17, 2008 1:31 pm 
Stracony

Dołączył(a): So lis 03, 2007 11:11 pm
Posty: 4104
Lokalizacja: Kraków K.E.G.
Gustaw napisał(a):
Już dużo łatwiej je znaleźć na tym forum i to mi sie wydaje Luka3350 chciał udwowodnić.


Gustaw -bardzo Ci dziękuje po raz kolejny za mądre i spokojne slowa.
Nie mogleś tego lepiej ująć ,więc już nie tworzę kolejnych linijek tylko innych odsylam do dokladnego przeczytania tego co napisal Gustaw.

Myślę ,że nie chodzi o to abyśmy tutaj na Forum w tym faktycznie wąskim gronie aktywnych tursytów górskich walczyli ze sobą ,ale o to ,aby stworzyć coś co może kiedyś stanie się początkiem takiej kultury górskiej jaka panuje w innych regionach świata.
Gdzie przewodnik to nie tylko blacha i kasa ale też honor i klasa czlowieka.
Gdzie sprzęt wartości kilku tysięcy Euro zostawia się na przelęczy n dwa dni -bo nikomu do glowy nie przychodzi ,że coś może zginąć.
Gdzie każdy kto wlezie powyżej 1600 m np pm nawet nie bierze pod uwagę ,że nie zabierze w dól swoich smieci.

Ale jako zawodowy optymista jestem pewien ,że tak będzie ,a lektura tego Forum mnie w tym utwierdza.
I co więcej -też posty mac ap bo wiem ,że gdybysmy się spotkali ,okazaloby się ,że chodzi nam o to samo. A nieporozumienie wynika z tego ,że klawiatura jest zlą formą przekazywania myśli polączoych z emocjami. Nieraz widzę jak posty ( nie moje ,ale inne ) są zupelnie opacznie interpretowane .

_________________
Krakowska Ekipa Górska -KEG
www.keg.yoyo.pl STRONA O GÓRACH


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 127 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL