Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 20, 2024 1:18 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N sie 16, 2009 9:49 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 1:44 pm
Posty: 350
Lokalizacja: Jaworzno
Witam.

W tygodniu dociera do mnie informacja, że mam wolny piątek i długi weekend automatycznie. Nie omieszkam wykorzystać tej wspaniałej możliwości wyjścia w góry i skladam koledze p fachu propozycję, aby uderzył ze mną. Wyraża aprobatę, zatem wstępnie planujemy piątek i do końca tygodnia pracy nie zmienia się nic i w piątek z rana atakujemy Ponikiew i Leskowiec.

Startujemy z Ponikwi - Książkowa. Zanim znajdujemy szlachetnego gospodarza, który pozwolił pozostawić wóz na swoim podwótrzu, mija nas kilka osob, które wyszły chyba z PKS-u lub z innych aut, których musiałem nie zauwarzyć. Idziemy za niebieskimi znakami. Tutaj to już daleka część szlaku, bo swój początek bierze on w Wadowicach. Szlak po chwili skręca w lewo za przystankiem PKS i za mostkiem skręca w prawo, by po przekroczeniu "Ponikiewki" (tamtejszego strumienia), minięciu jeszcze kilku zabudowań wejść w las i prowadzić po maleńku ku górze. Szlak ten nie jest widokowo uposażony niestety. Prowadzi raz bruzdą, którą wypłukała tam spływająca podczas deszczu woda albo po kamyczkach, korzeniach. Najlepszym i w zasadzie jedynym punktem widokowym jest miejsce zaraz poniżej schroniska na trasie "Białych Serc". Nie wszyscy idą ta droga i widzą nieco mniej prawdopodobnie. Otóż w pewnym momencie na szlaku dochodzimy do skrzyżowania. Z prawej przychodzą znaki zielone, a niewiele dalej zaś z prawej prowadzą znaki namalowane jako białe serca. Jest to tarasa prowadząca bodajże z Andrychowa czy Rzyk? Nie wiem dokładnie ale jej założenie jest takie, żeby mogli nią wejść ludzie starsi, a nawet inwalidzi, by móc pomodlić się w kaplicy na Groniu Jana Pawła II. Podobno na potrzeby tej tarsy karczowano las i prowadzono całkiem nową ścieżkę... W każdym razie po minięciu tego i nadrzewnej kapliczki zaś niewiele dajel po lewej jest takie miejsce, gdzie znaki zielone i niebieskie idą prosto pod górę pod linią elektryczną, a w lewo odchodzi ścierzynka dużo mniej nachylona. I to ta trasa. :) I po lewej są widoki dość dobre. Zdjęcia będą później, bo jeszcze nie mam ich u siebie. Szlaku jako tako nie ma co opisywać. Jak wspomniałem wcześniej średno jest ciekawy. Tak czy owak warto odwiedzić to miejsce, bo o ile szlak nie oferuje nic ciekawego, to szczyt owszem. I niedaleko jest do rezerwatu Mado Hora i schronisko ma dobry klimat. Chociaż kiedy byłem tam ostatnimi razy (a całkiem ostatnio to jakiś rok temu) a bywam i do dwóch razy na rok na tej górce, to było na prawdę świetnie, gospodyni sypała żartem i rozmowna była mocno, a teraz spotkałem się z zachowaniem, które mówiło "robię, co muszę robić żeby przeżyć jakoś" i odczułem to i niepodobało mi się. Może dlatego, że schronisko siostry gospodyni z Leskowca otrzymało pierwsze miejsce w rankingu "N.P.M", a Leskowiec dopiero trzydiestektóreś? A może po prostu miała gorszy dzień? Tak czy owak polecam to miejsce. Nie wyszła z tego, co tu napisałem jakaś super relacja ale byłem tam i uważam, że można zaprosić w to miejsce nawet miłośników mocnych wrażeń z Tatrzańskich szlaków. A dla jadących ze śląska jest to niejako po dordze, jeżeli nie jadą zakopianką od Krakowa (bo niektórzy jeżdżą stąd do Kraka A4-ką i dopiero cisną do Zakopanego) tylko przez Zator, Wadowice, Suchą Beskidzką, Maków Podh. itd. drogą numer 28, to należy w Gorzeniu Górnym skręcać w prawo do Ponikwi i już. :) Ot, mała przebierzka przed konkretną trasą w Tatrach. A można to zrobić spokojnie w 2-3 godziny. To tyle, jakieś konkretniejsze fotki pokażę za jakiś czas. Jeżeli je uzyskam.



Pozdrawiam.


Obrazek Obrazek

_________________
http://www.savethevinyl.ugu.pl/


Ostatnio edytowano So sie 22, 2009 12:01 pm przez MateuszEQ, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sie 17, 2009 9:17 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt lut 26, 2008 6:38 pm
Posty: 1930
dobrych kijków używasz - mastersy są mocne :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 18, 2009 4:42 pm 
Swój
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 10, 2009 3:55 pm
Posty: 43
Lokalizacja: górny śląsk
bardzo lubię tamte tereny....świetne na rozbiegówkę przed sezonem Tatrzańskim...no i piękne widoki :)

_________________
"Przegranym nie jest ten który upada, ale ten który upadnie i się nie podniesie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 18, 2009 4:55 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2006 7:01 pm
Posty: 3482
Lokalizacja: Monoklina Beskidzka
Na marginesie. Polecam drogę z Tarnawy Górnej. Koło sklepu za mostkiem w prawo (tabliczka Krzaki, Czubaki czy jakoś tak). Przy kapliczkach zawsze w prawo (w lewo jest niedobrze ;) ). Dochodzi sie do oznakowanego szlaku z Krzeszowa. Można zapytać w sklepie koło nowego drewnianego domu ze strzechą. Ładny, widokowy, chyba najprzyjemniejszy ze wszystkich, które tam są.

_________________
Po latach nie pamiętasz makabry tylko to, co najpiękniejsze. No chyba, że jesteś z natury zgorzkniałym zgredem, to zapamiętasz co innego...
Starsza pani w kapeluszu albo ktoś młodszy w kasku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 19, 2009 3:00 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 1:44 pm
Posty: 350
Lokalizacja: Jaworzno
Ja też bardzo lubię te tereny. :) Dlatego tam chadzam. Z Tarnawy nie szedłem jak dotąd, zawsze startuję z Ponikwi... To chyba taki sentyment.


Pozdrawiam.

_________________
http://www.savethevinyl.ugu.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 19, 2009 7:27 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 13, 2008 12:24 am
Posty: 6022
Lokalizacja: Centrum Dowodzenia Wszechświatem (Wro)
oho, znajome rejony :) moja familia upodobała sobie okolice Ponikiewki na wypoczynek weekendowy i często tam jeżdżą - dla mnie lekka trauma, bo kiedyś za dzieciaka wlazłam na kamienną tamkę na Ponikiewce a potem miałam kłopot z wydostaniem się z niej :shock:
a na Leskowiec kiedyś wdrapałyśmy się z żoną w charakterze ceprów doskonałych, startując właśnie znad Ponikiewki... z dekadę temu?
obudziłeś wspomnienia. dzięki ;)

_________________
ಠ_ಠ Innego końca świata nie będzie. Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 19, 2009 9:05 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2006 7:01 pm
Posty: 3482
Lokalizacja: Monoklina Beskidzka
MateuszEQ napisał(a):
Z Tarnawy nie szedłem jak dotąd, zawsze startuję z Ponikwi... To chyba taki sentyment.

No jest tak. Ale spróbuj inaczej. Do wygrania nowe sentymenty za lat 10-20 i więcej ;)

ps. Gdybyś się zdecydował, spytaj w sklepie o drogę. To to miejsce. Na mapie jest zaznaczona leśniczówka.
Obrazek

_________________
Po latach nie pamiętasz makabry tylko to, co najpiękniejsze. No chyba, że jesteś z natury zgorzkniałym zgredem, to zapamiętasz co innego...
Starsza pani w kapeluszu albo ktoś młodszy w kasku


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 19, 2009 2:42 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 1:44 pm
Posty: 350
Lokalizacja: Jaworzno
:)

Dziękuję za propozycję, na pewno skorzystam zniej przy kolejnej "akcji szczytowej" na Leskowiec. ;)

Cieszę się, że lubicie to miejsce tak samo jak i ja je lubię.

Pozdrawiam.

_________________
http://www.savethevinyl.ugu.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 22, 2009 11:58 am 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 1:44 pm
Posty: 350
Lokalizacja: Jaworzno
Nie rzucam słów na wiatr. Kilka fotek więcej:



Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam.

_________________
http://www.savethevinyl.ugu.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 25, 2009 9:47 pm 
Zasłużony

Dołączył(a): So mar 17, 2007 7:57 pm
Posty: 268
Lokalizacja: Beskid Mały
całkiem ładnie, też lubię te tereny, ale bardziej w zimie...

a Babią G. było widać z Leskowca?

_________________
...w górach ŚWIAT wygląda inaczej...

...w górach a nie tylko w Tatrach! :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N sie 30, 2009 6:33 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pt lis 21, 2008 1:44 pm
Posty: 350
Lokalizacja: Jaworzno
Ja nic nie dojrzałem.

Pozdrawiam.

_________________
http://www.savethevinyl.ugu.pl/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL