Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Wt cze 04, 2024 4:29 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt wrz 22, 2009 3:09 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
Pierwsza wyprawa po Tatrach, miesiąc przerwy, nie wiadomo jak z kondycją... Wybór pada na Cairngormsy, bo tylko tam ma być w miarę znośna pogoda. Zginęła nam mapa, więc zabieramy tylko książkę w której opisana jest nasza trasa, i wio.

Obrazek

Faktycznie jest ładnie, ale pizga jak w kieleckiem (na tych subartktycznych, bezdrzewnych płaskowyżach to norma) i momentalnie przewiewa mi nos i uszy. Na katar nic nie poradzę, ale pluję sobie w brodę że nie wzięłam czapki. Chłopaki też nic nie mają. Nagle Mazio przypomina sobie o apteczce, a konkretnie o znajdującej się w niej chuście opatrunkowej. Chusta jest jak znalazł! :D Co prawda Mazio i Marcin śmieją się ze mnie, że wyglądam jak przedwojenna niemiecka gosposia i że powinnam mieć dwa mopy w charakterze kijków, ale mam to gdzieś, bo uszy mnie już nie bolą.

Obrazek

Maszerujemy płaskowyżem, potem wąwozem, wreszcie doliną. Pogoda się pieprzy więc strasznie marudzę. W dodatku coś podejrzanie długo idziemy, a mi trochę spadła kondycja. Ogólnie, jest do dupy :x
Za bardzo mi zasmakowały domowe weekendy, a w dodatku ta cholerna dolina ciągnie się jak nie przymierzając Biała Woda.

Wreszcie, po wiekach wypełnionych wpadaniem w błoto, moim utyskiwaniem, walką z wiatrem i deszczem dochodzimy pod punkt docelowy, czyli pierwszy z planowanych munrosów, Angel's Peak. Opatrzność najwyraźniej lituje się nade mną, bo aura się polepsza.

Obrazek

Grań na Anioła miała być scramblingowa, a jest zwykłą kupą kamcorów, dopiero pod koniec trzeba wyjąć rączki z kieszeni. Maszerujemy dzielnie, ja i mój czepek, świadomi, że bardziej męczących podejść już nie będzie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po wyjściu na płaskowyż dopiero widać, jak bardzo jesteśmy w środku niczego. Do najbliższych miejscowości - Aviemore i Braemar - jest ładnych kilka (kilka czyli tak bardziej 6 niż powiedzmy 2) godzin marszu. Przed nami też dobry kawał, ale co zrobić, trzeba cisnąć, żeby nas tu nie zaskoczyła noc.

Obrazek

Płaskowyże podcięte urwiskami to bardzo często spotykana formacja w Szkocji, ale w Cairngormsach osiąga swoje formy ekstermalne.

Obrazek

Kontrast samego plateau:

Obrazek

I jego kotłów:

Obrazek

Zapieprzamy jak nienormalni, drugiego munrosa, Braeriacha, dosłownie przebiegamy chcąc za wszelką cenę przejść początkowy wąwóz przed zmrokiem. Udaje się, ale do samochodu dochodzę już na rezerwie. W samochodzie zerkam do naszej książki. No ładnie, zrobiliśmy 29 km :shock: Jak ja mogłam wcześniej przeoczyć ten detal? Nic dziwnego, że padam. Wypijam piwo i urywa mi się film. Mazio budzi mnie przed domem, półprzytomna wbijam się do łóżka, zero prysznica, dobrze że chociaż ostatkiem świadomości zrzucam buty :oops:
Sezon jesienno - zimowy uważam za otwarty :D

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt wrz 22, 2009 3:12 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 18, 2009 11:04 am
Posty: 10406
Lokalizacja: miasto100mostów
Vespa zdjęcia wyglądają jak z terenów wokół parku narodowego Denali na Alasce.

_________________
'Tatusiu, zostań w samochodzie, a my zobaczymy gdzie zaczyna się nasz szlak.'


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 3:26 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ale bym tam focił... eee ja tam kiedyś 40km po śniegu zrobiłem :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 5:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
kilerus napisał(a):
Ale bym tam focił...

I pewnie z bardzo fajnym rezultatem, dobrze ze widzisz potencjal, nas sie czesto ludzie pytaja co tam tak ponuro. A to sa na tyle specyficzne krajobrazy, ze przecietny fotograf moze kompletnie nie przekazac ich uroku - one sie nie bronia same, jak Tatry Wysokie np. Tymczasem w realu szkockie gory sa naprawde przepiekne.

... co mi sie stalo z polskimi znakami? :evil:

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 5:28 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Strasznie połogie te pagóry, nawt bardziej niż Bieszczady, może się naraże, ale niezbyt mi się podobają, na szczęście miłe akcenty foto w postaci postaci :wink:

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 5:57 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lip 23, 2008 8:51 am
Posty: 3860
Lokalizacja: Bathgate/Wawa
gouter napisał(a):
Strasznie połogie te pagóry, nawt bardziej niż Bieszczady, może się naraże, ale niezbyt mi się podobają

No Cairngormsy sa specyficzne. To jest jedyna w Szkocji grupa gorska o subarktycznym charakterze. Na poczatku naszej opisanej trasy jest hodowla reniferow - jak sie je obserwuje, zludzenie jest pelne :D Niestety na zdjeciach nie czuje sie tej pustki co w realu. Zawsze sie tam niesamowicie wyciszam.

_________________
[https://wordpress.com/view/3000stop.home.blog]239, zostało 43[/url]


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 6:39 pm 
Stracony

Dołączył(a): N wrz 14, 2008 5:52 pm
Posty: 5846
Lokalizacja: Górny Śląsk
A mi się takie płaskowyże bardzo podobają.
Przypominają mi trochę Krym - na dokładnie przeciwległym końcu Europy.
Formy ukształtowania podobne, tylko roślinność jak wygląda ze zdjęć zupełnie inna.

Myślę że przy odpowiednim oświetleniu mają bajeczne kolory.
Albo też na krotkę chwilę w maju kwitną tam jakieś różowe kwiaty (rododendrony albo coś w tym rodzaju, one lubią takie arktyczne okolice) i na krótko robi się całkiem odjazdowo kolorowo.

Pozdrowienia

Basia


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 7:10 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4468
Lokalizacja: GEKONY
Idealne miejsce do testowania głowic jądrowych :mrgreen:

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz wrz 24, 2009 7:30 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 03, 2008 6:56 pm
Posty: 758
Lokalizacja: Las Vegas
lubie ogladać foty z miejsc w których nie byłem ... te sa urokliwe, poprostu maja to coś ... tak jak napisał kiler, "troche" czasu, miekkiego światełka i może być "masakra" plener 8)

_________________
Żyj tak abyś po latach mógł powiedzieć-przynajmniej się nie nudziłem.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL