Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 2:40 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 15, 2011 11:13 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
13.03 niedziela. Skład wyprawy ja, Kamil (Ciacho) i Łukasz.
Jadąc w Tatry nie spodziewaliśmy się, że ten dzień na długo zapadnie nam w pamięci.
Cały tydzień śledziłem prognozy i wynikało z nich, że na week będzie ocieplenie i halny w porywach do 100km/h. W sobotę były lepsze warunki ale nie udało nam się jechać więc padło na niedzielę. Całą noc niespokojnie spałem i miałem jakieś złe przeczucia co do tej wyprawy.
Wystartowaliśmy dość wcześnie bo o 6.30 spod kolejki na Kasprowy. Słoneczko ładnie świeciło i czasem wiał bardzo lekki wiaterek. Podbudowani, że pogoda jest tak dobra napieraliśmy ostro do schronu :).
Obrazek

W Murowańcu robimy odpoczynek na śniadanie. 8:00 a ludzi jak w ulu. Ledwo udaje nam się znaleźć jakieś miejsce. Po kilkunastu minutach wyruszamy w stronę Zielonego Stawu. Wzmaga się wiatr. W oddali widzimy jak nad stawem unoszą się tumany śniegu. Mijamy kolejkę i zaczyna się torowanie w świeżo nawianym śniegu. Przy stawie ubieramy raki.
Obrazek

Przed nami idzie dwójka wspinaczy i jak się dowiadujemy od nich chcą zrobić Świnice środkowym filarem ale wątpią w sukces ze względu na pogodę.
Obrazek

Mijamy ich i podchodzimy do góry. Tutaj zaczynają się pierwsze problemy. Wiatr na buli wieje tak mocno ,że nie da się iść. Wypatrujemy tylko następnych fal wiatru i w przerwach między nimi szybko robimy parę kroków i znów stop. I tak kilkanaście razy, aż dochodzimy pod żleb.
Obrazek

Tutaj wiatr już tak nie wieje. Trawersujemy pod ścianę żeby nie iść środkiem żlebu. Pod ścianą dobry zmrożony śnieg. Idzie się pewnie i dobrze.
Obrazek

Największe zmartwienie to wielki nawis na szczycie przełęczy. Wygląda on bardzo nie ciekawie i aż czekać kiedy tylko spadnie.
Obrazek

Kolejny problem to wyjście na przełęcz. Na prawo prowadzi bardzo stroma ścianka na której widać jeszcze ślady poprzednich wyjść. My jednak wybieramy drogę w lewo. Przebijamy się na szczęście przez niezbyt dużą pokrywę śniegu i po 2:50 godz wychodzimy szczęśliwi na przełęcz. Tutaj jednak uderza nas mocny wiatr który przez cały czas wieje z równą siłą. Podchodzimy w stronę szczytu. Wiatr przeszkadza i idzie się ciężko jednak śnieg jest bardzo dobry. Jeden z kompanów zaczyna wątpić w sukces i robimy naradę co dalej. Dwóch jest za więc przegłosowane. Idziemy dalej i po kilkunastu minutach jesteśmy na szczycie wierzchołka taternickiego. Jestem szczęśliwy bo skompletowałem wszystkie trzy wierzchołki. Chciałem zrobić wszystkie na raz we wrześniu zeszłego roku ale z powodów bólu kolana udało się wtedy tylko zrobić dwa. Widok jest bardzo dobry :).
Obrazek

Obrazek

Patrzymy dookoła i nie widzimy nigdzie ludzi. Czyżbyśmy tylko my odważyli się wyjść dzisiaj w góry?. A może to przez unieruchomioną kolejkę na Kasprowy. Robimy kilkanaście zdjęć i złazimy.
Obrazek

Dość szybko schodzimy na przełęcz. Teraz problem którędy schodzić.
Obrazek

Wybieramy tą samą drogę którą wychodziliśmy. Brak liny asekuracyjnej daje się we znaki jednak zejście przez nawis okazuje się łatwiejsze niż wyjście.
Obrazek

Potem następuje dupozjazd. Miałem obawy bo to był mój pierwszy raz ale potem miałem niezłą frajdę :). Na dole żlebu okazuje się, że wiatru już praktycznie nie ma. Musimy się jeszcze przebić przez nowy nawiany śnieg.
Obrazek

W oddali dochodzą nas odgłosy śmigłowca gdzieś z okolic Murowańca.
Obrazek

Okazało się, że zeszła lawina z Koszystej i zabrała 3 osoby :(. Zaczynają się telefony od naszych rodzin czy wszystko z nami ok. bo akurat było nas trzech. W Murowańcu robimy krótki odpoczynek i po 10:30 godz akcji jesteśmy w Kuźnicach. W samochodzie dowiadujemy się, że zginęły te 3 osoby pochłonięte przez lawinę. Od razu w głowach kłębią nam się myśli, że pomimo niesprzyjających warunków zaryzykowaliśmy wyjście. Moim zdaniem warunki na drodze którą wchodziliśmy były dobre i jedyny minus to wiatr. Niemniej emocji mieliśmy sporo i dopiero następnego dnia czułem jak dużo sił kosztowała mnie ta wyprawa którą zapamiętam na długo.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 15, 2011 2:01 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 4:40 pm
Posty: 6853
Lokalizacja: WOŁOMIN
Gratulacje. 8)
Żyjecie...

_________________
Wchodzi Kaczyński do sklepu a tam wszędzie WINA TUSKA :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 15, 2011 5:28 pm 
Weteran
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 21, 2010 6:39 pm
Posty: 130
Lokalizacja: krk
Graty :cool:

Dobrze, że Wam nic nie wyjechało w rejonie przełęczy... W niedzielę w ramach kursu robiliśmy przekroje i różne rodzaje testów lawinowych, wyniki nie przedstawiały się różowo...

_________________
Vae victis!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 15, 2011 6:27 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Wt paź 17, 2006 3:40 pm
Posty: 397
Lokalizacja: Kobiór
Ja byłem dzień wcześniej na obu wierzchołkach Świni:) Ten nawis faktycznie nie wyglądał zbyt dobrze, a jeśli dodać do tego nawiewany śnieg to sytuacja nie przedstawiała się zachęcająco, więc wracałem przez Liliowe. Graty za wejśćie:)

_________________
"mój mózg,to mój drugi ulubiony organ"/W.Allen/

http://gorywysokie.blogspot.com/

http://pionowyswiat.blogspot.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 17, 2011 10:30 am 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Gratuluje!


Tylko za ten nawis na przełęczy przy tych warunkach to kur... powinien być dokładny spier....ol.

:mrgreen:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 17, 2011 11:36 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
raffi79. napisał(a):
Tylko za ten nawis na przełęczy przy tych warunkach to kur... powinien być dokładny spier....ol.

:mrgreen:


wiem :wink: szliśmy jak najbliżej skał i całą drogę na niego patrzyłem żeby tylko nie spadł. W połowie drogi jest po lewej stronie duża wystająca skała i można w razie czego się za nią schować. Tylko pewno nawet bym nie zdążył zareagować bo odległość od nawisu jest niewielka.

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 18, 2011 7:41 am 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
zephyr napisał(a):
wiem :wink: szliśmy jak najbliżej skał i całą drogę na niego patrzyłem żeby tylko nie spadł. W połowie drogi jest po lewej stronie duża wystająca skała i można w razie czego się za nią schować. Tylko pewno nawet bym nie zdążył zareagować bo odległość od nawisu jest niewielka.


No pewno byś nie zdążył zareagować. A żlebami się ciśnie samiusieńkim środeczkiem...

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 18, 2011 7:42 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
zephyr,a toś się rozkręcił z zimowymi wejściami,fajnie,gratuluję :)
Ja na Świnicy byłam na kursie,ale widoku żadnego,zamieć i tyle..muszę ponowić wejście,ale już chyba nie tej zimy :oops: [/b]

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So mar 19, 2011 9:28 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 04, 2009 5:33 pm
Posty: 1009
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gratki za wejście i przerażające zejście :D

_________________
https://plus.google.com/105991526101585050980


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 21, 2011 8:38 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
mobiline napisał(a):
Gratki za wejście i przerażające zejście :D


wcale nie było przerażające :wink: Łatwiejsze niż wyjście :wink:

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL