Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 16, 2024 5:27 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 5:48 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Od pewnego czasu myślałem o tym tajemniczym zakątku. Byłem tam dawno temu, zapadł w pamięć i serce. Przy okazji wycieczki, udało mi się tam wrócić.
Veliko Špičje, Centralna smer,
czyli droga nr 6.
Obrazek

Ani droga, ani nawet ściana do znanych i popularnych nie należą. Również sam szczyt, który ku północy opada ponad 500-metrową zerwą w Polsce nie jest specjalnie znany, a na miejscu, w Słowenii, często odwiedzany. Nawet jedna z nazw - Piękny Szczyt - nie przyciąga: przyciąga pobliski Triglav, którego magnetycznej sławie większość ulega. Lepo Spicje to więc szczyt raczej bezludny, trochę niedoceniany. A szkoda! widoki z niego są rzeczywiście piękne - na Triglav, na płaskowyż Komna, na dolinę 7 Triglavskich Stawów. Są tacy, którzy uważają je za jedne z najpiękniejszych w tych stronach, w mojej ocenie - niebezpodstawnie. Od drugiej strony masyw wygląda łagodnie i przepięknie (zdjęcie z summitposta)
Obrazek

Choć na sam szczyt prowadzi znakowany szlak, pod jego ścianę trudno się dostać, więc choć jest znana z pięknych dróg, ruchu na niej żadnego. Nie sądzę by wcześniej wspinał się tam jakiś Polak...
Jest jeszcze noc, 3:50 - czas jednak wstawać, czeka długie podejście. Prowadzi ono kompletnie dziką doliną, przez las, ledwo widoczną ścieżynką na halę Ravni dol. Dochodzi 7, mamy już około 700 m w nogach, jesteśmy na miejscu, szpeimy się i hajda! na drogę!

Ta z początku jest raczej niewdzięczna. Jest, owszem, dość łatwo, ale i całkiem - jak to w górach tego typu - krucho. Trzeba się jednak dość szybko ruszać, nie ma czasu ani potrzeby na sztywną asekurację, wiec jest trochę strachu. W końcu jednak filar się wyostrza, powoli staje dęba, skała hardzieje. Zaczyna się więc normalne wspinanie. Teraz to już "tylko" kilkanaście wyciągów pięknego wspinania w coraz to lepszym wapieniu.
Obrazek
Przebieg drogi jest dość ewidentny.
Obrazek
Prowadzi ona ostrzem filara, szerokim może na 3 metry
Obrazek
Jedynie w jednym miejscu, określanym na topo jako upierdliwe trzeba bardziej pomyśleć: drogę przegradza przewieszka, którą wydaje się zapraszać w prawo, lecz pokonać ją można łatwiej napierając po śliskich i nieprzyjemnych oblakach na lewo.
Obrazek
Dopisuje pogoda, dopisują widoki
Obrazek
Później - po uciążliwej przewieszce - droga to już tylko seria wyciągów w coraz bardziej litej skale, coraz bliższejpionowi
Obrazek
Droga zaskakuje i oczarowuje lufą
Obrazek
a także dwoma trawersami pod skałą - raz wygodnym przejściem z jednej strony filara na drugi
Obrazek
a raz filar przetrawersowuje się na czworaka, po wąskiej półce: przechodzę zwinnie jak kot. Miau!
Obrazek
Zanim się w końcu wyjdzie z chłodnego cienia północnej ściany i stanie się w końcu na szczycie, jeszcze dwa wyciągi przepięknego wspinania w mocnej, świetnie urzeźbionej i pionowej skale.
Obrazek
Obrazek
To ostatnie zacięcie jest chyba najpiękniejszym miejscem tej drogi - mamy tam solidną ekspozycję ale i oparcie w pewnej skale: pięknie się tam wiosłuje po klamach :-D
Obrazek

Na szczycie jesteśmy trochę przed południem. Szybki przepak i sąsiednią drogą (Tumova smer, I-II, droga nr 1 na pierwszym zdjęciu) w dół. Nie jest trudna i o dziwo nie jest specjalnie krucha, więc obywa się bez zjazdów. Zejście na piarg pod ścianą zajmuje około 1 h. Naszemu zejściu przyglądają się tubylcy:
Obrazek

Został jeszcze bieg po dość płytkim niestety piargu, dalej znaną z poranka ścieżką i chwilę po 15 można zacząć rozglądać się za jakimś piwem :-D

Schemat drogi wejściowej

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Ostatnio edytowano So lip 23, 2011 6:11 pm przez Zombi, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 5:52 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 4:49 pm
Posty: 517
Super sprawa! Gratuluje - trochę zazdroszczę, trzeba samemu się zebrać i pojechać, widać - warto.

_________________
The Beatles


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 5:54 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Dzięki! Byłem tam już tyle razy, że trochę mnie już męczy i nuży rokroczne tam jeżdżenie, ale - kurde - no fajnie tam i pięknie :-D

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:13 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Zombi napisał(a):
Byłem tam już tyle razy, że trochę mnie już męczy i nuży rokroczne tam jeżdżenie

Nie wierzę :roll:
Piękne wspinanie,eh...i tutaj pogoda dopisywała :)
Pooglądałam zdjęcia i tak sobie myślę,że jeszcze raz w tym roku muszę zajechać na Słowenię.. :)

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:16 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Wypas! Panie, wypas!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:16 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
To tylko matragono daj znać, gdy będziesz tam planowała znowu uderzyć! :D 8) :wink:
kilerusie - w rzeczy samej! :-D

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Ostatnio edytowano Cz lip 21, 2011 6:18 pm przez Zombi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:17 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 4:49 pm
Posty: 517
Mnie też ochota na Słowenię wzięła, ale w tym roku drugi wypad odpada... Tak samo nie wierzę, że może to męczyć i nużyć 8) tam są takie ściany, że zawsze jest coś do robienia. Poza tym kraj piękny.

_________________
The Beatles


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:22 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Vision napisał(a):
Mnie też ochota na Słowenię wzięła, ale w tym roku drugi wypad odpada... Tak samo nie wierzę, że może to męczyć i nużyć 8) tam są takie ściany, że zawsze jest coś do robienia. Poza tym kraj piękny.

dla mnie to byłby już trzeci w tym roku :-) bo z matragoną byliśmy tam w kwietniu :-D
Kraj rzeczywiście piękny! a jakie tam nalewki! hoho!

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:25 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 4:49 pm
Posty: 517
Nie zaprzeczę 8) I co złoiliście w kwietniu? No trzeci raz to już nieźle - ja tam na pewno wrócę za rok, będzie dużo czasu na zaplanowanie jakichś fajnych dróg - bo jest tam co robić.

_________________
The Beatles


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:29 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Ano byliśmy w Karawankach -> http://forum.turystyka-gorska.pl/viewtopic.php?t=11457
Ja teraz rozmyślam o ścianie Spika....

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:34 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 4:49 pm
Posty: 517
Ambitnie! Jeszcze w tym roku?

_________________
The Beatles


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:38 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Trudno powiedzieć - umówiłem się już zimą wstępnie z kolegą Kubą na sierpień, ale chyba "dam ciała", bo trochę termin przestał mi pasować a i droga na Spiku nie jest taka lita i orientacyjnie prosta, więc nie wiem, czy znalazłbym w sobie tyle mocy, by się przełamać. A i kolega coś zamilkł. Niech więc pomysł powoli dojrzewa :-D

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 6:50 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 18, 2009 3:07 pm
Posty: 1641
Lokalizacja: MARCIN NH Kraków
W końcu jakieś wspinanie w wapieniu, a nie tylko ferraty.

Bardzo mi się to podoba :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 7:53 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 6:19 pm
Posty: 3425
Lokalizacja: Elbląg/Gdańsk
O tak... i od razu zdecydowanie lepiej...:D Pięknie Panie kolego pięknie :mrgreen:

_________________
Zesraj się, a nie daj się...:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 9:02 pm 
Stracony

Dołączył(a): Pt wrz 05, 2008 6:33 pm
Posty: 3835
Lokalizacja: Bukowina Tatrzańska
Ooo jakie fajne góry :mrgreen:


:thumright:

_________________
www.rafalraczynski.com.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 9:07 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
w Słowenii jest super :wink: przekonałem się o tym nie tak dawno. Ekspozycje są tam faktycznie niesamowite ;) Mam zamiar wybrać się w Julijskie za jakieś 3 tyg o ile pogoda dopisze. Jaka była trudność tej Waszej drogi?

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 9:49 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Powiedziałbym, że największa trudność to podejście: zejście z szutrowej drogi na wąską leśną ścieżkę oznaczone jest kopczykiem, którego łatwo można nie zauważyć. jeżeli zaś chodzi o trudności techniczne drogi, nie były wielkie - zgodnie z topo to IV+. i chyba słusznie, choć i V- w jednym miejscu by chyba uszło - w każdym razie piątkowa droga na Stokówce, którą ostatnio robiłem, trudniejsza chyba nie była. Generalnie bardzo fajne, lajtowe wspinanie.

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lip 22, 2011 8:45 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Link do schematu drogi zejściowej -> Tumova smer
Na zlinkowanej stronie podają dla tej drogi wycenę II-III, ja bym raczej ocenił ją na I-II, czyli w granicach tzw. wprawnego turysty. Być może jednak idąc z góry udało się uniknąć najtrudniejszych miejsc, w które wchodzi się idąc od dołu i nie patrząc na skałę "z boskiej perspektywy".
O tym, że i ta droga może być atrakcyjnym przedsięwzięciem mnie przekonuje ta galeria.

Warto pamiętać, że na Lepo Spicje warto się wybrać i niewspinaczkowo. W jego pobliżu znajduje się Zasavska koca na Prehodavci, do której można dojść bardzo wygodnym szlakiem z Trenty lub np. wracając z okolic Triglavu - wtedy po zdobyciu Triglava można zejść do tego schroniska i tego samego jeszcze dnia lub następnego zdobyć Lepo Spicje, i dalej zejść na południe widowiskową doliną 7 Stawów Trigalvskich. Myślę, że byłaby to jedna z ładniejszych wycieczek w tamtym rejonie.

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 23, 2011 8:08 am 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2009 5:05 pm
Posty: 929
Lokalizacja: Katowice
O tak. To się nazywa relacja.
Kawał pięknej akcji, ile to ma metrów (vel wyciągów)?

_________________
Życie nie zaczyna się powyżej 5000 mnpm. Powyżej 6000 mnpm tym bardziej...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lip 23, 2011 5:46 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Dzięki! Wyciągów wyszło ponad 20: z pewnością jednak mogłoby być ich nieco mniej. Różnica zaś między wejściem w drogę a szczytem to zdaje się nieco ponad 500 m deniwelacji. Natomiast różnica miedzy dnem kotła/doliny a szczytem to 1000 metrów, co jednak daje poczucie ogromnej ekspozycji :-D

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lip 25, 2011 8:10 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
dwa nowe zdjęcia:
z podejścia na jeden z sąsiednich filarów
Obrazek
oraz zdjęcie (zrobione podczas zejścia) na filar, którym się wspinaliśmy - to ten nad widoczną u dołu kępą traw, idący od płata śniegu i dalej po przekątnej do górnego lewego rogu zdjęcia
Obrazek

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 26, 2011 6:22 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
Zombi napisał(a):
Ani droga, ani nawet ściana do znanych i popularnych nie należą. Również sam szczyt, który ku północy opada ponad 500-metrową zerwą w Polsce nie jest specjalnie znany, a na miejscu, w Słowenii, często odwiedzany. Nawet jedna z nazw - Piękny Szczyt - nie przyciąga: przyciąga pobliski Triglav, którego magnetycznej sławie większość ulega. Lepo Spicje to więc szczyt raczej bezludny, trochę niedoceniany.


Jak widać czasem warto na przekór wszystkim zboczyć z udeptanych celów i szlaków,po to by odkryć takie miejsca :wink:

Kolejna fajna relacja ze wspinania w wapieniu!

Te klimaty przypominają mi relacje Kamila z SP,który z kolei eksploruje albańskie góry. Podobno jest tam jeszcze sporo niezdobytych szczytów,to może głębiej w Bałkany się Zombi wbijesz ?:wink:

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 26, 2011 9:10 pm 
Kombatant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2011 5:14 pm
Posty: 379
Lokalizacja: Kraków
Ivona napisał(a):
warto na przekór wszystkim zboczyć z udeptanych celów i szlaków,po to by odkryć takie miejsca


Ja zdecydowanie preferuję tego typu wycieczki. Nie cierpię obleganych rejonów. Wyprawy takie mają niepowtarzalny klimat.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 26, 2011 10:27 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Dzięki za miłe słowa :-D W tamtym środowisku mówi się nawet o wspinaniu trentskim (?) (Trenta to urocza, pobliska wieś) - oznacza to wspinanie w pięknym a stosunkowo dzikim otoczeniu.
Pewną może ciekawostką jest, że w tej dolinie ma chatę (blisko miejsca mego noclegu) jeden z pierwszych pogromców legendarnego Sfinksa z Północnej Ściany Triglava. Gdy przejeżdżałem obok tej chaty ogarnęła mnie zazdrość - te widoki, to oddalenie, ta przyroda.... Sfinks wygląda zaś tak:
Obrazek
Niedaleko jego pięknej, pieczołowicie przez lata urządzanej chałupy jest fajna obita skałka, na której trenował przed swym legendarnym wyczynem.
Na Bałkany bym się chętnie wybrał, ale to jednak od nas dość daleko :-( Zanim się odważę ruszyć do Albanii (gdzie - jak zaświadczają znajomi - jest rzeczywiście fajnie) muszę rozprawić się z pewną ścianą, o której od pewnego czasu rozmyślam :-D

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Ostatnio edytowano Pn sie 08, 2011 6:20 pm przez Zombi, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lip 27, 2011 9:21 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 23, 2006 8:39 am
Posty: 5110
Lokalizacja: daleko od gór
Fajnie.

_________________
W życiu piękne są tylko chwile. (R. Riedel)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL