Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest N cze 30, 2024 8:00 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz maja 10, 2012 3:56 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz maja 10, 2012 12:57 pm
Posty: 25
Lokalizacja: Łódź
Tą relacją chciałbym się z Wami wszystkimi przywitać na forum, mam nadzieje, że napisze tak jak należy :)

Słowenia jest dla wielu znana ze względu na Alpy Julijskie, ale na południowym zachodzie kraju, na północnym krańcu Gór Dynarskich znajdziemy Masyw Sneżnika. Brzmi znajomo ale ten słoweński nieco się różni od naszego, okolice są dzikie, a widoki ze szczytu dosłownie gniotą czaszkę!:)

Na Sneżnik wybrałem się sam, pod koniec października 2011 (studiowałem wtedy w Słowenii więc wolnego czasu było dużo). Przyjechałem do zapomnianego przez Boga i ludzi miasta Ilirska Bistrica, a stamtąd 20km w las do wsi Sviśćaki słynącej z alkoholowych ekscesów, które mają miejsce w letnich domkach. Poza domkami znajdziemy także schronisko, nie pamiętam cen niestety:

Obrazek

Dalej na górę idziemy głównie pięknym liściastym lasem, który powoli ustępuje miejsca gęstej kosodrzewinie. Oczom ukazuje się szczyt:

Obrazek

Niecałą godzinę później byłem na górze, widoki kapitalne, ale długo na szczycie nie byłem, zrobiło się zimno:

Obrazek

Widać było Adriatyk:


Obrazek

To był jednak tylko przedsmak widoków z dnia następnego. Zszedłem 300 metrów niżej i rozbiłem namiot mimo, że na szczycie też znajduje się mała chatka, a każdy z kim rozmawiałem straszył mnie liczną populacją niedźwiedzi w okolicy (Ogólnie okolica jest dość dzika, lasy są na prawdę ogromne). Jeszcze tylko piękny zachód słońca:

Obrazek

... i zaczęła się jedna z dłuższych nocy w moim życiu :D zerwał się potężny wiatr a temperatura spadła do ok.-10C co w połączeniu z brakiem zimowych ubrań ciężko biło mnie po dupie. Namiot 3 osobowy przeradzał się z powodu wiatru w ciasną 1-nkę, kilka razy musiałem wychodzić i go ratować z zewnątrz. Natomiast rano się uspokoiło i jeszcze raz poszedłem na szczyt gdzie spędziłem chyba jakieś 1,5h, to co zobaczyłem przeszło moje wyobrażenia, widoki mnie zdemolowały, miałem wrażenie, że widać cały świat i dużo się nie pomyliłem,
Widok na Alpy Kamniško-Savinjske:

Obrazek

także na Alpy Julijskie oraz pasma po stronie austriackiej, zdjęcie tego oddać nie mogło ale było też widać zarys Dolomitów, oddalonych w prostej linii o 245km!
Obrazek

a na koniec jeszcze widok na stronę chorwacką, coś cudownego:
Obrazek


Tak więc polecam Sneżnik słoweński jak najbardziej. Jest to jakaś alternatywa dla Alp Julijskich i miejsce ciekawe samo w sobie. Nie wiem jak latem ale w październiku pierwszego dnia spotkałem na samym szlaku jakieś kilkanaście osób ale drugiego (poniedziałek) już nikogo, a wracając na dół ze wsi przeszedłem 10km zanim nadjechał pierwszy samochód (jechałem na stopa) także tym fajniej było ze względu na odludne położenie. To tyle!:)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 10, 2012 5:45 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 31, 2007 10:13 pm
Posty: 724
Lokalizacja: Kraków
Dzińybry Adaś.

Alkoholowe ekscesy brzmią ciekawie :P


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 10, 2012 6:56 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Podoba mi się i przy którejść wizycie na Słowenii i tam mnie poniesie :wink:

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 10, 2012 7:20 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Pt wrz 02, 2011 8:03 am
Posty: 1748
Lokalizacja: Podkarpacie
Zasięg widoczności to miałeś zajebisty ;)

_________________
Najlepszy reset tylko w górach


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz maja 10, 2012 8:17 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
AdamAdam napisał(a):
także na Alpy Julijskie oraz pasma po stronie austriackiej, zdjęcie tego oddać nie mogło ale było też widać zarys Dolomitów, oddalonych w prostej linii o 245km!

Nie masz tej foty w większej rozdzielczości, ciekaw jestem, co rzeczywiście na niej widać.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 11, 2012 1:55 am 
Nowy

Dołączył(a): Cz maja 10, 2012 12:57 pm
Posty: 25
Lokalizacja: Łódź
W tym albumie jest więcej z tego wyjazdu:

https://picasaweb.google.com/1076565575 ... 4410093042

Spróbuj coś tam porozkminiać, niestety aparat jest jaki jest więc cudów nie ma


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 11, 2012 7:39 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 30, 2010 12:43 pm
Posty: 3533
Lokalizacja: Węgierska Górka
bardzo rozległe widoki miałeś :wink:. Może napiszesz w następnej relacji o wyprawie w Alpy na Wildspitze bo widziałem, że byłeś :wink:

_________________
Galeria zdjęć


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt maja 11, 2012 12:15 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz maja 10, 2012 12:57 pm
Posty: 25
Lokalizacja: Łódź
Jasne, mogę opisać w wolnej chwili. Może też 2 miejsca w Pirenejach, czy Alpach Julijskich co nieco (ale z Julijskich to relacji nie brakuje widzę)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 14, 2012 10:17 pm 
Nowy

Dołączył(a): Cz maja 10, 2012 12:57 pm
Posty: 25
Lokalizacja: Łódź
Jak podpiąć relację na mapę? Mam taką możliwość?

_________________
Ogień!!!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL