Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Pt cze 28, 2024 4:19 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr paź 31, 2012 3:30 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
... kule biją :lol:

Niestety w całej swojej naiwności myślałem, że w tym roku pojawi się relacja z pewnej wycieczki, no ale... Już zaczynam zapominać co się tego dnia działo.... Spróbuję sobie poprzypominać:

Umówiłem się z Dresem w Krakowie na jakąś spokojną wycieczkę, bo akurat był weekend z dziwną pogodą. W sumie miało być ładnie ale zimno, no i w wyższych partiach jeszcze leżał śnieg.

Wymyśliłem sobie taką bardziej kombinowaną wycieczkę. Troszkę jakby skałkową: Wycieczkę na Igły w rejonie Popradzkiego.

Gdy przyjeżdżamy na Słowację okazuje się, że wcale nie jest jakoś zimno i zaczynam troszkę żałować, że nie poszliśmy na Filar Mogielnickiego na Kieżmarskim.

Podejście pod ścianę pod Galerią Osterwy nie jest zbyt męczące. Ot kawałeczek i jesteśmy. Tutaj mieliśmy iść do żlebu i nim dojść na żebro opadające z Osterwy, a dalej na Małą i Wielką Igłę w Osterwie. No ale jak już tutaj jesteśmy, to może by co urobili?

Tutaj to nie ma w sumie prostych dróg. Polski Komin za IV, ale wygląda to parchowato no i:

http://www.tatry.nfo.sk/cesta.php?obr=s ... 05660901.p

Takie V+. Damy radę. Z dołu wygląda ciekawie. Dajemy? Dajemy!
Dresik zaczyna prowadzić. Niestety po przejściu na prawo zapycha się w pasie przewieszek i musi jakoś stamtąd się ewakuować. Trwa to trochę. Robi stanowisko pośrednie i zasuwam ja. Dalej obieram już dobry kierunek i prowadzę przez dwie przewieszki za V i V+. Nawet to jakoś idzie, chociaż staram się iść powoli i uważnie. Wiadomo, młody już nie jestem. Dresik szybko myka przewieszki. No i zdaje się, że kolejny wyciąg też prowadziłem. Niezła droga. Tutaj to nawet IV+ jest mocne. Ogólnie droga jawi się jako bardzo ładna i urozmaicona. Nie ma tu klimatu wysokogórskiego, przypomina mi to Richterweg w Hollentalu. Jest tak "inaczej". Kolejny wyciąg robi Dresik. Stanowisko z drzewka i dalej mam iść ja.
Musze przetrawersować na płytę. Staję na suchej wypukłej trawce i dup... Odpadłem. Noga poślizgnęła mi si na trawie i zawisnąłem na jednej ręce. Tak mnie pociągnęło, że aż mi coś chrupnęło w kręgosłupie. Nie mogłem przez chwilę złapać oddechu. Dalej muszę się mocno zastanawiać jak iść, bo czuję się ciut połamany i uważam jak mogę. Minie chwila zanim dojdę do siebie.
Dresik ma poprowadzić ostatni już prosty wyciąg. Teraz już tylko trójkowym terenem na Galerię. Idzie jednak i zaczyna coś marudzić... Co jest na topo? No co jest? Kreska do góry z trójką i tyle. To nie może być III. No nic, musi sobie radzić. Niestety kiedy ja idę już na drugiego okazuje się, że faktycznie jest jakoś dziwnie trudno. Może tam trzeba było iść jakoś inaczej? No ale jak? Początek to wejście w rysę, a później klasyczne wspinanie w rysie. Klinuję stopy w rysie i jakoś daję, ale albo ja nie umiem się wspinać w rysach, albo ktoś mnie robi w wała.

Udało się jednak dojść na Galerię i idziemy na żebro Osterwy. Początek na żywca, przebijając się przez kosówki. Widać nie jest to zbyt często chodzona droga. Później na lotnej na Mała Igłę robi się powoli już ciekawiej, ale widok Wielkiej Igły zdradza ciszę przed burzą...
Schodzimy na przełączkę. Stromizna Igły przytłacza. No ale to tylko V. Spoko-loko. Jesteśmy już sporo zmęczeni, bo wcześniejsza droga była ciut wytężająca, ale miały być Igły to będą Igły. Prowadzę. Robi to wrażenie. Jakieś przewinięcie przez kant grani, która chyba bardziej jest filarem niż granią. Mrok niezły, ale to akurat jest jeszcze nic.
Dochodzę do takiej pochyłej półeczki w przeogromnej ekspozycji. No może do ziemi nie ma daleko... Jakieś 70m, ale pion jest absolutny, półeczka jest niewygodna i jest tam mnóstwo haków. Widać, ze tam walczą! Lina mi się niemiłosiernie przesztywnia, ale udaje mi się zawiesić ekspresa nade mną w haku. Fajnie, mam asekuracje z góry. Jestem niestety mocno wyrabany i za cholerę nie mogę sforsować tej przeszkody. Do szczytu jakieś 6 metrów i mala przewieszka z rysą. Totalnie opadłem z sił. Robię stana i ściągam Dresa.
Dres jak doszedł do stanowiska i zobaczył je, zobaczył tę półkę i lufę obok, to aż pobladł. No... robiło to wrażenie. Cóż dalej można bylo robić? Trzeba próbować! Cholera ale zwyczajnie nie daję rady. Totalnie ręce mi odpadają. Nie jestem w stanie zadać. Po paru blokach poddaję się i chwytam ekspresa. Pierwsze moje A0 w życiu. Trudno. Jeszcze tutaj wrócę to obadać, bo aż mi się nie chce wierzyć, że to było V.
Dresik też już nie ma siły na łojenie i szybko wyłazimy na szczyt. Dalej zjazd na przełęcz, a właściwie do żlebu tuz obok.
Dalsza droga to już spokojne wspinanie "gdzie bądź", bo wariantów tu można mnożyć. Robię stanowisko na nowych plakietkach, które nie wiem czemu są tak założone, że mnie trafia na stanowisku. Nie można było tego jakoś z głową przykręcić? Co by dało sie jakoś normalnie asekurować z góry? Z drugiej strony wygląda to jakby ktoś się tutaj bawił tą spitownicą, bo jedna nawet dokręcona nie jest. Mógłbym sobie ją wziąć. Nowa Mammmuta pewnie jakąś tam wartość ma.
Następnie dresik robi ostatni wyciąg i ja wbiegam na wierzchołek Zadniej Osterwy. Tam dłuższy popas... Starość, nie radość. Kości bolą, krzyż napiernicza.

Obrazek

Podsumowując:
Bardzo ciekawa wycieczka nam z tego wyszła. Dość oryginalna, wytężająca. Droga na Galerię jest aktualnie najtrudniejszą drogą jaką zrobiłem w Tatrach i choć wspinacz ze mnie marny, to najważniejsze jest to, że człowiek znajduje w tym radość i sens.


Ostatnio edytowano Śr paź 31, 2012 6:22 pm przez kilerus, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 31, 2012 3:57 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 24, 2011 7:54 pm
Posty: 2482
Pięknie! Widzę, że były momenty :thumleft:

kilerus napisał(a):
Starość, nie radość. Kości bolą, krzyż napiernicza.

Nie pierd.l :!:


Kiedy łoiliście?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 31, 2012 4:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ograniczam ostatnio wulgaryzmy ;)

Chyba to było w niedzielę 23 września.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 31, 2012 5:16 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): Śr sty 24, 2007 7:07 am
Posty: 708
Lokalizacja: Bielsko - Biała
Działo się :mrgreen:

_________________
http://kt-livetheadventure.blogspot.com/
http://picasaweb.google.com/KrzysiekTalik


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 31, 2012 7:37 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
kilerus napisał(a):
Starość, nie radość. Kości bolą, krzyż napiernicza.


no weź... nie p...rzejmuj się. Zrobimy paraolimpiade TG za jakiś czas :lol:

Jedyne co mi się tam podoba to widoki z Osterwy ,bo ściana na którą spoglądam idąc do Popradzkiego to jakiś kosmos jest :)

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 31, 2012 7:40 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ale przecież Polski Komin to IV. Żaden kosmos. Looknij też na żebro na Skrajną Osterwę.

http://www.tatry.nfo.sk/stena.php?kod=0 ... dn%E1:1960


Ostatnio edytowano Śr paź 31, 2012 7:58 pm przez kilerus, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 31, 2012 7:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
A i jeszcze dodam, że zbiegając z Osterwy, ledwo zdążyłem do schroniska... Cóż, kto nie nosi papieru, ten musi mieć w nogach!


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 31, 2012 7:59 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Cz wrz 24, 2009 4:46 pm
Posty: 1711
nie no wiem,że są tam łatwiejsze dróżki typu Zachodnie żebro,czy cos takiego..miałam na myśli Galerie Osterwy,sorry nie sprecyzowałam :wink:

http://www.tatry.nfo.sk/stena.php?kod=0 ... E9ria:1984

_________________
"Sukces-jeśli go osiągamy-to tylko pewien dar.Ostatecznym celem jest poczucie pełni i samoświadomość"
Steve House


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr paź 31, 2012 8:00 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Wiem, że o nią Ci chodziło. Toteż napisałem o Polskim Kominie (droga nr 4).

O żebrze wtrąciłem przy okazji :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 02, 2012 9:59 am 
Kombatant

Dołączył(a): Śr cze 01, 2011 6:17 am
Posty: 437
Lokalizacja: Kraków
ładnie :-)

aż mnie naszła ochota by kiedyś spróbować :-)

pzdr

_________________
Jako pijesz, tako leziesz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt lis 02, 2012 7:48 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Tobie to ja bym polecił:

http://www.tatry.nfo.sk/cesta.php?obr=s ... 05660905.p

Piszą, że ładna. Może jakbym się podciągnął trochę to byś mnie przeciągnął przez tę drogę ;) :?:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 03, 2012 12:29 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 27, 2010 10:41 pm
Posty: 2620
Świetny bój!!! Szacun.
A azerować czasami trzeba. Kiedyś na drodze za ogólnie IV+ miałem wybór: chwycić zostawioną w tym celu tasiemkę, czy nie. Gdybym nie chwycił, miałbym drogę za mniej więcej VI+. Dziwnie szybko uznałem, że brak mi ambicji ;) i droga IV+ to tyle ile mi trzeba :D Poważniej, droga miała łącznie sześćset metrów i nawet jeśli ostatnie dwieście m to teren II-III, trzeba oszczędzać czas i siły. No i nerwy i zdrowie :D

_________________
Zob za zob - glavo za glavo
Zob za zob na divjo zabavo!

Alpy Julijskie www.gavagai.ngt.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 03, 2012 5:35 pm 
Kombatant

Dołączył(a): Śr cze 01, 2011 6:17 am
Posty: 437
Lokalizacja: Kraków
kilerus - noo ja się pisze na to :-)

I sądzę, że nikt nikogo nie będzię przeciągał :-)

pzdr

_________________
Jako pijesz, tako leziesz.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 03, 2012 8:03 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Śr sty 20, 2010 3:38 pm
Posty: 1827
Lokalizacja: Wolne Miasto Nowa Huta
Popatrz Kiler, Osterwa blisko, dojazd asfaltem... Jak znalazł na letni spacer z żoną i wózkiem :mrgreen:

_________________
Moje Tatry

Życie jest piękne. To ludzie są pojebani.

"Słabe stopnie są jak puszczalska dziewczyna. Jak im zaufasz to ci dadzą, a jak nie, to będą częściej zdradzały." - Mechanior


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lis 03, 2012 9:41 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Nawet psa można wziąć. Będę pamiętał :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 04, 2012 10:59 am 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
Kiler obiecałem, że napisze :lol: Niecierpliwcu :wink:

A co do samej drogi to za wiele nie porównam, bo w tym roku to jedyna jaką przeszedłem w Tatrach, niestety, starość nie radość.

Ale widzę chyba w co się zapchałem
http://www.tatry.nfo.sk/f.php?f=stity// ... 660933.gif

Co do samej Igły to uderzyłbym jeszcze raz, ale od razu z przełączki w żebrze, na świeżo.

Lukasz_ napisał(a):
Popatrz Kiler, Osterwa blisko, dojazd asfaltem... Jak znalazł na letni spacer z żoną i wózkiem Mr. Green


To jest jakaś idea :wink:

_________________
...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 04, 2012 12:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Jakbyś sieknął, to by były jaja ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 04, 2012 12:19 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
kilerus napisał(a):
Jakbyś sieknął, to by były jaja ;)

Zobacz date :lol:
Pewnie zobaczyli mojego stana do zjazdu to poleźli :wink:

_________________
...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 04, 2012 12:27 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 07, 2006 8:19 pm
Posty: 18162
Ale jaja! ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lis 04, 2012 12:43 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): N mar 27, 2005 9:30 pm
Posty: 2745
Lokalizacja: Katowice
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b1c ... f9c4c.html

Trochę to rozrysowałem ala J.Gmoch :wink:

_________________
...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL