Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Śr cze 26, 2024 1:25 am

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sty 30, 2013 10:32 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5458
Lokalizacja: Białystok
Doświadczenie tatrzańskie mam mizerne, zimowe jeszcze bardziej mizerne - ale jak pojawia się kilka wolnych dni to nie będę przecież siedział w domu.

Nocleg w Zakopanem zaklepany, zarys w miare bezpiecznych lawinowo tras przeanalizowany - chulaj dusza, można jechać. Pierwszy raz w Tatrach zimą! :)

Dzień 1

Zaczynam od wejścia na Nosal z Murowanicy. Szlak znam, pogoda ładna - zapowiada się fajnie. Droga wejściowa dobrze przetarta ale tak wyślizgana, że mam problemy aby ustać stabilnie na stopniach. Przykozacze i nałoże raki. Jak pomyślałem tak też i zrobiłem.
Teraz idzie się pewniej ale szlak mnie trafia bo co chwile muszę poprawiać mocowanie na prawym bucie. Niezłym jesteś tumanem skoro nawet raków nie potrafisz porządnie ustawić i przywiązać - myślę sobie. W końcu jednak docieram na wierzchołek i cieszę się widokami :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Po chwili odpoczynku zchodzę przez Nosalową Przełecz na Polanę Olczyską gdzie przyglądam się Kopieńcowi - to mój kolejny cel. Po drodzę chwila przy Wywierzyszku Olczyskim - bardzo fajne miejsce, świetnie musi wyglądać wiosną/latem.

Obrazek

Podejście na Polanę Kopieniec dłuży się niemiłosiernie ale wejście na Wielki Kopieniec idzie już dużo sprawniej. Pogoda już trochę gorsza ale nadal można cieszyć oczy widokami od Tatr Bielskich po Żółtą Turnie.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Spędzam na Kopieńcu trochę czasu po czym wracam ku Dolinie Olczyskiej i nią kieruje się do cywilizacji.

Dzień 2

Prognoza pogosy była pesymistyczna: odwilż i deszcz. Sprawdziła się w 100% - cały dzień szło się cieżko w mokrym śniegu i wiąż siąpiącym deszczu.

Doliną Strążyską docieram do Drogi nad Reglami.

Obrazek

Mozolnie wspinam się na Czerwoną Przełęcz i dalej na Sarnią Skałę. Choć tak myślę, że według 'forumowych standardów' na żadnej Sarniej Skale nie byłem :) Skały na szczycie oblodzone, śliskie i mokre. Pytanie też, która z tych skałek jest najwyższym punktem Sarniej Skały?
W każdym razie widoki nie powalają choć trafiam akurat na silniejsze podmuchy wiatru, które nieco przeganiają chmury.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pogoda dobija więc szybko przemieszczam się Doliną Białego w kierunku kwatery.

Dzień 3

Pogoda ma być niby lepsza ale pułap chmur taki, że ponownie wychodzę bez nadziej na widoki.

W Dolinie Kościeliskiej pusto.

Obrazek

Szlak ku Polanie na Stołach założony więc kieruje się w tamtą stronę.

Obrazek Obrazek

Mimo chmur jest na co popatrzeć bo po chwili na polanę podchodzi sympatyczna dziewczyna z Brukseli ;)
Razem schodzimy ku dolinie i rozchodzimy się każdy w swoją stronę.

Mało ambitny dzień kontynuuje na Przysłopie Miętusim i Wielkiej Polanie Małołąckiej. Widoczność kiepska więc nie pozostaje nic jak wracać przez Dolinę Małęj Łaki ku ciepłemu żarciu i zimnemu piwu.

Dzień 4

Prognoza pogody bez zmian ale w góry iść trzeba :)
Start z Brzezin w kierunku Psiej Trawki i dalej na Waksmundzką Polanę.
Od Psiej Trawki idzie się świetnie - niewymagający szlak przez ośnieżony las.

Obrazek

Na Gęsiej Szyi dość nieprzyjemnie. Ślisko a w dodatku śnieg wyjeżdża spod butów no ale w końcu wdraopuje się na wierzchołek.

Obrazek

Zostaje już tylko zejść na Rusinową Polanę, gdzie tradycyjnie wszystko w chmurach i dalej na przystanek Wierch Poroniec.

Obrazek Obrazek

Dzień 5

W końcu nadzieja na dobrą pogodę!
Zaczynam z samego rana z Siwej Polany. Dolina Chochołowska pusta, niebo błękitne - morda się cieszy :)
Dość sprawnie dochodzę na Polanę Chochołowką i cieszę wzrok Kominiarskim, Wołowcem czy Mnichami Chochołowskimi.

Obrazek Obrazek

Szybkie ładowanie akumulatorów w schronisku i zaczynam podejście na Grzesia. Szlak przetarty, idzie się dobrze ale nadchodzą chumry i na szczycie widać jedynie błękitne niebo nad głową.

Obrazek

Jak się później okazuje mijamy się z kefirem wracającym z Wołowca - albo on taki duży albo ja taki mały ;) Jako, że Grześ jest już spełnieniem moich ambicji na ten dzień schodzę do schroniska na browar i powoli wracam przez dolinę do Kir.

Obrazek Obrazek

Dzień 6

Z Kuźnic przez Boczań na Halę Gąsienicową - pada śnieg, szlak bardzo dobrze przetarty a sama hala pomimo chmur jak zawsze piękna.

Obrazek

W Murowańcu pusto - przyjemna odmiana po wcześniejszych doświadczeniach z tym schroniskiem. Szlak do Czarnego Stawu Gąsienicowego również dobrze przedeptany. Standardowo chmury ograniczają widoczność ale i tak jest pięknie.

Obrazek Obrazek

Aby iść dalej jestem za cienki tak więc czas wracać na halę.

Obrazek

W Murowańcu ludzi już masa ale klimat świetny. Zimne piwo, za oknem słońce i śnieg tańczący w powietrzu podrywany podmuchami wiatru. Można na to patrzeć bez końca.

No ale czas wracać. Kierunek Psia Trawka i Cyrhla.

Obrazek

Dzień 7

Prognoza znów daje nadzieje na ładną pogodę. Rzut oka z Siwej Polany wydaje się potwierdzać prognozy.

Obrazek

Szybkie i sprawne przejście przez dolinę i zaczynam podejście na Trzydniowiański Wierch. Na początku idzie się dobrze ale po wydeptane stopnie stają się strome i wyślizgane - nakładam raki. Między drzewami można podziwiać Kominiarski, Ornak, Bobrowiec, Osobitą - jest po prostu pięknie.

Obrazek Obrazek Obrazek

Pod szczytem śnieg zmrożony ale miejscami popękany. Mozolnie podchodzę na wierzchołek a tam wieje jak cholera. Dopiero po powrocie dowiedziałem się, że Trzydniowiański ma dwa wierzchołki i byłem na tym niższym :? Będzie powód aby wrócić ;) W każdym razie chociaż szczyty na południu zasłonięte przez chmury widoki i tak miażdzą.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Schodząc biorę w łapę czekan aby sprawdzić jak w ogóle się z tym czymś chodzi - dla ludzi obserwujących wyglądałem pewnie dość komicznie ale co tam ;) Udało się zejść bezpiecznie i tak jak dwa dni wcześniej doliną a później lasem dochodzę do Kir

Podsumowując...

7 dni zimą w Tatrach - pogoda w kratkę ale i tak było genialnie.
Zrobiłem chyba wszystko co byłem w stanie biorąc pod uwagę kiepską kondycję i praktycznie zerowe zimowe doświadczenie.

Nie ma wyjścia - trzeba się zapisać na jakiś kurs zimowo/lawinowy i za rok podziałać znowu :)

Na zakończenie wielkie dzięki dla wszystkich osób, które poprzecierały szlaki bo bez was w dupie bym był i gówno widział :)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 9:30 am 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 31, 2007 9:46 pm
Posty: 4470
Lokalizacja: GEKONY
Jak na początek zimowego łaziorowania to bardzo ambitnie do tego podszedłeś, nawet pod samym kątem kondycji tyle dni codziennego łażenia to moim zdaniem dużo.

Szkoda, że na Rakoń nie podszedłeś bo widoki były dużo lepsze i piwo razem może udałoby się wypić :)

_________________
A ja dalej jeżdżę walcem, choćby pod wałek trafić miał cały świat.

http://summitate.wordpress.com/


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 31, 2013 10:41 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 05, 2010 9:29 am
Posty: 2318
Lokalizacja: Radom
jak na pierwszy raz zimą w Tatrach to i tak udanie. gratulacje!

_________________
Każdy chłopak z polskiej wsi jeździ wozem TDI
Rosja to nie kraj, to stan umysłu
"Pierwsza decyzja, jaką w okresie zdobywania sprzętu musi podjąć wspinacz z gotową do użycia kartą kredytową..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: N lut 03, 2013 4:26 pm 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 09, 2012 2:17 pm
Posty: 2995
Lokalizacja: Kraków
_Sokrates_ napisał(a):
Jako, że Grześ jest już spełnieniem moich ambicji na ten dzień schodzę do schroniska na browar i powoli wracam przez dolinę do Kir.

To w sumie dobrze, że wróciłeś, bo koło godziny 14-15 na Grzesiu już grubo wiało i praktycznie nic nie było widać!

_________________
blog.marcinszymkowski.pl

"W warunkach normalnych najwięcej pomaga technika. Natomiast w sytuacjach wyjątkowych najważniejszy jest hart ducha." - Walter Bonatti


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 03, 2013 5:02 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 29, 2007 8:31 pm
Posty: 3189
Lokalizacja: Nowy Sącz
Podoba mi się bardzo rozsądne podejście do tematu, nie od razu ryzyko na wyższe partie, tylko takie badawcze łazikowanie. Mam podobne podejście do tematu.

_________________
http://naszczytach.cba.pl/ Aktualizacja 2023 - nowe: Góry Skandynawskie, Taurus w Turscji, Alpy Julijskie, Kamnickie, Ennstalskie, Tatry Bielskie, Murańska Planina, Haligowskie Skały i wiele innych. Zapraszam


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 03, 2013 7:51 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5458
Lokalizacja: Białystok
gouter napisał(a):
Podoba mi się bardzo rozsądne podejście do tematu, nie od razu ryzyko na wyższe partie, tylko takie badawcze łazikowanie. Mam podobne podejście do tematu.


Grunt to nie dać się zabić już za pierwszym razem ;)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2013 9:59 am 
Przypadek beznadziejny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 25, 2008 5:44 pm
Posty: 2531
Lokalizacja: bliżej... znacznie bliżej ^^^ ;)
_Sokrates_ napisał(a):
Pierwszy raz w Tatrach zimą!

no i gites!
fajna zima w Tatrach, no nie? :D
kiedy kolejny raz?

_________________
"Każde marzenie dane jest nam wraz z mocą potrzebną do jego spełnienia..."


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2013 8:39 pm 
Stracony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 28, 2011 9:09 am
Posty: 5458
Lokalizacja: Białystok
aankaa napisał(a):
fajna zima w Tatrach, no nie? :D


Oj fajna :)

aankaa napisał(a):
kiedy kolejny raz?


Tego nie wiedzą nawet najstarsi górale!
Oby jak najszybciej ;)

_________________
Wiem, że nic nie wiem


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 04, 2013 11:57 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N sty 20, 2008 10:17 pm
Posty: 1253
Lokalizacja: Zdolny Śląsk
faaaajnieeee :)

_________________
a do piekła zabiorę wspomnienia.....


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 13, 2013 4:35 pm 
Nowy

Dołączył(a): Śr lut 13, 2013 4:25 pm
Posty: 1
Jak na pierwszą taką wyprawę to naprawde dałeś radę, fotki też są niczego sobie!

Ps. Nastepnym razem jak bedziesz brał jakiś sprzęt za wczasu naucz się z niego korzystać to będzie dużo bezpieczniejsze dla Ciebie jak by co ; )


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 13, 2013 8:25 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): N paź 05, 2008 8:16 pm
Posty: 1359
Lokalizacja: silesia
Całkiem fajna relacja. Nie trzeba wcale łazić pod samym niebem żeby coś fajnego z tego wyszło. Zazdroszczę Ci pogody i przede wszystkim tych całych 7 dni!!!

_________________
I was blind but now I can see...


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: Śr lut 13, 2013 8:39 pm 
Uzależniony ;-)
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So wrz 17, 2011 5:28 pm
Posty: 1479
Lokalizacja: Kraków NH
batmik napisał(a):
Nie trzeba wcale łazić pod samym niebem żeby coś fajnego z tego wyszło

I ważne żeby cieszyło :)

_________________
"Ludzie przeważnie nie są źli. Po prostu czasem dają się porwać jakiejś idei"
Moje pstryki


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL