Forum portalu turystyka-gorska.pl

Wszystko o górach
portal górski
Regulamin forum


Teraz jest Cz cze 20, 2024 10:17 pm

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So kwi 27, 2013 7:05 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So sie 08, 2009 11:12 pm
Posty: 324
Kurs Lawinowy -Morskie Oko 2013-04-05

Co jest piękniejszego niż Tatry? Tylko Tatry zimą.
Gdzieś to przeczytałem i tak chyba jest naprawdę.
Wielokrotnie chciałem zapoznać się z tematyką zimowego treku od podszewki , zdobyć praktyczną wiedzę o śniegu , lawinach i procedurze jak postąpić w takiej sytuacji gdy liczy się każda minuta a strach zwyczajnie paraliżuje.
Trochę odstraszała cena ….400 zł !!
Ale przez przypadek trafiłem na stronę Fundacji Anny Pasek http://www.annapasek.org/ szczęśliwym trafem udało mi się wpisać na listę uczestników. http://www.annapasek.org/bezpieczna-eks ... -2012-2013
Cena kursu piątek-sobota -niedziela -150 zł + koszt zakwaterowania.
Kurs odbywał się w Morskim Oku.
Kilka słów o kursie :
Żadnej ściemy i olewki - rzetelne podejście do tematu.
Spotkaliśmy się w piątek ok 19 tej. Po zakwaterowaniu odbył się wykład prowadzony przez Tomka Nodzyńskiego .
Sporo wiedzy + cała masa slajdów.
Rano w sobotę wykład i wyruszamy trenować gdzieś na polanę koło Mnicha.
Pogoda była do d....py więc nawet nie było widać gdzie .
Podzielono nas na 3 grupki ,każda miała swojego opiekuna.
Przed wyjściem w teren każdy otrzymał swój detektor
Obrazek
Jedni sondami przeczesywali pole w poszukiwaniu worka ze słomą gdzieś pieczołowicie zakopanego
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
, druga grupa bawiła się zabaweczkami za grube tysiące plnów szukając potencjalnych zasypanych /było ukrytych z pięć nadajników /
Obrazek
a ostatnia grupa ćwiczyła reanimację , sprawdzała jak to jest być zasypanym śniegiem i jaka jest róznica jak sonda lawinowa trafi na grunt a jaka na poszkodowanego.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wieczorem wykład a po nim część artystyczna i to w mega wydaniu. Oj się w kuchni działo ;-)

Niedziela wykład i nasz Instruktor wskazuje miejsce odśnieżania
Obrazek
Ruszamy odśnieżać pod Kazalnicę . Po drodze całe mnóstwo wiedzy o tym jak chodzić , gdzie chodzić etc kopanie w śniegu , badanie warstw ich powiązanie wzajemne , pokaz plecaka ABS ...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A na sam koniec
Obrazek

Leć dziecino leć ;-)
Obrazek

W życiu się tyle nie naodśnieżałem co na tym kursie.
Nie będę Wam streszczał co na wykładach , co i po co kopie się w śniegu , czy ma to sens....bo warto coś takiego przeżyć samemu.
Pogoda nie dopisała , widoczków nie było...ale ma to też i plus bo było się w górach i nie żal że nie się nigdzie wyżej nie poszło.

Polecam taki kurs tym którzy chodzą zimą , tym którzy nie chodzą bo to fajna przygoda , niewielki pieniądz , a prowadzenie w pełni profesjonalne. Żadnej ściemy !

Tomek Nodzyński z pełnym zaangażowaniem prowadził całe zajęcia , rozwiał każdą wątpliwość.
Dał z siebie 100 %
A przy okazji to chyba entuzjasta tego co robi ! Właściwy człowiek na właściwym miejscu
Ja z kursu jestem mega zadowolony !
Obym tej wiedzy nigdy nie musiał wykorzystać w życiu czego i Wam życzę.


PS Wiedza potrzebna , statystyki pokazują że największe szanse ma poszkodowany jeśli to partner zabierze się do roboty....koszt akcji ratunkowej , użycie śmigłowca z drugiej strony a detektory to wciąż sprzęt dla wybranych.
Albo one takie drogie , albo ja tak kiepsko zarabiam :-(

_________________
"Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach"
Obrazek


Ostatnio edytowano Pn kwi 29, 2013 8:48 am przez Adaśko, łącznie edytowano 3 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 27, 2013 9:20 pm 
Przypadek beznadziejny

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 9:45 pm
Posty: 2542
Adaśko napisał(a):
Tomek Nodzyński z pełnym zaangażowaniem prowadził całe zajęcia

Zgadzam się w zupełności,też byłam na lawinówce,którą prowadził Tomek,i Bogusia. Wartościowe zajęcia.
A teraz jeszcze mi się przypomina jak Oni na turach śmigali-my z buta na kursie, ja sobie wtedy myślałam : faaajnie...;-) teraz sama łażę i jest fajnie..;-)

_________________
"Ja akurat marzenia górskie mam pod powiekami,to jest mój oddech, moje życie" - Wojtek Kurtyka


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 27, 2013 9:36 pm 
Uzależniony ;-)

Dołączył(a): So lut 09, 2013 10:52 pm
Posty: 1144
Lokalizacja: Łódź
Jeśli następna zima będzie taka śnieżna jak tegoroczna to kurs z odśnieżania będzie jak znalazł :lol:
A tak poważnie to strasznie fajna wiedza i frajda bo w górach nabyłeś. Kiedyś byłem na takim kursie, ale tylko na teorii. I faktycznie się przydaje taka wiedza o warstwach, nachyleniu i tych kilkunastu rodzajach śniegu :shock: Przedtem kompletnie nie zwracałem na to uwagi.
Podobnie ceny. Kiedyś w Kościeliskiej mijało nas dwóch turystów. Niby lans bo obwieszeni raki, czekany, łopatki. Jak ich szybko policzyłem to każdy niósł na sobie po 4 tys bo wszystko z górnej półki. No i poszli do tego schroniska, wypili po piwie i wrócili na parking :mrgreen:

_________________
Gdzie wola - tam droga.


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
PostNapisane: So kwi 27, 2013 9:45 pm 
Kombatant

Dołączył(a): So sie 08, 2009 11:12 pm
Posty: 324
TataFilipa napisał(a):
Jak ich szybko policzyłem to każdy niósł na sobie po 4 tys bo wszystko z górnej półki. No i poszli do tego schroniska, wypili po piwie i wrócili na parking :mrgreen:


Jak nie mieli detektorów to sie nie liczy ;-D

_________________
"Lawina bieg od tego zmienia, po jakich toczy się kamieniach"
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij prywatną wiadomość  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Polityka prywatności i ciasteczka
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL